Ερώτηση για τα πτυχία του ECDL

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες θα ξαναρχίσουν τα σχολεία... να πάω σε φροντηστήριο πληροφορικής τελικά ή όχι;:hmm:
Διάβαζα ένα θέμα (εδώ) και έλεγε πως είχε πάρει το πτυχίο και όταν πήγε σε φροντηστήριο πληροφορικής της ζήτησαν πτυχίο ECDL.Τα λεφτά θα τα κράταγαν από τον μισθό της και αυτή η φοίτηση θα κράταγε 2 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για θέσεις δημοσίου ξέρω σίγουρα οτι τα πτυχία σχολών που έχουν να κάνουν με την πληροφορική. Ενας ιδιώτης τώρα είναι θεωρητικά ελεύθερος να ζητήσει ο,τι θέλει απο έναν υποψήφιο εργαζόμενο, αλλά μέχρι πρότεινος τουλάχιστον δε ζητάγανε ECDL αν έχεις "πληροφορικό" πτυχίο. Τυπικά δεν έχει υποχρέωση ούτε πτυχίο να σου ζητήσει (πράγμα για το οποίο φωνάζουν οι πτυχιούχοι πολλά χρόνια τώρα) αλλά συνήθως το κάνει.

Αυτά που ελεγες με κάνουν να νομίζω οτι εχεις μπερδέψει και εσυ οπως και πολλοί άλλοι τι είναι αυτό που διδάσκουν στο ECDL. Το ECDL είναι βεβαίωση για το χειρισμό υπολογιστή. Ο καθηγητής πληροφορικής διδάσκει πληροφορική, που είναι τελείως αλλο πράγμα. Η κανονική πληροφορική έχει να κάνεις με κώδικα, προγραμματιστικά μοντέλα, αντικείμενα, βάσεις, και ο,τι μάθημα στο σχολείο λεει "πληροφορική" καθώς και τα "φροντιστήρια πληροφορικής" που κάνουν ECDL κάνουν (κατα τη δικιά μου και της πλειονότητας της ακαδημαικής κοινότητας που ασχολείται με πληροφορικη) κακή χρήση του όρου.

Το ECDL δεν ειναι πληροφορική, μόνο στην 1η θεωρητική ενώτητα οπου έχει κάαααποια στοιχεία αρχιτεκτονικής και δομής του υπολογιστή (που εκει το συζητάμε αν είναι αυστηρά πληροφορική η αρχιτεκτονική / ιστορία των υπολογιστών). Παρόμοια πράγματα κάνει απο τα λίγα που έχω δει και ενας μαθητής στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Άν δεν εχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 2-3 χρόνια, μάθημα πληροφορική αρχίζεις να κάνεις στο λύκειο οταν κανεις "ανάπτυξη εφαρμογών" οπου γράφεις πρώτη φορά προγραμματάκι, έστω και στον πίνακα. Απο εκεί και πέρα χοντρά χοντρά ο,τι κανεις με κώδικα που τρέχει είναι computer science, δηλαδή "εφαρμοσμένη πληροφορική", ενώ υπάρχει και θεωρητιή πληροφορική που ειναι κάτι βαριά ναρκωτικά με finite automata, turing machines και πολυπλοκότητες που δεν εχουν κώδικα.

Κατα την ταπεινή μου άποψη και κατα πολλων, εκμάθηση χρήσης του word η των windows δεν αποτελει πληροφορική, είναι εκμάθηση μιας συγκεκριμένης εφαρμογής και θα έπρπε να λέγεται αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,864 μηνύματα.
Ερώτηση:

Πόσα ευρώπουλα κάνουν και οι 7 ενότητες συνήθως;

Βλέπω κάτι τιμές 250 ως 500 ευρώ και μου χουν πεταχτεί τα μάτια έξω. Ναι ναι.... πρέπει να πάρω ECDL τρομάρα τους, 17 χρόνια ασχολούμαι με PC και το θέλουν σε πιστοποίηση!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Χαχαχαχ, η πλάκα είναι ότι παντελώς άσχετοι άνθρωποι είναι πιστοποιημένοι ενώ εμείς που λιώνουμε ολημερίς στα ιντερνέτια όχι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω παντως πηρα το IC3 το οποιο ειναι πιο ευκολο, λιγοτερα χρηματα και αναγνωριζεται ακριβως το ιδιο...https://www.pcls.gr/IC3.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katia91

