Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας και απο μενα. Δεν ξερω με ποια σειρα να δηλωσω Ιατρικες. Μαλλον περναω Λαρισα, Ιωαννινα, Ηρακλειο και Αλεξανδρουπολη με 18.413 μορια.
Ποια ειναι η γνωμη σας? (μενω Αθηνα):confused:

Αν έχεις πρόβλημα με το οικονομικό, βάλε Λάρισα. Έχει τρένο 5 φορές την μέρα και μπορείς να βρίσκεις και προσφορές.
Κατά τ' άλλα το Ηράκλειο είναι Κρήτη, whatever that means για τους μήνες Μάιος-Σεπτέμβριος, και τα Ιωάννινα είναι αρκετά μεγάλη πόλη, περισσότερα για φοιτητική ζωή δεν ξέρω. Η Αλεξ/πολη από Αθήνα είναι ένας θάνατος να πας και να έρθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα , μπορει καποιος να συγκρινει τη σχολη της νομικης με τη σχολη της ψυχολογιας; Και οταν λεω να τις συγκρινει εννοω απο πλευρα επαγγελματικης αποκαταστασης και διεξοδων για εργασια... Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπερα , μπορει καποιος να συγκρινει τη σχολη της νομικης με τη σχολη της ψυχολογιας; Και οταν λεω να τις συγκρινει εννοω απο πλευρα επαγγελματικης αποκαταστασης και διεξοδων για εργασια... Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σε αυτή την Ελλάδα, πιστεύεις ότι είναι κάτι τραγικά καλύτερο από πλευρά επαγγελματικής αποκατάστασης?
Όχι.
Οπότε επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Αυτά τα 2 τμήματα είναι διαφορετικά εντελώς μεταξύ τους, αν και τα 2 μπορούν να θεωρηθούν προσανατολισμένα στον άνθρωπο και κοινωνικά.

Ξέρεις τι πραγματεύεται το ένα και τι το άλλο.
Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπερα , μπορει καποιος να συγκρινει τη σχολη της νομικης με τη σχολη της ψυχολογιας; Και οταν λεω να τις συγκρινει εννοω απο πλευρα επαγγελματικης αποκαταστασης και διεξοδων για εργασια... Ευχαριστω εκ των προτερων.

Και τα δυο ανεργια εχουν εκτος εαν πας για δικαστικος. Και τα δυο πλεον ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα θελουν επιπλεον εξειδικευση και μεταπτυχιακα, η αγορα εχει κυριολεκτικα γεμισει απο αποφοιτους και ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος. Οποτε μην πας με την λογικη οτι με το ενα πτυχιο μονο θα βρεις πιο ευκολα δουλεια σε σχεση με το αλλο. Αναλογισου εσυ με τι θες να ασχοληθεις, με το Δικαιο ή με την Ψυχολογια και σε ποιον τομεα εργασιας θα ηθελες να περασεις τουλαχιστον μεγαλο μερος της ενηλικης ζωης σου, κυνηγα αυτο που θες και μην επαναπαυεσαι...

Σε αυτή την Ελλάδα, πιστεύεις ότι είναι κάτι τραγικά καλύτερο από πλευρά επαγγελματικής αποκατάστασης?
Όχι.
Οπότε επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Αυτά τα 2 τμήματα είναι διαφορετικά εντελώς μεταξύ τους, αν και τα 2 μπορούν να θεωρηθούν προσανατολισμένα στον άνθρωπο και κοινωνικά.

