ΗΜΜΥ Vs Μηχανολόγων Μηχανικών

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Η ολόκληρη ονομασία του Ceid ? Στα ελληνικα ?

Χαχα :redface:

Είναι το τμήμα Μηχανικών Η/Υ & πληροφορικής στο πολυτεχνείο της πάτρας !Δες εδώ για το τμήμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Χαχα :redface:

Είναι το τμήμα Μηχανικών Η/Υ & πληροφορικής στο πολυτεχνείο της πάτρας !Δες εδώ για το τμήμα ;)

Σε πρόλαβα :P ! Δηλαδή το ceid είναι κάτι σε στυλ ΗΜΜΥ χωρίς ενεργειακά + software?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Σε πρόλαβα :P ! Δηλαδή το ceid είναι κάτι σε στυλ ΗΜΜΥ χωρίς ενεργειακά + software?

you are fast :clapup:

Δίνει έμφαση στο hardware περισσότερο αλλά και πάλεις κάνεις περισσότερα πράγματα και στο software (αρκετά περσισσότερα) από τους ΗΜΜΥ !Ναι δεν εχει ενεργειακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
you are fast :clapup:

Δίνει έμφαση στο hardware περισσότερο αλλά και πάλεις κάνεις περισσότερα πράγματα και στο software (αρκετά περσισσότερα) από τους ΗΜΜΥ !Ναι δεν εχει ενεργειακά!

Τελικά υπήρχε και σχολή που μου ταίριαζε περισσότερα απο ΗΜΜΥ δεν το ήξερα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Τελικά υπήρχε και σχολή που μου ταίριαζε περισσότερα απο ΗΜΜΥ δεν το ήξερα :whistle:

Χαχαχα είδες ;) ; Σκέψου και αυτήν την επιλογή και ότι θες εμείς είμαστε εδω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Χαχαχα είδες ;) ; Σκέψου και αυτήν την επιλογή και ότι θες εμείς είμαστε εδω :P

Απλά σκεφτόμουν πως ΗΜΜΥ έχει και περισσότερα συστήματα μέσα σωστά ? Ενώ ceid περιορίζεται στους υπολογιστές (Που και σαφώς έχω τρέλα ) , απλά ήθελα να ανοίξω τους ορίζοντες γενικότερα στην τεχνολογία ...

Υ.Γ. Αλήθεια το ceid απο που βγαίνει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Απλά σκεφτόμουν πως ΗΜΜΥ έχει και περισσότερα συστήματα μέσα σωστά ? Ενώ ceid περιορίζεται στους υπολογιστές (Που και σαφώς έχω τρέλα ) , απλά ήθελα να ανοίξω τους ορίζοντες γενικότερα στην τεχνολογία ...

Υ.Γ. Αλήθεια το ceid απο που βγαίνει ?

computer engineering & informatics department υποθετω :Ρ
Συστήματα λέγοντας;Γιατί είναι κάπως γενικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
computer engineering & informatics department υποθετω :Ρ
Συστήματα λέγοντας;Γιατί είναι κάπως γενικό :P

Ε πως να σου πω , τόσα συστήματα τεχνολογίας υπάρχουν εκτός απο υπολογιστές , δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ε πως να σου πω , τόσα συστήματα τεχνολογίας υπάρχουν εκτός απο υπολογιστές , δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

Λέγοντας συστήματα εννοείς κάτι τέτοιο(Υπολογιστικά συστήματα και εφαρμογές);Αυτή είναι η σχολή που έχω περάσει και έχει σχέση και με συστήματα .Είχε κάπου στα 1200 μόρια παραπάνω εδώ στην αθήνα.Ασχολείται με software σε υπερβολικά δύσκολο μερικές φορές βαθμό έχει πολλά μαθηματικά και φυσικές για τηλεπικοινωνίες καθως και hardware σαν τους ΗΜΜΥ περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ε πως να σου πω , τόσα συστήματα τεχνολογίας υπάρχουν εκτός απο υπολογιστές , δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

τεχνολογικά συστήματα κάνουν όλοι οι μηχανικοί πλην αρχιτεκτόνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
τεχνολογικά συστήματα κάνουν όλοι οι μηχανικοί πλην αρχιτεκτόνων

