Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα παω διεθνων και ευρωπαικων σπουδων μπορω να κανω καποιο μεταπτυχιακο στην διοικηση επιχειρησεων ή στο μαρκετινγκ ή ειναι λιγοα ασχετα μεταξυ τους;

Αφού σ΄ενδιαφέρει περισσότερο η Διοίκηση Επιχειρήσεων γιατί να βάλεις πρώτο το Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matinakimou

Νεοφερμένος

Η Matinakimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Του ΕΚΠΑ θα βάλεις πρώτο!



Εγώ θα δήλωνα πρώτα τα τμήματα βαλκανικών και σλαβικών σπουδών και μετά τις διεθνείς και ευρωπαϊκές περιφερειακές σπουδές. Το εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής θα το απέφευγα. Τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας του Παν/μίου Δυτικής Αττικής και των ΤΕΙ Ηρακλείου και Πάτρας, δεν σ΄ενδιαφέρουν;

Ευχαριστω για την απαντηση.Ενδιαφερομαι κυριως για τμηματα της Θεσνικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω για την απαντηση.Ενδιαφερομαι κυριως για τμηματα της Θεσνικης.

Παρακαλώ! Για δες και το τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ Θεσ/νίκης. ΄Εχει και κάποια "επίκαιρα" μεταπτυχιακά στα "Ψηφιακά Συστήματα" και στα "Προηγμένα Συστήματα Υπολογιστών και Επικοινωνίας" που νομίζω θα ανοίγουν πόρτες εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikeAnd

Νεοφερμένος

Ο mikeAnd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας , ειμαι απο θεωρητικη και με ενδιαφερει πολυ η τεχνολογων γεωπονων στο ηρακλειο (τει) . Εγω κατ΄ουσιαν απο την δευτερα λυκειου και μετα δεν γνωριζω φυσικη και χημεια . Επειδη εχω ακουσει οτι υπαρχει πολυ φυσικοχημεια πιστευτε οτι θα δυσκολευτω ή ακομη και για τους θεωρητικους ειναι ας το πουμε κατανοητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwanna460

Νεοφερμένος

Η Iwanna460 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στην πολιτική επιστημη και διεθνών σχέσεων στην πολιτική επιστημη και ιστοριας Στη δημόσια διοίκηση και στο παιδαγωγικό ειδικής Αγωγής ...?

Μήπως γνωρίζει κανείς για τη Πολιτική Επιστήμη και διεθνών σχέσεων ή για το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης ή γιαπολιτικη επιστημη και ιστοριας Ποια σχολή είναιπιο ζόρικη τα μαθήματα την επαγγελματική αποκατάσταση ?γιατι δεν γνωρίζω πολλά και μόνο σε αυτές τις σχολές μπορώ να περασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ανάμεσα στην πολιτική επιστημη και διεθνών σχέσεων στην πολιτική επιστημη και ιστοριας Στη δημόσια διοίκηση και στο παιδαγωγικό ειδικής Αγωγής ...?

Μήπως γνωρίζει κανείς για τη Πολιτική Επιστήμη και διεθνών σχέσεων ή για το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης ή γιαπολιτικη επιστημη και ιστοριας Ποια σχολή είναιπιο ζόρικη τα μαθήματα την επαγγελματική αποκατάσταση ?γιατι δεν γνωρίζω πολλά και μόνο σε αυτές τις σχολές μπορώ να περασω

Λοιπόν επειδή έχει τύχει να έχω ψάξω τα συγκεκριμένα τμήματα που αναφέρεις, αν ήμουν εγώ στη θέση σου θα τα δήλωνα με την εξής σειρά: 1) Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος)(έχει υψηλά ποσοστά απορρόφησης στη δημόσια εκπαίδευση), 2) Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης Παντείου (σου δίνει το δικαίωμα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο παρέχοντάς σου έτσι και την ανάλογη άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά έχει αρκετά οικονομικά μαθήματα οπότε θα πρέπει να μην είσαι εντελώς άσχετη με τα μαθηματικά), 3) Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας Παντείου και 4) Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Παν/μίου Πελ/νήσου (Κόρινθος).

