christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια. Τη γνωμη σας θελω:
1) Οικονομικων Επ. Α.Π.Θ. ή 2) Οργαν. κ Διοικηση Επιχ. ΠΑ.ΜΑΚ.
Μου αρεσουν και τα δυο αλλα δν ξερω τι να κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οικονομικών επιστημων να δηλώσεις ειναι πιο ευρύ.Ποσο προβλέπεις ναβπεφτοτν τα οικονομικά τα περιφερειακά πχ οικονομικών επιστημων Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Και εγω αυτο λεω αλλα η ΟΔΕ ειναι στο ΠΑ.ΜΑΚ. και μου λενε οτι πτυχιο απο εκει αξιζει μιας και ειναι ενα οικονομικο πανεπιστημιο και πολυ καλο μαλιστα και δεν ξερω τ να κανω..
Οσο για τις βασεις λεω οτι στα περιφερειακα θα πεσουν μια 500 μορια για πατρα που εχει 13.150 πιστευω να παει 12.750
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εγω θα δηλώσω οικονομικών επιστημων Πάτρας Ιωαννίνων και Τρίπολης μετά διοίκηση επιχειρήσεων Πάτρας αεί μετά χιο και μετά αναλογιστικων και χρηματοοικονομικών Σάμο αγροτική ανάπτυξη ορεστιαδα και αλλα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Βαλε και βολο οικονομικα αλλα και κομοτηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Βαλε και βολο οικονομικα αλλα και κομοτηνη

Βόλο δεν πιάνω Κομοτηνή μάλλον πιάνω αλλα δεν το δηλώνω γιατί πέφτει μακριά.Ρέθυμνο σκέφτομαι να βάλω τρίτο και μετά Τρίπολη.Εσυ τι αλλα θα βάλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω δίλημμα σχετικά με το ποια σχολή είναι καλύτερη: ΗΜΜΥ ΑΠΘ ή Πληροφορική ΕΚΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω δίλημμα σχετικά με το ποια σχολή είναι καλύτερη: ΗΜΜΥ ΑΠΘ ή Πληροφορική ΕΚΠΑ;

Δεν υπάρχει καλύτερη σχολή. Το βασικό είναι τι αρέσει περισσότερο σε εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μπορει κανεις να με διαφωτισει για τα:

1) Μοριακη βιολογια και γενετικη
2) Βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων
3)Βιοχημειας+ Βιοτεχνολογιας

Απ΄οσο εχω δει τα μαθηματα πιο ενδιαφερον βρισκω το βιολογικων εφαμοργων ομως δεν γνωριζω τις προοπτικες του καθενος. Ενδιαφερομαι για ερευνα στο εξωτερικο :worry:

:book: Καποιος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μπορει κανεις να με διαφωτισει για τα:

1) Μοριακη βιολογια και γενετικη
2) Βιολογικων εφαρμογων και τεχνολογιων
3)Βιοχημειας+ Βιοτεχνολογιας

Απ΄οσο εχω δει τα μαθηματα πιο ενδιαφερον βρισκω το βιολογικων εφαμοργων ομως δεν γνωριζω τις προοπτικες του καθενος. Ενδιαφερομαι για ερευνα στο εξωτερικο :worry:

Λοιπόν απ'όσο βλεπω, σχετικά με:
1) Μοριακή Βιολογία και γενετικη, εργάζεσαι σε
-εκπαιδευση
-ερευνα, σε ερευνητικά κέντρα, επιχειρήσεις κλπ
-πανω κάτω οτιδήποτε έχει σχέση με εργαστήρια (ειναι πολλά και θα μου πάρει χρόνια να τα γράψω)
-Μελέτες και αξιολόγηση οικοσυστημάτων [...]
-Προτάσεις που υποβάλλονται στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή άλλον οργανισμό ή κράτος, σχετικά με επιδοτούμενα προγράμματα έρευνας και τεχνολογικής ανάπτυξης που εμπίπτουν στο ευρύτερο πεδίο των Βιοεπιστημών.

