Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σήμερα είναι η τελευταία μέρα πριν ανοίξει το forum της σχολής.
https://www.csdades.gr

Ελπίζω μόνο να μην το καταστρέψουμε ή να μην αρχίσουν να εξετάζουν την ασφάλεια του φορουμ οι συνάδελφοι :Ρ

Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Να φανταστω οτι δεν ειναι το επισημο ετσι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Σήμερα είναι η τελευταία μέρα πριν ανοίξει το forum της σχολής.
https://www.csdades.gr

Ελπίζω μόνο να μην το καταστρέψουμε ή να μην αρχίσουν να εξετάζουν την ασφάλεια του φορουμ οι συνάδελφοι :Ρ

Καλή αρχή!

Γιατί κάτι μου λέει οτι το IPB είναι Nulled? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σήμερα είναι η τελευταία μέρα πριν ανοίξει το forum της σχολής.
https://www.csdades.gr

Ελπίζω μόνο να μην το καταστρέψουμε ή να μην αρχίσουν να εξετάζουν την ασφάλεια του φορουμ οι συνάδελφοι :Ρ

Καλή αρχή!
Μπραβο Δημητρη και Κωσταντινε. Φαινεται καλη δουλεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roni4

Νεοφερμένος

Ο roni4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος...Μηπως ξερετε αν μαθηματα του ΕΠΠ αναγνωριζονται στη σχολη?Σε περιπτωση δηλαδη που μπει καποιος csd απο πανελληνιες ειτε με το 10% ειτε με το 90% και εχει περασε μαθηματα στο ΕΠΠ μετρανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος...Μηπως ξερετε αν μαθηματα του ΕΠΠ αναγνωριζονται στη σχολη?Σε περιπτωση δηλαδη που μπει καποιος csd απο πανελληνιες ειτε με το 10% ειτε με το 90% και εχει περασε μαθηματα στο ΕΠΠ μετρανε?
Στο site της σχολής λέει αυτό: https://www.csd.uoc.gr/studies/recognition/courses-recognition.html
Καλύτερα, να πάρεις τηλέφωνο στην γραμματεία να σου πουν ακριβώς όμως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,
Επειδη ενδιαφερομαι να δηλωσω τη σχολη αυτη στο μηχανογραφικο τωρα που τελειωνω...Θα ηθελα να ρωτησω αν μπω σε αυτη τη σχολη ( μενω ρεθυμνο γιαυτο και με βολευει πολυ) θα πρεπει να διαβαζω τοσο πολυ οσο εχω ακουσει? Δηλαδη μου λενε οτι αν μπω σε αυτη τη σχολη θα πρεπει να διαβαζω παρα πολυ και να μην εχω τοσο "φοιτητικη ζωη". Προσωπικα δεν ειμαι τυπος που διαβαζει πολλες ωρες συνεχομενες. Με ενδιαφερει ομως πολυ αυτη η σχολη. Εχω ορεξη να διαβασω σε λογικα πλαισια παντα. Λετε να εχω προβλημα αν μπω εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,
Επειδη ενδιαφερομαι να δηλωσω τη σχολη αυτη στο μηχανογραφικο τωρα που τελειωνω...Θα ηθελα να ρωτησω αν μπω σε αυτη τη σχολη ( μενω ρεθυμνο γιαυτο και με βολευει πολυ) θα πρεπει να διαβαζω τοσο πολυ οσο εχω ακουσει? Δηλαδη μου λενε οτι αν μπω σε αυτη τη σχολη θα πρεπει να διαβαζω παρα πολυ και να μην εχω τοσο "φοιτητικη ζωη". Προσωπικα δεν ειμαι τυπος που διαβαζει πολλες ωρες συνεχομενες. Με ενδιαφερει ομως πολυ αυτη η σχολη. Εχω ορεξη να διαβασω σε λογικα πλαισια παντα. Λετε να εχω προβλημα αν μπω εκει?
Όχι,η σχολή χρειάζεται κανονικό διάβασμα στο πρώτο έτος τουλάχιστον(μιας και δεν εχώ προσωπική εμπειρία απο τα άλλα έτη).Αυτά που ακούς είναι υπερβολές απο άσχετους μαθητές.Βέβαια εξαρτάται τι εννοείς οταν λες φοιτητική ζωή.Αν όπως λες διαβάζεις σε λογικά πλαίσια θα είσαι μια χαρά και θα παίρνεις και βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Όχι,η σχολή χρειάζεται κανονικό διάβασμα στο πρώτο έτος τουλάχιστον(μιας και δεν εχώ προσωπική εμπειρία απο τα άλλα έτη).Αυτά που ακούς είναι υπερβολές απο άσχετους μαθητές.Βέβαια εξαρτάται τι εννοείς οταν λες φοιτητική ζωή.Αν όπως λες διαβάζεις σε λογικά πλαίσια θα είσαι μια χαρά και θα παίρνεις και βαθμούς.

