Επιπτώσεις του lineage

UnFoRgIvEn

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έπαιζα και συνεχίζω να παίζω Lineage , αλλά με μέτρο . Πριν μπεί το Internet στο σπίτι , έτρεχα στα Net σαν καμμένο. Τώρα όμως παίζω λίγο .. και μόνο τα Σαββατοκύριακα , όταν δεν έχω να κάνω κάτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Και εγω παιζω Lineage αλλα οχι τοσο καψιμο και καποιες φορες σκοτωνω τον χρονο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Έχω καεί στο l2 από τους λίγους εδώ μέσα.Έχω κλισει 12 πρωι-12 βραδυ πολλες φορές...Αυτό γινόταν από 1-2 χρόνια.Τώρα συνεχίζω να παίζω l2 αλλά 1 ωρίτσα τη μέρα και άν.Έκανα αποτοξίνωση γιατί ήθελα γκόμενα και δέν την πάλευα άλλο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πάντως παλιά έπαιζα lineage κυρίως επειδή το έπαιζαν και συμμαθητές οι οποίοι είχαν πιάσει το μέγιστο του καμμένου,αφού συνέχεια για αυτό μιλούσαν και έκλειναν 12ώρα(!) στο νετ,μια φορά μου είχε πει ένας πως καθόταν 2 μέρες και το έπαιζε με έναν άλλο χωρίς σταματημό.Την πρώτη φορά που το έβαλα βεβαια σκέφτηκα ότι ήταν η πιο μεγάλη μακακία και βαρετό παιχνίδι που είχα παίξει ποτέ.Αλλά το έπαιζα όπως είπα γιατί το έπαιζαν και αυτοί,έτσι ώστε να παίζουμε μαζί.
Αλλά δεν είναι μόνο το linage που σε εθίζει με κάποιο τρόπο.Υπάρχουν και άλλα που προκαλούν παρόμοιο αποτέλεσμα.Εγώ πιστεύω πως πολλοί απο αυτούς που παίζουν lineage το κάνουν για να νοιώθουν πως είναι κάποιοι(π.χ είμαι Hero και είμαι ο καλύτερος).Εγώ το έπαιξα για 1-2 χρόνια αλλά λίγο καθώς μετά απο 1 ώρα παιξίματος είχα βαρεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δεν ξερω τί είναι αυτό το παιχνίδι και δεν ασχολούμαι με αυτού του είδους τα παιχνίδια...

πάντως, επειδή απόρησα για το επίπεδο γνώσεων των σημερινών εφήβων, θα ήθελα να σημειώσω ότι "lineage" δεν σημαίνει "η εξέλιξη των πόκεμον"...

είναι αγγλική λέξη και σημαίνει γενεαλογία, γενεολογική καταγωγή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Για αρχη-δεν καταλαβαινω πως μπορει να πορωθει κανεις με L2:P.. Ειναι τοοσο βαρετο οπως αναφερε και η krou,ειδικα αν το συκγρινεις με wow..
στο θεμα τωρα.. το οτι παιζει καποιος online games δεν σημαινει οτι παει κατα διαολου και ολα αυτα που διαβασα παραπανω.. ΙΣΩΣ να ειναι απλα μια ασχολια για να περναει την ωρα του!το χετε σκεφτει αυτο?? το οτι καποιος μπορει να παει 1 σαββατοκυριακο στο νετ με τους φιλους του για ενα game αντι να βγει καπου αλλου δεν τον κανει αυτο που λενε "no life"..το online gaming ειναι εθιστικο-ναι.και οντως περναει η ωρα χωρις να το καταλαβεις.και καθεσαι πολλες φορες μεχρι τις 5-6 και βαλε το πρωι..
αλλα νταξει ..οταν ειναι μεσοκαλοκαιρο και ολοι οι φιλοι σου ειναι διακοπες,για παραδειγμα,και δεν εχεις κατι να κανεις -αντι να κατσεις να καεις στην tv ,παιζεις ενα παιχνιδι τετοιου τυπου που ειναι και πιο interactive στην τελικη..τοσο παραξενο και κακο ειναι αυτο?
ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχω υπαρξει και εγω πορωμενη με τετοια παιχνιδια..
δεν λεω πως τα υποστηριζω αλλα δεν τα "καταδικαζω" κιολας οπως εσεις..
το οτι σκοτωνει καποιος τερατα για να ανεβει επιπεδο δεν σημαινει πως στην real life θα παει να σκοτωσει και θα χαιρεται νομιζοντας πως ανεβηκε επιπεδο η κατι τετοιο,ξερω γω!
μην τα γενικευετε ολα ετσι ,δηλαδη..υποτιθεται πως η νεα γενια ειναι πιο ανοιχτομυαλη,αλλα εγω βλεπω αυτη τη στιγμη αποψεις ιδιες και απαραλλαχτες με των γονιων μου και των παππουδων μου!
εχω γνωρισει πολλα παιδια που ειναι ΠΟΛΥ καμμενα και ολα αυτα αλλα κανενα δεν λεει "δεν θα βγω για να κατσω να παιξω.."οπως δεν ελεγα και εγω..
υπαρχουν και καποιοι που το κανουν,λογικα,γιατι ετσι ακουγεται αλλα δεν ειναι και πολυ μεγαλος αριθμος...
μην τρωγεστε τοσο πολυ πια!μια ασχολια ειναι και αυτο για να περναει κανεις τον χρονο του..δν ειναι και η πιο εποικοδομητικη αλλα οκ..

Αυτα ειχα να πω πανω στο θεμα εγω..cheers*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι το επικίνδυνο αρχίζει εκεί που η κοινωνική ζωή και οι υποχρεώσεις αρχίζουν να παραμελούνται... Το βρίσκω φυσιολογικό να λιώσεις στο pc αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις, όχι όμως και το να προσπαθείς να ξεκλέψεις ελεύθερο χρόνο για να πας να παίξεις.. Μια τέτοια κατάσταση αγγίζει τα όρια του εθισμού.

