Ερασιτεχνική αστρονομία

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Είσαι μέλος κάποιου συλλόγου; Τι συνηθίζεις να παρατηρείς; Από πότε ασχολείσαι;

Συνέντευξη "τύπου"!! χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν ειμαι μελος συλλογου διοτι στην πολη μου δεν υπαρχει,αλλα ειμαι παθιασμενος με την αστρονομια εδω και 6 χρονια,τοσο που θελω να ασχοληθω επαγγελματικα!!Αν θες να μιλησεις με περισσοτερους τρελαμενους αυτο το φορουμ ειναι το καταλληλο:
https://www.astrovox.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κ εγώ το έχω σκεφτεί αλλά αυτό που σπουδάζω είναι άσχετο ρε γμτ!@!
-----------------------------------------
Εσύ τι σπουδάζεις; Μπορείς να βρεις επαγγελματική διέξοδο σε αυτό το χώρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εγω μπαινω φετος στο φυσικο,με σκοπο να σπουδασω αστρονομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γενικόλογο αυτό που γράφεις. Σπουδάζω γενετική στη ΜΒΓ.. λατρεύω αυτό το αντικείμενο, αλλά σε ένα παράλληλο σύμπαν θα σπούδαζα φυσική-->αστρονομία!!

Από τις θετικές επιστήμες μπορείς εύκολα με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά να μεταπηδήσεις στον κλάδο της αστρονομίας.

Αλλά όχι από τις βιοεπιστήμες!! ε?

-----------------------------------------

Ζηλευτό προβλέπεται το μέλλον σου koyote! Εύγε φιλάρα. Εύχομαι να ξεχωρίσεις και να ασκήσεις αυτό που πραγματικά αγαπάς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καμιά φορά η συνένωση απομακρυσμένων επιστημονικών κλάδων φέρνει στην επιφάνεια νέες συναρπαστικές θεωρίες, γνώσεις και εφαρμογές.. αλλά ας μην ξεχνάμε και τα οφέλη του αμιγώς.. εν τοιαύτη περιπτώση εμβαθύνεις πολύ περισσότερο στο αντικείμενο σου..

Η αστροβιολογία θα γνωρίσει μοναδικές στιγμές όταν θα ανακαλυφθεί η πρώτη μορφή εξωγήινης ζωής! Όχι όμως να πιάσουμε διαστημικά μηνύματα της από το υπερπέραν, αλλά να πέσουμε πάνω από τους δομικούς λίθους της και να διερευνήσουμε τη βάση της ύπαρξης της.

Αν θέλεις την άποψη μου η αστροβιολογία είναι ένα όρος που δίνει αίγλη στην ενασχόληση ενός γενετιστή με τη ζωή και τις προοπτικές της να εξαπλωθεί σε νέα περιβάλλοντα, καθώς και τις πιθανότητες της να έχει προέλθει από κόσμους ξεχασμένους και μακρινούς. Με δυο λέξεις περιγράφεται ως: "Η ζωή αλλού". Αλλά παρ' όλα αυτά παραμένει μελέτη της ζωής και των μοριακών αντιδράσεων που την συντηρούν και τη διαιωνίζουν. Αυτό είναι το θεμελιώδες αντικείμενο μελέτης της επιστήμης της γενετικής. Όταν εγώ σαν αστροβιολόγος θα ερευνώ αυτά τα πράγματα, κατά βάση θα παραμένω ένας φευγάτος γενετιστής. Αλλά όχι ένα μελετητής της "ζωής" ενός άστρου.

Η αστροβιολογία δεν θα σου αποκαλύψει τον λόγο για τον οποίο ένα άστρο εκρήγνυται. Εκτός και αν οι πολιτισμοί που έχουν αναπτυχθεί εκεί έξω είναι πολύ βάρβαροι και μας κάνουν πλάκα!! Αξίζει να το διερευνήσουμε; Αν υπάρχουν ναι! Αλλά φέρτους να τους βάλω σε ένα εργαστήριο και να τους αλλάξω τα φώτα μέχρι να ανακαλύψω το δικό τους DNA..

