Ερωτικές σχέσεις

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Είναι η αυτοεπιβεβαίωση που πηγάζει ίσως από την γυναικεία ματαιοδοξία αλλά είναι και θέμα ανασφάλειας!!!!Θέλουν να καλύψουν τα δικά τους κενά με το να νιώθουν ότι είναι "ποθητές"... απλώς ίσως λόγω ανωριμότητας επιλέγουν τον λάθος δρόμο!!!
Δεν νομίζω δλδ ότι το κάνουν συνειδητά, το να παίζουν με τα αγόρια εννοώ....
Και φυσικά δεν φταίνε μόνο τα κορίτσια για αυτήν την κατάσταση!!! Τα αγόρια δίνουν συνέχεια επειδή τους αρέσει όλο αυτό! τους συμφέρει πώς να το πω διαφορετικά;

δεν νομιζω ειναι θεμα ανασφαλειας ουτε ανωριμότητας οσο περισσοτερο της εποχης μας και των αξιων που πρεσβευει.Δεν νομιζω ειναι και επιραβευσιμο καποια κοπελα να εχει κανει ερωτα στα 15< τι να πω μπορει να ειμαι παραξενος αλλα στις συζυτησεις που εχω σ προσωπικο επιπεδο ειτε δεν υπαρχει σχολιο ή την αποκαλουνε πουτανα αυτη τη κοπελα. Ανεξαρτήτως περίπτωσης δεν θεωρω οτι ειναι και τοσο αξιέπαινο:/:

Και αν και με-μας πληγωνει οκ ας μην εθελοτυθλουμε ναι οκ επωφελουμαστε αλλα δεν νομιζω πως δινουμε συνεχεια,κατι απλα και μονο για σαρκικη απολαυση δεν ειναι και το παν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
δεν νομιζω ειναι θεμα ανασφαλειας ουτε ανωριμότητας οσο περισσοτερο της εποχης μας και των αξιων που πρεσβευει.Δεν νομιζω ειναι και επιραβευσιμο καποια κοπελα να εχει κανει ερωτα στα 15< τι να πω μπορει να ειμαι παραξενος αλλα στις συζυτησεις που εχω σ προσωπικο επιπεδο ειτε δεν υπαρχει σχολιο ή την αποκαλουνε πουτανα αυτη τη κοπελα. Ανεξαρτήτως περίπτωσης δεν θεωρω οτι ειναι και τοσο αξιέπαινο:/:

Και αν και με-μας πληγωνει οκ ας μην εθελοτυθλουμε ναι οκ επωφελουμαστε αλλα δεν νομιζω πως δινουμε συνεχεια,κατι απλα και μονο για σαρκικη απολαυση δεν ειναι και το παν
Εγώ είπα τι έχω καταλάβει από φίλες μου και γνωστές μου που φέρονται με ανάλογο τρόπο!!! Σαφώς και δεν λέω ότι η δική μου άποψη-διαπίστωση είναι η σωστή!!!
Κανείς δεν λέει ότι όλες είναι ίδιες, ούτε ότι αρέσει σε όλα τα αγόρια ανεξαιρέτως αυτό το πράγμα!!!
Και όμως κάποιοι σκεφτονται με αυτόν τον τρόπο!!! Για κάποιους ξέρεις όλο αυτό είναι οκ... Για κάποιους άλλους όχι!!
Από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Το πρόβλημα σε όλο αυτό, Μαρία είναι ότι καλά "κομμάτια" από αγόρια και κοπέλες μένουν...στο ράφι! Τα "προχώ" άτομα συνήθως προχωράνε..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το πρόβλημα σε όλο αυτό, Μαρία είναι ότι καλά "κομμάτια" από αγόρια και κοπέλες μένουν...στο ράφι! Τα "προχώ" άτομα συνήθως προχωράνε..:/:
Σε αυτό δεν θα συμφωνήσω!!! Δεν μένουν στο ράφι!!! Απλά ο καθένας επιλέγει να κάνει μία σχέση με βάση αυτά που ζητάει από τον άλλον... "όμοιος ομοίω αεί πελάζει" (θεέ μου τι μου ήρθε τώρα:P) Αλλά έτσι είναι...
Ανάλογα με το ποιος είσαι και τι ζητάς θα βρεις κάτι αντίστοιχο... κάποιον που να σου δίνει αυτά τα πράγματα που ζητάς από τις σχέσεις σου!!!
Βέβαια κάποιες φορές θα πέσεις και σε "σκάρτα" άτομα αλλά έτσι είναι... τι να κάνουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν κάνουμε κύκλους..στα παρέθεσα γιατί απλά απέδειξα τα λεγόμενα των κοριτσιών...

