Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Στο 255 αν ρωτησεις θα βρεις σημειωσεις γιατι κανει τα ιδια καθε χρονο.Γενικα μην πηγαινεις στα μαθηματα του Μπιλα ο τυπος ειναι βλακας σαν καθηγητης, δεν ξερω σαν ερευνητης τι κανει.Αν διαβασεις ενα pdf που κυκλοφορει και καταλαβεις σωστα τις ασκησεις περνας.Φροντισε να εχεις καλες ασκησεις ωστε να χρειαστεις μικρο βαθο στο τελικο γιατι και κατω απο 5 σε περναει κανει αρκετο scalling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irini.v

Νεοφερμένος

Η Irini.v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.
Γενικα ειμαι στην αναζητηση σχολης αυτη τη περιοδο και με ενδιαφερει ο τομεας της πληροφορικης γενικοτερα. Για την συγκεκριμενη σχολη εχω ακουσει αρκετα σχολεια αλλα ακομα δεν εχω σχηματησει την αποψη που θελω. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει μια ιδεα λοιπον;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το νήμα αυτό περιέχει άπειρη πληροφορία, αν δεν την έχεις διαβάσει ήδη, κάνε το.
Αν την έχεις διαβάσει απλά ρώτησε μας πιο συγκεκριμένα τι ακριβώς θέλεις να μάθεις.
Επίσης ίσως ΑΥΤΟ το βίντεο να είναι κατατοπιστικό.
Αν έχεις όρεξη, κουράγιο κι υπομονή παρακολούθησε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς να μας πει δυο λόγια για τα μαθήματα (352, 380, 454) του Σαββίδη;
Π.χ τι γλώσσες απαιτεί(νομίζω c++ αλλά δε ξέρω αν είναι αποκλειστική), απαιτήσεις-δυσκολία, engines(π.χ για το 454) που απαιτεί, αν κάνει άσχετα μέσα στο μάθημα απ' ότι ζητάει. Γενικά πράγματα όχι απαραίτητα για κάθε μάθημα συγκεκριμένα, πιο πολύ ως προς την "φιλοσοφία" του ιδίου.

Ε και δυο λόγια για τα μαθήματα (κορμού) του 3ου έτους -κυρίως πρώτου εξαμήνου για την ώρα- δε θα με χάλαγαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς να μας πει δυο λόγια για τα μαθήματα (352, 380, 454) του Σαββίδη;
Π.χ τι γλώσσες απαιτεί(νομίζω c++ αλλά δε ξέρω αν είναι αποκλειστική), απαιτήσεις-δυσκολία, engines(π.χ για το 454) που απαιτεί, αν κάνει άσχετα μέσα στο μάθημα απ' ότι ζητάει. Γενικά πράγματα όχι απαραίτητα για κάθε μάθημα συγκεκριμένα, πιο πολύ ως προς την "φιλοσοφία" του ιδίου.

Ε και δυο λόγια για τα μαθήματα (κορμού) του 3ου έτους -κυρίως πρώτου εξαμήνου για την ώρα- δε θα με χάλαγαν :P

Καλησπέρα,
Το 352 και 454 είναι του ίδιου καθηγητή και έχουν την ίδια φιλοσοφία, με project μέσα στην εξεταστική και τελικό εύκολο αν διαβάσεις όλες τις διαλέξεις ή πηγαίνεις στα μαθήματα. Το 352 το πέρασα στο προπτυχιακό, μαθαίνεις πολλά χρήσιμα πράγματα (όπως αρχιτεκτονικές, διάφορες τεχνικές προγραμματισμού) αλλά γενικά είναι ψιλοβαρετό. Γίνεται σε c++, δεν έχεις επιλογή για άλλη γλώσσα. Το 454 δε το έχω πάρει ακόμα, αλλά όλοι λένε ότι είναι πολύ ευχάριστο μάθημα.

Για το 380 έχω να πω τα χειρότερα. Το μάθημα είναι γενικά θεωρητικό, αλλά εφόσον το έχει πάρει πια 2 φορές λογικά τα θέματα που βάζει είναι τα ίδια.

Για τα μαθήματα του τρίτου έτους:
Λειτουργικά: Οι ασκήσεις είναι απαιτητικές αλλά άμα ξεκινήσεις νωρίς βγαίνουν εύκολα. Το κακό με αυτό το μάθημα είναι ότι η θεωρία είναι τεράστια και το τελικό πιάνει 70%.
Δίκτυα: Και στα δύο εξάμηνα είναι περίεργοι καθηγητές. Και στα δύο εξάμηνα έχει project και ασκήσεις, στο χειμερινό πιάνει αρκετά το project αλλά όχι οι ασκήσεις ενώ στο εαρινό περίπου το ίδιο. Από μεριά τελικού στο εαρινό θέλει περισσότερη παπαγαλία.
Βάσεις: Νομίζω από τα πιο εύκολα μαθήματα της σχολής, δε θα σε δυσκολέψει καθόλου.

