Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλως ορισες!
Βεβαιως και μπορω https://www.csd.uoc.gr/~ugram/calendar.html

Αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Kαλως το ψαρακα :)

Η απαντηση στην ερωτηση σου εναι απλη και καλο θα ηταν να τη θυμασαι γιατι θα τη δεις να εφαρμοζεται σε πολλα θεματα . Ειδικα οσον αφορα τις ημερομηνιες .

Τα τμηματα του uoc ακολουθουν δικια τους ροτα σε αυτα τα θεματα. Ειναι λιγο αποκκομενα απο καταληψεις και απεργιες καθηγητων. Οτι και να γινει στην υπολοιπη Ελλαδα, σε μας φτανει σαν το κακο καιρο, στο τελος και αποδυναμομενο. Ισως δεν ειναι καθολικο για ολα τα τμηματα αλλα για το csd να εισαι βεβαιος οτι η οι ημερομηνιες δε θα ειναι με το μερος σου. Ειτε ειναι για εναρξη εξεταστικης ειτε για τελος εξαμηνου.

Φετος οπως πιθανων ξερεις εχουμε παει σε καινουργια κτηρια. Σε μια σειρα αλλαγων που εχουν κανει στη λειτουργεια του τμηματος κανανε και αλλαγες στην εναρξη του ακαδημαικου ετους. Υποθετω οτι καπως ετσι σκεφτονται να την καθιερωσουν απο εδω και περα. Εδω και καιρο για να φανταστεις εχουν βγαλει ολο το προγραμμα του επομενου ετους οσον αφορα διακοπες και εξεταστικες !

Λιγα πραγματα για τα μαθηματα.

Τα 2 πρωτα ετη ειναι μαθηματα γενικων γνωσεων. Στη συνεχεια αρχιζεις να προσανατολιζεσαι σε πιο εξειδικευμενα πραγματα.
Οπως καθε σχολη με μια Α συμμετοχη περνας τα μαθηματα. Με κατι παραπανω χτυπας και βαθμο. Χαρακτηριστικο του τμηματος ειναι
οτι τα περισσοτερα μαθηματα προσπαθουν να εχουν τους φοιτητες σε εγρηγορση. Δηλαδη, θα πρεπει να εχεις συνεχη επαφη με το μαθημα, ετσι εξηγω και την Α συμμετοχη που λεω παραπανω. Μπορεις να μην πατας τα ποδια σου και να διαβαζεις λιγο απο βιβλιο ή απο διαφανειες αλλα για να καταφερεις να το περασεις θα πρεπει να κρατας επαφη (βλ. σειρες ασκησεων, προοδοι). Παιρνωντας πρωτη φορα ενα μαθημα δυσκολα το γραφεις στα @@ και διαβαζεις 5 μερες πριν την εξεταστικη για να το περασεις.

Αυτα!
Εεεε ναι...είδα κιόλας οτι (αν δεν απατώμαι) στον Προγραμματισμο I λέει οτι η τελική εξέταση θα γίνει με ανοιχτά βιβλία,γιατί μεγάλο ρόλο παίζουν οι ασκήσεις που παραδίδονται.
ερωτηση1:Είδα οτι χρειάζεται ενα linuxοειδή λειτουργικό σύστημα.Η απορία μου είναι.Αν τα Win πάρουν πόδι υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα? Εννοώ με βιβλιοθήκες,compiling και τέτοια...
Προτείνεις να το αφήσω ως έχει με dual boot win7/ubuntu?

ερώτηση2:Πόσα είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα?ΟΛΑ του κορμού? Στις πόσες απουσίες απο το μάθημα κόβεται κάποιος?
ερώτηση3:Ο μέσος όρος φοίτησης στο τμήμα ποιός είναι?
ερώτηση4(αν και απαντήθηκε απο τον navarhos):Με τους καθηγητές τι παίζει?
ερώτηση5:Πόσο δύσκολη είναι η σχολή?Μπήκα να διαβάσω σημειώσεις καθηγητών και φαίνονται too much difficult τα μαθήματα:P
ερώτηση6:με κομματικές παρατάξεις τι θα αντικρίσω? :P
ερώτηση7:Τι γλώσσες προγραμματισμού διδάσκονται?εχω δει μονο java,C,C++
ερώηση8:Με τις ώρες των μαθημάτων τι γίνεται?Νομιζω στην ιατρικη ΑΠΘ,οι φοιτητές επιλέγουν τις ώρες των μαθημάτων τους.Ισχύει σε μας κάτι τέτοιο?Αν οχι υπάρχει περιπτωση μαθηματα να έχω πχ 11 το πρωι και μετα 7 το βράδυ?Πόσα μαθηματα γίνονται σε μία μέρα? και πόση ώρα κρατάει το μάθημα?
ερώτηση9:Καπου πήρε το μάτι μου(πιθανόν μεσα στο site της σχολής)οτι αν δώσεις δευτερη φορά στο ίδιο εξαμηνο ,μάθημα που έχεις περάσει μετράει ο βαθμός του μεγάλυτερου γραπτού.