Έπαιζα και εγώ wow (φέτος δεν ξανάβαλα gamecard λόγω πανελληνίων) αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια και ποτέ όταν είχα κάτι καλύτερο να κάνω (π.χ να βγω με φίλους). Επίσης το κακό με το wow είναι οτι μπορείς να ασχοληθείς με πολλές πτυχές του παιχνιδιού παράλληλα, όπως pve,pvp,achievements,quests μέχρι αηδίας, και πάει λέγοντας... Καλό θα είναι να επιλέξετε να ασχολείστε με ένα από αυτά κάθε φορά και όχι με όλα ταυτόχρονα, γιατί αυτό απαιτεί λιώσιμο... Προσωπικά ασχολούμουν μόνο με pve και raidara τις καθημερινές με το guild μου το πολύ 4-5 ώρες το βράδυ... Ευτυχώς είχαμε καλούς παίκτες και κάναμε γρήγορο progress οπότε τα raids γίνονταν σε καλό κλίμα και ξεκουραζόμουν παράλληλα και από τις σκοτούρες της ημέρας... Μέχρι εκεί όμως.. Όταν νύχτωνε και τελείωνε το raid αυτομάτως έκλεινα το pc χωρίς δεύτερη σκέψη..

Σας πληροφορώ μάλιστα ότι ήμουν ο πιο περιζήτητος druid του server και οι προτάσεις που δεχόμουν καθημερινά για instances,raids (και άλλα τέτοια χρονοβόρα) ήταν πάμπολλες. Σε αυτό το σημείο είναι πράγματι δύσκολο να αρνηθείς γιατί μετά σε "παρεξηγούν" και δημιουργούνται κόντρες που προσωπικά δεν επιθυμούσα...Τα online games είναι κοινωνικά παιχνίδια και ως εκ τούτου η συναναστροφή με τους υπόλοιπους παίκτες είναι απαραίτητη. Πρέπει όμως να τεθεί ένα όριο, διότι ειδάλλως το pc δεν θα κλείσει ποτέ και εσύ θα εθιστείς πριν καλά καλά το καταλάβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Για αρχη-δεν καταλαβαινω πως μπορει να πορωθει κανεις με L2:P.. Ειναι τοοσο βαρετο οπως αναφερε και η krou,ειδικα αν το συκγρινεις με wow..
στο θεμα τωρα.. το οτι παιζει καποιος online games δεν σημαινει οτι παει κατα διαολου και ολα αυτα που διαβασα παραπανω.. ΙΣΩΣ να ειναι απλα μια ασχολια για να περναει την ωρα του!το χετε σκεφτει αυτο?? το οτι καποιος μπορει να παει 1 σαββατοκυριακο στο νετ με τους φιλους του για ενα game αντι να βγει καπου αλλου δεν τον κανει αυτο που λενε "no life"..το online gaming ειναι εθιστικο-ναι.και οντως περναει η ωρα χωρις να το καταλαβεις.και καθεσαι πολλες φορες μεχρι τις 5-6 και βαλε το πρωι..
αλλα νταξει ..οταν ειναι μεσοκαλοκαιρο και ολοι οι φιλοι σου ειναι διακοπες,για παραδειγμα,και δεν εχεις κατι να κανεις -αντι να κατσεις να καεις στην tv ,παιζεις ενα παιχνιδι τετοιου τυπου που ειναι και πιο interactive στην τελικη..τοσο παραξενο και κακο ειναι αυτο?
ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχω υπαρξει και εγω πορωμενη με τετοια παιχνιδια..
δεν λεω πως τα υποστηριζω αλλα δεν τα "καταδικαζω" κιολας οπως εσεις..
το οτι σκοτωνει καποιος τερατα για να ανεβει επιπεδο δεν σημαινει πως στην real life θα παει να σκοτωσει και θα χαιρεται νομιζοντας πως ανεβηκε επιπεδο η κατι τετοιο,ξερω γω!
μην τα γενικευετε ολα ετσι ,δηλαδη..υποτιθεται πως η νεα γενια ειναι πιο ανοιχτομυαλη,αλλα εγω βλεπω αυτη τη στιγμη αποψεις ιδιες και απαραλλαχτες με των γονιων μου και των παππουδων μου!
εχω γνωρισει πολλα παιδια που ειναι ΠΟΛΥ καμμενα και ολα αυτα αλλα κανενα δεν λεει "δεν θα βγω για να κατσω να παιξω.."οπως δεν ελεγα και εγω..
υπαρχουν και καποιοι που το κανουν,λογικα,γιατι ετσι ακουγεται αλλα δεν ειναι και πολυ μεγαλος αριθμος...
μην τρωγεστε τοσο πολυ πια!μια ασχολια ειναι και αυτο για να περναει κανεις τον χρονο του..δν ειναι και η πιο εποικοδομητικη αλλα οκ..

Αυτα ειχα να πω πανω στο θεμα εγω..cheers*


+1000 αδερφε

Στο κατω κατω τα παλικαρια που καιγονται, οπως ο τυπας που αναφερει το πρωτο ποστ, δεν ενοχλουν κανεναν και βλαπτουν μονο τον εαυτο τους, οποτε δεν μου πεφτει λογος για το πως επιλεγουν να ζησουν την ζωουλα τους..

