ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ολα τα τμηματα εχουν λιγοτερο ή περισσοτερο εναν προσανατολισμο (τα αξιοπρεπη τουλαχιστον)
εγω αυτο που λεω ειναι
σπουδασε αυτο που θες να κανεις, και μην πηγαινεις απο πλαγιες οδους και μετα μας γκρινιαζεις οτι δεν μπορες να μπεις στον κλαδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Noμίζω ότι περισσότερο σημαντικό από όλα είναι ότι στην πλειοψηφία των φοιτητών σε κάθε Τμήμα δεν αρέσει αυτό που σπουδάζουν. Το φαντάζονταν αλλιώς. Οπότε από εκεί αρχίζουν όλα π.χ. η επιθυμία "πλαγίας οδού" νομίζοντας ότι θα δώσουν λύση στο αδιέξοδό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Συμφωνω, αλλα δεν σου λεω εκ των υστερων

Αμα εξαρχης, θες να κανεις κατι, δεν σου βγαινει, εισαι τεμπελακος και το ξερεις και παρ ολα αυτα πας με τα πλαγια και μετα αποτυχεις (γιατι ηξερες οτι εισαι τεμπελης και δεν θα υπερπροσπαθησεις να καλυψεις τον χαμενο χρονο) γκρινιαζεις "μα γιατι, αφου εγω τα ξερω καλυτερα απ εδω π ειμαι"


και εγω λεω, οτι για καποιο λογο εχει ενα ονομα ο αλλος
πχ οταν ακουω μισος απεναντι σε εμπ, εκπα, ασοεε απο πανεπιστημια πχ επαρχιας

"το δικο μας εχει καλυτερη οργανωση" και κατι τετοια
ε μετα ομως, που ουσιαστικα, ο ΗΜΜΥ ΕΜΠ εχει τρομερη διαφορα απο αυτον στην θρακη (με την προυποθεση οτι συνεχιζουν με ιδιους ρυθμους)

λες τον εμπ αλαζονα

ΑΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και εσυ πας να το παιξεις ανωτερος , ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΑΖΟΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΗΝ ΠΕΙ


για την ιστορια
ειμαι στη λογιστικη ασοεε, ενας απο τους καλους μου φιλους, τει λογιστικης πειραια
σεβομαστε ο ενας τη γνωμη του αλλου, συγκρινουμε αρκετες φορες τι μαθαινουμε
ξερουμε οτι αν εβγαζε παραπανω, θα ερχοτανε στη θεση μου, ξερω οτι αν εβγαζα λιγοτερο θα πηγαινα εκει, ποτε δεν εχουμε τσακωθει
ξερουμε, οτι κατι πιο τεχνικο, το ξερει πιο καλα αυτος, ενω κατι πιο συνθετο θεωρητικο, το ξερω πιο καλα εγω

θεμα ωριμοτητας ειναι, αμα θες να καβαλησεις καποιον ενω ειναι προφανες οτι εχει καλυτερη δυναμικη εχεις κομπλεξ
το ιδιο και αν θες να υποτιμησεις καποιον χωρις λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ειναι και θεμα εντοπιοτητας...αλλος βαζει θρακη γιατι μενει θρακη

π.χ εγω στα χρονια μου δεν ειχα ιδεα περι ΕΜΠ...για ολους τους θεσσαλονικεις το θεμα ηταν το ΑΠΘ και το ΠΑΜΑΚ...

φυσικα το ΑΠΘ δεν ειναι αμελητεα περιπτωση ειναι το μεγαλυτερο πανεπιστημιο και εχει μερικες απο τις καλυτερες σχολες στην ελλαδα...αλλο λεω.

βασικα σε ενα απο τα προηγουμενα σου ειπες οτι το ΑΠΘ ζηλευει το ΕΚΠΑ...δεν προκυπτει απο καπου αυτο...π.χ η σχολη ιστοριας ειναι καλυτερη στο ΑΠΘ κ.ο.κ οπως και αλλες σχολες του ΕΚΠΑ ειναι καλυτερες του ΑΠΘ πιθανον
απο ολες τις σχολες μονο το ΕΜΠ εχει την αιγλη,καμια αλλη...και για να ειμαστε ειλικρινεις οχι ολες οι σχολες του ΕΜΠ..αλλα κανα δυο

αυτο ειναι σαφες....απο εκει και περα το να επιλεγεις μια σχολη με βαση την διεξοδο στην αγορα εργασιας ειναι βεβαια λογικο και κατανοητο,ιδιως τον καιρο που ζουμε,αλλα ομοιαζει κατα καποιο τροπο στον ανειδικευτο εργατη,ο οποιος αδιαφορει συχνα για το ειδος της δουλειας αρκει να φερνει λεφτα,την επιβιωση...με αποτελεσμα πολλοι να απεχθανονται την ιδια τους την δουλεια,η οποια γεμιζει μεγαλο μερος της καθημερινοτητας τους...

