Εργοθεραπεία vs Φυσικοθεραπεία vs Ψυχολογία

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
σαν εργοθεραπευτρια θα ασχολεισαι σχεδον αποκλειστικα με βαρια περιστατικα(κινητικες δυσλειτουργιες που οφειλονται σε πολλους παραγοντες τοσο συγγενεις οσο και επικτητους.)Αν εισαι απο αθηνα μπορεις να περασεις απο το τμημα που ειναι στο αιγαλεω να δεις πως ειναι τα εργαστηρια,θυμιζει αρκετα παιδικο σταθμο.Σαν φ/θ(εγω) θα εχεις τη δυαντοτητα να ασχοληθεις και με αλλα περιστατικα εκτος απο αυτα που δεν εχουν και τοσο καλη προγνωση και ειναι περισσοτερο θεμα συντηρησης.Τωρα αν μπεις σε νοσοκομειο σαν φ/θ.Και στις δυο δουλειες με το περασμα του χρονου θα θυσιαζεις την υγεια σου,περισσοτερο μαλλον σαν φ/θ.Η εργο εχει καλυτερη αποκατασταση σε σχεση με φ/θ.Η ψυχολογια τωρα ειναι ενα επαγγελαμ που εχει απειρες διεξουδους αλλα πρεπει να ξερεις προς τα που θα κατευθυνθεις και δεν προυποθετει σε καμια περιπτωση την ικανοτητα να ακους τον πονο του αλλου καθως εχει ακτευθυνσεις που δεν εχρεσαι σε επαφη με κανενα απλα δεν ειναι τοσο πρακτικο οσο τα αλλα δυο και εγω προσωπικα θα βαριομουν.
!Ξεχασα να πω οτι πολλοι εργοθεραπευτες εργαζονται με παιδακια.Εκει τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα απο αυτα που περιεγραψα.Πολυ πιο απλα,ειδικα αν σαρεσουν τα παιδακια.Εχω δει πολλες φορες τη δουλεια τους και δε θα μπορουσα να την κανω γιατι δε μπορω καθολου τα παιδια.Οι νοσηλευτες για μενα ειναι υπερηρωες μονο και μονο που κανουν τη δουλεια που κανουν.αυτα.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εχω μιλησει με εναν εργοθεραπευτη και μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο φαινονται.Κανει 4 χρονια σεμιναρια και ακομα δεν ειναι ετοιμος να ανοιξει δικο του.Επισης πολλοι λενε ειναι δυσκολα στην ειδικη αγωγη και δε ξερω αν αντεξεις κτλ.Εσυ με τη σχολη σου εισαι ευχαριστημενη.Ειναι τοσο καλη επιλογη πιστευεις ή ειναι λιγο υπερτιμημενο τμημα?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εχω μιλησει με εναν εργοθεραπευτη και μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο φαινονται.Κανει 4 χρονια σεμιναρια και ακομα δεν ειναι ετοιμος να ανοιξει δικο του.Επισης πολλοι λενε ειναι δυσκολα στην ειδικη αγωγη και δε ξερω αν αντεξεις κτλ.Εσυ με τη σχολη σου εισαι ευχαριστημενη.Ειναι τοσο καλη επιλογη πιστευεις ή ειναι λιγο υπερτιμημενο τμημα?
Ειναι πολυ ενδιαφερουσα η επιστημη της φυσικοθεραπειας.Δυστηχως στην ελλαδα για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου εχει ταυτιστει με το μασαζ(θα το ακους παντου,ακομα και στο χωρο του νοσκομειου).Αυτο που λεω σε ολους ειναι οτι προκειται για επαγγελμα που ξοδευεις τους ποντους της υγειας σου για να τους κερδισουν καποιοι αλλοι.Αυτο λιγο πολυ υπαρχει σε ολα τα επαγγελματα αλλα εδω νομιζω ισχυει λιγο παραπανω.Δε θελω σε καμια περιπτωση να αποθαρρυνω κανενα.Ετσι βλεπω εγω τα πραγματα.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ειναι πολυ ενδιαφερουσα η επιστημη της φυσικοθεραπειας.Δυστηχως στην ελλαδα για το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου εχει ταυτιστει με το μασαζ(θα το ακους παντου,ακομα και στο χωρο του νοσκομειου).Αυτο που λεω σε ολους ειναι οτι προκειται για επαγγελμα που ξοδευεις τους ποντους της υγειας σου για να τους κερδισουν καποιοι αλλοι.Αυτο λιγο πολυ υπαρχει σε ολα τα επαγγελματα αλλα εδω νομιζω ισχυει λιγο παραπανω.Δε θελω σε καμια περιπτωση να αποθαρρυνω κανενα.Ετσι βλεπω εγω τα πραγματα.
Εννοεις οτι εχει σωματικη κουραση και αυτο καποια στιγμη σου δημιουργει προβληματα?Επισης βλεπω αγγελιες και ολοι θελουν με προυπηρεσια.Με ενα μαστερ στην παιδιατρικη και ασπετε ειναι ευκολο να μπεις σε ειδικο σχολειο ή στα επαλ?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Για ειδικο σχολειο δε θυμαμαι να σου πω,νομιζω ειναι σχετικα ευκολο.Τωρα σε επαλ δε ξερω πως ακριβως γινεται η κατανομη των θεσεων παντως γνωριζω ατομα που εχουν βγαλει ασπαιτε + το πτυχιακι τους και διδασκουν.Τωρα που το σκεφτομαι,θυμηθηκα τη συζητση που ειχα κανει με μια συναδερφο στο νοσοκοεμειο και μου εκανε παραπανονα οτι για να σε παρουν σε ειδικο σχολειο πρεπει να εχεις διδακτικη επαρκεια ασπαιτε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγω πιστευω ψυχολογια με καλη ειδίκευση αν σ αρεσει κ ολας ειναι πολυ δυνατό.. αλλα ολα αυτα που αναφέρεις ειναι καλά
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εγω πιστευω ψυχολογια με καλη ειδίκευση αν σ αρεσει κ ολας ειναι πολυ δυνατό.. αλλα ολα αυτα που αναφέρεις ειναι καλά
Oχι δε θελω ψυχολογια.Και να ηθελα δλδ δε μπορω,ειμαι απο επαλ.Εχω πιασει θεση στην φυσιοθεραπεια, απλα ειμαι σε διλλημα να ξαναδωσω πανελληνιες για την εργοθεραπεια.Αναμεσα σε αυτα τα δυο ειμαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για την ψυχολογια ρωτουσε καποιο αλλο μελος.
 

