nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aφού σ' αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική, για ποιο λόγο έχεις αποκλείσει θετικές επιστήμες; Για λόγους πρεστίζ; Ή λόγω πολλών μορίων αναγκαστικά το μυαλό πάει στις "συνηθισμένες" επιλογές;

(Απλή απορία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
-Γεια σε όλους σας,

-Προφανώς για να βρίσκομαι εδω αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα όσον αφορά την επιλογή της ''κατάλληλης'' σχολής.
Γενικότερα δεν μπορώ να πω οτι εχω ιδιάιτερο πάθος με κάποια συγκεκριμένη σχολή, βρίσκω ενδιαφέρον στα μαθηματικά και στη φυσική εξίσου και ετσι σκέφτομαι σοβαρά το πολυτεχνείο. Τα μόρια μου μου επιτρέπουν -λογικά- να περάσω στους ΠΜ του ΕΜΠ και μου φαίνεται μια καλή επιλογή δεδομένου οτι έχει ευρύ φάσμα -έτσι διαβάζω τουλάχιστον. Το θέμα είναι οτι με ενδιαφέρουν και οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι αλλα στην καλύτερη περίπτωση περνάω Θεσσαλονίκη. Να το πρόβλημα. Μένω Αθήνα και επειδή ήδη η αδερφή μου σπουδάζει έξω δεν θα ήθελα να επιβαρύνω περαιτέρω τους γονείς μου, οι οποίοι, βέβαια, μου δίνουν το ελέυθερο και με παροτρύνουν να επιλέξω αυτο που επιθυμώ έστω και διαισθητικά δεδομένου οτι δεν γνωρίζω τι ακριβώς επιθυμώ. Πέραν του οικονομικού, δεν κρύβω οτι ειμαι και ''τσιμπιμένη'' με τη γενικότερη ιδέα του ΕΜΠ και της Αθήνας οσον αφορά τις σπουδές. Είναι βάσιμο το κριτήριο μου ή μήπως ειμαι απλά προκατειλημμένη? Εν κατακλείδι: ΠΜ στο ΕΜΠ ή ΜΜ και ΗΜΜΥ οπουδήποτε αλλού? (με βάση τα όσα προανέφερα). Είμαι αρκετά μπερδεμένη, για αυτο και απο όπου μπορώ προσπαθώ να πάρω βοήθεια, αυτή τη στιγμή ειναι 4 τα ξημερώματα και είμαι ζαλισμένη απο το διάβασμα προηγούμενων συζητήσεων και γενικότερης ερευνάς. Οπότε καλοδεχούμενη οποιαδήποτε απάντηση-συμβουλή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω σε κάποια απάντηση.

-Υ/Γ.Η αδερφή μου σπουδάζει σε πόλη όπου έχει τμήμα ΗΜΜΥ και στο οποίο περνάω σχεδόν άνετα βάση μορίων. Οπότε αν αποφασίσω τελικά οτι με ενδιαφέρουν οι ΗΜΜΥ κανένα πρόβλημα! Δεν είναι όμως ΕΜΠ...

Πέραν από τις σπουδές, υπάρχει και η φοιτητική ζωή. Για το πρώτο, μπορώ να πω 5-10 πράγματα για τη ζωή στη Θεσσαλονίκη, όμως δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με τη ζωή στην Αθήνα.
Για το δεύτερο, δες ενδεικτικά:
Ανομολόγητα Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
Πολυτεχνικές Σεξομολογήσεις (το παράτησε πλέον ο admin και δεν ανεβαίνουν καινούργια πια)
NTUA wanna know? (το αντίστοιχο site του ΕΜΠ)

Η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε εμένα, από τις δημοσιεύσεις που ανέβαιναν στις πολυτεχνικές σεξομολογήσεις μέχρι τον μάρτιο και τις δημοσιεύσεις του εμπ, την τελευταία βδομάδα που γράφτηκα στη σελίδα, είναι ότι το δεύτερο αποτελεί ένα μεγάλο φυτώριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take12345