Ξέρεις τι πραγματεύεται το ένα και τι το άλλο.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Συμφωνω απολυτως !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
-Γεια σε όλους σας,

-Προφανώς για να βρίσκομαι εδω αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα όσον αφορά την επιλογή της ''κατάλληλης'' σχολής.
Γενικότερα δεν μπορώ να πω οτι εχω ιδιάιτερο πάθος με κάποια συγκεκριμένη σχολή, βρίσκω ενδιαφέρον στα μαθηματικά και στη φυσική εξίσου και ετσι σκέφτομαι σοβαρά το πολυτεχνείο. Τα μόρια μου μου επιτρέπουν -λογικά- να περάσω στους ΠΜ του ΕΜΠ και μου φαίνεται μια καλή επιλογή δεδομένου οτι έχει ευρύ φάσμα -έτσι διαβάζω τουλάχιστον. Το θέμα είναι οτι με ενδιαφέρουν και οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι αλλα στην καλύτερη περίπτωση περνάω Θεσσαλονίκη. Να το πρόβλημα. Μένω Αθήνα και επειδή ήδη η αδερφή μου σπουδάζει έξω δεν θα ήθελα να επιβαρύνω περαιτέρω τους γονείς μου, οι οποίοι, βέβαια, μου δίνουν το ελέυθερο και με παροτρύνουν να επιλέξω αυτο που επιθυμώ έστω και διαισθητικά δεδομένου οτι δεν γνωρίζω τι ακριβώς επιθυμώ. Πέραν του οικονομικού, δεν κρύβω οτι ειμαι και ''τσιμπιμένη'' με τη γενικότερη ιδέα του ΕΜΠ και της Αθήνας οσον αφορά τις σπουδές. Είναι βάσιμο το κριτήριο μου ή μήπως ειμαι απλά προκατειλημμένη? Εν κατακλείδι: ΠΜ στο ΕΜΠ ή ΜΜ και ΗΜΜΥ οπουδήποτε αλλού? (με βάση τα όσα προανέφερα). Είμαι αρκετά μπερδεμένη, για αυτο και απο όπου μπορώ προσπαθώ να πάρω βοήθεια, αυτή τη στιγμή ειναι 4 τα ξημερώματα και είμαι ζαλισμένη απο το διάβασμα προηγούμενων συζητήσεων και γενικότερης ερευνάς. Οπότε καλοδεχούμενη οποιαδήποτε απάντηση-συμβουλή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω σε κάποια απάντηση.

-Υ/Γ.Η αδερφή μου σπουδάζει σε πόλη όπου έχει τμήμα ΗΜΜΥ και στο οποίο περνάω σχεδόν άνετα βάση μορίων. Οπότε αν αποφασίσω τελικά οτι με ενδιαφέρουν οι ΗΜΜΥ κανένα πρόβλημα! Δεν είναι όμως ΕΜΠ...

Αν σ αρεσει πιο πολυ καποιο απο τα αντικειμενα των Μηχ-Μηχ ή των ΗΜΜΥ, μην πας Πολιτικους μονο και μονο γιατι ειναι ΕΜΠ. Οταν μπεις μεσα καταρρεει ο μυθος που εχουν στο μυαλο τους οι περισσοτεροι. Οπως επισης οταν θα λιωνεις στην Κατεχακη περιμενοντας το 242 θα σου φυγει η καψα για τις σπουδες στην Αθηνα. Οι Αθηναιοι φοιτητες ταλαιπωρουνται απιστευτα αν δεν μενουν κοντα (σπανιο) ή αν δεν εχουν δικο τους μεταφορικο μεσο.

Μπορεί κάποιος να μου πει λίγα πράγματα σχετικά με το τμήμα Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ; Άμα κάποιος είναι εκεί ή γνωρίζει, ζητώ κάποια κριτική για εγκαταστάσεις, οργάνωση, καθηγητές, ποιότητα σπουδών γενικά. Πιάνω και ΧΜ ΕΜΠ(είμαι με το 10% και το πιάνω σίγουρα, είμαι πολύ πιο πάνω). Είναι μεγάλη η διαφορά ποιότητας για τους ΧΜ μεταξύ ΑΠΘ και ΕΜΠ;

Το ονομα του πανεπιστημιου δεν καθοριζει την ποιοτητα σπουδων.

Γεια σας και απο μενα. Δεν ξερω με ποια σειρα να δηλωσω Ιατρικες. Μαλλον περναω Λαρισα, Ιωαννινα, Ηρακλειο και Αλεξανδρουπολη με 18.413 μορια.
Ποια ειναι η γνωμη σας? (μενω Αθηνα):confused:

Λαρισα.

