Ερώτηση για τα πτυχία του ECDL

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά!
Όπως βλέπετε είμαι νέο μέλος!:D
Θα ήθελα να μου πείτε αν όταν πάρω όλα τα πτυχία του ECDL θα μπορώ να διδάξω πληροφορική;
Ποιά κρητήρια υπάρχουν;Ο αδερφός μου μου είπε πως γίνεται μόλις πάρω και τα 7!Αληθεύει ή έχει αλλάξει;:hmm:
Μην κάθομαι :book:,χάνω και την ώρα μου και στο τέλος τα πάρω τσάμπα!:knife::(
Αν ναι,πού(σχολείο ή φροντηστήριο)και με πόσο μισθό(δεν με ενδιαφέρει και πολύ)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Το e-steki είναι φοθερό!Τόσα χρόνια χαμένα:(:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να διδάξεις πληροφορική πού; Σε φροντηστήριο ecdl? Σε δημοτικό; Σε σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης; Σε πανεπιστήμιο; :P Προφανώς το αν μπορείς εξαρτάται και από το τι ακριβώς θες.

On a side note πάντως, η άποψη μου είναι ότι αν μπορείς, κακώς επιτρέπεται. Κάποιος που απλώς έχει πάρει 7 ecdl δεν είναι σε καμία περίπτωση σε θέση να θεωρείται καθηγητής πληροφορικής, σε οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ξέρω... ο αδερφός μου το είπε που έχει πάρει τα 2 πρώτα και ξέρει...
Σίγουρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σίγουρα ποιό πράγμα;
Δεν είπα ότι δεν γίνεται. Είπα ότι δεν θα έπρεπε να γίνεται.
Επίσης σε ρώτησα τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "καθηγητής πληροφορικής" και δεν απάντησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ουπς...συγνωμη..:redface:
Εννοώ να διδάσκει σε μαθητές για Η/Υ και όλα τα σχετικά...καθηγητές πληροφορικής δεν λέγονται;:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μαθητές ΠΟΥ όμως;
Έχει τεράστια διαφορά. Αν αναφέρεσαι σε φροντηστήρια ECDL κατά πάσα πιθανότητα γίνεται, δεδομένου ότι είναι ιδιωτικές εταιρείες και δεν μου φαίνεται λογικό να τους το έχει απαγορεύσει το κράτος. Οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν δουν ότι είσαι καλός, κατά πάσα πιθανότητα δεν τους εμποδίζει κάτι να σε προσλάβουν.
Αν αναφέρεσαι σε δημόσιο (πχ δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο), τότε υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια και δεν νομίζω να γίνεται, αλλά καλύτερα να απαντήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα. Εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω.

Ωστόσο, αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο ώστε να θες να το κάνεις επάγγελμα, γιατί να μην σπουδάσεις κανονικά πληροφορική και να αρκεστείς στο ecdl?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μαθητές δεν ξέρω που..για αυτό ρωτάω.
Πού μπορώ να σπουδάσω πληροφορική;
Οι καθηγητές στα φροντηστήρια παίρνουν λιγότερα λεφτά από αυτούς των δημόσιων;
Μια παρατήρηση για το στέκι:
Κολλάει πολύ για να μπει σε μία σελιδα.π.χ. στο "Απάντηση"
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Στο δημόσιο δεν μπορείς να διοριστείς ως καθηγητής Πληροφορικής. Πρέπει να έχεις πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ. Σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης επίσης δεν μπορείς γιατί σε καμία περίπτωση το ECDL δε σου παρέχει τις γνώσεις που πρέπει να έχεις για να μπορέσεις να διδάξεις μάθημα Πληροφορικής.

