PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Όχι το οικονομικό δεν είναι καθόλου καλή επιλογή. Αν θες να παραμείνεις Ελλάδα το καλύτερο χαρτί είναι και θα είναι η Πληροφορική από αυτούς τους τομείς. Με γνώσεις πληροφορικής μπορείς να κάνεις 1002 πράγματα, με γνώσεις οικονομικών τι ακριβώς θα κάνεις στην Ελλάδα? Δεν είμαστε ακριβώς το finance center της Ευρώπης. Θα κυνηγάς δουλειά σε καμιά τράπεζα όπου θα ανταγωνίζεσαι και με τους μαθηματικούς. Τα οικονομικά είναι πολύ ωραία και ενδιαφέροντα σαν γνώσεις αλλά είναι πτυχίο με ελάχιστες διεξόδους σε σχέση με την Πληροφορική.

Για το μαθηματικό ισχύουν όσα είπε ο Npb. Γενικά είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο και δεν έχει καλές προοπτικές στην Ελλάδα, όπως σχεδόν κάθε πτυχίο πέραν ελαχίστων. Πας λοιπόν σίγουρα για μεταπτυχιακό έξω και μάλλον για εργασία έξω. Ενώ στην πληροφορική μπορείς να δουλέψεις και με απλό bachelor άμεσα (ή και χωρίς καν πτυχίο).
Λέγοντας οικονομικό, αναφερόμουν γενικότερα σε οικονομικές σχολές όχι συγκεκριμένα στο τμήμα οικονομικών επιστημών. Μπορεί να είναι δηλαδή λοχρη. Γιατί δεν είναι καλή επιλογή; Αν κάποιος ενδιαφέρεται να δουλέψει ως λογιστής μπορεί σχετικά εύκολα να βρει κάτι, οτιδήποτε. Άλλωστε εγώ δε μίλησα για θέση στελέχους σε εταιρεία, είπα ότι για κάποιον που θέλει να μείνει στην Ελλάδα ίσως το οικονομικό να είναι καλύτερη επιλογή (σε σύγκριση με το μαθηματικό πάντα). Γνωρίζω πολύ καλά τις προοπτικές της πληφορορικής σαν σχολή και πόσο αντέχει στην αγορά εργασίας, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο τομέας και όπως λέω στο αρχικό μήνυμα αυτό που ζητάω είναι με δύο λόγια «Μαθηματικά ή Οικονομικά» και όχι πολυτεχνεία, πληροφορικές και άλλα άσχετα αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για λογιστική συμφωνώ είναι σωστή επιλογή και από άποψη εργασίας έτη φωτός μπροστά από μαθηματικά και οικονομικά. Ότι έλεγα δεν αφορούσε σχολές λογιστικής. Απλά η πληροφορική είναι πάρα πολύ κοντά στα μαθηματικά γι'αυτό την ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Για λογιστική συμφωνώ είναι σωστή επιλογή και από άποψη εργασίας έτη φωτός μπροστά από μαθηματικά και οικονομικά. Ότι έλεγα δεν αφορούσε σχολές λογιστικής. Απλά η πληροφορική είναι πάρα πολύ κοντά στα μαθηματικά γι'αυτό την ανέφερα.
Μα κάποιος που έχει τελειώσει το κλασικό το οικονομικό ή οδε ή δεν ξέρω γω τι δεν μπορεί να δουλέψει ως λογιστής με ένα μεταπτυχιακό ή και χωρίς; Οι περισσότεροι, άλλωστε, απόφοιτοι των οικονομικών σχολών σαν λογιστές εργάζονται. Σίγουρα αυτοί που τελειώνουν καθαρή λογιστική έχουν πολλές περισσότερες γνώσεις στον τομέα αλλά και οι άλλοι δεν μπορούν θεωρητικά και πρακτικά; Αν όχι διόρθωσέ με δεν ξέρω έτσι πιστεύω.