1. Ειναι μεγαλη πολη, η σχολη ειναι μεσα στο κεντρο (πιο κεντρο δεν γινεται) και υπαρχουν παρα πολλα μαγαζια, καφετεριες κλπ.
2. Εχει φθηνη ζωη
3. Εχει καπου 5-6 δρομολγια τρενου και αλλα τοσα λεωφορειου για Αθηνα, σε 4 παρα κατι ωρες εισαι σπιτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex_programmer

Νεοφερμένος

Ο alex_programmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αρα παιδια οι διαφορες του τμηματος στη πατρα και του τμηματος στη κρητη ειναι μικρες και σε οποια απο τις δυο αν σπουδασεις μπορεις να κανεις τις ιδιες δουλειες;; και μαθαινεις εξισου καλα το αντικειμενο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take12345

Νεοφερμένος

Ο take12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κάτι τελευταίο, αν σπουδάσω αυτό στον πειραιά, υπάρχει περίπτωση να περιοριστώ και να μην μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό πχ στο μάρκετινγκ ή στην διοίηκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τέλος πάντων, για να γίνω πιο συγκεκριμένη, πριν μπεις στους Πολιτικούς Μηχανικούς είχες πλήρη γνώση περι τίνος πρόκειται?

Όχι. Και πιστεύω ότι κανείς δεν έχει πλήρη επίγνωση του τι επιλέγει να συμπληρώσει στο μηχανογραφικό του. Και εξηγώ:
Μπαίνεις στο www.civil.auth.gr, πατάς Μαθήματα και επιλέγεις το 1ο εξάμηνο. Ανοίγεις Τεχνικές Σχεδιάσεις και, από την περιγραφή του μαθήματος, το 1ο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό είναι ένας καθηγητής να διαβάζει από το βιβλίο για "τη σημασία και χρησιμότητα του αρχιτεκτονικού σχεδίου". Ή μπαίνεις Τεχνική Μηχανική: Διαβάζεις Ισορροπία Σωμάτων, όλα εντάξει. Πας μετά σε "σύνθετους φορείς" και "διαγράμματα διατομής" και χάνεις την μπάλα.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, οι πληροφορίες που αναφέρονται στο site έκαστης σχολής δεν αναφέρονται σε μαθητές λυκείου, αλλά σε φοιτητές. Πέρσι που κοιτούσα τα προγράμματα σπουδών σε απθ και εμπ, πέρα από τα "Μαθηματικά 1", "Φυσική", "Στατιστική", δεν καταλάβαινα περί τίνος πρόκειται το μάθημα που διάβαζα. Τώρα, άμα πάω στο 3ο εξάμηνο (ή και παραπάνω) θα μπορώ να "έχω μία αίσθηση για τι πράγμα μιλάει".
Οπότε, η υπέρτατη συμβουλή που δίνουν κάποιοι: "Διάβασε τον οδηγό σπουδών και δες άμα σου φαίνεται ενδιαφέρον" πέφτει στο κενό. Διότι η σχολή έχει καμιά 40-50 διαφορετικά μαθήματα, από τα οποία εσύ, έχοντας τελειώσει το λύκειο, δύναται να καταλάβεις τα 5.

Ήταν τελικά αυτό που φανταζόσουν? γιατι εγώ ας πούμε αδυνατώ να φανταστώ πως θα είναι...

Εγώ φανταζόμουν μια συνέχεια του Λυκείου, όπως αυτό αποτελούσε συνέχεια του Γυμνασίου κ.ο.κ. Κατί που δεν ισχύει.
Στο πανεπιστήμιο η νοοτροπία αλλάζει. Δεν έχεις τον καθηγητή από πάνω να δει άμα διάβασες. Δεν δείχνει να τους ενδιαφέρει. Κάνουν κανονικά τις παραδόσεις και στο τέλος γράφεις εξετάσεις. Ακόμα και στα μαθήματα που υπάρχουν εργασίες σου δίνουν μια εργασία σήμερα και σου ζητάνε να παραδόσεις αρχές σεπτέμβρη. Η εργασία μπορεί να είναι κόπος 2 εβδομάδων, αλλά σου δίνουν δύο μήνες. Σου προσφέρουν τη γνώση και σε αφήνουν να επιλέξεις αν θες να την αφομοιώσεις.

