Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καμια σχεση το πως τα πηγαινες στο σχολειο με το πως τα πας στο πανεπιστημιο. Επισης εξωπανεπιστημιακα skills δεν ειναι ενα Proficiency που πηρες στη Γ' Γυμνασιου ή ενα B1 στα Γερμανικα και να μην ξερεις ουτε να συστηθεις στη γλωσσα. Αυτα για την ακριβεια ειναι αχρηστα. Απο προσωπικη εμπειρια σε πολυτεχνικη σχολη, αν στοχευεις στο 8.5-9, δεν εχεις ζωη. Οχι για να κανεις αλλα πραγματα (προτζεκτ κλπ) αλλα ουτε για να πας να πιεις μια μπυρα το βραδυ...
Αυτό που λες με τις ξένες γλώσσες, έχεις ένα δίκιο...
όταν θέλεις να χτυπήσεις άριστα στο πτυχίο, ξέρεις το τι ζόρι θα φας, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
λοιπον ποιο τμημα οικονομικων θα προτινατε σε καποιον ο οποιος δεν θα ηθελε μια πολυ μονοτονη εργασια αλλα να ειναι πιο δημιουργικη. Για παραδειγμα να δινει ιδεες,συμβουλες,να προβλεπει κινυδνους,να κλεινει συνφωνεις,να εχει επικοινωνια με αλλους ανθρωπους. Ξέρω οτι πολλοι θα προτινατε μαρκετινγκ με αυτα τα χαρακτηριστικα που προανεφερα αλλα τι αλλο θα μπορουσε να επιλεξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
προβλέπει κινδύνους(risk management)-> στατιστική οπα/παπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chri18

Νεοφερμένος

Η chri18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για νομική Κομοτηνής;
Επίσης,το διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών στο παπει με τι ασχολείται και έχει αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
οχι δεν θα ηθελα ενα τμημα οπως της στατιστικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviKnl

Νεοφερμένος

Η EviKnl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μια ερωτηση :P : Το πολιτικο νομικης υπαρχει μονο στο ΕΚΠΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chri18

Νεοφερμένος

Η chri18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
τι ειναι το πολιτικο νομικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ή ΜΜ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό που λες με τις ξένες γλώσσες, έχεις ένα δίκιο...
όταν θέλεις να χτυπήσεις άριστα στο πτυχίο, ξέρεις το τι ζόρι θα φας, σωστά;

Τι νοημα εχει αν στοχευεις στο αριστα, πεταξεις 5 χρονια απο τη ζωη σου και ενας συμφοιτητης σου με 7 εχει πολυ περισσοτερη περαση στην αγορα εργασιας επειδη ξερει δυο πραγματα ακομα ή εχει συμμετασχει σε κανα βαρβατο προτζεκτ. Σκεψου λιγο σαν εργοδοτης ποιον θα ηθελες να παρεις στη δουλεια σου. Εναν πτυχιουχο που δεν ξερει να δεσει μονος του τα κορδονια του, δουλευει μονος του και τελειωσε με 9 ή εναν της πιατσας που μιλαει και Γαλλικα και που εχει ασχοληθει και δυο χρονια πχ με τη φοιτητικη φορμουλα και εβγαλε 7; Ο δευτερος εχει soft skills που ο πρωτος δεν τα εχει. Μη μπαινετε στο πανεπιστημιο με τη λογικη του σχολειου, αλλος κοσμος εκει.


