MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αν έχεις κάποιος πληροφορίες για την Κοινωνική Πολιτική ΠΑΝΤΕΙΟΥ, ενδιαφέρομαι κι εγώ.
Τι επαγγελματικές προοπτικές έχει κλπ.

Για δες εδώ, πιστεύω να λυθούν οι απορίες σου. :)
https://www.koinpolpanteion.gr/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleGrd

Νεοφερμένος

Η EleGrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας, εδωσα φετος εξετασεις και θελω να επιλεξω σχολη.

Απο μικροτερος ηθελα να σπουδασω πληροφορικη ωστε να φτιαχνω παιχνιδια (game dev)
Γνωριζω οτι τα τμηματα ΗΜΜΥ στερουν πληροφορικης και για αυτο τα ειχα αποκλεισει ,αλλα προσφατα εκανα ενα τετσ επαγκελματικου προσανατολισμου και εδειξε οτι εχω κλιση σε: (με αυτη τη σειρα)

1) Η/Υ και Πληροφορικη
2) Μαθηματικα
3) Επιχειρησεις και Μηχανολογια (ιδια θεση)

Γιαυτο αρχισα παλι να σκεφτομαι ΗΜΜΥ.
Εχω ψαξει αρκετα σε διαφορα Forum αλλα δεν εχω βγαλει ακρη , γιαυτο θα ηθελα:

1) ΜΙα συγκριση CEID Πατρας με DIΤ Αθηνας με βαση:
- Προγραμμα σπουδων
- Ερευνιτικα Προγραμματα
- Αναγνωριση στο εξωτερικο

2) Μερικες πληροφοριες και γνωμες για τα τμηματα ΗΜΜΥ Βολου Ξανθης και Πατρας (αυτα πιανω (Χανια δεν θελω))

ΥΓ Εχω ασχοληθει σε μικρο βαθμο με software και hardware και με ενθουσιαζουν και οι δυο τομεις
Επισεις να σημειωσω οτι ηλεκτρολογια,ενεργειες κτλ δεν με αφηνουν αδιαφορο , αλλα θελω κυριως να ασχοληθω με παιχνιδια

ΥΓ2 Η φοιτητικη ζωη και οι πολεις δεν με ενδιαφερουν τοσο

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
1) ΜΙα συγκριση CEID Πατρας με DIΤ Αθηνας με βαση:
- Προγραμμα σπουδων
- Ερευνιτικα Προγραμματα
- Αναγνωριση στο εξωτερικο
Σου απαντώ ως απόφοιτος του ceid.
Για το 1ο, μπορείς εύκολα να δεις τα προγραμματα στα site και να συγκρίνεις. Παρατηρώ σε αντίστοιχες ερωτήσεις φοιτητές του εκάστοτε τμήματος να επιχειρούν καλοπροαίρετα να απαντήσουν αλλά, λόγω του ότι μπορούν να γνωρίζουν λεπτομέρειες μόνο για τη σχολή που σπουδάζουν και όχι για τις άλλες, να λένε ανακρίβιες.
Το ceid δίνει βάση εξίσου σε software και hardware, έχει και αρκετά μαθήματα θεωρητικής πληροφορικής και μαθηματικών και μέσω των μαθημάτων επιλογής στα μεγαλύτερα έτη σου δίνει δυνατότητα να εστιάσεις όπου σε ενδιαφέρει. Επιπλέον εχει και ένα ικανοποιητικό αριθμό μαθημάτων σχετικών με τηλεπικοινωνίες.

Για το 2ο και το 3ο δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου πω μιας και δεν ασχολήθηκα με ακαδημαϊκή καριέρα και έρευνα. Πάντως να ξέρεις ότι γι αυτά μετράει κυρίως η προσωπική προσπάθεια και πολύ λιγότερο η σχολή. Όσο το ψάχνεις βρίσκεις ευκαιρίες.
Ξέρω συμφοιτητές που κατέληξαν στα καλύτερα και πιο γνωστά πανεπιστήμια και εταιρίες του εξωτερικού, όπως επίσης και άλλους που πραγματοποιούν πολύ αξιόλογη έρευνα στην Ελλάδα. Αντίστοιχα παραδείγματα θα έχουν να σου πουν και φοιτητές άλλων τμημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχω κοιταξει τα προγμαμματα σπουδων των δυο σχολων αλλα δεν καταλαβαινα και πολλα...
Ευχαριστω πολυ για την αππαντηση σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εχω κοιταξει τα προγμαμματα σπουδων των δυο σχολων αλλα δεν καταλαβαινα και πολλα...
Ευχαριστω πολυ για την αππαντηση σου!!

