Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ναι, αν σου αρεσει να ασχοληθεις με τη φυσικη σοβαρα, να πας Φυσικο (ή εστω ΣΕΜΦΕ). Οι υπολοιπες πολυτεχνικες σχολες χρησιμοποιουν τη φυσικη και τα μαθηματικα για να μελετησουν τα αντικειμενα τους. Προφανως στις ΜΕΚ για παραδειγμα κανεις θερμοδυναμικη, δεν σημαινει ομως οτι ειναι μαθημα φυσικης. Σας εχουν πιπιλησει το μυαλο οτι αν σου αρεσουν Φυσικη/Μαθηματικα/Υπολογιστες/Διοικηση/Ιατρικη/Πολυμιξερ, κουτσοι στραβοι ολοι στο Πολυτεχνειο. Μου λες οτι σου αρεσει η Κλασικη Φυσικη και οτι θες να πας Ηλεκτρολογος ή Μηχανολογος Μηχανικος. Και μετα εγω ειμαι ο παραλογος;

Επισης το τι σπουδασες, δεν εχει τοση σημασια για την δουλεια που θα κανεις. Αυτο θα εξαρτηθει καθαρα απο τα ενδιαφεροντα σου. Μη νομισεις οτι θα τελειωσεις ΗΜΜΥ και θα σου δωσουν 100 χιλιαρικα στο Σαν Φρανσισκο μονο και μονο επειδη τελειωσες ΗΜΜΥ. Ουτε οτι θα τελειωσεις φυσικο και θα γινεις καθηγητης στη Γκραβα. Καμια τετοια σχολη δεν σε περιοριζει, ολοι οι δρομοι ανοιγονται μπροστα σου. Δες τα προγραμματα σπουδων, δες αν σε ενδιαφερουν και μετα αποφασιζεις μονος σου. Αν το ενδιαφερον σου ειναι η Κλασικη Φυσικη, τοτε Ηλεκτρολογοι/Μηχανολογοι δεν ειναι για σενα.

Δεν είπα ότι έχω εμμονή με τη Φυσική σου είπα ότι μου είναι ενδιαφέρον Σαν κλάδος. Δηλαδή αν σου αρέσουν τα μαθηματικά πας μαθηματικό, η Φυσική φυσικό, η χημεία χημικό και οι υπολογιστές πληροφορική; Αν ήταν έτσι Τότε Ποιος ο λόγος ύπαρξης των ΠΟΛΥτεχνικων σχολών Γιατί δεν βλέπω να ασχολούνται με διακριτό αντικείμενο. Οι σχολές αυτές έχουν τόσο μεγάλη ζήτηση ακριβώς Γιατί δεν είναι περιοριστικές, αλλά επιλέγεις Εσύ Προς τα πού θες να πας. Δεν έχω όνειρο ζωής να γίνω φυσικός οπότε νομίζω θα είναι καλύτερα να τελειώσει κάποιος ημμυ έχοντας διαλέξει Φυσική, ή αντίστοιχα μαθηματικά ή οτιδήποτε. Αλλιώς η σχολή δεν έχει λόγο ύπαρξης. Με την ίδια λογική Δηλαδή ποιους θεωρείς "κατάλληλους" για την σχολή; Γιατί αν τρελαίνεσαι με ηλεκτρικά κυκλώματα Υπάρχει αντίστοιχος κλάδος Στο φυσικό και πιο εξειδικευμένος, αν προτιμάς προγραμματισμό Υπάρχει και η πληροφορική και πιο εξειδικευμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν είπα ότι έχω εμμονή με τη Φυσική σου είπα ότι μου είναι ενδιαφέρον Σαν κλάδος. Δηλαδή αν σου αρέσουν τα μαθηματικά πας μαθηματικό, η Φυσική φυσικό, η χημεία χημικό και οι υπολογιστές πληροφορική; Αν ήταν έτσι Τότε Ποιος ο λόγος ύπαρξης των ΠΟΛΥτεχνικων σχολών Γιατί δεν βλέπω να ασχολούνται με διακριτό αντικείμενο. Οι σχολές αυτές έχουν τόσο μεγάλη ζήτηση ακριβώς Γιατί δεν είναι περιοριστικές, αλλά επιλέγεις Εσύ Προς τα πού θες να πας. Δεν έχω όνειρο ζωής να γίνω φυσικός οπότε νομίζω θα είναι καλύτερα να τελειώσει κάποιος ημμυ έχοντας διαλέξει Φυσική, ή αντίστοιχα μαθηματικά ή οτιδήποτε. Αλλιώς η σχολή δεν έχει λόγο ύπαρξης. Με την ίδια λογική Δηλαδή ποιους θεωρείς "κατάλληλους" για την σχολή; Γιατί αν τρελαίνεσαι με ηλεκτρικά κυκλώματα Υπάρχει αντίστοιχος κλάδος Στο φυσικό και πιο εξειδικευμένος, αν προτιμάς προγραμματισμό Υπάρχει και η πληροφορική και πιο εξειδικευμένη.