Νεοφερμένος

Ο take12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Έχω συγκεντρώσει 17900 μόρια στο 5ο πεδίο και δεν ξέρω ποια οικονομική σχολή να επιλέξω. Είμαι ανάμεσα αρχικά σε Χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής πειραιά, οικονομικό οπά ή διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας οπα και οικονομικό αθήνας. Ποια πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη; τι φήμη έχει το παπει; Θα με περιορίσει στο μέλλον η επιλογή της συγκεκριμένης σχολής; Από ότι είδα στα μαθήματα το οικονομικής επιστήμης σε σχέση με το χρηματοοικονομικό του πειραιά είναι πιο γενικό και ίσως και πιο θεωρητικό. ακούω απόψεις, και αν υπάρχει και κανένας φοιτητής σε αυτές ακόμη καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και εγώ ειμαι ανάμεσα σε δίλλημα να βάλω οικονομικό Τρίπολης πρώτα και μετά Ρεθύμνου;Τρίπολης λέω γιατί ειναι πιο κοντά στο τόπο κατοικίας μου .Αλλα δεν ξέρω ειμαι προβληματισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ερώτηση: να περάσω ηλεκτρολογων στη ξανθη ή χημικων μηχ θεσ νίκη? Είμ από θεσ νίκη και τ σκέφτομαι γ τ αν θα φύγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλημέρα και στους 2,
Είμαι ανάμεσα αρχικά σε Χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής πειραιά, οικονομικό οπά ή διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας οπα και οικονομικό αθήνας.
Θες να μου πεις με τι περίπου θες να ασχοληθείς μελλοντικά και είμαι βέβαιος οτι μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες για τις συγκεκριμένες σχολές γιατί και εγώ πριν 2 χρόνια ήμουν στην θέση σου.

Και εγώ ειμαι ανάμεσα σε δίλλημα να βάλω οικονομικό Τρίπολης πρώτα και μετά Ρεθύμνου;Τρίπολης λέω γιατί ειναι πιο κοντά στο τόπο κατοικίας μου .Αλλα δεν ξέρω ειμαι προβληματισμένος.
Γιώργο αν μπορείς να πας Κρήτη,θα στο πρότεινα,το τμήμα οικονομικών επιστημών στο Ρέθυμνο έχει τρομερό πρόγραμμα σπουδών,με ωραία δομή και πολλά σεμινάρια,πιστεύω σε προετοιμάζει άρτια.Αν μπορούσα να σπουδάζω εκεί οικονομικά αντί για Αθήνα θα το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take12345

Νεοφερμένος

Ο take12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίτα θα σου πω τι έχω στο μυαλό μου γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά. Θέλω αν μπορέσω να ασχοληθώ με διοίκηση ανώνυμων εταιρειών-marketing, ασφάλειες-επενδυτικά κεφάλαια, διαχείριση κινδύνων, ή με στελέχωση τραπεζών. Κάτι άλλο πιστεύεις ότι το χαρτί του οπά είναι πιο ισχυρό από του παπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κοίτα επειδή έχεις κάποιους πολύ συγκεκριμένους τομείς στο μυαλό σου,θα σου πρότεινα τα εξής:
Αν θέσεις ως στόχο την διοίκηση και marketing θα σου πρότεινα να επιλέξεις ΔΕΤ ΟΠΑ ή ΟΔΕ ΟΠΑ ή Πα.Πει,σου προσφέρουν τις γνώσεις που επιθυμείς και με το παραπάνω.
Αν θες να επικεντρωθείς στους άλλους τομείς που αναφέρεσαι,εντάσσονται στον χρηματοοικονομικό τομέα,θα σου πρότεινα
1.Χρηματοοικονομικής και διοικητικής Πα.Πει ή εναλλακτικά Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ με κατεύθυνση χρηματοοικονομικής.
2.Τμήμα Οικονομικής επιστήμης

Τώρα για το ζήτημα σχετικά με την επιλογή του πανεπιστημίου,να ξέρεις οτι η προσωπική προσπάθεια στις σπουδές σου είναι αυτή που εν τέλει θα σε κάνει να προχωρήσεις,το διδακτικό προσωπικό είναι δεδομένο και επαρκές σε κάθε πανεπιστήμιο,σε Ελληνικά δεδομένα πάντα.
Απλά επειδή το ΟΠΑ έχει υψηλότερες βάσεις,θα υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός και θα μπορείς να ανελιχθείς καλύτερα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take12345

Νεοφερμένος

Ο take12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κάτι άλλο. Το παπεί-χρηματοοικονομικής είναι πιο ειδικό από το οικονομικών επιστημών δηλαδή αν τελειώσω παπει, μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε marketing ή διοίκηση-πληροφορική; και επίσης με τις καταλήψεις τι γίνεται σε αυτά τα δύο πανεπιστήμια; (μήπως ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κάτι άλλο. Το παπεί-χρηματοοικονομικής είναι πιο ειδικό από το οικονομικών επιστημών δηλαδή αν τελειώσω παπει, μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε marketing ή διοίκηση-πληροφορική; και επίσης με τις καταλήψεις τι γίνεται σε αυτά τα δύο πανεπιστήμια; (μήπως ξέρεις)
Είναι κατά πολύ πιο εξειδικευμένο τμήμα από τμήμα οικονομικών επιστημών.
Αν θελήσεις να κάνεις m.a. σε marketing ή πληροφοριακά συστήματα θα σου πρότεινα ένα τμήμα διοίκησης(ΟΔΕ ή ΔΕΤ).

