Ερασιτεχνική αστρονομία

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα εχω δει τον Κρονο με τους δακτυλιους τους απο τηλεσκοπιο.. Ηταν συναρπαστικη εμπειρια.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Απο τι τηλεσκοπιο ακριβως?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και μου αρεσει η αστρονομια, δεν θα μπορουσα να πω οτι ειμαι ερασιτεχνεις αστρονομος...
Λογο χρονου και χρηματος δεν εχω καπιο τηλεσκοπιο (αν παρω θελω να αξιζει τον κοπο, οχι καπιο απο αυτα των 70-100 ευρο που απλα κανει την κουκιδα να φαινετε μεγαλητερη), οποτε την εξασκω δια γυμνου οφθαλμου. Αν και δεν ξερω τοσα οσα θα ηθελα να ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σε εχω πετυχει κ αλλου νομίζω ε?:)
Στειλε πμ να μου πεις.
-----------------------------------------
Οσο για τηλεσκοπιο με 300κατι ευρωπουλακια μπορεις να παρεις κατι πολυ καλο απο το οποιο θα μεινεις ευχαριστημενος.
Απ'οτι βλεπω εισαι κ Ροδο οποτε εχεις ευκολοτερη προσβαση σε σκοτεινο ουρανο.
https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Βεβαια ειναι λιγο ογκωδες οποτε παιζει να εχεις προβλημα στη μεταφορα αν δεν εχεις καποιο οχημα για να μετακινησαι.
Αλλα με καλη θεληση ολα γινονται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
:)στο Google earth υπάρχει λεπτομερής απεικόνηση του ουρανού με φοτογραφίες υψηλής ευκρίνιας απο το hubble.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Παιδια οσοι ενδιαφερεστε κατεβαστε stellarium.
Δωρεαν και πολυ καλο προγραμμα.
Επισης για χαρτες cartes du ciel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Παιδια οσοι ενδιαφερεστε κατεβαστε stellarium.
Δωρεαν και πολυ καλο προγραμμα.
Επισης για χαρτες cartes du ciel.
Τα εχω και τα δυο και ειναι απαιχτα! :no1: Αλλα παρομοια ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Yπάρχει το starry night που ομως δεν ειναι δωρεαν.
Επίσης δες εδω:
https://www.astrovox.gr/software.html

Μπορεις να χαζέψεις και στο WorldWide Telescope:
https://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά πριν από 5 χρόνια. Αρχικά είχα στη διάθεση μου το πρόγραμμα Cartes du Ciel, το οποίο σου δίνει ένα χάρτη του ουρανού για κάθε τοποθεσία της γης, οποιαδήποτε ώρα και αν του βάλεις.

Με αυτό το πρόγραμμα ανακάλυψα πολλούς αστερισμούς και μπήκα στο κλίμα της βραδινής αστρο-παρατήρησης. Έχει όμως δύο χρόνια που χρησιμοποιώ το WWT της microsoft. Είναι εξαιρετικό πρόγραμμα και διατίθεται δωρεάν. Παρέχει πολλές δυνατότητες πλοήγησης στον ουρανό συνδυάζοντας φωτογραφίες από τηλεσκόπια, χωρίς να χάνει την ευχρηστία ενός βασικού προγράμματος όπως το cartes du ciel!!

Έχω ένα τηλεσκόπιο με προσοφθάλμιους φακούς 25mm, 12mm, 4mm.

Το πιο εντυπωσιακό που μπορεί να διακρίνει κανείς με ένα απλό τηλεσκόπιο σαν το δικό μου είναι η εντυπωσιακή μορφολογία της επιφάνειας της σελήνης, με τα ονόματα που της έχουν δώσει κατά καιρούς.. όταν ακόμη νόμιζαν ότι έβλεπαν θάλασσες στο δορυφόρο μας. Η γραμμή που διαγράφεται ανάμεσα στο σκοτεινό και στο φωτεινό μέρος της, δίνει μία άγρια, τραχιά όψη στους κρατήρες που ξεπηδούν από το διαστημικό σκοτάδι και αυτό είναι φοβερό στη θέα. Επίσης όταν δύει στον ορίζοντα και παίρνει αυτό το πορτοκαλί χρώμαα.. είναι το κάτι άλλο..