Μα συμβαινει ακριβως αυτο που σου ειπε ο Darth. Τα πολυτεχνικα τμηματα χρησιμοποιουν τη φυσικη και τα μαθηματικα ως εργαλεια για να μελετησουν το αντικειμενο τους. Οι μηχανολογοι ασχολουνται με φυσικη οπως ρευστα, ροπες κτλ για να μπορουν να μελετησουν τα μηχανολογικα, οι ηλεκτρολογοι με ηλεκτρικα κυκλωματα και προγραμματισμο, ακομα και εμεις εχουμε φυσικη, στατικη, ροπες κτλ για να μελετησουμε τις κατασκευες και τα κτηρια, και οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν ακομα περισσοτερα μαθηματα φυσικης και μαθηματικων. Ειμαστε φυσικοι ομως? Προφανως και οχι. Πως γινεται τα πολυτεχνικα τμηματα να μην ασχολουνται με ενα διακριτο αντικειμενο? Οποιος ενδιαφερεται για την επιστημη της φυσικης παει φυσικο. Αν απλα σου αρεσει η φυσικη σαν μαθημα και παραλληλα σε ενδιαφερει καποιο αλλο αντικειμενο, οπως π.χ. προγραμματισμος, τοτε πας στην αντιστοιχη πολυτεχνικη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krew

Νεοφερμένος

Ο Krew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν έγραψα 17939 μόρια στο 2ο πεδίο και μάλλον θα δηλώσω πρώτα τα τμήματα χημείας, όπως από πάντα επιθυμούσα.Γνώριζα ότι υπάρχει η δυνατότητα να εισαχθώ από το 3ο πεδίο, αλλά προτίμησα τα μαθηματικά γιατί είναι απαραίτητα στην επιστήμη της χημείας και στα αντίστοιχα τμήματα, καθώς περιλαμβάνουν μαθήματα μαθηματικών, φυσικοχημείας κ.α. Θα βάλω πρώτο το τμήμα χημείας στην Αθήνα και έπειτα τα επαρχιακά.Έχω ακούσει ότι του Ηρακλείου είναι εξαιρετικό τμήμα.Τι γνωρίζετε για τα υπόλοιπα τμήματα?Με ποια σειρά προτείνετε να τα τοποθετήσω στο μηχανογραφικό?Ακόμα ενδιαφέρομαι και για τα τμήματα χημικών μηχανικών, στα όποια είναι πιο πιθανό να εισαχθώ με τη βαθμολογία μου, καθώς τα χημικά δεν ξέρω πόσο θα ανέβουν.Μήπως να προτιμήσω τα τμήματα χημικής μηχανικής?Βέβαια από όσο γνωρίζω περιλαμβάνουν πολλά μαθήματα μηχανικής που ξεφεύγουν από τη χημεία, ενώ εμένα με ενδιαφέρει η ερευνητική πλευρά της χημείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εχω γραψει 17574 και δυσκολευομαι να καταληξω σε καποια συγκεκριμενη σχολη μεταξυ των παρακατω:

Μηχανολογων Μηχανικων (ΑΠΘ ή ΠΠ)
Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Τεχνολογιας Υπολογιστων (ΠΠ)

Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ συχνη ερωτηση... Απο γνωστους και καθηγητες ακρη δεν θα ελεγα οτι βγαινει και απο τα διαφορα sites επισης δεν βοηθιεμαι...Γι αυτο οποιος μπορει ας με διαφωτισει!!!
Να σημειωσω οτι αυτο που με "κραταει" απο τους ηλεκτρολογους ειναι η αγνοια μου στους υπολογιστες!

