xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Στο Πολυτεχνείο κανείς δεν σπουδάζει Φυσική ή Μαθηματικά. Οι επιστήμες έχουν άλλη κατεύθυνση.

...Kαι ούτε επιδιώκω να σπουδάσω Μαθηματικά ή Φυσική. Γνωρίζω όμως οτι στο Πολυτεχνείο αυτα αποτελούν ''εργαλεία'' όπως συνηθίζουν να λένε. Και εννοείται πως δε σνομπάρω τις θετικές επιστήμες -με ποιό δικαίωμα άλλωστε?- απλά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να ασχολείται ΜΟΝΟ με μαθηματικά ή ΜΟΝΟ με φυσική. Αλλιώς θα επέλεγα Φυσικό, μιας και βρισκω στη φυσική μεγάλο ενδιαφέρον ασχέτως αν ανέκαθεν ήμουν καλύτερη στα μαθηματικά, τα οποία αποτελούσαν και την ''ξεκούρασή'' μου τη φετινή χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
...Kαι ούτε επιδιώκω να σπουδάσω Μαθηματικά ή Φυσική. Γνωρίζω όμως οτι στο Πολυτεχνείο αυτα αποτελούν ''εργαλεία'' όπως συνηθίζουν να λένε. Και εννοείται πως δε σνομπάρω τις θετικές επιστήμες -με ποιό δικαίωμα άλλωστε?- απλά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να ασχολείται ΜΟΝΟ με μαθηματικά ή ΜΟΝΟ με φυσική. Αλλιώς θα επέλεγα Φυσικό, μιας και βρισκω στη φυσική μεγάλο ενδιαφέρον ασχέτως αν ανέκαθεν ήμουν καλύτερη στα μαθηματικά, τα οποία αποτελούσαν και την ''ξεκούρασή'' μου τη φετινή χρονιά.

Είναι επιλογή ενός φοιτητή / πτυχιούχου Τμήματος Μαθηματικών ή Φυσικής αν θα ασχολείται με τα ΜΟΝΟ που αναφέρεις. Υπάρχει μια διαστρέβλωση σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μα ενώ θέλει να δηλώσει Πολυτεχνείο, το αντεπιχείρημά της (κοπέλα είναι), είναι ότι κάτι δεν τη γεμίζει στη ΣΘΕ αλλά δεν ξέρει όμως τι. Πάνω εκεί βασίστηκα και απάντησα.

Δεν είναι οτι κάτι δεν με γεμίζει, απλά θεωρώ οτι είναι κάτι στο οποίο δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. (για το λόγο που σου αναφέρω πάνω). Πιστεύω οτι δεν θα καταφέρω να βγω απο τη σχολή.

Τον μπερδεύεις npb. Το παιδί δεν είναι σίγουρο για το τι θέλει και πιστεύει ότι το πολυτεχνείο προσφέρει μεγαλύτερη γκάμα διεξόδων από τη σθε.

Του είπες τους λόγους "γιατί να μην επιλέξει πολυτεχνείο". Δεν έδωσες, όμως, κάποιο λόγο "για να δηλώσει σθε". Ούτε προέβαλλες επιχείρημα γιατί, ενδεχομένως, η σθε να του ανοίξει περισσότερες και καλύτερες πόρτες από το πολυτεχνείο.

DumeNuke διάβασα με ενδιαφέρον και αυτά που μου έγραψες στην προηγούμενη σελίδα και είναι πάνω κάτω ότι μου λένε όσοι ρωτάω που είναι σχετικοί. Αφού λοιπόν ούτε εσύ ήξερες εντελώς το περιεχόμενο της σχολής τί είναι σε αυτό που σε οδήγησε στην συγκεκριμένη επιλογή? (δεδομένου οτι έπιανες και ΜΜ και ΗΜΜΥ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καλλιανα

