nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αν μπεις Μαθηματικό για πιθανή μελλοντική ενασχόληση με την Πληροφορική, λάθος Τμήμα νομίζω διαλέγεις. Ή θες να μάθεις Μαθηματικά ή θες να μάθεις Πληροφορική. Ειδάλλως θα τα πας καλά σε κάποια μαθήματα "κατεύθυνσης" στα Υπολογιστικά Μαθηματικά και δεν θα μπορείς να τελειώσεις το πρόγραμμα σπουδών επειδή θα χρωστάς βασικά δύσκολα μαθήματα αμιγών Μαθηματικών. Επίσης πώς ξέρεις ότι μετά από...5,6,7...χρόνια που θα τελειώσεις θα έχεις ακόμη ιδέες και κάποια αντοχή για κάποιο μεταπτυχιακό; Από την άλλη και ένα Τμήμα με αντικείμενο την Πληροφορική είναι δύσκολο. Αν θες όμως να ασχοληθείς με την Πληροφορική πήγαινε σε Τμήμα που είναι καθαρά αφοσιωμένο εκεί. Το λέω για να μην πλήξεις. Όσους Μαθηματικούς ξέρω που ασχολούνται με τον κλάδο της Πληροφορικής, είναι πάτος στον βασικό κορμό του Τμήματος, δηλαδή σε βασικά μαθήματα Μαθηματικών. Μπορεί να ξέρουν γλώσσα C++, αλλά να βρουν ένα επικαμπύλιο ολοκλήρωμα ή να λύσουν κάποια μιγαδική εξίσωση δεν ξέρουν / δεν θυμούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μια βοηθεια...Ειμαι αναμεσα σε δυο σχολες.. Η μια ειναι Υ/Η Πατρας και η αλλη μαθηματικο Πατρας κ μεταπτυχιακο στην πληροφορικη...Καποια γνωμη;;
Ευχαριστω :)
Όλες οι μαθηματικές σχολές έχουν στις κανονικές και μεταπτυχιακές σπουδές τομέα ειδίκευσης την πληροφορική. Επίσης, σε όποια σχολή πας που έχει σαν βασικό αντικείμενο την Πληροφορική, θα έχεις πολλά μαθηματικά τόσο στις προπτυχιακές όσο και μεταπτυχιακές σπουδές. Ενδεικτικά, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό που έχει σχέση με τη δεύτερη επιλογή σου:
https://www.cs.unipi.gr/docs/par_plir.ppt.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Βοήθεια! Ιστορίας και αρχαιολογίας Θεσσαλονίκη ή πολιτικών επιστημών Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Βοήθεια! Ιστορίας και αρχαιολογίας Θεσσαλονίκη ή πολιτικών επιστημών Θεσσαλονίκη;
Εγώ θα σου πρότεινα Ιστορικό-Αρχαιολογικό.Πιστεύω ότι το αντικείμενο των πολιτικών Επιστημών είναι πολύ περιορισμένο.Βέβαια εξαρτάται από το τι θες εσύ.Τι σ'ενδιαφέρει αλλά και απ'το αν θέλεις να περάσεις μια πιο χαλαρή φοιτητική ζωή γιατί μια γνωστή μου που σπουδάζει στο αρχαιολογικό μου είπε ότι θέλει πολύ διάβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Για το τμήμα ειδικής αγωγής τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αν μπεις Μαθηματικό για πιθανή μελλοντική ενασχόληση με την Πληροφορική, λάθος Τμήμα νομίζω διαλέγεις. Ή θες να μάθεις Μαθηματικά ή θες να μάθεις Πληροφορική. Ειδάλλως θα τα πας καλά σε κάποια μαθήματα "κατεύθυνσης" στα Υπολογιστικά Μαθηματικά και δεν θα μπορείς να τελειώσεις το πρόγραμμα σπουδών επειδή θα χρωστάς βασικά δύσκολα μαθήματα αμιγών Μαθηματικών. Επίσης πώς ξέρεις ότι μετά από...5,6,7...χρόνια που θα τελειώσεις θα έχεις ακόμη ιδέες και κάποια αντοχή για κάποιο μεταπτυχιακό; Από την άλλη και ένα Τμήμα με αντικείμενο την Πληροφορική είναι δύσκολο. Αν θες όμως να ασχοληθείς με την Πληροφορική πήγαινε σε Τμήμα που είναι καθαρά αφοσιωμένο εκεί. Το λέω για να μην πλήξεις. Όσους Μαθηματικούς ξέρω που ασχολούνται με τον κλάδο της Πληροφορικής, είναι πάτος στον βασικό κορμό του Τμήματος, δηλαδή σε βασικά μαθήματα Μαθηματικών. Μπορεί να ξέρουν γλώσσα C++, αλλά να βρουν ένα επικαμπύλιο ολοκλήρωμα ή να λύσουν κάποια μιγαδική εξίσωση δεν ξέρουν / δεν θυμούνται.