Όσο για την πληροφορική, γενικά ασχολούμαι και καταπιάνομαι με τους υπολογιστές και τα της τεχνολογίας, αλλά για κάποιο λόγο δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αντικείμενο (τουλάχιστον σε επαγγελματικό επίπεδο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν μπορούν να δουλέψουν σαν λογιστές, ας απαντήσει κάποιος που είναι σε τέτοια σχολή καλύτερα. Αν μπορούν καλώς, αν χρειάζονται μεταπτυχιακό για ποιο λόγο να μην πας κατευθείαν λογιστική και να σπαταλήσεις τζάμπα χρόνο και χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όταν κάποιος θέλει να προσλάβει σε λογιστή δεν τον ενδιαφέρει το πτυχίο αλλά να μπορεί να κάνει σωστά τα δηλώσεις στην εφορία, τους ισολογισμούς αν ο εγροδότης είναι εταιρεία, να συμπληρώνει σωστά το ΜΥΦ και το σημαντικότερο από όλλα να έχεις γνωριμίες στην εφορία. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που πάνε σε λογιστή για να κάνουν αίτηση για επίδομα θέρμανσης κ.λπ. Πρέπει να ξέρει να τα κάνει δεν θα τον προσλάβει για να τον εκπαιδεύσει να τα κάνει.

Όπως ένα πληροφορικάριος δεν είναι απαραίτητα προγραμματιστής και όπως ένα ηλεκτρολόγος μηχανικός δεν ξέρει απαραίτητα να φτιάχνει μια πλακέτα έτσι και ένας απόφοιτος οικονομικών δεν είναι απαραίτητα λογιστής. Το ότι έχει τα δικαιώματα δεν λέει τίποτα. Χρειάζονται δεξιοτεχνίες που δεν είναι εύκολο να τις αποκτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέραν των ικανοτήτων πρέπει να έχεις πτυχίο αλλιώς είναι παράνομο να κρατάς βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορούν να δουλέψουν σαν λογιστές, ας απαντήσει κάποιος που είναι σε τέτοια σχολή καλύτερα. Αν μπορούν καλώς, αν χρειάζονται μεταπτυχιακό για ποιο λόγο να μην πας κατευθείαν λογιστική και να σπαταλήσεις τζάμπα χρόνο και χρήμα.
Εεε γιατί αν πας σε μία άλλη σχολή έχεις την ευκαιρία να αναζητήσεις και για εργασία κάπου αλλού πέρα από λογιστήριο, π.χ. στον τομέα του μάρκετινγκ, του εμπορίου κλπ κλπ. Ίσως να μη βρεθεί και ποτέ, αλλά οκ οι προοπτικές υπάρχουν. Ένα τμήμα όπως το λοχρη σε εξειδικεύει κατευθείαν και σε προορίζει για μία τράπεζα ή ένα λογιστήριο. Όχι κάτι άλλο! Αν εμένα με ενδιαφέρει και κάποιος άλλος τομέας και δουλέψω σαν λογιστής και δεν είμαι ευχαριστημένος και μου τη δώσει να φύγω στο εξωτερικό, τι; Υποθέσεις κάνω προφανώς, απλά δεν ξέρω..είναι το εξειδικευμένο τμήμα σωστή επιλογή; Για κάποιον που είναι σίγουρος με τι θέλει να ασχοληθεί, ίσως ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επαγγελματική ταυτότητα Λογιστή Φοροτεχνικού Β` τάξης χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στα μέλη του Ο.Ε.Ε., στους πτυχιούχους τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης των Πανεπιστημίων, στους πτυχιούχους των Τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) και στα φυσικά πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του π.δ. 38/2010 (Α` 78).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FearTheSea

Νεοφερμένος

Η FearTheSea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ok, ξέρω ότι το θέμα έχει ήδη συζητηθεί κάποιες φορές, αλλά θα ήθελα κάποιες πιο πρόσφατες απόψεις...