Τι ερωτηση ειναι αυτη; Με βαση τα δικα μας γουστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Τι ερωτηση ειναι αυτη; Με βαση τα δικα μας γουστα;

Εγώ ζητάω μια αντικειμενική άποψη για τις 2 σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και ενώ ξέρεις ότι είναι λάθος το ΑΕΙ-ΤΕΙ, εσύ απλά περιμένεις να μπω εγώ για διασκέδαση ; Το όσα μαλλιά έχει :D μην το λες δημόσια....οι άλλοι δεν γνωρίζουν ότι μου έχουν πέσει :D

Μα να σου κλέψω έτσι ξερά την ατάκα που σ έχει κάνει διάσημο στο φόρουμ;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τι νοημα εχει αν στοχευεις στο αριστα, πεταξεις 5 χρονια απο τη ζωη σου και ενας συμφοιτητης σου με 7 εχει πολυ περισσοτερη περαση στην αγορα εργασιας επειδη ξερει δυο πραγματα ακομα ή εχει συμμετασχει σε κανα βαρβατο προτζεκτ. Σκεψου λιγο σαν εργοδοτης ποιον θα ηθελες να παρεις στη δουλεια σου. Εναν πτυχιουχο που δεν ξερει να δεσει μονος του τα κορδονια του, δουλευει μονος του και τελειωσε με 9 ή εναν της πιατσας που μιλαει και Γαλλικα και που εχει ασχοληθει και δυο χρονια πχ με τη φοιτητικη φορμουλα και εβγαλε 7; Ο δευτερος εχει soft skills που ο πρωτος δεν τα εχει. Μη μπαινετε στο πανεπιστημιο με τη λογικη του σχολειου, αλλος κοσμος εκει.
Ή αν είσαι απο τους τυχερούς που δεν θα χρειαστεί να σε κρίνει κάποιος εργοδότης...

Τι εννοείς με την ''φοιτητική φόρμουλα'';;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ή αν είσαι απο τους τυχερούς που δεν θα χρειαστεί να σε κρίνει κάποιος εργοδότης...

Τι εννοείς με την ''φοιτητική φόρμουλα'';;;;

Τι εννοεις δεν θα σε κρινει καποιος εργοδοτης;

Στο ΕΜΠ και στο ΑΠΘ υπαρχουν ομαδες φοιτητων που σχεδιαζουν και κατασκευαζουν μονοθεσιο που παιρνει μερος σε αγωνες στο εξωτερικο.

Εγώ ζητάω μια αντικειμενική άποψη για τις 2 σχολές



Δεν υπαρχει αντικειμενικη αποψη. Για εμενα οι Ηλεκτρολογοι φαινοντουσαν τραγικη επιλογη γιατι δεν μου αρεσει το αντικειμενο. Για εναν αλλο φαινοντουσαν οι Μηχανολογοι τραγικη επιλογη. Πες μας τα γουστα σου και βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τι εννοεις δεν θα σε κρινει καποιος εργοδοτης;

Στο ΕΜΠ και στο ΑΠΘ υπαρχουν ομαδες φοιτητων που σχεδιαζουν και κατασκευαζουν μονοθεσιο που παιρνει μερος σε αγωνες στο εξωτερικο.
Δεν θα σε κρίνει κάποιος εργοδότης, όταν έχεις ''έτοιμη'' θέση, πχ απο γονείς... Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι θα πετύχεις αν δεν βελτιώνεσαι συνεχώς, αλλά είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο και αυτό.
Τα παραδείγματα που μου δίνεις για το ΕΜΠ και ΑΠΘ, σχετίζονται με πολυτεχνικές σχολές, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν θα σε κρίνει κάποιος εργοδότης, όταν έχεις ''έτοιμη'' θέση, πχ απο γονείς...

Αν έχεις έτοιμη την θέση και την πελατεία, τι να τον κάνεις τον βαθμό πτυχίου 9; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Τι εννοεις δεν θα σε κρινει καποιος εργοδοτης;

Στο ΕΜΠ και στο ΑΠΘ υπαρχουν ομαδες φοιτητων που σχεδιαζουν και κατασκευαζουν μονοθεσιο που παιρνει μερος σε αγωνες στο εξωτερικο.



