Εργοθεραπεία vs Φυσικοθεραπεία vs Ψυχολογία

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας στο ΑΠΘ! Ωστόσο θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες για δεύτερη σχολή. Σε ποιά από τις τρεις θα με συμβουλευάτε να δώσω καλύτερα; Θα προτιμούσα ένα τμήμα που να έχει γενικά καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Η λογοθεραπεία θα με ενδιέφερε επίσης απλώς είναι σε πόλη που δε θα με βόλευε να τη σπουδάσω.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω η Εργοθεραπεία έχει τον λιγότερο ανταγωνισμό και είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Να επισημάνω οτι θα έβαζα και ειδική αγωγή απλώς δε ξέρω πρώτον αν μου ταιριάζει σα δουλειά και δεύτερον για τους φιλολόγους συγκεκριμένα έχω ακούσει ότι είναι υπερβολικά κορεσμένο και ότι δεν αξίζει τον κόπο.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να επισημάνω οτι θα έβαζα και ειδική αγωγή απλώς δε ξέρω πρώτον αν μου ταιριάζει σα δουλειά και δεύτερον για τους φιλολόγους συγκεκριμένα έχω ακούσει ότι είναι υπερβολικά κορεσμένο και ότι δεν αξίζει τον κόπο.
Πολλοί έχουν κάνει κάτι σχετικό με ειδική αγωγή οπότε απόφυγέ το καλύτερα.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Στην Ελλαδα ποιό από αυτά έχει καλύτερες προοπτικές; Πάντα για Ελλάδα μιλάω.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η ψυχολογία ειδικά τώρα που έχουν ανοίξει αλλά δύο τμήματα δεν πολυαξίζει αν και είναι η πιο ενδιαφερουσα επιστήμη. Επίσης η φυσικοθεραπεία ακόμα έχει προοπτικές αλλά πιστεύω ότι και αυτή οδεύει προς κορεσμό (για Ελλάδα μιλώντας πάντα!). Αντίθετα, η εργοθεραπεία πιστεύω είναι ακόμα ανεξερεύνητη κάπως επιστήμη από τους μαθητές με μεγάλη σημασία στην υγεία. Ωστόσο δεν έχεις το δικαίωμα άνοιγμα γραφείου και οι θέσεις στα νοσοκομεία είναι ελάχιστες.. Οπότε για εμένα διάλεξε μεταξύ φυσικοθεραπείας και εργοθεραπείας ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου γιατί εστιάζουν σε διαφορετικά κομμάτια. Πάντως αφού σε ενδιαφέρει και η ψυχολογία εγώ πιστεύω πρέπει να πας εργοθεραπεία..
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας στο ΑΠΘ! Ωστόσο θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες για δεύτερη σχολή. Σε ποιά από τις τρεις θα με συμβουλευάτε να δώσω καλύτερα; Θα προτιμούσα ένα τμήμα που να έχει γενικά καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Η λογοθεραπεία θα με ενδιέφερε επίσης απλώς είναι σε πόλη που δε θα με βόλευε να τη σπουδάσω.
Ολα κορεσμενα ειναι. Διαλεξε κατι που σε ενδιαφερει για να εχεις τη διαθεση να το κυνηγησεις οταν τελειωσεις. Αλλιως αν θελεις να εχεις αμεση αποκατασταση πανε σε κανα σωμα ασφαλειας. Η αστυνομια αλλωστε ειναι γεματη απο αποφοιτους φιλολογιας.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ολα κορεσμενα ειναι. Διαλεξε κατι που σε ενδιαφερει για να εχεις τη διαθεση να το κυνηγησεις οταν τελειωσεις. Αλλιως αν θελεις να εχεις αμεση αποκατασταση πανε σε κανα σωμα ασφαλειας. Η αστυνομια αλλωστε ειναι γεματη απο αποφοιτους φιλολογιας.
έχει αλήθεια τόσους φιλολόγους η αστυνομία; Δεν το γνώριζα αυτό. Εκεί όμως για να αντέξεις δεν θα πρέπει να είσαι λιγάκι σκληρόπετσος;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
έχει αλήθεια τόσους φιλολόγους στην αστυνομία; Δεν το γνώριζα αυτό. Εκεί όμως για να αντέξεις δεν θα πρέπει να είσαι λιγάκι σκληρόπετσος;
Εχει αρκετους ναι. Ιδιαιτερα τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει κατακορυφα οι φιλολογοι που δινουν για αστυνομικες σχολες. Και ειναι και λογικο εν μερει γιατι η ανεργια εχει χτυπησει κοκκινο στον κλαδο με τοσα τμηματα που εχουν ιδρυσει.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Στην Ελλαδα ποιό από αυτά έχει καλύτερες προοπτικές; Πάντα για Ελλάδα μιλάω.