Νεοφερμένος

Η καλλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας! εδωσα φετος πανελληνιες, εχω συγκεντρωσει 15850 μορια και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. ενδιαφερομαι αρκετα για τα χημικα και γενικοτερα μου αρεσει τρελα η χημεια και η βιολογια. ομως η βαθμολογια μου δεν ειναι αρκετα υψηλη για να πιασω σχολες βιολογιας. σκεφτομαι επισης την τεχνολογια τροφιμων που σιγουρα εχει ζητηση σημερα .ομως θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το καλυτερο: να τελειωσω χημικο και να ασχοληθω μετα με την τεχνολογια τροφιμων ή να παω κατευθειαν εκει;;; επισης μηπως εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη σχολη του 2 πεδιου που να εχει σχεση με χημεια ή κατι τετοιο;;;;;;;;;;:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
DumeNuke διάβασα με ενδιαφέρον και αυτά που μου έγραψες στην προηγούμενη σελίδα και είναι πάνω κάτω ότι μου λένε όσοι ρωτάω που είναι σχετικοί. Αφού λοιπόν ούτε εσύ ήξερες εντελώς το περιεχόμενο της σχολής τί είναι σε αυτό που σε οδήγησε στην συγκεκριμένη επιλογή? (δεδομένου οτι έπιανες και ΜΜ και ΗΜΜΥ)

Το 65% των παιδιών εκεί μέσα έχουμε πατέρα ΠολΜηχ...:whistle:
ΗΜΜΥ δεν θα πήγαινα, γιατί μου τη δίνει στα νεύρα ο ηλεκτρισμός. Υπό άλλες συνθήκες όμως, μπορεί να σκεφτόμουν και ΜηχΜηχ.

Edit:
Επιπλέον τροφή για σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το 65% των παιδιών εκεί μέσα έχουμε πατέρα ΠολΜηχ...:whistle:
ΗΜΜΥ δεν θα πήγαινα, γιατί μου τη δίνει στα νεύρα ο ηλεκτρισμός. Υπό άλλες συνθήκες όμως, μπορεί να σκεφτόμουν και ΜηχΜηχ.

Edit:
Επιπλέον τροφή για σκέψη.

Στο σημείο αυτό, τότε, να εξομολογηθώ οτι ο πατέρας μου ειναι ΠολΜηχ :Ρ Άλλα δεν νομίζω οτι με επηρεάζει, δεδομένου οτι αν έπιανα Μηχ ΕΜΠ θα πήγαινα εκει... επαληθεύονται δηλαδή και οι δύο προβλέψεις σου :Ρ


μπορείς να μου δώσεις μια γενική εικόνα? :Ρ (και πάλι δύσκολο αυτο που ρωτάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γεια σας! εδωσα φετος πανελληνιες, εχω συγκεντρωσει 15850 μορια και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. ενδιαφερομαι αρκετα για τα χημικα και γενικοτερα μου αρεσει τρελα η χημεια και η βιολογια. ομως η βαθμολογια μου δεν ειναι αρκετα υψηλη για να πιασω σχολες βιολογιας. σκεφτομαι επισης την τεχνολογια τροφιμων που σιγουρα εχει ζητηση σημερα .ομως θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το καλυτερο: να τελειωσω χημικο και να ασχοληθω μετα με την τεχνολογια τροφιμων ή να παω κατευθειαν εκει;;; επισης μηπως εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη σχολη του 2 πεδιου που να εχει σχεση με χημεια ή κατι τετοιο;;;;;;;;;;:):)
χημικο προφανως ,ανηγει περισσοτερες πορτες απο την σκετη τεχνολογια τροφιμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Señora