Επισης οποιος περνει τετοιες περιπτωσεις, τις γενικευει και μιλαει σαν 80χρονος στενομυαλος εχει πολυ πιο σοβαρο προβλημα απ' το παιδακι που καιγεται. Strangely enough οι μισοι που καθονται και θαβουν τετοια παιδια κανουν 10φορες πιο ανουσια και μη εποικοδομιτικα πραγματα στην ζωουλα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μην παιζετε Lineage παιδια ειναι καταστροφη.
Καιτε τζαμπα εγκεφαλικα κυτταρα.
Ειναι υπερτατη αποβλακωση και συναμα αποκλεισμος απο την κοινωνικη του ζωη.
Και γενικευω την προηγουμενη προταση για ολα τα online games π.χ Dota, Hon και ολα τα αλλα που σχετιζονται μ'αυτο. Βεβαια ολα αυτα σε υπερβολικο βαθμο. Οχι αμα παιζεις 1-2 φορες την εβδομαδα.
Θα σας φερω ενα παραδειγμα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο.
Ενας τυπος, επαιζε Lineage (μην με ρωτησετε server ελεος) και εκλεισε 30 ωρες συνεχομενες μπροστα απο την οθονη. Οχι, δεν προκειται για τυπογραφικο λαθος, 30 ωρες. Αργοτερα του εφερε ενας καφε και τον αφησε μπροστα του. Ο πορωμενος δεν μπορουσε να το δει!!! Ελεγε "Που ειναι ο καφες??" Οεο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μην παιζετε Lineage παιδια ειναι καταστροφη.
Καιτε τζαμπα εγκεφαλικα κυτταρα.
Ειναι υπερτατη αποβλακωση και συναμα αποκλεισμος απο την κοινωνικη του ζωη.
Και γενικευω την προηγουμενη προταση για ολα τα online games π.χ Dota, Hon και ολα τα αλλα που σχετιζονται μ'αυτο. Βεβαια ολα αυτα σε υπερβολικο βαθμο. Οχι αμα παιζεις 1-2 φορες την εβδομαδα.
Θα σας φερω ενα παραδειγμα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο.
Ενας τυπος, επαιζε Lineage (μην με ρωτησετε server ελεος) και εκλεισε 30 ωρες συνεχομενες μπροστα απο την οθονη. Οχι, δεν προκειται για τυπογραφικο λαθος, 30 ωρες. Αργοτερα του εφερε ενας καφε και τον αφησε μπροστα του. Ο πορωμενος δεν μπορουσε να το δει!!! Ελεγε "Που ειναι ο καφες??" Οεο??




ε καλα..αυτο ειναι που λενε"Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου.."
παιρνεις το παραδειγμα ενος συγκεκριμενου ατομου και το γενικευεις για ολο το συνολο των gamers..
αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι υπαρχει σημαντικη διαφορα αναμεσα σ αυτα τα 2.. κριμα.
-----------------------------------------
+1000 αδερφε

Στο κατω κατω τα παλικαρια που καιγονται, οπως ο τυπας που αναφερει το πρωτο ποστ, δεν ενοχλουν κανεναν και βλαπτουν μονο τον εαυτο τους, οποτε δεν μου πεφτει λογος για το πως επιλεγουν να ζησουν την ζωουλα τους..

Επισης οποιος περνει τετοιες περιπτωσεις, τις γενικευει και μιλαει σαν 80χρονος στενομυαλος εχει πολυ πιο σοβαρο προβλημα απ' το παιδακι που καιγεται. Strangely enough οι μισοι που καθονται και θαβουν τετοια παιδια κανουν 10φορες πιο ανουσια και μη εποικοδομιτικα πραγματα στην ζωουλα τους..

κοριτσι ειμαι :P
και χαιρομαι που συμφωνεις...
(η υπογραφη σου τα σπασε :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
κοριτσι ειμαι :P
και χαιρομαι που συμφωνεις...
(η υπογραφη σου τα σπασε :D)

Αμα χαζευει ο ανθρωπος.. Συγνωμη κυρια Ιωαννα :P

(η υπογραφη μου αν την εχεις ζησει δεν ειναι τοσο γ@μ@τη πιστεψε με :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Και εγώ όντας πολύ καμμένος με lineage,wow και άλλα τα έκοψα μαχαίρι γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να βάλω ένα όριο στο πόσο θα παίξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ε καλα..αυτο ειναι που λενε"Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου.."
παιρνεις το παραδειγμα ενος συγκεκριμενου ατομου και το γενικευεις για ολο το συνολο των gamers..
αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι υπαρχει σημαντικη διαφορα αναμεσα σ αυτα τα 2.. κριμα.
-----------------------------------------
Κανεις λαθος δεν γενικευω αυτο που ειπα για ολους απο ενα παραδειγμα.
Απλα, εκανα αναφορα σε μια τραβηγμενη κατασταση στην οποια καποιος θα μπορουσε να βρεθει απο τον εθισμο του στο παιχνιδι. Δεν εννοουσα οτι ολοι οσοι παιζουν ειναι σε τετοια κατασταση. Μην αρπαζεστε κατευθειαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
αυτο το παιχνιδι και μερικα αλλα σε κανουν να ''κολλησεις'' και να εθιστεις τοσο,με αποτελσμα να μην μπορεις να ξεκολλησεισ και το μονο που θα σκεφτεσαι ειναι ποτε θα παω να παιξω π.χ.lineage.Πολλες ερευνες εχουν δειξει πως αυτα τα παιδια που ειναι εθισμενα απο τετοια παιχνιδια στην κυριολεξια ειναι καμμενα δεν μπορουν να το βγαλουν απο το μυαλο τους και χανουν αρκετο χρονο απο την ζωη τους παιζοντας(ενα συγκεκριμενο)παιχνιδι,και αν χασουν και το παρουν κατακαρδα υπαρχη περιπτωση και να αυτοκτονησουν:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavl0s

Νεοφερμένος

Ο Pavl0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και εγώ όντας πολύ καμμένος με lineage,wow και άλλα τα έκοψα μαχαίρι γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να βάλω ένα όριο στο πόσο θα παίξω...


