PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
γινεσαι απο την διεθνων και ευρωπαικων του παπει οικονομολογος ισαξιος με τις υπολοιπες οικονομικες σχολες?Ισχυει το ιδιο και για το παντειο

Από τον Πειραιά, αν επιλέξεις την κατεύθυνση Διεθνή και Ευρωπαϊκά οικονομικα (ή κάπωςέτσι), μπορείς να λάβεις δικαιώματα οικονομολόγου.
Από Πάντειο, αν και δεν είμαι βέβαιος, δε μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο τμημα μαθηματικών και το τμήμα εφαρμοσμενων μαθηματικών της Κρήτης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κανεις λαθος, αποκτα δικαιωματα οικονομολογου απο το διεθνων και ευρωπαικων σπουδων της παντειου.

Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πανεπιστημίου Πειραιά & Παντείου (1ο Πεδίο) Η μελέτη επιμέρους πεδίων όπως είναι οι Διεθνείς Σχέσεις, η Παγκόσμια Διακυβέρνηση, η Διπλωματία και το Διεθνές Δίκαιο-Εμπόριο, ενώ παράλληλα, η εξερεύνηση των πολιτικών, οικονομικών και πολιτιστικών μετασχηματισμών που επιτελούνται στην Ευρώπη αλλά και διεθνώς είναι το άλλο βασικό μέλημα της ακαδημαϊκής πορείας των φοιτητών. Σκοπός των τμημάτων είναι να αποκτήσουν οι φοιτητές επαρκώς τεκμηριωμένες γνώσεις για τις ευρωπαϊκές και διεθνείς σχέσεις, γνώσεις τις οποίες θα μπορούν να αξιοποιήσουν εποικοδομητικά σε πολιτικό, επιχειρηματικό και οικονομικό επίπεδο έπειτα από την αποφοίτησή τους. Παράλληλα, μέσω της επιλογής των κατάλληλων κατευθύνσεων στο πρόγραμμα σπουδών έχουν δικαίωμα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΟΕΕ) και αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα οικονομολόγου.

Πηγή: Foititikanea.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κανεις λαθος, αποκτα δικαιωματα οικονομολογου απο το διεθνων και ευρωπαικων σπουδων της παντειου.

Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πανεπιστημίου Πειραιά & Παντείου (1ο Πεδίο) Η μελέτη επιμέρους πεδίων όπως είναι οι Διεθνείς Σχέσεις, η Παγκόσμια Διακυβέρνηση, η Διπλωματία και το Διεθνές Δίκαιο-Εμπόριο, ενώ παράλληλα, η εξερεύνηση των πολιτικών, οικονομικών και πολιτιστικών μετασχηματισμών που επιτελούνται στην Ευρώπη αλλά και διεθνώς είναι το άλλο βασικό μέλημα της ακαδημαϊκής πορείας των φοιτητών. Σκοπός των τμημάτων είναι να αποκτήσουν οι φοιτητές επαρκώς τεκμηριωμένες γνώσεις για τις ευρωπαϊκές και διεθνείς σχέσεις, γνώσεις τις οποίες θα μπορούν να αξιοποιήσουν εποικοδομητικά σε πολιτικό, επιχειρηματικό και οικονομικό επίπεδο έπειτα από την αποφοίτησή τους. Παράλληλα, μέσω της επιλογής των κατάλληλων κατευθύνσεων στο πρόγραμμα σπουδών έχουν δικαίωμα εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΟΕΕ) και αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα οικονομολόγου.

