Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδιά, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για τα εξής τμήματα:
Κινηματογράφου(ΑΠΘ)
Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας (Πανεπιστήμιο Αιγαιίου)
Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα)
Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
Τούρκικων και ασιατικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών( και ΠΑΠΕΙ και Πάντειο)
Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο)
Κοινωνικής πολιτικής(Πάντειο)
Κοινωνικής ανθροπολογίας(Πάντειο)
Ψυχολογίας( Πάντειο και ΕΚΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
εγω γνωριζω για τα δεσ και τξγμδ πολυ καλές σχολές με προοπτικές επαγγέλματικες καλές για την ελλαδα αλλα καί για το εξωτερικό
απο γνωστη μου για αρχαιολογικό καλαμάτας μεγάλη γκάμα μαθημάτων αλλά λίγο απαιτητική η σχολή...απο αποκατάσταση δε γνωρίζω...
το κινηματογραφου ειναι στο καλων τεχνων καλή σχολή και ασχολείσαι με τα τεχνικά μερη σκηνοθεσια κλπ του κινηματογραφου....
για τα αλλα δε γνωριζω ....ελπίζω να βοήθησα κάπως....:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
παιδιά, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για τα εξής τμήματα:
Κινηματογράφου(ΑΠΘ)
Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας (Πανεπιστήμιο Αιγαιίου)
Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα)
Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
Τούρκικων και ασιατικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών( και ΠΑΠΕΙ και Πάντειο)
Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο)
Κοινωνικής πολιτικής(Πάντειο)
Κοινωνικής ανθροπολογίας(Πάντειο)
Ψυχολογίας( Πάντειο και ΕΚΠΑ)


Κατα την αποψη μου για λογους που εχω αναλυσει σε προηγουμενο post:

Πολυ καλες προοπτικες για Τμηματα 1ου Πεδιου:

-Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, εχει ομως να κανει πολυ με Πληροφορικη, οποτε να το εχουν κατα νου οσοι το επιλεγουν

-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών( και ΠΑΠΕΙ και Πάντειο)
-Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο)

ΜΟΝΟ ομως για τις κατευθυνσεις οικονομικων στο Παντειο

Συγκριτικα καλες προοπτικες για Τμηματα του 1ου Πεδιου:

-Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
-Τούρκικων και ασιατικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
-Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)

-Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα) (θα το εβαζα στις ''κλασικες επιλογες'' αν ηταν απλως ιστορικο-αρχαιολογικο σε αλλες πόλεις, αλλα ο τομεας της πολιτισμικης διαχειρισης αγαθων που προσφερει το Τμημα της Καλαματας φαινεται να εχει καλες προοπτικες και δινει βασεις ηδη απο το προπτυχιακο για μια επιπλεον διεξοδο.)

Κλασικες επιλογες του 1ου Πεδιου:

-Ψυχολογίας( Πάντειο και ΕΚΠΑ)

Τμηματα που τα επιλεγεις μονο αν σου αρεσει παρα πολυ το (ενδιαφερον) αντικειμενο, αλλα γνωριζοντας οτι δεν εχουν ζητηση στην ''αγορα'':

-Κοινωνικής ανθροπολογίας(Πάντειο)
-Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο) (για την κατευθυνση Δημοσιων Θεσμων)
-Κινηματογράφου(ΑΠΘ)

Τμηματα που μεχρι σημερα δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχουν σε προπτυχιακο επιπεδο σπουδων:

-Κοινωνικής πολιτικής(Πάντειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη αλλά δεν θα συμφωνήσω για τα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών..Εξαιρετικά ενδιαφέροντα τμήματα και πολύ δύσκολα, με ποικιλία θεμάτων, αλλά η αποκατάστασή τους δεν ξέρω αν είναι καλή για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν είναι ξεκάθαρο τί κάνουν...Χρειάζεσαι δηλαδή απαραιτήτως ένα μεταπτυχιακό για να εστιάσεις.