και εγω φιλε .. επαιζα απο τα 9 μου να φανταστεις :jumpy:... αλλα ενταξει το απλο παιχνιδι δεν ειμουν και στο επιπεδο του φανταστικου φιλου μας Χαρη ... απλα καποιες εποχες σε low rate που σε 2 βδομαδες ειχα siege και ετρεχα (ξερεις πως ειναι αυτα :P) .. αλλα ενταξει καποια στιγμη το βαρετθηκα και το εκοψα πολυ γρηγορα .. δηλαδη? την επομενη και ολας μερα:thanks: να σας πω και το αλλο ... οταν καποιος παιζει απ οτο σπιτι θα "καει" λιγοτερο απο αυτον που παιζει απο ενα νετ... τελος παντων ... λεω και εγω το δικο μου μυνημα σε οσους παιζουν απλα κοψτε το! δεν σας προσφερει τιποτα και αυτο θα το καταλαβετε μετα απο 3-4 μηνες .. ενας φιλος μου ειχε φτασει σε σημειο να παιζει 20 ωρες την ημερα και κοιμοταν 6 ωρες τη νυχτα ... καλα αμα φτασετε σε αυτο το σημειο αντε γει σε ψυχολογο αλλα απλα το αναφερω! :jumpy: ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να παίζει φανατικά lineage και wow. Ειδικά σε μικρές ηλικίες, πρόκειται για αργόσχολους. Καλύτερα να πάνε για ποτό, παρά να κάψουν τον εγκεφαλό τους. Ή αν τους αρέσουν οι υπολογιστές να ασχοληθούν σοβαρά με αυτούς. Μπορούν να μάθουν προγραμματισμό, unix, να φτιάχνουν ιστοσελίδες κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το αλκοόλ καίει χειρότερα τον εγκέφαλο από μερικές ώρες WoW.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλά υπάρχουν και περιπτώσεις που ο χαρακτηρισμός 'μερικές' για τις ώρες που παίζουν κάποιοι μοιάζει αστείος.

Πάντως, όσο εύκολα μπορείς να κολλήσεις στο pc άλλο τόσο μπορείς να κολλήσεις στο ποτό, και όντως, θα έχει πιο βλαβερές συνέπειες.


ΥΓ. Δεν το πιστεύω ότι έγραψα σε τόπικ που αφορά το lineage... δέκα πατερημά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εχω ξοδεψει μια ωρα 45 λεπτα και 36 δευτερολεπτα απο την ζωη μου σε αυτο το παιχνιδι:(

Να μια περιγραφη του παιχνιδιου
Lineage (ή καλύτερα Line-Aids) (Εποχή της γραμμής)

Το Linage, κοινώς γνωστό και ως "L2" ("Ελ Του" – ή "Ο Δεύτερος", στα Ισπανικά, ή "Εποχή της Γραμμής" (Line Age)) είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι ρόλων (MMORPG - προφέρεται "μουμόρπγκ"), το οποίο παίζεται ταυτόχρονα από πολλά άτομα από όλο των κόσμο και βρίσκει τεράστια ανταπόκριση σε άτομα ηλικίας 10-45 χρονών. Σε αυτό το παιχνίδι παίρνεις "εμπειρία" σκοτώνοντας παραπληγικά τέρατα, κάτι το οποίο προσφέρει πολλά αγαθά στον παίκτη και στο παιχνίδι. Επίσης υπάρχουν διαφορετικοί σέρβερς για το Lineage, οι οποίοι έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις, και μπορείς να φτάσεις σε μερικούς στο ανώτατο level σκοτώνοντας δυο μόνο τέρατα, ώστε να νιώθεις γαμάτος! Τέλος, μπορείς να είσαι άνθρωπος, ξωτικό (άσπρο ή μαύρο), νάνος, ή Ορκ. Οι άνωθεν κατηγορίες χωρίζονται επίσης σε μαχητές και μάγους. Η πληθώρα των επιλογών αυτών καλύπτει και τα πιο απαιτητικά γούστα και βγάζει στην επιφάνεια απωθημένα από προηγούμενες ζωές.
Το Παιχνίδι

Σκοπός του παιχνιδιού είναι να σκοτώνεις διάφορα διάσπαρτα εντός του παιχνιδιού παραπληγικα τέρατα, τα οποία ως αμυντικό μέσο έχουν τις πατερίτσες ή το αναπηρικό καρότσι τους. Όταν τα σκοτώνεις, μαζεύεις από τα κατάλοιπά τους χρήσιμα αντικείμενα (drops) που έχουν ευρύτατη χρήση:
χρηματικά ποσά (καθότι όλοι γνωρίζουμε ότι τα τέρατα φορούν παντελόνια με τσέπες και μάλιστα τα θηλυκού τύπου κουβαλάνε και τσαντάκι),
σπάνια οπλικά συστήματα (φωτόσπαθο από τους Τζεντάι, βόμβες αντιύλης, τα προφυλακτικά του Τσακ Νόρις με γεύση χοιρινό με σέλινο),
πανάκριβα αντικείμενα (σπάγγοι, πέτρες, κλαράκια),
και σπάνια φυτικά συστατικά (ρίζες τσουκνίδας, άνθη παπαρούνας, πευκοβελόνες).

