Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει για το Τμημα Ιστοριας Αρχαιολογιας αν διαλεψεις κατευθυνση Ιστοριας γινεσαι μονο φιλολογις αι δεν εχεις δικαιωμα αρχαιολογου ή ξεναγου ή αν διαλεξεις κατευθυνση Αρχαιολογιας δεν γινεσαι φιλολογος αλλα αρχαιολογος??

Νομίζω πως από κατεύθυνση αρχαιολογίας αποκτάς δικαιώματα αρχαιολόγου και φιλολόγου ταυτόχρονα, αν και δεν παίρνω και όρκο. Κατά τα άλλα, όπως τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι από το ιστορικό-αρχαιολογικό δεν βγαίνεις με δικαιώματα ξεναγού απευθείας, πρέπει να κάνεις τα ειδικά σεμινάρια για τα οποία λόγω πτυχίου έχεις προτεραιότητα. Και δεν εξαρτάται από ποια κατεύθυνση θα είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

power99

Νεοφερμένος

Ο power99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!Αναμεσα στα βιολογικα και στη μοριακη βιολογια και γενετικη ποιο τμημα θα επιλεγατε και γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vag_Paou

Νεοφερμένος

Ο Vag_Paou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum! Εδωσα κι εγω απο πεμπτο πεδιο και εβγαλα 12200 μορια περιπου και περιμενω και τις ξενες γλωσσες γιατι με ενδιαφερουν τα τουριστικα. Το θεμα ειναι πως απο την αρχη ειχα αποφασισει πως θα παω στο ΤΕΙ Αθηνας αλλα στη μεση της χρονια ιδρυθηκε και το νεο τμημα στο ΠΑΠΕΙ . Δεν ξερω αν με αυτα που εχω γραψει περναω στο Παπει αλλα και δεν θα το μαθω μεχρι να βγουν οι βασεις . Το προβλημα μου ομως ειναι ποιο απο τα δυο να βαλω πρωτο στο μηχανογραφικο διοτι ναι μεν το ενα ειναι στο Παπει που εχει μεγαλυτερο κυρος αλλα το Τει λειτουργει πολλα χρονια και οι καθηγητες θα εχουν μεγαλυτερη πειρα σιγουρα ! Οποιος μπορει να με βοηθησει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλησπερα!Αναμεσα στα βιολογικα και στη μοριακη βιολογια και γενετικη ποιο τμημα θα επιλεγατε και γιατι;
Εγώ γνωρίζω ελάχιστα για τα τμήματα αλλά η ξαδέρφη μου πρόσφατα είχε το ίδιο δίλημμα και θα σου πω το δικό της σκεπτικό.

Θα διαλέξει βιολογικό ΑΠΘ, το οποίο μου είπε ότι έχει και μαθήματα μοριακής βιολογίας και γενετικής, επομένως θα της φύγει κι ο καημός, κι αν τόσο πολύ της αρέσει θα κάνει κάποια εξειδίκευση με μεταπτυχιακό. Νομίζω πως είναι αντικειμενικά καλύτερο το πρώτο πτυχίο που θα πάρεις να έχει πολλές διεξόδους. Το βιολογικό προφανώς ικανοποιεί αυτήν τη θέση σε μεγαλύτερο βαθμό από το τμήμα μοριακής βιολογίας και γενετικής.

Ωστόσο αν εσύ ενδιαφέρεσαι μόνο για τον δεύτερο κλάδο ίσως και να είναι καλύτερα να μην πας στο βιολογικό. The choice is yours.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπερα!Αναμεσα στα βιολογικα και στη μοριακη βιολογια και γενετικη ποιο τμημα θα επιλεγατε και γιατι;

Εξαρτάται τι θέλεις. Στα βιολογικά θα κάνεις κ μαθήματα για φυτά, οικοσυστήματα κτλ, είναι τμήματα που συνδυάζουν τη λεγόμενη White and Green biology, αν κ εν τέλη επιλέγεις κατεύθυνση. Κρίνοντας από τα μαθήματα και μόνο, το τμήμα της ΜΒ είναι πιο εστιασμένο στην ιατρικη βιολογία και έχει πιο πιασαρικα μαθήματα για ερευνητική πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L (Πάρης)

Νεοφερμένος

Ο L (Πάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ας θεσω και εγω το διλλημα μου λοιπον..

1)Φυσικό (Α.Π.Θ.): Οχι, δεν εχω σκοπο να παω για καθηγητης. Ενδιαφερομαι για την ερευνα και μονο και συγκεκριμενα στον τομεα της αστροφυσικης και αστρονομιας. Αυτο το αντικειμενο ήθελα απο την αρχη του λυκειου (Αν διευκολυνει καποια πιθανη απαντηση :P )

2)Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων (ΠΠ): Δεν παω για πτυχιο μηχανολογου αλλα αεροναυπηγου μηχανικου (Για αυτο και το τμημα της Πατρας). Προεκυψε φετος ως επιλογη και συγκεκριμενα τους τελευταιους 6 μηνες.