Θα έβαζα πολύ πιο ψηλά το τμήμα Ξένων Γλωσσών του Ιονίου, αν κάποιος έχει κλίση προς τα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου για λογους που εχω αναλυσει σε προηγουμενο post:

Πολυ καλες προοπτικες για Τμηματα 1ου Πεδιου:

-Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας, εχει ομως να κανει πολυ με Πληροφορικη, οποτε να το εχουν κατα νου οσοι το επιλεγουν

-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών( και ΠΑΠΕΙ και Πάντειο)
-Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο)

ΜΟΝΟ ομως για τις κατευθυνσεις οικονομικων στο Παντειο

Συγκριτικα καλες προοπτικες για Τμηματα του 1ου Πεδιου:

-Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)
-Τούρκικων και ασιατικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
-Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)

-Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα) (θα το εβαζα στις ''κλασικες επιλογες'' αν ηταν απλως ιστορικο-αρχαιολογικο σε αλλες πόλεις, αλλα ο τομεας της πολιτισμικης διαχειρισης αγαθων που προσφερει το Τμημα της Καλαματας φαινεται να εχει καλες προοπτικες και δινει βασεις ηδη απο το προπτυχιακο για μια επιπλεον διεξοδο.)

Κλασικες επιλογες του 1ου Πεδιου:

-Ψυχολογίας( Πάντειο και ΕΚΠΑ)

Τμηματα που τα επιλεγεις μονο αν σου αρεσει παρα πολυ το (ενδιαφερον) αντικειμενο, αλλα γνωριζοντας οτι δεν εχουν ζητηση στην ''αγορα'':

-Κοινωνικής ανθροπολογίας(Πάντειο)
-Δημόσιας διοίκησης(Πάντειο) (για την κατευθυνση Δημοσιων Θεσμων)
-Κινηματογράφου(ΑΠΘ)

Τμηματα που μεχρι σημερα δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχουν σε προπτυχιακο επιπεδο σπουδων:

-Κοινωνικής πολιτικής(Πάντειο)


:pleasantry::clapping::cool:

εγω γνωριζω για τα δεσ και τξγμδ πολυ καλές σχολές με προοπτικές επαγγέλματικες καλές για την ελλαδα αλλα καί για το εξωτερικό
απο γνωστη μου για αρχαιολογικό καλαμάτας μεγάλη γκάμα μαθημάτων αλλά λίγο απαιτητική η σχολή...απο αποκατάσταση δε γνωρίζω...
το κινηματογραφου ειναι στο καλων τεχνων καλή σχολή και ασχολείσαι με τα τεχνικά μερη σκηνοθεσια κλπ του κινηματογραφου....
για τα αλλα δε γνωριζω ....ελπίζω να βοήθησα κάπως....:thumbup:


Ευχαριστώ!

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη. Ποιο τμήμα σε ενδιαφέρ
Με ενδιαφέρουν τα τμήματα που αφορούν τον Πολιτισμό,την Γλώσσα και την Ιστορία( π.χ επικοινωνίας, πολιτισμού και μέσων, ρωσικής φιλολογίας) Αλλά θέλω να ξέρω και για τα άλλα τμήματα που δεν με ενδιαφέρουν,όπως η Νομική. Εσύ τι σπουδάζεις? Ακόμη και άν σπουδάζεις ψυχολογία ή νομική που δεν με ελκύουν, θα ήθελα να ξέρω γενικά πράγματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εγω με βαση τα ενδιαφεροντα σου θα εβαζα:


-Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

-Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα)
-Ιστοριας, Αρχαιολογιας και Κοινωνικης Ανθρωπολογιας (Βολος)

-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών(ΠΑΠΕΙ)
-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών(Πάντειο)
-Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών (ΠΑΜΑΚ)

(Οι τρεις πανω σχολες ομως εχουν και οικονομικα, οποτε μονο αν σε ενδιαφερουν ή εστω δεν εχεις προβλημα με αυτα.)



-Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών (Κομοτηνη)
-Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
-Τούρκικων ̶ ̶κ̶α̶ι̶ ̶α̶σ̶ι̶α̶τ̶ι̶κ̶ώ̶ν̶ ̶ σπουδων(ΕΚΠΑ)

Νομικη θα σου ελεγα μην βαζεις, εαν δε σε ενδιαφερει, εχω γραψει στο thread ''καλες σχολες πρωτου πεδιου τη γνωμη μου.