Σκοτώνοντας λοιπόν τα τέρατα, κερδίζεις σε εμπειρία και ανεβαίνεις επίπεδο το οποίον είναι και το ζητούμενο («γαμείς και δέρνεις»). Επίσης ανεβαίνοντας επίπεδο, πλουτίζεις εξαιρετικά τις γνώσεις σου. Ενδεικτικά:
Μαθαίνεις ξόρκια του τύπου «θα σε φυσήξω και θα πουντιάσεις», «θα σε πλύνω και θα ξεβάψεις», «θα σου βάλω φωτιά και θα χοροπηδάς», «θα σε ματιάσω και θα πεθάνεις» και πολλά άλλα ευρηματικότατα και όμορφα.
Αποκτάς γνώσεις Μαγκάιβερ. Μπορείς με ένα κλαρί, δυο μανταλάκια κι ένα σωβρακολάστιχο να φτιάξεις τόξο που σκοτώνει δεινόσαυρο σε απόσταση χιλιομέτρου με ένα και μόνο βέλος (φτιαγμένο από τσίχλα).
Φοράς πανοπλίες και χρησιμοποιείς όπλα που, όσο πιο μεγάλο το επίπεδο τόσο πιο καραγκιόζης δείχνεις, οπότε και ξεχωρίζεις από τα καραγκιοζάκια (μικρότερα επίπεδα).
Απόκτηση «κατοικίδιων» ζώων με όψη και χρησιμότητα διφορούμενη. Για παράδειγμα, ένα περίεργο μωβ πουλί, με 8 πόδια, 4 κεφάλια και φωνή καρακάξας. Δεν μπορεί να πετάξει αλλά μπορεί να χέσει, με αποτέλεσμα το τέρας να πεθάνει από χολέρα.
Σε κάποιους χαρακτήρες μαθαίνεις τοπικούς χορούς και τραγούδια, διασκεδάζοντας τους άλλους και δημιουργώντας εύκρατο κλίμα στην ατμόσφαιρα, με αποτέλεσμα ακόμα και τα τέρατα να εγκαταλείπουν τις εχθροπραξίες και να το ρίχνουν στον καλαματιανό (ενίοτε και μπάλο). Και πολλά άλλα…

Σε αντίθεση με τα κλασικά παιχνίδια, όταν ο παίκτης «σκοτώνεται», ξαναγεννιέται «ως φοίνικας από τις στάχτες του», με μικρό τίμημα (συνήθως μικρή απώλεια της μέχρι τότε κερδισμένης εμπειρίας του). Οπότε βέβαια και το παιχνίδι δεν έχει τέλος. Όταν ο παίκτης αποκτήσει αρκετή εμπειρία και υψηλό επίπεδο (δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι ζητούμενο), μπορεί πια να πλακώνεται στο ταβερνόξυλο με άλλους παίκτες, διασκεδάζοντας αφάνταστα με βρισίδι απείρου κάλλους («θα σου γ..ήσω τη μάνα ρε!», «Ρε κωλόζωο θα σε σκίσω» κλπ κλπ), οπότε η ώρα περνάει ακόμα πιο ευχάριστα.
Ο Σωστός Τρόπος για να γίνει Κανείς Κυρίαρχος

Δεν γίνεται. Όσο κι αν προσπαθήσεις, πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο καμένος. Η κατάσταση αυτή ονομάζεται και παράδοξο του Artec, προς τιμήν του ανθρώπου που προσπάθησε να βάλει ένα τέλος, κλείνοντας τον bnb server.
Στρατηγική Παιχνιδιού

Για να επιτευχθεί αυτός ο αόριστος σκοπός του παιχνιδιού, πρέπει οι παίκτες να ξεχάσουν όλα όσα ήξεραν περί ζωής. Βασικοί κανόνες για να γίνεις καμένος αλλά και ο «γ.μάω και δέρνω» του παιχνιδιού:
Πέραν του monitor, δεν υπάρχει ζωή.
Μάθετε να τρώτε και χειρίζεστε ποντίκι/πληκτρολόγιο ταυτόχρονα.
Εξοικονομήστε χρόνο μεταφέροντας τον υπολογιστή στην τουαλέτα.
Ο ύπνος είναι εχθρός! Κοιμάστε όσον το δυνατόν λιγότερο πίνοντας πολλούς καφέδες.
Μπάνιο;;; Δεν χρειάζεται, είναι σπατάλη χρόνου. Έτσι κι αλλιώς μόνος είστε (και θα είστε για μεγάλο χρονικό διάστημα).
Απαγορεύεται αυστηρά σύντροφος στη ζωή σας! Ενοχλεί τα τέρατα και φεύγουν μακριά σας. Επίσης είναι μέγιστη σπατάλη χρόνου!
Περιορίστε τους φίλους σε virtual. Δηλαδή αυτούς που παίζουν μαζί σας και σας βοηθούν στην επίτευξη του σκοπού σας.
Αποσυνδέστε το τηλέφωνο και κρατήστε μόνο τη σύνδεση internet. Οποιοσδήποτε θέλει να επικοινωνήσει μαζί σας, μπορεί άνετα να ξεκινήσει κι αυτός το παιχνίδι και να σας βρει in-game.
Απενεργοποιήστε το κουδούνι του σπιτιού και αμολήστε το σκύλο (εάν έχετε). Όποιος θέλει να σας σηκώσει από τον υπολογιστή, είναι εχθρός που τον έχουν μισθώσει τα τέρατα να σας σαμποτάρει!
Αν παίζετε από internet café, εκδώσετε κάρτα με πενταετή διάρκεια και 24ωρη χρήση. Θα εξοικονομήσετε αρκετά χρήματα.
Το Κάψιμο

