ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ρομποτική

vatistas

Νεοφερμένος

Ο vatistas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους......Γνωριζω οτι η ενασχοληση με την τεχνολογια αιχμης οχι μονο επιφερει ευχαριστηση στα ''ανησυχα πνευματα'' αλλα και αποδεικνυεται ακρως δημιουργικη.Στην αναζητηση μου για το καταλληλο,ως προς τα ενδιαφεροντα μου, τμημα κατεληξα στην επιλογη του τμηματος ΗΜΜΥ Ε.Μ.Π. καθως ενας εκ των ροων πραγματευεται την ρομποτικη(τομεα πυ θεωρω αρκετα ενδιαφερον).Κατα ποσο λοιπον η ροη αυτη εφοδιαζει τους φοιτητες με τις απαραιτητες γνωσεις και τελος θεωρειται πως ο συγκεκριμενος τομεας βρισκει ανταποκριση στην αγορα εργασιας? Σας ευχαριστω εκ των προτερων....

Υ.Γ Ελπιζω εκτος της δικης μου περιεργειας να ειπωθουν αποψεις που θα ικανοποιησουν και αλλα αναπαντητα ερωτηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
σωστος. Ενδιαφερον αντικειμενο.

Δεν μπορεις ΜΟΝΟ απο ΕΜΠ, και στο Αριστοτελειο και στο Δημοκριτειο υπαρχει η ιδια δυνατοτητα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Και στο ΗΜΤΥ της Πατρας νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Νομιζω πως ειναι οι μονοι που εχουν και εργαστηριο ρομποτικης τεχνολογιας απ οτι εχω ακουσει(μπορει να κανω και λαθος);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Και στο Πολυτεχνείο Κρήτης (ΗΜΜΥ & ΜΠΔ) και στην Επιστήμη Υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greggr

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λογω σχετικού ενδιαφέροντος μπορώ να σε πληροφορήσω τα εξής:
1) Σε όποια σχοή ΗΜΜΥ και να πας υπάρχει το σχετικό αντικείμενο
2) Στο ΕΜΠ έχει φοβερούς καθηγητες (χρόνια καθηγητές σε ΜΙΤ κλπ αλλά είναι πολύ περίεργοι - πολλοί τους αποκαλούν απαράδεκτους)
Αλλωστε είναι από τους κλάδους που δεν τους προτιμούν πολύ..
Λέγεται (δεν έχω φτάσει εκεί να ξέρω) ότι στο ΕΜΠ η ρομποτική είναι κάτι ανάμεσα σε μιγαδικές συναρτήσεις και μαθηματικά. Τώρα αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό αν θες να συνεχίσεις στο εξωτερικό. Απλως θα σου πάρει πολλά χρόνια μέχρι να φτάσεις στις "ενιδαφέρουσες" εφαρμογές. (αν θες περισσότερα για ΗΜΜΥ ΕΜΠ μπορώ να απαντήσω)

3) Στο ΑΠΘ λέγεται ότι υπάρχει μια φοβερή ομάδα ρομποτικής που κάνει θαύματα αλλά δεν μπορώ να σε πληροφορήσω περαιτέρω.

4) Στο Πολυτεχνειο στα Χανιά είναι ένα μάθημα που δεν προτιμάει πολύς κόσμος και θεωρείται εύκολο, αλλά ξέρω ότι αν θες να ασχοληθείς σου δίνεται μια μοναδική ευκαιρία. Το Πολυτεχνειο στα Χανιά συνεργάζεται πολύ καλά με το ΙΤΕ που είναι το κορυφαίο ίδρυμα στον τομέα σε όλη την Ελλάδα και πανευρωπαϊκώς καταξιωμένο. Αν θες δηλαδή πολύ ρομποτική το ΙΤΕ να το έχεις πάντα στο μυαλό σου ως πρώτη επιλογη αν σου κάτσει (δυστυχώς δεν μπορείς να σπουδάσεις εκεί αλλά για διπλωματική και μεταπτυχιακά είναι κορυφή)