Πηγή: Foititikanea.gr


Έχεις δίκιο.
Για να βοηθήσω περισσότερο, βρήκα το παρακάτω από το ΟΕΕ που δηλώνει ότι εγγράφονται:
• Οι πτυχιούχοι του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου με την προϋπόθεση ότι τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού είναι οικονομικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο τμημα μαθηματικών και το τμήμα εφαρμοσμενων μαθηματικών της Κρήτης ?
Όχι. Νομίζω υπάρχει μία διαφορά στα προγράμματα σπουδών προφανώς αφού είναι διαφορετικά τμήματα, όμως ουσιαστικά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά. Ό,τι βγεις από το ένα, θα βγεις και από το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εχω το εξης διλημμα και θα εκτιμουσα πολυ μερικες γνωμες.Στοχευα στα παιδαγωγικα τμηματα στα οποια περναω αλλα οχι στην πολη που θελω.Μεταγραφη δεν ξερω αν μπορω να παρω οποτε κοιτωντας και σε ποιες σχολες περναω στην πολη μου μεσα σε αυτες ειναι το Δημοσιας διοικησης παντειου . μου λενε να το κοιταξω γιατι ισως εχει καλυτερη αποκατασταση απο τα παιδαγωγικα.Το θεμα ειναι οτι εμενα δεν νομιζω,δεν ξερω, αν θα μου αρεσε αυτο το τμημα ,ομως σιγουρα δεν μπορω να μη μετρησω και την αποκατασταση αργοτερα.Οσοι ξερετε σχετικα με αυτα τα τμηματα, οντως στο δημοσιας διοικησης εχω καλες πιθανοτητες να βρω σχετικη δουλεια στο μελλον σε σχεση με τα παιδαγωγικα ή βρισκονται πανω κατω στην ιδια μοιρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Περνα Παντειο.Τουλαχιστον δε θα ξοδεψεις χρηματα για σπουδες στην επαρχια.Οσον αφορα την αποκατασταση ,πιστευω πανω κατω τα ιδια ειναι με τα τωρινα δεδομενα,ισως λιγο καλυτερα η Δημοσια Διοικηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εχω γραψει 17574 και δυσκολευομαι να καταληξω σε καποια συγκεκριμενη σχολη μεταξυ των παρακατω:

Μηχανολογων Μηχανικων (ΑΠΘ ή ΠΠ)
Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Τεχνολογιας Υπολογιστων (ΠΠ)

Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ συχνη ερωτηση... Απο γνωστους και καθηγητες ακρη δεν θα ελεγα οτι βγαινει και απο τα διαφορα sites επισης δεν βοηθιεμαι...Γι αυτο οποιος μπορει ας με διαφωτισει!!!
Να σημειωσω οτι αυτο που με "κραταει" απο τους ηλεκτρολογους ειναι η αγνοια μου στους υπολογιστες!

Κοἰτα, κι εμένα με ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι πάτρας και εγω δεν το πολυέχω με τους υπολογιστές. Ωστόσο, δεν πας και πληροφορική για να πεις οτι εισαι 100% στους υπολογιστές. Οι ηλεκτρολόγοι έχουν τόσο ευρυ φάσμα απασχολησης που μπορείς να μην ασχοληθείς με υπολογιστές στο επάγγελμά σου. Στις σπουδές σου θα τους χρησιμοποιείς σαν εργαλείο και θα κάνεις κάποια μαθηματα για αυτούς αλλά εγω αυτό περισσότερο σαν θετικό παρά αρνητικό θα το έβλεπα γιατί είμαστε σε μία εποχή που οι υπολογιστές είναι εξαιρετικά σημαντικοι, οπότε και να μην θέλεις να ασχοληθείς με αυτούς θα σου κάνει καλό να ξερεις λίγα πράγματα γι αυτούς. Τέλος, θυμήσου πως οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί θα γνωρίσουν τρομερή ανάπτυξη καθώς μπαίνουμε στην ψηφιακή εποχή και η μηχανή σιγά-σιγά χάνει το σημαντικό ρόλο που κατείχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά :) Μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των πανελληνίων, όλοι είμαστε σε σκέψεις για το μηχανογραφικό μας. Εγώ είμαι διχασμένη ανάμεσα σε δύο σχολές, τις οποίες πιάνω βάσει των μορίων μου και θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας για το ποια θεωρείτε εσείς καλύτερη επιλογή.
Και οι δύο σχολές έχουν ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών βασισμένο σε νομικά μαθήματα, οπότε το αντικείμενο είναι σχεδόν το ίδιο. Να επιδιώξω όμως να μπω σε μια σχολή που ναι μεν θα μου παρέχει αποκατάσταση, δεδομένου ότι για 4 χρόνια θα είμαι εσώκλειστη με πολύωρο διάβασμα και συνεχή εκπαίδευση, και δεν θα έχω δυνατότητες ανέλιξης ή να ρισκάρω να μπω σε μια σχολή που ναι μεν είναι κορεσμένη αλλά με το κατάλληλο μεταπτυχιακό μου δίνει πολλές περισσότερες διεξόδους?