Νεοφερμένος

Η Αριάνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ μανωλη για τη συμπαρασταση:) Θελω να μου πεις τη γνωμη σου σε κατι... Λοιπον εγω εψαξα αρκετες σχολες και ειδα οτι ολες οσες ειδα τουλαχιστον ειναι ενδιαφερουσες(ξερεις αυτες που μου εκαναν ενα κλικ παραπανω) και οτι υπαρχουν διεξωδοι απο μεταπτυχιακα σε περιπτωση που στη πορεια δεν μ αρεσει η σχολη που επελεξα.. ομως ποιο ειναι το δίλημμα μου τωρα.. απο οικονομικα παιρνοντας αοθ και ιστορια εχω ανοιχτα παιδαγωγικα που μου αρεσουν και οικονομικα εννοειται( η αληθεια ειναι πως με ψιλοτραβανε τα παιδαγωγικα αλλα λογω επαγγελματικης αποκαταστασης θελω να εχω και αλλα ανοιχτα πεδια και βλεποντας πως θα γραψω να παω σε καποια σχολη) και γενικα ο δρομος προς τα οικονομικα ειναι πιο ευκολος και νομιζω πως θα περασω αθηνα(ελπιζζω) χωρις να εχω ιδιεταιρο προβλημα. Απ την αλλη οι θετικες γενικα εστω με μαθηματικα ή βιολογια εχουν πολυ καλες σχολες.Για υγειας με βιολογια δηλαδη το βρισκω ενδιαφερον αλλα αν τυχει καμια στραβη δεν θα περναω αθηνα καμια απο τις σχολες που με ενδιαφερουν (και δεν μπορω να παω επαρχια γιατι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα οι γονεις μου).Και μετα εχω τις θετικες που απο αυτες με εδοιαφερει το χημικο και χημικοι μηχανικοι και ενταξει στη περιπτωση που δεν γραψω πολυ καλα υπαρχουν αρκετες αλλες σχολες.... απλα εσυ θελω να μου πεις τη γνωμη να παω οικονομικα η θετικες επιστημες ειτε με βιολογια ειτε με μαθηματικα.. για να ξεκινησω εστω κανοντας και βιο και μαθ το καλοκαιρι... Τι να κανω??????
παρεπιπτοντως και συ τριτη λυκειου εισαι (το 98 εκει με παραπεμπει..) αν ναι ποια σε κατευθυνση εισαι???

Καταρχάς μη σε πιάνει πανικός, πολλοί έχουν βρεθεί σε αυτό το τρίλημμα . Με ηρεμία και ψυχραιμία κάνε μια αναζήτηση τμημάτων κάθε πεδίου και προσπάθησε να ανακαλύψεις κάποια που σε ενδιαφέρουν .Επιπλέον, χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις ποια μαθήματα σου αρέσουν και μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις τους (υποθέτω ότι στη Β Λυκ. ήσουν θετική οπότε θα έχεις πάρει μια γεύση από μαθηματικά ,φυσική).

Σ ευχαριστω πολυ μανωλη για τη συμπαρασταση:) Θελω να μου πεις τη γνωμη σου σε κατι... Λοιπον εγω εψαξα αρκετες σχολες και ειδα οτι ολες οσες ειδα τουλαχιστον ειναι ενδιαφερουσες(ξερεις αυτες που μου εκαναν ενα κλικ παραπανω) και οτι υπαρχουν διεξωδοι απο μεταπτυχιακα σε περιπτωση που στη πορεια δεν μ αρεσει η σχολη που επελεξα.. ομως ποιο ειναι το δίλημμα μου τωρα.. απο οικονομικα παιρνοντας αοθ και ιστορια εχω ανοιχτα παιδαγωγικα που μου αρεσουν και οικονομικα εννοειται( η αληθεια ειναι πως με ψιλοτραβανε τα παιδαγωγικα αλλα λογω επαγγελματικης αποκαταστασης θελω να εχω και αλλα ανοιχτα πεδια και βλεποντας πως θα γραψω να παω σε καποια σχολη) και γενικα ο δρομος προς τα οικονομικα ειναι πιο ευκολος και νομιζω πως θα περασω αθηνα(ελπιζζω) χωρις να εχω ιδιεταιρο προβλημα. Απ την αλλη οι θετικες γενικα εστω με μαθηματικα ή βιολογια εχουν πολυ καλες σχολες.Για υγειας με βιολογια δηλαδη το βρισκω ενδιαφερον αλλα αν τυχει καμια στραβη δεν θα περναω αθηνα καμια απο τις σχολες που με ενδιαφερουν (και δεν μπορω να παω επαρχια γιατι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα οι γονεις μου).Και μετα εχω τις θετικες που απο αυτες με εδοιαφερει το χημικο και χημικοι μηχανικοι και ενταξει στη περιπτωση που δεν γραψω πολυ καλα υπαρχουν αρκετες αλλες σχολες.... απλα εσυ θελω να μου πεις τη γνωμη να παω οικονομικα η θετικες επιστημες ειτε με βιολογια ειτε με μαθηματικα.. για να ξεκινησω εστω κανοντας και βιο και μαθ το καλοκαιρι... Τι να κανω??????:worry:
παρεπιπτοντως και συ τριτη λυκειου εισαι (το 98 εκει με παραπεμπει..) αν ναι ποια σε κατευθυνση εισαι???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstaskoup

Νεοφερμένος

Ο kwstaskoup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει εαν οι πυροσβεστικη ακαδημια θα ειναι σιγουρα στις πανελληνιες το σχολικο ετος 2015-2016??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Κι εγώ με τη σειρά μου είμαι σε δίλημμα. Όλη τη χρονιά αμφιταλαντευόμουν μεταξύ της Φιλολογίας και του Ιστορικού-Αρχαιολογικού. Η Νομική υπήρχε μόνο ως απλή σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου ,καθώς είχα σχεδόν αποκλείσει το ενδεχόμενο να γράψω τόσο καλά και η μαχόμενη δικηγορία ποτέ δε με συγκινούσε. Τα πήγα όμως ανέλπιστα καλά με αποτέλεσμα να περνάω Νομική, και τώρα είμαι εντελώς χαμένη. Στην ουσία είμαι μεταξύ Φιλολογίας και Νομικής, η οποία τελικά δεν ξέρω αν θα μου αρέσει γιατί είναι κάτι το εντελώς άγνωστο σ'εμένα. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει γενικές πληροφορίες για αυτές τις δυο σχολές???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει εαν οι πυροσβεστικη ακαδημια θα ειναι σιγουρα στις πανελληνιες το σχολικο ετος 2015-2016??
θα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ με τη σειρά μου είμαι σε δίλημμα. Όλη τη χρονιά αμφιταλαντευόμουν μεταξύ της Φιλολογίας και του Ιστορικού-Αρχαιολογικού. Η Νομική υπήρχε μόνο ως απλή σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου ,καθώς είχα σχεδόν αποκλείσει το ενδεχόμενο να γράψω τόσο καλά και η μαχόμενη δικηγορία ποτέ δε με συγκινούσε. Τα πήγα όμως ανέλπιστα καλά με αποτέλεσμα να περνάω Νομική, και τώρα είμαι εντελώς χαμένη. Στην ουσία είμαι μεταξύ Φιλολογίας και Νομικής, η οποία τελικά δεν ξέρω αν θα μου αρέσει γιατί είναι κάτι το εντελώς άγνωστο σ'εμένα. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει γενικές πληροφορίες για αυτές τις δυο σχολές???

Γενικές πληροφορίες θα πάρεις από τις ιστοσελίδες των σχολών και από την εκεί περιγραφή των προσφερόμενων μαθημάτων. Οι δύο αυτές σχολές το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι ανήκουν στο 1ο πεδίο. Πολλοί φοιτητές της Φιλολογίας θεωρούν "ανυπόφορη" και "κουραστική" τη Νομική και το αντίθετο. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση του αντικειμένου της μιας με της άλλης. Σύγκριση ίσως θα μπορούσε να γίνει μεταξύ της Φιλολογίας και του Ιστορικού-Αρχαιολογικού. Η γνώμη μου είναι ότι τη στιγμή, που όπως λες, δεν σε ενδιαφέρει η Νομική να μην μπεις σε δίλημμα λόγω των μορίων σου ή λόγω αυτών που ο περίγυρός σου ίσως σε προτρέπει να κάνεις. Είναι βασανιστικό να ασχολείσαι μια ζωή με κάτι που δεν σε ενδιαφέρει. Απλά να δηλώσεις σχολές που σου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γενικές πληροφορίες θα πάρεις από τις ιστοσελίδες των σχολών και από την εκεί περιγραφή των προσφερόμενων μαθημάτων. Οι δύο αυτές σχολές το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι ανήκουν στο 1ο πεδίο. Πολλοί φοιτητές της Φιλολογίας θεωρούν "ανυπόφορη" και "κουραστική" τη Νομική και το αντίθετο. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση του αντικειμένου της μιας με της άλλης. Σύγκριση ίσως θα μπορούσε να γίνει μεταξύ της Φιλολογίας και του Ιστορικού-Αρχαιολογικού. Η γνώμη μου είναι ότι τη στιγμή, που όπως λες, δεν σε ενδιαφέρει η Νομική να μην μπεις σε δίλημμα λόγω των μορίων σου ή λόγω αυτών που ο περίγυρός σου ίσως σε προτρέπει να κάνεις. Είναι βασανιστικό να ασχολείσαι μια ζωή με κάτι που δεν σε ενδιαφέρει. Απλά να δηλώσεις σχολές που σου αρέσουν.

