gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γενικά παιδιά δεν θα σχολιάσω τα προηγούμενα, το καλύτερο που χετε να κάνετε είναι να ρωτήσετε άτομα που είναι στο τέλος των σπουδών τους ή ακόμα καλύτερα την έχουν τελειώσει για να πάρετε απόψεις. Εμάς μην μας θεωρείτε αξιόπιστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κοπελα μου εφοσον οι γονεις σου σε σπρωχνουν στην ιατρικη σημαινει οτι εχετε λεφτα, επομενως μπορεις να σπουδασεις ο,τι θελεις. Φιλολογος μπορεις να σπουδασεις απλα θα ξερεις οτι μετα θα πεινας. Εφοσον το ξερεις κ εισαι λιγοδιαιτη δεν υπαρχει προβλημα. Εχει διαφορα να πας χωρις να το ξερεις ή ακομα χειροτερα να περιμενεις αλλα πραγματα. Προσεχε γτ και καλοι να ειναι οι γονεις σου, οταν δεν εχεις λεφτα θα υποκυψεις σ αυτους. Εν κατακλειδι, αν θες να πας φιλολογος μαθε καλα το πειναω πειναω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κοπελα μου εφοσον οι γονεις σου σε σπρωχνουν στην ιατρικη σημαινει οτι εχετε λεφτα, επομενως μπορεις να σπουδασεις ο,τι θελεις. Φιλολογος μπορεις να σπουδασεις απλα θα ξερεις οτι μετα θα πεινας. Εφοσον το ξερεις κ εισαι λιγοδιαιτη δεν υπαρχει προβλημα. Εχει διαφορα να πας χωρις να το ξερεις ή ακομα χειροτερα να περιμενεις αλλα πραγματα. Προσεχε γτ και καλοι να ειναι οι γονεις σου, οταν δεν εχεις λεφτα θα υποκυψεις σ αυτους. Εν κατακλειδι, αν θες να πας φιλολογος μαθε καλα το πειναω πειναω...

:confused::confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓεματοΠοτηρι

Νεοφερμένος

Ο ΓεματοΠοτηρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ωρα να εκμυστηρευτω και εγω τον "πονο" μου(οπως το βλεπει ο καθενας)

Ας ξεκινησω απο την αρχη...

Εδωσα πανελληνιες τη χρονια του 2014 και εβγαλα 17756 μορια στο 2ο και 4ο επ.πεδιο,απο τεχνολογικη κατευθυνση.Τα μορια δεν ηταν αρκετα.Δηλωσα μονο σχολες της Αθηνας,λογω των κλασσικων οικονομικων προβληματων,με πρωτη μου επιλογη τη σχολη των Χημικων Μηχανικων ΕΜΠ,αν και δεν ειμουν θετικη στην 3η λυκειου.Οι επομενες επιλογες μου ηταν : Πολιτικων Μηχανικων ΕΜΠ, Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ και στη συνεχεια οι υπολοιπες πληροφορικες.(μην με ρωτησετε γιατι δεν εβαλα Χημικο,ειναι διαφορετικο)

Περιεργο μηχανογραφικο...ξερω.Μετανιωνω ισως για τους "Πολιτικους Μηχανικους",και σκεφτομαι ευτυχως που δεν περασα,ηταν λαθος επιλογη για εμενα και το καταλαβα μετα.Για να μην πολυλογω,τελικα περασα Πληροφορικης και Τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ,μια απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη σχολη πληροφορικης της Ελλαδας.Το ερωτημα ειναι το εξης: μου αρεσει ?

Δεν εχω καταληξει.Θα ειμουν καλυτερα στους Χημικους Μηχανικους?Το πιθανοτερο!
Ειμαι ηδη πρωτο εξαμηνο και βαριεμαι τα μαθηματα,βεβαια ισως να ειναι πολυ νωρις για να κρινω.Δεν με δυσκολευουν ιδιαιτερα,αλλα δεν με εμπνει τοσο το αντικειμενο...Μπορει να κανω ολες τις εργασιες που μας ζητουνται αλλα δεν θα εψαχνα κατι επιπροσθετο πανω σε αυτα τα θεματα απο μονος μου.Τελευταια χανω διαλεξεις,και δεν νιωθω τυψεις για αυτο.Δεν εννοω οτι περναω ολη την μερα μου σε καφετεριες κ club,απλως εχω χασει το κινητρο μου.

Σκεφτομαι για το 10% τον επομενο χρονο, και ελπιζω/ικετευω να πιασω αυτες τις βασεις των χημικων μηχανικων .Μεχρι τοτε ομως τι? Και αν παλι δεν περασω? Ισως η αντιδραση μου ειναι υπερβολικη?