Μπορεί να δει κανείς τον Δία με τα φεγγάρια του Ευρώπη, Γανυμήδη, Καλλιστώ και Ιό μέσω τηλεσκοπίου.. είναι και αυτό ένα must της αστρο-παρατήρησης. Ο Κρόνος με τους δακτυλίους του +

Πάντως επιτρέψτε μου να εκφράσω την άποψη ότι κάτι πολύ βασικό στην ερασιτεχνική αστρονομία είναι η γνώση του ουράνιου στερεώματος δια γυμνού οφθαλμού. Να μπορείς να διακρίνεις αστέρια και αστερισμούς και να κάνεις βασικές προβλέψεις για το πότε θα εμφανιστούν και που στο ουρανό κατά τη διάρκεια του χρόνου.. Μετά αν καταφέρει κανείς αυτά, έχει όλα τα φόντα να προχωρήσεις και σε πιο "διεισδυτική" παρατήρηση του διαστήματος. Είναι θεμελιώδες για την ερασιτεχνική αστρονομία να έχεις καλή γνώση όσων οι άνθρωποι παρατηρούσαν χιλιάδες χρόνια τώρα χωρίς τηλεσκόπια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πάντως επιτρέψτε μου να εκφράσω την άποψη ότι κάτι πολύ βασικό στην ερασιτεχνική αστρονομία είναι η γνώση του ουράνιου στερεώματος δια γυμνού οφθαλμού. Να μπορείς να διακρίνεις αστέρια και αστερισμούς και να κάνεις βασικές προβλέψεις για το πότε θα εμφανιστούν και που στο ουρανό κατά τη διάρκεια του χρόνου.. Μετά αν καταφέρει κανείς αυτά, έχει όλα τα φόντα να προχωρήσεις και σε πιο "διεισδυτική" παρατήρηση του διαστήματος. Είναι θεμελιώδες για την ερασιτεχνική αστρονομία να έχεις καλή γνώση όσων οι άνθρωποι παρατηρούσαν χιλιάδες χρόνια τώρα χωρίς τηλεσκόπια..
Πιστεψε με, δεν ειναι και τοσο ευκολο αν και πραγματι ειναι απαραιτητο!.. :D Βοηθα να εχεις καποιον να σου δειχνει, γιατι, βασιζομενη μονο σε βιβλια (μιλω εκ πειρας.. :P ), χανεσαι χειροτερα. Αλλα ειναι το αλφα και το ωμεγα να μπορει κανεις να αναγνωριζει τους αστερισμους αν θελει να ασχοληθει λιγο πιο σοβαρα με το ''αθλημα''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα να ασχολουμαι περυσι με σκοπο να διευκολυνθω στον προσανατολισμο και να κατανοησω ορισμενα πραγματα. Εχω ενα ζευγαρι ελαφρα κυαλια 8χ40, αλλα θα παρω ενα βιβλιο σε μερικες μερες και θα αρχισω να ασχολουμαι σοβαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Aρκ σου προτείνω το nightwatch.
Θα σε βοηθήσει αρκετά να μάθεις τον ουρανό καθώς και το τι παίζει με τον εξοπλισμό κλπ
-----------------------------------------
Εγώ άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά πριν από 5 χρόνια. Αρχικά είχα στη διάθεση μου το πρόγραμμα Cartes du Ciel, το οποίο σου δίνει ένα χάρτη του ουρανού για κάθε τοποθεσία της γης, οποιαδήποτε ώρα και αν του βάλεις.

Με αυτό το πρόγραμμα ανακάλυψα πολλούς αστερισμούς και μπήκα στο κλίμα της βραδινής αστρο-παρατήρησης. Έχει όμως δύο χρόνια που χρησιμοποιώ το WWT της microsoft. Είναι εξαιρετικό πρόγραμμα και διατίθεται δωρεάν. Παρέχει πολλές δυνατότητες πλοήγησης στον ουρανό συνδυάζοντας φωτογραφίες από τηλεσκόπια, χωρίς να χάνει την ευχρηστία ενός βασικού προγράμματος όπως το cartes du ciel!!

Έχω ένα τηλεσκόπιο με προσοφθάλμιους φακούς 25mm, 12mm, 4mm.