2)Βιολογικων εφαρμογών και τεχνολογιών
-[...]στην εκπαίδευση όλων των βαθμίδων, να εργαστούν και να αναλάβουν την ευθύνη εξετάσεων σε διαγνωστικά εργαστήρια, όπως μικροβιολογίας, μοριακής βιολογίας, γενετικής, κ.ά.*, να διενεργούν οικολογικούς ελέγχους, περιβαλλοντικές αναλύσεις και μελέτες*, να αναλάβουν την οργάνωση, τη διαχείριση και την προστασία βιοτικών παραγόντων σε περιοχές προστασίας της φύσης και εθνικά πάρκα*, να εκπονούν μελέτες σχετικά με την διοίκηση, διαχείριση και προστασία θαλάσσιων πάρκων και υδροβιότοπων*, να απασχολούνται στους τομείς της βιοτεχνολογίας της γενετικής μηχανικής και της βιοπληροφορικής, κ.ά.

3)Βιοχημειας και Βιοτεχνολογιας
- να απασχολούνται σε δημόσιες υπηρεσίες υγείας
-να παρέχουν υπηρεσίες με οποιαδήποτε εργασια−
κή σχέση σε άλλες κρατικές υπηρεσίες ή μηχανισμούς
(υγειονομικές υπηρεσίες, Ενιαίος Φορέας Ελέγχου Τρο−
φίμων (ΕΦΕΤ), Γενικό Χημείο του Κράτους)
-να διευθύνουν ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια
- να διευθύνουν εταιρείες σχετικές με τον τομέα της
Βιοχημείας και της Βιοτεχνολογίας
- να ασχολούνται με τη συμμετοχή σε ομάδες εξέτα−
σης και ανάλυσης
- να διεξάγουν τον βιοχημικό και βιοτεχνολογικό
έλεγχο παραμέτρων περιβάλλοντος,
- να εκπονούν μελέτες και εργαστηριακές αναλύσεις
-να ασχολούνται με την επιστημονική έρευνα

Βασικα το καθενα εχει πολλα ακομα, παρα παρα πολλα :P Αν ψαξεις στο site του καθενος θα τα βρεις, απλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βαλω συνδεσμο εδω :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

:hmm:Θα σου πρότεινα να πας σε ένα καθαρό τμήμα βιολογίας και μετά μεταπτυχιακό σε κάτι από αυτά τα 3.Πολλοί εξειδικευμένα τμήματα και τα 3 ,και για να λέμε την αλήθεια κανένα παιδί δεν ξέρει αν θα του αρέσει κάτι από αυτά και πολλοί τα επιλέγουν στην τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδιαα , να σας ρωτησω κατι .. Ενδιαφερεστε μονο για σχολες κοντα στον τοπο κατοικιας σας ή είστε διατεθειμένοι να πάτε όπου νά'ναι , αρκεί να μπείτε στη σχολή πρώτης σας επιλογής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εδωσα και εγω φετος πανελληνιες ομως δεν μπορω να αποφασισω τι σχολη να βαλω. ειμαι αναμεσα σε :
1 Βιολογίας Πάτρας
2 Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο)
3 Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη)
4 Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα)
5 Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων

στοχος μου ειναι να δουλεψω σε καποιο εργαστηριο ή ερευνητικο κεντρο ή φαρμακοβιομηχανια ( ερευνα κ.α. )
δεν ξερω λοιπον αν ειναι καλυτερο να παω σε μια γενικη σχολη και να εξειδικευτω μετα ή κατευθειαν σε μια εξιδικευμενη σχολη:hmm:
παντως σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να γινω δασκαλος σε σχολειο ή φροντιστηριο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εδωσα και εγω φετος πανελληνιες ομως δεν μπορω να αποφασισω τι σχολη να βαλω. ειμαι αναμεσα σε :
1 Βιολογίας Πάτρας
2 Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο)
3 Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη)
4 Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα)
5 Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων

στοχος μου ειναι να δουλεψω σε καποιο εργαστηριο ή ερευνητικο κεντρο ή φαρμακοβιομηχανια ( ερευνα κ.α. )
δεν ξερω λοιπον αν ειναι καλυτερο να παω σε μια γενικη σχολη και να εξειδικευτω μετα ή κατευθειαν σε μια εξιδικευμενη σχολη:hmm:
παντως σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να γινω δασκαλος σε σχολειο ή φροντιστηριο :D

