ΗΜΜΥ ΕΜΠ

leonidas-stais

Νεοφερμένος

Ο leonidas-stais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα! Απλα για λογους χαβαλε το εφτιαξα πιο πολυ! Ενταξει ας περιμενουμε! Παντως οσοι δηλωσαμε ΣΗΜΜΥ φετος δεν θα ηταν ασχημο να μαζεφτουμε σε εναν χωρο στο φβ να χαβαλεδιαζαμε λιγο! ;) :D Trolling περισσοτερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonidas-stais

Νεοφερμένος

Ο leonidas-stais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω αναρτήσει κάποια άρθρα με εκτιμήσεις για τις φετινές βάσεις στο group, όποιος θέλει να ενημερωθεί και να συζητήσουμε ας μπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Καλα ας περασετε με το καλο στη σχολη και μετα εχετε χρονο οσο θελετε να μπειτε στην ομαδα στο φου μπου και να γνωριστειτε. :P Καλη επιτυχια στους υποψηφιους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το shmmy.ntua.gr για να γνωριστείτε μεταξύ σας, με άλλους ήδη φοιτητές και να πάρετε πληροφορίες για τη σχολή. Είναι ένα ανεπίσημο forum φοιτητών, το οποίο λόγω μακροχρόνιας ιστορίας και "κίνησης", μοιάζει πλέον με επίσημο και, ευτυχώς, είναι ανοιχτό σε όλους.

Προς τα παιδιά κάθε σχολής θα πρότεινα: γνωριστείτε με κάθε τρόπο (σκεφτείτε βέβαια ότι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε καν fb αλλά μια χαρά γνωρίζονταν όλοι στην πορεία), αλλά μην καταλήξετε (όπως συνήθως) να κρατάτε όλες τις πληροφορίες-βοήθεια κτλ για μαθήματα μόνο σε ένα κλειστό group έτους. Έξω από το έτος σας υπάρχει πάααρα πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται για κάποια μαθήματα-θέματα και θα ήταν άδικο να μην μάθει κρίσιμες πληροφορίες λόγω του ότι δεν ανήκει στο οικείο έτος.

:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonidas-stais

Νεοφερμένος

Ο leonidas-stais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ MakisH για τις πληροφορίες! Έχω μάθει μέσω τρίτων ότι κάτι παιδιά ετοιμάζουν και ένα νέο φόρουμ για τη σχολή το https://www.shmmy.gr/ ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το shmmy.gr παλιά (πολύ παλιά) ήταν απλώς μια "αποθήκη" θεμάτων εξετάσεων - σημειώσεων κτλ. Το 2008 που μπήκα εγώ (σε άλλη σχολή) είχε ήδη "αραχνιάσει", ενώ ποτέ δεν είχε μεγαλώσει ιδιαίτερα. Οι "ανάγκες" αυτές, καθώς και η "ανάγκη" της συζήτησης καλύπτονταν από το shmmy.ntua.gr.

Κάποια στιγμή πρόσφατα το domain shmmy.gr έληξε και το πήρε κάποιος ο οποίος λέει ότι θέλει να φτιάξει κάτι ?άλλο?, το οποίο από ότι φαίνεται θα είναι περισσότερο πάλι μια συλλογή αρχείων. Αν δεν δείξει κάτι τρομαχτικά διαφορετικό από πλευράς ευχρηστίας και αν δεν έχει μια community-driven φιλοσοφία πιστεύω ότι δεν θα πάει μακριά. Θα μείνει ως ένα τζούφιο εγχείρημα που θα βρει τη μοίρα του παλιού shmmy.gr. Εκτός αν πάρει τελείως άλλο δρόμο και π.χ. προσφέρει ό,τι θέλει "η αγορά", βάλει διαφημίσεις κτλ, οπότε εκεί εξαρτάται από το τι θέλει ο κόσμος.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο, γι' αυτό και δεν θα προχωρήσει (αν, αν, αν...). Και από την αρχή δεν κατάλαβα γιατί κάτι που δουλεύει τόσο καλά να το διασπάσεις, από τη στιγμή που ενιαίο κάνει περισσότερο καλό στη σχολή, ενώ διασπασμένο δεν κάνει (κάνουν) τίποτα! Περισσότερο το λέω αυτό επειδή όταν πρωτοεκφράστηκε η επιθυμία δημιουργίας ενός "νέου forum" έγινε μιλώντας περίπου για "καταπιεστές" και "καταπιεζόμενους", σε ένα forum όπου ανέκαθεν η έκφραση ήταν όσο πιο ελεύθερη μπορεί να γίνει!