Καλο μεσημερι κ καλως σας βρηκα !Τι γνωμη εχετε για τα τμηματα βαλκανικων κ σλαβικων σπουδων,δειθνων ευρωπαικων κ περιφερειακων σπουδων κ εκπαιδευτικης κ κοινωκικης πολιτικης ; κυριως ποια προσφερει προοπτικες εργασιας;
Δεν μπορω να αποφασισω για το μηχανογραφικο

Εγώ θα δήλωνα πρώτα τα τμήματα βαλκανικών και σλαβικών σπουδών και μετά τις διεθνείς και ευρωπαϊκές περιφερειακές σπουδές. Το εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής θα το απέφευγα. Τα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας του Παν/μίου Δυτικής Αττικής και των ΤΕΙ Ηρακλείου και Πάτρας, δεν σ΄ενδιαφέρουν;

Αγαπητή Matinakimou σήμερα έμαθα κάποια επιπλέον στοιχεία για το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής στη Θεσσαλονίκη που αλλάζουν εντελώς την παραπάνω απάντησή μου. Λοιπόν το συγκεκριμένο τμήμα έχει την κατεύθυνση "Εκπαίδευσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες"(δηλώνεις την επιθυμία σου για να ακολουθήσεις αυτήν την κατεύθυνση στο τέλος του Β εξαμήνου της σχολής) της οποίας οι απόφοιτοι έχουν το δικαίωμα να εργαστούν ως εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής (οι οποίοι έχουν υψηλά ποσοστά απορρόφησης στη δημόσια εκπαίδευση). Οι προοπτικές εργασίας της συγκεκριμένης κατεύθυνσης όπως και των αποφοίτων του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής Βόλου είναι ακόμα καλύτερες επειδή προηγούνται στους πίνακες αναπληρωτών από τους δασκάλους που έχουν μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό στην ειδική αγωγή (δες εδώ στο τέλος του άρθρου 4 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΦΕΚ_1239_Β_2017_Αναπληρωτές_ΕΑΕ.pdf). Επειδή λοιπόν ζητάς τμήμα με προοπτικές εργασίας και αν φυσικά σ΄ενδιαφέρει ν΄ασχοληθείς σ΄αυτόν τον τομέα (επειδή όπως είναι γνωστό δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για όλα τα επαγγέλματα) θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να το δηλώσεις πρώτο στο μηχανογραφικό σου (και όχι να το αποφύγεις όπως βλακωδώς σου έγραψα παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα! Εγω θα δωσω φετος πανελλαδικες. Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και ειμαι μεταξυ νομικης και φιλολογιας αθηνων. Τι προτεινετε;??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwanna460

Νεοφερμένος

Η Iwanna460 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή έχει τύχει να έχω ψάξω τα συγκεκριμένα τμήματα που αναφέρεις, αν ήμουν εγώ στη θέση σου θα τα δήλωνα με την εξής σειρά: 1) Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος)(έχει υψηλά ποσοστά απορρόφησης στη δημόσια εκπαίδευση), 2) Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης Παντείου (σου δίνει το δικαίωμα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο παρέχοντάς σου έτσι και την ανάλογη άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά έχει αρκετά οικονομικά μαθήματα οπότε θα πρέπει να μην είσαι εντελώς άσχετη με τα μαθηματικά), 3) Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας Παντείου και 4) Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Παν/μίου Πελ/νήσου (Κόρινθος).







Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ σε αυτό της ειδικής Αγωγής και βασικά πρώτο έχω βάλει πολιτικής επιστήμης και διεθνών σχέσεων όμως αυτό το τμήμα δεείναι πολύ ακουστο γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matinakimou

Νεοφερμένος

Η Matinakimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λενω σου εχω στειλει μνμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ σε αυτό της ειδικής Αγωγής και βασικά πρώτο έχω βάλει πολιτικής επιστήμης και διεθνών σχέσεων όμως αυτό το τμήμα δεείναι πολύ ακουστο γιατι?

Υπάρχουν κάποια ερωτηματικά γι αυτό το τμήμα, κανένας όμως δεν βρέθηκε ούτε να τα επιβεβαιώσει ούτε να τα απορρίψει οπότε δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει.΄Εχουν γίνει σχετικές συζητήσεις και στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος και σε άλλα θέματα του φόρουμ που αφορούν τα διάφορα τμήματα πολιτικής επιστήμης. Αν θες ψάξτα. Πάντως αν έχεις μετανοιώσει για τη σειρά που δήλωσες τις σχολές στο μηχανογραφικό σου, μπορείς τη Δευτέρα να πας στο σχολείο σου και να την αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στην πολιτική επιστημη και διεθνών σχέσεων στην πολιτική επιστημη και ιστοριας Στη δημόσια διοίκηση και στο παιδαγωγικό ειδικής Αγωγής ...?

Μήπως γνωρίζει κανείς για τη Πολιτική Επιστήμη και διεθνών σχέσεων ή για το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης ή γιαπολιτικη επιστημη και ιστοριας Ποια σχολή είναιπιο ζόρικη τα μαθήματα την επαγγελματική αποκατάσταση ?γιατι δεν γνωρίζω πολλά και μόνο σε αυτές τις σχολές μπορώ να περασω

Το τμήμα ειδικής αγωγής σου εξασφαλίζει αμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι πολύ καλή επιλογή. Απλώς σε κάποιους δεν αρέσει σαν δουλειά, τη θεωρούν ψυχοφθόρα.