Η θεωρίες της ζωής που εξ ορισμού υπάγονται στο αντικείμενο της γενετικής, όπου και αν αποδειχθούν βάσιμες θα παραμένουν θεωρίες της γενετικής και όχι της αστρογενετικής! Γενετική-->γένεση(ζωής)

Νομίζω ότι στην τελική είναι παιχνίδι με τους όρους και τις λέξεις. Αλλά μη γελιέσαι η έρευνα της αστροβιολογίας δεν ξεφεύγει από τα πλαίσια της γενετικής.. και εγώ θα ήθελα πολύ να είμαι αυτός που θα ανακαλύψει τι κρύβεται μέσα στις μαύρες τρύπες. Όνειρα θερινής νυκτός!! lol Αλλά θα είχα δίπλωμα αστροφυσικού και αυτό διαφέρει ποιοτικά από οτιδήποτε άλλο ξεκινά με ΆΣΤΡΟ.

Όταν θέλεις δύο και επιλέγεις το ένα η εναλλακτική του ημίμετρου ίσως τελικά να μη σε δικαιώσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Όχι καθόλου απαξιωτικά δεν τις αντιμετωπίζω! Απλά θεωρώ, συμφωνώντας με αυτό που γράφεις εσύ, ότι από κάπου ξεκινάς και στη συνέχεια εξειδικεύεσαι. Όταν ξεκινάς από γενετική, όπως και να το κάνουμε, δεν θα έχεις όλα τα φόντα για να παρακολουθείς αναλυτικά τις εξελίξεις στην αστροφυσική. Αυτό το πλεονέκτημα θα μου το παρείχε η φυσική ως βάση. Εκεί βρίσκεται η ένσταση μου..

και τέλος να προσθέσω ότι αγαπώ εξίσου και τα δύο, αλλά εφόσον αυτό που σπουδάζω μου δίνει τα εφόδια να υπηρετήσω καλύτερα το ένα, το άλλο πάντα θα βρίσκεται λίγο στην άκρη ακόμη και αν εξειδικευτώ στην αστροβιολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Σαν φοιτητής μαθηματικών με προπτυχιακά μαθήματα όπως (*) μπορώ να συνεχίσω σε μεταπτυχιακές σπουδές στην αστρονομία/ αστροφυσική; :)

(*) μαθήματα: δυναμικά συστήματα, ουράνιος μηχανική, χάος και φράκταλ, μηχανική ρευστών, ηλεκτροδυναμική, μηχανική Lagrange-Hamilton, υπολογιστική μηχανική ρευστών, αριθμητική επίλυση διαφορικών εξισώσεων, άλγεβρες Lie και σύγχρονη φυσική, κβαντομηχανική, μερικές διαφορικές εξισώσεις και θεωρία κατανομών, ολοκληρωτικές εξισώσεις, μαθηματική αστρονομία, αστροφυσική, στατιστική φυσική,...κ.α. ανώτερα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι η φύση της ίδιας της εξειδίκευσης της αστροβιολογίας που σε απομακρύνει από την καθαρή ενασχόληση με τα άστρα, βαρύνοντας στο ζυγό τα μόρια και τις αντιδράσεις της ζωής. Και είναι εξοργιστικό σε μία τέτοια ενασχόληση τα άστρα να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα..!! ;)

Φυσικά nPb. εσύ πιο εύκολα πιστεύω μπορείς να αξιοποιήσεις τα γνωστικά εφόδια του πρώτου σου πτυχίου στην έρευνα του διαστήματος. Μπορείς να δουλέψεις με αστροφυσικούς που μελετούν την κατανομή της ύλης στο ορατό σύμπαν.. λέμε π.χ. με τις εξαιρετικά ευαίσθητες μετρήσεις που γίνονται θα πρέπει να ελέγχεις τις προβλέψεις των θεωριών που βγαίνουν στο προσκήνιο.. μαθηματικά και φυσική πάνε πακέτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Επίσης ενας καλός εμπειρικος κανονας λέει οτι η μεγιστη ωφελιμη μεγεθυνση είναι διπλάσια της διαμέτρου του τηλεσκοπίου σου. Δλδ στην περιπτωση σου 2x70=140. Μπορείς να φτασεις μεχρι 140Χ. Αυτο όμως προυποθετει αριστες συνθηκες. Δλδ ατμοσφαιρική ευστάθεια. Αλλιως το είδωλο σου δεν θα ειναι καθαρο.
Έχω και εγω το τηλεσκοπιο που λέει ο κογιοτ και ειναι πολυ καλη επιλογη για ερασιτεχνη.:)
Οι περισσοτεροι αυτο θα σου προτεινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ασχοληθώ στο μέλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ζηλευτό προβλέπεται το μέλλον σου koyote! Εύγε φιλάρα. Εύχομαι να ξεχωρίσεις και να ασκήσεις αυτό που πραγματικά αγαπάς ;)