Τζάμπα κόπος λοιπόν. Αρχίζω να αναρωτιέμαι γελώντας, μήπως εσείς τελικά είστε αυτές που χάνετε το χρόνο σας; Προσπαθήστε λίγο τουλάχιστον, μην το κάνετε τόσο εύκολο καταντάει βαρετό. :P

Δεν απέδειξες τίποτα το οποίο δεν έλαβα ήδη υπόψη ή δεν πρόσθεσα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε μήνυμά μου. Το ότι το σεξ στις ηλικίες που αφορούν το θέμα μας προκαλεί διαταραχές στην υγεία των κοριτσιών δε χρειαζόταν να το ΞΑΝΑ-αναφέρουμε. Αλλά τι λέω, μήπως διάβασες τις πηγές που χρησιμοποίησα; Μπήκες στον κόπο να πατήσεις τα links τουλάχιστον ή έστω να ρίξεις μια ματιά στα μεγάλα γράμματα του τελευταίου μηνύματος; Είναι το counterargument στο δικό σου, ναι, λέει Ό,ΤΙ λένε τα άρθρα σου ΠΡΙΝ ακόμα τα φέρεις και στο μάζεψα για να μη δείχνει μεγάλο το κείμενο. Ούτε έτσι;

Εν πάση περιπτώσει, έφερες πηγές για να στηρίξεις κάτι το οποίο ΔΕΝ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΕΞΑΡΧΗΣ απλά για να πεις ότι, well, κάτι έφερες. Και για να σου δείξω για ακόμα μία φορά ότι εδώ και 3-4 σελίδες παίζω μόνος μου σου θυμίζω πώς ξεκινήσαμε:

Βιολογικά να το πάρουμε το θέμα δεν έχει καν αναπτυχθεί από τα 15 και μετά επέρχεται σιγά σιγά.Μην λέμε και ο,τι θέλουμε.

Μην λέμε ό,τι θέλουμε η ωρίμανση του σώματος αρχίζει και έρχεται μετά τα 15 όχι στα 13...

Μη λέμε ό,τι θέλουμε... Είναι τόσο τραγελαφικό να το διαβάζω αυτό από κάποιον που μπαίνει στη διαδικασία να τεκμηριώσει τα λεγόμενα άλλων ΧΩΡΙΣ να καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος, απ' τη στιγμή που υπήρχαν ήδη πηγές για ό,τι απέδειξε ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ, και ταυτόχρονα αφήνει όσα είπε ο ίδιος Ξ Ε Κ Ρ Ε Μ Α Σ Τ Α χάρη στην ανάμνηση ενός βιβλίου γυμνασίου για το οποίο ΟΥΤΕ ΤΙΤΛΟ ΘΥΜΑΤΑΙ.

Ε από ένα σημείο και μετά δεν ξέρω γιατί συνεχίζω κι ασχολούμαι.

