Εσφαλμένη προσέγγιση σχολών απο μαθητές

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ο λόγος που δημιούργησα αυτό το thread, είναι για να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία απο συζητήσεις με συμμαθητές μου για το ποιά σχολή επιθυμούν να ακολουθήσουν. Αρχικά, να αναφέρω ότι τα συμπεράσματα μου είναι βασισμένα αποκλειστικά στην θεωρητική κατεύθυνση της Β λυκείου. Έχοντας συζητήσει με ένα μεγάλο εύρος μαθητών, πιστεύω πως έχω ενα ικανοποιητικό δείγμα για την έρευνά και τα συμπεράσματα μου. Το φαινόμενο που ουσιαστικά με προβλημάτισε και θέλω να παραθέσω στο thread, είναι ότι όλοι οι μαθητές επιθυμούν να ακολουθήσουν αποκλειστικά υψηλόβαθμες σχολές. Συγκεκριμένα, το 95% του μαθητών αναφέρθηκε στην Νομική, Ψυχολογία, ΣΣΑΣ και Αξιωματικών αστυνομίας. Το περιέργο όμως δεν ήταν ότι θέλουν αυτές τις σχολές, αλλά ΜΟΝΟ αυτές. Μάλιστα, ρώτησα τους περισσότερους ποίες είναι οι επόμενες επιλογές, σε περίπτωση που δεν εισαχθούν σε αυτές τις σχολές και οι απάντησεις κυμαίνονταν στο δεν ξέρω, θα ξαναδώσω, και πολλοί μάλιστα δεν ήξεραν άλλες σχολές του πεδίου! Η πιο ακραία απάντηση ήταν άπο 3-4 παιδιά που μου απάντησαν πως θέλουν αποκλειστικά ΣΣΑΣ νομικών συμβούλων(μια σχολή, η οποία πέρνει 10-15 φοιτητές κάθε χρόνο!).Οι μισοί απο αύτους δεν ηθέλαν καν Νομική! Και μάλιστα δεν μιλάμε για άριστους μαθητές, αλλά και μαθητές που πέρσι δεινοπαθούσαν να φτάσουν το 17 και στον ΜΟ αλλά και στα θεωρητικά μαθήματα. Καταλαβαίνω ότι το να θέτεις ένα στόχο σίγουρα σου δίνει κίνητρο να τον πετύχεις αλλά αυτή η αποκλειστικότητα με προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό. Θα ήθελαν να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα και να αναφέρεται αντίστοιχες προσωπικές εμπείριες, εάν έχετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν είναι να παίρνει κανείς στα σοβαρά τέτοιους ανθρώπους. :)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ θέλω να μου πει κάποιος μικρός (πιο μικρός από μένα) γιατί θεωρείται η Ψυχολογία σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ θέλω να μου πει κάποιος μικρός (πιο μικρός από μένα) γιατί θεωρείται η Ψυχολογία σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση.

Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο και δεν είναι δύσκολο να δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας όπως άλλα επαγγέλματα.

Δεν μπορούσα να μην γράψω την αποψή μου.Ας ακούσουμε και τους μικρούς τώρα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γελάει ο ΚΟΣΜΟΣ που θεωρεί κάποιος ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι καλή επαγγελματική προοπτική.
Από εκεί και μόνο φαίνεται πόσο λίγα ξέρουμε για την κοινωνία μας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο και δεν είναι δύσκολο να δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας όπως άλλα επαγγέλματα.

Δεν μπορούσα να μην γράψω την αποψή μου.Ας ακούσουμε και τους μικρούς τώρα.

Σε μια κοινωνία που δεν έχει μορφή σοβαρής οικονομίας, το ελεύθερο επάγγελμα δεν είναι σίγουρη επιλογή. Γιατί απλά βαράς μύγες και καθημερινά μπαίνεις μέσα λόγω των υπερβολικών εξόδων συντήρησης του γραφείου. Το κόστος δαπανών είναι δυσανάλογο με το κέρδος από την πελατεία. Απλά οικονομικά.