Γενικά Λειτουργικά και δίκτυα μαζί είναι αρκετά hardcore συνδυασμός, ειδικά και αν χρωστάς μαθήματα από άλλα έτη ή έχεις σκοπό να πάρεις μαθήματα επιλογής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα. Να 'σαι καλά :)

Στα Δίκτυα ισχύει ότι η καθηγήτρια είναι στυλ Φατούρου ; Προσωπικά γούσταρα πολύ το μάθημα της παρότι ήθελε δουλειά, σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα.

Αυτό που γενικά με προβληματίζει στο 3ο έτος είναι ότι τα projects είναι ομαδικά και δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιτρεπτό μονομελείς ομάδες αλλά κι εφικτό λόγω ενδεχόμενης αυξημένης δυσκολία.
ΟΚ έχω φίλους που είναι συνεννοήσιμοι κι ασχολούνται αλλά για όλα τα μαθήματα είναι δύσκολο..
Υπάρχουν και τα επιλογής όπου εκεί θα πρέπει πολλές φορές να ψάξεις από το μηδέν άτομα για συνεργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα. Να 'σαι καλά :)

Στα Δίκτυα ισχύει ότι η καθηγήτρια είναι στυλ Φατούρου ; Προσωπικά γούσταρα πολύ το μάθημα της παρότι ήθελε δουλειά, σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα.

Αυτό που γενικά με προβληματίζει στο 3ο έτος είναι ότι τα projects είναι ομαδικά και δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιτρεπτό μονομελείς ομάδες αλλά κι εφικτό λόγω ενδεχόμενης αυξημένης δυσκολία.
ΟΚ έχω φίλους που είναι συνεννοήσιμοι κι ασχολούνται αλλά για όλα τα μαθήματα είναι δύσκολο..
Υπάρχουν και τα επιλογής όπου εκεί θα πρέπει πολλές φορές να ψάξεις από το μηδέν άτομα για συνεργασία.

Μπα δεν είναι σα τη Φατούρου. Μου είχε κάνει γενικά κακή εντύπωση και πήρα το μάθημα με τον άλλο-- όχι ότι είναι καλύτερος.
Μη πάρεις ομαδικό προτζεκτ με άτομα που δε συμφωνήσουν ότι θα κάνουν δουλειά, από προσωπική πείρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μια τελευταία(?) ερώτηση θα ήθελα να (σου) κάνω.
Τα φροντιστήρια του 5ου εξαμήνου πιστεύεις ότι αξίζουν;
Γενικά αυτό που παρατήρησα στα 2 πρώτα μου έτη ήταν μια φθίνουσα πορεία παρακολούθησης των φροντιστηρίων με αποκορύφωμα το 4ο εξάμηνο όπου πήγαινα σπάνια και κυρίως όταν βαριόμουν.

Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι αυτό των Δικτύων που είναι σε σχετικά ακατάλληλη ώρα(βγήκε το πρόγραμμα btw :P) ε και μια free Παρασκευή όπως βγήκαν τα μαθήματα μου με μόνο δύο 2ωρα φροντιστήρια δεν θα με χάλαγε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θέλω να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις αλλά και απορίες όσον αφορά putty κτλ
Till then, we love Kafetzis! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Για πάμε στις εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής. :P
Εγκαταστάσεις
Αναμφίβολα έχουμε το ωραιότερο αλλά και το πιο σύγχρονο κτήριο, δεν το συζητώ καν. Το μόνο αρνητικό είναι οι θέσεις στο αμφιθέατρο, πιάνεται ο απ'αυτός σου πολύ εύκολα.

Ψηφιακή σχεδίαση
Τι λογοδιάρροια είναι αυτή; Γλώσσα δεν βάζει μέσα του αυτός ο άνθρωπος. Ενώ είναι οφθαλμοφανές ότι ο άνθρωπος αυτός έχει πολλές γνώσεις, κουράζει απίστευτα και δεν μπορείς να τον παρακολουθείς εύκολα. Προσπαθώ σκληρά ΑΛΛΑ με κάνει να βαριέμαι ορισμένες φορές. Όσο για το μάθημα, χαλαρά το πιο δύσκολο. Έχω φρικάρει λίγο με τα εργαστήρια, νιώθω σαν την μύγα μέσα στο γάλα αλλά οκ, κάτι θα γίνει.

Εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών
Μεγάλο αλάνι ο Πρατικάκης αλλά δεν έχει μεταδοτικότητα κατά τη γνώμη μου. Δεν έχουμε κάνει τίποτα το φοβερό μέχρι στιγμής, τα πιο σοβαρά που είπαμε ήταν στα φροντιστήρια με την κ.Μαμαλάκη. Βέβαια δεν κατάλαβε σχεδόν κανείς ( εκτός από κάτι καμένους) πως να συνδεθούμε στα μηχανήματα της σχολής αλλά πήρε το μάτι μου 2-3 ποστ στο νήμα με πληροφορίες βήμα-βήμα, οπότε όλα καλά.