ουυυφ κουράστηκα :P αν δεν βαριέστε να απαντήσετε ...καντε ένα κόπο :P

Βρε καλως τον ! :P
Φιλε μου εχεις περασει σε μια αξιολογη σχολη με αξιολογους ανθρωπους και καλο θα ηταν να το τιμησεις αυτο με τον τροπο σου ;)
Γενικα το Παν.Κρητης και ειδικα το csd δεν κινειται στα χρονικα πλαισια που κινουνται τα αλλα εκπαιδευτικα ιδρυματα. Τοσο τα εξαμηνα οσο και οι εξεταστικες περιοδοι ξεκινουν και τελειωνουν νωριτερα απο τα αλλα πανεπιστημια.
Οσο για το τι θα αντικρισεις σε αυτη τη σχολη ... θα αντικρισεις πολλα, τα οποια ειναι στο χερι σου να τα κρινεις ως "ενδιαφεροντα" ή ως "αδιαφορα".
Ειναι γεγονος οτι χρειαζεται σχεδον καθημερινη επαφη με τα μαθηματα λογω εργασιων και λογω κατανοησης της υλης που διδασκεσαι. Και δεν εννοω 6ωρα/8ωρα διαβασμα την ημερα. 1 ωρα την ημερα αρκει. Αν ακολουθησεις μια τετοια τακτικη δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα ;)
Αν αφησεις μαθημα για διαβασμα λιγες μερες πριν την εξεταστικη κατα 99% δεν θα περασεις το μαθημα. :P
Οπως ειπε και ο g1wrgos παραπανω τα 2 πρωτα ετη, κυριως το 1ο ετος, τα μαθηματα ειναι περισσοτερο γενικου σκοπου.
Οι καθηγητες ειναι αρκετα προσιτοι. Μη διστασετε ποτε να τους ρωτησετε οποια απορια εχετε, ακομα και αποριες ασχετες με το μαθημα που διδασκουν.
Τελος, οπως ισως γνωριζετε, η σχολη μεταφερθηκε στα νεα κτηρια στην Πανεπιστημιουπολη, σε ενα αρκετα ευχαριστο περιβαλλον, το οποιο πιστευω θα σας κανει να δειτε με ακομα καλυτερο ματι τη σχολη ;)
Οτιδηποτε αλλη απορια εχετε για το csd μη διστασετε, ρωτηστε ! :)

ευχαριστώ πολύ :D οι απορίες μου ...απο πάνω :Pχααχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ερωτηση1:Είδα οτι χρειάζεται ενα linuxοειδή λειτουργικό σύστημα.Η απορία μου είναι.Αν τα Win πάρουν πόδι υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα? Εννοώ με βιβλιοθήκες,compiling και τέτοια...
Προτείνεις να το αφήσω ως έχει με dual boot win7/ubuntu?
Δε χρειαζεται, ουτε ειναι απαραιτητο. Συνισταται να εχεις ενα linuxοειδες για να πειραματιστεις και να δεις καποια πραγματα οσον αφορα την εκτελεση δικων σου προγραμματων με απλο τροπο. Χωρις να εχεις καποιο τρομερο IDE. Ενα απλο κειμενογραφο και ενα τερματικο ανοιτο :)

Μπορεις να προγραμματισεις και στα 2 OS που αναφερεις. Mν αγχωνεσαι με βιβλιοθηκες. Για dual boot κλπ se παροτρυνω να κανεις ενα search στο φορουμ πρωτα και να βρεις ενα πιο καταλληλο νημα να συζητησεις τα ζητηματα που σε καινε :) Θα βρεις και πολυ μεγαλυτερη ανταποκριση !