δεν παρέθεσα τίποτα σχετικά με τα ΣΜΝ παρότι διάβασα και για αυτά.Αλλά δεν ξέρω που κολλάνε σχετικά με τον καρκίνο του τράχηλου.Εκτός και αν δεν διάβάζεις τις απάντησρις και τόση ώρα μιλάμε στο πουθενά.:)

It's gonna be so much fun now, so fucking fun. :P

Θα παίξουμε ένα παιχνίδι. Αν σου αποδείξω με όσα θα γράψω από την επόμενη παράγραφο και μετά ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ θα υποσχεθείς ότι δε θα ξαναγράψεις μήνυμα έξω απ' το chat&fun μόνη σου, χωρίς κάποιον να διαβάζει και να ελέγχει μαζί σου. Νομίζω αρκετά γελοιοποιήθηκες, στα μάτια μου τουλάχιστον, μετά απ' αυτό το τελευταίο σχόλιο, δε χρειάζεται άλλο. Έγινε;

Στο τελευταίο σου μήνυμα παρέθεσες ως πηγή απόσπασμα ενός άρθρου της Βασιλικής Χατζηραφαήλ, διευθύντριας όπως είπες του Γυναικολογικού και Ρομποτικού τμήματος της Ευρωκλινικής Αθηνών. Το κομμάτι όπως το συμπεριέλαβες στο μήνυμά σου ήταν αυτό:

Οι αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο στον τράχηλο της μήτρας δεν έχουν γίνει ακόμα απόλυτα γνωστές. Υπάρχουν όμως ορισμένοι παράγοντες κινδύνου που φαίνεται να παίζουν σημαντικό ρόλο:

  • Μόλυνση από τους ιούς των ανθρωπίνων θηλωμάτων, ή αλλιώς Human Papilloma Virus ή HPV. Έχει αποδειχθεί ότι στο 99% των καρκίνων του τραχήλου έχουν βρεθεί τύποι HPV υψηλού κινδύνου. Υπάρχουν περίπου 150 διαφορετικοί τύποι του ιού HPV. Βλέπε:HPV
  • Σεξουαλική δραστηριότητα: Οι γυναίκες που είχαν έντονη σεξουαλική δραστηριότητα σε μια νεαρή ηλικία και με πολλούς ερωτικούς συντρόφους έχουν περισσότερο κίνδυνο να παρουσιάσουν τον καρκίνο αυτό. Έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητας σε ηλικία μικρότερη των 17 ετών αυξάνει τον κίνδυνο για την ασθένεια.
  • Ηλικία
  • Κάπνισμα
  • Όταν το τεστ-Παπανικολάου ανιχνεύσει προκαρκινικές αλλοιώσεις στον τράχηλο της μήτρας. Υπάρχουν σύμφωνα με το νέο σύστημα αξιολόγησης των δυσπλασιών 2 ειδών αυξανόμενης σοβαρότητας αλλοιώσεις, LGSIL και HGSIL.
  • Ανοσοκατεσταλμένες, ή γυναίκες που πάσχουν από AIDS.

Παίρνω ό,τι είπες κατά λέξη στο τελευταίο σου μήνυμα...

'δεν παρέθεσα τίποτα σχετικά με τα ΣΜΝ παρότι διάβασα και για αυτά.'

... και κολλάω από κάτω την πρώτη βουλίτσα της πηγής που χρησιμοποίησες, της πηγής ακριβώς από πάνω.

Οι αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο στον τράχηλο της μήτρας δεν έχουν γίνει ακόμα απόλυτα γνωστές. Υπάρχουν όμως ορισμένοι παράγοντες κινδύνου που φαίνεται να παίζουν σημαντικό ρόλο:

  • Μόλυνση από τους ιούς των ανθρωπίνων θηλωμάτων, ή αλλιώς Human Papilloma Virus ή HPV.

Με γνώσεις ΑΣΗΜΑΝΤΗΣ βιολογίας γενικής Γ λυκείου σου λέω ότι η λοίμωξη από ιούς των ανθρώπινων θηλωμάτων ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ.

Since cervical and female genital infection by specific HPV types is highly associated with cervical cancer, those types of HPV infection have received most of the attention from scientific studies.