Βιολογία κρήτης πήγαινε .Δεν συμφέρει να πας σε ένα μη γενικό τμήμα.Στην Κρήτη έχει και πολύ καλή έρευνα (σε σχέση με τα άλλα στην Ελλάδα).Τελειώνεις το βιολογικό και μετά ένα μεταπτυχιακό σε έναν από αυτούς τους τομείς.Μην το σκέφτεσαι καν βιολογικό Κρήτης και μετά Πάτρα
Καλή σταδιοδρομία στις σπυδές σου.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Άρα θες να γινεις Βιολόγος, δεν εχεις να επιλέξεις αναμεσα σε διαφορετικά αντικείμενα.
Οπότε θα δηλώσεις όοοολες αυτες τις σχολές, ξεκινώντας από αυτή με τα υψηλότερα μόρια ή (ακόμα καλύτερα) με αυτή που ειναι πιο κοντά στο σπίτι σου και θα επιβαρύνει λιγότερο τους δικούς σου (εαν υπάρχει θέμα και δυνατότητα).
Ισως καλύτερα να βαλεις τις Βιολογίες (καθαρες) πρώτες, μονο και μονο για να εχεις περισσότερες επιλογες εξειδίκευσης αργοτερα.

Όσο αναφορα τα επαγγελματικα δικαιώματα σε όλα αυτα τα τμηματα βγαινεις επιστήμονας που δύναται να εργαστει στην έρευνα (είτε ακαδημαικά είτε στη Βιομηχανία) και εχεις και δικαιώματα εκπαιδευτικού (δεκτό το οτι δεν θελεις, αλλά επέτρεψέ μου να σου πω πως ειναι νωρίς ακόμα για να ορκιζεσαι :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Για τις σχολές που τις θέλω λίγο παραπάνω (κυρίως λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης, κατά τα άλλα όλες το ίδιο μου αρέσουν αυτές που έχω δηλώσει) έχω δηλώσει και άλλες πόλεις. Για τις υπόλοιπες σχολές έχω βάλει μόνο την πόλη μου. Π.χ για το βιολογικό, που αν και μου αρέσει τρομερά πιστεύω ότι δεν έχει καλές επαγγελματικές προοπτικές έχω δηλώσει μόνο πάτρα γιατί και να μην το πιάσω θα πιάσω χημικό που μου κάνει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
και εγω αυτο σκευτομουνα αλλα καποιοι καθηγητες που ειπαν να εξειδικευτω αμεσως αφου θελω εργαστηρια και ερευνα

(sorry παιδια μου ξεφυγε ενα ρ (συγκριση σχολων ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
και εγω αυτο σκευτομουνα αλλα καποιοι καθηγητες που ειπαν να εξειδικευτω αμεσως αφου θελω εργαστηρια και ερευνα

(sorry παιδια μου ξεφυγε ενα ρ (συγκριση σχολων ))

Ναι αλλα το βιολογικο εχει πιο δυνατο πτυχιο και περισσοτερες διεξοδους!!! Εξειδικευση μπορεις να κανεις και με μεταπτυχιακο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
και εγω αυτο σκευτομουνα αλλα καποιοι καθηγητες που ειπαν να εξειδικευτω αμεσως αφου θελω εργαστηρια και ερευνα

(sorry παιδια μου ξεφυγε ενα ρ (συγκριση σχολων ))

Δεν τίθεται θέμα διλήμματος .Σε διαβεβαιώνω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το βιολογικό Κρήτης ,έχω κάποιους φίλους/ες από αυτό το τμήμα και πραγματικά είναι εξαιρετικό σε όλους τους τομείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
μιας και ειμαι ομως 300 μορια κατω απο τις 3 πρωτες σχολες με βαση τις βασεις 2013 ποια απο τις δυο θεωρειται καλυτερη για μετεπειτα επιλογη :Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα)
Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top