leonidas-stais, επειδή για το θέμα διάβασα μόνο όταν συζητήθηκε πριν 1-2 μήνες αν θυμάμαι καλά, έχεις μάθει τίποτα άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonidas-stais

Νεοφερμένος

Ο leonidas-stais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πολλούς αποδοκιμαστικούς τίτλους βλέπω για μία προσπάθεια παιδιών που καλά καλά δεν φαίνεται να γνωρίζεις ούτε εσύ προσωπικά! Μάλλον έχεις σχέση με τους moderators του συμη.εντουα.τζιαρ ή όπως αλλιώς είναι so called... Το αν θα πάει καλά ή όχι πιστεύω ότι εν τέλει θα το αποφασίσει ο κόσμος και όχι ένας (η περισσότεροι) μεγαλύτεροι της σχολής, πόσο μάλλον τώρα που έχω μάθει οτι έχει εστιαστεί το συγκεκριμένο blog μόνο σε μαθήματα ροών της σχολής, οπότε στη θέση σου θα αναθεωρούσα λίγο κάποιες φράσεις σου, η εγω προσωπικά δεν θα τις έλεγα καθόλου σε ενα blog όπως το ischool (γιατί μπορεί να γίνω και ρεζίλι στο τέλος). Επίσης επειδή το έχω δεί για να μην κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλό μου, δεν μου φαίνεται και κάτι το τόσο τρομερό, και τεχνικά καθόλου σύγχρονο, πέρα απο την προμότα που έχει πέσει απο αιμοσταγείς φανατικούς όπως εσύ. Και οι σημειώσεις παμπάλαιες! Μπράβο στα παιδιά και σε οποιονδήποτε κάνει μια τέτοια νέα προσπάθεια!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ftw!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πολλούς αποδοκιμαστικούς τίτλους βλέπω για μία προσπάθεια παιδιών που καλά καλά δεν φαίνεται να γνωρίζεις ούτε εσύ προσωπικά! Μάλλον έχεις σχέση με τους moderators του συμη.εντουα.τζιαρ ή όπως αλλιώς είναι so called... Το αν θα πάει καλά ή όχι πιστεύω ότι εν τέλει θα το αποφασίσει ο κόσμος και όχι ένας (η περισσότεροι) μεγαλύτεροι της σχολής, πόσο μάλλον τώρα που έχω μάθει οτι έχει εστιαστεί το συγκεκριμένο blog μόνο σε μαθήματα ροών της σχολής, οπότε στη θέση σου θα αναθεωρούσα λίγο κάποιες φράσεις σου, η εγω προσωπικά δεν θα τις έλεγα καθόλου σε ενα blog όπως το ischool (γιατί μπορεί να γίνω και ρεζίλι στο τέλος). Επίσης επειδή το έχω δεί για να μην κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλό μου, δεν μου φαίνεται και κάτι το τόσο τρομερό, και τεχνικά καθόλου σύγχρονο, πέρα απο την προμότα που έχει πέσει απο αιμοσταγείς φανατικούς όπως εσύ. Και οι σημειώσεις παμπάλαιες! Μπράβο στα παιδιά και σε οποιονδήποτε κάνει μια τέτοια νέα προσπάθεια!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ftw!!!

Δεν καταλάβα χριστό από αυτό που θες να πεις στο ποστ σου.Nevermind.