Πολιτικές επιστήμες δε θα σου πρότεινα. Εκτός αν έχεις γνωστό κάποιον πολιτικό και μπορείς μετά να δουλέψεις στο γραφείο του. Διαφορετικά δύσκολα θα βρεις συναφή με τις σπουδές σου εργασία. Ωραίες οι θεωρητικολογιες του κοντ, βεμπερ, Καστοριάδη, αλλά δε θα σε πανε πουθενά. Μπορείς βέβαια να δώσεις εξετάσεις για διπλωματικό σώμα. Ή και μετά το πτυχίο μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για νομικη, την οποία θα τελειώσεις σε 2-3 χρόνια, γιατί αρκετά μαθήματα είναι κοινά με εκείνα των πολιτικών επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwanna460

Νεοφερμένος

Η Iwanna460 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια ερωτηματικά γι αυτό το τμήμα, κανένας όμως δεν βρέθηκε ούτε να τα επιβεβαιώσει ούτε να τα απορρίψει οπότε δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει.΄Εχουν γίνει σχετικές συζητήσεις και στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος και σε άλλα θέματα του φόρουμ που αφορούν τα διάφορα τμήματα πολιτικής επιστήμης. Αν θες ψάξτα. Πάντως αν έχεις μετανοιώσει για τη σειρά που δήλωσες τις σχολές στο μηχανογραφικό σου, μπορείς τη Δευτέρα να πας στο σχολείο σου και να την αλλάξεις.

Σήμερα θα κάνω την οριστική υποβολή και μ άρεσε η πολιτική επιστημη και διεθνών σχέσεων διότι μπορείς να εργαστείς σε πρεσβείες νομαρχίες και αλλα και στο εξωτερικό μπορείς ν πας απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο πιο κοντά όπως πχ κοινωνική πολιτική Πάντειο τίποτα τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα θα κάνω την οριστική υποβολή και μ άρεσε η πολιτική επιστημη και διεθνών σχέσεων διότι μπορείς να εργαστείς σε πρεσβείες νομαρχίες και αλλα και στο εξωτερικό μπορείς ν πας απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο πιο κοντά όπως πχ κοινωνική πολιτική Πάντειο τίποτα τετοιο

Στην Αθήνα υπάρχει το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ που έχει και κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών που σ΄ενδιαφέρει και το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου που έχει κι αυτό κάποια σχετικά μαθήματα.

Μπορείς βέβαια να δώσεις εξετάσεις για διπλωματικό σώμα.

Τη Διπλωματική Ακαδημία όπως επίσης και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης να μην τις πιάνετε στο στόμα σας τόσο εύκολα! Δεν είναι μια ακόμα απλή επιλογή όπως οι άλλες επαγγελματικές διέξοδοι που προσφέρει κάθε σχολή. Είναι επιλογές μεγίστης δυσκολίας που άνθρωποι που έχουν μελετήσει βιβλιοθήκες ολόκληρες, με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και διδακτορικά, με χρόνια προϋπηρεσίας σε συναφείς φορείς, ιδρώνουν για μήνες προκειμένου ν΄ανταποκριθούν και πολλές φορές δεν τα καταφέρνουν! Με ενοχλεί να αγνοούν το υψηλό τους επίπεδο, να τις υποτιμούν κατατάσσοντάς τες στην ίδια μοίρα με τις άλλες επιλογές που έχουν και να ακούω να λένε αβασάνιστα πχ όταν πάρω το πτυχίο της Νομικής, θα δώσω για τη Διπλωματική Ακαδημία ή θα λάβω μέρος στο διαγωνισμό που προκήρυξε ο ΑΣΕΠ για το Υπουργείο Οικονομικών και θα δώσω και εξετάσεις για την ΕΣΔΔΑ. Υποδηλώνει παντελή άγνοια! Αν ήξεραν περί τίνος πρόκειται, είμαι σίγουρη ότι θα σκέφτονταν διπλά πριν τις αναφέρουν! Μπορεί να είναι όλοι διαγωνισμοί αλλά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Είναι η διαφορά που έχει το Απολυτήριο του Δημοτικού με τον μεταπτυχιακό τίτλο. Αυτά για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Staaam

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νομικη ή Φιλολογια (Αθηνων) σπουδες και επαγγελμα;;❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marithea00

Νεοφερμένος

Η marithea00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
γνωμη για οργανωση και διοικηση επιχειρησεων οπα και για διεθνων ευρωπαικων οικονομικων σπουδων οπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή και μετά το πτυχίο μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για νομικη, την οποία θα τελειώσεις σε 2-3 χρόνια, γιατί αρκετά μαθήματα είναι κοινά με εκείνα των πολιτικών επιστημών.