To ξέρω και τα έχω δει αναλυτικά τα προγράμματα, αλλά δεν μπορώ να μη σκεφτώ και τη ζωή μου μετά τη σχολή. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν (χωρίς να ξέρω τον ακριβή αριθμό) γύρω στις 20? φιλολογίες σε όλη τη χώρα και δε θέλω να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό σε μια σχολή για να απασχολούμαι μόνο σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
To ξέρω και τα έχω δει αναλυτικά τα προγράμματα, αλλά δεν μπορώ να μη σκεφτώ και τη ζωή μου μετά τη σχολή. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν (χωρίς να ξέρω τον ακριβή αριθμό) γύρω στις 20? φιλολογίες σε όλη τη χώρα και δε θέλω να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό σε μια σχολή για να απασχολούμαι μόνο σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα...

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια ιδανική αγορά εργασίας. Το λέω, διότι όποιο επάγγελμα επιλέξεις μετά από κάποια χρόνια και λόγω ηλικίας θα επέλθει μοιραία η ρουτίνα. Σημασία έχει σε τόσο δύσκολες εποχές, με αβέβαιο εργασιακό μέλλον να μην το παίζεις επιλεκτική με νοοτροπία «μου βρωμάει το ένα, μου μυρίζει το άλλο». Σίγουρα μπορεί να κάνεις όνειρα π.χ. για τις εναλλακτικές διεξόδους της Νομικής, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω πτυχιούχους Νομικής που να έκαναν αυτές τις διεξόδους πέρα από το ταπεινό και σκληρό δικηγοριλίκι. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι, αλλά η γενική μάζα πτυχιούχων από τις 3 Νομικές της χώρας, καταλήγει στο δικηγορικό σώμα. Πλέον καμία δουλειά δεν είναι πολυτέλεια. Μεροκάματο να υπάρχει διότι η πορεία προς το συσσίτιο δεν είναι κάτι ουτοπικό. Όλα ανατρέπονται και τίποτα δεν είναι κεκτημένο.

Προσπάθησε να δεις τι άλλα Τμήματα μπορείς να επιλέξεις στο 1ο επιστημονικό πεδίο. Η φιλολογία είναι αρκετά research-based επιστήμη από όσο γνωρίζω (από φίλες). Η άλλα προοπτική είναι η μέση εκπαίδευση* αλλά ανάλογα με τις δυνατότητες που έχεις ως άνθρωπος, τις οικονομικές δυνατότητες που έχει το σπίτι σου, μπορείς να επιλέξεις κάτι και στο εξωτερικό για μετά τις σπουδές αυτές (αρκετά νωρίς μια τέτοια σκέψη). Βέβαια στο εξωτερικό, επειδή είναι πιο ανοιχτές οι οικονομίες των χωρών αυτών και δεν κολλάνε σε γραφειοκρατικές λεπτομέρειες, δεν μετράει το περιεχόμενο του πτυχίου για κάποιο επάγγελμα που η θέση απαιτεί πτυχιούχο με κάποια εξειδικευμένη γνώση. Οπότε με αυτή την ανάλυση, θέλω να σου πω ότι μη κολλάς τόσο τι πτυχίο θα πάρεις κάποια στιγμή στη ζωή σου, όσο τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις, τι θυσίες θα κάνεις και πως θα το αξιοποιήσεις ως χρήσιμο εφόδιο ανεξάρτητα τι άποψη έχει η Ελληνική αγορά / κοινωνία. Καλή τύχη.

* θέλουμε σαν κοινωνία, παθιασμένους εκπαιδευτικούς με καλή γνώση των σπουδών τους και όχι απλά ανθρώπους που μοιραία βρέθηκαν στην διδασκαλία της επιστήμης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
μπορείς να μου δώσεις μια γενική εικόνα? :Ρ (και πάλι δύσκολο αυτο που ρωτάω)

Ειναι δυσκολο. Θα σου γραψω καποια συντομα.