τελικα νομιζω το ιδεατο θα ηταν Α) να επιλεγεις κρινοντας απο τις προσωπικες σου κλισεις και την αγαπη που εχεις για ενα αντικειμενο..αν δεν εχεις αγαπη θα κανεις αγγαρεια,κατι οχι και τοσο καλο..θα χρειαστουν αλλες αρετες,υπομονη,υψηλη αυτοπειθαρχια κ.λπ για να τα βγαλεις περα...
β)κατοπιν επιλεγεις το καλυτερο τμημα ,εφοσον υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα(π.χ για φυσικο,πιθανον να επελεγε καποιος αυτο της κρητης και ας μενει θεσσαλονικη)...αν δεν εχεις την δυνατοτητα αρχιζουν οι συμβιβασμοι..
αλλα και παλι ειναι βεβαιο πως αν αφοσιωθεις σε κατι που αγαπας θα το κανεις και επαγγελμα; θα καταφερεις να γινεις τοσο καλος και περιζητητος διεθνως; ποσοι το πετυχαινουν αυτο;
οποτε πολλοι επιλεγουν την ευκολη λυση,μια περιζητητη και υψηλοβαθμη σχολη που δινει περισσοτερες ευκαιριες για δουλεια μετα...συχνα χωρις να σκεφτουν ολα αυτα που σου ειπα,ειναι και πιτσιρικαδες,εχουν σκεφτει οι γονεις τους ή η ιδια η κοινωνια γι αυτους

αν θες την γνωμη μου αυτο ειναι μια αποτυχια του συστηματος και της ιδιας της κοινωνιας και αιτια πολλων στρεβλωσεων,δυστυχιας εν τελει...τοσο για τα αρκετα παιδια που πετυχαινουν πρωτη επιλογη(και σου τα λεει ενας ανθρωπος που πετυχε πρωτη επιλογη πριν χρονια με πολυ υψηλη βαθμολογια,σε σχολες που τοτε ηταν της μοδας για καθαρα επαγγελματικους λογους ),οσο και για οσα(περισσοτερα δεν τα καταφερνουν)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
συμφωνω στα πιο πολλα απο αυτα π λες

και εγω θα πηγαινα σε αυτο που ειναι διπλα μου
εννοειται
αλλα αν καποιος μπορει οικονομικα να παει οπου θελει, αλλα χρυσωνει το χαπυ επειδη δεν περασε εκει που ηθελε ειναι αλλο θεμα

αν μου ελεγαν "σηκω, αυριο σου πληρωνουμε να συνεχισεις σπουδες, στο City" τι θα ελεγα? οχι η ασοεε ειναι διπλα στ σπιτι μου, δεν παω?
με την μια βαλιτσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλα ναι η υποκρισια ειναι αλλο θεμα συμφωνω

ηθελα να πω και συμφωνουμε πως υπαρχουν διαφοροι λογοι για να μην επιλεξει καποιος μια πρωτοκλασσατη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
σαφεστατα, ο καθενας διαλεγει αυτο που ειναι καλυτερο ως προς αυτον

με αντικειμενικα κριτηρια παντα, αλλα ως προς αυτον

ο κυριος λογος γινεται οταν μπορεις να πας σε ολα και διαλεγεις

σπανια ακουω κατι συγκλονιστικο για πανεπιστημιο πιο απομακρυσμενο

πχ εχω ακουσει πολυ καλα απο αποψη ερευνας απο το ιατρικο κρητης (βγαινει και στην τηλεοραση κατα καιρους)
υπαρχει αυτο που λεμε, οκ μια ενδειξη οτι η ιατρικη κρητης μπορει να ειναι καλυτερη απο τις αλλες (δεν το ξερουμε σιγουρα)
και υπαρχει και το, περασα νομικη κομοτηνης αρα ειναι καλυτερη απο τις αθηνας μονο και μονο επειδη περασα εγω εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
αν μου ελεγαν "σηκω, αυριο σου πληρωνουμε να συνεχισεις σπουδες, στο City" τι θα ελεγα? οχι η ασοεε ειναι διπλα στ σπιτι μου, δεν παω?
με την μια βαλιτσες