Νεοφερμένος

Η katia91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα των πτυχίων πληροφορικής.....ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω μαθήματα για το ecdl αλλα δε ξέρω ποια κατηγορια να δώσω...είδα στο internet ότι υπάρχει το βασικό ecdl...το start..το advance....και το έχω μπερδέψει λίγο....αααα και κάτι άλλο???γίνεται να πάρω ένα από αυτά τα πτυχία σε λιγότερο από ένα χρόνο??ευχαριστώ!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια σχετικα με αυτο το θεμα εχω τεραστιες αποριες!αλλα τωρα με ενδιαφερει μονο μια.αν καποιος εχει ecdl πρεπει να το ανανεωνει καθε 2 χρονια δινοντας ξανα ολες τις ενοτητες απο τη αρχη?η' μετρα κανονικα τουλαχιστον στον δημοσιο τομεα για παντα απλως καλο ειναι να το ανανεωνουμε αμα θελουμε να εργαστουμε σε ιδιωτικη επιχειρηση?ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
παιδιά να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα των πτυχίων πληροφορικής.....ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω μαθήματα για το ecdl αλλα δε ξέρω ποια κατηγορια να δώσω...είδα στο internet ότι υπάρχει το βασικό ecdl...το start..το advance....και το έχω μπερδέψει λίγο....αααα και κάτι άλλο???γίνεται να πάρω ένα από αυτά τα πτυχία σε λιγότερο από ένα χρόνο??ευχαριστώ!!!!!!!!!
Εγώ έχω πάρει το ECDL Core κ πάω Advance, οπότε μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου με σιγουρια! Αυτο που λες με τη κατηγορία, δε διαλέγεις εσύ. Υπάρχει κάποια σειρά. Αρχίζεις με το ECDL Core (η start, το ίδιο είναι) το οποίο είναι 7 ενότητες (word, excel, internet ,powerpoint, βασικές έννοιες, access k windows) και τις δίνεις με όποια σειρά θες κ μετά συνεχίζεις με το advance που είναι μόνο 4 ενότητες.Και ναι γινεται να πάρεις ένα ή και όλα αυτα τα πτυχία σε ένα χρόνο, αναλόγως πόσο συχνά πάς για μαθήματα,δηλ. αν κάνεις 4ωρα κ 5ωρα κάθε μέρα μπορείς να τα πάρεις όλα σε ένα χρόνο αν το πας 2 ώρες κάθε μέρα μπορεί να πάρεις μόνο το core κ κάποια ενοτητα από advance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
παιδια σχετικα με αυτο το θεμα εχω τεραστιες αποριες!αλλα τωρα με ενδιαφερει μονο μια.αν καποιος εχει ecdl πρεπει να το ανανεωνει καθε 2 χρονια δινοντας ξανα ολες τις ενοτητες απο τη αρχη?η' μετρα κανονικα τουλαχιστον στον δημοσιο τομεα για παντα απλως καλο ειναι να το ανανεωνουμε αμα θελουμε να εργαστουμε σε ιδιωτικη επιχειρηση?ευχαριστω εκ των προτερων!

Όχι δεν χρειάζεται να το ανανεώνεις κάθε δύο χρόνια. Τώρα γίνεται μέσω νετ θα σου τα πουν κ στο φροντιστίριο. Και δεν ισχύει για πάντα αν δεν κάνεις ανανέωση μέσω νετ ούτε για δημόσιο ούτε για ιδιωτικό τομέα.

Πάντως παιδιά να ξέρετε ότι κοστίζουν αρκετα ακριβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Όχι δεν χρειάζεται να το ανανεώνεις κάθε δύο χρόνια. Τώρα γίνεται μέσω νετ θα σου τα πουν κ στο φροντιστίριο. Και δεν ισχύει για πάντα αν δεν κάνεις ανανέωση μέσω νετ ούτε για δημόσιο ούτε για ιδιωτικό τομέα.

