Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αποκατάσταση η μεν, αποκατάσταση και η δε.
Σωστός.. Η μια επαγγελματική και η αλλη κοινωνική.
Λάθος τα σκεφτόμουν τόσα χρόνια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
καλησπερα. Λοιπον ειμαι σε δειλημμα οσο αναφορα καποιες οικονομικες σχολες. Ειμαι αναμεσα στο ΛΟΧΡΗ(ΟΠΑ),στων οικονομικων επιστημων(ΟΠΑ),ναυτιλιακων σπουδων(ΠΑΠΕΙ) και λιγο λιγοτερο ΔΕΤ(ΟΠΑ).. Ποια σχολη θα προτιμουσατε και για ποιο λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
καλησπερα. Λοιπον ειμαι σε δειλημμα οσο αναφορα καποιες οικονομικες σχολες. Ειμαι αναμεσα στο ΛΟΧΡΗ(ΟΠΑ),στων οικονομικων επιστημων(ΟΠΑ),ναυτιλιακων σπουδων(ΠΑΠΕΙ) και λιγο λιγοτερο ΔΕΤ(ΟΠΑ).. Ποια σχολη θα προτιμουσατε και για ποιο λογο?

Αδερφε εγω στην θεση σου θα εβαζα 1η επιλογη δετ οπα και εγω εκει ηθελα αλλα δεν το βλεπω (με εφαγαν τα μαθηματικα) και ετσι 99% μπαινω στην 2η επιλογη μου
Μου φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερον τμημα και με καλες προοπτικες
Καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
καλησπερα. Λοιπον ειμαι σε δειλημμα οσο αναφορα καποιες οικονομικες σχολες. Ειμαι αναμεσα στο ΛΟΧΡΗ(ΟΠΑ),στων οικονομικων επιστημων(ΟΠΑ),ναυτιλιακων σπουδων(ΠΑΠΕΙ) και λιγο λιγοτερο ΔΕΤ(ΟΠΑ).. Ποια σχολη θα προτιμουσατε και για ποιο λογο?

Είναι διαφορετικά αντικείμενα. Με τι θες εσυ να ασχοληθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αποκατάσταση η μεν, αποκατάσταση και η δε.

Δεν διαφέρει και τόσο να ζεις από το στρατό με το να ζεις από τον άντρα σου. Το δεύτερο είναι και πιο ειλικρινές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δεν διαφέρει και τόσο να ζεις από το στρατό με το να ζεις από τον άντρα σου. Το δεύτερο είναι και πιο ειλικρινές. :P

Αρκεί να τον έχει "τυλίξει" καλά.

(και μόνο που σκέφτομαι ότι κόσμος έχει τέτοιες αντιλήψεις μου έρχεται να ξεράσω το κοκκινιστό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρκεί να τον έχει "τυλίξει" καλά.

(και μόνο που σκέφτομαι ότι κόσμος έχει τέτοιες αντιλήψεις μου έρχεται να ξεράσω το κοκκινιστό)

Να προσέχεις όταν τυλιχτά λοιπόν γιατί ενδέχεται να ξεράσεις πολύ περισσότερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Είναι διαφορετικά αντικείμενα. Με τι θες εσυ να ασχοληθείς;

Εμενα μου αρεσουν γενικα τα οικονομικα. Απο εκει και περα ρωταω την γνωμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κατά κοινή ομολογία, το λο.χρη είναι ένα εξαιρετικό οικονομικό τμήμα, γι'αυτό άλλωστε έχει και τη ζήτηση που έχει. Όπως λέει και η ονομασία του, εστιάζει στη λογιστική και στα χρηματοοικονομικά (ανάλογα την κατεύθυνση). Οπότε, οι απόφοιτοι προορίζονται για θέσεις σε λογιστήρια και τράπεζες. Αν σκεφτείς ότι πλέον το μεγαλύτερο μέρος των αποφοίτων οικονομικών σχολών εργάζονται ως λογιστές, οι απόφοιτοι της λο.χρη έχουν ένα πλεονέκτημα στον τομέα μιας και γνωρίζουν ήδη πολλά πράγματα για τη λογιστική και είναι έτοιμοι να εργαστούν χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό. Φυσικά εσύ αν θες μπορείς να κάνεις, αλλά για ποιο λόγο να κάνεις μεταπτυχιακό πάλι στη λογιστική; Αυτό θα το κάνει κάποιος που τελείωσε οικονομικών ξέρω 'γω. Ο του λοχρη μπορεί να κάνει σε άλλο τομέα όπως τη διοίκηση επιχειρήσεων ή το marketing. Εγώ θα επέλεγα λοχρη πάντως, ή εναλλακτικά ΟΔΕ που συνδυάζει οικονομικά με διοίκηση και μάρκετινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ αν και δεν με πολυενδιαφερει η λογιστικη προσωπικα παρ'ολα αυτα το σκεφτομαι σοβαρα για το τμημα ΛΟ.ΧΡΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν γενικα τα οικονομικα. Απο εκει και περα ρωταω την γνωμη σας

Σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά ως επιστήμη; Δηλαδή θα ήθελες να δουλεύεις ως Οικονομικός Σύμβουλος σε έναν οργανισμό;
Σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά ως προπτυχιακό πτυχίο για να ακολουθήσεις κάποια εξειδίκευση στη διοίκηση, για παράδειγμα;
Σε ενδιαφέρει η Πληροφορική;

Η διοίκηση δεν είναι το ίδιο με τα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εεεε ναι επειδή σημασία σε αυτήν την ζωή έχει να καλοπαντρευτούμε το ''κελεπούρι'' που ψάχνουν και θέλουν όλες και τίποτα άλλο :hmm:

Αν δεν ειχε σημασια, δεν θα ηταν οι ενστολοι τοσο περιζητητοι γαμπροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αν δεν ειχε σημασια, δεν θα ηταν οι ενστολοι τοσο περιζητητοι γαμπροι...
Οι ένστολοι δεν είναι μόνο περιζήτητοι γαμπροί λόγω του βασικού και μόνιμου μισθού που έχουν. Σε μερικές βγάζουν τρελά γούστα, αν με πιάνεις τι εννοώ.... Και για αυτό ψάχνουν οποιοδήποτε με στολή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συμπέρασμα: για να βρεις εργασία στην σημερινή εποχή θα πρέπει να έχεις πτυχίο, 2 μεταπτυχιακά και 2-3 άπταιστες ξένες γλώσσες.
Αυτά για την σημερινή εποχή. Σε 4-5 χρόνια που θα τελειώσουν την σχολή όσοι περάσουμε φέτος, τα πράγματα θα έχουν αλλάξει δραματικά επειδή ίσως να ζητάνε και διδακτορικά και πολλά άλλα... Για αυτό τα παιδιά απο το δημοτικό τρέχουν σε ξένες γλώσσες, υπολογιστές κλπ κλπ κλπ.
Νομίζω οτι οι πιο τυχεροί θα είναι αυτοί που θα μπορούν να κάνουν κάτι μόνοι τους ή ακόμα και να συνεχίσουν το επάγγελμα των γονιών τους, δλδ. αυτοί που δεν θα έχουν την ανάγκη να τρέχουν απο εργοδότη σε εργοδότη για συνεντεύξεις. Και φυσικά σχολές που προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση (αστυνομία και ένοπλες δυνάμεις), οι βάσεις θα φτάσουν πιο πάνω και απο ιατρική και νομική....
Δεν ξέρω, τα πράγματα είναι δύσκολα και όσο περνάνε τα χρόνια δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο :/:

Δεν ηταν αυτο το νοημα του μηνυματος. Ηταν οτι ο βαθμος δεν ειναι το μονο που μετραει. Για την ακριβεια μετραει το λιγοτερο ειδικοτερα οταν μιλαμε για εξωτερικο. Ο βαθμος δεν λεει πολλα για τη χρησιμοτητα σου σε μια δουλεια, αλλωστε δεν υπαρχει κανονας πως ο,τι εμαθες στη σχολη θα χρησιμοποιησεις στη δουλεια. Ισα ισα που συμβαινει το αντιθετο. Οποτε ενας που τελειωσε με 7 αλλα συμμετειχε σε 5 προτζεκτ και μιλαει φαρσι Γερμανικα ειναι πιο χρησιμος απο καποιον που τελειωσε με 9.5 και το βιογραφικο του τελειωνει εκει.

