Γενικό -  Εφόδια πέρα από βοηθήματα!

christy39612

Νεοφερμένος

Η christy39612 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα μεγάλο κόκκινο του Παττάκη για άγνωστα κείμενα.
Μήπως το βιβλιο που λες είναι του Σαρρή?
Πως σου φαίνεται?Τα κείμενα είναι βατά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
..Ναι, εννοούσα εκδόσεων Παττάκη :P

Όσο για τα κείμενα.. 'ντάξ. Βατά τα περισσότερα. Κάποια όμως είναι λίγο παλουκάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό??
-----------------------------------------
κανεις???:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Το Λεξικό Ανωμάλων Ρημάτων του Α. ΓΕΩΡΓΟΠΑΠΑΔΑΚΟΥ και το Βασικό Λεξικό Ρημάτων Της Αρχαίας Ελληνικής των εκδόσεων Πατάκη.

Το πρώτο είαι καλό για περιέχει τους αρχικούς χρόνους όλων των ρημάτων, ακόμη και των πιο σπάνιων. Το δεύτερο είναι χρήσιμο γιατι στο πρώτο του μερος ( χωρίζεται σε 2 μέρη) πάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα υποδείγματα των ρημάτων που οφειλεις να ξέρεις ,π.χ. απο το ''λύω'' και το ''ποιώ'' μέχρι το ''οίδα'' και το ''φημί''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω χω το λεξικο ρηματων αρχαιας ελληνικης ομαλων και ανωμαλων εκδοσεις πατακη
στεφανος πατακης και νικος τερζακης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
εγώ έχω το Συντακτικό του μπαχαράκη, την γραμματική του Λιναρδή, λεξικό ανωμάλων ρημάτων του Γεωργοπαπαδάκου και τίποτα άλλο... το φροντηστήριο μου έχει τεράστια βιβλιοθήκη και αν χρειάζομαι τίποτα μου το δανείζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ένα καλό λεξικό, μια καλή γραμματική και ένα καλό συντακτικο.
και φυσικά, υπομονή και επιμονή για να μάθετε το περιεχόμενό τους...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συντακτικό του Ασωνίτη
Στο γνωστό μεταίχμιο
Λατινικά δεν έχω
Γραμματική του Τότσικα
Θεματογραφία του Ρώσση
Λεξικό ανωμάλων Πατακη-Τζιράκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!!!!Χρειαζομαι την βοηθεια σας.....θα ηθελα να μου προτεινετε βοηθηματα για τα μαθηματα της θεωρητικης κατευθυνσης β λυκειου που μεινατε ευχαριστημενοι...Σας ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ.
Από συμμαθητές μου ξέρω ότι η φιλοσοφία δεν χρειάζεται βοήθημα.
Επίσης, ξέρω πως στα θεωρητικά μαθήματα οι καλύτερες εκδόσεις είναι τα Ελληνικά γράμματα και το Μεταίχμιο.
Δεν ξέρω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElinakiBlouBlou

Νεοφερμένος

Η ElinakiBlouBlou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Θεματογραφία Τζουγανάτος
Γνωστό,Λατινικά Μεταίχμιο
Λεξικό Πατάκη
και τη γραμματική-ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
ρε παιδια του μπαχαρακη το συντακτικο εχει 2 τόμους? γτ εχω βρει στο public 2....και φαινονται ίδια...αλλα εχουν διαφορετικη τιμη.
https://www.public.gr/product/books/...ntaktiko-tis-arhaias-ellinikis/prod1724529pp/
https://www.public.gr/product/books/...ntaktiko-tis-arhaias-ellinikis/prod1740210pp/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά μου:happy:

Φέτος δε θα πάω φροντιστήριο, που λέτε:P Στα αρχαία πιστεύω είμαι καλυμμένος με την σχολική γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου (της Μπίλλα). Στα λατινικά θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από το σχολικό βιβλίο και τη σχολική γραμματική; Also, για το άγνωστο πιστεύετε ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με υλικό που βρίσκω από το internet;

Γενικά, τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Παιδιά μου:happy:

Φέτος δε θα πάω φροντιστήριο, που λέτε:P Στα αρχαία πιστεύω είμαι καλυμμένος με την σχολική γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου (της Μπίλλα). Στα λατινικά θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από το σχολικό βιβλίο και τη σχολική γραμματική; Also, για το άγνωστο πιστεύετε ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με υλικό που βρίσκω από το internet;

Γενικά, τι προτείνετε;