Τα άτομα που καίνε τα εγκεφαλικά τους κύτταρα σε αυτό το παιχνίδι πάσχουν από οξεία αζωίαση και, εκτός από κάποιες ασήμαντες εξαιρέσεις, την βγάζουν όλη την ημέρα μπροστά από τον υπολογιστή του σπιτιού τους ή κατά προτίμηση σε έναν γωνιακό υπολογιστή του internet cafe της γειτονιάς τους (για να μην πάνε σε κανένα άλλο πιο μακρινό και κουραστούν). Συνηθίζουν να παίζουν δυο μέρες σε έναν σέρβερ και αφού φτάσουν στο ανώτατο επίπεδο τον παίκτη τους και νιώσουν κυρίαρχοι του κόσμου, πάνε να παίξουν αλλού μετά. Όλοι αυτοί έχουν μια ψευδαίσθηση ότι κάνουν κάτι για το οποίο πρέπει να περηφανεύονται, και περιφρονούν όσους δεν ασχολούνται με το παιχνίδι, επειδή δεν ξέρουν απλά τι να συζητήσουν μαζί τους. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία παικτών Lineage II, που οι σέρβερ στους οποίους η εξέλιξη του παίκτη είναι γρήγορη, τους φαίνεται σαν 'νουμπιά'. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι σκληροπυρηνικοί παίκτες Lineage II, οι οποίοι δεν έχουν (εκτός από ζωή) πρόβλημα να σκοτώσουν 4.569.321 λαγουδάκια και 34 αράχνες XXL-size για να φτάσουν στο εικοστό επίπεδο τον παίκτη τους. Αυτοί έχουν την ψευδαίσθηση ότι ευχαριστιούνται το παιχνίδι περισσότερο από τους άλλους. Επειδή ο παίκτης τους έφτασε στο εβδομηκοστό του επίπεδο σε 2 χρόνια 3 μήνες 4 ημέρες 6 ώρες 9 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα, τα οποία έχουν χάσει από τη ζωή τους, νομίζουν ότι "νιώθουν το παιχνίδι", όπως λένε στη διάλεκτο τους. Αυτή η κατηγορία εμφανίζει μεγάλα ποσοστά αυτοκτονικών παικτών, διότι μια ωραία πρωία ο σέρβερ αργά ή γρήγορα θα κλείσει, και το κάψιμο θα πάει στράφι. Αν τελικά ο παίκτης καταφέρει και ξεπεράσει το σοκ του κλεισίματος του σέρβερ, αφού χύσει τόνους καυτά δάκρυα και βγάλει καμιά εικοσαριά σπαραχτικές κραυγές επειδή έχασε φίλους όπως ο DenExoZoi1990, o Paizo2XroniaSynexomena, η ToPaizoGomena και ο SexyXontros, καταλαβαίνει το σφάλμα του. Και μετά απλά ψάχνεται να βρει σέρβερ. Πιθανό είναι να πάει όπου πάνε οι προαναφερθέντες μεγκαπιξελικοί φίλοι του. Όμως μέσα σε αυτούς τους παίκτες υπάρχουν μικρά σε ηλικία άτομα που αποδεικνύουν ότι έχουν ένα λαμπρό μέλλον μπροστά τους, και ότι κακώς τους θεωρούν ξεγραμμένους. Αυτά τα άτομα εκτός από το Lineage που είναι η κύρια ασχολία τους, γράφονται σε σχολή χορού, Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά, Γερμανικά, Κινέζικα, κιθάρα, τύμπανα, μαθήματα τραγουδιού, μαγειρικής, ηλεκτρολογίας, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, τένις, σκάκι, τάβλι, και σε αρκετά ακόμα ενδιαφέροντα πράγματα. Κι όλα αυτά για τον πολύ απλό λόγο ότι μπορούν να λείπουν από το σπίτι όλη την ημέρα για να είναι στο ίντερνετ καφέ της γειτονιάς τους. Και αυτοί καίγονται και οι γονείς τους κοιμούνται ήσυχοι αφού τα παιδιά τους έχουν υγιή ενδιαφέροντα, άσχετο ότι σε όλες αυτές τις σχολές πατάνε μόνο στην ημέρα της εγγραφής τους αλλά και στον Αγιασμό (για να παρακαλέσουν τον Θεό να τους κάνει "ίμπα" στο Lineage II).

Όσοι παίζουν φανατικά Lineage ισχυρίζονται ότι πριν αρχίσουν να παίζουν τους πλησίασε ένας κύριος και τους έδωσε ένα παράξενο κόκκινο χαπάκι. Μερικοί πιο συνειδητοποιημένοι λένε ότι ο κόσμος μας είναι το Matrix και η αλήθεια βρίσκεται στο Lineage. Αυτά τα άτομα στην πλειοψηφία τους ονομάζονται "άζωοι", επειδή απλά πάσχουν από έλλειψη πραγματικής ζωής και νομίζουν ότι το Lineage τους παρέχει όλα όσα χρειάζονται για να επιβιώσουν. Κάποιοι που θέλουν να το παίξουν αυτοσυνειδητοποιημένοι λένε σε όποιον συναντάνε στο παιχνίδι "get a life", αγνοώντας ότι ούτε αυτοί έχουν.
Οι Αρχιάζωοι

Οι "GM's", δηλαδή οι πιο άζωοι παίκτες του παιχνιδιού που είναι διαχειριστές των server, έχουν την ικανότητα να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις με τους ώμους τους όπως κάνει και ο Μητσοτάκης. Μάλιστα, στο επίπεδο 5 και μαζί με κάτι άλλα ναρκωτικά που παίρνει ο χαρακτήρας κάνει χειρότερα απο εκκρεμές.

Ο τρόπος σκέψης ενός Lineager: Σκοτώνω τέρατα. Καμαρώνω. Σκοτώνω τέρατα. Καμαρώνω. Σκοτώνω τέρατα. Καμαρώνω. Σκοτώνω τέρατα. Καμαρώνω.
Συμπληρωματικά στοιχεία του παιχνιδιού