Ελπίζω να σε κάλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Έχει και στην Πάτρα.
https://www.ece.upatras.gr/gr/tm_tomeas.php?tomeas=3
Ελπίζω να μην μας μαθαίνουν να φτειάχνουμε μόνο παιχνίδια ρομποτάκια γιά το JUMBO!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
εχει καλες επαγγελματικες προοπτικες τα ημμυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Είναι απο τις σχολές με τις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές!!! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
2) ...
Λέγεται (δεν έχω φτάσει εκεί να ξέρω) ότι στο ΕΜΠ η ρομποτική είναι κάτι ανάμεσα σε μιγαδικές συναρτήσεις και μαθηματικά. Τώρα αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό αν θες να συνεχίσεις στο εξωτερικό. Απλως θα σου πάρει πολλά χρόνια μέχρι να φτάσεις στις "ενιδαφέρουσες" εφαρμογές. (αν θες περισσότερα για ΗΜΜΥ ΕΜΠ μπορώ να απαντήσω)

Έχει τα μαθηματικά του πεδίου του αυτόματου ελέγχου (M/Χ laplace, fourier, διαγράμματα bode, μεταβλητές κατάστασης κτλ) και νευρωνικών δικτύων, πολλά απο πιθανότητες (δίκτυα bayes, αλυσίδες markov, supervised, unsupervised, reinforcement learning), μαθηματικά για μηχανική όραση (ανάλυση σήματος εικόνας, αλγόριθμοι για clustering, γραμμική άλγεβρα αρκετή), μαθηματικά για αναγνώριση φωνής και φυσικής γλώσσας, και άλλα μαθηματικά και τεχνικές προγραμματισμού για Τεχνητή Νοημοσύνη (τεχνικές αναζήτησης, κάποιοι αλγόριθμοι απο θεωρία παιγνίων, CSP, σχεδιασμός και διάφορα)
οπότε απο ότι βλέπεις είναι ένας τεράστιος τομέας.

4) Στο Πολυτεχνειο στα Χανιά είναι ένα μάθημα που δεν προτιμάει πολύς κόσμος και θεωρείται εύκολο,
Δεν ισχύει, πέρα οτι έχει όλα τα παραπάνω που ανέφερα (δεν είναι ένα μάθημα μόνο) για ρομποτική, ο κόσμος δεν τα προτιμάει γιατί υπάρχουν μαθήματα με πολύ λιγότερη δουλειά για να ολοκληρωθούν. Γενικά ο κόσμος κοιτάει να τελειώσει.

αλλά ξέρω ότι αν θες να ασχοληθείς σου δίνεται μια μοναδική ευκαιρία. Το Πολυτεχνειο στα Χανιά συνεργάζεται πολύ καλά με το ΙΤΕ που είναι το κορυφαίο ίδρυμα στον τομέα σε όλη την Ελλάδα και πανευρωπαϊκώς καταξιωμένο.
Είμαι στο πολυτεχνείο στα Χανιά αλλα δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο, μήπως το μπερδεύεις με το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο;


Επίσης, για όσους θέλουν ρομποτική, μπορούν να το σκεφτούν σοβαρά να πάνε απο κάποια σχολή μηχανολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Επίσης, για όσους θέλουν ρομποτική, μπορούν να το σκεφτούν σοβαρά να πάνε απο κάποια σχολή μηχανολογίας.
Προφανώς αναφέρεσαι στο κατασκευαστικό κομμάτι γιατί από software οι μηχανολόγοι δεν ασχολούνται.Αυτό είναι δουλειά των ηλεκτρονικών μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Προφανώς αναφέρεσαι στο κατασκευαστικό κομμάτι γιατί από software οι μηχανολόγοι δεν ασχολούνται.Αυτό είναι δουλειά των ηλεκτρονικών μηχανικών.

Απο ότι ξέρω απο το πολυτεχνείο μας, κάποια βασικά τα κάνουν που χρειάζονται στη ρομποτική.
Έτσι και αλλιώς αν θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό, κάποια κομμάτια τα μαθαίνεις και μόνος σου.


Απο την άλλη οι ΗΜΜΥ δεν κάνουν το κατασκευαστικό κομμάτι, οπότε τι το ένα τι το άλλο θα εξαρτάσαι απο κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Απο την άλλη οι ΗΜΜΥ δεν κάνουν το κατασκευαστικό κομμάτι, οπότε τι το ένα τι το άλλο θα εξαρτάσαι απο κάπου.

:no1::no1:
Σε τόσο υψηλό επίπεδο(ρομποτ κλπ.) απαιτείται η συνεργασία πολλών μηχανικών: ηλεκτρολόγων, μηχανολόγων, ηλεκτρονικών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top