Όποια απορία έχεις σχετικά με τα προγράμματα σπουδών, μπορείς να την αναφέρεις εδώ.Κάποιος από τα 2 αυτά τμήματα θα σου απαντήσει - όσον αφορά το πρώτο ερώτημα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξερω οτι και οι δυο σχολες εχουν αλλαξει προσφατα προγραμμα σπουδων
αλλα το προγρμμα της Αθηνας ειναι πιο εκσυγχρονισμενο? γιατι εμενα ετσι μου φανηκε.

Επισης θα ηθελα καποιες πληροφοριες για τα αλλα δυο ερωτηματα (Ερευνιτικα Προγραμματα ,Αναγνωριση στο εξωτερικο)
μιας και εισαι μεσα στην σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ξερω οτι και οι δυο σχολες εχουν αλλαξει προσφατα προγραμμα σπουδων
αλλα το προγρμμα της Αθηνας ειναι πιο εκσυγχρονισμενο? γιατι εμενα ετσι μου φανηκε.

Επισης θα ηθελα καποιες πληροφοριες για τα αλλα δυο ερωτηματα (Ερευνιτικα Προγραμματα ,Αναγνωριση στο εξωτερικο)
μιας και εισαι μεσα στην σχολη

Για το ceid ας στα πει καλύτερα ο aergos, ή κάποιος άλλος που σπουδάζει atm στο τμήμα.Το μόνο που μπορώ να πω, απ'όσα έχω ακούσει είναι πως είναι πολύ καλό και αυτό.

Για το δικό μου, το πρόγραμμα ναι άλλαξε πρόσφατα, υπάρχουν περισσότερες επιλογές και ευελιξία όσον αφορά τις κατευθύνσεις-ειδικεύσεις.Ένα "αρνητικό" του είναι η ύπαρξη προαπαιτούμενων μαθημάτων.

Ερευνητικά Προγράμματα στο προπτυχιακό δεν παίζουν αυτή τη στιγμή.Τώρα για αναγνώριση στο εξωτερικό, υπάρχει, αλλά θα πρέπει να δουλέψεις κιόλας στη διάρκεια των σπουδών σου, όπως παντού άλλωστε, ώστε να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς αυτήν την αναγνώριση.

Ένα ακόμη θετικό του τμήματος είναι πως υπάρχει τηλεμετάδοση των μαθημάτων ζωντανά, καθώς επίσης και αρχειοθέτησή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κατι τελευταιο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν παιζει καθολου πρακτικη ασκηση παραλληλα με τις σπουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Κατι τελευταιο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν παιζει καθολου πρακτικη ασκηση παραλληλα με τις σπουδες

Γενικά παίζουν προγράμματα από το CERN, τα οποία δέχονται κάθε χρόνο φοιτητές του τμήματος - Technical Student,Summer Student,Openlab.Πέρα από αυτό, που δεν έχει σχέση με το τμήμα, και τις διάφορες πρακτικές που μπορείς μόνος σου να κάνεις, υπάρχει πρακτική άσκηση του τμήματος, αντί πτυχιακής, ή συνδιασμός αυτών των δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τελεια!!
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γειαα σας παιδια ! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18.306 μόρια και θέλω τη γνώμη σας .
Νομική Θεσσαλονίκης ή Νομική Κομοτηνής ; Τι λέτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γειαα σας παιδια ! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και συγκέντρωσα 18.306 μόρια και θέλω τη γνώμη σας .
Νομική Θεσσαλονίκης ή Νομική Κομοτηνής ; Τι λέτε ;

Πού μένεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πού μένεις?
Αθήνα μένω , αλλά δύσκολο να την πιάσω . Γι'αυτό είμαι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κομοτηνής .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αθήνα μένω , αλλά δύσκολο να την πιάσω . Γι'αυτό είμαι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κομοτηνής .