ερώτηση2:Πόσα είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα?ΟΛΑ του κορμού? Στις πόσες απουσίες απο το μάθημα κόβεται κάποιος?
Ολα! Πιο υποχρεωτικα δε γινεται. Σου προτεινω να δεις και τις λεγομενες αλυσιδες που εχει το τμημα μας. Δεν υπαρχουν απουσιες και απουσιολογια σε καποιο μαθημα πλην ενος που ειναι στο 1ο εξαμηνο και εχει αν θυμαμαι καλα απουσιες στο εργαστηριο του και οχι στη παραδοση του. Search in www.csd.uoc.gr/~hy120
ερώτηση3:Ο μέσος όρος φοίτησης στο τμήμα ποιός είναι?
Δε γνωριζω. Μπειτε και μην αγχωνεστε για το ποτε θα τελειωσετε :)
ερώτηση4(αν και απαντήθηκε απο τον navarhos):Με τους καθηγητές τι παίζει?
Υπαρχουν ολα τα φρουτα. Υποκειμενικη ερωτηση και υποκειμενικα θα απαντησω. Για μενα μεχρι τωρα το προσυμο ειναι + . Το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ειναι ερευνητες στο ΙΤΕ πιστοποιει θα ελεγα το επιπεδο της γνωσης τους και της καυλας τους για το αντικειμενο τους. Σε αυτο το χαρακτηριστικο παμε καλα πιστευω. Οσον αφορα μεταδοτικοτητα κι αυτο θα το κρινεις μονος σου.
ερώτηση5:Πόσο δύσκολη είναι η σχολή?Μπήκα να διαβάσω σημειώσεις καθηγητών και φαίνονται too much difficult τα μαθήματα:P
Πραγματικα πιστευες οτι θα μπορουσες να κρινεις με τις γνωσεις που πιθανων να εχεις πανεπιστημιακα μαθηματα ; Μη κολλας σε βαρυγδουπα ονοματα και τετοια. Για το ποσο δυσκολη ειναι η σχολη, νομιζω εγω και ο ναβαρχος γραφουμε τις αποψεις μας παραπανω.
ερώτηση6:με κομματικές παρατάξεις τι θα αντικρίσω? :P
Καλη κατασταση σε σχεση με αυτα που αντικριζει κανεις σε αλλα κτηρια των Βουτων. Υπαρχει αναγκη να το ξεκοψετε απο την αρχη εσεις οι πρωτοετεις και οχι να το φατε αμασητο το ολο σκηνικο επειδη και καλα σε ολα τα ιδρυματα ειναι ετσι. Η διοικηση εκανε και ελπιζω να κανει μια προσπαθεια να τελειωσουν αυτες οι μαλακιες. Αρκετοι φοιτητες κατεβαζουν αφοισες και πανο οποτε δεν ειναι ντροπη.
ερώτηση7:Τι γλώσσες προγραμματισμού διδάσκονται?εχω δει μονο java,C,C++
Μεχρι και 3ο ετος αυτες. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι μονο αυτες θα διδαχθεις κι εσυ :/
ερώηση8:Με τις ώρες των μαθημάτων τι γίνεται?Νομιζω στην ιατρικη ΑΠΘ,οι φοιτητές επιλέγουν τις ώρες των μαθημάτων τους.Ισχύει σε μας κάτι τέτοιο?Αν οχι υπάρχει περιπτωση μαθηματα να έχω πχ 11 το πρωι και μετα 7 το βράδυ?Πόσα μαθηματα γίνονται σε μία μέρα? και πόση ώρα κρατάει το μάθημα?
Δεν επιλεγεις πραμα. Το πιθανοτερο το 1ο εξαμηνο να εχετε απο 9 μεχρι μεσημερακι. Ετσι γινοταν στα παλια κτηρια που δεν ειχαμε αιθουσες για πολλα πολλα. Τωρα θεωρητικα η πλαστιγκα θα γυρισει προς το μερος μας και τα προγραμματα ολων των ετων θα γινουν πιο ευελικτα. Το προβλημα ειναι οτι οι καθηγητες σαν ερευνητες καθοριζουν σε μεγαλο βαθμο το προγραμμα
ερώτηση9:Καπου πήρε το μάτι μου(πιθανόν μεσα στο site της σχολής)οτι αν δώσεις δευτερη φορά στο ίδιο εξαμηνο ,μάθημα που έχεις περάσει μετράει ο βαθμός του μεγάλυτερου γραπτού.
Μεγαλη μαγκια. Για να καταλαβεις , περνας ενα μαθημα το 1ο εξαμηνο με 5, ενα το 2ο εξαμηνο με 6 και το Σεπτεμβρη μπορεις να πας να δωσεις με αυτους που δε το περασανε και να βελτιωσεις το βαθμο σου αν γραψεις καλυτερα απο την πρωτη εξεταστικη του μαθηματος σου. Αν οχι τοτε χεστηκε η φοραδα στο csd
ουυυφ κουράστηκα :P αν δεν βαριέστε να απαντήσετε ...καντε ένα κόπο :P
Γι αυτο ειμαστε εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
23 ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ :knife: 3 μέρες κενό απο την εξεταστική ωιμε.