Εγώ ζητάω μια αντικειμενική άποψη για τις 2 σχολές

Δεν υπαρχει αντικειμενικη αποψη. Για εμενα οι Ηλεκτρολογοι φαινοντουσαν τραγικη επιλογη γιατι δεν μου αρεσει το αντικειμενο. Για εναν αλλο φαινοντουσαν οι Μηχανολογοι τραγικη επιλογη. Πες μας τα γουστα σου και βλεπουμε...[/QUOTE]

Εχω κοιταξει με τι αντικειμενα ασχολειται καθε σχολη και ειδικα στα πρωτα 2 χρονια ειναι παρομοια αν οχι ιδια. Απο εκει και περα δεν τρελαινομαι για τους υπολογιστες, δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει σαν κλαδος αλλα προτιμω πχ κλασσικη φυσικη. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οι ημμυ ειναι μονο στο 2ο πεδιο οχι στο 5ο που δινουν και αεππ αρα δεν ειναι προαπαιτουμενη γνωση.
Εγω ειχα αποφασισει πρωτη επιλογη ημμυ και κατα πασα πιθανοτητα εκει θα ειμαι αλλα οι οποιες αμφιβολιες προεκυψαν κυριως λογω των υπολογιστων (ουτε κρυο ουτε ζεστη). Απο την αλλη απο οτι διαβασα οι μηχανολογοι ειναι καπως πιο ευκολη σαν σχολη αλλα απο τους ηλεκτρολογους εχεις περισσοτερες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αν έχεις έτοιμη την θέση και την πελατεία, τι να τον κάνεις τον βαθμό πτυχίου 9; :confused:
Επειδή μπορεί να είναι ματαιόδοξος, ή μπορεί να του αρέσει η μάθηση και το ζόρισμα, πολλά μπορεί να συμβαίνουν...
Το αντίθετο άκρο είναι αυτοί που τελειώνουν με το ζόρι την σχολή ακριβώς επειδή έχουν έτοιμη αποκατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή μπορεί να είναι ματαιόδοξος, ή μπορεί να του αρέσει η μάθηση και το ζόρισμα, πολλά μπορεί να συμβαίνουν...
Το αντίθετο άκρο είναι αυτοί που τελειώνουν με το ζόρι την σχολή ακριβώς επειδή έχουν έτοιμη αποκατάσταση...

Δηλαδή κάτσε, μισό λεπτό:
*Είμαι σε τμήμα όπως αυτά που αναφέραμε εγώ και ο Darth (και τονίζω ότι μιλάμε γι αυτά, γιατί αυτά ξέρουμε)
*Έχω έτοιμη την θέση με το που αποφοιτήσω και μια πελατεία που αν δεν τα σκατώσω τραγικά θα συνεχίσω να έχω
*Θέλω να βγάλω το τμήμα με 9+ όταν ο μέσος φοιτητής βγάζει με αρκετό ζόρισμα πολύ πιο κάτω

Ε σόρρυ αλλά αυτό δεν είναι "μου αρέσουν τα ζόρια", είναι καθαρός μαζοχισμός...Και όσον αφορά το "μου αρέσει η μάθηση", 1000 φορές καλύτερα πάρε στο Χ μάθημα 7 και πιάσε τον καθηγητή να σε χώσει σε πρότζεκτ του για να ασχοληθείς παραπάνω με το αντικείμενο, παρά πάρε 10 και βγαίνε από το δωμάτιο μόνο για κατούρημα.

Καλώς ή κακώς όταν υπάρχει το "μαξιλαράκι" ότι η δουλειά μετά είναι έτοιμη, το ζόρισμα έχει να κάνει με το να τελειώσεις στα ν χρόνια (για να ξεκινήσεις και μια ώρα αρχύτερα) και όχι στα ν+2 ή ν+οο με άριστα και να πεις τον όρκο. Δεν τους κατηγορώ βέβαια, εδώ και μεις που δεν έχουμε έτοιμο το "μετά" και θέλουμε να ξεμπερδεύουμε στην ώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δηλαδή κάτσε, μισό λεπτό:
*Είμαι σε τμήμα όπως αυτά που αναφέραμε εγώ και ο Darth (και τονίζω ότι μιλάμε γι αυτά, γιατί αυτά ξέρουμε)
*Έχω έτοιμη την θέση με το που αποφοιτήσω και μια πελατεία που αν δεν τα σκατώσω τραγικά θα συνεχίσω να έχω
*Θέλω να βγάλω το τμήμα με 9+ όταν ο μέσος φοιτητής βγάζει με αρκετό ζόρισμα πολύ πιο κάτω

