Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Με proficiency παίρνεις απαλλαγή μόνο από τα Αγγλικά 1 & 2. Δε μπορεις να τα αντικαταστήσεις με άλλα μαθήματα.

Η γραφική έχει προαπαιτούμενο τις Δομές, οπότε αν δε τις έχεις περάσει δε μπορείς να το πάρεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Να προσθέσω, σε αυτό που είπε η Αλεξάνδρα, πως για να πάρεις απαλλαγή θα πρέπει να δώσεις και ένα testάκι που θα σας δώσει.
Επίσης, απ' ότι έχω καταλάβει, τσιμπάει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δηλαδή δεν έχει νόημα να απαλλαχθώ από το μάθημα των αγγλικών πάρα μόνο για λογούς διευκόλυνσης :hmm:.Μπορείς να μου πεις λίγο για το επίπεδο των αγγλικών 1&2;Είναι δηλαδή επίπεδου a,b,c,d αλφαβήτα και how do you do? ή πιο προχωρημένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Όταν τα έδινα εγώ τα παλιά χρόνια στα Αγγλικά 1,2,3 κάτι κείμενα έκανε και στο τελικό είχε διάφορες ασκήσεις σχετικά εύκολες. Στα αγγλικά 4 είχε κάτι ασκήσεις, παρουσίες και μια παρουσίαση και πέρναγες με 10 με αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια :).Θα μπορούσατε να μου πείτε αν μπορώ να προσθέσω μαθήματα επιλογής ;Στον οδηγό σπουδών λέει πως μπορώ εφόσον ακολουθώ τους κανόνες επιλογής μαθημάτων και στο έντυπο δήλωσης μαθημάτων έχει χώρο για μια τέτοια επιλογή άλλα κάποια άτομα που ρώτησα μου είπαν πως όχι. Έχω μπερδευτεί :(.Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω τι αθλήματα έχει στο αθλητικό κέντρο του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εφόσον είσαι πρωτοετής, το πιθανότερο είναι να μην μπορείς να πάρεις κάποιο μάθημα επιλογής. Νομίζω όλα έχουν προαπαιτούμενα.

https://www.csd.uoc.gr/studies/list-of-courses/lessons.html

Φρόντισε να περάσεις τα μαθήματα του πρώτου εξάμηνου, μπορεί να μη σου φαίνονται πολλά τώρα αλλά είναι απαιτητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι με κάλυψες απόλυτος XD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μαθήματα που μπορείς να πάρεις, καθώς δεν έχουν προαπαιτούμενα, είναι τα παρακάτω.

Προγραμματισμός (Δεν στο συνιστώ σε καμία περίπτωση)
Θεωρία Υπολογισμού ( Δεν ξέρω τι σόι μάθημα είναι αυτό :P)
Εργαστήριο Ψηφιακών Κυκλωμάτων (Δεν στο συνιστώ σε καμία περίπτωση) + Είναι μάθημα επιλογής, όχι κορμού.
Διακριτά Μαθηματικά (Απαιτητικό μάθημα αλλά βασίζεται στην λογική. Μπορείς να το πάρεις ώστε στο επόμενο εξάμηνο να πάρεις το μάθημα <<Λογική>>. Δεν έχει προαπαιτούμενο αυτό το μάθημα αλλά ο καθηγητής δεν αφήνει πρωτοετείς λέγοντας πως απαιτούνται γνώσεις από τα Διακριτά.


Αν πάρεις απαλλαγή στα Αγγλικά πιστεύω πως τα διακριτά είναι μια καλή επιλογή.
Το πρώτο εξάμηνο είναι πολύ εύκολο, αλλά αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά καλύτερα επικεντρώσου σε αυτά που πρέπει να περάσεις απαραίτητα από το πρώτο κιόλας εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Vold σε ευχαριστώ. Μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου γιατί θα φάω τα μούτρα μου στο τέλος έτσι όπως πάω :).Κάτι ακόμα.Έχω ακούσει πως το πανεπιστήμιο έχει αθλητικό κέντρο με διάφορες δραστηριότητες.Ξέρεις τι αθλήματα έχει;Δεν λέει όλη μέρα games!(JK).Να κάνουμε και κανα κοιλιακό.XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Έχει σίγουρα γυμναστήριο + πισίνα. Και πρέπει να έχει μπασκετ/ποδοσφαιρο γιατί πολύ συχνά ακούω την έκφραση "το csd παίζει με το Φυσικό" :P
Τώρα για άλλα αθλήματα θα σε γελάσω :p Κοίτα αυτό : https://merimna.uoc.gr/index.php/el/foititiki-zwi/athlitismos μπας και σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Vold σε ευχαριστώ. Μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου γιατί θα φάω τα μούτρα μου στο τέλος έτσι όπως πάω

Αυτή μάλλον η καλύτερη λύση. Πειραματισμούς καλύτερα από το 3ο έτος και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυριάκος Μ.