HPV infections in that area are transmitted primarily via sexual activity.


wiki

Ξαναπαίρνω ό,τι είπες κατά λέξη στο τελευταίο μήνυμα...

'Αλλά δεν ξέρω που κολλάνε σχετικά με τον καρκίνο του τράχηλου.'

... και ξανακολλάω από κάτω την υπόλοιπη πρώτη βουλίτσα της πηγής που χρησιμοποίησες, της πηγής ακριβώς από πάνω.

  • Έχει αποδειχθεί ότι στο 99% των καρκίνων του τραχήλου έχουν βρεθεί τύποι HPV υψηλού κινδύνου.

Το 99% δεν το λες 'δεν ξέρω πού κολλάνε'.

Με λίγα λόγια λες ότι δεν ανέφερες τίποτα για ΣΜΝ, λες πως αυτά είναι άσχετα με τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και με κατηγορείς ότι δε διαβάζω τις απαντήσεις σου ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΙΔΙΑ ΣΟΥ Η ΠΗΓΗ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ.

Αν ήμουν στη θέση σου δε θα έμπαινα στον κόπο να απαντήσω ξανά σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το πρόβλημα σε όλο αυτό, Μαρία είναι ότι καλά "κομμάτια" από αγόρια και κοπέλες μένουν...στο ράφι! Τα "προχώ" άτομα συνήθως προχωράνε..:/:
Άμα ήτανε πράγματι "καλά" δε θα μένανε στο ράφι...
Αυτό που περιγράφεις εσύ με τόσο "ανιδιοτελές" παράπονο είναι:https://ohinternet.com/Nice_Guy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
γεια σας παιδες .ειμαι απο τρικαλα και εδω μενω. ειμαι 17 ετων και μεχρι χθες ημουν αθηνα. γνωρισα μια κοπελα 4 χρονια μικροτερη μ . τετοιες εδω στα τρικαλα δεν τις βρισκεις..πολυ αναπτυξη ωρε παιδι μου!και διστασα να κανω κινηση, ενω ειδα ως δεν ηθελε αυτη ομως ποτε δεν ειχε κανει κατι με αγορι. χαζομαρα εκανα ε;

Καλά ρε,το συζητάς?Στα τέσσερα,στα τέσσερα,και ας ειν' και δεκατέσσερα! :P

υπαρχουν και κατι 8 χρονα και 10 χρονα αναπτυγμενα,....αν θες μπορω να στις γνωρισω....

Αν έχει βγάλει δοντάκια η γκόμενα,δεν λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Συμφωνα με μια έρευνα που διάβασα το 80% οι γυναίκες πλέον κοιτάνε μόνο το σέξ. Για αυτό και οι σχέσεις έχουν γίνει του πεταματού.

Αν το δει αυτό η princess και κάποιες άλλες, κάηκες..:D :lol: :lol: Για κάτι τέτοιες απόψεις, έχουμε φάει ταν νύχια μας σε ατέρμονες ischoolίτικες συζητήσεις που κατέληξαν σε e-καυγάδες. :P Πάντως συμφωνώ. Τα πράγματα ακόμη και στην διαλεκτική του έρωτα, έχουν πάρει την κάτω βόλτα όπως και πολλά άλλα πράγματα στην κοινωνία μας. Βέβαια μου κάνει εντύπωση ότι ενώ διατυπώνονται τα ποσοστά ύστερα από στατιστικές έρευνες (π.χ. 80%) παρ' όλα αυτά, οι κοπέλες έρχονται να το διαψεύσουν πλασάροντας έναν εαυτό πιο ήπιων τόνων. Τελικά το 80% των γυναικών σε ποιες γυναίκες αναφέρεται; Του πλανήτη Άρη; Γιατί στην χώρα μας τουλάχιστον, είναι κακό να κατονομάζεις δημοσίως τα πράγματα..