Με κάλυψες μπορώ να πω . Απλά ένας απόφοιτος Ceid θα μπορούσε να εργαστεί πχ σε εταιρία που κατασκευαζει τηλεοράσης (ένα τυχαίο παράδειγμα) ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Υπάρχουν εταιρίες πολλών ειδών. Μια εταιρία που κατασκευάζει τηλεοράσεις χρειάζεται μηχανικούς διαφόρων ειδών όπως ηλεκτρονικούς, τηλεπικοινωνιακούς, δικτυάδες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Το θέμα όμως είναι τι ενδιαφέρει εσένα περισσότερο. Αν σκεφτείς αυτό, τα βρίσκουμε τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Υπάρχουν εταιρίες πολλών ειδών. Μια εταιρία που κατασκευάζει τηλεοράσεις χρειάζεται μηχανικούς διαφόρων ειδών όπως ηλεκτρονικούς, τηλεπικοινωνιακούς, δικτυάδες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Το θέμα όμως είναι τι ενδιαφέρει εσένα περισσότερο. Αν σκεφτείς αυτό, τα βρίσκουμε τα υπόλοιπα.

Όπως ανέφερα κα ιστα προηγούμενα ποστ , τρελένομαι για υπολογιστές γι αυτό και όλες οι σχολές που κοιτάω περιέχουν κατα βάση hardware αλλά και software .. Απλά δεν θέλω να περιοριστώ στη μονάδα του υπολογιστή , θέλω να διευρύνω τους ορίζοντες μου γι αυτό κοιτούσα και ΗΜΜΥ και τώρα ρωτάω τα συγκεκριμένα πράγματα και ceid !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Βέβαια μην τα έχεις τόσο ρομαντικά στο μυαλό σου. Ίσως ...κάνεις τρελά υπολογιστικά μαθηματικά μέχρι να εργαστείς σε πραγματικές εφαρμογές του εργασιακού χώρου. Καλώς ή κακώς στο Πανεπιστήμιο οι εφαρμογές είναι λίγο θεωρητικές με την έννοια ότι δεν διαπραγματεύεσαι projects σε χρονικά-θεματικά πλαίσια πραγματικού περιβάλλοντος εργασίας. Ο στόχος του Πανεπιστημίου (τουλάχιστον στην χώρα μας) είναι διαφορετικός. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου αν και καλοί επιστήμονες στην πλειοψηφία τους είναι μόνο καλοί επιστήμονες. Από εκεί και πέρα, στοιχειωδώς ελάχιστοι (κρατάω επιφύλαξη) ίσως και αν έχουν κάποια επαφή με την καθημερινή αγορά εργασίας στο αντικείμενό τους. Προσωπικά έμαθα να μην ακούω καθηγητή Ελληνικού Πανεπιστημίου να μιλάει για την αγορά εργασίας διότι δεν έχει καμία ιδέα. Πέρα από τον μισθό τους 1η και 15 του κάθε μήνα δεν έχουν ιδέα για τίποτε που να αφορά το job, το risk management στο job,..κτλ για να πετύχει μια job. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω Παύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Βέβαια μην τα έχεις τόσο ρομαντικά στο μυαλό σου. Ίσως ...κάνεις τρελά υπολογιστικά μαθηματικά μέχρι να εργαστείς σε πραγματικές εφαρμογές του εργασιακού χώρου. Καλώς ή κακώς στο Πανεπιστήμιο οι εφαρμογές είναι λίγο θεωρητικές με την έννοια ότι δεν διαπραγματεύεσαι projects σε χρονικά-θεματικά πλαίσια πραγματικού περιβάλλοντος εργασίας. Ο στόχος του Πανεπιστημίου (τουλάχιστον στην χώρα μας) είναι διαφορετικός. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου αν και καλοί επιστήμονες στην πλειοψηφία τους είναι μόνο καλοί επιστήμονες. Από εκεί και πέρα, στοιχειωδώς ελάχιστοι (κρατάω επιφύλαξη) ίσως και αν έχουν κάποια επαφή με την καθημερινή αγορά εργασίας στο αντικείμενό τους. Προσωπικά έμαθα να μην ακούω καθηγητή Ελληνικού Πανεπιστημίου να μιλάει για την αγορά εργασίας διότι δεν έχει καμία ιδέα. Πέρα από τον μισθό τους 1η και 15 του κάθε μήνα δεν έχουν ιδέα για τίποτε που να αφορά το job, το risk management στο job,..κτλ για να πετύχει μια job. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω Παύλο.