Εσύ με τι ακριβός τομέα θες να ασχοληθείς ;Νομίζω ότι αν καταλήξεις σε τι τομέα θες θα μπορέσεις να αποκλείσεις και κάποια τμήματα . κατά την προσωπική μου άποψη η γνώσει προγραμματισμού είναι ιδιαίτερα χρήσιμη και στους μηχανολόγους πλέον .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ποιο ακριβώς μάθημα της Αγγλικής Φιλολογίας θα βασιστεί ώστε να κάνει μια εργασία που θα άπτεται των αντικειμένων του τμήματος ΔΕΣ; Εξάλλου δεν μιλάμε για προσωπική ενασχόληση σαν χόμπι με κάποια αντικείμενα του τμήματος που την ενδιαφέρουν αλλά για δίλημμα σπουδών μεταξύ των δύο τμημάτων. Δεν είναι το ίδιο.

Αν υπάρχει μάθημα ορολογίας που σχετίζεται με πολιτική ή οικονομικά με ένα εισαγωγικό βιβλίο διεθνών σχέσεων και κάποιες γνώσεις ιστορίας μπορεί άνετα να βρει θέματα για εργασία ή ίσως σε μαθήματα όπως η ''Εισαγωγή στις Πολιτισμικές Σπουδές'' μπορεί να δει τη χρησιμότητα της γλώσσας ως μέσο πολιτικής(soft power).
Στις θεωρητικές/κοινωνικές επιστήμες έμπνευση και όρεξη να έχεις και μπορείς να δημιουργήσεις αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν υπάρχει μάθημα ορολογίας που σχετίζεται με πολιτική ή οικονομικά με ένα εισαγωγικό βιβλίο διεθνών σχέσεων και κάποιες γνώσεις ιστορίας μπορεί άνετα να βρει θέματα για εργασία ή ίσως σε μαθήματα όπως η ''Εισαγωγή στις Πολιτισμικές Σπουδές'' μπορεί να δει τη χρησιμότητα της γλώσσας ως μέσο πολιτικής(soft power).
Στις θεωρητικές/κοινωνικές επιστήμες έμπνευση και όρεξη να έχεις και μπορείς να δημιουργήσεις αρκετά πράγματα.

Συμφωνώ ότι υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των θεωρητικών επιστημών και ότι βρίσκοντας κοινά σημεία μπορείς να γίνεις εξαιρετικά δημιουργικός. Απλά μεταξύ των δύο τμημάτων για τα οποία μιλάμε δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Ακόμα κι αν το τραβήξεις από τα μαλλιά για να κάνεις οπωσδήποτε μια σύνδεση θα είναι στα όρια του "εκτός θέματος".΄Αποψή μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarilynSt

Νεοφερμένος

Η MarilynSt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν υπάρχει μάθημα ορολογίας που σχετίζεται με πολιτική ή οικονομικά με ένα εισαγωγικό βιβλίο διεθνών σχέσεων και κάποιες γνώσεις ιστορίας μπορεί άνετα να βρει θέματα για εργασία ή ίσως σε μαθήματα όπως η ''Εισαγωγή στις Πολιτισμικές Σπουδές'' μπορεί να δει τη χρησιμότητα της γλώσσας ως μέσο πολιτικής(soft power).
Στις θεωρητικές/κοινωνικές επιστήμες έμπνευση και όρεξη να έχεις και μπορείς να δημιουργήσεις αρκετά πράγματα.

Το σκεπτικό σου είναι σωστό και συμφωνώ μαζί σου θεωρητικά, απλώς καλό θα ήταν να μην δημιουργηθούν στην κοπέλα λανθασμένες εντυπώσεις για τις σχολές που έχει στο μυαλό της. Μιλάω για την Αγγλική συγκεκριμένα, όπου αφενός τα μαθήματα τέτοιου τύπου είναι πλέον μετρημένα στα δάχτυλα κι αφετέρου η προσέγγιση και ο τρόπος διδασκαλίας τους σίγουρα διαφέρουν σε σχέση με αντίστοιχα/πιο εξειδικευμένα μαθήματα που προσφέρονται σε τμήματα όπως το ΔΕΣ. Καλό θα ήταν να μην μπει με τέτοιες προσδοκίες σε φιλολογική σχολή, ειδικά στη συγκεκριμένη, για την οποία προφανώς μιλάω εκ πείρας. Καταλαβαίνω, ωστόσο, τι εννοείς και πραγματικά αν η κοπέλα έχει την όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά με τα μαθήματα που την ενδιαφέρουν και αφιερώσει πολλές ώρες σε προσωπική μελέτη και αναζήτηση περαιτέρω πηγών, πέρα από όσα αναγράφονται στο syllabus, τότε ειλικρινά πάω πάσο και θα είμαι η πρώτη που θα την ενθαρρύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