στηρίζομαι στο οτι θα υπαρχουν μαθηματικά και φυσική που μου αρέσουν γιατί για να πω την αλήθεια η υδραυλική, η γεωτεχνική και οι συγκοινωνίες δεν με ''συγκινούν'' ιδιαίτερα παρ' ολο που γνωρίζω οτι μπορεί τελικά να εκπλαγώ ευχάριστα αν αποφασίσω να επιλέξω αυτη τη Σχολή. Ξέρω πως δεν είναι εύκολες οι ερωτήσεις μου ειδικά για εσένα που ακόμα δεν εχεις ''νιώσει'' τη σχολή δεδομένου οτι φοιτείς 1 χρόνο, απλα αυτή την περίοδο όποιον σχετικό βρω ρωτάω.

Σε ενημερώνω ότι μετά το πρώτο εξάμηνο αυτό πρόκειται να αλλάξει. Επειδή, ακριβώς, τα μαθηματικά και η φυσική δεν αποτελούν τον τομέα εξειδίκευσης του μηχανικού, αλλά ένα απλό εργαλείο, απαιτείται απλή κατανόηση των εννοιών και όχι εμβάθυνση. Δεν σου εξηγεί κανείς τι είναι το επικαμπύλιο ολοκλήρωμα και πώς κατέληξε να είναι τόσο σημαντικό, απλά ότι μετράει μήκος καμπύλης και υπολογίζεται με δύο συγκεκριμένες μεθοδολογίες.
Αντιθέτως, θα μάθεις την ετοιμολογία της λέξης "γεωτεχνία", ποιος ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ασχολήθηκε με την επιστήμη της υδραυλίκης, πότε γεννήθηκε και πότε πέθανε ο τάδε συγκοινωνιολόγος, τι χρώμα εσώρουχο φορούσε ο δείνα πολεοδόμος κτλπ. Αυτά αποτελούν την επιστήμη σου και σε αυτά θα εμβαθύνεις, σε αυτά θα σου προσφέρονται περισσότερα ερεθίσματα, γιατί σε αυτά πρέπει να επικεντρωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
τι χρώμα εσώρουχο φορούσε ο δείνα πολεοδόμος κτλπ. Αυτά αποτελούν την επιστήμη σου και σε αυτά θα εμβαθύνεις