Το Τμημα Ιστοριας στο Βολο στο προτεινω γιατι απο τις κατευθυνσεις Ιστοριας και Αρχαιολογιας βγαινεις και ΠΕ02 Φιλολογος, αλλα το τμημα εχει ως θετικο οτι γενικα ξεφευγει απο τη λογικη του να αντιμετωπιζει την Ιστορια απλως ως παρακλαδι της Φιλολογιας. Το αρνητικο αν σε ενδιαφερει να εργαστεις ως φιλολογος ειναι οτι δεν εχει πολλα γλωσσικα μαθηματα.

Για τμηματα ελληνικης ή ευρωπαϊκων Φιλολογιων δεν ενδιαφερεσαι; Απο εκει μπορεις ευκολα μετα να στραφεις στις πολιτισμικες σπουδες, αλλα εχεις και τη διεξοδο διδασκαλιας γλωσσικων μαθηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duchess

Νεοφερμένος

Η Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω με βαση τα ενδιαφεροντα σου θα εβαζα:


-Ξένων Γλωσσών, Διερμηνείας και Μετάφρασης(Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

-Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών(Καλαμάτα)
-Ιστοριας, Αρχαιολογιας και Κοινωνικης Ανθρωπολογιας (Βολος)

-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών(ΠΑΠΕΙ)
-Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών(Πάντειο)
-Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών (ΠΑΜΑΚ)

(Οι τρεις πανω σχολες ομως εχουν και οικονομικα, οποτε μονο αν σε ενδιαφερουν ή εστω δεν εχεις προβλημα με αυτα.)



-Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών (Κομοτηνη)
-Ρωσικής φιλολογίας και σλαβικών σπουδών(ΕΚΠΑ)
-Τούρκικων ̶ ̶κ̶α̶ι̶ ̶α̶σ̶ι̶α̶τ̶ι̶κ̶ώ̶ν̶ ̶ σπουδων(ΕΚΠΑ)

Νομικη θα σου ελεγα μην βαζεις, εαν δε σε ενδιαφερει, εχω γραψει στο thread ''καλες σχολες πρωτου πεδιου τη γνωμη μου.

Το Τμημα Ιστοριας στο Βολο στο προτεινω γιατι απο τις κατευθυνσεις Ιστοριας και Αρχαιολογιας βγαινεις και ΠΕ02 Φιλολογος, αλλα το τμημα εχει ως θετικο οτι γενικα ξεφευγει απο τη λογικη του να αντιμετωπιζει την Ιστορια απλως ως παρακλαδι της Φιλολογιας. Το αρνητικο αν σε ενδιαφερει να εργαστεις ως φιλολογος ειναι οτι δεν εχει πολλα γλωσσικα μαθηματα.

Για τμηματα ελληνικης ή ευρωπαϊκων Φιλολογιων δεν ενδιαφερεσαι; Απο εκει μπορεις ευκολα μετα να στραφεις στις πολιτισμικες σπουδες, αλλα εχεις και τη διεξοδο διδασκαλιας γλωσσικων μαθηματων.


Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ελληνική φιλολογία, πτοτιμώ τις ξένες! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γεια σας..θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα..εδωσα πανελληνιες φετος και δεν καταφερα να περασω πουθενα..οποτε παω για βοηθος φαρμακοποιου σε δημοσιο ιεκ η να ξαναδωσω..βεβαια μου φαινεται βαρετο να διαβαζω τα ιδια και πλεον χωρις την βοηθεια φροντηστηριων(οικονομικους λογους)μοιαζει πολυ δυσκολο..απο την αλλη δεν ξερω αν θα μπορεω να βρω δουλεια οταν τελειωσω το ιεκ και αν αυτα τα δημοσια ιεκ ειναι καλα..ειμαι σε διλλημα..θα ηθελα να με βοηθησετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας..θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα..εδωσα πανελληνιες φετος και δεν καταφερα να περασω πουθενα..οποτε παω για βοηθος φαρμακοποιου σε δημοσιο ιεκ η να ξαναδωσω..βεβαια μου φαινεται βαρετο να διαβαζω τα ιδια και πλεον χωρις την βοηθεια φροντηστηριων(οικονομικους λογους)μοιαζει πολυ δυσκολο..απο την αλλη δεν ξερω αν θα μπορεω να βρω δουλεια οταν τελειωσω το ιεκ και αν αυτα τα δημοσια ιεκ ειναι καλα..ειμαι σε διλλημα..θα ηθελα να με βοηθησετε