ερωτηση1:Είδα οτι χρειάζεται ενα linuxοειδή λειτουργικό σύστημα.Η απορία μου είναι.Αν τα Win πάρουν πόδι υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα? Εννοώ με βιβλιοθήκες,compiling και τέτοια...
Προτείνεις να το αφήσω ως έχει με dual boot win7/ubuntu?
Δε χρειάζονται απαραιτητα λινουξ. Οτι σε βολευει.
Μπορείς να δουλεύεις σε windows και με putty να μπαίνεις στα μηχανηματα της σχολής που έχουν linux, πχ.

ερώτηση2:Πόσα είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα?ΟΛΑ του κορμού? Στις πόσες απουσίες απο το μάθημα κόβεται κάποιος?
https://www.csd.uoc.gr/studies/list-of-courses/lessons.html

Τα υποχρεωτικά είναι αυτά που λένε Μαθήματα Κορμού και είναι κοινά για όλους τους φοιτητές.
Τα υπόλοιπα ειναι επιλογής. Διάβασε το "Προυποθέσεις απόκτησης πτυχίου".

Δεν έχουμε απουσίες. :P

ερώτηση3:Ο μέσος όρος φοίτησης στο τμήμα ποιός είναι?
Αν κρίνω από ότι έχω συναντήσει στη σχολή ~6-7 έτη. Βέβαια εγώ τέλειωσα το 2ο έτος και χρωσταω μόνο 2 μαθήματα. Είναι υποκειμενικό μάλλον και εξαρτάται κυρίως πόσο "φοιτητική" ζωή θα κάνεις.

ερώτηση4(αν και απαντήθηκε απο τον navarhos):Με τους καθηγητές τι παίζει?
Υπάρχουν μερικοί που θες να τους πυροβολήσεις. :P

ερώτηση5:Πόσο δύσκολη είναι η σχολή?Μπήκα να διαβάσω σημειώσεις καθηγητών και φαίνονται too much difficult τα μαθήματα:P
Δεν είναι δύσκολη η σχολή. Θέλει/ΠΡΕΠΕΙ να ασχολείσε όλο το εξάμηνο.
Άμα δε διαβάζεις από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσεις 2 μέρες πριν το τελικό και να τα μάθεις όλα.
ερώτηση6:με κομματικές παρατάξεις τι θα αντικρίσω? :P
Δε σε ενοχλούν συνήθως. Καθονται στις γωνίες τους. :p