Στη Γερμανία ή στη Σουηδία ή στην Αγγλία, Ολλανδία, Ουγγαρία Αυστρία, Βέλγιο, Δανία κλπ ο ελεύθερος επαγγελματίας επιστήμονας έχει ειδική άδεια και συνήθως εργάζεται σε "εταιρεία" υπηρεσιών που έχει στρωμένο "know-how" και πελατεία σοβαρή. Δεν υπάρχει μεμονωμένος ελεύθερος επαγγελματίας παροχής υπηρεσιών. Συνήθως συμπράττουν 2-5 ψυχολόγοι και έχουν γραφείο με γραμματεία υποδοχής (για ραντεβού) και ωράριο υποδοχής, είσοδο στο κτίριο με ειδικό σύστημα οθόνης στο ισόγειο κλπ. Απασχολούν και προσωπικό υποστηρικτικό π.χ. Πληροφορικής, Στατιστικής για να παρέχουν πλήρεις επιστημονικές απαντήσεις διαπροσωπικά ή μέσω ιστοσελίδας.

Επίσης έχουν και ταριφολόγιο 150-200 ευρώ για τα πρώτα 15 λεπτά συμβουλή ή ακόμη και πίστωση τηλεφωνικού χρόνου στον πελάτη που τηλεφώνησε (ο ενδιαφερόμενος λαμβάνει σημείωμα πληρωμής με IBAN). Στη Σουηδία είχα δει ότι για μια απλή επίσκεψη σε δικηγόρο για να συζητήσεις ένα θέμα (π.χ. διαζυγίου) κατόπιν δύσκολου ραντεβού επειδή δεν υπάρχει κενός χρόνος, μπορεί να σου χρεώσουν κάπου 1000-1500 ευρώ την κάθε επίσκεψη. Στη Γερμανία από όσο ξέρω οι Οικονομικοί-Φορολογικοί Σύμβουλοι έχουν καλό πελατολόγιο.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την @Revekka .Εχοντας μητερα ελευθερο επαγγελματια, πραγματικα καταλαβαινω την μαχη που δινει καθημερινα, προκειμενου να ειναι στην κορυφη και να μην εχει την ιδια τυχη με τους υπολοιπους δικηγορους.Δεν ειναι παιξε και γελασε το ελευθερο επαγγελμα.Δεν ειναι σε στυλ "α θα ανοιξω ενα γραφειο και θα ειμαι κομπλε".Αυτα περασαν.Καταρχας και να ανοιξεις γραφειο, γιατι καποιος να παει σε μια νεα ψυχολογο/δικηγορο, χωρις εμπειρια και οχι σε εναν μεγαλυτερο με σαφεστατη μεγαλυτερη εμπειρια?Επιπλεον ποιοι πανε σε ψυχολογο?Μονο κατι Σασα Σταματηδες ξερω.Το επαγγελμα του ψυχολογου και ιδιως οι σπουδες ψυχολογιας ειναι ισως απο τους μεγαλυτερους μυθους.Στο εξωτερικο και στις ΗΠΑ συγκαταλλεγεται στα degrees to avoid.Γιατι αραγε?

