Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Απο που περιμενες δηλαδη να σε ενημερωσουν. Τα ΜΜΕ το λενε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
απο τη σχολη ισως?βασικα δεν μπορω να καταλαβω καν τον λογο της απεργιας(μιας και δεν υπαρχει καποιο site του αστικου κτελ να τους δω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η αληθεια είναι ότι ο Πρατικάκης δε το έχει και πολύ! Ότι άλλο θες εδώ είμαστε :)

Επίσης, κάτι χρήσιμο για πρωτάρηδες σε unix:

https://networknuts.files.wordpress.com/2012/06/linux-commands.png

Θυμήστε μου γιατί η σχολή μας δεν έχει φορουμ και τι βγάζουμε με ενα γκρουπ στο fb και διάσπαρτα threads σε forums? :P
Το cat γαμάει. Αν σου έχει κοπεί ένα mp3 στη μέση, πχ, με cat *.mp3 > out.mp3 τα ενώνεις όλα σε ένα. :D

Επίσης, για τον gcc:

  • Με -g ανοίγετε το debug, αν θέλετε να τρέξετε το πρόγραμμά σας στον gdb για να δείτε πού σας σκάει segmentation fault.
  • Με -Ο1, -Ο2 ή -Ο3, μπαίνουν διάφορα optimizations, που πιθανώς να το κάνουν το πρόγραμμα λιγάκι πιο γρήγορο (ή και όχι).

Ναι, Εργαστηριο ψηφιακών κυκλωματων. ;)
Πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο. Δεν ξέρω πώς γίνεται στο CSD, αλλά σαν αντικείμενο τα σπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
απο τη σχολη ισως?βασικα δεν μπορω να καταλαβω καν τον λογο της απεργιας(μιας και δεν υπαρχει καποιο site του αστικου κτελ να τους δω).
Επισημη ανακοινωση της σχολης για την απεργια των εργαζομενων και ιδιοκτητων λεωφοριων ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Επισημη ανακοινωση της σχολης για την απεργια των εργαζομενων και ιδιοκτητων λεωφοριων ; :confused:

δεν μιλησα για επισημη ανακοινωση,θα μπορουσε να γινει μεσω λιστας.Τελος το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LocoChris94

Νεοφερμένος

Ο LocoChris94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τους βαθμους μου στα εργαστηρια της ψηφιακης (120) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να ρωτήσεις τον βοηθό, βέβαια μπορεί να μη σου πεί αλλά προσπάθησε το. :P

Βέβαια όταν βγουν τα αποτελέσματα της προόδου θα βάλει βαθμούς από τα εργαστήρια που έχετε κάνει. Και πάλι εξαρτάται αν έχει δώσει μεχρι τότε ο βοηθός σας τους βαθμούς.

Εγώ τα έμαθα όταν βγήκαν οι τελικοί βαθμοί του Γενάρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αλεξανδρα, εχεις να προτεινεις σημειωσεις στη θεωρια υπολογισμου;
Ειχα βρει καποτε αλλα αυτη τη στιγμη δεν τις βρισκω στο google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αλεξανδρα, εχεις να προτεινεις σημειωσεις στη θεωρια υπολογισμου;
Ειχα βρει καποτε αλλα αυτη τη στιγμη δεν τις βρισκω στο google

Εγώ διαβάζω από το βιβλίο "Στοιχεία Θεωρίας Υπολογισμού" τα εξηγει πολύ καλά. Πάνε δανείσου το!
Επίσης έχω και τις σημειώσεις του προηγούμενου καθηγητή! https://www.csd.uoc.gr/~hy280/ Εδώ!

