Εστίες στα Πανεπιστήμια

Fanh

Νεοφερμένος

Η Fanh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω μενω στης εστιες του ΕΚΠΑ

Λοιπον κανεις αιτηση και αν σε δεχτουν γινετε μια συγκεντρωση κ κληρονετε το δωματιο.

Υπαρχουν 3 διαφορετικα δωματια
Μονοκλινο
το δικλινο
και το διπλο ( το διπλο ειναι 2 υπνοδωματιο χωρισμενα αλα κοινο μπανιο και τοιλετα )

Ειναι σε καλη κατασταση και ειναι πολυ ωραια, Αν εχει ησυχια εξαρτατε απο σε ποιο οροφο θα εισαι και ποιον γειτονα θα εχεις.
Επισης το καλοκαιρι εχει κλιματισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaz88

Νεοφερμένος

Η annaz88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , μπορω να κανω μια ερωτηση οι εστιες στο Αριστοτελειο (και γενικα οι εστιες ) ειναι δωρεαν η οι φοιτητες πληρωνουν για την στεγαση τους . ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρουλα4

Νεοφερμένος

Η χαρουλα4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , μπορω να κανω μια ερωτηση οι εστιες στο Αριστοτελειο (και γενικα οι εστιες ) ειναι δωρεαν η οι φοιτητες πληρωνουν για την στεγαση τους . ευχαριστω !
Απο την ιστοσελιδα του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου εγω βρηκα αυτο. Ελπιζω να ισχυει ακομα.
Στέγαση: Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης εγγυάται την παροχή στέγης σε επισκέπτες-φοιτητές των προγραμμάτων Erasmus-Lingua. Η στέγαση στις φοιτητικές εστίες είναι διαθέσιμη κατά τη διάρκεια των εξαμήνων (1 Οκτωβρίου - 15 Φεβρουαρίου και 15 Φεβρουαρίου - 30 Ιουνίου) και κοστίζει περίπου 500-1750 δραχμές ημερησίως. Οι επισκέπτες-φοιτητές των προγραμμάτων Erasmus-Lingua θα πρέπει να υποβάλουν την αίτησή τους τουλάχιστον τρεις μήνες πριν την άφιξή τους στην:
κ. Κωνσταντίνα Πιεράκου,
Τμήμα Διεθνών Σχέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων,
Κτίριο Διοίκησης,
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης,
GR-540 06 Θεσσαλονίκη, Ελλάς
Τηλ.: +30-31-995291, +30-31-995293, +30-31-995294
Φαξ: +30-31-995292
Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο: cpier@ccf.auth.gr
Γεύματα: Γεύματα προσφέρονται δωρεάν στο Φοιτητικό Εστιατόριο του Πανεπιστημίου. Μπορείτε να λάβετε σχετικές πληροφορίες στο Γραφείο Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Κτίριο Διοίκησης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Ιατροφαρμακευτική Περίθαλψη: Στους επισκέπτες-φοιτητές των προγραμμμάτων Erasmus-Lingua παρέχεται πλήρης ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που περιλαμβάνει νοσοκομειακή περίθαλψη και φαρμακευτική αγωγή εντός και εκτός νοσοκομείου. Για τους επισκέπτες-φοιτητές εκδίδεται κάρτα υγείας όμοια με αυτή που παρέχεται στους Έλληνες φοιτητές του πανεπιστημίου και η οποία ισχύει καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών τους στο πανεπιστήμιο.
Μεταφορές: Οι επισκέπτες-φοιτητές των προγραμμάτων Erasmus-Lingua λαμβάνουν επίσης εκπτωτική κάρτα εισιτηρίων (πάσο) για τις αστικές συγκοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οχι, πρεπει να πληρεις μια απο τις προυποθεσεις που αναφερθηκαν η να εχεις χαμηλό εισόδημα
το οποίο είναι πόσο περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ποιες προυποθέσεις πρέπει να τηρείς για να μπείς σε μια εστία?