samakos

Νεοφερμένος

Ο samakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι σε δίλιμμα μεταξύ Πληροφορικής και Τηλεματικής Χαροκόπειο και Ψηφιακών συστήματων Πειραιά. Πιάνω και τα 2 σίγουρα. Τι έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenassm

Νεοφερμένος

Η Elenassm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
το τμημα πολιτικης επιστημης και δημοσιας διοικησης του εκπα και το πολιτικης επιστημης και ιστοριας του παντειου ειναι ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το τμημα πολιτικης επιστημης και δημοσιας διοικησης του εκπα και το πολιτικης επιστημης και ιστοριας του παντειου ειναι ιδια?

Παρόμοια. Δες στο θέμα "Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης vs Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Είναι κανείς σε κάποια από τις 2 σχολές?? Μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας από τις σχολές( δυσκολία μαθημάτων, επαγγελματική αποκατάσταση κλπ) και γενικά ποια από τις δύο μου προτείνετε?? Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hocuspocus

Νεοφερμένος

Η hocuspocus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά , είμαι αρκετά μπερδεμένη σχετικά με το μηχανογραφικό μου ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες κτλπ για τις εξής σχολές του 3ου πεδίου :
-Μηχανικός Ιατρικών Οργάνων
-Δημόσιας Υγείας
-Κοινοτικής Υγείας
Καθώς και τις διάφορες ανάμεσα στα 2 τελευταία τμήματα! Ευχαριστώ πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους,
Προσωπικά δεν είμαι ακόμη φοιτήτρια αλλά αυτή την περίοδο σχεδιάζω το μηχανογραφικό μου και η κοινωνική εργασία είναι μια σχολή που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα(μάλλον και πρώτη μου επιλόγη).Είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και ξέρω ότι μου ταιριάζει,μήπως γνωρίζει κανείς με τα σύγχρονα δεδομένα τι παίζει με αυτή την σχολή?Εξακολουθεί να έχει προοπτικές?Μου είχαν πει και για μια αντίστοιχη σχολή πανεπιστημίου στην Θράκη αλλα δυστυχώς μου είναι αδύνατο να εγκαταστηθώ εκεί πέρα,αυτή των ΤΕΥ πως σας φαίνεται?Μπορεί με ένα μεταπτυχιακό να αντιαγωνστεί εκείνη της Θράκης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pan.kak99

Νεοφερμένος

Ο Pan.kak99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μεταξύ των Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΠΘ και ΠΠ) και των Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ) ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή και γιατί. Άλλοι μου λένε ότι στην αγορά εργασίας θα προτιμηθεί ο απλός Μηχανολόγος από το Ναυπηγό!
Άλλοι πάλι λένε ότι ο δεύτερος έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα του πρώτου συν την ειδίκευσή στα πλωτά μέσα...

Τι από όλα αυτά ισχύει και ποια είναι η σωστότερη επιλογή από αντικειμενική σκοπιά?




Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μεταξύ των Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΠΘ και ΠΠ) και των Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ) ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή και γιατί. Άλλοι μου λένε ότι στην αγορά εργασίας θα προτιμηθεί ο απλός Μηχανολόγος από το Ναυπηγό!
Άλλοι πάλι λένε ότι ο δεύτερος έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα του πρώτου συν την ειδίκευσή στα πλωτά μέσα...

Τι από όλα αυτά ισχύει και ποια είναι η σωστότερη επιλογή από αντικειμενική σκοπιά?




Ευχαριστώ!
Σαν μηχανολογος δουλευεις και στην ελλαδα.Σαν ναυπηγος μηχανικος εχω ακουσει οτι την μια μερα δουλευεις εδω την αλλη στην κινα(τυχαιο παραδειγμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Μεταξύ των Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΠΘ και ΠΠ) και των Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ) ποια θεωρείται καλύτερη επιλογή και γιατί. Άλλοι μου λένε ότι στην αγορά εργασίας θα προτιμηθεί ο απλός Μηχανολόγος από το Ναυπηγό!
Άλλοι πάλι λένε ότι ο δεύτερος έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα του πρώτου συν την ειδίκευσή στα πλωτά μέσα...