Πάντως να σε ενημερώσω ότι η ΑΣΟΕΕ όσο αφορά το Business κομμάτι είναι 47η στην Ευρώπη ενώ το City είναι στη 57η θέση (σύμφωνα με τα νέα Eduniversal Rankings for Business Schools 2013 :) ). Οπότε ίσως το σκεφτόσουν για προπτυχιακό επίπεδο τουλάχιστον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως να σε ενημερώσω ότι η ΑΣΟΕΕ όσο αφορά το Business κομμάτι είναι 47η στην Ευρώπη ενώ το City είναι στη 57η θέση (σύμφωνα με τα νέα Eduniversal Rankings for Business Schools 2013 :) ). Οπότε ίσως το σκεφτόσουν για προπτυχιακό επίπεδο τουλάχιστον :D
Μόνο και μόνο απ'αυτό καταλαβαίνει κάποιος ότι οι πανεπιστημιακές κατατάξεις αποτελούν ένα είδος τρολλαρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μόνο και μόνο απ'αυτό καταλαβαίνει κάποιος ότι οι πανεπιστημιακές κατατάξεις αποτελούν ένα είδος τρολλαρισμα.

Hahaha :P
Ή ότι υποτιμούμε πολύ τα πανεπιστήμια μας και πιστεύουμε ότι τα του εξωτερικού είναι ουτοπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Μόνο και μόνο απ'αυτό καταλαβαίνει κάποιος ότι οι πανεπιστημιακές κατατάξεις αποτελούν ένα είδος τρολλαρισμα.
Απλα πολλες φορες συνδεουμε το επιπεδο σπουδων με τις υποδομες του εκαστοτε πανεπιστημιου.Υπαρχει μια θεοποιηση των ξενων πανεπιστημιων αλλα τι να το κανεις αν μπορεις στην χωρα σου,δωρεαν,να μαθεις τα ιδια και ισως περισσοτερα πραγματα ακομα και να οι διαολεμενοι οι τοιχοι ειναι βαμμενοι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ο χρηστος αστειευται οτι δεν καταλαβε

καταλαβατε το ποιντ μου

πχ το LSE εχω ακουσει αρκετες φορες οτι αν οχι του κοσμου, εχει το καλυτερο μαστερ economics στην ευρωπη

μπορει αν κατσεις να τα συγκρινεις, το μαστερ της ασοεε, ή του εκπα ή του απθ να ειναι καλυτερα
ομως αν εχει την φημη οτι ειναι το καλυτερο (και προφανως εχει καποια βαση αυτη η φημη, δεν ειναι φουσκα)
θα προσεγγισει και τους ακαδημαικα καλυτερους οποτε θα επαληθευσουν την φημη του LSE,
ειναι κυκλικο το φαινομενο

κατι αντιστιχο σε ενα βαθμο ισχυει και στην ελλαδα με τις βασεις μπορει το Χ και το Υ να ειναι ιδιας ποιοτητας
το Χ ομως συνηθως εχει υψηλοτερη βαση, οι υποψηφιοι επηρεαζονται και το επιλεγουν, οποτε δημιουργουν μια μοδα και αργοτερα παραδοση
και σταδιακα το Χ γινεται καλυτερο απο Υ αφου παιρνει καλυτερους φοιτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hahaha :P
Ή ότι υποτιμούμε πολύ τα πανεπιστήμια μας και πιστεύουμε ότι τα του εξωτερικού είναι ουτοπία.
Το "ουτοπία" είναι σχετικό. Εγώ από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει εγώ πραγματικά το θεωρώ ουτοπία σε σχέση με τα ελληνικά και θα συνεχίσω να το πιστεύω μέχρι να βγω λανθασμένος. Σέβομαι όμως την αποψή σου.
Απλα πολλες φορες συνδεουμε το επιπεδο σπουδων με τις υποδομες του εκαστοτε πανεπιστημιου.Υπαρχει μια θεοποιηση των ξενων πανεπιστημιων αλλα τι να το κανεις αν μπορεις στην χωρα σου,δωρεαν,να μαθεις τα ιδια και ισως περισσοτερα πραγματα ακομα και να οι διαολεμενοι οι τοιχοι ειναι βαμμενοι :p
Σε καμιά περίπτωση δεν είναι μόνο οι εγκαταστάσεις(οι οποίες όμως έχουν τεράστια σημασία). Είναι και η οργάνωση, το ανθρώπινο δυναμικό και πάρα πολλά άλλα...