Στα Λατινικά δε το συζητώ ... Προσωπικα δε νομίζω πως θα σε καλύψει μόνο το σχολικό βιβλίο και η σχολική Γραμματική ! Εγώ είχα βοήθημα στα Λατινικά εξαιρετικό (Μεταίχμιο !) με πλήρη ανάλυση που ελλίπει στα προαναφερθέντα εγχειρίδια ... Για το αδίδακτο κείμενο εγώ θα σου πρότεινα και μια καλή θεματογραφία γι αρχή ... :)

Υ.Γ το ρήμα είναι αντεπεξέρχομαι (αντί + επί + εξ + έρχομαι) ... δεν υπάρχει α στη μέση ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παιδιά μου:happy:

Φέτος δε θα πάω φροντιστήριο, που λέτε:P Στα αρχαία πιστεύω είμαι καλυμμένος με την σχολική γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου (της Μπίλλα). Στα λατινικά θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από το σχολικό βιβλίο και τη σχολική γραμματική; Also, για το άγνωστο πιστεύετε ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με υλικό που βρίσκω από το internet;

Γενικά, τι προτείνετε;
Για αγνωστο παρε του σαχπεκιδη θα σε βοηθησει πολυ εχει μεσα και διαφορα γραμματικα και συντακτικα φαινομενα οπως και πληθωρα κειμενων αυξομειωμενης δυσκολιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Παιδιά μου:happy:

Φέτος δε θα πάω φροντιστήριο, που λέτε:P Στα αρχαία πιστεύω είμαι καλυμμένος με την σχολική γραμματική και το συντακτικό του γυμνασίου (της Μπίλλα). Στα λατινικά θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από το σχολικό βιβλίο και τη σχολική γραμματική; Also, για το άγνωστο πιστεύετε ότι μπορώ να ανταπεξέλθω με υλικό που βρίσκω από το internet;

Γενικά, τι προτείνετε;
Για αγνωστο κ εγω θα σου προτεινα να παρεις την θεματογραφια του σαχπεκιδη. Οσο για τα λατινικα,ειναι τοσο απλα στην β που με ενα απλο βοηθημα(ψαξε για μεταιχμιο κατα προτιμηση) νομιζω πως θα εισαι πληρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Για άγνωστο πάρε καμια θεματογραφία, για να έχεις πολλά άγνωστα κείμενα. Μπορείς είτε να τα βλέπεις λυμένα για να δεις πως τα λύνει ο συγγραφέας (πχ να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του, βρίσκει ρήμα, μετά υποκείμενο κτλ), είτε να τα λύνεις μόνος σου και να συγκρίνεις μετά με το βιβλίο.
Λατινικά μεταίχμιο εννοείται
Επίσης γνώμη μου, πάρε το βιβλίο της Γ λυκείου της ιστορίας, και μια φορά την εβδομάδα ρίχνε και καμια ματιά. (κυρίως βγάλε το 3ο κεφάλαιο και το 5ο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
JJ πάρε κι ενα λεξικο για το αγνωστο στα αρχαία ελληνικά
το παρακατω εχει και σημασιες , και παραδειγματα , και ετυμολογια



Θα σε βοηθήσει πολύ οταν θα βγαζεις μεταφρασεις μονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Για άγνωστο πάρε καμια θεματογραφία, για να έχεις πολλά άγνωστα κείμενα. Μπορείς είτε να τα βλέπεις λυμένα για να δεις πως τα λύνει ο συγγραφέας (πχ να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του, βρίσκει ρήμα, μετά υποκείμενο κτλ), είτε να τα λύνεις μόνος σου και να συγκρίνεις μετά με το βιβλίο.
Λατινικά μεταίχμιο εννοείται
Επίσης γνώμη μου, πάρε το βιβλίο της Γ λυκείου της ιστορίας, και μια φορά την εβδομάδα ρίχνε και καμια ματιά. (κυρίως βγάλε το 3ο κεφάλαιο και το 5ο).
Ειδικα το 5ο,ειναι μαρτυριο...!!!! Εγω τουλαχιστον μεχρι να το βγαλω η ψυχη μου βγηκε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
JJ πάρε κι ενα λεξικο για το αγνωστο στα αρχαία ελληνικά
το παρακατω εχει και σημασιες , και παραδειγματα , και ετυμολογια



Θα σε βοηθήσει πολύ οταν θα βγαζεις μεταφρασεις μονος

Λεξικό αυτό θα πάρει

Οι φιλόλογοι σύμφωνα μ' αυτό διορθώνουν. Δεν είανι τυχαίο που οι περισσότεροι το αποκαλούν «Ευαγγέλιο της Θεωρητικής»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top