Είμαι από Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα της Βιολογίας. Το προφανές είναι να διαλέξω το Βιολογικό του ΑΠΘ, ωστόσο επειδή το 'χω απωθημένο, σκέφτομαι και το Πανεπιστήμιο της Κρήτης (εφόσον, βέβαια, οι γονείς μου είναι πρόθυμοι να με στηρίξουν οικονομικά :P ). Υποθέτοντας ότι το οικονομικό το 'χουμε λύσει, θα ήθελα να μου πείτε ό,τι γνωρίζετε (κατά προτίμηση, από προσωπική σας εμπειρία) για τα δύο τμήματα. Γιατί λένε ότι της Κρήτης είναι καλύτερο; Είναι καλύτερο σε θέματα οργάνωσης, επειδή είναι περιφερειακό πανεπιστήμιο; Έχει νεότερους και συνεπώς πιο πρόθυμους να διδάξουν καθηγητές; Τι;

Να αναφέρω, τέλος, ότι μάλλον θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με περιβάλλον - θαλάσσιο οικοσύστημα, παρά με μοριακή βιολογία. Έχει κάποιο από τα δύο καλύτερο πρόγραμμα σπουδών ως προς αυτό που με ενδιαφέρει;

Έχω κάνει κάποια έρευνα μόνη μου, αλλά μια επιπλέον γνώμη είναι πάντα χρήσιμη!

Σας ευχαριστώ πολύ! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να ξέρω τίποτα για το βιολογικό ή το πανεπιστήμιο της Κρήτης γενικότερα, το ΑΠΘ είναι κωλοχανείο όσον αφορά κτήρια, κομματικές νεολαίες κτλ. Αν αυτό σε ενδιαφέρει δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ok, ξέρω ότι το θέμα έχει ήδη συζητηθεί κάποιες φορές, αλλά θα ήθελα κάποιες πιο πρόσφατες απόψεις...

Είμαι από Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα της Βιολογίας. Το προφανές είναι να διαλέξω το Βιολογικό του ΑΠΘ, ωστόσο επειδή το 'χω απωθημένο, σκέφτομαι και το Πανεπιστήμιο της Κρήτης (εφόσον, βέβαια, οι γονείς μου είναι πρόθυμοι να με στηρίξουν οικονομικά :P ). Υποθέτοντας ότι το οικονομικό το 'χουμε λύσει, θα ήθελα να μου πείτε ό,τι γνωρίζετε (κατά προτίμηση, από προσωπική σας εμπειρία) για τα δύο τμήματα. Γιατί λένε ότι της Κρήτης είναι καλύτερο; Είναι καλύτερο σε θέματα οργάνωσης, επειδή είναι περιφερειακό πανεπιστήμιο; Έχει νεότερους και συνεπώς πιο πρόθυμους να διδάξουν καθηγητές; Τι;

Να αναφέρω, τέλος, ότι μάλλον θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με περιβάλλον - θαλάσσιο οικοσύστημα, παρά με μοριακή βιολογία. Έχει κάποιο από τα δύο καλύτερο πρόγραμμα σπουδών ως προς αυτό που με ενδιαφέρει;

Έχω κάνει κάποια έρευνα μόνη μου, αλλά μια επιπλέον γνώμη είναι πάντα χρήσιμη!

Σας ευχαριστώ πολύ! :) :)

Αφου εχεις σπιτι στην Θεσ, ειναι λιγο ακυρο να βαλεις τους δικους σου να ξοδεψουν τοσα χρηματα για το "απωθημενο". Το ιδιο αντικειμενο θα σπουδασεις ειτε στην Κρητη ειτε στην Θεσσαλονικη, οποτε καλυτερα μεινε εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αφου εχεις σπιτι στην Θεσ, ειναι λιγο ακυρο να βαλεις τους δικους σου να ξοδεψουν τοσα χρηματα για το "απωθημενο". Το ιδιο αντικειμενο θα σπουδασεις ειτε στην Κρητη ειτε στην Θεσσαλονικη, οποτε καλυτερα μεινε εκει
το ιδιο πραγμα ειναι, αν το νοικιασουν σε καποιον αλλο φοιτητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,852 μηνύματα.
Αρκεί να τους πληρώνει τα ενοίκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia712