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!Και σε εσενα ευχομαι να κανεις τις σωστες επιλογες στη ζωη σου!!
Φιλε nPb μπορεις να ασχοληθεις μεταπτυχιακα με την αστρονομια απο το μαθηματικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αρε koyte...!
Είμαι σίγουρη οτι θα φτάσεις πολυ ψηλά και σου το εύχομαι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ GNR, Guest854551 και koyote για τις απαντήσεις σας! :)

Θα ήθελα, να θέσω μια ακόμη ερώτηση. Υπάρχουν εργασιακές προοπτικές στην χώρα μας στον ευρύ επιστημονικό τομέα της Αστρονομίας, Θεωρίας Τροχιών & Αστροφυσικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Στη χώρα μας δύσκολα!! Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να σου ανακύπτουν από το πουθενά εμπόδια διάλεξε εξωτερικό. Η Ελλάδα είναι χώρα υπό διάλυση και θα φανεί σε λίγα χρόνια.

Δεν γνωρίζω όμως τίποτα συγκεκριμένο, κάποιος συμforumίτης ίσως να γνωρίζει καλύτερα πως έχουν τα πράγματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γενικά οι Θετικές επιστήμες (Φυσική, Μαθηματικά, κτλ) δεν έχουν καλές επαγγελματικές προοπτικές στη χώρα μας.Συγκεκριμένα στην Ελλάδα οι τομείς της Αστροφυσική ή της Αστρονομίας δεν έχουν σχεδόν καθόλου(!) επαγγελματική αποκατάσταση. Βέβαια ένας Έλληνας τελειλοφοιτος του Φυσικού στο εξωτερικό διαπρέπει διότι τα ξένα ερευνιτηκά κέντρα ανζητούν και θέλουν Έλληνες στα εργαστήριά τους καθώς το επίπεδο γνώσεων είναι αρκετά καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ειναι γεγονος οτι στη χωρα μας οι προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης στην αστρονομια ειναι λιγες...Λιγοι βεβαια ειναι και αυτοι που τις αναζητουν..
Παντως οπως αναφερθηκε αν καποιος τελειωσει σε 4-5 χρονια και με καλο βαθμο ενα φυσικο τμημα εδω,εξω θα ειναι περιζητητος.Στη συνεχεια μπορει να κυνηγησει και καποια θεση στην ελλαδα.Και γενικως περα απο την αστρονομια,τα μεταπτυχιακα της φυσικης περιλαμβανουν περιπου 150 διαφορετικες ειδικοτητες,διευκολυνοντας ετσι την αποκατασταση.Δεν πας φυσικο μονο για να διοριστεις οπως πολλοι λανθασμενα νομιζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν πας φυσικο μονο για να διοριστεις οπως πολλοι λανθασμενα νομιζουν..
:no1::no1::no1: Έχεις απόλυτο δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ειχα κανει ενα βιντεο περσι για τον διαγωνισμο αστρονομιασ 2009 και τον οκτωβρη θα δειξει αν περασα

οριστε το βιντεο :
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=ZtswkiR4Yug[/ame]

το σχολειο στην αρχη ειναι το 2ο λυκειο κως!
Το βιντεο φτιαχτηκε απο εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ασχοληθώ στο μέλλον

Nα είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για τρομερά ενδιαφέρον αντικείμενο είτε το δείς επαγγελματικά είτε σαν χόμπι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top