Το πιο εντυπωσιακό που μπορεί να διακρίνει κανείς με ένα απλό τηλεσκόπιο σαν το δικό μου είναι η εντυπωσιακή μορφολογία της επιφάνειας της σελήνης, με τα ονόματα που της έχουν δώσει κατά καιρούς.. όταν ακόμη νόμιζαν ότι έβλεπαν θάλασσες στο δορυφόρο μας. Η γραμμή που διαγράφεται ανάμεσα στο σκοτεινό και στο φωτεινό μέρος της, δίνει μία άγρια, τραχιά όψη στους κρατήρες που ξεπηδούν από το διαστημικό σκοτάδι και αυτό είναι φοβερό στη θέα. Επίσης όταν δύει στον ορίζοντα και παίρνει αυτό το πορτοκαλί χρώμαα.. είναι το κάτι άλλο..

Μπορεί να δει κανείς τον Δία με τα φεγγάρια του Ευρώπη, Γανυμήδη, Καλλιστώ και Ιό μέσω τηλεσκοπίου.. είναι και αυτό ένα must της αστρο-παρατήρησης. Ο Κρόνος με τους δακτυλίους του +

Πάντως επιτρέψτε μου να εκφράσω την άποψη ότι κάτι πολύ βασικό στην ερασιτεχνική αστρονομία είναι η γνώση του ουράνιου στερεώματος δια γυμνού οφθαλμού. Να μπορείς να διακρίνεις αστέρια και αστερισμούς και να κάνεις βασικές προβλέψεις για το πότε θα εμφανιστούν και που στο ουρανό κατά τη διάρκεια του χρόνου.. Μετά αν καταφέρει κανείς αυτά, έχει όλα τα φόντα να προχωρήσεις και σε πιο "διεισδυτική" παρατήρηση του διαστήματος. Είναι θεμελιώδες για την ερασιτεχνική αστρονομία να έχεις καλή γνώση όσων οι άνθρωποι παρατηρούσαν χιλιάδες χρόνια τώρα χωρίς τηλεσκόπια..

Τί διαμέτρου τηλεσκόπιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
D=70mm! τι μπορώ να υπολογίσω με αυτά τα στοιχεία; γνωρίζω εμπειρικά να χειρίζομαι το τηλεσκόπιο και μία αρχική διαπίστωση ήταν ότι η μείωση της διαμέτρου του προσοφθάλμιου αυξάνει το ζουμ. Αλλά δεν γνωρίζω πως σχετίζονται όλα αυτά. Φυσικά δεν το έψαξα κιόλας. Έλλη εσύ έχεις καμιά ιδέα;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Για να υπολογισεις την μεγενθυση αρκει να γνωριζεις την εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου και του προσοφθαλμιου.Εαν δεν το γνωριζεις,σιγουρα θα αναγραφονται πανω στο τηλεσκοπιο και τα προσοφθαλμια αντιστοιχα.
Και απ'οτι καταλαβαινω το τηλεσκοπιο που εχεις ειναι το bresser skylux των Lidl με διαμετρο 70 mm και εστιακη αποσταση 700 mm.
Επομενως,μεγενθυσεις 700/25,700/12 και 700/4..(την τελευταια μην την χρησιμοποιεις για ειναι μεγαλυτερη απο την ωφελιμη μεγενθυση του τηλεσκοπιου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι! έχεις δίκιο για τον τελευταίο προσοφθάλμιο. Δίνει απαράδεκτη εικόνα. Εσύ έχεις το ίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι.Βασικα εχω 2 τηλεσκοπια και το πιο παλιο ειναι αυτο που εχεις κι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τότε εσύ είσαι προχωρημένος. Ποιο μοντέλο είναι το τελευταίο σου; πάντως η εστιακή απόσταση σε αυτό που έχω νομίζω ότι είναι η μισή: 350mm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ΑΑ,παιζει τοτε να εχεις και διαφορετικο,πες μου το μοντελο αν το ξερεις.
Εμενα το δευτερο ειναι το skywatcher dobson με διαμετρο 8 ιντσες(200 mm) και εστιακη 1200 mm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ETX-70. Αυτό που έχεις εσύ πρέπει να είναι φευγάτο. Τι εικόνες σου δίνει; Αξίζει τον κόπο και τα χρήματα του έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Α,τωρα καταλαβα ποιο λες..Διαφορετικο εχεις..Ναι,το δευτερο που εχω ειναι πολυ καλο για εναν ερασιτεχνη και ειναι το ποιο δημοφιλες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top