Ευχαριστώ με βοήθησες αρκετά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Συγκέντρωσα συνολικά 18.741 στο 2ο και 4ο,και 18.650 στο 3ο πεδίο,οπότε θεωρώ πως μπορώ να δηλώσω εύκολα μηχανολόγων εμπ ενώ για την ιατρική σίγουρα μπορεί να μην πιάνω αθήνα (ίσως και θεσσαλονίκη) αλλά γενικά οι ιατρικές δεν διαφέρουν και πολύ..whatever
Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λίστα με pros&cons της κάθε σχολής?Επιπλέον αν κάποιος γνωρίζει,οι μηχανολόγοι αποκτούν επαγγελματικά δικαιώματα μόνο ανάλογα με τον τομέα που επιλέγουν?πχ αν πάρεις βιομηχανική διοίκηση δεν μπορείς να ασχολείσαι με μηχανολογικές εγκαταστάσεις κλπ?Ακόμα εχω ακούσει πως στο εξωτερικό το mechanical engineering ισοδυναμεί και κύρος και πολύ καλό μισθό.Τι πιστεύετε ?

υγ.
ξέρω ότι οι σχολές δεν μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους...αλλά είμαι πράγματι πολύ μπερδεμένος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φ. Ιατρικής

Νεοφερμένος

Ο φ. Ιατρικής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Θα σου λύσω το δίλημμα. Ιατρική να διαλέξεις και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
BingBang ολοι ετσι ειμαστε.
Οι μηχανολογοι παιρνουν τα μεγαλυτερα δικαιωματα ηλεκτρομηχανολογικων μελετων.Κανουν τα παντα.
Ιατρικη εχει επειγοντα περιστατικα,οι γιατροι λεγεται οτι δεν εχουν ζωη ολη μερα πρεπει να τρεχουν
Οι μηχανολογοι τρεχουν γιατι δεν εχουν πολυ δουλεια και κυνηγανε πελατες για ψιχουλα.
Παρολα αυτα ειναι ενα ευελικτο πτυχιο
Τεχνικος κοσμος vs κοσμος υγειας.
Ο τεχνικος κοσμος εχει το στοιχειο της δημιουργηκοτητας
Ο κοσμος της υγειας ειναι περισσοτερο διαδικασιες.
Αποκατασταση στο εξωτερικο εχουν κ τα δυο και σε πολλες χωρες ο μηχανικος απολαμβανει περισσοτερο κυρος.
Φιλος μου τελειωσε ηλεκτρολων μηχανικων και τωρα ειναι στην tesla motors και σχεδιαζει και φτιαχνει ηλεκτρικα αυτοκινητα με 6000 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φ. Ιατρικής

Νεοφερμένος

Ο φ. Ιατρικής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
BingBang ολοι ετσι ειμαστε.
Οι μηχανολογοι παιρνουν τα μεγαλυτερα δικαιωματα ηλεκτρομηχανολογικων μελετων.Κανουν τα παντα.
Ιατρικη εχει επειγοντα περιστατικα,οι γιατροι λεγεται οτι δεν εχουν ζωη ολη μερα πρεπει να τρεχουν
Οι μηχανολογοι τρεχουν γιατι δεν εχουν πολυ δουλεια και κυνηγανε πελατες για ψιχουλα.
Παρολα αυτα ειναι ενα ευελικτο πτυχιο

φίλε μου θέλεις να μείνεις Ελλάδα ή εξωτερικό (αν θελεις Ελλάδα πιστεύω πως η Ιατρική είναι καλύτερη επιλογή)

επίσης κυκλοφορεί η φήμη πως η ιατρική δε θέλει μαθηματική σκέψη να αναφέρω ότι η πνευμονολογία έχει πάρα πολύ φυσική μέσα της και ουσιαστικά θεραπευτικά παίζεις με φυσικούς νόμους και αρχές.

Αν θέλεις να συνδιάσεις μηχανική και ιατρική η καλύτερη ειδικότητα ιατρικής ειναι η ορθοπαιδική.

