Ερώτηση σε άσκηση Μαθηματικών Α' Λυκείου

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σε ένα διαγώνισμα που έγραψα ήταν η παρακάτω άσκηση, την οποία έλυσα με τον τρόπο που επισυνάπτω παρακάτω. Ο καθηγητής μου την έπιασε όλη λάθος ενώ εμένα μου φαίνεται απολύτως σωστή. Είναι σωστή η λύση της άσκησης;

Η Άσκηση:
Η Άσκηση


Η λύση που έγραψα:
IMG_0084.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως σου ζήτησε να δείξεις πιο ξεκάθαρα τον τρόπο που έκανες ομώνυμα τα κλάσματα; Επίσης όταν γίνει αυτό προκύπτει μια διαφορά τετραγώνων στον παρονομαστή που δεν έδειξες ποτέ πως την έβγαλες ίση με 1. 1 / (5-2√6) = (5+2√6)/(5+√6)(5-2√6). Όμοια, 1 / (5+2√6) = (5-2√6)/(5+√6)(5-2√6). Αν αθροίσεις αυτά τα 2 - που μπορείς αφού είναι ομώνυμα - έχεις αυτό που έγραψες στη δεύτερη γραμμή στον αριθμητή και στον παρονομαστή (5+√6)(5-2√6) = 5^2 - (2√6)^2 = 25-24 = 1. Άρα 10 / 1 = 10.
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μήπως σου ζήτησε να δείξεις πιο ξεκάθαρα τον τρόπο που έκανες ομώνυμα τα κλάσματα; Επίσης όταν γίνει αυτό προκύπτει μια διαφορά τετραγώνων στον παρονομαστή που δεν έδειξες ποτέ πως την έβγαλες ίση με 1. 1 / (5-2√6) = (5+2√6)/(5+√6)(5-2√6). Όμοια, 1 / (5+2√6) = (5-2√6)/(5+√6)(5-2√6). Αν αθροίσεις αυτά τα 2 - που μπορείς αφού είναι ομώνυμα - έχεις αυτό που έγραψες στη δεύτερη γραμμή στον αριθμητή και στον παρονομαστή (5+√6)(5-2√6) = 5^2 - (2√6)^2 = 25-24 = 1. Άρα 10 / 1 = 10.
Στην δεύτερη γραμμή έγραψα το αποτέλεσμα της απαλοιφής παρονομαστών που έκανα. Δεν μου ζήτησε να το δείξω πιο ξεκάθαρα αλλά έπιασε όλη την άσκηση λάθος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Σε ένα διαγώνισμα που έγραψα ήταν η παρακάτω άσκηση, την οποία έλυσα με τον τρόπο που επισυνάπτω παρακάτω. Ο καθηγητής μου την έπιασε όλη λάθος ενώ εμένα μου φαίνεται απολύτως σωστή. Είναι σωστή η λύση της άσκησης;

Η Άσκηση:
View attachment 74009

Η λύση που έγραψα:
View attachment 74011
Υποθετω οτι την ασκηση την ελυσες μονος σου και δεν σου ειπε το απατελεσμα καποιος.
Η πορεια της αναπτυξης δειχνει οτι ξερεις παρα πολλα και αυτα τα πολλα τα θεωρεις ενοχλητικα περιτο να τα γραψεις. Αυτο αφηνει μια αισθηση στο δασκαλο οτι εκλεψες και δεν ξερεις και να κλεβεις.
Εγω θα σου γραψω μια ενοχλητικα αναλυτικη λυση και εσυ θα κρινεις που τελικα θα σταθεις.
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Την ξαναέκανα τώρα πιο αναλυτικά θα του την δείξω στο επόμενο μάθημα να δω τι νομίζει.
IMG_0085.jpg
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείξε αναλυτικότερα ότι (5+2√6)(5-2√6) = 1 για να είσαι βέβαιος.
 

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Την ξαναέκανα τώρα πιο αναλυτικά θα του την δείξω στο επόμενο μάθημα να δω τι νομίζει.

Την ξαναέκανα τώρα πιο αναλυτικά θα του την δείξω στο επόμενο μάθημα να δω τι νομίζει.
View attachment 74012
@EliasKr κι εγω ετσι θα την ελυνα
(παω Α λυκειου)
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Σε ένα διαγώνισμα που έγραψα ήταν η παρακάτω άσκηση, την οποία έλυσα με τον τρόπο που επισυνάπτω παρακάτω. Ο καθηγητής μου την έπιασε όλη λάθος ενώ εμένα μου φαίνεται απολύτως σωστή. Είναι σωστή η λύση της άσκησης;

Η Άσκηση:
View attachment 74009

Η λύση που έγραψα:
View attachment 74011
στην εκοψε γτ εξαφανισες τον παρονομαστη για εναν περιεργο λογο.αν το κανες ενα κλασμα και μετα εκανες τη διαφορα τετραγωνων στον παρονομαστη να φανει οτι κανει ασσος θα ηταν σωστο.αλλιως μπορουσες να κανεις ρητοποιηση και στα 2 κλασματα οποτε τοτε θα μπορουσες να το πας ετσι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν χρειαζοταν να του γραψει με τη γνωστη ταυτοτητα.ενταξει μην το ξεφτιλισουμε τελειως.απλα επρεπε να φανει η διαφορα τετραγωνων αυτο που κανες εσυ δηλαδη.αυτος ισως θεωρησε οτι δεν ξερει να κανει τη διαφορα τετραγωνων και εξαφανισε τον παρονομαστη απλα για να του βγει.αυστηρος θα μου πεις αλλα δικαιος
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αχ τι ωραία ήταν αυτά... Απλή βασική άλγεβρα:inlove:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι και εγω θα σου προτεινα να τα αναλυεις πιο διεξοδικα, ιδιως οταν μιλαμε για απαλοιφη παρανομαστων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top