Νεοφερμένος

Η Sophia712 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μία μαθήτρια που τώρα τελειώνει την δευτέρα λυκείου και οδεύει προς την τριτη. Γνωρίζω πως μπορεί να είναι κάπως νωρίς αλλά έχω αγχωθει αρκετά για το μέλλον και την επαγγελματική αποκατάσταση μου. Ενδιαφέρομαι για την δημοσιογραφία Αθηνών αλλά σύμφωνα με τους γονείς περνώντας σε μια τέτοια σχολή αυτά τα χρόνια δεν υπάρχει μέλλον και το πιθανότερο είναι η ανεργία. Μου αρέσει πραγματικά αυτή η σχολή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει σκεφτομενη ότι στο μέλλον δεν θα έχω δουλειά και ότι θα χρειαστεί για την εύρεση να έχω κάποιο μεσο. Αν αρχικά καταφέρω να περάσω και να την τελειώσω υπάρχει άραγε επαγγελματική αποκατάσταση ή θα πάω "χαμένη" και θα έχω πάρει μια λάθος απόφαση? Θα με βοηθήσετε παρά πολύ με την γνώμη σας και θα με βγάλετε από ένα δίλημμα που με βασάνιζει καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι μία μαθήτρια που τώρα τελειώνει την δευτέρα λυκείου και οδεύει προς την τριτη. Γνωρίζω πως μπορεί να είναι κάπως νωρίς αλλά έχω αγχωθει αρκετά για το μέλλον και την επαγγελματική αποκατάσταση μου. Ενδιαφέρομαι για την δημοσιογραφία Αθηνών αλλά σύμφωνα με τους γονείς περνώντας σε μια τέτοια σχολή αυτά τα χρόνια δεν υπάρχει μέλλον και το πιθανότερο είναι η ανεργία. Μου αρέσει πραγματικά αυτή η σχολή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει σκεφτομενη ότι στο μέλλον δεν θα έχω δουλειά και ότι θα χρειαστεί για την εύρεση να έχω κάποιο μεσο. Αν αρχικά καταφέρω να περάσω και να την τελειώσω υπάρχει άραγε επαγγελματική αποκατάσταση ή θα πάω "χαμένη" και θα έχω πάρει μια λάθος απόφαση? Θα με βοηθήσετε παρά πολύ με την γνώμη σας και θα με βγάλετε από ένα δίλημμα που με βασάνιζει καιρο.

Άκουσε πουλαδα μου. Η σχολή δημοσιογραφίας σε ΑΕΙ είναι 4 χρόνια και βγαίνεις χωρίς ειδικότητα, που σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό. Πας σε μια ιδιωτική σχολή και μέσα σε δύο χρόνια έχεις ξεμπερδέψει. Ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αρκεί να τους πληρώνει τα ενοίκια...
Αν δε τα πληρωνει, χαζοι ειναι να τον κρατησουν; Ποδι και ο επομενος... λιγους φοιτητες νομιζεις πως εχει η Θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
stefaniat νομίζω δεν είναι αυτό το δίλημμα της
Sophia712 αυτο που σε προβληματίζει είναι αν θα επιλέξεις την δημοσιογραφία του εκπα ή καποια αλλη σχολή της θεωρητικης βασει επαγγελματικης αποκαταστασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sophia712

Νεοφερμένος

Η Sophia712 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι γνωρίζω ότι είναι 4 χρόνια η σχολή απλώς αναρωτιεμαι αν θα έχω επαγγελματική αποκατάσταση μετά την σχολη.