Φίλε Νίκο μην απογοητεύεσαι. Καλύτερα να μένεις μόνος μέχρι να βρεθεί στη ζωή σου κάτι καλό παρά να πέφτεις στα ίδια και χειρότερα over and over again.:)

Πραγματικά με λυπεί η όλη κατάληξη. Δεν απογοητεύομαι γιατί είμαι νέος (και ωραίος που λένε :D χιχι). Απλά με λυπεί το γεγονός ότι τόσο φυσιολογικό θέμα όπως ο έρωτας, έχει καταλήξει αγορά αυτοκινήτου, δηλ., περισσότερο ορίζουμε προτιμήσεις σύμφωνα με τα επιβαλλόμενα πρότυπα της αγοράς, παρά επιδιώκουμε την αγάπη. Ζούμε σε μια εποχή με σλόγκαν "..όλα για κάποιο σκοπό" με κλασικό παράδειγμα: «ερωτευόμαστε και αγαπάμε μόνο για να "ρίξουμε" τον-ην άλλο-η και να κάνουμε σεξ». Από εκεί και πέρα το χάος. Χαίρομαι όμως για κάποιες μειοψηφίες ανθρώπων που δεν έχουν αλλοτριωθεί και βιώνουν τον έρωτα, ως έρωτα και όχι ως κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιος κάνει κύκλους αλλά με τα ελάχιστα αγγλικά που ξέρω και στις 2 απαντήσεις μιλάς μόνο για ΣΜΝ και για μολύνσεις...

... και μειωμένη γονιμότητα κατά συνέπεια. Ναι, όντως για αυτά μίλησα μόνο, σωστά τα ελάχιστα αγγλικά που ξέρεις. Όμως για ακόμα μία φορά θα πω ότι συζητάμε παράλληλα, ότι εγώ σε καλώ να αποδείξεις τον κανόνα σου περί σεξουαλικής ωριμότητας σε ηλικίες πάνω από 15 κι εσύ λες αλλά κι άλλα κι άλλα κι άλλα. Στην τελική δεν πρέπει να φταίνε τα αγγλικά σου.

Η σεξουαλική επαφή από μικρή ηλικία προκαλεί πολλά προβλήματα στα κορίτσια και νομίζω το έχουμε καταλάβει καλά και οι δύο αυτό. Μπορεί να προκαλεί και χίλια δυο άλλα απ' όσα αναφέρθηκαν σε αυτό το θέμα. Γι' αυτό συζητάμε όμως εδώ; Με αυτό ξεκίνησα την κουβέντα; Αμφισβήτησε κανένας ότι η εγκυμοσύνη στα 10 προκαλεί διαταραχές σε μητέρα και παιδί; Αμφισβήτησα ότι η πρόωρη σεξουαλική επαφή αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του τραχήλου της μήτρας; Ήρθα να αποκλείσω το ενδεχόμενο και άλλων διαταραχών που απλά δεν εξετάστηκαν σε αυτό το θέμα; Με λίγα λόγια αυτό νομίζεις είναι το πρόβλημά μου απ' την αρχή;

Άσε με να σου πω, όχι. Το πρόβλημά μου είναι πετάς κάτι και αντί να προσπαθήσεις να το στηρίξεις κρύβεσαι πίσω απ' τα λόγια άλλων. Το ότι τεκμηρίωσες μερικώς αυτά που ανέφερε κάποιος δε σημαίνει ότι καθάρισες και με ό,τι η ίδια είπες. Και σου ξαναλέω,

Βιολογικά να το πάρουμε το θέμα δεν έχει καν αναπτυχθεί από τα 15 και μετά επέρχεται σιγά σιγά.Μην λέμε και ο,τι θέλουμε.

Μην λέμε ό,τι θέλουμε η ωρίμανση του σώματος αρχίζει και έρχεται μετά τα 15 όχι στα 13...

μέχρι να σταματήσεις να λες ό,τι θες δεν πρόκειται να κουνηθούμε βήμα από εδώ που είμαστε. Μπορείς να κατεβάσεις όλη την ιατρική βιβλιογραφία για να στηρίξεις ό,τι είδες στο θέμα και σου άρεσε αλλά μέχρι να σταματήσεις το κρυφτό θα γίνεται ό,τι βλέπεις τώρα ξανά και ξανά και ξανά.