Ποιες σχολές είχες σαν στόχο στις πανελλαδικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Βιολογικο..βεβαια φετος αν ξαναδωσω δεν θα με χαλασει να περασω ουτε φυσικοθεραπεια ουτε σε κανενα τει απο το αλλο πεδιο με τα μαθηματικα..εστω σε καποια αχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας..θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα..εδωσα πανελληνιες φετος και δεν καταφερα να περασω πουθενα..οποτε παω για βοηθος φαρμακοποιου σε δημοσιο ιεκ η να ξαναδωσω..βεβαια μου φαινεται βαρετο να διαβαζω τα ιδια και πλεον χωρις την βοηθεια φροντηστηριων(οικονομικους λογους)μοιαζει πολυ δυσκολο..απο την αλλη δεν ξερω αν θα μπορεω να βρω δουλεια οταν τελειωσω το ιεκ και αν αυτα τα δημοσια ιεκ ειναι καλα..ειμαι σε διλλημα..θα ηθελα να με βοηθησετε

Βιολογικο..βεβαια φετος αν ξαναδωσω δεν θα με χαλασει να περασω ουτε φυσικοθεραπεια ουτε σε κανενα τει απο το αλλο πεδιο με τα μαθηματικα..εστω σε καποια αχολη


Εφόσον έχεις αρκετές επιλογές που σε ενδιαφέρουν, η γνώμη μου είναι να κάνεις τουλάχιστον άλλη μια προσπάθεια του χρόνου. Την ύλη την έχεις διαβάσει οπότε από σένα εξαρτάται πόσο ζεστά θα το πάρεις για να την επαναλάβεις και να καλύψεις τα κενά σου. Τον τρόπο που θα πρέπει να διαβάσεις τον ξέρεις, τις σημειώσεις του φροντιστηρίου τις έχεις, το χρονοδιάγραμμα για να βγάλεις την ύλη σου είναι επίσης γνωστό από φέτος, οπότε στο χέρι σου είναι να έχεις του χρόνου καλύτερα αποτελέσματα. Αν κάπου έχεις απορίες μπορείς να απευθυνθείς στο φροντιστήριο που πήγαινες να στις λύσουν. Δεν νομίζω να σου αρνηθούν.΄Οσο για την ειδικότητα του βοηθού φαρμακοποιού στα ΙΕΚ δεν ξέρω τι να σου πω. Φοβάμαι ότι είναι πολύ κορεσμένο το επάγγελμα για να σου προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση. Εδώ υπάρχουν φαρμακοποιοί που δουλεύουν σαν βοηθοί σε φαρμακεία άλλων μέχρι να δουν τι θα κάνουν. Ας σου απαντήσουν σ΄αυτό και άλλοι οι οποίοι βρίσκονται σε συναφείς κλάδους σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..και εγω ετσι σκεφτηκα..και αποφασισα να ξαναπροσπαθησω..θα παω φροντηστηριο τα 2 απο τα 4 μαθηματα μου..και τα πιο βασικα..οποτε εχω ελπιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε για το τμήμα επιστήμης των υλικών ένας απόφοιτος πάνω σε τι μπορεί να εργαστεί,τι ακριβώς βγαίνει από αυτή την σχολή αν υπάρχει προοπτική με αυτό το επάγγελμα κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου πείτε για το τμήμα επιστήμης των υλικών ένας απόφοιτος πάνω σε τι μπορεί να εργαστεί,τι ακριβώς βγαίνει από αυτή την σχολή αν υπάρχει προοπτική με αυτό το επάγγελμα κλπ;


https://www.matersci.upatras.gr/el/for-prospective-students
www.materials.uoc.gr/el/undergrad/whatis.html#rights
https://www.uoi.gr/anagnorisi-epaggelmatikon-dikaiomaton-tmey/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε για το τμήμα επιστήμης των υλικών ένας απόφοιτος πάνω σε τι μπορεί να εργαστεί,τι ακριβώς βγαίνει από αυτή την σχολή αν υπάρχει προοπτική με αυτό το επάγγελμα κλπ;