ερώτηση7:Τι γλώσσες προγραμματισμού διδάσκονται?εχω δει μονο java,C,C++
Και εγώ αυτές έχω δει. :P
Άμα μάθεις να προγραμματίζεις, μπορείς να μάθεις ότι γλώσσα θες για fun.
ερώηση8:Με τις ώρες των μαθημάτων τι γίνεται?Νομιζω στην ιατρικη ΑΠΘ,οι φοιτητές επιλέγουν τις ώρες των μαθημάτων τους.Ισχύει σε μας κάτι τέτοιο?Αν οχι υπάρχει περιπτωση μαθηματα να έχω πχ 11 το πρωι και μετα 7 το βράδυ?Πόσα μαθηματα γίνονται σε μία μέρα? και πόση ώρα κρατάει το μάθημα?
Όχι. Ναι. 2-3-4. 2 ώρες per μάθημα.
ερώτηση9:Καπου πήρε το μάτι μου(πιθανόν μεσα στο site της σχολής)οτι αν δώσεις δευτερη φορά στο ίδιο εξαμηνο ,μάθημα που έχεις περάσει μετράει ο βαθμός του μεγάλυτερου γραπτού.
Μπορείς να δώσεις ένα μάθημα τον Σεπτέμβρη που έχεις περάσει για βελτίωση βαθμού αν το έχεις δηλώσει τα 2 προηγουμενα εξάμηνα. Για καλό και για κακό πρέπει να ρωτήσεις και τον καθηγητή που κάνει το μάθημα, γιατί π'ερσυ στα διακριτά μου έλεγε κάτι βλακείες και τελικά δε το ξανάδωσα. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Απανταω λιγο γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω.. κ θα απαντησω εκτενεστερα οταν γυρισω η αυριο.οταν λεω απουσιες,εννοω υποχρεωτικα μαθηματα για παρακολουθηση.. αν δεν απατωμαι λεγονται εργαστηρια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Να απαντησω κι εγω με τη σειρα μου στις αποριες σου, ετσι ρε παιδι μου, για να υπαρχει ποικιλια αποψεων :P
Εεεε ναι...είδα κιόλας οτι (αν δεν απατώμαι) στον Προγραμματισμο I λέει οτι η τελική εξέταση θα γίνει με ανοιχτά βιβλία,γιατί μεγάλο ρόλο παίζουν οι ασκήσεις που παραδίδονται.
Τα μαθηματα με ανοιχτες σημειωσεις να τα "φοβασαι" λιγο παραπανω απο τα μαθηματα με κλειστες σημειωσεις. Μην περιμενεις σε τετοια μαθηματα να δεις ερωτησεις που απαντουνται Copy/Paste απο τις σημειωσεις σου. Εκει θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις πολυ το μυαλο σου και να εχεις εξασκηθει πανω στο αντικειμενο του μαθηματος ολο το εξαμηνο.
ερωτηση1:Είδα οτι χρειάζεται ενα linuxοειδή λειτουργικό σύστημα.Η απορία μου είναι.Αν τα Win πάρουν πόδι υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα? Εννοώ με βιβλιοθήκες,compiling και τέτοια...
Προτείνεις να το αφήσω ως έχει με dual boot win7/ubuntu?
Κατα βαση, τα προγραμματα που θα γραφεις θα χρειαζεται να "τρεχουν" στα συστηματα UNIX της σχολης. Οποτε ειτε Windows εχεις ειτε Linux ειτε Mac θα χρειαστει να κανεις απομακρυσμενη συνδεση στο πανεπιστημιο με ενα προγραμμα, το Putty, που ανεφερε και η Αλεξανδρα πιο πανω, και να τα ελεγξεις. Το θεμα, λοιπον, ειναι τι βολευει εσενα ;). Αποψη μου, βαλε dual boot windows/linux, δουλεψε στα Linux και στο τελος κρατας ο,τι σε βολευει καλυτερα ;)
ερώτηση2:Πόσα είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα?ΟΛΑ του κορμού? Στις πόσες απουσίες απο το μάθημα κόβεται κάποιος?
Ολα τα μαθηματα κορμου ειναι υποχρεωτικα. Υπαρχουν και τα μαθηματα επιλογης, οπως μπορει να δεις στο προγραμμα σπουδων τα οποια ειναι επισης υποχρεωτικα, με μια διαφορα, μπορεις εσυ να επιλεξεις μαθηματα απο τις κατηγοριες Ε3-Ε9. Απουσιες δεν υπαρχουν στα μαθηματα, χωρις αυτο βεβαια να σε επαναπαυει. Εξαιρειται το μαθημα "Ψηφιακη Σχεδιαση", που ειναι και το μοναδικο μαθημα κορμου που εχει εργαστηριο και εκει παιρνεις κανονικα απουσιες, με οριο, αν θυμαμαι καλα, τις 2 απουσιες. Προτεινεται αυστηρα, ομως, να παρακολουθεις τα μαθηματα για δικο σου καλο !
ερώτηση3:Ο μέσος όρος φοίτησης στο τμήμα ποιός είναι?
Κανε αυτο που ειπε ο g1wrgos πιο πανω. Μην αγχωνεσαι ! Αν εισαι συνεπης σε 4, το πολυ 5 (νταξ ανθρωποι ειμαστε :P) χρονακια θα εισαι με το πτυχιο στο χερι !
ερώτηση4(αν και απαντήθηκε απο τον navarhos):Με τους καθηγητές τι παίζει?
Ε, να μην επαναλαμβανομαστε :P
ερώτηση5:Πόσο δύσκολη είναι η σχολή?Μπήκα να διαβάσω σημειώσεις καθηγητών και φαίνονται too much difficult τα μαθήματα:P
Μου θυμιζεις εμενα :P Ετσι εκανα κι εγω πριν ξεκινησουμε και ελεγα "Που παω εγω στο στομα του λυκου" :P
Σου επισημαινω αυτο που ειπε παραπανω ο g1wrgos και συμπληρωνω: Μην αγχωνεσαι !
ερώτηση6:με κομματικές παρατάξεις τι θα αντικρίσω? :P
Παρτυ, παρτυ, παρτυ ... και μονο παρτυ, τιποτε αλλο, ησυχες καταστασεις :P
ερώτηση7:Τι γλώσσες προγραμματισμού διδάσκονται?εχω δει μονο java,C,C++
Στη σχολη θα διδαχτεις C και Java κυριως. Θα δεις και C++ και Assembly και θα παρεις και μια γευση κι απο μερικες ακομα. Γενικα, θα διδαχτεις αρχες του προγραμματισμου και πραγματα τα οποια θα σου καλλιεργησουν την αλγοριθμικη σου σκεψη. Το να μαθεις απλα μια γλωσσα προγραμματισμου, ειδικα σημερα, ειναι ο,τι πιο ευκολο και μπορεις να το κανεις και μονος σου.
ερώηση8:Με τις ώρες των μαθημάτων τι γίνεται?Νομιζω στην ιατρικη ΑΠΘ,οι φοιτητές επιλέγουν τις ώρες των μαθημάτων τους.Ισχύει σε μας κάτι τέτοιο?Αν οχι υπάρχει περιπτωση μαθηματα να έχω πχ 11 το πρωι και μετα 7 το βράδυ?Πόσα μαθηματα γίνονται σε μία μέρα? και πόση ώρα κρατάει το μάθημα?
-Οχι δεν ισχυει. -Ναι υπαρχει ! :P -Συνηθως, το πολυ 3. -2 ωρες με διαλειμμα.
ερώτηση9:Καπου πήρε το μάτι μου(πιθανόν μεσα στο site της σχολής)οτι αν δώσεις δευτερη φορά στο ίδιο εξαμηνο ,μάθημα που έχεις περάσει μετράει ο βαθμός του μεγάλυτερου γραπτού.
Σε οσους φιλους μου φοιτητες, εκτος Παν.Κρητης, το εχω πει αυτο το πραγμα εχω κινδυνεψει να φαω ξυλο :P
Διαβασε εδω ! :D