*Ενα γραφειο απαιτει ενα αρκετο μεγαλο κεφαλαιο και γενικοτερα χρειαζεται αρκετο ψαξιμο.Απο οσο ξερω οταν παιρνεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος, πληρωνεις ενσημα απο τον πρωτο μηνα, ανεξαρτητα αμα εχεις δουλεια ή οχι.Πως θα καλυφθουν τα εξοδα?Επιπροσθετως ενα βιβλιο κανει απο μονο του 80 ευρω.Δεν θα χρειαστουν βιβλια ή ολα τα βρισκεις στο ιντερνετ?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι όλοι θέλουν να είναι "αφεντικά"...
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν είναι να παίρνει κανείς στα σοβαρά τέτοιους ανθρώπους. :)
Συμφωνώ απολύτως, αλλά το γεγονός ότι είναι η πλειοψηφία των μαθητών, σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν εσύ έχεις λάθος προσέγγιση των πραγμάτων. Έγω πάντως πιστεύω ότι σε 1 το πολυ 1 μίση χρόνο θα έχουν αλλάξει ριζικά απόψεις, και θα στραφούν σε σχολές προσβάσιμες των δυνατοτήτων τους
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν "ψηλά" ή ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν οδηγούν σε δουλειά...;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ θέλω να μου πει κάποιος μικρός (πιο μικρός από μένα) γιατί θεωρείται η Ψυχολογία σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση.
Γενικότερα, ο λόγος που επιλέγουν αυτοί την σχολοί οι περισσότεροι είναι επειδή τους αρέσει σαν άκουσμα, σαν θεματολογία. Σχεδόν κανένας δεν έχει αναζητήσει προγράμματα σπουδων, επαγγελματικές προοπτικές γιατί ως νέοι έχουμε την τάση να μην βλέπουμε τις επιλογές και τις επιπτώσεις τους μακροπρόθεσμα. Για μένα, κατάτασονται στους ρομαντικούς της κατάστασης, οι οποίοι θα τα βρουν μπροστά τους.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν "ψηλά" ή ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν οδηγούν σε δουλειά...;
Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν τους αρέσουν αλλά τις επιλέγουν μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικότερα, ο λόγος που επιλέγουν αυτοί την σχολοί οι περισσότεροι είναι επειδή τους αρέσει σαν άκουσμα, σαν θεματολογία. Σχεδόν κανένας δεν έχει αναζητήσει προγράμματα σπουδων, επαγγελματικές προοπτικές γιατί ως νέοι έχουμε την τάση να μην βλέπουμε τις επιλογές και τις επιπτώσεις τους μακροπρόθεσμα. Για μένα, κατάτασονται στους ρομαντικούς της κατάστασης, οι οποίοι θα τα βρουν μπροστά τους.
Το να το επιλέγεις γιατί σου αρέσει, ακόμα και αν δεν έχει αποκατάσταση, μπορώ να το δεχτώ. Υπάρχουν και τα όνειρα! :) Αλλά το να την επιλέγεις γιατί είναι υψηλόβαθμη η σχολή είναι τουλάχιστον αστείο.

Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν τους αρέσουν αλλά τις επιλέγουν μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση.

Νομίζω ότι για κάποιες, όπως η Ψυχολογία, ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Τους αρέσει το άκουσμα αλλά δεν έχουν ιδέα πού θα δουλέψουν.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν "ψηλά" ή ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν οδηγούν σε δουλειά...;
Θεωρώ πως η αποκλειστικότητα είναι το κυρίος πρόβλημα. Ρεαλιστικά μιλόντας, οι περισσότερες σχολές του 1ου πεδίου είναι κορεσμένες, οι μόνες που οδηγούν σε σίγουρη δουλεία είναι εκείνες των ενστόλων, και ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με δημόσιο. Σε όλες τις υπόλοιπες το μέλλον είναι αβέβαιο στην Ελλάδα του 2020. Για μένα, εάν σπουδάσεις κάτι που αγαπάς πραγματικά, θα καταφέρεις να βιοποριστείς σε οποιονδήποτε επαγγελματικό τομέα. Χωρίς βέβαια να αναφέρομαι σε ακραίες καταστάσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι στοχεύουν σε σχολές που δεν τους αρέσουν αλλά τις επιλέγουν μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση.
Για μένα εκείνοι κάπως δικαιολογούνται και θα εξηγηθώ. Εαν είναι ένας μικροαστός, η οικογένεια σου δεν είχε ποτέ την καλύτερη οικονομική κατάσταση, το βρίσκω "λογικό" να θές να περάσεις στο δημόσιο. Σου έχουν περάσει σίγουρα την νοοτροπία οι μεγαλύτεροι της οικογενείας περί δημοσίου, και έμμεσα αναγκάζεσαι να στραφείς προς τα εκεί, διότι οι οικογένεια σου πιθανόν να μην έχει την δυνατότητα να σε "σπουδάσει" 4 χρόνια η και παραπάνω και δεν θέλεις να αισθάνεσαι ότι είσαι "φόρτος"
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως, αλλά το γεγονός ότι είναι η πλειοψηφία των μαθητών, σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν εσύ έχεις λάθος προσέγγιση των πραγμάτων. Έγω πάντως πιστεύω ότι σε 1 το πολυ 1 μίση χρόνο θα έχουν αλλάξει ριζικά απόψεις, και θα στραφούν σε σχολές προσβάσιμες των δυνατοτήτων τους