Και πόσο είναι περίπου το χαμηλό εισόδειμα για το αριστοτέλειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δεν ξερω. Παντως για κλεισιμο παει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euaggelia86011

Νεοφερμένος

Η euaggelia86011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι σε όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ υπάρχουν εστίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NtinaDes

Νεοφερμένος

Η NtinaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδια γεια σας! θα ηθελα να μου πειτε οσοι μενετε σε φοιτητικες εστιες ποσο περιπου εισοδημα δηλωσατε οτι εχετε? Ρωταω χωρις να θελω να γινω αδιακριτη, απλα θελω να ξερω, αν ειναι να παω να βρω σπιτι απο τωρα! Επισης υπαρχει καποιος που να ξερει με ποιο τροπο μοριοδοτουνται οι δικαιουχοι? Εννοω, το οτι μενω δηλαδη μακρια ή το οτι εχω εναν αδελφο π.χ. ποσα 'μορια' μου δινει? Ψαχνω με τις ωρες στο νετ αλλα τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ψαξε για φοιτιτικη μεριμνα του ιδρυματος στο οποιο περασες.
Το εισοδημα μην το δενεις τοσο κομπο καθως παιζουν πολλα ρολο. Το ποσο μακρια μενεις δινει καποια μορια, απο τον αδερφο κερδιζεις μορια αν ειναι φοιτητης η φανταρος, περνεις μορια αναλογα με το εισοδημα, αν υπαρχουν αναπηριες, ανεργος στην οικογενια κλπ περνεις κατι ακομα. Εξαρτατε και το καθε ιδρυμα.


Θελω να ρωτησω και εγω κατι, αν αναφερετε πως θα πρεπει ο δικαιουχος ή οι γονεις να μην ειναι κυριοι ή επικαρπωτες κατοικιων που υπερβενουν τα 200τμ, ενοει το συνολο των ακινιτων να μην ξεπερνα τα 200 ή ενα αυτοτελες να μην μπορει να περασει τα 200 τμ; Επισης, οι κατοικιες που ανοικουν σε μελος της οικογενιας, αλλα εχει την επικαρπια καποιος αλλως προσμετρουνται η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αυτά που λέει ο Dark_kronos ισχύουν. Μετράνε όλα αυτά.
Τώρα όσον αφορά το εισόδημα εξαρτάται απο την ζήτηση, πόσα ελεύθερα δωμάτια υπάρχουν, το εισόδημα των υπολοίπων κτλ στο περίπου νομίζω είναι κοντά στις 12.000. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NtinaDes

Νεοφερμένος

Η NtinaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ψαξε για φοιτιτικη μεριμνα του ιδρυματος στο οποιο περασες.
Το εισοδημα μην το δενεις τοσο κομπο καθως παιζουν πολλα ρολο. Το ποσο μακρια μενεις δινει καποια μορια, απο τον αδερφο κερδιζεις μορια αν ειναι φοιτητης η φανταρος, περνεις μορια αναλογα με το εισοδημα, αν υπαρχουν αναπηριες, ανεργος στην οικογενια κλπ περνεις κατι ακομα. Εξαρτατε και το καθε ιδρυμα.


Θελω να ρωτησω και εγω κατι, αν αναφερετε πως θα πρεπει ο δικαιουχος ή οι γονεις να μην ειναι κυριοι ή επικαρπωτες κατοικιων που υπερβενουν τα 200τμ, ενοει το συνολο των ακινιτων να μην ξεπερνα τα 200 ή ενα αυτοτελες να μην μπορει να περασει τα 200 τμ; Επισης, οι κατοικιες που ανοικουν σε μελος της οικογενιας, αλλα εχει την επικαρπια καποιος αλλως προσμετρουνται η οχι;
να σου πω την αληθεια καπου το ειδα αυτο αλλα επειδη δεν αναφερεται σε μενα δεν εδωσα βαση, ομως οταν το διαβασα καταλαβα οτι εννοει συνολικα 200τμ στην οικογενεια.. αλλα δεν ειμαι σιγουρη:hmm:

Αυτά που λέει ο Dark_kronos ισχύουν. Μετράνε όλα αυτά.
Τώρα όσον αφορά το εισόδημα εξαρτάται απο την ζήτηση, πόσα ελεύθερα δωμάτια υπάρχουν, το εισόδημα των υπολοίπων κτλ στο περίπου νομίζω είναι κοντά στις 12.000. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερα..
εχεις δικιο, οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα! και εχω ακουσει οτι πρεπει να εχεις κατω απο 45000 ή 30000 εισοδημα.. αλλα ακομα κι αν εμεις εχουμε πολυ πιο κατω, και παλι ανησυχω, γι αυτο ζηταω την αποψη σας, να δω περιπου τι γινεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GeoSevilla

Νεοφερμένος

Ο GeoSevilla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
πηρα εστια και εχω μια απορια.....οταν γραφει οτι η διαθεση των δωματιαων αρχιζει απο 5-11 σημαινει οτι την ιδια μερα αν παω θα μου δωσουν το κλειδι αμεσως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα! Επειδη επειγει το θεμα θα ηθελα οποιος ξερει ας μου απαντησει, το παπει εχει εστιες ; Μπανω στο σαιτ τους και δεν βλεπω καμια πληροφορια. Ειναι δυνατον? Τουλαχιστον υπαρχει καποια υπηρεσια που παρεχεται οσον αφορα τη στεγαση ; Πλιζ οποιος γνωριζει ας απαντησει. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
πηρα εστια και εχω μια απορια.....οταν γραφει οτι η διαθεση των δωματιαων αρχιζει απο 5-11 σημαινει οτι την ιδια μερα αν παω θα μου δωσουν το κλειδι αμεσως?