Σε τι ακριβώς θα εμβαθύνει στο εσώρουχο κάποιου ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν σ αρεσει πιο πολυ καποιο απο τα αντικειμενα των Μηχ-Μηχ ή των ΗΜΜΥ, μην πας Πολιτικους μονο και μονο γιατι ειναι ΕΜΠ. Οταν μπεις μεσα καταρρεει ο μυθος που εχουν στο μυαλο τους οι περισσοτεροι. Οπως επισης οταν θα λιωνεις στην Κατεχακη περιμενοντας το 242 θα σου φυγει η καψα για τις σπουδες στην Αθηνα. Οι Αθηναιοι φοιτητες ταλαιπωρουνται απιστευτα αν δεν μενουν κοντα (σπανιο) ή αν δεν εχουν δικο τους μεταφορικο μεσο.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εσύ, αν επιτρέπεις, τι σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!!! Το δικο μου προβλημα βεβαια δεν αγορα την επιλογη σχολης αλλα την επιλογη πεδιου.. Πρεπει να επιλεξω σε ποιο πεδιο να παω, ειμαι τριτη λυκειου και πρεπει επιγοντως να ξεκινησω καλοκαιρινα. βρισκομαι αναμαεσα σε 3 πεδια σε οικονομικα σε θετικες κ πολυτεχνια και σε υγειας..ναι το ξερω πως πρεπει να κανω αυτο που μου αρεσει αλλα δεν ξερω τι μ αρεσει.. :worry: σκεφτομαι οτι για τα οικονομικα ο δρομος ειναι πιο ευκολος αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι οταν περασω δεν θα μου αρεσουν και οτι θα θελω να φυγω και να μη ξερω που να παω... Λιγη βοηθεια παιδια ... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για κανένα απο τα δύο, απλά πιστεύω πως οι θετικές επιστήμες αφορούν άτομα που ενδιαφέρονται αποκλειστικά για την εκάστοτε επιστήμη. Και επειδή ναι μεν μου αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική, αφετέρου θέλω να έχω γνώση -και ας μην είναι η πληρέστερη- για πολλές επιστήμες (πχ Μηχανολογία) και αυτο μου το παρέχει το Πολυτεχνείο και σε καμία περίπτωση δεν νομίζω οτι με περιορίζει, όπως πιστεύω οτι θα έκανε το Μαθηματικό ή το Φυσικό. Συν του οτι το Πολυτεχνείο εχει περισσότερο πρακτική εφαρμογή παρά θεωρητική, γεγονός που νομίζω οτι μου ταιριάζει ως τύπο μαθήτριας (και μελλοντικά φοιτήτριας).

Χριστη επικεντρωνεσαι πολυ στο τι μαθηματα θα χει μεσα η σχολη και τι μαθηματα σ αρεσουν κλπ. Κοιτα και το τι δουλεια θες να κανεις μετα, τα χρονια των σπουδων θα φυγουνε σαν νερακι, η δουλεια σου δε θα ναι μετα να ασχολεισαι με καποιο μαθημα πχ μαθηματικα ή στοιχεια μηχανων. Τι δουλεια θες να κανεις εχεις σκεφτει? Αυτο ειναι το θεμα που θα σε κατευθυνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!!! Το δικο μου προβλημα βεβαια δεν αγορα την επιλογη σχολης αλλα την επιλογη πεδιου.. Πρεπει να επιλεξω σε ποιο πεδιο να παω, ειμαι τριτη λυκειου και πρεπει επιγοντως να ξεκινησω καλοκαιρινα. βρισκομαι αναμαεσα σε 3 πεδια σε οικονομικα σε θετικες κ πολυτεχνια και σε υγειας..ναι το ξερω πως πρεπει να κανω αυτο που μου αρεσει αλλα δεν ξερω τι μ αρεσει.. :worry: σκεφτομαι οτι για τα οικονομικα ο δρομος ειναι πιο ευκολος αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι οταν περασω δεν θα μου αρεσουν και οτι θα θελω να φυγω και να μη ξερω που να παω... Λιγη βοηθεια παιδια ... :worry:

Καταρχάς μη σε πιάνει πανικός, πολλοί έχουν βρεθεί σε αυτό το τρίλημμα . Με ηρεμία και ψυχραιμία κάνε μια αναζήτηση τμημάτων κάθε πεδίου και προσπάθησε να ανακαλύψεις κάποια που σε ενδιαφέρουν .Επιπλέον, χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις ποια μαθήματα σου αρέσουν και μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις τους (υποθέτω ότι στη Β Λυκ. ήσουν θετική οπότε θα έχεις πάρει μια γεύση από μαθηματικά ,φυσική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χριστη επικεντρωνεσαι πολυ στο τι μαθηματα θα χει μεσα η σχολη και τι μαθηματα σ αρεσουν κλπ. Κοιτα και το τι δουλεια θες να κανεις μετα, τα χρονια των σπουδων θα φυγουνε σαν νερακι, η δουλεια σου δε θα ναι μετα να ασχολεισαι με καποιο μαθημα πχ μαθηματικα ή στοιχεια μηχανων. Τι δουλεια θες να κανεις εχεις σκεφτει? Αυτο ειναι το θεμα που θα σε κατευθυνει.