Τα τρια πρωτα ετη ειναι κοινα για ολους τους φοιτητες. Στο πρωτο ετος τα μαθηματα ειναι κυριως μαθηματικα και μηχανικες, τα μονα "μηχανολογικα" μαθηματα μου ερχονται ειναι τα σχεδια. Το δευτερο ετος ειναι μια μιξη γενικων με μηχανολογικων μαθηματων, υπαρχουν παλι μαθηματικα και μηχανικες αλλα υπαρχουν και Στοιχεια Μηχανων, Μηχανουργικη Τεχνολογια, Ρευστα, Τ. Οικονομικη κ.α. Στο τριτο ετος κανεις μαθηματα απο ολους τους κλαδους της σχολης. Σκοπο εχει αφενος να σου μεταδωσει καποιες βασικες γνωσεις σε ολα τα αντικειμενα και αφετερου να σε βοηθησει να καταλαβεις τα ενδιαφεροντα σου. Στο 4ο ετος διαλεγεις κυκλο σπουδων. Οι επιλογες ειναι 4. (Ενεργειακος, Παραγωγης, Κατασκευαστης και Αεροναυπηγος). Οι Κατευθυνσεις εχουν απο 5 μαθηματα σε καθε ενα απο τα τρια τελευταια εξαμηνα και διαλεγεις και 2 επιλογης, οποιοδηποτε αλλο μαθημα θες. Το 10ο εξαμηνο δεν εχει νεα μαθηματα, θεωρητικα ειναι για την εκπονηση της διπλωματικης.

Τη σχολη δεν θα τη χαρακτηριζα δυσκολη, καλυτερα θα ελεγα απαιτητικη. Οι ωρες παρακολουθησης ειναι παρα πολλες και ειναι ανθρωπινως αδυνατον να εισαι σε ολες ειδικα αν εισαι ΑΘηναιος. Πρεπει να βρεις ενα σωστο συνδυασμο παρακολουθησης-διαβασματος. Ωστοσο δεν ειναι απιθανο να βγει στην ωρα της, απλα πρεπει να ασχολεισαι και μεσα στο εξαμηνο. Οχι ξεχναω τη σχολη μεσα στο εξαμηνο και απλα διαβαζω στην εξεταστικη.

Αυτα που σου εγραψα περι προγραμματος Σπουδων ισχυουν για Μηχ-Μηχ στο ΕΜΠ και μονο. Τα μαθηματα μεταξυ των τμηματων Μηχανολογων ειναι εως ενα βαθμο κοινα ως προς το αντικειμενο, ωστοσο το καθε τμημα εχει δικο του προγραμμα σπουδων. Για παραδειγμα εμεις εχουμε 64 μαθηματα και στο ΑΠΘ 48.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ μανωλη για τη συμπαρασταση:) Θελω να μου πεις τη γνωμη σου σε κατι... Λοιπον εγω εψαξα αρκετες σχολες και ειδα οτι ολες οσες ειδα τουλαχιστον ειναι ενδιαφερουσες(ξερεις αυτες που μου εκαναν ενα κλικ παραπανω) και οτι υπαρχουν διεξωδοι απο μεταπτυχιακα σε περιπτωση που στη πορεια δεν μ αρεσει η σχολη που επελεξα.. ομως ποιο ειναι το δίλημμα μου τωρα.. απο οικονομικα παιρνοντας αοθ και ιστορια εχω ανοιχτα παιδαγωγικα που μου αρεσουν και οικονομικα εννοειται( η αληθεια ειναι πως με ψιλοτραβανε τα παιδαγωγικα αλλα λογω επαγγελματικης αποκαταστασης θελω να εχω και αλλα ανοιχτα πεδια και βλεποντας πως θα γραψω να παω σε καποια σχολη) και γενικα ο δρομος προς τα οικονομικα ειναι πιο ευκολος και νομιζω πως θα περασω αθηνα(ελπιζζω) χωρις να εχω ιδιεταιρο προβλημα. Απ την αλλη οι θετικες γενικα εστω με μαθηματικα ή βιολογια εχουν πολυ καλες σχολες.Για υγειας με βιολογια δηλαδη το βρισκω ενδιαφερον αλλα αν τυχει καμια στραβη δεν θα περναω αθηνα καμια απο τις σχολες που με ενδιαφερουν (και δεν μπορω να παω επαρχια γιατι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα οι γονεις μου).Και μετα εχω τις θετικες που απο αυτες με εδοιαφερει το χημικο και χημικοι μηχανικοι και ενταξει στη περιπτωση που δεν γραψω πολυ καλα υπαρχουν αρκετες αλλες σχολες.... απλα εσυ θελω να μου πεις τη γνωμη να παω οικονομικα η θετικες επιστημες ειτε με βιολογια ειτε με μαθηματικα.. για να ξεκινησω εστω κανοντας και βιο και μαθ το καλοκαιρι... Τι να κανω??????:worry:
παρεπιπτοντως και συ τριτη λυκειου εισαι (το 98 εκει με παραπεμπει..) αν ναι ποια σε κατευθυνση εισαι???:)


Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα - ένα τα θέματα.
Αρχικά, είμαι και` γω Γ` Λυκειου και έχω επιλέξει την κατευθυνση Οικονομίας και Πληροφορικής.
Πάμε τώρα να δούμε τα τρία πεδία που σε ενδιαφέρουν ( οικονομικα, θετικη, υγειας)[ παιδαγωγικα μπορείς να ανοίξεις και από τα τρία] κάνοντας μια μικρή ανάλυση από τη δική μου σκοπιά ( οικονομικά)
Για τα Οικονομικά:
Το πεδίο , ως προς τον βαθμό δυσκολίας,
~ σε σχέση με την θετική ειναι κατα γενικη ομολογια ευκολότερο, καθώς δεν έχει την φυσική , η οποία είναι ένα απαιτητικο μάθημα.
~σε σχέση με την υγείας, τα δύο πεδία δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορες αν σκεφτείς ότι η υγείας δεν έχει τα μαθηματικά( το διαχρονικα δυσκολοτερο μάθημα) ενώ αντίθετα έχει την βιολογία, ένα αρκετά απαιτητικο μάθημα .
~σε σχέση με την θετικη( με μαθηματικά και βιολογία), τα οικονομικά είναι σαφώς ευκολότερα.

Ως προς το φάσμα επιλογων,
~ σε σχέση με την θετική, περιλαμβάνουν λιγότερα τμήματα- σχολές ( Οικονομικά <-132 , θετική<-219)
~ σε σχέση με την υγείας, περιλαμβάνουν περισσότερα τμήματα- σχολές (-//-, υγειας <-94)
~ σε σχέση με την θετική ( με μαθηματικά και βιολογία) , οι επιλογές είναι συντριπτικα λιγότερες (-//-,θετική <-313)

Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση,
και από τα τρία πεδία έχεις σχετικά ικανοποιητικες επαγγελματικες διεξοδους (Όσον αφορά τα παιδαγωγικα τα πράγματα δυσκολευουν αρκετά μιας και έχουν περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό οι διορισμοι) . Βέβαια, πρέπει να σκεφτείς ότι βρισκεσαι στην Ελλάδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται . Επομενως, μην λαμβάνεις υπόψη σου σε μεγαλο βαθμό την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά προσπάθησε να επιλέξεις κάτι που σου αρέσει πραγματικά.

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα, η επιλογη είναι δική σου ( σταθμισε τα παραπάνω και αλλους παραγοντες και αποφασισε)

Καλή επιλογή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhsths9297

Νεοφερμένος

Η xrhsths9297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο. Θα σου γραψω καποια συντομα.

Τα τρια πρωτα ετη ειναι κοινα για ολους τους φοιτητες. Στο πρωτο ετος τα μαθηματα ειναι κυριως μαθηματικα και μηχανικες, τα μονα "μηχανολογικα" μαθηματα μου ερχονται ειναι τα σχεδια. Το δευτερο ετος ειναι μια μιξη γενικων με μηχανολογικων μαθηματων, υπαρχουν παλι μαθηματικα και μηχανικες αλλα υπαρχουν και Στοιχεια Μηχανων, Μηχανουργικη Τεχνολογια, Ρευστα, Τ. Οικονομικη κ.α. Στο τριτο ετος κανεις μαθηματα απο ολους τους κλαδους της σχολης. Σκοπο εχει αφενος να σου μεταδωσει καποιες βασικες γνωσεις σε ολα τα αντικειμενα και αφετερου να σε βοηθησει να καταλαβεις τα ενδιαφεροντα σου. Στο 4ο ετος διαλεγεις κυκλο σπουδων. Οι επιλογες ειναι 4. (Ενεργειακος, Παραγωγης, Κατασκευαστης και Αεροναυπηγος). Οι Κατευθυνσεις εχουν απο 5 μαθηματα σε καθε ενα απο τα τρια τελευταια εξαμηνα και διαλεγεις και 2 επιλογης, οποιοδηποτε αλλο μαθημα θες. Το 10ο εξαμηνο δεν εχει νεα μαθηματα, θεωρητικα ειναι για την εκπονηση της διπλωματικης.