Το να έχεις όνειρα, από μόνο του, δεν είναι κακό. Άλλωστε, μετά τις πανελλαδικές και μέχρι τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού πολλά παιδιά κάνουν μία fast-track εσωτερική αναζήτηση για το τι πραγματικά θέλουν - αλλιώς μιλάει κανείς όταν έχει πλέον μπροστά του συγκεκριμένα σενάρια κι αλλιώς όταν είναι μακριά από αυτά. Σκέψου πόσα παιδάκια έχουν στο δημοτικό όνειρο να ασχοληθούν με το διάστημα, τον αθλητισμό και άλλα τόσα αλλά τελικά βρίσκουν κάτι άλλο στην πορεία που τελικά τους αρέσει. Είναι ζήτημα ερεθισμάτων κυρίως.

Γελάει ο ΚΟΣΜΟΣ που θεωρεί κάποιος ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι καλή επαγγελματική προοπτική.
Από εκεί και μόνο φαίνεται πόσο λίγα ξέρουμε για την κοινωνία μας.

Κοίτα... Αν δουλεύεις εξ αποστάσεως σε εταιρία του εξωτερικού που δεν έχει παράρτημα στην Ελλάδα - ή για κάποιον άλλο λόγο δεν μπορεί να απογραφεί από τον ΕΦΚΑ - τότε ασφαλίζεσαι ως ελεύθερη επαγγελματίας. Είναι θέμα προοπτικής, μάλλον. :Ρ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Το να έχεις όνειρα, από μόνο του, δεν είναι κακό. Άλλωστε, μετά τις πανελλαδικές και μέχρι τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού πολλά παιδιά κάνουν μία fast-track εσωτερική αναζήτηση για το τι πραγματικά θέλουν - αλλιώς μιλάει κανείς όταν έχει πλέον μπροστά του συγκεκριμένα σενάρια κι αλλιώς όταν είναι μακριά από αυτά. Σκέψου πόσα παιδάκια έχουν στο δημοτικό όνειρο να ασχοληθούν με το διάστημα, τον αθλητισμό και άλλα τόσα αλλά τελικά βρίσκουν κάτι άλλο στην πορεία που τελικά τους αρέσει. Είναι ζήτημα ερεθισμάτων κυρίως.