Οι ένστολοι δεν είναι μόνο περιζήτητοι γαμπροί λόγω του βασικού και μόνιμου μισθού που έχουν. Σε μερικές βγάζουν τρελά γούστα, αν με πιάνεις τι εννοώ.... Και για αυτό ψάχνουν οποιοδήποτε με στολή ;)

Ναι υπαρχουν βιτσια με τις στολες αλλα μη νομιζεις οτι οι στρατιωτικοι ειναι ολοι πιλοτοι, αλεξιπτωτιστες ή υποβρυχιοι (δηλαδη badass). Υπαρχουν και γραφιαδες και υπαξ που το προσον τους ειναι ο σταθερος μισθος του Δημοσιου. Πιστεψε με, αν γνωρισεις το μεσο στελεχος του Στρατου Ξηρας ειδικοτερα, δεν θα σου βγαλει κανενα τρελο γουστο, οσο φετιχ και να εχεις με τις στολες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν ηταν αυτο το νοημα του μηνυματος. Ηταν οτι ο βαθμος δεν ειναι το μονο που μετραει. Για την ακριβεια μετραει το λιγοτερο ειδικοτερα οταν μιλαμε για εξωτερικο. Ο βαθμος δεν λεει πολλα για τη χρησιμοτητα σου σε μια δουλεια, αλλωστε δεν υπαρχει κανονας πως ο,τι εμαθες στη σχολη θα χρησιμοποιησεις στη δουλεια. Ισα ισα που συμβαινει το αντιθετο. Οποτε ενας που τελειωσε με 7 αλλα συμμετειχε σε 5 προτζεκτ και μιλαει φαρσι Γερμανικα ειναι πιο χρησιμος απο καποιον που τελειωσε με 9.5 και το βιογραφικο του τελειωνει εκει.
Δεν νομίζω οτι αυτός που έχει καταφέρει και έχει πάρει το πτυχίο του με άριστα, να έχει αφήσει στην άκρη τα υπόλοιπα. Και ναι, δεν αρκεί μόνο ένα πτυχίο. Παλιότερα ίσως και να αρκούσε, ενώ τώρα οχι...


Ναι υπαρχουν βιτσια με τις στολες αλλα μη νομιζεις οτι οι στρατιωτικοι ειναι ολοι πιλοτοι, αλεξιπτωτιστες ή υποβρυχιοι (δηλαδη badass). Υπαρχουν και γραφιαδες και υπαξ που το προσον τους ειναι ο σταθερος μισθος του Δημοσιου. Πιστεψε με, αν γνωρισεις το μεσο στελεχος του Στρατου Ξηρας ειδικοτερα, δεν θα σου βγαλει κανενα τρελο γουστο, οσο φετιχ και να εχεις με τις στολες :P
Δεν είπα οτι γουστάρω τις στολές. Μερικές κοπέλες τους ενδιαφέρει μόνο ο τίτλος και οχι κάτι άλλο ή ο άνθρωπος σαν προσωπικότητα... Αυτές έτσι θέλουν και έτσι λειτουργούν, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας; Τι επαγγελματικές διεξόδους προσφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τίποτα για το τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας; Τι επαγγελματικές διεξόδους προσφέρει;

Από ό,τι ξέρω, φιλόλογος βγαίνεις, ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που θα διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έδωσα 2η φορά με στόχο τους μηχανολόγους.Τελικά δεν τα κατάφερα και περνάω πολιτικούς μηχανικούς.Να δώσω και 3η φορά ή να πάω στους πολιτικούς?Υπάρχει δουλειά για τον πολιτκο εκεί έξω(κυρίως εξωτερικό) ή μπαα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από ό,τι ξέρω, φιλόλογος βγαίνεις, ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που θα διαλέξεις.

Δηλαδή μπορείς να δουλέψεις κανονικά ως φιλόλογος με ίσα δικαιώματα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δηλαδή μπορείς να δουλέψεις κανονικά ως φιλόλογος με ίσα δικαιώματα χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό κλπ;

Φιλόλογος κανονικότατος βγαίνεις.
Θεία μου τελείωσε αυτό το τμήμα και δουλεύει ως καθηγήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top