Αυτό που λες δεν ισχύει επειδή δεν μπορεί κάποιος να πάρει πτυχίο αν δεν έχει ολοκληρώσει τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων της σχολής. Στη Νομική Αθήνας κατατάσσονται στο Γ΄εξάμηνο και στις Νομικές Θεσ/νίκης και Θράκης στο Α΄εξάμηνο. Αν δεν περάσουν λοιπόν 6 εξάμηνα και 8 εξάμηνα αντίστοιχα, όσα μαθήματα κι αν τους αναγνωριστούν και όσα κι αν περάσουν, πτυχίο νωρίτερα δεν πρόκειται να πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κανε πρωτα αυτο που σου αρεσει και μετα επεκτασου πανω σε αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λάζαρος25

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα έχοντας γράψει 10.700 μόρια, βρίσκομαι σε μια δύσκολη θέση να επιλέξω ανάμεσα στην διοίκηση και οργάνωση επιχειρήσεων στην Χίο η τι τει της διοίκησης και οργάνωση στην Θεσσαλονίκη, θα ήθελα να εκφρασετε τις απόψεις σας, πιστεύεται αξίζει να; το πάω στο ΤΕΙ? Ακούγοντας ότι πρόκειται κιόλας να γίνει πανεπιστήμιο, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά το ελπίζω άμα πρόκειται να πάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosPap

Νεοφερμένος

Ο PanosPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Ειμαι 20 χρονων και σπουδαζω Πολιτικος Μηχανικος στο Πανεπιστημιο Δ. Αττικης.Ωστοσο η σχολη δε μου αρεσει καθολου οποτε αποφασισα να κανω 10% και να αλλαξω.Δυστυχως ο λογος που την εβαλα ηταν γιατι δεν ηξερα πανω κατω τι ηθελα αλλα και επειδη στις ανθρωπιστικες επιστημες που παρατηρησα οτι με ενδιεφεραν μου φανηκε πολυ δυσκολο για να περασω απο τη θεωρητικη.Ουσιαστικα διαλεξα τον -φαινομενικα ευκολο δρομο- και τα μαθηματα που ημουν καλος στο Λυκειο....μεχρι που αυτο εκπυρσοκροτησε και απετυχα στις Πανελληνιες.Εγραψα σχεδον 10.000 και μετα απο μια εξοντωτικη χρονια ειπα να αγωνισθω για κατι που θελω!

Μετα απο αρκετο soul searching, ειδα πως αυτο που θελω να σπουδασω θελω να εχει, επαφη με τον ανθρωπο,ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα,ευελικτο ωραριο και να ειμαι οσο το δυνατον πιο ανεξαρτητως στη δουλεια μου.Επομενως η μονη σχολη που ουσιαστικα μου επετρεπε να το γυρισω σε ανθρωπιστηκες επιστημες ηταν το παιδαγωγικο που ευτυχως σκεφτηκα να δωσω ενα παραπανω μαθημα στις Πανελληνιες για να ανοιξω το πεδιο!Ωστο αν και θελω να γνωρισω τη σχολη επειδη με ενδιαφερει λογω των παραπανω (και εχω σοβαρες κατα τη γνωμη μου πιθανοτητες να πιασω στην Ροδο,εχω 550 μορια διαφορα)δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει.Ειμαι δλδ 50/50.Το μεγαλυτερο μου παθος ειναι η ιστορια παντως!Αλλα αν θελω να σχοληθω με αλλες ανθρωπιστικες σχολες ή αν δεν πιασω παιδαγωγικο,ο μονοδρομος ειναι Πανελληνες με θεωρητικη κατι που φοβαμαι ΠΟΛΥ καιθα με εξοντωσει ψυχικα αλλα και σωματικα.

Οποτε κατα ποσο το Παιδαγωγικο σχετιζεται με τα παραπανω κριτηρια?Θελω μεν να δωσω Πανελληνιες για ιστορικο Αρχαιολογικο περισσοτερο απο ολα αλλα φοβαμαι να περασω τετοια ψυχοφθορα διαδικασια ξανα και μπορει να μην το πιασω κιολας.Αν και ο απωτερος μου στοχος ειναι να γινω καθηγητης ιστοριας στο Πανεπιστημιο.Τι λετε ρε παιδια?Ειλικρινα πρεπει να σκεφτω πραγματικα τι θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά έχω ακούσει καλά λόγια για το πανεπιστήμιο στη Χίο τώρα για το ΤΕΙ της Θεσσαλονίκης μόνο οι μηχανικοί πληροφορικής και οχημάτων ξέρω ότι έχουν εξέλιξη... ελπίζω να βοήθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top