Είναι κανένας άλλος στο ίδιο δίλημμα? Φοιτά κανένας από εσάς σε μία από αυτές τις σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Το ότι οι τίτλοι των μαθημάτων ανάμεσα στα δύο τμήματα είναι ίδιοι, δεν σημαίνει ότι το αντικείμενο είναι "σχεδόν το ίδιο". Μάλιστα, δεδομένου πως η σχολή αξιωματικών δεν έχει κάπου αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών (ή τουλάχιστον δεν το βρήκα) με περιγραφές των μαθημάτων, κάνει τη σύγκριση ακόμα πιο δύσκολη. Αφού οι φοιτητές προορίζονται για εντελώς διαφορετικές θέσεις, και η φύση της διδασκαλίας λογικά θα διαφέρει.

Τώρα το δίλημμα, ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω. Η απάντηση συνοψίζεται στην τελευταία σου φράση: προτιμάς την ασφάλεια (με ό,τι συνεπάγεται σε ένα περιβάλλον σαν αυτό της αστυνομίας), ή έναν επαγγελματικά δυσκολότερο δρόμο, αλλά σαφέστερα πιο δημιουργικό; Είναι κάτι τόσο συγκεκριμένο, δεσμευτικό και μόνιμο η δουλειά σε στρατό/αστυνομία, που καλό θα ήταν όποιος το επιλέξει να το θέλει 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το ότι οι τίτλοι των μαθημάτων ανάμεσα στα δύο τμήματα είναι ίδιοι, δεν σημαίνει ότι το αντικείμενο είναι "σχεδόν το ίδιο". Μάλιστα, δεδομένου πως η σχολή αξιωματικών δεν έχει κάπου αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών (ή τουλάχιστον δεν το βρήκα) με περιγραφές των μαθημάτων, κάνει τη σύγκριση ακόμα πιο δύσκολη. Αφού οι φοιτητές προορίζονται για εντελώς διαφορετικές θέσεις, και η φύση της διδασκαλίας λογικά θα διαφέρει.

Τώρα το δίλημμα, ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω. Η απάντηση συνοψίζεται στην τελευταία σου φράση: προτιμάς την ασφάλεια (με ό,τι συνεπάγεται σε ένα περιβάλλον σαν αυτό της αστυνομίας), ή έναν επαγγελματικά δυσκολότερο δρόμο, αλλά σαφέστερα πιο δημιουργικό; Είναι κάτι τόσο συγκεκριμένο, δεσμευτικό και μόνιμο η δουλειά σε στρατό/αστυνομία, που καλό θα ήταν όποιος το επιλέξει να το θέλει 100%.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο. Μου αρέσει πάρα πολύ να διαβάζω και να επιμορφώνομαι συνεχώς και ένα πρόγραμμα σαν αυτό της Νομικής σίγουρα θα μου κινούσε περισσότερο το ενδιαφέρον. Ο μόνος φόβος μου είναι ότι η επιλογή αυτή θα με οδηγήσει σε πολύ ισχυρό πτυχίο (και μεταπτυχιακό ενδεχομένως) που θα μείνουν σε μια κορνίζα στον τοίχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εχω το εξης διλημμα και θα εκτιμουσα πολυ μερικες γνωμες.Στοχευα στα παιδαγωγικα τμηματα στα οποια περναω αλλα οχι στην πολη που θελω.Μεταγραφη δεν ξερω αν μπορω να παρω οποτε κοιτωντας και σε ποιες σχολες περναω στην πολη μου μεσα σε αυτες ειναι το Δημοσιας διοικησης παντειου . μου λενε να το κοιταξω γιατι ισως εχει καλυτερη αποκατασταση απο τα παιδαγωγικα.Το θεμα ειναι οτι εμενα δεν νομιζω,δεν ξερω, αν θα μου αρεσε αυτο το τμημα ,ομως σιγουρα δεν μπορω να μη μετρησω και την αποκατασταση αργοτερα.Οσοι ξερετε σχετικα με αυτα τα τμηματα, οντως στο δημοσιας διοικησης εχω καλες πιθανοτητες να βρω σχετικη δουλεια στο μελλον σε σχεση με τα παιδαγωγικα ή βρισκονται πανω κατω στην ιδια μοιρα?