Ποια να προτιμησω και γιατι; Η εργασια εντος ελλαδος ως επιχειρημα ας παραλειφθει??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ας θεσω και εγω το διλλημα μου λοιπον..

1)Φυσικό (Α.Π.Θ.): Οχι, δεν εχω σκοπο να παω για καθηγητης. Ενδιαφερομαι για την ερευνα και μονο και συγκεκριμενα στον τομεα της αστροφυσικης και αστρονομιας. Αυτο το αντικειμενο ήθελα απο την αρχη του λυκειου (Αν διευκολυνει καποια πιθανη απαντηση :P )

2)Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων (ΠΠ): Δεν παω για πτυχιο μηχανολογου αλλα αεροναυπηγου μηχανικου (Για αυτο και το τμημα της Πατρας). Προεκυψε φετος ως επιλογη και συγκεκριμενα τους τελευταιους 6 μηνες.

Ποια να προτιμησω και γιατι; Η εργασια εντος ελλαδος ως επιχειρημα ας παραλειφθει������

Πες μας αν γινεται ποσα μορια εβγαλες και απο ποια πόλη είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L (Πάρης)

Νεοφερμένος

Ο L (Πάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
17067 εβγαλα.. Δεν ειναι αρκετα για τη σχολη της Πατρας αλλα κατα πασα πιθανοτητα να πεσει. Απο βορεια προαστια Αττικης ειμαι, Αγιο Στεφανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Η ερωτηση ειναι απλη. ΔΕΤ(ΟΠΑ),ΛΟΧΡΗ(ΟΠΑ),ΟΔΕ(ΟΠΑ) Η' ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΠΑΠΕΙ?την ενασχοληση με τα ναυτιλιακα την θεωρω δεδομενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
μαθηματικο κρητης , θεσαλλονικης, ιωαννινων ή πατρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μαθηματικο κρητης , θεσαλλονικης, ιωαννινων ή πατρας?
αυτο της κρητης θεωρειται το καλυτερο αλλα ειναι κ πολυ δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Απο το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο ΠαΠει, βγαίνεις πληροφορικάριος, εεεε;;;
Μην με παρεξηγείτε βρε παιδιά, αλλά μέχρι να βρω τις επιλογές μου αλλάζω συνεχώς γνώμες... Τρελος ζυγός, μέχρι να ισορροπίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
17067 εβγαλα.. Δεν ειναι αρκετα για τη σχολη της Πατρας αλλα κατα πασα πιθανοτητα να πεσει. Απο βορεια προαστια Αττικης ειμαι, Αγιο Στεφανο

Απλώς σε ένα άλλο θέμα βλέπω να εχεις γραψει 16717 :P . Τελος παντων, να ξερεις ότι στο πολυτεχνειο φυσικη δε θα μαθεις, αλλα διαφορες εφαρμογές της στην καθημερινότητα. Δηλαδή, αφου δε σε απασχολεί η εργασία εντος Ελλάδος (και τα δύο επαγγγέλματα δεν πάνε πολύ καλά) κάνε ό,τι σου αρέσει περισσότερο. Αν θες να μάθεις φυσική τότε διάλεξε φυσικό και το πολύ-πολύ να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό σε κλάδο μηχανικού, ή να συνεχίσεις με διδακτορικό αν σου αρέσει πολύ ένας τομέας της φυσικής. Από μηχανολόγος δεν ισχύει το αντίστροφο δηλαδή να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές σε κλάδο της φυσικής, γιατί δεν έχεις θεωρητικές βάσεις. Οπότε αν διαλέξεις πολυτεχνείο θυσιάζεις για πάντα την αστροφυσική. Πάντως, να ξέρεις ότι και οι δύο σχολές είναι πολύ δύσκολες,ιδιαιτέρως το φυσικό και ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλά σε αυτές τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Απο το τμήμα ψηφιακών συστημάτων στο ΠαΠει, βγαίνεις πληροφορικάριος, εεεε;;;
Μην με παρεξηγείτε βρε παιδιά, αλλά μέχρι να βρω τις επιλογές μου αλλάζω συνεχώς γνώμες... Τρελος ζυγός, μέχρι να ισορροπίσω :P

ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ας θεσω και εγω το διλλημα μου λοιπον..