Επίσης έχω άλλο ένα δίλημμα για το ενδεχόμενο να επιλέξω μια σχολή στην πόλη μου για οικονομικούς λόγους και για καλύτερη αποκατάσταση ή να επιλεξω κάτι καλύτερο (δημοσιογραφία) αλλά με λίγες πιθανότητες αποκατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Είμαι μία μαθήτρια που τώρα τελειώνει την δευτέρα λυκείου και οδεύει προς την τριτη. Γνωρίζω πως μπορεί να είναι κάπως νωρίς αλλά έχω αγχωθει αρκετά για το μέλλον και την επαγγελματική αποκατάσταση μου. Ενδιαφέρομαι για την δημοσιογραφία Αθηνών αλλά σύμφωνα με τους γονείς περνώντας σε μια τέτοια σχολή αυτά τα χρόνια δεν υπάρχει μέλλον και το πιθανότερο είναι η ανεργία. Μου αρέσει πραγματικά αυτή η σχολή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει σκεφτομενη ότι στο μέλλον δεν θα έχω δουλειά και ότι θα χρειαστεί για την εύρεση να έχω κάποιο μεσο. Αν αρχικά καταφέρω να περάσω και να την τελειώσω υπάρχει άραγε επαγγελματική αποκατάσταση ή θα πάω "χαμένη" και θα έχω πάρει μια λάθος απόφαση? Θα με βοηθήσετε παρά πολύ με την γνώμη σας και θα με βγάλετε από ένα δίλημμα που με βασάνιζει καιρο.
Καλησπέρα Σοφία.

Είναι λογικό να ανησυχείς για το επάγγελμα που θα ακολουθήσεις, μιας και μπαίνεις σιγά-σιγά στην τελική ευθεία για τις πανελλήνιες. Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Η δημοσιογραφία, καταρχάς, είναι ένα πολύ ωραίο επάγγελμα, κατά τη γνώμη μου, κι απ' ότι φαίνεται συμμερίζεσαι κι εσύ την ίδια άποψη.

Δεύτερον, καλά κάνεις και σκέφτεσαι και την επαγγελματική αποκατάσταση, γιατί, απ' ότι ξέρεις, η ελληνική οικονομία δεν είναι στα καλύτερά της.

Στο δια ταύτα: γνωρίζεις ότι η δημοσιογραφία περνά κρίση (και ποιο επάγγελμα δεν περνά, θα μου πεις :P). Αυτή είναι η αλήθεια.

Γράφεις «
δεν ξέρω αν αξίζει σκεφτόμενη ότι στο μέλλον δεν θα έχω δουλειά και ότι θα χρειαστεί για την εύρεση να έχω κάποιο μέσο». Εδώ επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Το ότι δεν θα έχεις δουλειά δεν το ξέρεις. Το πιθανότερο είναι να δυσκολευτείς να βρεις δουλειά, κι αν βρεις δουλειά, να πληρώνεσαι αμυδρά σε σχέση με τις ώρες που θα δουλεύεις, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επίσης, δεν συμφωνώ με το μέσο που πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει επιτυχημένος ή έστω να προωθηθεί στον χώρο της δημοσιογραφίας. Οι κακιές γλώσσες λένε ότι μόνο έτσι θα σταδιοδρομήσεις, όμως η δική μου άποψη είναι ότι αν είσαι πολύ καλή, και συγκριτικά με τους άλλους ξεχωρίζεις σε skills, και χτυπήσεις κάμποσες πόρτες, πιστεύω ότι δεν θα βγεις χαμένη. Όπως καταλαβαίνεις, δεν γίνεσαι πραγματική δημοσιογράφος έχοντας (μόνο) στα χέρια σου το αντίστοιχο «χαρτί». Πρέπει να το 'χεις κιόλας. Διαφορετικά την πούλεψες.