Φυσικοθεραπεία και εργοθεραπεία είναι ότι πρέπει από πλευράς αποκατάστασης. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα για εύρεση εργασίας.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ομοιοπαθουσα εδω.
Απο αυτα, καλύτερη επιλογη είναι η εργοθεραπεια .Φυσικα και η φυσιοθεραπεία έχει πολυ καλες προοπτικές απλα η εργοθεραπεια περισσότερες.
Η ψυχολογία απαιτεί και αλλες σπουδές περαν του προπτυχιακού και με τις 2 επιπλέον σχολες δυστυχώς αρχίζει να υποβαθμίζεται κι αυτη .
Η πιο εύκολη λύση βέβαια , αν σε ενδιαφέρει , ειναι να δωσεις ξανα πανελλήνιες για λιμενικο , πυροσβεστικη, στυνομία κτλ.
Παρα πολλοι φιλόλογοι το κανουν αυτο .
Αν εχεις ενα 6μηνο(και πολυ λεω) free να διαβασεις μπαινεις ανετα έχοντας τελειώσει φιλολογία και μετά είσαι εξασφαλισμένος .
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αναμεσα σε νοσηλευτική ,εργοθεραπεια και κοινωνικη εργασια ποιο πιστευετε οτι εχει καλυτερες προοπτικες και αποκατασταση?
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αναμεσα σε νοσηλευτική ,εργοθεραπεια και κοινωνικη εργασια ποιο πιστευετε οτι εχει καλυτερες προοπτικες και αποκατασταση?

Όλα έχουν πολύ καλή αποκατάσταση , πιστεύω ότι η Νοσηλευτική ίσως είναι το τοπ από αυτά. Βρίσκεις άμεσα δουλειά σε νοσοκομείο.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Όλα έχουν πολύ καλή αποκατάσταση , πιστεύω ότι η Νοσηλευτική ίσως είναι το τοπ από αυτά. Βρίσκεις άμεσα δουλειά σε νοσοκομείο.
Ναι αλλά είναι πολύ δύσκολο επαγγελμα. Το πιο ψυχοφθόρο που υπάρχει.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγώ απάντησα για προοπτικές και αποκατάσταση , οι συνθήκες εργασίας ναι δεν είναι και οι καλύτερες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι απόφοιτος του τμήματος Φιλολογίας στο ΑΠΘ! Ωστόσο θα ήθελα να δώσω κατατακτήριες για δεύτερη σχολή. Σε ποιά από τις τρεις θα με συμβουλευάτε να δώσω καλύτερα; Θα προτιμούσα ένα τμήμα που να έχει γενικά καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Η λογοθεραπεία θα με ενδιέφερε επίσης απλώς είναι σε πόλη που δε θα με βόλευε να τη σπουδάσω.
θα τρελαθω τελειως
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τμήμα ρργοθεραπείας,πόσο μάλλον το τι είναι. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον κλάδος όμως. Υπάρχει όμως επαγγελματική αποκατάσταση (Όχι μόνο Ελλάδα).
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τμήμα ρργοθεραπείας,πόσο μάλλον το τι είναι. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον κλάδος όμως. Υπάρχει όμως επαγγελματική αποκατάσταση (Όχι μόνο Ελλάδα).


Παρα παρα πολυ καλη .

Μάλιστα για χρόνια υπήρχε μονο ενα τμήμα στο Αιγάλεω .
Μετά άνοιξε κι δεύτερο στη Πτολεμαΐδα.

Προσωπικά θα πήγαινα αλλα επέλεξα να δώσω με το νεο σύστημα .
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Kαλησπερα Κλημεντινη.Εδωσα περσυ πανελληνιες και περασα στην 2η επιλογη μου την φυσιοθεραπεια και σκεφτομαι να ξαναδωσω για εργοθεραπεια που ηταν η πρωτη.Εσυ ασχολεισαι με κατι αντιστοιχο.Φοβαμαι μη παω εργοθεραπεια και δω οτι τελικα δε μου αρεσει.Ποια ειναι η αποψη σου>
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top