Κοίτα... Αν δουλεύεις εξ αποστάσεως σε εταιρία του εξωτερικού που δεν έχει παράρτημα στην Ελλάδα - ή για κάποιον άλλο λόγο δεν μπορεί να απογραφεί από τον ΕΦΚΑ - τότε ασφαλίζεσαι ως ελεύθερη επαγγελματίας. Είναι θέμα προοπτικής, μάλλον. :Ρ
Δεν συμφωνώ και τόσο για τον ελέυθερο επαγγελματισμό. Φέτος δούλεψα για κάποιο καιρό με τον θείο μου ως βοηθός ηλεκτρολόγου. Ναι μεν έχει χτίσει μια Χ πελατία, συνεργάζεται με μαγαζί ηλεκτρολογικών που του δίνει κ αυτό δουλείες, αλλά το χρήμα που έπεφτε ήταν αδιανόητο.Βέβαια είναι χειρονακτική δουλεία, τα πρωινα 5 ώρες δουλεύαμε σε ανακαίνηση ενός σπιτιού-πολύ κούραση ειδικά για κάποιον που δεν έχει επαφή με τον χώρο- και μέχρι το απόγευμα σε σπίτια και βλάβες. Δεν είναι απόλυτα τα πράγματα σε καμία περίπτωση
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ και τόσο για τον ελέυθερο επαγγελματισμό. Φέτος δούλεψα για κάποιο καιρό με τον θείο μου ως βοηθός ηλεκτρολόγου. Ναι μεν έχει χτίσει μια Χ πελατία, συνεργάζεται με μαγαζί ηλεκτρολογικών που του δίνει κ αυτό δουλείες, αλλά το χρήμα που έπεφτε ήταν αδιανόητο.Βέβαια είναι χειρονακτική δουλεία, τα πρωινα 5 ώρες δουλεύαμε σε ανακαίνηση ενός σπιτιού-πολύ κούραση ειδικά για κάποιον που δεν έχει επαφή με τον χώρο- και μέχρι το απόγευμα σε σπίτια και βλάβες. Δεν είναι απόλυτα τα πράγματα σε καμία περίπτωση

Ήταν αστείο - σκέψου πόσο δύσκολο είναι να βρεις εταιρεία που να σε θέλει για εξ αποστάσεως συνεργασία χωρίς παράρτημα/αντιπρόσωπο κ.λπ, στην Ελλάδα. :Ρ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την @Revekka .Εχοντας μητερα ελευθερο επαγγελματια, πραγματικα καταλαβαινω την μαχη που δινει καθημερινα, προκειμενου να ειναι στην κορυφη και να μην εχει την ιδια τυχη με τους υπολοιπους δικηγορους.Δεν ειναι παιξε και γελασε το ελευθερο επαγγελμα.Δεν ειναι σε στυλ "α θα ανοιξω ενα γραφειο και θα ειμαι κομπλε".Αυτα περασαν.Καταρχας και να ανοιξεις γραφειο, γιατι καποιος να παει σε μια νεα ψυχολογο/δικηγορο, χωρις εμπειρια και οχι σε εναν μεγαλυτερο με σαφεστατη μεγαλυτερη εμπειρια?Επιπλεον ποιοι πανε σε ψυχολογο?Μονο κατι Σασα Σταματηδες ξερω.Το επαγγελμα του ψυχολογου και ιδιως οι σπουδες ψυχολογιας ειναι ισως απο τους μεγαλυτερους μυθους.Στο εξωτερικο και στις ΗΠΑ συγκαταλλεγεται στα degrees to avoid.Γιατι αραγε?

*Ενα γραφειο απαιτει ενα αρκετο μεγαλο κεφαλαιο και γενικοτερα χρειαζεται αρκετο ψαξιμο.Απο οσο ξερω οταν παιρνεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος, πληρωνεις ενσημα απο τον πρωτο μηνα, ανεξαρτητα αμα εχεις δουλεια ή οχι.Πως θα καλυφθουν τα εξοδα?Επιπροσθετως ενα βιβλιο κανει απο μονο του 80 ευρω.Δεν θα χρειαστουν βιβλια ή ολα τα βρισκεις στο ιντερνετ?

Πάντα ο ιδιωτικός τομέας έχει δυσκολίες. Είναι το κομμάτι της διαπραγμάτευσης με τον πελάτη που έχει τις επιλογές να πάει σε άλλο γραφείο με καλύτερες παροχές: κόστος υπηρεσίας, συμπεριφορά, ποιότητα εξυπηρέτησης κτλ. Αυτό δυστυχώς δεν σπουδάζεται σε κανένα Πανεπιστήμιο. Ή το έχεις ή όχι με συνέπειες στην επαγγελματική βιωσιμότητα, το οποίο και πάλι δεν έχει αναφερθεί ποτέ από καθέναν ειδικό σταδιοδρομίας ή από τους ξερόλες ομιλητές σε διάφορες ημερίδες για τις προοπτικές των διαφόρων γνωστών επιστημονικών κλάδων. Στην φάκα κανείς δεν μπαίνει...όλοι πάνε γύρω-γύρω. ;)