Τη σχολη δεν θα τη χαρακτηριζα δυσκολη, καλυτερα θα ελεγα απαιτητικη. Οι ωρες παρακολουθησης ειναι παρα πολλες και ειναι ανθρωπινως αδυνατον να εισαι σε ολες ειδικα αν εισαι ΑΘηναιος. Πρεπει να βρεις ενα σωστο συνδυασμο παρακολουθησης-διαβασματος. Ωστοσο δεν ειναι απιθανο να βγει στην ωρα της, απλα πρεπει να ασχολεισαι και μεσα στο εξαμηνο. Οχι ξεχναω τη σχολη μεσα στο εξαμηνο και απλα διαβαζω στην εξεταστικη.

Αυτα που σου εγραψα περι προγραμματος Σπουδων ισχυουν για Μηχ-Μηχ στο ΕΜΠ και μονο. Τα μαθηματα μεταξυ των τμηματων Μηχανολογων ειναι εως ενα βαθμο κοινα ως προς το αντικειμενο, ωστοσο το καθε τμημα εχει δικο του προγραμμα σπουδων. Για παραδειγμα εμεις εχουμε 64 μαθηματα και στο ΑΠΘ 48.

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ευχαριστώ πολύ! Για ΕΜΠ το βλέπω λίγο δύσκολο να περάσω, ΑΠΘ πιο εύκολα...
Κάτι τελευταίο και σε αφήνω ήσυχο. Έχεις σκεφτεί με τί θα ασχοληθείς μελλοντικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisso

Νεοφερμένος

Ο stathisso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Βγήκαν οι βαθμολογίες και είμαι και εγώ σε δίλημμα στο τι να δηλώσω πρωτα (Απθ ή ΠαΜακ)...
Εβγαλα 14.900 περιπου μορια στο 5ο ,ειμαι λιγο απογοητευμενος μιας και περιμενα πως θα πηγαινα αρκετα καλυτερα. :worry:
Τελος παντων...
Εχω δει και τα δυο προφίλ προγράμματων Σπουδών των δυο πανεπιστημιων και μπορω να πως πως του Απθ με ελκυει περισσοτερο.
Ωστοστο υπαρχουν συμμαθητές που μου λενε καλυτερα ΠαΜακ (αναφεροντας χαρακτηριστικα οτι το Απθ ειναι $%^&*&*)
Θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη,ωστε να παρω τελικα την αποφαση για του που θα δηλώσω πρώτα.

Στα υποψιν θα ηθελα να συνδυάσω προγραμματισμο (μιας και μου αρεσει ο κλαδος,αλλα δεν θελω τοσο να σπουδασω πληροφορικη) και οικονομικα ειτε με μετ/κο ειτε κατα τη διαρκεια σπουδων των οικονομικών επιστημών :hmm:

Ευχαριστω για το χρονο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ωστοστο υπαρχουν συμμαθητές που μου λενε καλυτερα ΠαΜακ (αναφεροντας χαρακτηριστικα οτι το Απθ ειναι $%^&*&*)
Θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη,ωστε να παρω τελικα την αποφαση για του που θα δηλώσω πρώτα.

Το ΠΑΜΑΚ έχει καλύτερη λέσχη, αλλά πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο για να φας. Το ΑΠΘ έχει δωρεάν και ενιαία λέσχη, για όλους του φοιτητές του ιδρύματος, κατί που σημαίναι μεγάλο συνωστισμό κατά τη διάρκεια του συσσιτίου.
Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα είναι μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisso

Νεοφερμένος

Ο stathisso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ΠΑΜΑΚ έχει καλύτερη λέσχη, αλλά πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο για να φας. Το ΑΠΘ έχει δωρεάν και ενιαία λέσχη, για όλους του φοιτητές του ιδρύματος, κατί που σημαίναι μεγάλο συνωστισμό κατά τη διάρκεια του συσσιτίου.
Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα είναι μπούρδες.

Απο αποψη καθηγητων,σύγκριση δυσκολιας τμηματος,εγκαταστασεων,ευκαιριων για μετ/κο γνωριζεις κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top