Ευθανασία: υπέρ ή κατά;

Ευθανασία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Είμαι υπέρ της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 20 40.0%
  • Είμαι ενάντια της Ευθανασίας

    Ψήφοι: 14 28.0%
  • Δεν με απασχολεί

    Ψήφοι: 1 2.0%
  • Δεν είμαι σίγουρος

    Ψήφοι: 2 4.0%
  • Εξαρτάται...

    Ψήφοι: 13 26.0%

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Και πάλι δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Γιατί μπορεί ο άλλος που πονάει να θέλει να πεθάνει γαι να ελευθερωθεί, αλλά τι γίνεται αν γίνει ρε παιδί ου ένα θαύμα και ιαθεί ο άνθρωπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
υπέρ.

είναι απόφαση που μπορεί να πάρει το ίδιο το άτομο και όχι οι συγγενείς όμως.

δεν νομίζω να το έκανα εγώ αλλά δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα μιας και υπάρχουν δίαφορες παθήσεις που δεν υποφέρονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει συγκατάθεση από το άτομο?
Και αν γινόταν κάτι αναπάντεχο, και όσο μακροχρόνιο και αν ήταν το κώμα, το άτομο απροσδόκητα ξυπνούσε?
Κάποιοι ζητούν οι ίδιοι γιατί δεν αντέχουν να ζουν εγκλωβισμένοι μέσα στο σώμα τους (αναφέρομαι στους ανάπηρους). Όπως συνέβη και με τον Σαμπέδρο ο οποίος προσπαθούσε επί 30 χρόνια να πάρει δικαστική απόφαση υπέρ της ευθανασίας του, και τελικά αυτοκτόνησε πίνοντας υδροκυάνιο.
Αυτό έχει γίνει και ταινία μάλιστα.
Ναι! Λεγεται "η θαλασσα μεσα μου". Παραθετω ενα quote απο την ταινια : "η ζωη δεν ειναι υποχρεωση. Ειναι δικαιωμα" Και προσωπικα συμφωνω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Είμαι ενάντια της Ευθανασίας φυσικα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ. Τώρα αν ο άλλος γνωρίζει πχ μετά από ένα ατύχημα ότι θα ζήσει ανάπηρος για μια ζωή δεν αξίζει να ταλαιπωρηθεί περαιτέρω ο ίδιος και η οικογένεια του. Και σκεφτείτε ότι η ευθανασία ανοίγει και το ενδεχόμενο μια δωρεάς οργάνων σε κάποιον άλλον άνθρωπο που ίσως τα χρειάζεται για να ζήσει φυσιολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όταν θα μπορέσουμε να δώσουμε από μόνοι μας ζωή σε κάποιον τότε θα έχουμε και το δικαίωμα να του την πάρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Όταν θα μπορέσουμε να δώσουμε από μόνοι μας ζωή σε κάποιον τότε θα έχουμε και το δικαίωμα να του την πάρουμε.

Αυτο ηθελα να γραψω ομως με προλαβες....Οποτε +1:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
αν καποιος ταλαιπωρειται απο καποια χρονια ασθενεια και βλεπει τον εαυτο του μερα με τη μερα να παρακμαζει λογικο δεν ειναι να βαλει ενα τελος σε αυτο?εγω ειμαι υπερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν θα μπορέσουμε να δώσουμε από μόνοι μας ζωή σε κάποιον τότε θα έχουμε και το δικαίωμα να του την πάρουμε.


Aυτο που λες ισχυει για τους φονους, η ευθανασια δεν ειναι το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δικία του η ζωή δικό του και το δικαίωμα να την απαρνηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ζήσει κάποιος τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλεπορείται, καλύτερα να πεθάνει παρά να ζεί!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina3a2

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
είτε σε ζώα είτε σε ανθρώπους είμαι κατα... ειδικά στην ελλάδα που κάποιο γιατροί κάνουν ευ8ανασία επειδή βαριούνται να ασχοληθούν με κάποιον βαριά άρρωστο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
είτε σε ζώα είτε σε ανθρώπους είμαι κατα... ειδικά στην ελλάδα που κάποιο γιατροί κάνουν ευ8ανασία επειδή βαριούνται να ασχοληθούν με κάποιον βαριά άρρωστο... :(


ε;;; ποιος κανει ευθανασια σε ανθρωπους;; δε νομιζω οτι γινεται τετοιο πραγμα οπως το περιγραφεις. Μη λες ετσι αυθαιρετα τετοια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
είτε σε ζώα είτε σε ανθρώπους είμαι κατα... ειδικά στην ελλάδα που κάποιο γιατροί κάνουν ευ8ανασία επειδή βαριούνται να ασχοληθούν με κάποιον βαριά άρρωστο... :(


Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο...Στην κτηνιατρική η ευθανασία εφαρμόζεται ως ανώδυνη θανάτωση με ενέσεις σε περιπτώσεις που δεν υπάρχουν περιθώρια και το ζώο πεθαίνει και στην ιατρική οι γιατροί κάνουν ευθανασία,μόνο όταν τους ζητηθεί από τον πάσχοντα,εφόσον η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ζήσει κάποιος τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλεπορείται, καλύτερα να πεθάνει παρά να ζεί!!!!!!:)