Αν ολα οσα σας λεμε πιανουν τοπο φιλε μου δεν τιθεται θεμα κοπου να σας βοηθησουμε ;)

Συνοψιζοντας, λοιπον, μην αγχωνεστε και ολα καλα θα πανε ρε αδερφε ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Απανταω λιγο γρηγορα γιατι πρεπει να φυγω.. κ θα απαντησω εκτενεστερα οταν γυρισω η αυριο.οταν λεω απουσιες,εννοω υποχρεωτικα μαθηματα για παρακολουθηση.. αν δεν απατωμαι λεγονται εργαστηρια...:P
Μαθηματα υποχρεωτικης παρακολουθησης δεν εχεις στο csd. Με εξαιρεση το μαθημα "Ψηφιακη Σχεδιαση" - hy120, το οποιο εχει διαλεξεις προαιρετικης παρακολουθησης και υποχρετικης παρακολουθησης εργαστηρια. Σε αυτο το μαθημα καλεισαι να παρακολουθησεις 12 εργαστηρια, εχοντας το δικαιωμα της 1 απουσιας. Αν κανεις 2η απλα κοβεσαι στο μαθημα. Για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το link! Γιατί δεν μου λέτε ρε παιδιά για τις εστίες? Τόσο χαλια τα πράγματα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
sto link που σου εδωσα μπορεις να ρωτησεις τη γραμματεια μεσω mail αν και σιγουρα εχει info μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
οοο ευχαριστώ once again :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γειά...Είχα να γράψω απο τις πανελλήνιες στο φόρουμ και τώρα τυχαία κάπως ξαναμπήκα.Λοιπόν ως επι πτυχίο σχεδον έχω να σας πω 1 πράμα.ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ.Πρώτο εξάμηνο είχα ψαρώσει με το γαμήδι το 120 και το είχα πάρει με φόβο μέχρι που 3ο έτος το πέρασα.Γενικά η σχολή θα σας δημιουργήσει ψυχολογικά αν δεν την πάρετε χαλαρά(όχι απο άποψη διαβάσματος απο άποψη αντίληψης και αντιμετώπισης).Γενικές οδηγίες:Μην ξύσετε στις ασκήσεις/Project κατά τη διάρκεια του εξαμήνου.ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ(πρώτο έτος 120/απ1/100/150/διακριτά).Θα συναντήσετε απο τον πιο καμένο που κοιμάται και ονειρεύεται θερμοαγώγιμη πάστα επεξεργαστή μέχρι τον πιο ξύστη...Κάπου στη μέση η ισοροπία είναι καλή για να μην τα φτύσετε.Κάθε μάθημα αν του δώσεις τη προσοχή που του αναλογεί και γενικά διαβάσεις,δεν λέω ότι θα το περάσεις με τη πρώτη απλά θα σου είναι πιο κοντά στο "παλούκι" που έχεις στο μυαλό σου.Και για να σπάνε οι αυταπάτες,καλοί χρυσοί οι καθηγητές,κανείς δν είπε ότι δεν έχουνε γνώσεις,αλλά αυτό το τουπέ που σου βγάζουν και η επιρροή που έχουν("εδώ που μπήκες θα φτύσεις αίμα γιατί είμαστε οι καλύτεροι") αντιμετωπίζονται με ένα πράμα....
ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ
Αυτιά(σόρρυ αν κούρασα)