Καταρχάς my apologize που δεν θυμάμαι τον τίτλο σε ένα βιβλίο που μου δωσανε ποτε????πριν από 6-7 χρόνια!!!!!!!Όπως βλέπεις προσπαθώ να κρατήσω τον διάλογο σε ήπιο τόνο και εσύ ειρωνεύεσαι να μου αποδείξεις τι?????Ότι ξέρεις παραπάνω πράγματα???Μπορεί....αλλά δεν το δείχνεις με το κατάλληλο τρόπο...:)

Σε ειρωνεύομαι γιατί προσπαθείς να κρυφτείς πίσω απ' το δάχτυλό σου. Κι εγώ θυμάμαι τι μου έλεγαν δασκάλες στο νηπιαγωγείο. Μιλάω γι' αυτά; Θα ήταν βολικό, δε λέω, να πω κάτι χωρίς να χρειάζεται να το τεκμηριώσω απλά επειδή δε θυμάμαι. Αλλά

Θα έπρεπε να πάψω να ασχολούμαι γιατί κάνουμε κύκλους για να αποδείξουμε ποιος την έχει πιο μεγάλη..''παρέθεσα αυτό'' ''όχι εγώ παρέθεσα αυτό''....Αυτό δεν συνηθίζεται σε ώριμες συζητήσεις.

η γελοιότητα σε αυτή την περίπτωση θα ήταν αβάσταχτη. Κι αν αυτό που παρουσιάζεις στο θέμα μέχρι τώρα είναι ο ορισμός της ώριμης συζήτησης κράτα με απ' έξω.

Μάλιστα ας αρχίσουμε να χειροκροτάμε.....

Επιτέλους. Πιο δυνατά δεν ακούω.

και επαναλαμβάνω ''του δείχνανε την σελήνη και κοιτούσε το δάχτυλο''.

Για να μάθουμε λοιπόν a thing or two σχετικά με τις πηγές και τη χρήση τους. Είμαστε ελεύθεροι να χρησιμοποιήσουμε όσο μικρά ή όσο μεγάλα κομμάτια από πηγές θέλουμε. Δεν έχει σημασία το μέγεθος αλλά αυτό που θέλουμε να πούμε. Μπορεί γι' αυτό να αρκούν δύο προτάσεις ή μπορεί να χρειάζεται ολόκληρη παράγραφος.

Σε κάθε περίπτωση όμως απ' τη στιγμή που επικαλεστούμε μια πηγή την θέτουμε στην ολοκληρωτική διαθεσιμότητα του συνομιλητή μας. Δε μπορείς στην τελική να παίρνεις μόνο ό,τι θες ή ό,τι σε συμφέρει να πάρεις αγνοώντας το υπόλοιπο κείμενο. Αν μάλιστα σε κάποιο σημείο της πηγής αυτοαναιρούνται τα λεγόμενά σου τότε όλος ο συλλογισμός καταρρέει. Το κομμάτι που χρησιμοποιούμε αρκεί για να στηρίξει ό,τι λέμε μόνο με την προϋπόθεση ό,τι και το υπόλοιπο κείμενο συμφωνεί ή απλά ξεφεύγει πολύ απ' το θέμα μας.

Στη δική σου περίπτωση τα μάτια σου κοιτούσαν το φεγγάρι και ήθελες κι εγώ να το δω. Τα δάχτυλά σου όμως έδειχναν άλλα κι αυτό ακριβώς ήταν το στραβοπάτημα. Όπως απέδειξα πριν

εκτός ότι βγάζεις βεβιασμένα συμπεράσματα γιατί πολύ απλά δεν ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ....