Μα τότε είναι που δεν πρέπει να γίνει η ευθανασία. Αν κάποιος δεν πρόκειται να ζήσει, τότε γιατί να στερηθεί πρόωρα το χρόνο ζωής που του απομένει? Τονίζω ότι η ευθανασια ενδείκνυται μόνο σε περιπτώσεις βαριά ανάπηρων ατόμων, των οποίων το μυαλό είναι εγκλωβισμένο μέσα στο σώμα τους. Για οποιονδήποτε άλλον λόγο, όταν ο άλλος θα πεθάνει ούτως ή άλλως, γιατί να ζητήσει ευθανασία? Η ζωή είναι πολύτιμη, και θα τη χαρεί για όσο χρόνο του απομένει. Στην άλλη περίπτωση (των αναπήρων), η ζωή συνεχίζει να είναι πολύτιμη αλλά απόλυτα κουραστική, δεσμευτική, ταπεινωτική και ουσιαστικά τον εκμηδενίζει. Είναι σαν ζωντανός νεκρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Η χειροτερη μορφη ζωντανου-νεκρου ειναι αυτη οπου εισαι 100% σιγουρος οτι θα πεθανεις σε ενα μηνα ή σε μια βδομαδα και απλα περιμενεις το θανατο. Προσωπικη αντιληψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης ότι όταν η κατάσταση κάποιου είναι μη αναστρέψιμη και επίπονη τόσο για τον ίδιο όσο και για τους κοντινους του ανθρώπους, εφόσον το πάρει απόφαση, είναι καλύτερα η ευθανασία να γίνει γρήγορα ουτοσώστε να μη πάθουν καμιά σοβαρή ζημιά τα υγιεί όργανά του (καρδιά, συκώτι, κλπ) ώστε να μπορέσει να βοηθήσει άλλους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη να ζήσουν (αν είναι δότης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina3a2

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ε;;; ποιος κανει ευθανασια σε ανθρωπους;; δε νομιζω οτι γινεται τετοιο πραγμα οπως το περιγραφεις. Μη λες ετσι αυθαιρετα τετοια πραγματα.

οκ σόρρυ! εννοώ όταν ένας ασθενής ζεί με μηχανική υποστήριξη και διακόπτουν αυτη την διαδικασία επειδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οκ σόρρυ! εννοώ όταν ένας ασθενής ζεί με μηχανική υποστήριξη και διακόπτουν αυτη την διαδικασία επειδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή...

Moνο με συγκαταθεση ομως. Οχι επειδη βαριουνται οι γιατροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η χειροτερη μορφη ζωντανου-νεκρου ειναι αυτη οπου εισαι 100% σιγουρος οτι θα πεθανεις σε ενα μηνα ή σε μια βδομαδα και απλα περιμενεις το θανατο. Προσωπικη αντιληψη...


Τη σέβομαι, αλλά γνώμη μου είναι ότι αυτό δε συμβαίνει απαραίτητα... Υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν ότι τους απομένει λίγος χρόνος ζωής και έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του θανάτου, το αντιμετωπίζουν κάπως "ανάλαφρα" (δε μου αρέσει πολύ αυτή η λέξη εδώ, δεν έβρισκα άλλη)
Γι'αυτό και περνούν τον υπόλοιπο χρόνο τους ευχάριστα...
Δεν είναι απαραίτητα ζωντανοί-νεκροί, δεν έχουν πεθάνει ακόμη...
Έχεις δει την τανία "The Bucket List" ή αλλιώς "Επιθυμίες στο παρα πέντε"?
Περιγράφει αυτό ακριβώς που σου λέω.

Μπορεί αυτός που του απομένει 1 μήνας, να έχει πίστη στον εαυτό του, να ελπίζει μέχρι την τελευταία στιγμή, ότι κάτι, μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο, έστω και την τελευταία στιγμή. Ποτέ δεν ξερει κανείς...
Αλλά κάποιοι βαριά ανάπηροι που έχουν περάσει 20 και 30 χρόνια στην ίδια κατασταση, αυτοί έχουν ψυχή, αλλά δεν εχουν σώμα ουσιαστικά, γι'αυτό τους χαρακτήρισα ως ζωντανούς-νεκρούς. Αν έχουν περάσει πολλά χρόνια και παραμένεις στην ίδια καταθλιπτική κατάσταση, τότε δεν ελπίζεις και πολύ. Είτε έχεις βαρεθεί τη ζωή σου βλέποντας τους άλλους να κινούνται, να χαίρονται, να απολαμβάνουν τη ζωή τους, και δεν κάνεις απολύτως τίποτα, αλλά υπομένεις τις φροντίδες τους, είτε αποφασίζεις να ενεργήσεις και να πεθάνεις οικειοθελώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top