Τι από όλα αυτά ισχύει και ποια είναι η σωστότερη επιλογή από αντικειμενική σκοπιά?




Ευχαριστώ!

Αν ημουν στη θεση σου θα διάλεγα ναυπηγούς. Επαγγελματικά, για τα ελληνικά δεδομένα θεωρώ καλύτερη επιλογή τους ναυπηγούς, γιατί έχουν αρνητική ανεργία, δηλαδή προσφέρονται περισσότερες θέσεις για ναυπηγούς απ'όσους υπάρχουν. Άρα βγαίνεις από τη σχολή και βρίσκεις σχετικά με άλλα επαγέλματα ευκολότερα δουλειά σε ναυτιλιακή με καλό μισθό. Αντίθετα, οι μηχανολόγοι έχουν ανεργία και είναι ένα επάγγελμα που στη Ελλάδα είναι κορεσμένο. Μετά από μηχανολόγους αναγκαστικά πας εξωτερικό, ενώ μετα απο ναυπηγούς αν θες πας εξωτερικό σε χωρες όπως η Αγγλία με ναυτική παράδοση, αλλά αν θες σου δίνεται η επιλογή να μείνεις Ελλάδα, γιατί οπως σου είπα υπαρχουν κι εδω καλές δουλειές. Όσο γι αυτούς που σου λένε οτι θα προτιμηθεί ο απλός μηχανολόγος σε σχέση με το ναυπηγό, εξαρτάται για τι πράγμα. Σε βιομηχανία αυτοκινήτων ίσως να προτιμηθεί ο απλός μηχανολόγος(δεν αποκλείεται να παρουν και ναυπηγό όμως γιατί κι αυτός μηχανολόγος είναι), αλλα σε ναυτιλιακή θα προτιμηθεί ο ναυπηγός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
παιδια για τις σχολες που ανηκουν σε περισσοτερα απο ενα πεδια το συστημα ελεγχει για την εισαγωγη του υποψηφιου αν επαρκουν τα μορια απ το πεδιο με την μεγαλυτερη επιτυχία..;για παραδειγμα εχω 13046 στο 2ο και 15349 στο 3ο και θελω τεφαα...το συστημα θα τσεκαρει αν επαρκούν τα 13 ή τα 15;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους,
Προσωπικά δεν είμαι ακόμη φοιτήτρια αλλά αυτή την περίοδο σχεδιάζω το μηχανογραφικό μου και η κοινωνική εργασία είναι μια σχολή που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα(μάλλον και πρώτη μου επιλόγη).Είναι κάτι που μου αρέσει πολύ και ξέρω ότι μου ταιριάζει,μήπως γνωρίζει κανείς με τα σύγχρονα δεδομένα τι παίζει με αυτή την σχολή?Εξακολουθεί να έχει προοπτικές?Μου είχαν πει και για μια αντίστοιχη σχολή πανεπιστημίου στην Θράκη αλλα δυστυχώς μου είναι αδύνατο να εγκαταστηθώ εκεί πέρα,αυτή των ΤΕΥ πως σας φαίνεται?Μπορεί με ένα μεταπτυχιακό να αντιαγωνστεί εκείνη της Θράκης;


https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=4345361#post4345361
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει για το Τμημα Ιστοριας Αρχαιολογιας αν διαλεψεις κατευθυνση Ιστοριας γινεσαι μονο φιλολογις αι δεν εχεις δικαιωμα αρχαιολογου ή ξεναγου ή αν διαλεξεις κατευθυνση Αρχαιολογιας δεν γινεσαι φιλολογος αλλα αρχαιολογος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παιδια για τις σχολες που ανηκουν σε περισσοτερα απο ενα πεδια το συστημα ελεγχει για την εισαγωγη του υποψηφιου αν επαρκουν τα μορια απ το πεδιο με την μεγαλυτερη επιτυχία..;για παραδειγμα εχω 13046 στο 2ο και 15349 στο 3ο και θελω τεφαα...το συστημα θα τσεκαρει αν επαρκούν τα 13 ή τα 15;;

Το 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top