Το group καλό θα ήταν κλειστό ,γιατί μετά από κανένα εξάμηνο , θα μπαίνουν οι φροντιστιριακηδες και θα ποστάρουν αγγελίες του στυλ "Θες βοήθεια στην διπλωματική;Στην Ανάλυση Ι;" και γίνεται πολύ άσχημο το γκρουπάκι μετά!Μην σου πω ότι καλύτερο θα ήταν να έστελναν και το e-mail της σχολής σας και να εγκρίνονται αυτοί που είναι @ntua.gr (ή όπως το έχετε).

Επίσης υπάρχουν ανοιχτά γκρουπ για την σχολή σας σίγουρα, για να ρωτήσει κάποιος εκεί κάτι(πάει στο παιδί από πάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πολλούς αποδοκιμαστικούς τίτλους βλέπω για μία προσπάθεια παιδιών που καλά καλά δεν φαίνεται να γνωρίζεις ούτε εσύ προσωπικά! Μάλλον έχεις σχέση με τους moderators του συμη.εντουα.τζιαρ ή όπως αλλιώς είναι so called... Το αν θα πάει καλά ή όχι πιστεύω ότι εν τέλει θα το αποφασίσει ο κόσμος και όχι ένας (η περισσότεροι) μεγαλύτεροι της σχολής, πόσο μάλλον τώρα που έχω μάθει οτι έχει εστιαστεί το συγκεκριμένο blog μόνο σε μαθήματα ροών της σχολής, οπότε στη θέση σου θα αναθεωρούσα λίγο κάποιες φράσεις σου, η εγω προσωπικά δεν θα τις έλεγα καθόλου σε ενα blog όπως το ischool (γιατί μπορεί να γίνω και ρεζίλι στο τέλος). Επίσης επειδή το έχω δεί για να μην κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλό μου, δεν μου φαίνεται και κάτι το τόσο τρομερό, και τεχνικά καθόλου σύγχρονο, πέρα απο την προμότα που έχει πέσει απο αιμοσταγείς φανατικούς όπως εσύ. Και οι σημειώσεις παμπάλαιες! Μπράβο στα παιδιά και σε οποιονδήποτε κάνει μια τέτοια νέα προσπάθεια!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ftw!!!

Ήμουν αρκετά ήρεμος και είπα ότι δεν γνωρίζω το θέμα. Άμεση σχέση με το shmmy.ntua.gr δεν έχω και από συντονιστές γνωρίζω ελάχιστους και ελάχιστα. Το παρακολουθώ εδώ και 5 χρόνια ως χρήστης και τα τελευταία 3 χρόνια ως δημιουργός και διαχειριστής αντίστοιχου εγχειρήματος στους ΧΜ. Δεν είμαι καν ΗΜΜΥ. Όμως νομίζω ότι γνωρίζω και τελικά υποστηρίζω απολύτως τη φιλοσοφία που ακολουθούν τα shmmy.ntua.gr, semfe.gr, mqn.gr, chemeng-ntua.gr.

Δεν αποδοκιμάζω μια νέα προσπάθεια, απλώς λέω δεδομένα που βλέπω, έχοντας δει αρκετά αντίστοιχα sites. Ζητώ συγγνώμη αν έχω κάποια προκατάληψη, η οποία έχει δημιουργηθεί κυρίως από τον τρόπο με τον οποίο προωθείται το συγκεκριμένο site πριν καν λειτουργήσει.

Δεν γνωρίζω τι έχει γίνει από "προμότα" στο shmmy.ntua.gr, ωστόσο πιστεύω ότι δεν έχουν γίνει σπουδαία πράγματα, όπως δεν έχουν γίνει και στα αντίστοιχα των ΧΜ, ΠΜ, ΣΕΜΦΕ. Τεχνικά μπορεί να μην είναι ότι πιο σούπερ ουάου (σύμφωνοι, τοι phpBB δεν είναι το μέλλον πιθανότατα), αλλά πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπέστατο για το σκοπό του και θα έλεγα το καλύτερο στο πολυτεχνείο.