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά 5/11 είναι μια καλη ημερομηνια, αρκετα αργά, οποτε λογικά δεν υπάρχει λόγος να σε κρατήσουν κι αλλο εκτος. Πάρε ενα τηλ βέβαια πριν πας.

Παιδια καλησπερα! Επειδη επειγει το θεμα θα ηθελα οποιος ξερει ας μου απαντησει, το παπει εχει εστιες ; Μπανω στο σαιτ τους και δεν βλεπω καμια πληροφορια. Ειναι δυνατον? Τουλαχιστον υπαρχει καποια υπηρεσια που παρεχεται οσον αφορα τη στεγαση ; Πλιζ οποιος γνωριζει ας απαντησει. Ευχαριστω!


Είναι δυνατόν. Δικες του εστιες το ΠΑ.ΠΕΙ. δεν εχει δυστυχώς. Οι φοιτητές του όμως μπορούν να μείνουν σε κάποια απο τις υπόλοιπες εστίες. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιες ειναι, σίγουρα είναι μέσα αυτή στου Ζωγράφου, αυτή στα Ιλίσια και νομίζω αλλη μια στα Πατήσια. Αν ειχα παραπάνω χρόνο θα σου έδινα, περισσότερο ακριβείς πληροφορίες. Googlαρέτα να βρείς τηλ, διευθύνσεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ζωγράφου είναι καλές οι εστίες;Σε τι κατάσταση βρίσκονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ζωγράφου είναι καλές οι εστίες;Σε τι κατάσταση βρίσκονται;

Αν μιλάμε για τις ίδιες (κάνουν τέρμα τα λεωφορεία 230 και 608 αν είναι αυτές :P) πήγα πρόσφατα και είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΑΝΑΘΛΙΕΣ. Παιδιά σοβαρά τώρα; Συνεχίζουν να φιλοξενούν ακόμα άτομα εκεί πέρα; Τουαλέτες και μπανιέρες είναι όλα κοινόχρηστα και πραγματικά έπρεπε να φτάσω στο απόλυτο αμήν (σημείο του να σκάσω) για να επισκεφθώ αυτά τα μέρη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicalfreak

Νεοφερμένος

Η musicalfreak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς συνήθως πόσο καιρό κάνουν μεχρί να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα για τις εστίες του μετσοβίου??
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolo Ono

Νεοφερμένος

Ο Yolo Ono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους, εχω και εγω μια απορια σχετικα με τις εστιες κ' συγκεκριμενα με το 10%. Φετος θα ξανακανω το μηχανογραφικο μου με πρωτη επιλογη Αθηνα και σε περιπτωση που δεν "πιασω" τα μορια σκεφτομαι να δηλωσω και την αντιστοιχη σχολη σε Θεσσαλονικη κ' Πατρα . Ωστοσο αν δεν μπορω να διεκδικησω εστια τοτε θα ειναι αδυνατο να παω επαρχια λογω ασχημων οικονομικων.

Η βασικη ερωτηση μου ειναι η εξης :

Για να κανω αιτηση για εστια στην Θεσσαλονικη πχ, πρεπει να διαγραφω πρωτα απο την τωρινη σχολη μου?

Επισης , θα ηταν πολυ χρησιμο αν οσοι απο σας ελαβαν θεση σε καποια εστια αποκλειστικα με μονο κριτηριο το οικονομικο , να γραψουν ειτε εδω ειτε σε προσωπικο μηνυμα αν προτιμουν , το εισοδημα με το οποιο εγιναν δεκτοι.

Αυτο ειναι πολυ καθοριστικο για εμενα καθως υπαρχει ο κινδυνος οχι μονο να χασω τη σχολη μου αλλα και να μην εχω την δυνατοτητα να παω και στη σχολη που περασα ( = Πανελληνιες ξανα = Ψυχολογικη καταρρευση :whistle: )
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
πρωτα γραφεσαι στο τμημα που θα μπεις και μετα κανεις αιτηση στην εστια που μετα απο καποιο διαστημα ανακοινωνουν ποσα ατομα θα παρουν μεγαλητερο ποσοστο απο πρωτο ετος και μικροτερο σε αλλα ετη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανενας για της φοιτητικες εστιες στην καβαλα πως ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top