Όπως ο καθένας μας δεν γουστάρει να ψωνίσει από ένα μαγαζί για τους χ,y,z λόγους και να πάει σε ένα άλλο μαγαζί για να βρει το ίδιο προϊόν έτσι συμβαίνει και με τον ιδιωτικό τομέα των ελεύθερων επαγγελματιών - επιστημόνων (γιατρών, μηχανικών, ψυχολόγων, -λόγων θεραπευτών, κλπ). Βολεψιμότητα έχουν μόνο στον δημόσιο τομέα της Ελλάδας που επικρατεί καθεστώς ισοβιότητας και απουσία αξιολόγησης με βάση την ποιότητα εργασίας. Έτσι η ποιότητα των υπηρεσιών είναι αυτή που είναι, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κίνητρο βελτίωσης καθώς εμπλέκονται και πολιτικοί.

Στον ιδιωτικό τομέα, η μητέρα σου @J.Cameron το ξέρεις πολύ καλά, αν δεν εργαστεί θα το κλείσει το γραφείο με συνέπειες για την οικογένειά σας. Απλή αριθμητική είναι φίλε μου. Δεν θα έρθει κάποιο κομματικό σωματείο να πιέσει τους κοινωνικούς εταίρους, και οι οποίοι θα μιλήσουν στον χ υπουργό για ρίξει λεφτό από τον προϋπολογισμό για να καλύψει την ζημιά (όπως γίνεται). Δηλαδή, η οικονομική ζημιά (μπόμπα) της χ δημόσιας υπηρεσίας μεταφέρεται στον προϋπολογισμό, ή πιο απλά στην τσέπη των φορολογούμενων. Έξυπνο ε;

Δυστυχώς στην Ελλάδα, οι περισσότεροι (όχι μόνο νέοι αλλά και 40ρηδες) έχουν μυαλό κότας σε θέματα εργασίας και ρεαλισμού. Πάσχουμε από έλλειψη ρεαλιστικής εικόνας. Ή μας τρομάζει και θέλουμε να μένουμε στο παραμύθι και στην ασάφεια: όσα λιγότερα ξέρουμε τόσο καλύτερα μέχρι να πέσει το πρώτο χαστούκι της αποτυχίας και μετά να βρίζουμε γιατί το Μαθηματικό δεν έχει προοπτικές. Ποτέ δεν κατάλαβα την επιστημονική ανωτερότητα σε επίπεδο εργασιακού μεροκάματου ενός Ψυχολόγου, ενός Γυμναστή, ενός Γιατρού, ενός Μαθηματικού κτλ από την στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας έχει ένα 40% αβεβαιότητα διάρκειας (ξεκινάς με αυτή τη συνθήκη) και η οικονομία της Ελλάδας είναι αυτή που είναι.

Τα Σώματα Ασφαλείας μιας και αναφέρθηκαν από τον @SlimShady δεν αποτελούν κανονικό επάγγελμα αν και οι δυνατότητες εξέλιξης σε επίπεδο προσωπικότητας και γνώσεων είναι ανύπαρκτες. Είναι μια συγκεκριμένη αμειβόμενη εκπαίδευση του κράτους για συγκεκριμένα καθήκοντα με άσχημες στιγμές όπως συμβαίνει στα πάντα. Κάνουμε φιλότιμη προσπάθεια στο φόρουμ να ενημερώνουμε για νέες επιστήμες, νέους επιστημονικούς τομείς, διάφορα νέα από το εξωτερικό και δυστυχώς μεγάλη μερίδα μελών αλλά και πιθανόν επισκέπτες να μην δίνουν καμία σημασία επειδή ζουν μόνο με προοπτική στο σήμερα και με τη μιζέρια της Ελλάδας. Όταν η λαλακία κολλήσει στον εγκέφαλο, είναι δύσκολο να ξεκολλήσει. Λέτε στο εξωτερικό να είναι όλοι τρελοί και να είμαστε μόνο εμείς έξυπνοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
1)Το "Γνωθι Σαυτον " , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου , το να μην τον υπερεκτιμας η υποτιμάς αντίστοιχα σε διάφορους τομεις και καταστάσεις, ειναι παρα πολυ σπάνια αρετή .