Περνα Παντειο.Τουλαχιστον δε θα ξοδεψεις χρηματα για σπουδες στην επαρχια.Οσον αφορα την αποκατασταση ,πιστευω πανω κατω τα ιδια ειναι με τα τωρινα δεδομενα,ισως λιγο καλυτερα η Δημοσια Διοικηση.


Επαρχια δε θα πηγαινα ετσι κι αλλιως.Αν δεν μπορω να κανω μεταγραφη και δεν καταληξω στο δημοσιας διοικησης τοτε ισως ξαναδωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Να επιδιώξω όμως να μπω σε μια σχολή που ναι μεν θα μου παρέχει αποκατάσταση, δεδομένου ότι για 4 χρόνια θα είμαι εσώκλειστη με πολύωρο διάβασμα και συνεχή εκπαίδευση, και δεν θα έχω δυνατότητες ανέλιξης

Μπορείς κανονικά απο αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές να κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό (πχ στη νομική). Το πτυχίο απ' τη σχολή αξιωματικών θεωρείται ΑΕΙ. Οπότε αν το επιθυμείς, μπορείς να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στη νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδινα φέτος πανελλήνιες και έχω 19.036 στο δεύτερο πεδίο και σκέφτομαι για το μηχανογραφικό. Είμαι ανάμεσα σε ημμυ και μμ στο εμπ (έχουμε σπίτι Αθήνα) αλλά δεν είμαι εντελώς κατασταλλαγμένος. Αρχικά ήμουν σίγουρος για ημμυ και ίσως εκεί βάλω πρώτη επιλογή, αλλά προέκυψαν κάποιες αμφιβολίες κυρίως σχετικά με τα μαθήματα. Φέτος δεν έδινα ΑΕΠΠ οπότε δεν έχω σχεδόν καμία σχέση με προγραμματισμό/υπολογιστές ενώ και σαν αντικείμενο δεν είναι ότι δεν μου αρέσει αλλά δεν πετάω και την σκούφια μου. Επομένως διστάζω μήπως ταλαιπωρηθώ υπερβολικά σε συγκεκριμένους τομείς, ενώ έχω ακούσει πως γενικά οι μμ είναι ίσως λίγο πιο εύκολη σχολή. Σίγουρα δεν περιμένω να πάρω πτυχίο όντας τουρίστας, ενώ αναφορικά με την επαγγελματική προοπτική φυσικά την λαμβάνω υπόψιν αλλά πιστεύω οι 2 σχολές είναι συγγενείς σε αυτό το θέμα, καθώς επίσης σε καμία δεν θα σου δώσουν τα λεφτά στο χέρι που λέει ο λόγος. Καμιά ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου πηγαινε νομικη
Μην βασιζεις το μελλον σου σε ενα κρατος που θα σου μειωνει συνεχως τον μισθο χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα
Γενικα πιστευω οτι ολες οι στρατιωτικες σχολες θα επρεπε να ηταν πολυ πιο χαμηλα σε μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας για αυτα τα τμηματα: Φιλολογία , Ιστορία-Αρχαιολογία , Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ? ( σχετικά με την των δυσκολία σχολών, την αποκατάσταση και στο εξωτερικό). Απο τις παραπάνω σχολές πιο εύκολη και ενδιαφέρουσα μου φαίνεται η Δημοσιογραφία αλλά δεν ξέρω αν έχει ισχύ. Για την Φιλολογία δεν ξέρω αν μπορείς να εργαστείς και στο εξωτερικό και σου παρέχει κυρίως το δικαίωμα του Φιλόλογου ή του Επιμελητή κειμένων, ενώ η Ιστορία πέρα απο την ιδιότητα του Φιλολόγου , μπορείς να γίνεις αρχαιολόγος , ξεναγός και έχει παγκόσμια ισχύ ως πτυχίο. Σκέφτομαι ότι ακόμα και απο την Φιλολογία ή την Ιστορία Αρχαιολογία νομίζω μπορείς να γίνεις Δημοσιογράφος.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα οπωσδήποτε το τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας καθώς έχοντας αυτό το πτυχίο υπάρχουν οι φόρμουλες για να κάνεις όλα τα άλλα που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μπορείς κανονικά απο αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές να κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό (πχ στη νομική). Το πτυχίο απ' τη σχολή αξιωματικών θεωρείται ΑΕΙ. Οπότε αν το επιθυμείς, μπορείς να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές στη νομική

Δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι ήταν περιοριστικό.. Σε ευχαριστώ πολύ!