Όχι, δεν ξέρω τί δουλεία θέλω να κάνω και πώς μπορώ να το ξέρω στην τελική? Είμαι 18 χρονών, τα μόνα για τα οποία έχω μια σχετική γνώση είναι τα μαθήματα που μου διδάχθηκαν στο σχολείο και για αυτό σκέφτομαι με βάση αυτά -γιατί μόνο για αυτα γνωρίζω. Πιστεύω οτι το τί δουλειά θα κάνω τελικά θα το ανακαλήψω ΑΦΟΥ τελειώσω τις σπουδές μου, όυτε καν μόλις μπω στη σχολή. Και για αυτό ακριβώς το λόγο θέλω να επιλέξω μια σχολή που θα μου δίνει τη δυνατότητα να τη φέρω εκεί που θέλω με την έννοια να μην έχει περιορισμένες επαγγελματικές κατευθύνσεις αλλά με ένα αντίστοιχο μεταπτυχιακό να μπορώ να ''ξεφύγω''. (Ξέρω πως ακούγεται κάπως αλλά δεν μπορώ να το εκφράσω αλλιώς).
Οπότε, λοιπόν, σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι τί δουλειά θέλω να κάνω, όπως δεν νομίζω οτι το σκέφτεται μεγάλο μέρος νέων που είναι στην ίδια φάση με εμένα (δηλαδή στην συμπλήρωση μηχανογραφικού) και αυτό το συμπεραίνω απο το περιβάλλον μου (εξαιρουμένων βέβαια όσων επιθυμούν Ιατρική, Νομική, Παιδαγωγικά για τους οποίους τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα).
Και επίσης δεν ανήκω στην κατηγορία που μου αρέσει κάτι πολύ ώστε να ακολουθήσω αυτό, αλλα πολλά πράγματα και καμία φορά διαφορετικά μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για κανένα απο τα δύο, απλά πιστεύω πως οι θετικές επιστήμες αφορούν άτομα που ενδιαφέρονται αποκλειστικά για την εκάστοτε επιστήμη. Και επειδή ναι μεν μου αρέσουν τα Μαθηματικά και η Φυσική, αφετέρου θέλω να έχω γνώση -και ας μην είναι η πληρέστερη- για πολλές επιστήμες (πχ Μηχανολογία) και αυτο μου το παρέχει το Πολυτεχνείο και σε καμία περίπτωση δεν νομίζω οτι με περιορίζει, όπως πιστεύω οτι θα έκανε το Μαθηματικό ή το Φυσικό. Συν του οτι το Πολυτεχνείο εχει περισσότερο πρακτική εφαρμογή παρά θεωρητική, γεγονός που νομίζω οτι μου ταιριάζει ως τύπο μαθήτριας (και μελλοντικά φοιτήτριας).

Noμίζω έχεις μια λάθος εικόνα για το τι ρόλο επιτελούν τα Τμήματα των Θετικών Επιστημών. Τα άτομα όπως λες μπορεί να έχουν "περιορισμένο" επιστημονικό προσανατολισμό αλλά οσονούπω, αλλάζουν γνώμη. Στην εποχή μας σε καμία επιστήμη δεν υπάρχει μια άποψη. Υπάρχουν οι "κατευθύνσεις". Το Πολυτεχνείο κινείται σε άλλου είδους φιλοσοφία σπουδών αλλά δεν δίνει την πληρότητα όπως την εννοείς. Δηλαδή ψάχνεις να βρεις κάτι που ναι μεν να έχει Μαθηματικά ή/και Φυσική αλλά όχι μονομερή (όπως φαντάζεσαι μόνη σου), που πιστεύεις ότι διδάσκουν σε ένα Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής, αντίστοιχα. Εδώ αρχίζει η ασάφεια μιας και δεν έχεις ιδέα τι ακριβώς διδάσκουν σε αυτά τα "παρακατιανά" Τμήματα των Θετικών Επιστημών. Θα μου πεις, τα λίγα μόρια εισαγωγής ίσως δείχνουν κάτι πάνω στα οποία στηρίζεται πολύς κόσμος. Βέβαια ούτε θες να εμβαθύνεις αρκετά αλλά θεωρείς ότι στο Πολυτεχνείο θα σου δώσει καλύτερη κατάρτιση. Εκεί κάνετε οι περισσότεροι μαθητές το λάθος! Προβαίνετε σε μια πρόχειρη γενίκευση γιατί απλά σας γυαλίζει το Πολυτεχνείο επειδή τα Φυσικομαθηματικά τα βαρεθήκατε 12 χρόνια στο σχολείο. Όμως, τα Φυσικομαθηματικά του σχολείου σταματάνε στο σχολείο!