Επίσης η πλοκή του παιχνιδιού εμπλουτίζεται με διάφορα σενάρια (quests), όπου ο καθένας (ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του) μπορεί να ασχοληθεί (προαιρετικά). Αποτελεί συνήθως μικρή ανάπαυλα από την ακατάσχετη εξόντωση τεράτων. Πρόκειται για μετα-μοντέρνα παραμύθια κι ενδεικτικά αναφέρουμε:
«Η Χιονάτη και οι 7 αυνάνοι», σενάριο που παίζεται κυρίως από αρσενικούς παίκτες που έχουν διαλέξει χαρακτήρα νάνο (dwarf) και θα αποκτήσουν ερωτική ζωή όταν και η Χιονάτη αποκτήσει σάρκα και οστά ανάμεσά μας.
«Η Σταχτομούνα», σενάριο που απευθύνεται σε θηλυκούς παίκτες (παίκτριες), οι οποίες την τελευταία φορά που είχαν σεξουαλική επαφή, ήταν όταν κόπηκε το Internet γιατί είχε γίνει ένα σκηνικό με κάποιο τανκ σε εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Πατησίων.
«Η ωραία κι ο Παιδέρας», σενάριο για άσχημους χαρακτήρες βουβαλοειδούς τύπου (Orc), όπου ακόμα και τα τέρατα του παιχνιδιού φαντάζουν μπροστά τους σαν γλυκύτατα νεογέννητα βρέφη. Οι παίκτες έχουν την τάση να «βιάζουν» τα πάντα στο πέρασμά τους και όνειρό τους είναι να προστεθεί στο παιχνίδι σενάριο με πρωταγωνίστρια την στρουμφίτα ώστε να την βιάζουν ανενόχλητοι και κατʼεξακολούθηση.
«Ο μαγικός καυλός», σενάριο για όλους τους παίχτες ώστε να τους θυμίζει κάπου-κάπου να αυτοϊκανοποιούνται, αλλιώς ελλοχεύει κίνδυνος εγκεφαλικού.
Συμπτώματα και Επιπτώσεις

Μικρή μερίδα παικτών κάνει ένα διάλειμμα από το παιχνίδι δέκα-δεκαπέντε λεπτών για φαγητό, γεγονός αισιόδοξο, καθ' ότι οι περισσότεροι παίκτες αρκούνται στους αντιπάλους που έφαγαν εντός του παιχνιδιού. Μετά από πολλές ώρες πόρωσης, τα άτομα αυτά παθαίνουν το σύνδρομο με κωδικό όνομα L2C1-C6, με το C να δηλώνει την σοβαρότητα της κατάστασης. Μερικά συμπτώματα της πάθησης αυτής είναι:
Κάνουν παράξενους ήχους, όπως: "ΛΟΛ!", "ΡΟΦΛ", "ΟΜΦΓΚ", "ΠιΚέι!", "ΤΖΙ ΤΖΙ", "ΚΙΟΥ ΚΙΟΥ ΣΟΥ ΝΟΥΜΠΑ!" κτλ. ειδικά αν τα κάνουν εκτός παιχνιδιού.
Λένε διάφορες ασυναρτησίες εκτός παιχνιδιού, όπως: "Πάμε να εξπάρουμε", "Έλα Γκιράν", "Ωχ, ένας νταγκεράς με κάρμα!", W8 (= wait) κτλ.
Βγαίνουν στο δρόμο και να φωνάζουν "ΑΝΤΕΝΑ ΠΛΙΖΖΖΖΖ", "ΛΑΑΓΚΓΚΓΚΓΚ".
Ζητάνε S grade όπλα απ' τα περίπτερα, και buffs απ'τα γυράδικα.
Κρατάνε ένα μαχαίρι κι ένα κομμάτι χαρτί και να βρίζουν χριστοπαναγίες επειδή "δεν γίνεται enchant εξ' αιτίας του lag".
Σε ακραίες περιπτώσεις βλέπουν κάποιον περαστικό και αφού τσιρίζουν "ΠΙΚΕΪΙΙ" αρχίζουν να τον χτυπάνε. Άμα τελικά φάνε αυτοί το ξύλο και δεν έχουν έρθει ακόμα στα συγκαλά τους, φωνάζουν "ΡΕΕΕZZZ ΠΛΙΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ".
Αν όμως τελικά τον δείρουν και πάρουν όπως λένε κάρμα, τρέχουν πανικόβλητοι να το κάψουν, "σκοτώνοντας" ο ένας τον άλλο.
Πάνε να πάρουν εισιτήρια για το αστικό από τα περίπτερα και ζητάνε scrolls of escape. Επίσης καλούν τον οδηγό του αστικού "Gatekeeper", και του λένε να τους κάνει teleport (γίνεται και με τους ταξιτζήδες) σε διάφορα μέρη με παράξενα ονόματα. Όταν έχει μποτιλιάρισμα αρχίζουν να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις με το χέρι τους λες και προσπαθούν να χειριστούν το ποντίκι ώστε να ξεκολλήσουν.
Καλούν ο ένας τον άλλον "νουμπά"
Σκοτώνουν σκυλιά και γάτες για να "εξπάρουν"
Όταν βρούνε κάποια σαύρα την παίρνουν στο σπίτι τους και την βάζουν σκοτώνει μύγες και άλλα εύκολα έντομα, για να ανέβει λέβελ και να μεγαλώσει ώστε να γίνει αργότερα δράκος.
Σκάνε στη στάση του λεωφορείου και φωνάζουν "ΝΟΜΠΛΕΣ ΠΛΙΙΙΙΖ". Αμα τυχει και βρούνε κανένα δικό τους το ανταλλάζει για "ρεκ".
Όποτε βλέπουν άτομα να μαλώνουν αναφωνούν "Πάμε μπας και πέσει κάνα mace acumen"
Πάνε στο περίπτερο λένε: "trade plz"
Ζητιανεύουν στους δρόμους και λένε: "adena plz"
Σε όποια παρέα και να κάτσουν ζητάνε Party (μοιρασμός του εξπαρίσματος κατά την ορολογία τους)
Αναρωτιούνται ποσά HP τους έδωσε η μακαρονάδα που μόλις έφαγαν.
Κάθονται στη μέση του δρόμου και περιμένουν, όπως λένε, να τους ανεβεί το MP (μάνα πόιντς), ενώ γράφουν SMS στο κινητό ξεκινώντας με ". Σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις μάλιστα χρησιμοποιούν τα μπλε Powerade ως Mana Potion.
Βρίσκοντας στον δρόμο 10 ? αντί για 100 ? άρχισαν να παραπονιούνται για το drop rate.
Φορούν ρόμπες όταν βγαίνουν έξω για να μη χάσουν το Casting Speed όπως λένε (τώρα τιντούτο είναι άλλο πράγμα)
Νομίζουν ότι το μπαστούνι του παππού τους έχει πάνω από 500 Magic Attack και προσπαθούν να βρουν το account του παππού τους για να το κλέψουν.
Όταν οι ανήλικοι παίκτες είναι σε ίντερνετ καφέ (πως το μιλάω το αγγλικό δικέ μου;) ανταλλάσσουν τις απόψεις τους σε πολιτισμένο επίπεδο, χρησιμοποιώντας εκφράσεις όπως "Όχι, όχι, όχι ρε μ****α μου γ******ε το μ***ί!", "Π******α!", "Το μ***ί της μάνας σου μ****α", "Πάλι με γ******ε, ΤΡΕΞΕ ΡΕ Π**ΣΤΗ Γ*ΜΩ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ!" κ.λ.π..
Βάζουν ένα αναμμένο πορτατίφ κάτω από την μπλούζα τους να φωτίζουν και να μοιάζουνε με "Hero" ήρωα και φοράνε τη στέκα της μητέρας τους για κορώνα στο κεφάλι!
Όταν παίζουν και χάνουν, δηλαδή τρώνε -4%, κάνουν σαν να πέθανε η οικογένειά τους, κλαίνε, χτυπιούνται, και μπορεί να πέσουν και σε βαριά κατάθλιψη... Αυτά για σερβερ με μικρό ρειτ... Κάνουν δηλαδή σαν τους Emo, ακόμη κι αν τους κοροϊδεύουν.
Όταν παίζουν και τους πέσει ένα καλό άιτεμ (item) κάτω επειδή κάποιο τέρας τους σκότωσε, αρχίζουν και τηλεφωνούν σε φίλους και γνωστούς (ακόμα και αν στις μικρές ώρες) που παίζουν στον σέρβερ τους, ζητώντας τους απελπισμένα να μπουν και να πάνε να τους κάνουν "ρεζ" για να πάρουν πίσω το "εξ-πι" και το "άιτεμ" τους.
Αν τους την πέσουν καθώς βγαίνουν απ την πολυκατοικία τους παραπονιούνται στους μπάτσους ότι δεν δουλεύει το "σπόουν προτέξιον". Βέβαια έχει καταγραφεί μόνο μια τέτοια περίπτωση, γιατί ποτέ δε βγαίνουν απ το σπίτι τους. Ο καταγγέλλων ήταν καλεσμένος για πέντε εβδομάδες στο δελτίο ειδήσεων του Star και η πρώτη του δήλωση ήταν πως είχε εντυπωσιαστεί από "εκείνο το κίτρινο πράγμα που βγαίνει στον ουρανό, φωτάει και καίει".
Δουλεύουν όλη μέρα και χαλάνε τα λεφτά τους στα ίντερνετ καφέ ή για να αγοράσουν όπλα και τέτοια στο λινεατζ...
Στα σχολικά βιβλία κάνουν όπλα στους ανθρώπους στις εικόνες και γράφουν από πάνω τους ένα όνομα (nickname).
Όταν ένας φίλος τους χτυπάει λένε "w8 να σου κάνω heal".
Όταν κάποιος πάει αργά λένε "Δεν πήρες buffs ρε;".
Σε τυχόν διαφωνίες χρησιμοποιούν την απειλή "Μην μιλήσεις θα σε <<πικάρω>>..."
Επίσης δεν θα έπρεπε να αφερέσουμε αυτό το κλασικό video [ame]https://www.youtube.com/watch?v=cQuw1749ad8[/ame]
Μακροπρόθεσμες Επιπτώσεις