Εκεί πέρασα φέτος, είχα ως στόχο το χημικό και επειδή δεν ήθελα να μπω κάπου που να μην είχε χημεία μπήκα εκεί. Στην Πάτρα είμαι. Ως απόφοιτος μπορείς να εργαστεί σε βιομηχανίες ελέγχου ποιότητας πολυμερών και πλαστικών και ως καθηγητής δευετριβαθμιασ. Η σχολή είναι 4 έτη οπότε με μεταπτυχιακό μπορείς να εξελίξεις τις γνώσεις σου σε ειδικευμένα είδη υλικών όπως τα βιουλικα στον τομέα της αναγεννητιξης ιατρικής και νανοιατρικη επίσης σε εταιρία υπολογιστών μπορείσ να δουλέψεις. Έχει πάρα πολλά να κάνεις αν ασχοληθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου πείτε για το τμήμα επιστήμης των υλικών ένας απόφοιτος πάνω σε τι μπορεί να εργαστεί,τι ακριβώς βγαίνει από αυτή την σχολή αν υπάρχει προοπτική με αυτό το επάγγελμα κλπ;


Θα μιλήσω αποκλειστικά για το τμήμα της Κρήτης και χωρίς να είμαι ειδικός (δε τελείωσα αυτό το τμήμα αλλά είχα επαφές).

Γενικά ο τομέας των υλικών είναι πολύ ευρύς. Υλικά θα δεις παντού γύρω σου, από πολύ "απλά", πχ. οθόνη κινητού, μέχρι το τσιμέντο, ακόμα και αυτό ένα υλικό είναι, μέχρι υλικά που να έχουν πάρα πολλές αντοχές για να μπουν για παράδειγμα σε πυραύλους (πχ. νανοσωλήνες άνθρακα) μέχρι έξυπνα υλικά, που να αλλάζουν για παράδειγμα το δείκτη διάθλασης ανάλογα με την ώρα της ημέρας μέχρι και μεταϋλικά, που έχουν ιδιότητες που δε συναντώνται στη φύση, και τέλος μέχρι και βιοϋλικά και άλλα πολλά.

Όπως καταλαβαίνεις, σαν τομέας σχετίζεται με πάρα πολλά άλλα πεδία, θα έλεγα με όλες τις φυσικές επιστήμες και τις επιστήμες υγείας. Ας πούμε η αντοχή υλικών αφορά χημεία/φυσική, τα βιοϋλικά αφορούν βιολογία και πάει λέγοντας...

Στην Ελλάδα δε μπορώ να σου πω τι γίνεται από επαγγελματική αποκατάσταση, μπορώ να σου πω όμως στο εξωτερικό τι γίνεται και ερευνητικά τι μπορείς να κάνεις. Παρένθεση: Όσο ήμουν εγώ, συζητούσαν να δώσουν δικαιώματα καθηγητή στους απόφοιτους αλλά δεν το κατάφεραν, τώρα όμως δε ξέρω πώς είναι τα πράγματα επ'αυτού.

Μπορείς να δουλέψεις σε εταιρείες που κάνουν κυριολεκτικά τα πάντα, όπως υλικά για χτίσιμο κτιρίων, ηλεκτρονικές συσκευές (πχ. εύκαμπτες οθόνες), υλικά για κατάλυση. Ακόμα, μπορείς να εργάζεσαι σε πετρελαϊκές εταιρείες (να κατασκευάζεις τα υλικά που χρειάζονται για να αντέξουν τις τεράστιες πιέσεις άμα η εξόρυξη γίνεται στον ωκεανό), φαρμακευτικές εταιρείες (πλέον η τοποθέτηση φαρμάκων γίνεται αυτόματα και "στοχευμένα" στον οργανισμό), κλπ κλπ. Ό,τι μπορείς να φανταστείς.
Ερευνητικά ισχύουν τα ίδια, απλά στη βιομηχανία συνήθως οι δουλειές είναι αποκλειστικά πειραματικές, ενώ σε ένα ερευνητικό κέντρο ή σε ένα πανεπιστήμιο μπορείς να κάνεις και θεωρητική/υπολογιστική επιστήμη υλικών. Ειδικά γι' αυτό το κομμάτι μπορώ να σου πω πολλά ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!! Μηπως υπαρχει καποιος που να εχει σπουδασει φυσικοθεραπεια ή εργοθεραπεια ή λογοθεραπεια;; πωσ ειναι σχολη και ποια ειναι τα θετικα/αρνητικα του; θελω πολυ να σπουδασω κατι απο τα τρια και θα ηθελα να εχω μια γενικη εικονα!