Εμείς είχαμε κατάληψη φέτος για 1 μέρα και πέρσι για 2 αν θυμάμαι καλά,και στο Πα.Πει πάνω κάτω τα ίδια συμβαίνουν,οχι φοβερά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια να δηλωσω Πληροφορικη Κερκυρας , Λαμιας ή Θεσσαλονικης? Ποια ειναι η καλυτερη? Τι μου προτείνετε γενικότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_programmer

Νεοφερμένος

Ο alex_programmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Μαλλον θα επιλεξω το τμημα επιστημης υπολογιστων επειδη το τμημα της πατρας δεν ξερω αν θα μπορεσω να το βγαλω.Βασικα μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο τμηματα εχει περισσοτερα μαθηματικα και ποιο ειναι γενικα ποιο δυσκολο;;; Και επισης σε τι εμβαθυνει το καθενα και τι επαγγελματα μπορω να ακολουθησω ολοκληρωνοντας τις σπουδες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Μαλλον θα επιλεξω το τμημα επιστημης υπολογιστων επειδη το τμημα της πατρας δεν ξερω αν θα μπορεσω να το βγαλω.Βασικα μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο τμηματα εχει περισσοτερα μαθηματικα και ποιο ειναι γενικα ποιο δυσκολο;;; Και επισης σε τι εμβαθυνει το καθενα και τι επαγγελματα μπορω να ακολουθησω ολοκληρωνοντας τις σπουδες;;

Το επιστήμης υπολογιστών είναι εξίσου δύσκολο.Και στα δύο θα δεις αρκετά μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Πληροφορική ΑΠΘ vs ΟΠΑ vs ΠΑΜΑΚ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Πληροφορική ΑΠΘ vs ΟΠΑ vs ΠΑΜΑΚ ;

Για το ΠΑΜΑΚ δε γνωρίζω, στα υπόλοιπα δύο γίνεται αρκετά καλή δουλειά.Πάντως θα σε συμβούλεβα να τσεκάρεις και το Επιστήμης Υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αγγελικη123

Νεοφερμένος

Η αγγελικη123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα. Δεν ξερω με ποια σειρα να δηλωσω Ιατρικες. Μαλλον περναω Λαρισα, Ιωαννινα, Ηρακλειο και Αλεξανδρουπολη με 18.413 μορια.
Ποια ειναι η γνωμη σας? (μενω Αθηνα):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικη123

Νεοφερμένος

Η αγγελικη123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα. Δεν ξερω με ποια σειρα να δηλωσω Ιατρικες. Μαλλον περναω Λαρισα, Ιωαννινα, Ηρακλειο και Αλεξανδρουπολη με 18.413 μορια.
Ποια ειναι η γνωμη σας? (μενω Αθηνα):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aφού σ' αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική, για ποιο λόγο έχεις αποκλείσει θετικές επιστήμες; Για λόγους πρεστίζ; Ή λόγω πολλών μορίων αναγκαστικά το μυαλό πάει στις "συνηθισμένες" επιλογές;

(Απλή απορία)

Για κανένα απο τα δύο, απλά πιστεύω πως οι θετικές επιστήμες αφορούν άτομα που ενδιαφέρονται αποκλειστικά για την εκάστοτε επιστήμη. Και επειδή ναι μεν μου αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική, αφετέρου θέλω να έχω γνώση -και ας μην είναι η πληρέστερη- για πολλές επιστήμες (πχ Μηχανολογία) και αυτο μου το παρέχει το Πολυτεχνείο και σε καμία περίπτωση δεν νομίζω οτι με περιορίζει, όπως πιστεύω οτι θα έκανε το Μαθηματικό ή το Φυσικό. Συν του οτι το Πολυτεχνείο εχει περισσότερο πρακτική εφαρμογή παρά θεωρητική, γεγονός που νομίζω οτι μου ταιριάζει ως τύπο μαθήτριας (και μελλοντικά φοιτήτριας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.Μαλλον θα επιλεξω το τμημα επιστημης υπολογιστων επειδη το τμημα της πατρας δεν ξερω αν θα μπορεσω να το βγαλω.Βασικα μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο τμηματα εχει περισσοτερα μαθηματικα και ποιο ειναι γενικα ποιο δυσκολο;;; Και επισης σε τι εμβαθυνει το καθενα και τι επαγγελματα μπορω να ακολουθησω ολοκληρωνοντας τις σπουδες;;

Γιατί δεν πας Μαθηματικό, αφού θες και Μαθηματικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_programmer

Νεοφερμένος

Ο alex_programmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τα μαθηματικα ειναι δυσκολου επιπεδου να φανταστω και πολυπλοκα;; Επισης αν υπαρχει καποιος που να ξερει θα ηθελα να μου πει πληροφοριες για το τμημα πληροφορικης και τηλεματικης του χαροκοπειου για το οποιο εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν γνωριζω ποσο καλο ειναι και τι προσφερει.Ακομα,το τμημα επιστημης υπολογιστων διδασκει μονο λογισμικο ή και hardware;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top