Τελειωσα με την ψυχαναλυση.Για οποια/οποιον εχει καποια οποιαδηποτε συμβουλη πανω σε αυτο το θεμα/ εχει περασει παρομοιες καταστασεις ας μου γραψει παρακατω.Θα το εκτιμησω πραγματικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Χημικους μηχανικους απο τεχνολογικη?Bad idea
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η απάντηση είναι πολύ απλή.
Τί σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
υπάρχει και η τ1 φίλιππε που έχει χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
υπάρχει και η τ1 φίλιππε που έχει χημεία
Αυτο ειναι με το νεο συστημα?Εγω παντως δεν ειχα χημεια το 14' :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
υπάρχει η τεχνολογική ένα που έχει ηλεκτρολογία και χημεία βιοχημεία και κάνουν την ίδια χημεία με την θετική απλός δεν έχουν ένα κεφαλαιο .Με αυτή την κατεύθυνση έδωσα φέτος
Σκέψου και το χημικό φίλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
απλο,τι σου αρεσει εσενα;
διαβασες καποια βιβλια απο τις αλλες σχολες που ενδιαφερεσαι; παρακολουθησες καποιο μαθημα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
αν θες χημικών μηχανικών γιατί δε δήλωνες και σκέτο χημικό ??? μήπως επειδή είναι πολυτεχνείο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΓεματοΠοτηρι

Νεοφερμένος

Ο ΓεματοΠοτηρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σπυρο , δεν δηλωνω χημικο γιατι δεν θελω να γινω καθηγητης κ' επισης δεν εχω σκοπο να κανω αποκλειστικα χημεια.Οι χημικοι μηχανικοι ειναι κατα βαση μηχανικοι με ο,τι συνεπαγεται αυτο.Επισης , φυσικα και βρισκω σημαντικο οτι ειναι στο Πολυτεχνειο αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος που με ενδιαφερει η συγκεκριμενη σχολη.

Με ρωτατε τι μου αρεσει, ε λοιπον μου αρεσουν πολλα.Τα μαθηματικα,η φυσικη, η χημεια με ενδιαφερουν , αλλα αυτο δεν σημαινει και οτι θα μπορουσα να τελειωσω μαθηματικο πχ , θα ηθελα κατι πιο διεπιστημονικο οπως οι χημικοι μηχανικοι .

Αυτο που πραγματικα μου αρεσει ομως ειναι το εργαστηριο.Και οχι τα "εργαστηριο" PC labs που κανω φετος , αλλα αυτο στο οποιο κανεις ενα πειραμα,κανεις μετρησεις,βλεπεις πραγματα κτλ. το οποιο απουσιαζει απο την σχολη μου.Το ξερω, οτι οι ΧΜ εργαζονται κυριως σε εργοστασια και οι Χημικοι ειναι αυτοι που δουλευουν σε εργαστηρια , αλλα ενταξει,και το εργοστασιο/η βιομηχανια ενα εργαστηριο μεγαλης κλιμακας ειναι,ας μην σταθουμε σε αυτο .Πιστεύω καταλαβαινετε τι θελω να πω.

Παντως το γεγονος οτι ειμουν τεχνολογικη(δεν εκανα χημεια) στην 3η Λυκειου δεν θα ηταν σοβαρο εμποδιο,απλως ισως να δυσκολευομουν παραπανω στην αρχη.Μαλιστα βαζω στοιχημα οτι ενα μεγαλο ποσοστο Χημικων Μηχανικων προερχεται απο την τεχνολογικη.Οταν δηλωνα κατευθυνση σκεφτομουν : αφου δεν θελω Ιατρικη/Φαρμακευτικη γιατι να παω θετικη?

Ισως να περασω μια μερα απο εκει, να παρακολουθησω μερικα μαθηματα.Οστοσο ολα αυτα θα ειναι απλως ανοφελα , αν τελικα δεν περασω κ' του χρονου.Επισης δεν ξαναδινω Πανελληνιες.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι με σένα τι με συμβουλεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΓεματοΠοτηρι

Νεοφερμένος

Ο ΓεματοΠοτηρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν εισαι στην ιδια κατασταση με εμενα δεν μπορω να σε συμβουλεψω κατι! Αν μπορουσα δεν θα ανεβαζα αυτο το post.Παντως δειχνω συμπαρασταση..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
τελικά εσύ τι θα κανεις??? τι αποφάσισες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πρεπει να αποφασισετε όμως :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείτε και τα θέματα "πανελλήνιες ξανά σε άλλη κατεύθυνση" και "αλλαγή σχολής". ΄Ισως σας βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σπυρο , δεν δηλωνω χημικο γιατι δεν θελω να γινω καθηγητης
Υπάρχει κάπου τέτοιος Νόμος ? Ποιος σου είπε ότι από το τμήμα χημείας εκπαιδεύεσαι καθηγητής ?
.Οι χημικοι μηχανικοι ειναι κατα βαση μηχανικοι με ο,τι συνεπαγεται αυτο
Τι συνεπάγεται ακριβώς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Έναν να δω που να σπουδάσει ή να σπουδάζει θετική επιστήμη (π.χ. χημεία, βιολογία, φυσική,... ) να μην λέει ότι δεν θέλει να γίνει καθηγητής. Το έχω παράπονο. Πάντως, η συντριπτική πλειοψηφία των πτυχιούχων Χημείας ακόμη και με μεταπτυχιακούς τίτλους, κλπ στην (ιδιωτική) μέση εκπαίδευση πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyros1996

Νεοφερμένος

Ο spyros1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top