Γεια σας.. Εδωσα τον ιουνιο πανελλαδικές αλλα δεν περασα εκει που ηθελα... Σκεφτηκα να ξαναδωσω κι εδω κι 2 μηνες εχω ξεκινησει φροντιστήρια! Παρ'ολα αυτα δεν ειμαι σιγουρη αν μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες. Υπαρχει καποιο καλο ιεκ ή καποια εναλλακτικη;; ; (ενδιαφερομαι για λογοθεραπεια, φυσικοθεραπεια,, εργοθεραπεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Γεια σας.. Εδωσα τον ιουνιο πανελλαδικές αλλα δεν περασα εκει που ηθελα... Σκεφτηκα να ξαναδωσω κι εδω κι 2 μηνες εχω ξεκινησει φροντιστήρια! Παρ'ολα αυτα δεν ειμαι σιγουρη αν μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες. Υπαρχει καποιο καλο ιεκ ή καποια εναλλακτικη;; ; (ενδιαφερομαι για λογοθεραπεια, φυσικοθεραπεια,, εργοθεραπεια)


Τι εννοείς δεν είσαι σίγουρη αν μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Υπάρχει κάποιος αποτρεπτικός παράγοντας?

Η γνώμη μου είναι ότι φυσικά είναι καλύτερο να ξαναδώσεις πανελλήνιες.
Γενικά εγώ δεν τάσσομαι υπέρ των ΙΕΚ μιας θεωρώ ότι ως επί το πλείστον "εξαπατούν" τον κόσμο με τις υπηρεσίες που προσφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ουτε εγω ειμαι υπερ των ΙΕΚ αλλα φαινεται πιο γρηγορη λυση. Η διαδικασια των πανελλαδικων ειναι αρκετα πιεστικη για μενα καθως με προβλημα υγειας που εχω δεν με διευκολυνει! Οποτε το να καταφερω την σχολη που θελω ειναι αδυνατο! Εχω ελλειψη σε ενα μαθημα που ειναι το μαθημα βαρυτητας και οι πιθανοτητες μειωνονται.. Ξαναδινω κι αν δεν περασω παλι, δεν εχω πολλα περιθωρια στο τι να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ουτε εγω ειμαι υπερ των ΙΕΚ αλλα φαινεται πιο γρηγορη λυση. Η διαδικασια των πανελλαδικων ειναι αρκετα πιεστικη για μενα καθως με προβλημα υγειας που εχω δεν με διευκολυνει! Οποτε το να καταφερω την σχολη που θελω ειναι αδυνατο! Εχω ελλειψη σε ενα μαθημα που ειναι το μαθημα βαρυτητας και οι πιθανοτητες μειωνονται.. Ξαναδινω κι αν δεν περασω παλι, δεν εχω πολλα περιθωρια στο τι να κανω!


Εγώ πιστεύω ότι έχεις να κερδίσεις πολλά περισσότερα αν ξαναδώσεις πανελλήνιες παρά να χάσεις.
Μπορεί να είναι ένας χρόνος πιεστικός, αλλά στο μέλλον μπορεί να φάνει ένας χρόνος χρυσάφι.
Επίσης λες ότι σου φαίνεται αδύνατο να περάσεις στην πρώτη επιλογή που στοχεύεις.
Αυτό είναι λάθος νοοτροπία.
Πρέπει να πιστέψεις στον ευατό σου και να κάνεις το καλύτερο που μπορεις καλύπτοντας τις αδυναμίες που ίσως έχεις σε μερικά μαθήματα.

Όπως μου έχει πει και ένας γνωστός μου:

"Θα στοχεύεις πάντα στην πρώτη σου επιλογή. Αν δεν πετύχεις, πηγαίνεις στην δεύτερη. Δεν θα ξεκινάς από την δεύτερη από φόβο μήπως αποτύχεις στην πρώτη. Διαφορετικά δεν θα ξέρεις που πραγματικά είσαι και τι μπορεί να έχεις χάσει."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top