Όσον αφορά το κομμάτι των πανελληνίων ,μεγαλο μερίδιο ευθύνης φέρουν και οι γονείς.
Γενικα παντού υπάρχει η εξης νοοτροπία στην Ελλάδα " : το παιδί μου ειναι το καλύτερο " .
Δεν μας ενδιαφέρει φυσικά το ποση προσπάθεια καταβάλει το παιδί η αν εχει κλίση σε αυτο που θελουμε να κανει ,εμεις παντα πιστεύουμε οτι το παιδι μας με ο.τι καταπιάνεται θα γινει το καλύτερο σε αυτό.
Μαλιστα αν κάποιος καθηγητής η προπονητής μας πει το αντίθετο , τα βάζουμε με αυτον .
Λες κι αξιζει λιγότερο το παιδί σου, αν δεν μπορεί να γίνει πρίμα μπαλαρίνα η δεν εχεις τις δυνατότητες να περάσει στην ιατρική .

2) Δε μου φαίνονται περίεργες οι επιλογές που αναφέρεις .
Ισα ισα , το αντίθετο θα μου φαινόταν περίεργο.
Ειναι απόλυτα φυσιολογικό τα παιδιά να επιλέγουν σχολες με σίγουρη αποκατάσταση ( ενστολα κτλ ) η σχολες με ευρύ πεδίο επιλογών ( νομικη, ψυχολογία, Δεσ) .
Αυτο δεν αναιρεί οτι η νομικη σε μεγαλο βαθμο ειναι κορεσμένη η οτι ψυχολογία εχει γίνει μόδα .
Η Θεωρητική είναι το χαος οσον αφορα την αποκατάσταση γι αυτο και καθε χρονο επιλέγεται κι απο λιγότερα άτομα .
Μπροστα στο χάος τα παιδιά είναι λογικό να προτιμούν αυτες τις σχολές απο φιλοφογιες, παιδαγωγικά , κοινωνιολογικές και τα συναφή χωρις να σηναινει οτι α) τους κυνηγάνε να δουλέψουν β) οτι θα περάσουν και σε αυτές .

Off topic , θα πω ενα γενικό σχόλιο για συζητήσεις που βλέπω στο φόρουμ αλλα και έξω απο αυτό.

Μην νιώθετε ανώτεροι και καλύτεροι , ποτέ και απο κανέναν .Και γενικά αλλα και ειδικά στο θέμα των Σπουδών.
Να πω οτι δεν το εχω κάνει ποτέ έστω και ενδόμυχα ;θα πω ψέμματα .

Αλλο ειναι να συμβουλεύσεις ενα παιδι ψύχραιμα και λογικά σχετικά με τις προοπτικές μιας σχολης( μισω την απλουστευτική λογική " παντού τα ιδια ειναι" ) και αλλο ειναι πιστεύεις οτι αυτο που κάνεις εσύ ειναι το καλύτερο.
Ακομα , Surprise surprise , το γεγονός οτι για σενα ειναι σωστή μια επιλογή δεν σημαίνει οτι για όλους ειναι σωστή η ιδια επιλογή .

Ακούω παντού να κατακρινοντε τα παιδιά που διαλέγουν τα ενστολα , και εδω και απο παλιους συμφοιτητές μου.
Δηλαδή ρε φιλος αν το θες πήγαινε και εσυ .
Το να μας ενοχλει που εν ετει 2020 άνθρωποι επιλέγουν τα λεφτα εναντι της αβεβαιότητας, ειναι χαζο.
Αν θέλει ο αλλος στα 24 να ξαναδωσει κι να γινει πυροσβέστης , δεν μου πέφτει εμενα λόγος.
Ειδικά εφόσον αυτός που συνήθως κρινει εχει τους γονείς να τζονταρουν καθε μηνα .
Αυτο ειναι μια πολυτέλεια , που πολλα παιδια δεν την έχουν.
Το να επιλέγεις ομως αυτές τις σχολές κι να προσπαθεις να πείσεις όλους οτι μονο αυτές αξίζουν, ειναι εξίσου προβληματικό.