Πολύ σωστό αυτό που είπες.Η αλήθεια είναι ότι σε οποιαδήποτε σχολή και να πας θα πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στα μαθηματικά.Για τα projects θα διαφωνίσω πάντως.Εμάς μας έχουν βάλει στην ιδέα του ότι πρέπει να τελειώσεις το Project μέχρι ένα deadline και μάλιστα , έχει τύχει μια "μεγάλη" εφαρμογή να αναπτυχθεί από ομάδες 2 ( ή και περισσοτέρων ατόμων) και για να γνωρίσεις πως είναι η πραγματικότητα , και να μάθεις να συνεργάζεσαι με τον άλλο προγραμματιστή.
Αλλά και πάλι , πολλά τα μαθηματικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Aυτό που λέω για τα projects δεν εννοώ αυτό που αναφέρεις. Αυτό συμβαίνει λίγο-πολύ σε όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η πραγματικότητα όμως φίλε μου δεν μαθαίνεται ..μέσω projects αλλά μέσω εξαμηνιαίας ή και ετήσιας πρακτικής σε κάποια μεγάλη εταιρεία, βιομηχανία, δημόσιο ή ιδιωτικό οργανισμό (όπως γίνεται στο εξωτερικό) ώστε να ζήσεις όλο το φάσμα των εργασιών στην πράξη χωρίς να έχεις πρόσωπα που ήξερες, κομματικούς συμφοιτητές που θα "μιλήσουν" στον καθηγητή για την εργασία, κυκλοφορούμενα θέματα εργασιών sos...κ.α. κουραφέξαλα. Εφαρμογές που έχουν ως πυρήνα τα ανώτερα μαθηματικά για μένα δεν είναι εφαρμογές αλλά μαθηματικά εφαρμογών σε 2-3 επιλεγμένες (από το μέλος ΔΕΠ) ενότητες. Δυστυχώς, τα μαθηματικά είναι πολλά διότι όπως να το κάνουμε, ο στόχος του Πανεπιστημίου είναι η θεωρητική θεμελίωση της επιστήμης. Αν θέλεις κατσαβίδι πας και στα ..ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Aυτό που λέω για τα projects δεν εννοώ αυτό που αναφέρεις. Αυτό συμβαίνει λίγο-πολύ σε όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η πραγματικότητα όμως φίλε μου δεν μαθαίνεται ..μέσω projects αλλά μέσω εξαμηνιαίας ή και ετήσιας πρακτικής σε κάποια μεγάλη εταιρεία, βιομηχανία, δημόσιο ή ιδιωτικό οργανισμό (όπως γίνεται στο εξωτερικό) ώστε να ζήσεις όλο το φάσμα των εργασιών στην πράξη χωρίς να έχεις πρόσωπα που ήξερες, κομματικούς συμφοιτητές που θα "μιλήσουν" στον καθηγητή για την εργασία, κυκλοφορούμενα θέματα εργασιών sos...κ.α. κουραφέξαλα. Εφαρμογές που έχουν ως πυρήνα τα ανώτερα μαθηματικά για μένα δεν είναι εφαρμογές αλλά μαθηματικά εφαρμογών σε 2-3 επιλεγμένες (από το μέλος ΔΕΠ) ενότητες. Δυστυχώς, τα μαθηματικά είναι πολλά διότι όπως να το κάνουμε, ο στόχος του Πανεπιστημίου είναι η θεωρητική θεμελίωση της επιστήμης. Αν θέλεις κατσαβίδι πας και στα ..ΙΕΚ.

Κοίτα εγώ τα θεωρώ χρήσιμα προσωπικά τα μαθηματικά.Μέχρι στιγμής όλα κάπου χρησιμεύουν στην πράξη στην πληροφορική.Και μπορώ να σου πω ουσιαστικά που χρησιμεύουν και όχι γενικά και αόριστα.Μερικά παραδείγματα είναι ας πούμε τα διακριτά (συμβολισμοί-αλγοριθμικές πολυπλοκότητες),γραμμική άλγεβρα(γραφικά),μαθηματικά πληροφορικής κλπ.Απλά πιστεύω όταν τα διδάσκουν οι περισσότεροι καθηγητές επειδή δεν είναι καθηγητές ,αλλά επιστημόνες κυρίως, δεν έχουν όλοι την ικανότητα να σου τα μεταφέρουν και να σου πουν "αυτά εδώ που σου φαίνονται άχρηστα κάποτε θα τα χρησιμοποιήσεις εκεί και εκεί και εκεί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Γνωρίζω τι είδους μαθηματικά κάνουν όσοι ασχολούνται με την επιστήμη της πληροφορικής. Απλά η γραμμική άλγεβρα είναι το Α και το Ω στα μαθηματικά: είτε κάνεις στατιστική, είτε φυσική, είτε πληροφορική. Σε αυτό που λες για τους καθηγητές, έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σε πρόλαβα :P ! Δηλαδή το ceid είναι κάτι σε στυλ ΗΜΜΥ χωρίς ενεργειακά + software?