Αν εννοείς καθηγητής ECDL φαντάζομαι αυτό εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου. Αν είσαι καλός σε αυτό πιθανό να μπορείς. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμούν φοιτητές Πληροφορικής για να μην τους δικαιολογούν το επίδομα πτυχίου (:mad:) αλλά παράλληλα να έχουν τις βασικές γνώσεις Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πληροφορική μπορείς να σπουδάσεις σε πολλά ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας. Σχεδόν κάθε πανεπιστήμιο έχει κι ένα τμήμα Πληροφορικής πλέον :P
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη την Πληροφορική της ΑΣΟΕΕ λόγω του ότι είναι πιο software-oriented από άλλα τμήματα (άλλωστε αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :P). Σχετικές συζητήσεις που ίσως σε βοηθήσουν επ'αυτού είναι και αυτές:
https://www.ischool.gr/showthread.php?t=13996
https://www.ischool.gr/showthread.php?t=11332
https://www.ischool.gr/showthread.php?t=15202

Όσο για την αργοπορία στο φόρτωμα, είναι γνωστό πρόβλημα των τελευταίων ημερών και προσπαθούμε να το λύσουμε.

@fielda: Κι εγώ γι'αυτό έγραψα ότι αν επιτρέπεται, κακώς. Ωστόσο, μετά σκέφτηκα ότι μπορεί κάποιος από προσωπική ενασχόληση να έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, οπότε γιατί να μην μπορούν να τον προσλάβουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
@fielda: Κι εγώ γι'αυτό έγραψα ότι αν επιτρέπεται, κακώς. Ωστόσο, μετά σκέφτηκα ότι μπορεί κάποιος από προσωπική ενασχόληση να έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, οπότε γιατί να μην μπορούν να τον προσλάβουν;

Μιλάμε για τα φροντιστήρια, σωστά; Έχουμε λοιπόν δύο περιπτώσεις: τα φροντιστήρια που κάνουν μαθήματα για ECDL και τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, δηλαδή τα φροντιστήρια που κάνουν μαθήματα ουσιαστικά για το μάθημα Τεχνολογικής κατεύθυνσης που εξετάζεται Πανελλαδικά.

Στην πρώτη περίπτωση θεωρώ ότι εξαρτάται κυρίως από την κρίση του ιδιοκτήτη αν θα προσλάβει κάποιον που έχει μόνο το πτυχίο ECDL. Σαφώς μπορεί να έχει ασχοληθεί περισσότερο από προσωπικό ενδιαφέρον, όπως αναφέρεις, άρα να μπορεί ενδεχομένως να ανταπεξέλθει στις όποιες δυσκολίες αντιμετωπίσει. Αν κριθεί κατάλληλος για αυτή τη θέση ίσως του δωθεί η ευκαιρία να διδάξει.

Στη δεύτερη περίπτωση όμως το αντικείμενο του μαθήματος ξεφεύγει κατά πολύ από αυτό που διδάσκεται στο ECDL και φαντάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου θα θέλει να νοιώθει "καλυμμένος" σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Είναι πολύ μεγάλη η ευθύνη να προετοιμάσεις κάποιο μαθητή για τις Πανελλαδικές εξετάσεις. Δε γνωρίζω νομικά τι ισχύει, δηλαδή αν μπορεί όντως να προσληφθεί για αυτή τη θέση κάποιος με πτυχίο ECDL αλλά δε νομίζω ότι και να υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα γίνει. Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν κάποιον καθηγητή με πτυχίο ECDL να προετοιμάσει το παιδί μου για τις Πανελλαδικές, όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό. Όχι βέβαια ότι όποιος έχει πτυχίο Πληροφορικής αυτομάτως είναι κατάλληλος να γίνει καθηγητής και να διδάξει (αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που δεν είναι της παρούσης μάλλον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια απαγορευεται απο τον νομο να διδαξει καποιος αν δεν εχει πτυχιο με το οποιο να δικαιουται να διδαξει. αυτο μπορει να το παρει απο πανεπιστημιο , τει , ή απο ιδιωτικα πανεπιστημια.. πχ. σπουδες υπολογιστων σε κολλεγιο επι 2 ετη δεν σου παρεχουν αυτο το δικαιωμα.

τα συγκεκριμενα χαρτια απλα επιβεβαιωνουν οτι καποιος εχει γνωσεις υπολογιστη οπως γινεται στα αγγλικα με τα proficiency. παλια στην ελλαδα δεν ξερω αν ισχυει ακομα ειχαν δικαιωμα να διδαξουν παιδια δημοτικου οι κατοχοι proficiency, στον ιδιωτικο τομεα παντα...