Μετα ,ειναι αστεία η κοντρα νομικής - ψυχολογίας.
Οι πρώτοι υποθέτω έχουν σαφώς ενοχληθεί που υπάρχει και αλλη σχολή με υψηλά μόρια, οι δεύτεροι για να δικαιολογήσουν την επιλογή τους αναφέρονται στη ανεργια των δικηγόρων.
Δηλαδή το να σε αρεσει απλα η επιλογή σου και να μην υποτιμάς τον αλλο που διάλεξε κάτι αλλο , δεν παιζει;
Επίσης οταν δεν ξέρεις τι κανει οντως ενα δικηγόρος η ενας ψυχολόγος, καλύτερα να μη μιλάς γι αυτό .

Γνώμη μου; Θεωρώ οτι η νομική ειναι πιο ισχυρό χαρτί στην αγορά εργασίας απο οτι ενα πτυχίο ψυχολογίας .
Δεν λειτουργεί όμως τόσο απλα το πράγμα , δεν είμαστε στο 2007.
Στην Ελλάδα η μόνη Σχολή που σου εγγυάται μια σίγουρη οικονομική εξασφάλιση no matter what ειναι η ιατρική.

Τρίτον .Οι μεγαλύτεροι μην ειστε μίζεροι .
Ειναι δυνατόν να ανοιγει η αλλη θεμα για τα μεταπτυχιακά της νομικής και παλι και σε αυτο να γράφετε γαι τους 1992739933 δικηγόρους στην Ελλάδα;
Δηλαδή , έτσι πως βοήθας ακριβώς;
Καταλαβαίνω , έχεις φάει τις σφαλιάρες σου , εχεις απομυθοποίησει πολλα πραγματα αλλα οχι και έτσι.
Ποιος εισαι εσυ να πεις σε ενα παιδι 22 χρόνων οτι δεν θα τα καταφέρει;

Καλα τωρα το ποσο ενας ηλεκτρολόγος εμπ θα βγει "άνεργος πολυτελείας" η οτι η ιατρικη έχει τρομερή ανεργία δεν θα αναφερθώ .

Δεν τα γράφω ολα αυτά επικριτικά καθως σίγουρα εχω υποπέσει σε ανάλογα σφάλματα και εγω μικρότερη.
Επίσης προφανώς αναφέρομαι σε διάφορα περιστατικά που εχω παρατηρήσει, δεν λεω οτι ολοι σκέφτονται έτσι.

Το να πετύχεις σε κορεσμένα αντικείμενα , σε μια χωρα που πλήττεται χρόνια απο οικονομική κρίση δεν ειναι εύκολο.
Χρειάζεται πολλα παραπάνω απο οιοδήποτε πτυχίο.
Θάρρος, θράσος, τύχη , λεφτά . Ενα σωρό .

Ας σταματήσει αυτη η ανωτερότητα του " αχ μωρε σπουδάζει παιδαγωγικό . Εγω περασα νομική η ψυχολογία αρα ειμαι τέλειος / τέλεια"
Its not cool.





Ps: Αν ο στόχος σας ειναι τα πολλα λεφτα αποκλειστικά , να ξέρετε οτι οχι μονο στην Ελλάδα ,άνθρωποι χωρίς ακαδημαϊκές σπουδές μπορούν να βγάλουν παρα πολλα χρήματα .
Μην υποτιμάτε(γενικα μην υποτιμάτε κανεναν αλλα μιλάω συγκεκριμένα για το θέμα των χρημάτων) ουτε τους τεχνίτες, ούτε το φούρνο που σταματατε καθε φορα πηγαίνοντας στη θάλασσα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top