Όσο για τις παμπάλαιες σημειώσεις ή για τα μαθήματα των ροών, όταν οι μικρότεροι δεν γράφουν, αυτό γίνεται. Το γιατί δεν γράφουν σηκώνει πολλή κουβέντα. Φταίνε πολλά πράγματα, οπωσδήποτε φταίει μέσα σε όλα και το shmmy.ntua.gr, αλλά νομίζω ο κυριότερος λόγος είναι ο ντε και καλά κατακερματισμός των συζητήσεων σε 10000 sites. Προσωπικά πιστεύω ότι, αν π.χ. το shmmy.ntua.gr είναι ?χάλια?, τότε (αφού από φοιτητές συντηρείται), πρέπει οι νεότεροι να προσφέρουν, να βοηθήσουν και να "βάλουν τις φωνές" σε όσους πρέπει, ώστε να γίνει καλύτερο. Γιατί δημιουργήθηκε ως εργαλείο για τους φοιτητές, το έχουν χτίσει οι φοιτητές που έχουν γράψει τόσα χρόνια σε αυτό, έχει μαζευτεί απίστευτος όγκος πληροφορίας που οι παλιότεροι άφησαν για τους νεότερους και είναι "χρέος" των νεότερων να το διαφυλάξουν και να το κάνουν καλύτερο. Ανάμεσα σε φοιτητές δεν πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει "ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ftw!!!", ή τουλάχιστον όχι τέτοιου είδους. Μόνο σε υγιειείς καταστάσεις δεν οδηγεί πιστεύω.

Τα παραπάνω είναι εντελώς φιλικά, πραγματικά. Τα παρακάτω είναι καθαρό trolling.

α) Το "αιμοσταγής φανατικός" είναι ο πιο εντυπωσιακός τίτλος που έχω πάρει ποτέ, σε ευχαριστώ!
β) Εγώ σου είπα ποιος και τι είμαι. Εσύ μήπως "έχεις σχέση με τους moderators του συμη.τζιαρ ή όπως αλλιώς είναι so called..." και πειράχτηκες τόσο; Με ρώτησες αν ισχύει, σου είπα τι ξέρω, και ξαφνικά βγήκες να ξέρεις περισσότερα από εμένα. Άρα δεν χρειαζόταν να ρωτήσεις και να σου απαντήσω.

Ας αφήσουμε όμως στην άκρη το trolling. Προτιμώ τις καθαρές κουβέντες. :)

@Ironboy: Ναι, υπάρχει ανοιχτό group στους ΧΜ και δουλεύει αρκετά καλά γενικώς. Μπορεί να είναι fb, μπορεί να είναι "chat-οειδείς" οι συζητήσεις, αλλά είναι σχετικά ανοιχτό και αρκετά άμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leonidas-stais

Νεοφερμένος

Ο leonidas-stais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι χρέος μας να διαφυλάξουμε κάτι που φιλοξενείται σε δημόσιο διαδικτυακό space για το οποίο φορολογούντε οι γονείς μας και δεν μας ρώτησε εμάς κανείς;

Και γιατί το συγκεκριμένο site φιλοξενείται σε χώρο του ΕΜΠ (απότι βλέπω στο sub-domain τουλάχιστον) ενώ όλα τα υπόλοιπα εκτός σχολικού χώρου, με δωρεές φοιτητών, πληρωμές απο τους διαχειριστές and so on;

Όχι αγόρι μου δέν είναι χρέος μου να διαφυλάξω κάτι το οποίο συντηρείται εις βάρος μου, το κάνω άν θέλω μόνο και δεν θα με αναγκάσει κανείς να το κάνω αυτό, ούτε θα με εμποδίσει κάποιος να στηρίξω κάποιο άλλο εγχείρημα. Ας νοιαστούν αυτοί που το συντηρούν :)