ΥΓ.Πρωτοετείς καλώς ήρθατε στο Harvard της Μεσογείου.Αυτές θα είναι οι πρώτες κουβέντες που θα ακούσετε στο πρώτο σοβαρό μάθημα της σχολής...
Take care :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
φιλε μπορεις να δωσεις κανα tip για το 120? οχι τι να προσεξω αλλα πως να δουλεψω για το μαθημα.. ειχα κανει την βλακεια να εχω ετοιμα απο φιλους τα εργαστηρια και ετσι το εχασα το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
ΥΓ.Πρωτοετείς καλώς ήρθατε στο Harvard της Μεσογείου.Αυτές θα είναι οι πρώτες κουβέντες που θα ακούσετε στο πρώτο σοβαρό μάθημα της σχολής...
Take care :D

Ώχ και κει ψωνάρες σας κάνουν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
φιλε μπορεις να δωσεις κανα tip για το 120? οχι τι να προσεξω αλλα πως να δουλεψω για το μαθημα.. ειχα κανει την βλακεια να εχω ετοιμα απο φιλους τα εργαστηρια και ετσι το εχασα το μαθημα.

Nαι αμέ.Έχω εύκολο τρόπο να το περάσεις.

Κάτσε διάβασε.Όλο.Κανονικό διάβασμα.Αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
(Να προσθέσω: μη το παπαγαλίζετε το 120, καταλάβετε τι λέει. O Κατεβαίνης βάζει θέματα σπαζοκεφαλιές μερικές φορές. :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
φιλε μπορεις να δωσεις κανα tip για το 120? οχι τι να προσεξω αλλα πως να δουλεψω για το μαθημα.. ειχα κανει την βλακεια να εχω ετοιμα απο φιλους τα εργαστηρια και ετσι το εχασα το μαθημα.
Αν και ο Κωστας παραπανω εχει τη λυση θα προτεινω μια βοηθεια, αν και δε ξερω αν προλαβαινεις να κανεις τιποτα. Υπαρχει ελευθερο προγραμμα προσομιωσης λογικων κυκλωματων . Με αλλα λογια μπορεις να κανεις απο το pc σου καποια απο τα εργαστηρια που ειχες ωστε να καταλαβεις 5 πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
225 Είναι που γίνεται η σφαγή πάντως.Το 120 είναι το μικρό γατάκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
225 Είναι που γίνεται η σφαγή πάντως.Το 120 είναι το μικρό γατάκι :P

Πραγματικά.Και εγώ γκρίνιαζα για τη ψηφιακή και ήρθε η οργάνωση και είδα ποιά είναι τα παλούκια.
Πόσοι πέρασαν τον Ιούνη;Έξι,εφτά άτομα απο τους 240κατι νομίζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
6...Ο ένας με 96 και οι άλλοι με 5.Και γαμώ :P.Αλλά ντάξει νομίζω δεν είμαι σίγουρος αν δώσανε 200...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλημερα παιδες,

7/250 με τα 2 παλικαρια να δινουν για πτυχιο. Ελπιζω σημερα η στροφιγγα να ανοιξει λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top