όλος ο συλλογισμός σου γκρεμίστηκε απ' τη στιγμή που η ίδια σου η πηγή σε διέψευσε. Νόμιζες ότι δε μιλούσες για ΣΜΝ και πράγματι μπορεί να μην τα είχες στο μυαλό σου τη στιγμή που έγραφες αλλά υπήρχαν στην πηγή σου. Εστίασες στον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, κάτι για το οποίο όντως δεν είχα μιλήσει εγώ, χρησιμοποιώντας μια πηγή η οποία ανέφερε ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεών του εντοπίζεται σεξουαλικώς μεταδιδόμενος ιός. Έχοντας ο ίδιος αναφέρει τα ΣΜΝ πριν θεωρείται αυτονόητο πως όποια σχετική πάθηση δε χρειαζόταν να μας απασχολήσει μια και δε μπορούν να καλυφθούν τα πάντα σε μια συζήτηση.

Η κατάληξη λοιπόν; Απλά μπήκες στον κόπο να αποδείξεις κάτι το οποίο δεν αμφισβήτησα, κάτι το οποίο δε χρειαζόταν απόδειξη δεδομένων όσων είχαν ήδη αναφερθεί στο θέμα και ταυτόχρονα άφησες ό,τι είπες η ίδια ξεκρέμαστο. Πες μου αν δεν είναι αυτό αφορμή για γέλιο τι είναι;

και ας το σταματήσουμε το εργάκι εδώ...γιατί μονολογούμε....και μόνο εκνευρισμό προκαλει...

Μετά από σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
shadow βρήκα και άλλο ένα τεκμήριο! έχω μήτρα , εσύ ; :P
Πραγματικά έχεις επηρεαστεί πολύ από την έκθεση της Γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

PRG

Νεοφερμένος

Η PRG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν το δει αυτό η princess και κάποιες άλλες, κάηκες..:D :lol: :lol: Για κάτι τέτοιες απόψεις, έχουμε φάει ταν νύχια μας σε ατέρμονες ischoolίτικες συζητήσεις που κατέληξαν σε e-καυγάδες. :P Πάντως συμφωνώ. Τα πράγματα ακόμη και στην διαλεκτική του έρωτα, έχουν πάρει την κάτω βόλτα όπως και πολλά άλλα πράγματα στην κοινωνία μας. Βέβαια μου κάνει εντύπωση ότι ενώ διατυπώνονται τα ποσοστά ύστερα από στατιστικές έρευνες (π.χ. 80%) παρ' όλα αυτά, οι κοπέλες έρχονται να το διαψεύσουν πλασάροντας έναν εαυτό πιο ήπιων τόνων. Τελικά το 80% των γυναικών σε ποιες γυναίκες αναφέρεται; Του πλανήτη Άρη; Γιατί στην χώρα μας τουλάχιστον, είναι κακό να κατονομάζεις δημοσίως τα πράγματα..



Πραγματικά με λυπεί η όλη κατάληξη. Δεν απογοητεύομαι γιατί είμαι νέος (και ωραίος που λένε :D χιχι). Απλά με λυπεί το γεγονός ότι τόσο φυσιολογικό θέμα όπως ο έρωτας, έχει καταλήξει αγορά αυτοκινήτου, δηλ., περισσότερο ορίζουμε προτιμήσεις σύμφωνα με τα επιβαλλόμενα πρότυπα της αγοράς, παρά επιδιώκουμε την αγάπη. Ζούμε σε μια εποχή με σλόγκαν "..όλα για κάποιο σκοπό" με κλασικό παράδειγμα: «ερωτευόμαστε και αγαπάμε μόνο για να "ρίξουμε" τον-ην άλλο-η και να κάνουμε σεξ». Από εκεί και πέρα το χάος. Χαίρομαι όμως για κάποιες μειοψηφίες ανθρώπων που δεν έχουν αλλοτριωθεί και βιώνουν τον έρωτα, ως έρωτα και όχι ως κάτι άλλο.