Btw πότε θα μαζευτούμε να δείρουμε τα πιθήκια που βάφουν τους τοίχουν ή φτιάχνουν ταπετσαρίες από τις ανακοινώσεις;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σε μας έχουν καθαρίσει τους τοίχους. Κάπως συμμαζεύτηκε ο εσωτερικός χώρος, Fast. :P

Νομίζω ότι θεοποιούμε τα ξένα Πανεπιστήμια επειδή αγνοούμε τι πραγματικά προσφέρουν τα δικά μας. Να έλεγα ότι δεν έχουμε και ιστοσελίδες των Ελληνικών Πανεπιστημίων για ένα ψάξιμο, να πω εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Btw πότε θα μαζευτούμε να δείρουμε τα πιθήκια που βάφουν τους τοίχουν ή φτιάχνουν ταπετσαρίες από τις ανακοινώσεις;
Γυρω στο 1η λυκειου ηθελα μολις μπω στο πανεπιστημιο,να φτιαξω μια μεγαλη ομαδα ατομων(φοιτητες,καλλιτεχνες) και να ξαναβαψουμε τα πενεπιστημια αθηνας και πειραια...Ονειρα τρελα ονειρα απατηλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μας έχουν καθαρίσει τους τοίχους. Κάπως συμμαζεύτηκε ο εσωτερικός χώρος, Fast. :P

Νομίζω ότι θεοποιούμε τα ξένα Πανεπιστήμια επειδή αγνοούμε τι πραγματικά προσφέρουν τα δικά μας. Να έλεγα ότι δεν έχουμε και ιστοσελίδες των Ελληνικών Πανεπιστημίων για ένα ψάξιμο, να πω εντάξει.
Θα τους ξαναβάψουν μην ανησυχείς και μας πέρσι παίζει να τους έβαψαν καμιά βδομάδα αφού τους έβαψαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ο χρηστος αστειευται οτι δεν καταλαβε

καταλαβατε το ποιντ μου

πχ το LSE εχω ακουσει αρκετες φορες οτι αν οχι του κοσμου, εχει το καλυτερο μαστερ economics στην ευρωπη

Σαφώς βρε συνάδελφε και κατάλαβα τι θες να πεις.
Αλλά τουλάχιστον σύγκρινε με Harvard , LSE (όπως και έκανες ορθά σε αυτό το μήνυμά σου) :P
Όχι με City!


Όσο αφορά τα υπόλοιπα σχόλια, τα ξένα πανεπιστήμια ως προς τους καθηγητές και το επίπεδο διδασκαλίας που έχουν και ουσία, δεν είναι ουτοπία, ως προς το δεύτερο ειδικά τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε πολύ πιο ψηλά. Φυσικά έχουμε σάπιες κτηριακές εγκαταστάσεις και προιστορική οργάνωση σε σχέση με τα πανεπιστήμια έξω αλλά μέχρι εκεί. Μην θεοποιούμε πράγματα και καταστάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σαφώς βρε συνάδελφε και κατάλαβα τι θες να πεις.
Αλλά τουλάχιστον σύγκρινε με Harvard , LSE (όπως και έκανες ορθά σε αυτό το μήνυμά σου) :P
Όχι με City!


Όσο αφορά τα υπόλοιπα σχόλια, τα ξένα πανεπιστήμια ως προς τους καθηγητές και το επίπεδο διδασκαλίας που έχουν και ουσία, δεν είναι ουτοπία, ως προς το δεύτερο ειδικά τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε πολύ πιο ψηλά. Φυσικά έχουμε σάπιες κτηριακές εγκαταστάσεις και προιστορική οργάνωση σε σχέση με τα πανεπιστήμια έξω αλλά μέχρι εκεί. Μην θεοποιούμε πράγματα και καταστάσεις!