Κοίταξε Θεσσαλονίκη-Αθήνα έχει 5 τρένα την μέρα, προσφορές με αεροπλάνο ράιαν και Aegean και εν πάσει περιπτώσει είναι και Θεσσαλονίκη, θα έχεις άπειρες επιλογές και για εξόδους και για διάφορα πράγματα. Σαν επίπεδο σπουδών ή ποια είναι φτηνότερη πόλη δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αλλά αν δεν έχεις θέμα με το οικονομικό, να κοιτάξεις πώς επιστρέφεις ευκολότερα σπίτι σου, εγώ αυτό θα έκανα. Για αεροπλάνο από Κομοτηνή πάλι πρέπει να πας Θεσσαλονίκη, το τρένο Κομοτηνή-Αθήνα κάνει πάνω από 10 ώρες και το ΚΤΕΛ είναι κι αυτό περισσότερες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η συμβουλη ενος παλιου ειναι να μπειτε στα σαιτ των σχολων να δειτε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ(δηλαδη ποια μαθηματα θα κανετε σε καθε εξαμηνο) και τις περιγραφες του! Ο τιτλος της σχολης με τα μαθηματα μπορει να απεχουν οσο δεν φανταζεστε. Π.χ. Εγω οταν περασα Ψυχολογια νομιζα οτι θα κανω ποοολυ διαφορετικα πραγματα.

Καλη τυχη σε ολους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Η συμβουλη ενος παλιου ειναι να μπειτε στα σαιτ των σχολων να δειτε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ(δηλαδη ποια μαθηματα θα κανετε σε καθε εξαμηνο) και τις περιγραφες του! Ο τιτλος της σχολης με τα μαθηματα μπορει να απεχουν οσο δεν φανταζεστε. Π.χ. Εγω οταν περασα Ψυχολογια νομιζα οτι θα κανω ποοολυ διαφορετικα πραγματα.

Καλη τυχη σε ολους! :)
Ομως και τα μαθηματα να δεις δεν καταλαβαινεις και πολλα.Βλεπεις κατι περιεργους τιτλους και την αναλυτικη περιγραφη και λες τι ειναι αυτα.:eek:.Αν μπεις στην σχολη πιανεις το νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πτυχίο από το Παντειο, που να ''βολεύει'' την ενασχόληση με την δημοσιογραφία και τα ΜΜΕ, μεταξύ Δημόσιας Διοίκησης και Κοινωνικής Πολιτικής ποιο θεωρείτε καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά είμαι σε δίλημμα στο 3 πεδίο έχω 16400..ήμουν σίγουρος ότι θα πάω χημικό αλλά τελευταία σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάω οδοντοτεχνιτης ώστε στη συνέχεια να γίνω Οδοντιατρος.. Όμως η αλήθεια είναι ότι έχω και ένα κόμπλεξ με τα τει.. Ήθελα να ρωτήσω αν από χημικό κάνω κατατακτηριες για οδοντιατρική τι διαφορά έχει άμα κάνω από οδοντοτεχνιτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδιά είμαι σε δίλημμα στο 3 πεδίο έχω 16400..ήμουν σίγουρος ότι θα πάω χημικό αλλά τελευταία σκέφτομαι το ενδεχόμενο να πάω οδοντοτεχνιτης ώστε στη συνέχεια να γίνω Οδοντιατρος.. Όμως η αλήθεια είναι ότι έχω και ένα κόμπλεξ με τα τει.. Ήθελα να ρωτήσω αν από χημικό κάνω κατατακτηριες για οδοντιατρική τι διαφορά έχει άμα κάνω από οδοντοτεχνιτης

Γνώμη μου; Πολύς κόπος για να φτάσεις σε αυτό που θες πραγματικά... Πολύ ωραίο το χημικό, και πολύ δύσκολο όμως. Θα σε κουράσει μεταγενέστερα να ξαναδώωωωσεις εξετάσεις, και άντε ξανά από την αρχή μαθήματα, εξεταστικές κτλ. Μην έχεις κόμπλεξ με τα τει..Κάνε απλά αυτό που αγαπάς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top