Η πληρέστερη κατάρτιση που αναζητάς, θα πρέπει να σε απασχολεί να είναι στον τομέα που ψάχνεις π.χ. αν θα μπορέσεις εσύ, με τα κενά που έχεις ή δεν έχεις, να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις του Τμήματος που επιθυμείς να δηλώσεις και όχι αν θα μάθεις πάλι Μαθηματικά ή Φυσική ή δεν ξέρω τι απλά και μόνο για καλύτερη κατάρτιση. Στο Πολυτεχνείο κανείς δεν σπουδάζει Φυσική ή Μαθηματικά. Οι επιστήμες έχουν άλλη κατεύθυνση.

Η Φυσική και τα Μαθηματικά, έχουν επίσης, άλλες κατευθύνσεις. Ο καθένας επιλέγει εκείνο που του αρέσει και όχι επειδή θέλει να πάρει μια μυρωδιά στο περίπου μέχρι να δει ότι δεν του κάνουν. Ξέρω κάποιους φοιτητές που πέρασαν στο Πολυτεχνείο με στόχο να ...βγουν εφαρμοσμένοι Μαθηματικοί-Φυσικοί-Χημικοί ή δεν ξέρω τι άλλο σκέφτονταν, αλλά τελικά ξενέρωσαν γιατί απλά δεν είχαν ως στόχο να μάθουν την βασική επιστήμη που επέλεξαν, όταν δήλωναν Τμήμα Πολυτεχνείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το τμήμα της Πάτρας επικεντρώνεται κυρίως στο hardware, λογικά έχει πολύ λιγότερα μαθηματικά από του Ηρακλείου

Δε χρειάζεται οπωσδήποτε να απαντάτε για κάτι που δε γνωρίζετε.
Το τμήμα της Πάτρας επικεντρώνεται στο software εξίσου με (ίσως και περισσότερο από) το hardware και επίσης έχει πολλά μαθήματα μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τον μπερδεύεις npb. Το παιδί δεν είναι σίγουρο για το τι θέλει και πιστεύει ότι το πολυτεχνείο προσφέρει μεγαλύτερη γκάμα διεξόδων από τη σθε.

Του είπες τους λόγους "γιατί να μην επιλέξει πολυτεχνείο". Δεν έδωσες, όμως, κάποιο λόγο "για να δηλώσει σθε". Ούτε προέβαλλες επιχείρημα γιατί, ενδεχομένως, η σθε να του ανοίξει περισσότερες και καλύτερες πόρτες από το πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα ενώ θέλει να δηλώσει Πολυτεχνείο, το αντεπιχείρημά της (κοπέλα είναι), είναι ότι κάτι δεν τη γεμίζει στη ΣΘΕ αλλά δεν ξέρει όμως τι. Πάνω εκεί βασίστηκα και απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hlga

Νεοφερμένος

Ο ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πλησιάζει η κατάθεση σου μηχανογραφικού και χρειάζομαι βοήθεια..τα πήγα σχετικά καλά γύρω στο 14 και είμαι ανάμεσα σε 3 σχολές...το τμήμα στατιστικής στην ασοεε, το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στο ηράκλειο, και στο τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορικής στα Γιάννενα..ποία είναι η γνώμη σας για αυτές τις σχολές? έχουν επαγγελματική αποκατάσταση? σορρυ για τα greeklish :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top