εν κατακλειδι δεν ειναι στην κριση του φροντιστηριουχου που προσλαμβανει καποιον για μια θεση καθηγητη. πρωτα πρεπει να εχει τα προσοντα δηλ. πτυχιο και μετα ειναι στην κριση του αν ειναι καλος ή οχι στη δουλεια του.

αν παρ'ελπιδαν καποιος κοινως 'καρφωσει' καποιον οτι εργοδοτει καποιον χωρις τα απαιτουμενα προσοντα για διδασκαλια κινδυνευει απο τον νομο και ο ιδιοκτητης και αυτος που διδασκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!:thumbup:
Στα ΤΕΙ πόσα χρόνια είναι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
4 χρόνια, όπως και στα Πανεπιστήμια. Για την ακρίβεια στα ΤΕΙ είναι 3,5 χρόνια τα μαθήματα και ένα εξάμηνο η πρακτική που είναι υποχρεωτική για να πάρεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
4 χρόνια όταν τελειώσω το Λύκειο;;):/::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ναι, 4 χρόνια μετά το Λύκειο. Με Πανελλαδικές εξετάσεις μπαίνεις σε κάποιο τμήμα είτε Πανεπιστημίου είτε ΤΕΙ. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι (πχ κατατακτήριες για όσους έχουν ήδη ένα πτυχίο) αλλά ο συνηθέστερος είναι οι Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πολλά δεν είναι;;)Τουλάχιστον γίνεσαι σίγουρα καθηγητής;κανονικός;σε σχολεία και τέτοια;:worry:
Συγνώμη ρε παιδιά για τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω και πολλά περί του θέματος:redface:και πάλι ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι πολλά. Εξάλλου ό,τι κι αν αποφασίσεις να σπουδάσεις (τουλάχιστον σε ελληνικό ίδρυμα- είτε Πανεπιστήμιο είτε ΤΕΙ) θέλεις 4 χρόνια το λιγότερο. Μετά σίγουρα μπορείς να γίνεις καθηγητής Πληροφορικής και να διδάξεις σε σχολείο. Ψάξε τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις και σου ταιριάζει και μετά αποφασίζεις τι να σπουδάσεις ακριβώς και πώς πρέπει να κινηθείς για να το πραγματοποιήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δηλαδή,τελειώνω το σχολείο στα 18(Γ΄Λυκείου) μου και μετά για άλλα 4 χρόνια πηγαίνω στο ΤΕΙ(στον Πειραιά) και στα 22 μου έχω δίπλωμα για να μπορώ να διδάξω Πληροφορική;Μόλις το πάρω(μετά από τα 4 χρόνια) με την μία μπορώ να πάω σε σχολείο ή πρέπει να έχει περάσει λίγος καιρός;
Δωρεάν δεν είναι το ΤΕΙ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Η φοίτηση στα προπτυχιακά τμήματα είναι δωρεάν (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν τελειώσεις με τις υποχρεώσεις (μαθήματα δηλαδή και ό,τι άλλο χρειάζεται) στην ώρα σου τότε ναι, σε 4 χρόνια θα έχεις πτυχίο Πληροφορικής.
Στη συνέχεια για να διοριστείς στο δημόσιο ως καθηγητής Πληροφορικής θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις στον ΑΣΕΠ ή να κάνεις αίτηση για να προσληφθείς ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής (χωρίς εξετάσεις). Να ξέρεις όμως ότι η ζήτηση είναι μεγάλη και η προσφορά θέσεων μικρή σχετικά στην παρούσα φάση. Δε γνωρίζω αν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο μέλλον.
Υπάρχει και η εναλλακτική του ιδιωτικού τομέα φυσικά (σχολεία, φροντιστήρια) στα οποία για να προσληφθείς ισχύει ό,τι ισχύει για τον ιδιωτικό τομέα γενικά. Να στείλεις δηλαδή βιογραφικό σου και να περιμένεις αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top