1)Φυσικό (Α.Π.Θ.): Οχι, δεν εχω σκοπο να παω για καθηγητης. Ενδιαφερομαι για την ερευνα και μονο και συγκεκριμενα στον τομεα της αστροφυσικης και αστρονομιας. Αυτο το αντικειμενο ήθελα απο την αρχη του λυκειου (Αν διευκολυνει καποια πιθανη απαντηση :P )

2)Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων (ΠΠ): Δεν παω για πτυχιο μηχανολογου αλλα αεροναυπηγου μηχανικου (Για αυτο και το τμημα της Πατρας). Προεκυψε φετος ως επιλογη και συγκεκριμενα τους τελευταιους 6 μηνες.

Ποια να προτιμησω και γιατι; Η εργασια εντος ελλαδος ως επιχειρημα ας παραλειφθει������

Κοιτά θα πρέπει να σκεφτείς τι ακριβός θες να κάνεις στο μέλλον . Για παράδειγμα μπορείς να ασχοληθείς στο τομέα τις κατασκευής αεροπλάνων και από το φυσικό αν επιλέξεις να ασχοληθείς με τον τομέα των υλικών . Από όσο ξέρω ένα ποσοστό φοιτητών μπορούν να επιλέξουν τον τομέα της αεροναυπηγικής ( αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ) . Γενικότερα στην επιλογή του τμήματος καλό ειναι να δεις και τα μαθήματα που θα έχεις για΄τι κάθε τμήμα έχει διαιρετικούς τομείς . Το τμήμ της Πάτρας έχει ένα αρκετά ολοκληρωμένου κύκλο σπουδών .

Μεταξύ των Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΠΘ και ΠΠ) και των Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ) ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή και γιατί. Άλλοι μου λένε ότι στην αγορά εργασίας θα προτιμηθεί ο απλός Μηχανολόγος από το Ναυπηγό!
Άλλοι πάλι λένε ότι ο δεύτερος έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα του πρώτου συν την ειδίκευσή στα πλωτά μέσα...

Τι από όλα αυτά ισχύει και ποια είναι η σωστότερη επιλογή από αντικειμενική σκοπιά?




Ευχαριστώ!

Ανάλογα με τι θες να ασχοληθείς αν θες να ασχοληθείς με την κατασκευή σχεδιάσει του πλοίου νομίζω καλύτερα να επιλέξει τον τομέα του ναυπηγού . Αλλά η επιλογή του μηχανολόγου δεν σε κλείνει τον δρόμο για τον τομέα της σχεδιάσεις για΄τι και πάλι μπορείς να είσαι μέλος ομάδων που σχεδιάζουν πλοία . Γενικά σαν επάγγελμα δίνει εξόδους σε αρκετούς τομείς που ίσως δεν μπορείς καν να σκεφτείς . πχ ένας μηχανολόγος μπορεί να δουλέψει και στον τομέα της κοσμητολογίας και της μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γεια σε ολους! Ας θεσω και εγω το διλλημα μου λοιπον..

1)Φυσικό (Α.Π.Θ.): Οχι, δεν εχω σκοπο να παω για καθηγητης. Ενδιαφερομαι για την ερευνα και μονο και συγκεκριμενα στον τομεα της αστροφυσικης και αστρονομιας. Αυτο το αντικειμενο ήθελα απο την αρχη του λυκειου (Αν διευκολυνει καποια πιθανη απαντηση :P )

2)Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων (ΠΠ): Δεν παω για πτυχιο μηχανολογου αλλα αεροναυπηγου μηχανικου (Για αυτο και το τμημα της Πατρας). Προεκυψε φετος ως επιλογη και συγκεκριμενα τους τελευταιους 6 μηνες.

Ποια να προτιμησω και γιατι; Η εργασια εντος ελλαδος ως επιχειρημα ας παραλειφθει������
Ε κοιτα, επαγγελματικά ο δρόμος για έρευνα είναι μακρύς, δύσκολος κ κακοπληρωμένος. Ακόμα κ αν γίνεις ο τοπ φυσικός στον τομέα, ο μέσος αεροναυπηγoς στη Saab π.χ θα βγάζει περισσότερα από σένα, χωρίς να έχει φάει 10 χρόνια σε PhD και postdocs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ε κοιτα, επαγγελματικά ο δρόμος για έρευνα είναι μακρύς, δύσκολος κ κακοπληρωμένος. Ακόμα κ αν γίνεις ο τοπ φυσικός στον τομέα, ο μέσος αεροναυπηγoς στη Saab π.χ θα βγάζει περισσότερα από σένα, χωρίς να έχει φάει 10 χρόνια σε PhD και postdocs.

Ο μεσος αεροναυπηγος στην Saab βγαζει 250κ+ ? Δεν το ξερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί ένας φυσικός που ασχολείται με έρευνα σε 10 χρόνια βγάζει τόσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γιατί ένας φυσικός που ασχολείται με έρευνα σε 10 χρόνια βγάζει τόσα;

Αν ειναι top οπως εγραψε δεν χρειαζονται καν 10 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top