Ευχαριστω για την απαντηση,
Εννοω να εχω χρονο να βγω για καφε και το βραδυ να αραζω με την παρεα, χωρις να εχω το αγχος αν θα προλαβω να διαβασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οποιος θελει αποριες για το τμημα ας ριξει ενα μηνυμα εδω να σας βοηθησουμε οι csdades του forum ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μεταφερθηκε το τμημα στις Βουτες; Αν ναι πως ειναι οι νεες εγκαταστασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μεταφερθηκε το τμημα στις Βουτες; Αν ναι πως ειναι οι νεες εγκαταστασεις;
Ναι μεταφερθήκαμε.Οι εγκαταστάσεις ειναι μεγάλες και ευρύχωρες.Βέβαια υπάρχουν αρκετές ελλείψης εργαστηριακού υλικου,αν και απο του χρόνου πιστευώ να έχουν καλυφθεί αυτά τα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
η σχολή χρειάζεται κανονικό διάβασμα στο πρώτο έτος τουλάχιστον (μιας και δεν εχώ προσωπική εμπειρία απο τα άλλα έτη).Αυτά που ακούς είναι υπερβολές απο άσχετους μαθητές
Ακριβως οπως το ειπες, δεν εχεις εμπειρια απο τα αλλα ετη. Να σε δω 3ο εξαμηνο αν παρεις κανονικα τα μαθηματα οπως οριζει το προτυπο προγραμμα σπουδων :P
Εννοω να εχω χρονο να βγω για καφε και το βραδυ να αραζω με την παρεα, χωρις να εχω το αγχος αν θα προλαβω να διαβασω.
Αν εχεις ενα σωστο προγραμμα και εισαι απολυτα συνεπης στις υποχρεωσεις σου, για ολα θα εχεις χρονο ;). Το csd θελει συστηματικο διαβασμα, οχι εξαντλητικο και τελευταιας στιγμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
xaxaxaxa
Σημα κατατεθεν το 3ο εξαμηνο αν και δε ξερω κατα ποσο θα συνεχισει να αποτελει ενα ζορικο εξαμηνο.
Θα συμφωνησω σε ολα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Το 3ο εξαμηνο ειναι το πρωτο ζορικο εξαμηνο της σχολης πιστευω. Μετα παμε 3ο ετος και τα βλεπουμε ολα :P.Να δω τι θα τραβηξουμε απο Οκτωβρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μη μου λες τετοια. Εχω ακουσει απο αρκετους οτι εν ειναι τοσο ζορικο οσο το 2ο. Βασικα χωρις επιλογης μονο οι compilers ειναι παλουκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν δίνετε καμιά πληροφορία σε μας τους νεους της σχολής να δούμε τι θα αντικρίσουμε ? :P
Τα μαθήματα ξεκινούν 23/09.Καμιά ιδέα γιατί τόσο νωρίς (σε σχέση με άλλες σχολές)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Kαλως το ψαρακα :)

Η απαντηση στην ερωτηση σου εναι απλη και καλο θα ηταν να τη θυμασαι γιατι θα τη δεις να εφαρμοζεται σε πολλα θεματα . Ειδικα οσον αφορα τις ημερομηνιες .

Τα τμηματα του uoc ακολουθουν δικια τους ροτα σε αυτα τα θεματα. Ειναι λιγο αποκκομενα απο καταληψεις και απεργιες καθηγητων. Οτι και να γινει στην υπολοιπη Ελλαδα, σε μας φτανει σαν το κακο καιρο, στο τελος και αποδυναμομενο. Ισως δεν ειναι καθολικο για ολα τα τμηματα αλλα για το csd να εισαι βεβαιος οτι η οι ημερομηνιες δε θα ειναι με το μερος σου. Ειτε ειναι για εναρξη εξεταστικης ειτε για τελος εξαμηνου.