Επιστημονικές μελέτες έχουν δείξει ότι η αύξηση των παικτών στο Lineage έχει προκαλέσει επιδείνωση το φαινομένου του θερμοκηπίου. Εξελικτικοί βιολόγοι, πάντως, ευελπιστούν ότι τα καψίδια δεν θα χτυπήσουν γκόμενα στον αιώνα των άπαντα, και έτσι η ανθρωπότητα θα γλιτώσει από την υπερθέρμανση.
Αντιμετώπιση

Πλήρης ίαση της ασθένειας δεν υπάρχει. Γίνονται απεγνωσμένες και εκτεταμένες έρευνες για την παρασκευή εμβολίου, αλλά ο ιός είναι φοβερά ανθεκτικός. Παρόλα αυτά, οι γιατροί συνιστούν μερικές θεραπείες που βασίζονται στην τεχνική του σαμποτάζ:
Κατέβασμα του γενικού διακόπτη ρεύματος. Ο ασθενής κατά 99% θα παρουσιάσει βίαιη συμπεριφορά, οπότε καλύτερα να απομακρυνθείτε (απόσταση ασφαλείας: 1km + )
Σαμποτάζ του ηλεκτρονικού υπολογιστή (format σκληρού δίσκου) την ώρα που ο ασθενής κοιμάται. Μπορεί να προκαλέσει αυτοκτονική κατάθλιψη, οπότε επιβάλλεται να είστε εφοδιασμένοι με ισχυρά ψυχοφάρμακα.
Πληρωμή (χρηματική δωροδοκία) κάποιου άλλου παίχτη, άγνωστου αλλά απαραίτητα μεγαλύτερου επιπέδου, ώστε να παρενοχλεί και να «σκοτώνει» συνέχεια το χαρακτήρα του ασθενούς. Σίγουρο αποτέλεσμα είναι τα απίστευτα νεύρα με δυνατές φωνές και βρισιές, αλλά έτσι ίσως, πάνω στα νεύρα του, σπάσει και τον υπολογιστή οπότε η θεραπεία θα βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Οποιαδήποτε άλλη ευφάνταστη θεραπεία σκεφτείτε, είναι εκ των προτέρων δεκτή.
Είπαν για το άρθρο

"kala re tn paleuete????? siga min ***** *** kompreser o gm oi gm ***** *** na diaxirizontai tous server oute narkotika pernoun oute tpt"

"lete . . . . *** ola auta pou grafete mono ta misa *** ligotera isxioun"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top