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος της απάντησης σου,συμφωνώ πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι παντού υπάρχουν φοιτητές που γουστάρουν αυτό που σπουδάζουν και το αντίθετο... ασχέτως κτιριακών υποδομών και αισθητικής Πανεπιστημίων. Ακόμη και αν οι καθηγητές είναι πιο οργανωτικοί στο μάθημά τους, τα ποσοστά επιτυχίας είναι παρόμοια. Τυγχάνει και διαβάζω πολύ από .pdf σημειώσεων στα αγγλικά που βρίσκω από ξένα Πανεπιστήμια. Δεν διαπιστώνω καμία διαφορά στην διδακτέα ύλη και στο γνωσιακό υπόβαθρο (τουλάχιστον για την επιστήμη μου). Απλώς είναι πιο δομημένα για λόγους χειρισμού. Επί της ουσίας τα ίδια κάνουμε και ενδεχόμενα λιγάκι ένα επίπεδο πιο συνδυαστικά σε σχέση με αυτούς. Το πρόβλημα στα Ελληνικά Πανεπιστήμια εστιάζεται αλλού. Ίσως και στον τρόπο μελέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαφώς βρε συνάδελφε και κατάλαβα τι θες να πεις.
Αλλά τουλάχιστον σύγκρινε με Harvard , LSE (όπως και έκανες ορθά σε αυτό το μήνυμά σου) :P
Όχι με City!


Όσο αφορά τα υπόλοιπα σχόλια, τα ξένα πανεπιστήμια ως προς τους καθηγητές και το επίπεδο διδασκαλίας που έχουν και ουσία, δεν είναι ουτοπία, ως προς το δεύτερο ειδικά τις περισσότερες φορές εμείς είμαστε πολύ πιο ψηλά. Φυσικά έχουμε σάπιες κτηριακές εγκαταστάσεις και προιστορική οργάνωση σε σχέση με τα πανεπιστήμια έξω αλλά μέχρι εκεί. Μην θεοποιούμε πράγματα και καταστάσεις!
Διαφωνω κάθετα σε αυτό. Σε καμιά περίπτωση δε μας λοίπουν μόνο αυτά. Πρώτα απ'όλα το έχουμε καλούς καθηγητές είναι γενικό. Ακόμα και να έχει μεγάλο όνομα πρέπει να διδάσκει κάτι που να έχει σχέση με την ειδίκευση του, π.χ. σε ένα τμήμα πληροφορικής τα προγραμματιστικά μαθήματα πρέπει να τα διδάσκει κάποιος που ασχολείται με την ανάπτυξη λογισμικού. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Επίσης τα προγράμματα σπουδών και η γενικότερη φιλοσοφία πολλών τμημάτων πρέπει να αλλάξει ριζικά και να εξυχρονιστεί. Αυτά και άλλα καθιστούν τα ελληνικά πανεπιστήμια σε ίδια επίπεδα σχεδόν με αυτά της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας.

Επίσης πόσοι καθηγητές είναι αισχροί; Πάρα πολλοι όπως και πολλοί καθηγητές που έχουν βαρεθεί και βάζουν επαναλαμβανώμενα θέματα.

Πρέπει να συνειδητοποιήσετε ότι παντού υπάρχουν φοιτητές που γουστάρουν αυτό που σπουδάζουν και το αντίθετο... ασχέτως κτιριακών υποδομών και αισθητικής Πανεπιστημίων. Ακόμη και αν οι καθηγητές είναι πιο οργανωτικοί στο μάθημά τους, τα ποσοστά επιτυχίας είναι παρόμοια. Τυγχάνει και διαβάζω πολύ από .pdf σημειώσεων στα αγγλικά που βρίσκω από ξένα Πανεπιστήμια. Δεν διαπιστώνω καμία διαφορά στην διδακτέα ύλη και στο γνωσιακό υπόβαθρο (τουλάχιστον για την επιστήμη μου). Απλώς είναι πιο δομημένα για λόγους χειρισμού. Επί της ουσίας τα ίδια κάνουμε και ενδεχόμενα λιγάκι ένα επίπεδο πιο συνδυαστικά σε σχέση με αυτούς. Το πρόβλημα στα Ελληνικά Πανεπιστήμια εστιάζεται αλλού. Ίσως και στον τρόπο μελέτης.
Το πανεπιστήμιο δεν έχει να κάνει με τα συγγράματα. Οι διαλέξεις, τα εργαστήρια, η πρακτική, ο τρόπος διόρθωσης των ασκήσεων, οι εγκαταστάσεις και πάρα πολλά άλλα πράγματα που ο μόνος τρόπος να τα καταλάβουμε είναι να πάμε σε ένα ξένο πανεπιστήμιο, κάνουν τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top