Lost1

Νεοφερμένος

Η Lost1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εχω μιλησει με εναν εργοθεραπευτη και μου ειπε οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο φαινονται.Κανει 4 χρονια σεμιναρια και ακομα δεν ειναι ετοιμος να ανοιξει δικο του.Επισης πολλοι λενε ειναι δυσκολα στην ειδικη αγωγη και δε ξερω αν αντεξεις κτλ.Εσυ με τη σχολη σου εισαι ευχαριστημενη.Ειναι τοσο καλη επιλογη πιστευεις ή ειναι λιγο υπερτιμημενο τμημα?
Τι εννοείς όταν λες δεν είναι έτοιμος να ανοίξει δικό του; Δεν έχει νομικά τη δυνατότητα; Γενικά δεν μπορείς μόλις πάρεις το πτυχίο σου να ανοίξεις δικό σου κέντρο;
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τι εννοείς όταν λες δεν είναι έτοιμος να ανοίξει δικό του; Δεν έχει νομικά τη δυνατότητα; Γενικά δεν μπορείς μόλις πάρεις το πτυχίο σου να ανοίξεις δικό σου κέντρο;
απο θεμα γνωσεων το λεω αλλα οκ με κανενα πτυχιο δεν εισαι ετοιμος μολις το παρεις να ανοιξεις αμεσως κατι δικο σου.
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να ρωτησω επειδη κι εγω σκεφτομαι για εργοθεραπεια αλλα δεν εχω δει ποτε τη δουλεια που κανει ενας εργοθεραπευτης και απο ενα αρθρο δεν μπορω να καταλαβω ουσιαστικα τι δουλεια του..μπορει καποιος να μου δωσει παραπανω λεπτομερειες; Επισης σαν εργοθεραπευτης δουλευεις αποκλειστικα με ατομα με αναπηρια; Δεν υπαρχουν αλλοι διεξοδοι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top