Είναι προσβολή για το ceid να το αποκαλείς "κάτι σε στυλ ΗΜΜΥ". :P

Σχολή με ονομασία ΗΜΜΥ πρωτοεμφανίστηκε σε μηχανογραφικό μια 10ετία μετά την ίδρυση του ceid.

Φιλάκια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Το CEID είναι τα αρχικά από το Computer Engineering(and)Informatics Department...πέρσυ ήμουν κι εγώ σε δίλημμα για CEID ή ΗΜΜΥ...τελικά διάλεξα CEID και νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή...πρόσεξε γιατί πολλοί την έχουν πατήσει έτσι...αν πας ΗΜΜΥ θα μπλέξεις με μαθήματα που ίσως δε σε ενδιαφέρουν,πχ ενέργεια και για τη σχολή αυτή δεν είναι ούτε λίγα ούτε ασήμαντα...στο CEID φωτοβολταϊκά ας πούμε δε θα δεις...ίσως μόνο οπτικές ίνες:P...δεν είναι μόνο hardware...καλύπτει και software σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό...πιθανόν καλύτερα από τους ΗΜΜΥ,που αν θες τη γνώμη μου μισομαθαίνουν το αντικείμενο του υπολογιστή και αν το σκεφτείς είναι απολύτως λογικό γιατί στα 5 χρόνια ασχολούνται και με άλλους τομείς,ενώ εμείς στα 5 χρόνια καθαρά με υπολογιστές...εννοείται όμως πως μια γλώσσα προγραμματισμού για να τη μάθεις τέλεια πρέπει να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου(άσε που συνεχώς βγαίνουν νέες εκδόσεις και εξελίσσονται)...είμαστε πολυτεχνείο και είναι λογικό να ασχολούμαστε αρκετά με hardware και αυτή είναι η διαφορά από ένα απλό τμήμα πληροφορικής...αν ξέρεις hardware πίστεψέ με δε θα χάσεις...θα έχεις μέλλον και θα κερδίσεις περισσότερα από κάποιον που ασχολείται με software!Επειδή λες ότι σκέφτεσαι ΗΜΜΥ επειδή θέλεις να έχεις κι άλλες επιλογές εκτός από τον υπολογιστή έχουμε υποχρεωτικό μάθημα απ'ότι ξέρω που λέγεται τεχνητή νοημοσύνη...φαντάζομαι σου δίνει κάποιες γνώσεις για ρομποτική και τέτοια(κι εγώ δε τα ξέρω καλά ακόμη-2ο εξάμηνο είμαι:))...επίσης υπάρχουν μαθήματα επιλογής πχ βιοπληροφορική που μπορούν να σου ανοίξουν ένα άλλο πεδίο...εννοείται πάντως ότι ο βασικός άξονας του τμήματος είναι ο υπολογιστής και τα υπολογιστικά συστήματα!Να σε προειδοποιήσω πάντως ότι είναι μια δύσκολη σχολή με πολλά μαθήματα και δύσκολα,αρκετά εργαστήρια και απαιτητικά...επίσης έχει πάρα πολλές εργασίες/project και αν παρακολουθείς τη μισή σου και βάλε μέρα την περνάς στη σχολή(στα 2 πρώτα εξάμηνα τουλάχιστον που τα έχω ζήσει:P...να φανταστείς το 2ο έχει 10 μαθήματα)...ελπίζω να σου αρέσουν και τα μαθηματικά...και γενικώς θέλει διάβασμα και δε βγαίνει εύκολα...οπότε αν βαριέσαι να διαβάζεις,να κάνεις εργασίες και να παρακολουθείς καλύτερα να το ξανασκεφτείς...αν όμως σου αρέσει πραγματικά το αντικείμενο και είσαι αποφασισμένος αξίζει τον κόπο...είναι πολύ ωραία σχολή...sorry που στα είπα έτσι απότομα,αλλά πρέπει να ξέρεις την αλήθεια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top