Ε σόρρυ αλλά αυτό δεν είναι "μου αρέσουν τα ζόρια", είναι καθαρός μαζοχισμός...Και όσον αφορά το "μου αρέσει η μάθηση", 1000 φορές καλύτερα πάρε στο Χ μάθημα 7 και πιάσε τον καθηγητή να σε χώσει σε πρότζεκτ του για να ασχοληθείς παραπάνω με το αντικείμενο, παρά πάρε 10 και βγαίνε από το δωμάτιο μόνο για κατούρημα.

Καλώς ή κακώς όταν υπάρχει το "μαξιλαράκι" ότι η δουλειά μετά είναι έτοιμη, το ζόρισμα έχει να κάνει με το να τελειώσεις στα ν χρόνια (για να ξεκινήσεις και μια ώρα αρχύτερα) και όχι στα ν+2 ή ν+οο με άριστα και να πεις τον όρκο. Δεν τους κατηγορώ βέβαια, εδώ και μεις που δεν έχουμε έτοιμο το "μετά" και θέλουμε να ξεμπερδεύουμε στην ώρα μας.
Μα οτι έγραψα δεν είναι επι προσωπικού για σένα ή για τον Darth ή για οποιονδήποτε άλλον, και πραγματικά συγνώμη αν δεν εκφράστικα σωστά και πέρασα αυτό το μήνυμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εχω κοιταξει με τι αντικειμενα ασχολειται καθε σχολη και ειδικα στα πρωτα 2 χρονια ειναι παρομοια αν οχι ιδια. Απο εκει και περα δεν τρελαινομαι για τους υπολογιστες, δεν ειναι οτι δεν μου αρεσει σαν κλαδος αλλα προτιμω πχ κλασσικη φυσικη. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι οι ημμυ ειναι μονο στο 2ο πεδιο οχι στο 5ο που δινουν και αεππ αρα δεν ειναι προαπαιτουμενη γνωση.
Εγω ειχα αποφασισει πρωτη επιλογη ημμυ και κατα πασα πιθανοτητα εκει θα ειμαι αλλα οι οποιες αμφιβολιες προεκυψαν κυριως λογω των υπολογιστων (ουτε κρυο ουτε ζεστη). Απο την αλλη απο οτι διαβασα οι μηχανολογοι ειναι καπως πιο ευκολη σαν σχολη αλλα απο τους ηλεκτρολογους εχεις περισσοτερες επιλογες.

Δε θα κάτσεις να σκεφτείς αν σου αρέσουν οι υπολογιστές αν θες να περάσεις ημμυ αλλά αν θες να ασχολείσαι με ρεύματα. Ηλεκτρικά κυκλώματα Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, ΨΕΣ, ηλεκτρομαγνητικά πεδία, δίκτυα καταναλωτών, συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας κλπ. Με αυτά θα ασχολείσαι κυρίως. Τα μαθήματα των υπολογιστών, στον τομέα της πληροφορικής, είναι λιγότερα. Πέρα από αυτά τα ημμυ έχουν και τηλεπικοινωνιακά μαθήματα (μετάδοση κυμάτων κλπ) αλλά και μικροηλεκτρονικής και αρχιτεκτονικής υπολογιστών.

Φυσικά εννοείται θα χρειαστεί να κάτσεις και να γράψεις κώδικα. Δε θα μπορέσεις να τελειώσεις αλλιώς τη σχολή. Αλλά είναι αρκετά διαφορετικό τμήμα από ένα τμήμα πληροφορικής. Από τα 65 μαθήματα που θα θες για πτυχίο τα μαθήματα του λογισμικού θα είναι 10-15 ανάλογα τα μαθήματα επιλογής που θα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top