Φετος οπως πιθανων ξερεις εχουμε παει σε καινουργια κτηρια. Σε μια σειρα αλλαγων που εχουν κανει στη λειτουργεια του τμηματος κανανε και αλλαγες στην εναρξη του ακαδημαικου ετους. Υποθετω οτι καπως ετσι σκεφτονται να την καθιερωσουν απο εδω και περα. Εδω και καιρο για να φανταστεις εχουν βγαλει ολο το προγραμμα του επομενου ετους οσον αφορα διακοπες και εξεταστικες !

Λιγα πραγματα για τα μαθηματα.

Τα 2 πρωτα ετη ειναι μαθηματα γενικων γνωσεων. Στη συνεχεια αρχιζεις να προσανατολιζεσαι σε πιο εξειδικευμενα πραγματα.
Οπως καθε σχολη με μια Α συμμετοχη περνας τα μαθηματα. Με κατι παραπανω χτυπας και βαθμο. Χαρακτηριστικο του τμηματος ειναι
οτι τα περισσοτερα μαθηματα προσπαθουν να εχουν τους φοιτητες σε εγρηγορση. Δηλαδη, θα πρεπει να εχεις συνεχη επαφη με το μαθημα, ετσι εξηγω και την Α συμμετοχη που λεω παραπανω. Μπορεις να μην πατας τα ποδια σου και να διαβαζεις λιγο απο βιβλιο ή απο διαφανειες αλλα για να καταφερεις να το περασεις θα πρεπει να κρατας επαφη (βλ. σειρες ασκησεων, προοδοι). Παιρνωντας πρωτη φορα ενα μαθημα δυσκολα το γραφεις στα @@ και διαβαζεις 5 μερες πριν την εξεταστικη για να το περασεις.

Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν δίνετε καμιά πληροφορία σε μας τους νεους της σχολής να δούμε τι θα αντικρίσουμε ? :P
Τα μαθήματα ξεκινούν 23/09.Καμιά ιδέα γιατί τόσο νωρίς (σε σχέση με άλλες σχολές)?
Βρε καλως τον ! :P
Φιλε μου εχεις περασει σε μια αξιολογη σχολη με αξιολογους ανθρωπους και καλο θα ηταν να το τιμησεις αυτο με τον τροπο σου ;)
Γενικα το Παν.Κρητης και ειδικα το csd δεν κινειται στα χρονικα πλαισια που κινουνται τα αλλα εκπαιδευτικα ιδρυματα. Τοσο τα εξαμηνα οσο και οι εξεταστικες περιοδοι ξεκινουν και τελειωνουν νωριτερα απο τα αλλα πανεπιστημια.
Οσο για το τι θα αντικρισεις σε αυτη τη σχολη ... θα αντικρισεις πολλα, τα οποια ειναι στο χερι σου να τα κρινεις ως "ενδιαφεροντα" ή ως "αδιαφορα".
Ειναι γεγονος οτι χρειαζεται σχεδον καθημερινη επαφη με τα μαθηματα λογω εργασιων και λογω κατανοησης της υλης που διδασκεσαι. Και δεν εννοω 6ωρα/8ωρα διαβασμα την ημερα. 1 ωρα την ημερα αρκει. Αν ακολουθησεις μια τετοια τακτικη δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα ;)
Αν αφησεις μαθημα για διαβασμα λιγες μερες πριν την εξεταστικη κατα 99% δεν θα περασεις το μαθημα. :P
Οπως ειπε και ο g1wrgos παραπανω τα 2 πρωτα ετη, κυριως το 1ο ετος, τα μαθηματα ειναι περισσοτερο γενικου σκοπου.
Οι καθηγητες ειναι αρκετα προσιτοι. Μη διστασετε ποτε να τους ρωτησετε οποια απορια εχετε, ακομα και αποριες ασχετες με το μαθημα που διδασκουν.
Τελος, οπως ισως γνωριζετε, η σχολη μεταφερθηκε στα νεα κτηρια στην Πανεπιστημιουπολη, σε ενα αρκετα ευχαριστο περιβαλλον, το οποιο πιστευω θα σας κανει να δειτε με ακομα καλυτερο ματι τη σχολη ;)
Οτιδηποτε αλλη απορια εχετε για το csd μη διστασετε, ρωτηστε ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Και εγώ από φέτος εδώ φοιτήτρια!! :D
Το πρόγραμμα που λες ότι έχει βγει εδώ και καιρό για διακοπές και εξεταστικές μπορώ να το βρω κάπου?
Επίσης αν μπορείτε να με ενημερώσετε για τις εστίες? :confused: Η έστω για το πότε παραχωρούνται στους φοιτητές?
Ευχαριστώ και καλή μας αρχή! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top