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολύ ωραία παιδιά. Άντε καλή αρχή!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχει πέσει η σελίδα της φοιτητικής μέριμνας ή μόνο σε εμένα δεν μπαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ιωάννα ούτε σε εμένα μπαίνει...
Κυριάκο καλή αρχή κι απο μένα,ότι απορίες έχεις ξέρεις...we are happy to help! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μετα το φιάσκο του 390.5 εξαιτιας της αυξησης της δυσκολιας θα ηθελα καποιον παλιο να μου πει για το 460.Καταντησαμε να ψαχνουμε επιλογης και να μην βρισκουμε και να πηγαινουμε σε advanced μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
To 460 το πήρα πέρσυ. Αν δε σ'αρεσουν δομές μη το σκέφτεσαι καν. Σε αυτό το μάθημα θα κάνεις δομές για την αποθήκευση πλειάδων, Query Optimization & δοσοληψίες. Δε θα δεις sql η κάτι τέτοιο. Πέρσυ το προτζεκτ ήταν να τρέξεις κάποια πράγματα σε oracle database, να μετρήσεις χρόνους και κάτι τέτοια. Γενικά δεν είναι εύκολο μάθημα.

Τέτοια απογοήτευση το 390.5 ούτε εγώ το περίμενα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
To 460 το πήρα πέρσυ. Αν δε σ'αρεσουν δομές μη το σκέφτεσαι καν. Σε αυτό το μάθημα θα κάνεις δομές για την αποθήκευση πλειάδων, Query Optimization & δοσοληψίες. Δε θα δεις sql η κάτι τέτοιο. Πέρσυ το προτζεκτ ήταν να τρέξεις κάποια πράγματα σε oracle database, να μετρήσεις χρόνους και κάτι τέτοια. Γενικά δεν είναι εύκολο μάθημα.

Τέτοια απογοήτευση το 390.5 ούτε εγώ το περίμενα. :/:

Στην ουσια το project δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απ οσο λες αρα το δυσκολο μερος θεωρεις πως ειναι οι 3 σειρες ασκησεων?
Για το τελικο εχω ακουσει οτι βαζει ιδια πραγματα με τα παλια βεβαι στην νεα σελιδα τα εχει κατεβασει τα παλια θεματα με λυσεις.
Για το 390.50 θεωρω πως αν δυσκολευτουμε να βρουμε αλλο καλο επιλογης και παμε αναγκαστικα σε αυτο καλο ειναι να μιλησουμε με τον προεδρο του τμηματος να του πουμε να πιεσει τον καθηγητη να μην βαρενει τοσο το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Σαν project δεν είναι δύσκολο --τουλ εμενα δε μου ειχε φανει δυσκολο. Θέλει πολλές ώρες. Το μανίκι είναι να εγκαταστήσεις αυτην την oracle database. Δε κάνω καν πλάκα. Και ακόμα μεγαλύτερο μανίκι είναι να την απεγκαταστήσεις αν έκανες κάτι λάθος και ξανά από την αρχή. Άμα θες μπορώ να σου δείξω το προτζεκτ πως ήταν.
Η 2η σειρά ασκήσεων ήταν λίγο δύσκολη, οι άλλες βγαίνανε αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα. Το τελικό αν έχεις κάνει τις ασκήσεις είσαι σε γενικές γραμμές οκ.

Βασικά εγώ θα το πάρω(το 390.5). Αλλά δεν κατάλαβα αν είναι όντως 6αρι μάθημα. Πολύς φόρτος αν είναι 4αρι και δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ειναι μεγαλο διλημα 460 η 390.5.Το 390.5 θα εχει φορτο ολη την χρονια αλλα αν πηγαινεις και καταλαβενεις τι κανει δεν θα εχεις προβλημα και το βασικο ειναι πως δεν θα εχει τελικο δηλαδη ξεμπερδευεις ισως και πριν τον ιανουαριο.Απο την αλλη το 460 δεν θα εχει πολυ βαρος μεσα στην χρονια γιατι καθε μηνα θα εχει και ασκηση αλλα δεν ξερεις τι θα γινει με το τελικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γινεται ενας καθηγητης να παρει το ιδιο μαθημα και στα δυο εξαμηνα;
Φετος εχουμε εφαρμοσμενα και το χειμερινο κι αναρωτιομουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top