Πάντως παιδιά να ξέρετε ότι κοστίζουν αρκετα ακριβα!
η ανανεωση ποσο κοστιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος 30 ευρώ αλλά δεν είμαι σιγουρη γιατί δεν έχω κάνει. Ρώτα στο φροντιστίριο που θα πας καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος 30 ευρώ αλλά δεν είμαι σιγουρη γιατί δεν έχω κάνει. Ρώτα στο φροντιστίριο που θα πας καλύτερα.
δηλαδη αν καποιος περασει τις εξετασεις δεν χρειαζεται μετα να ξαναδινει?απλως να πληρωσει για την ανανεωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aπλως ναι μετα το ανανεώνει καθε 1 χρονο και μετα καθε 3 χρονια νομιζω για να ναι εγκυρο.
Για τα $$$ γινονται όλα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Aπλως ναι μετα το ανανεώνει καθε 1 χρονο και μετα καθε 3 χρονια νομιζω για να ναι εγκυρο.
Για τα $$$ γινονται όλα!:P
αυτο ομως ειναι αδικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Παιδιά μιά πληροφορία για όποιον ενδιαφέρεται για το ecdl :

Για να δώσετε για ecdl δε χρειάζεται να πάτε να πληρώνετε σε φροντηστήρια. Αρκεί να πάτε σε κάποιο βιβλιοπωλείο και με περίπου 150 ευρώ να αγοράσετε το πακέτο test4u το οποίο περιλαμβάνει βιβλίο με ερωτήσεις από όλες τις ενότητες, πρόγραμμα εξάσκησης στον υπολογιστή (το ίδιο που έχουν τα φροντιστήρια) και την κάρτα των 70 ευρώ με την οποία αποκτάτε δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις. Οι ερωτήσεις που πέφτουν στις εξετάσεις του ecdl υπάρχουν σχεδόν όλες στα test4u. Κάθεστε και διαβάζετε στο σπίτι με την ησυχεία σας και όταν θέλετε να εξεταστείτε πάτε σε ένα εξεταστικό κέντρο για να δηλώσετε συμμετοχή. Αν δεν ενδιαφέρεστε και για τις 7 ενότητες, τότε μπορείτε να αγοράσετε φθηνότερα test4u για 4 ενότητες (word, excel, windows, internet).

Τα παραπάνω σας τα λέω με μια μικρή επιφύλαξη, καθώς εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει για ecdl. Ψάχτε το μόνοι σας για να δείτε κατά πόσο ισχύουν αυτά που γράφω. Καλύτερα πάρτε τηλέφωνο απευθείας στην ecdl και μη ρωτάτε σε φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγώ έχω πάρει τις 6 ενότητες και μου μένει μια καημένη που όλο βαριέμαι να διαβάσω για να πάω να τη δώσω... Να δω πότε θα το πάρω απόφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν εχεις αφησει το θεωρητικο μέρος της εξετασης(Bασικες εννοιες της πληροφορικής) που ειναι και το πιο δυσκολο οταν εδωσα εγω-11 χρονων πρεπει να μουνα:P-δεν αξιζει να το δωσεις.
Παίρνεις το ECDL Progress.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Aν εχεις αφησει το θεωρητικο μέρος της εξετασης(Bασικες εννοιες της πληροφορικής) που ειναι και το πιο δυσκολο οταν εδωσα εγω-11 χρονων πρεπει να μουνα:P-δεν αξιζει να το δωσεις.
Παίρνεις το ECDL Progress.

Το internet έχω αφήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aαα το πιο ευκολο ειναι μην σκας.92 ή 96% πρεπει να ειχα οταν το δωσα.Δεν ειναι τιποτα.Και ετσι να το δωσεις θα το περασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Aαα το πιο ευκολο ειναι μην σκας.92 ή 96% πρεπει να ειχα οταν το δωσα.Δεν ειναι τιποτα.Και ετσι να το δωσεις θα το περασεις.

και εγώ όλα με 90+ τα έχω περάσει... λες να μου την κάνει αυτό τη τσαχπινιά? Εν το μεταξύ κάτι μου είπαν στο εξεταστικό κέντρο ότι απο 15/05/10 έχει αλλάξει ο τρόπος εξέτασης και έχουν φύγει οι πολύ εύκολες ερωτήσεις. Δεν το έψαξα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top