Κατα την γνωμη μου πηγαινε νομικη
Μην βασιζεις το μελλον σου σε ενα κρατος που θα σου μειωνει συνεχως τον μισθο χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα
Γενικα πιστευω οτι ολες οι στρατιωτικες σχολες θα επρεπε να ηταν πολυ πιο χαμηλα σε μορια

Έχει βάση αυτό που λες, κανένας δεν μπορεί να ξέρει αν ο σταθερός μισθός του επαγγέλματος θα παραμείνει σταθερός.. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
πλέων εσώκλειστο είναι μόνο το πρώτο έτος. από το 2ο και μετά θα πηγαίνεις μόνο για τα μαθήματα.
όσο αφορά την επιλογή θα πρέπει να λάβεις τον παράγοντα ικανότητα διοίκησης, γιατί με το που βγείς θα λάβεις διοικητική θέση με όλα τα κακά και καλά που μπορεί να έχει αυτό.
οι μικροί σε ηλικία αξιωματικοί αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ότι δεν έχουν καθόλου εμπειρία, και βρίσκονται αμέσως στα βαθιά

αν θέλεις να αντιμετωπίσεις πραγματικές καταστάσεις που θέλουν άμεση λύση και μπορείς να ανταπεξέλθεις στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού τότε πάνε αξιωματικών
αν σε ενδιαφέρει μόνο η θεωρία σου αρέσει το διάβασμα, και δεν θέλεις να έχεις σχέση με τα παραπάνω τότε πήγαινε νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiazach

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πλέων εσώκλειστο είναι μόνο το πρώτο έτος. από το 2ο και μετά θα πηγαίνεις μόνο για τα μαθήματα.
όσο αφορά την επιλογή θα πρέπει να λάβεις τον παράγοντα ικανότητα διοίκησης, γιατί με το που βγείς θα λάβεις διοικητική θέση με όλα τα κακά και καλά που μπορεί να έχει αυτό.
οι μικροί σε ηλικία αξιωματικοί αντιμετωπίζουν το πρόβλημα ότι δεν έχουν καθόλου εμπειρία, και βρίσκονται αμέσως στα βαθιά

αν θέλεις να αντιμετωπίσεις πραγματικές καταστάσεις που θέλουν άμεση λύση και μπορείς να ανταπεξέλθεις στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού τότε πάνε αξιωματικών
αν σε ενδιαφέρει μόνο η θεωρία σου αρέσει το διάβασμα, και δεν θέλεις να έχεις σχέση με τα παραπάνω τότε πήγαινε νομική

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, στο ίντερνετ έχω βρει ελάχιστες και δυστυχώς δεν έχω κανένα γνωστό που να έχει φοιτήσει στη σχολή! Το φόρουμ αυτό είναι η μόνη μου ελπίδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_99

Νεοφερμένος

Η maria_99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχει φτάσει η στιγμή για το μηχανογραφικό και δύο σχολές "συνυπάρχουν " στη δεύτερη θέση των προτιμήσεων μου .Η μια είναι το ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής στην Αθήνα και το άλλο το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στην Κρήτη . Η αλήθεια είναι πως από την αρχή της χρονιάς ενδιαφερόμουν ιδιαίτερα για το ΤΕΙ καθώς τα μαθήματα που έχει είναι πιο 'πρακτικά' και μου ταιριάζουν περισσότερο. Βέβαια το πανεπιστήμιο της Κρήτης είναι πάρα πολύ καλό .Το δίλημμα όμως βρίσκεται στο ότι το ένα είναι ΑΕΙ και το άλλο ΤΕΙ. Ξέρει κανένας τι ισχύει στην αγορά εργασίας για τους αποφοίτους ΑΕΙ και ΤΕΙ στον κλάδο της πληροφορικής ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top