Επιπτώσεις του lineage

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
miv κάνεις τεράστιο λάθος.

Το σύνδρομο του καρπιαίου σωλήνα δεν έχει αποδειχτεί πως προκαλείται από τη χρήση του pc και το έχω ψάξει γιατί είχα τέτοια ανησυχία καθότι ένα διάστημα με πονούσε το χέρι μου, αλλά έτσι κι αλλιώς εμφανίζεται μετά την ενηλικίωση. Βέβαια, κρατάω επιφυλάξεις, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, αλλά όπως είπα δεν έχει αποδειχτεί.

Από το wiki: (είχα βρει και από αλλού ότι δεν έχει αποδειχτεί για να μη λέτε ότι είναι αναξιόπιστο το wiki)

Most cases of CTS are idiopathic: without a known cause. A common factor in developing carpal tunnel symptoms is increased hand use or activity. While repetitive activities are often blamed for the development of CTS, the correlation is often unclear. Physiology and family history may have a significant role in individual's susceptibility. Furthermore, stress, trauma and several other diseases are also possible causes of CTS.
[..]
Studies done by the National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH), indicated that job tasks involving highly repetitive manual acts or necessitating wrist bending or other stressful wrist postures were connected with incidents of CTS or related problems. However, it appears that the 30+ studies reviewed were concerned with the occupations of assembly line workers, meat packers, food processors, and the like, not general office work.


Επίσης: A 2001 study by the Mayo Clinic found heavy computer use (up to 7 hours a day) did not increase a person's risk of developing carpal tunnel syndrome.

https://www.ninds.nih.gov/disorders/carpal_tunnel/detail_carpal_tunnel.htm#101183049


Αρχική Δημοσίευση από miv:
Κα η πιο προσφατη ακρως κομπιουτερικη νοσος ειναι η νοσος του καρπου, που δεν προκαλειται απο τιποτα αλλο.

γελάω.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αν πάμε με τη λογική της νόσου του καρπού στο τέλος δε θα βγαίνουμε έξω από το σπίτι γιατί μπορεί όπως κατεβαίνουμε τις σκάλες να σπάσουμε το πόδι μας.. Κάτι τέτοιο έχω εκλάβει μέχρι στιγμής από τα λεγόμενά σου.. :(

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που πρέπει να εφαρμόσουμε είναι το παν μέτρον άριστον όπως προανέφερε κάποιος φίλος :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή αν πιάσουμε τα διάφορα προβλήματα όπως επιληψίες και σύνδρομα του καρπιαίου σωλήνα δεν θα καταλήξουμε πουθενά μιας και δεν είναι μόνο το lineage. Εγώ θα το πάω στο ψυχολογικό και κοινωνικό κομμάτι της υποθέσεως. Με την πολύωρη και εθισμένη ενασχόληση με το lineage και τα mmorpgs γενικότερα δε χάνεις απλώς την ώρα σου. Χάνεις την επαφή σου με το περιβάλλον και την προσωπικότητά σου. Ένας "καμένος" ζει σε ένα εντελώς δικό του κόσμου (είτε αυτός είναι της aden είτε της kalimdor είτε του mu κοκ) και για να επανέρθει χρειάζεται αρκετή προσπάθεια (Λέο (τπτ) Λέο (τπτ) ΛΕΟ (τπτ) ΛΕΟ (+ σκούντημα στους ώμους) εεε τι είναι). Γίνεται ένα νέο άτομο που νομίζει πως το mmorpg που παίζει είναι το παν. Μιλάει μόνο γι' αυτό, συμπεριφέρεται λες και είναι σ' αυτό, κάνει κοπάνα γι' αυτό, όταν δεν μπορεί να πάει στο net ή να παίξει σπίτι του παθαίνει κατάθλιψη κα. Έχω δει παιδιά να πλακώνονται επειδή ο ένας pkαρε τον char του άλλου ή γιατί δεν του έκανε buff ή για χίλιους άλλους ασήμαντους λόγους στα μάτια μας αλλά για αυτούς είναι ζητήματα υψίστης σημασίας...... Παρόλαυτα δεν βρίσκω σωστή την αναλογία του εθισμού στα mmorpgs με του εθισμού στα ναρκωτικά. Τα ναρκωτικά είναι κάτι πολύ χειρότερο και για να μπορέσει να ξεφύγει κάποιος απ' αυτήν την παγίδα χρειάζεται χρόνια ολόκληρα και πάλι είναι αμφίβολο αν θα τα καταφέρει. Απεναντίας για τα mmorpgs ένα password στο PC και κόψιμο του χαρτζιλικιού για κάνα μήνα λύνει το πρόβλημα στις "μικρές" ηλικίες. Στις μεγαλύτερες ένα σοκ στην κοινωνική ζωή και λίγη προσπάθεια απ' το άτομο αρκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φιλε Ωριωνα αυτο ειπα κι εγω σε καποιο σημειο, αλλα εσυ ωσαν τρελογιατρος φυσικα το συνεταξες καλυτερα!:P
Σχετικα με τη νοσο του καρπου, μπορει να μην εχει αποδειχτει πειραματικα, αλλα στατιστικα ισχυουν οσα ειπα. Οτι προκαλειται απο λαθος χρηση του χεριου στον υπολογιστη. Και συσχετιζοντας το με το "κολλημα" των gamers διαπιστωνουμε ευκολα οτι αυτοι ειναι που δεν ενδιαφερονται για την τοποθετηση του σωματος τους, αλλα μονο για να παιξουνε. Τα ναρκωτικα επισης δεν τα ανεφερα για να το παμε σε σωματικο προβλημα. Ακριβως τα ανεφερα λογω της διαταραχης στο ψυχοκοινωνικο. Ο καλυτερος ορισμος τους για εμενα μεχρι τωρα ειναι ψυχοτροπες ουσιες. Απλα το πηγαμε και σε σωματικο που οντως βεβαια εχει συνεπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σχετικα με τη νοσο του καρπου, μπορει να μην εχει αποδειχτει πειραματικα, αλλα στατιστικα ισχυουν οσα ειπα. Οτι προκαλειται απο λαθος χρηση του χεριου στον υπολογιστη.