Για να μην μακρυγορώ: αν πραγματικά αγαπάς την δημοσιογραφία, και γνωρίζοντας τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις, διάλεξέ την. Αν έχεις κατά νου άλλη σχολή με πιο «σίγουρη» επαγγελματική αποκατάσταση και είσαι διατεθειμένη να «θυσιάσεις» τη δημοσιογραφία γι' αυτήν, κάν' το. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Το μόνο που χρειάζεται είναι να σκεφτείς τι θες να κάνεις, τι είσαι διατεθειμένη να θυσιάσεις, και ποιες οι συνέπειες της επιλογής σου. Κι αυτό χωρίς να επηρεαστείς από την άποψη των γονιών σου. Να την ακούσεις και να την σεβαστείς, μέχρι εκεί όμως.

Πάντως, αν τελικά επιλέξεις να σπουδάσεις δημοσιογραφία, μην περιμένεις να βρεις αμέσως δουλειά έχοντας ως μοναδικό προσόν το πτυχίο. Είναι επάγγελμα που πρέπει να κυνηγήσεις και γενικά να είσαι ανταγωνιστική σ' αυτό τον χώρο.

Τέλος, κλείνοντας τον ωραίο
αυτό λόγο (:P), να θυμάσαι πως δεν επιλέγεις εσύ τη δουλειά που θα κάνεις, αυτή σε επιλέγει. Ελπίζω να σε έβαλα σε σκέψη. Η απόφαση δική σου. Καλή τύχη σ' ό,τι κι αν αποφασίσεις!
Άκουσε πουλαδα μου
Που τα βρίσκεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο Κρήτης μπορεί να σε καλύψει πολύ περισσότερο από τη σκοπιά ενός μελλοντικού μεταπτυχιακού, μιας και έχουν τις εγκαταστάσεις, τα υλικά και γενικά παράγουν κάποιο ερευνητικό έργο. Από την άλλη να γνωρίζεις ότι τα ενοίκια είναι λίγο ακριβότερα απ' της Θεσσαλονίκης και (σημαντικό) ότι το πανεπιστήμιο σε ώρα αιχμής απέχει με το λεωφορείο κανένα... 40λεπτο από κέντρο. Και μιλάμε για "καλό" στρίμωγμα.

Το τμήμα Βιολογίας στο ΑΠΘ δεν αντιμετωπίζει και κανένα μεγάλο πρόβλημα με παρατάξεις. Σίγουρα όχι τόσο όσο σε άλλα τμήματα. Συν τοις άλλοις, δεν έχει υπεράριθμους φοιτητές.

Της Κρήτης το τμήμα θεωρείται (και είναι) καλύτερο γιατί:

Έχει ,κατ' εμέ, σχετικά καλύτερους καθηγητές (μη φανταστείς ότι είναι και κανένα Oxford) τουλάχιστον "στα χαρτιά"
Έχει budget για μεταπτυχιακούς και εγκαταστάσεις όπως το ΙΤΕ (αυτά σε προπτυχιακό επίπεδο πιστεύω δε παίζουν ιδιαίτερο ρόλο)

Να σου δώσω τη δικιά μου άποψη, μιας και για λίγο πέρασα και απ τις δύο σχολές; Δεν αξίζει να πληρώσεις ενοίκιο για να κατέβεις μέχρι Ηράκλειο (ίσως σε απογοητεύσει κιόλας σε σχέση με τη πόλη σου) μόνο και μόνο για το πανεπιστήμιο, καθώς και αυτό έχει drawbacks, εκτός εάν: Θές να φύγεις από την "οικογενειακή εστία" και τα γνώριμα σε σένα μέρη ή/και ενδιαφέρεσαι για εν Ελλάδι μεταπτυχιακό μετά τις σπουδές σου.

Καλή συνέχεια :)

EDIT: Το Βιολογικό του Παν. Κρήτης έχει σαν "καμάρι" του τον τομέα Μοριακής και Γενετικής. Όχι ότι ο τομέας Ζωολογίας και συγκεκριμένα το υδάτινο οικοσύστημα είναι χειρότερος, δεν έχω τέτοια πληροφόρηση και δε φαντάζομαι κιόλας κάτι τέτοιο. Κάποιος φοιτητής από Κρήτη ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top