θεωρώ απλά την ιατρκή καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ο δρόμος που σκέφτομαι είναι μηχανλόγων εμπ=>βιομηχανική διοίκηση&επιχ. έρευνα=>μεταμπτυχιακό Athens MBA
Μου φαίνεται worth it....αλλά στην ιατρική με εξιτάρει περισσότερο η παθολογία που είναι αρκετά κορεσμένη...

Χ-Α-Ο-Σ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ενας ειναι ο τροπος bing bang.
Σκεψου στη ζωη σου γιατι πραγμα θα ηθελες να σου λενε μπραβο και θα αισθανοσουνα περηφανος και ικανοποιημενος.Βρες τι θα σε εκανε ευτυχισμενο και πληρη απο ικανοποιηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Συγκρίνεται με τίποτα το να σώζεις μια ζωή ?Στο 99% πάντως θα θεραπεύεις απλά πραγματάκια ...(έτσι νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μη γίνεις γιατρός ούτε για να "σώζεις ζωές" ούτε επειδή το θεωρείς "μεγάλη κοινωνική προσφορά".
Πρέπει να σου αρέσει το αντικείμενο της ιατρικής για να γίνεις γιατρός. Η Βιολογία του θέματος. Η ίδια η επιστήμη.

Για κάποια άλλη σχολή δε σκέφτεσαι;;
Μου φαίνεται ότι έχεις μπλεχτεί ανάμεσα σε δύο σχολές λόγω του δήθεν υψηλού τους κύρους και πως μπορεί να παραλείπεις κάποια άλλη σχολή που να αγαπάς πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
είμαι αρκετά μπερδεμένος..ίσως έχεις δίκιο..ελπίζω να μην μετανιώσω την απόφαση που θα πάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teobak

Νεοφερμένος

Ο Teobak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τη θα προτιμούσατε και γιατί, Ναυτιλιακά στο ΠαΠει ή Χρηματοοικονομική και Τραπεζική διοικητική πάλι ΠαΠει...Ειναι οι πρώτες μου επιλογές και δεν μπορώ να αποφασίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danae_PR

Νεοφερμένος

Η Danae_PR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,τελειωσα φετος και εχω προβλημα με την οργανωση του μηχανογραφικου μου.Εβγαλα 17421 μορια και
εχω μπερδευτει λιγο με τις σχολες.Ειμαι αναμεσα σε γαλλικη φιλολογια,οχι ομως με την προοπτικη της καθηγητριας αλλα του μεταφραστη
και στη σχολη βαλκανικων σλαβικων και ανατολικων σπουδων,οπως και γλωσσας φιλολογιας και πολιτισμου παρευξεινιων πολιτισμων.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με πληροφοριες για αυτες τις σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εκεινο που πρεπει να αναζητησεις ειναι οχι ο τιτλος και τα μαθηματα της σχολης αλλα τα επαγγελματικα της δικαιωματα. Τι εχεις δικαιωμα να κανεις δηλ απ το νομο, μετα την αποφοιτηση. Δεν παιζει ρολο τι μαθηματα εχεις κανει μεσα στη σχολη, αλλα τι δικαιωματα σου δινει ο νομος. Πχ υπαρχει σχολη που εχεις δικαιωματα οικονομολογου χωρις να κανεις οικονομικα μεσα και αντιστροφα, να κανεις πολλα μαθηματα πληροφορικης ας πουμε, χωρις να εχεις δικαιωματα πληροφορικαριου. Τα μαθηματα παιζουν ρολο για σενα ατομικα στο μυαλο σου. Για να σκεπτεσαι τις 2 τελευταιες σχολες μηπως θελεις να επεκταθεις και σε αλλες γλωσσες εκτος απο γαλλικα? Προσεξε γτ με τις σχολες αυτες-και αλλες φυσικα-πολλοι την εχουνε πατησει παρασυρομενοι απ τον τιτλο ή τα μαθηματα και μετα ανακαλυπτουν οτι δεν εχουν καν επαγγελματικα δικαιωματα ή οχι αυτα που πρεπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Danae_PR

Νεοφερμένος

Η Danae_PR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερουν και αλλες γλωσσες
αυτο ομως μετα επαγγελματικα δικαιωματα δεν το ειχα σκεφτει,πως θα τα μαθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolos

Νεοφερμένος

Ο lolos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να κανω και εγω την απορία μ....από το μαθηματικων σαμου στατιστικης και (δεν θυμάμαι το αλλο) εχεις δικαιομα να κανεις μαθημα;; δλδ καθηγητής ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top