Μα δεν έχουν κάνει πειραματικές έρευνες, στατιστικές έχουν συλλέξει και οι στατιστικές έχουν δείξει πως δεν σχετίζεται με τον υπολογιστή αλλά με εργασίες που απαιτούν δύναμη στον καρπό και χρήση βαριών εργαλειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχετιζεται και με αλλα πραγματα, το ξερω. Και οπως ειπα, μονο στατιστικα εχουν βγαλει καποια συμπερασματα. Δεν εχω ακουσει ποτε ομως οτι απεκλεισαν το συσχετισμο με τον υπολογιστη. Τουλαχιστον τα περιστατικα στην Ελλαδα ειχαν ιστορικο κακης χρησης υπολογιστη ως επι το πλειστον, απο προσωπικη πληροφορηση που εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κανείς δεν απέκλεισε το συσχετισμό όμως από σχετικές έρευνες δεν έχει αποδειχτεί πως προκαλείται από την χρήση του. Μας έπεισες με τις προσωπικές σου πληροφορήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ηταν ο σκοπος μου να σε πεισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Krou συμφωνώ με όσα λες, άλλωστε οτιδήποτε και αν κάνουμε χωρίς μέτρο είναι σίγουρο πως θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στη ζωή μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ηταν ο σκοπος μου να σε πεισω.

Το έθεσες ως επιχείρημα και τα επιχειρήματα τέτοιο σκοπό έχουν. Έτσι κι αλλιώς φαίνεται πως έχεις άγνοια για το θέμα από την πρώτη φράση που είπες σχετικά με το σύνδρομο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ποιος ηταν ο σκοπος μου αφησε με να το ξερω καλυτερα. Αγνοια παντως δεν εχω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σε ωραίο τοπικ έπεσα πάλι και ότι έλεγα ότι θα Κάνο καιρό να ακούσω για αυτό game επειδή λίπη ένας φίλος μου από το σχόλιο τέλος πάντων καπια εποχή ήμουν και εγώ πορεμένος όταν πρωτόβαλα το adsl ποτέ δεν είχα πάει σε net café (ποιος πλήρωνε τώρα…) και έπαιζα σε δωρεάν server τέλος πάντων μετά από 3 μήνες game 2 καλοκαίρι και ο 1 με τα σχολειά ξεποροθηκα ευτυχώς καταλαβαίνοντας τι βλακεία είναι πάντα πωρωνόμουν στον υ/η το καλοκαίρι (κοιμόμουν 9….το πρωί και ξηπναγα 9…το απόγευμα πήγαινα καμία βόλτα με τα φιλαράκια σε ιδία κατάσταση και στο pc πάλει) αλλά τουλάχιστον έκανα σοβαρά πράγματα δηλ. δεν έπαιξα game πλοήγηση στο net για επιστημονικά θέματα forums και τέτοια διάφορα πάντως ένας φίλος μου είναι τελιος πωρωμένο εδω και ένα χρόνο του λέω ότι κοντεύουμε να μείνουμε στα μαθήματα και μου λέει τα κατορθώματα του στο lineage2 είχε δόση τόσα λυτά στο μόνο net café σε απόσταση 20 χιλιόμετρων δεν υπήρχε άλλο εκείνος που το έχει έτριβε τα χεριά του Επερνέ κάπου στα 10 εύρο την μέρα από αυτόν τώρα του έχουν βάλει ένα pc στο σπίτι και έχουν ηρέμηση η ανθρώπινη

να και ένα 3gp video λεγετε εξορκισμος και είναι σχετικο με το θεμα δητε το εάν θελετε εχει γελιο



https://rapidshare.com/files/74060119/EKSORKISMOS_MOSXARA.zip.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ποιος ηταν ο σκοπος μου αφησε με να το ξερω καλυτερα. Αγνοια παντως δεν εχω!;)

Ό,τι πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σε ωραίο τοπικ έπεσα πάλι και ότι έλεγα ότι θα Κάνο καιρό να ακούσω ... στο σπίτι και έχουν ηρέμηση η ανθρώπινη
190 λέξεις πρόταση, ούτε μια τελεία. Δεν διαβάζεται το post σου, πρόσεξε το λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πράγματι...Και εκτός από τη στίξη υπάρχουν και πολλά ορθογραφικά και ασυνταξίες.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα το κομπλάρουμε το παιδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να κομπλάρει...Απλά ίσως μικρές υποδείξεις να τον βελτιώσουν σε αυτόν τον τομέα. Για καλό το λέμε!! :no1: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
το word κανει και την στιξη και την αρθογραφια που να δητε το προτοτηπο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό ήταν το διορθωμένο?? :wow::wow::s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μάλλον θα του έχει χαλάσει το F10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top