Συμφωνώ κι εγώ σε μεγάλο βαθμό. Όμως για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν εξακολουθεί το ποσοστό των αντρών να είναι συντριπτικό σε αυτό το θέμα! Επομένως είναι λογικό να πηγαίνουμε απ'το κακό στο χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
ΟΚ,Shadowfax & Guest854551*, τα εμπεδώσαμε!!!!!!:)

nPb, άλλαξε στέκι θα συναντήσεις σίγουρα πιο ενδιαφέροντα κορίτσια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις μια έρευνα που διάβαζεις με προσωπική πεποίθηση..έτσι??Αν κάποιος θιχτεί τα σιχτίρια σε αυτούς που έκαναν την έρευνα..:)
Kαι επίσης σαν μαθηματικός που είσαι και σπουδάζεις θα ήξερες η έρευνα γίνεται με το αντιπροσωπευτικό του πλυθυμσού...Μην συγκρίνεις ένα φόρουμ που ξέρεις 5-10 άντε 50 κοπέλες με τις χιλιάδες εκαντοντάδες εκατομμύρια που βρίσκονται έξω.Γιατί ο πλυθυσμός είναι γύρω στα 10 εκ.Ναι και εκεί λογικά θα βρήκαν το 80%
Για τον π%&$#ο την κόβω την εν λόγω έρευνα...
πού σκατά την βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εσύ μίλησες για την έρευνα, το βάρος της απόδειξης είναι δικό σου.
Κοινώς, η έρευνα μας λέει ότι 8 στις 10 γυναίκες ( παγκοσμίως; ) στις ερωτικές τους σχέσεις ενδιαφέρονται ΜΟΝΟ για σεξ!!!
Ε συγγνώμη, αλλά ακόμα και οι έρευνες που δημοσιεύει το madame figaro είναι πιο σοβαρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μη τα βαζετε με την κοπελα ρε, αυτοι που εκαναν την ερευνα ειναι για να τους παρεις με τις πετρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Καταρχάς δεν ειπα παγκοσμίως
αναφέρθηκα στα 10εκ που αν δεν κάνω λάθος είναι ο ελληνικός πλυθυσμός...Και συγνώμη δεν είναι το 80% εκεί κάνω λάθος..είναι το 50%

και όριστε

https://www.healthview.gr/node/19272

και μ κάτι τέτοιες έρευνες γινόμαστε εμείς τα αγόρια χαρούμενοι
(όταν υπάρχουν άντρες επιστήμονες στην υφήλιο φαίνεται ρ γμτ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ σε μεγάλο βαθμό. Όμως για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν εξακολουθεί το ποσοστό των αντρών να είναι συντριπτικό σε αυτό το θέμα! Επομένως είναι λογικό να πηγαίνουμε απ'το κακό στο χειρότερο.

Nαι, δίκιο έχεις. Προσωπικά ποτέ δεν έχω μάθει να επιρρίπτω ευθύνες μόνο στις γυναίκες ή μόνο στους άντρες. Στο όλο πρόβλημα συμβάλλουν και τα δυο φύλα με τον τρόπο τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καταρχάς δεν ειπα παγκοσμίως
αναφέρθηκα στα 10εκ που αν δεν κάνω λάθος είναι ο ελληνικός πλυθυσμός...Και συγνώμη δεν είναι το 80% εκεί κάνω λάθος..είναι το 50%
και όριστε https://www.healthview.gr/node/19272
Δηλαδή 900 στις 1800 ευκατάστατες και μορφωμένες Ελληνίδες που καλύπτουν το ηλικιακό φάσμα 35-45 ετών δηλώνουν ότι θα επέλεγαν σύντροφο με μοναδικό σκοπό το σεξ; :hmm:
Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις κατά πόσο το δείγμα της έρευνας αντιπροσωπεύει τον -μερικών εκατομμυρίων- γυναικείο πληθυσμό της Ελλάδας (αν επαρκεί). Πάντως σε παρόμοιες έρευνες το αντίστοιχο ποσοστό είναι αρκετά μικρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top