Όσον αφορά στον όγκο της πληροφορίας απο κάποιες γρήγορες ματιές είδα οτι τουλάχιστον πριν τις ροές είναι παμπάλαιες και απαρχαιωμένες και απότι βλέπω εστιάζεται κυρίως στις κατευθήνσεις και λιγότερο στα μαθήματα των πρώτων ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
To "χρέος" το λέω με την έννοια ότι τόσοι βοήθησαν τόσα χρόνια τους συμφοιτητές τους, έδωσαν πληροφορίες που (τουλάχιστον για πολύ καιρό, αν όχι ακόμα και τώρα) είναι πολύ χρήσιμες, είτε αυτές αφορούν μαθήματα, είτε αφορούν τον πρωτοετή, αυτόν που θέλει να διαλέξει ροές, αυτόν που θέλει να γράψει σωστά τη διπλωματική του, αυτόν που θέλει να βρει ένα μεταπτυχιακό. Ακόμα και για την ιστορία της σχολής τα τελευταία χρόνια είναι μια πολύ καλή πηγή. Αν κάποιος έχει ωφεληθεί από κάτι από όλα αυτά, θεωρώ καλό να δώσει και αυτός κάτι πίσω στην κοινότητα. Όχι απαραίτητα σημειώσεις, εργασίες κτλ κτλ κτλ. Μια πληροφορία αρκεί. Μια διόρθωση λάθους στο wiki. Κάτι.

Από ότι γνωρίζω φιλοξενείται ?κάπου? στο ΕΜΠ (υποθέτω σε δικό τους server). Αν δεν φιλοξενούνταν στο ΕΜΠ δεν θα μπορούσε, με βάση τον κανονισμό λειτουργίας του Κέντρου Επικοινωνιών και Δικτύων του ΕΜΠ να έχει domain name τάδε.ntua.gr. Δεν γνωρίζω υπό ποιο καθεστώς έχουν πάρει το domain name, ωστόσο αυτό είναι κάτι που γίνεται γενικώς για φοιτητικές ομάδες (και κάποιες παρατάξεις έχουν domain name τέτοιας μορφής). Συνεπώς, αν δεχτούμε ότι ο server είναι ιδιόκτητος, δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση των φορολογούμενων γονέων σου ή εσένα προσωπικά. Φυσικά και αν δεν νοιάζεσαι για αυτό δεν υπάρχει λόγος να το στηρίξεις. Αλλά αν το χρησιμοποιείς, τότε πιστεύω ότι πρέπει να το βοηθήσεις σε έναν βαθμό. Από ότι λες δεν το χρησιμοποιείς, οπότε σταματάω εδώ τα πρέπει.

Για τα υπόλοιπα που φιλοξενούνται εκτός σχολικού χώρου. Σχετικά με των ΧΜ που γνωρίζω άμεσα, διαλέξαμε να φιλοξενούμαστε εκτός ΕΜΠ λόγω του ότι τρέχουν άλλοι για εσένα όταν υπάρχει πρόβλημα, δεν αγχώνεσαι για δολιοφθορές, κακό δίκτυο ρεύματος κτλ και δεν μπορεί κανείς να σου πει "δεν μου αρέσουν αυτά που γράφονται, κάντε κάτι αλλιώς κατεβάζω διακόπτες". Υπάρχει ένα μικρό κόστος βέβαια, της τάξης των 10€/μήνα. Μας είχε προταθεί κιόλας από διάφορους να φιλοξενηθούμε εντός σχολής αλλά το απορρίψαμε για τους παραπάνω λόγους. Από ότι έχω καταλάβει, το shmmy.ntua.gr, λόγω ιστορίας και φυσιογνωμίας της σχολής, έχει γίνει περισσότερο αποδεκτό και από καθηγητές της σχολής, οπότε δεν έχει τα ίδια προβλήματα. Μακάρι να μην υπήρχε λόγος να είναι κανένα site εκτός ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Καλησπερα καλησπερα. Εχουμε κανεναν νεο μελλοντικο ΗΜΜΥτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.D.Papaïoannou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οποιαδήποτε πληροφορία για το ΕΜΠ και τους ΗΜΜΥ είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους! :)

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
ημμυ περνάς από θετική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ναι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Από τεχνολογική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Από τεχνολογική?