(Έχει και μερικά καλά βιντεάκια στο youtube, ψάξε finite automata η automata)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω
Το μονο που απεφευγα ηταν οι παλιες σημειωσεις κι αυτο διοτι νομιζω οτι το ερος υλης που κανει ο ggeo ηταν διαφορετικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Από τις σημειώσεις του Αντωνίου κάνουμε αυτό που λέει "Κανονικες Γλώσσες", νομίζω ότι τα κανει απλα πολύ πιο αναλυτικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LocoChris94

Νεοφερμένος

Ο LocoChris94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για το ΗΥ-100 ποιο συγγραμμα προτεινετε ? Τα συγγράματα τα παιρνουμε δωρεάν η χρειαζεται να πληρώσουμε και κατι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για το ΗΥ-100 ποιο συγγραμμα προτεινετε ? Τα συγγράματα τα παιρνουμε δωρεάν η χρειαζεται να πληρώσουμε και κατι ?

Δωρεάν. Θα τα δηλώσεις στον Εύδοξο, οπως γράφει στη σελίδα της γραμματείας.

Εσύ πόσταρες στους csdαδες? :P

Επαναλαμβάνω την απάντηση μου και εδώ:

"deitel κατανοητό με πολλά παραδείγματα. Του Kernighan/Richie είναι βιβλίο αναφοράς, δηλαδή ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο για το πως γίνεται. Δανείσου το απο την βιβλιοθήκη, γιατί πέρσι πρόοδο/τελικό έβαλε κάποια πράγματα από εκεί. Καλύτερα να πάρεις κάποιο από τα άλλα όμως που είναι πιο απλά για αρχάριους. Του Γκιούρδα, o οδηγός της C (το πράσινο ) δεν μ'άρεσε καθόλου.:P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
τελικα ειχατε δικιο για τον πρατικακη.Μου εχει βγει η πιστη να βγαλω μια ασκηση και οι σημειωσεις του δεν βοηθανε καθολου...να ειναι καλα το google(που και εκει δυσκολευομαι μιας και η c ειναι αρχαια.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εννοεις οτι λογω παλαιοτητας δεν εχει υλικο το γουγλε;
Αν θες βοηθεια σε καποια ασκηση βοηθαμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
τελικα ειχατε δικιο για τον πρατικακη.Μου εχει βγει η πιστη να βγαλω μια ασκηση και οι σημειωσεις του δεν βοηθανε καθολου...να ειναι καλα το google(που και εκει δυσκολευομαι μιας και η c ειναι αρχαια.)
Παλαιότητας; Μήπως δε ψάχνεις καλά, σωστά keywords κτλ;
Το google έχει τα πάντα. :P

Πες μας αν θες βοήθεια πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παλαιότητας; Μήπως δε ψάχνεις καλά, σωστά keywords κτλ;
Το google έχει τα πάντα. :P

Πες μας αν θες βοήθεια πάντως.
σιγουρα εχει τα παντα,αλλα η c++ εχει πολυ περισσοτερες καταχωρησεις απο οτι η c(συχνα αντι για c μου εμφανιζει αποτελεσματα για c++) και ιδιαιτερα απο θεματα απορειων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
σιγουρα εχει τα παντα,αλλα η c++ εχει πολυ περισσοτερες καταχωρησεις απο οτι η c(συχνα αντι για c μου εμφανιζει αποτελεσματα για c++) και ιδιαιτερα απο θεματα απορειων.

Δεν έχουν πολλές διαφορές πάντως.
Αν ξέρεις C η C++ είναι γελοία. Το θέμα σε αυτο το μάθημα είναι να μάθεις να προγραμματίζεις σωστά. Μετά θα μπορείς να μάθεις όποια γλώσσα θες σε λίγες μέρες.

Πάντως τσέκαρε αυτό:

https://www.cprogramming.com/tutorial/c-tutorial.html

Τα έλεγε απλά και κατανοητά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terrafaux

Νεοφερμένος

Ο terrafaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
στην προοδο στον προγραμματισμο τι θα μας βαλουν?θεωρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
στην προοδο στον προγραμματισμο τι θα μας βαλουν?θεωρια?

Άμα κινηθεί στα ίδια πλαίσια με πέρσι, θα σας βάλει 7-8 μικρά προγραμματάκια να κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top