Απειροστικός λογισμός Ι
Ο καθηγητής λείπει σε ταξίδι και μας κάνει μια βοηθός το μάθημα ( αυτή που κάνει το φροντιστήριο) . Μέχρι στιγμής κάνουμε επαναλήψεις σε γνώσεις του λυκείου, τίποτα το ιδιαίτερο.

Αγγλικά Ι
Μια φορά πάτησα, δεν μου έκανε αίσθηση η καθηγήτρια, θα δώσω το τεστάκι για απαλλαγή.

Φυσική Ι
..Τα καλύτερα τα αφήνουμε για το τέλος. :redface: Αφού βρέθηκε άνθρωπος να με κάνει να παρακαλάω για διάλεξη φυσικής, τότε τα έχω δει όλα. Δεν ξέρω τι φταίει, ο τρόπος που μιλάει; Το ότι είναι πολύ χαλαρός; Ό,τι και να'ναι αυτό, δουλεύει. Όταν χτυπάει με το χέρι του το μικρόφωνο και κάνει νοήματα με τα χέρια είναι όλα τα λεφτά. :P Τώρα όσο για το μάθημα, μέχρι στιγμής δεν κάνουμε κάτι δύσκολο, δημοσιεύθηκε και το πρώτο σετ ασκήσεων χθες, καλές φάνηκαν. Στο αμφιθέατρο γίνεται της πουτάνας με φοιτητές από μεγαλύτερα έτη και έχω φρικάρει λίγο αλλά θα το παλέψουμε

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
πες ντε και τις απορίες για το putty να σε βοηθήσουμε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
πες ντε και τις απορίες για το putty να σε βοηθήσουμε :clapup:

DIτισσα προσφέρει βοήθεια σε πρωτοετό επιστήμης υπολογιστών. Διαδώστε!!1ενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πιστευεται θα δυσκολευτει πολυ καποιος αν δεν εχει ασχοληθει ποτε με προγραμματισμο αλλα εχει αρκετα καλο επιπεδο στα μαθηματικα?
Εννοω οτι οι περισσοτεροι πρωτοετεις εχουν γνωσεις προγραμματισμου απο δικη τους ενασχολιση ή ναθαινουν στη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Πιστευεται θα δυσκολευτει πολυ καποιος αν δεν εχει ασχοληθει ποτε με προγραμματισμο αλλα εχει αρκετα καλο επιπεδο στα μαθηματικα?
Εννοω οτι οι περισσοτεροι πρωτοετεις εχουν γνωσεις προγραμματισμου απο δικη τους ενασχολιση ή ναθαινουν στη σχολη?
Με το νέο σύστημα, η εισαγωγή στην σχολή μου γίνεται μόνο από την θετική κατευθυνση ( αυτή με τα μαθηματικά), δεν ξέρω γιατί. Που θα πει ότι δεν έχουν δουλέψει με προγραμματισμό τα παιδιά, ίσως μόνο στη β λυκείου που απ'όσο ξέρω κάνουν δομη επιλογής.
Δεν έχω δει στους συμφοιτητές μου να έχουν ιδιαίτερο θέμα με τα προγραμματιστικά μαθήματα, πόσο μάλλον στην C που είναι σχετικά εύκολο μάθημα σε μας.
Αν σε ενδιαφέρει το τμήμα, μην φοβάσαι κάτι, διδάσκουν τα πάντα από την αρχή, από το πρώτο κιόλας προγραμματιστικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Πλέον γινεται και απο το 5ο η εισαγωγή στο csd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Α το διόρθωσαν το λάθος τους; Ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Πιστευεται θα δυσκολευτει πολυ καποιος αν δεν εχει ασχοληθει ποτε με προγραμματισμο αλλα εχει αρκετα καλο επιπεδο στα μαθηματικα?
Εννοω οτι οι περισσοτεροι πρωτοετεις εχουν γνωσεις προγραμματισμου απο δικη τους ενασχολιση ή ναθαινουν στη σχολη?
αεππ δεν εκανες φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
αεππ δεν εκανες φετος;

Το αεππ φετος το βρηκα μετριο μαθημα(σε σχεση με μαθηματικα και αοθ) και αυτο γιατι πολλρς φορες μου φαινοταν κουραστικο και βαρετο επειδη οι περισοτερες ασκησεις επαναλαμβανονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Εφοσον εχεις κανει ,εχεις δει τον τροπο σκεψης του ,αρκει σαν πρωτη υλη(και τα μαθηματικα που ανεφερες θα σε βοηθησουν πολυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν έχω δει στους συμφοιτητές μου να έχουν ιδιαίτερο θέμα με τα προγραμματιστικά μαθήματα, πόσο μάλλον στην C που είναι σχετικά εύκολο μάθημα σε μας.

Κάτσε να πάτε δεύτερο έτος εσύ κι οι συμφοιτητές σου και θα δείτε -κι εσείς- πόσο εύκολη κι αθώα είναι αυτή η γλώσσα :P

Με Δομές Δεδομένων, Εργαστήριο Λογισμικού, Δίκτυα Υπολογιστών, Λειτουργικά Συστήματα, Γλώσσες και Μεταφραστές να έρχονται, μόνο καλά δε θα περάσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top