4o πεδίο είναι.Περνάς από τεχνολογική και αν είσαι μαζόχας από θετική!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afortistos

Νεοφερμένος

Ο afortistos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είναι χρέος μας να διαφυλάξουμε κάτι που φιλοξενείται σε δημόσιο διαδικτυακό space για το
οποίο φορολογούντε οι γονείς μας και δεν μας ρώτησε εμάς κανείς;

Και γιατί το συγκεκριμένο site φιλοξενείται σε χώρο του ΕΜΠ (απότι βλέπω στο sub-domain τουλάχιστον) ενώ όλα τα υπόλοιπα εκτός σχολικού χώρου, με δωρεές φοιτητών, πληρωμές απο τους διαχειριστές and so on;

Όχι αγόρι μου δέν είναι χρέος μου να διαφυλάξω κάτι το οποίο συντηρείται εις βάρος μου, το κάνω άν θέλω μόνο και δεν θα με αναγκάσει κανείς να το κάνω αυτό, ούτε θα με εμποδίσει κάποιος να στηρίξω κάποιο άλλο εγχείρημα. Ας νοιαστούν αυτοί που το συντηρούν

Όσον αφορά στον όγκο της πληροφορίας απο κάποιες γρήγορες ματιές είδα οτι τουλάχιστον πριν τις ροές είναι παμπάλαιες και απαρχαιωμένες και απότι βλέπω εστιάζεται κυρίως στις κατευθήνσεις και λιγότερο στα μαθήματα των πρώτων ετών.

Βάλε μέσα την διχαλωτή σου γλώσσα που μας παριστάνεις τον μαθητή εσύ!:mad:

Το υλικό που υπάρχει στο ανεπίσημο φόρουμ των ΗΜΜΥ δηλ.
https://shmmy.ntua.gr/forum/index.php
όπως μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε συγκεντρώνεται από πολύ παλιά. Σημειώσεις, Θέματα, Βαθμολογίες και Συζητήσεις Μαθημάτων το κάνουν αναγκαίο εργαλείο για έναν ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ. Δεν υπάρχει πληρέστερο υλικό. Επιπλέον υπάρχει πάντα ενημέρωση για Γενικές Συνελεύσεις, Απεργίες και ότι άλλο συμβαίνει στην σχολή εκτός από τα μαθήματα.

Για κανένα από αυτά δεν είναι απαραίτητη η εγγραφή εκτός αν θέλετε να γράψετε στις συζητήσεις ή να ανεβάσετε υλικό στο φόρουμ το οποίο και σας συνιστώ να κάνετε αφού στο shmmy.ntua.gr δεν κρέμεστε από τα @@ κανενός όπως έχει δείξει η πορεία του στον χρόνο, από το 2004 περίπου μια 10ετία! :clapup:

Εγώ τέλειωσα ΗΜΜΥ το 2011, είμαι ΥΔ στους ΗΜΜΥ τώρα και φέτος πέρασε η αδερφή μου. Παρακολουθώ και τώρα το φόρουμ αφού είμαι βοηθός σε μαθήματα. Τα γκρουπ στο facebook είναι βοηθητικά αλλά αν πραγματικά θέλετε να βοηθήσετε του συναδέλφους σας τότε ανεβάστε τις σημειώσεις σας και στο shmmy.ntua.gr ώστε να είναι ελεύθερα προσβάσιμες σε όλους μας σε βάθος χρόνου! Πιστέψτε με, έτσι βοηθάτε και την επόμενη γενιά.;)

Στα 6 χρόνια που ήμουν προπτυχιακός φοιτητής η λέξη φόρουμ ήταν ταυτόσημη με το https://shmmy.ntua.gr και με βοήθησε απίστευτα.

ΥΓ: Βλέπω ότι και αυτό το φόρουμ έχει λατεχ και το shmmy.ntua.gr έχει λατεχ!
ΥΓ2: Η σχολή είναι δύσκολη οπότε καλό κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στο ημμυ Εμπ εχει καθολου γκομενες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top