Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
@Alex
Το τμήμα ΔΕΤ πιστεύω οτι είναι μια εξαιρετική επιλογή για διοικητική σχολή,μάλλον η καλύτερη σχολή στον τομέα της στην Ελλάδα,οχι μόνο μαθαίνεις διοίκηση εχεις την δυνατότητα να μάθεις προγραμματισμό,logistics ακόμα και επιχειρισιακή έρευνα(game theory σε λήψεις επιχειρησιακών αποφάσεων),το τμήμα συμμετέχει και έχει πολλές ομάδες επιχειρηματικότητας,διοργανώνει τα ΤedXAueb και γενικότερα επικρατεί πολύ ωραίο κλίμα απ'ότι βλέπω.
Το τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικών πιστεύω οτι είναι αρκετά εξειδικευμένο,θα σε αποθάρρυνα να το επιλέξεις σε περίπτωση που το μετανιώσεις δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές,παρ'όλα αυτά έχει καλή απορρόφηση στην αγορά εργασίας.

@Giorgos
Είναι σχεδόν στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας αλλά δεν είναι τόσα πολλά σε ποσότητα μαθημάτων λόγω και της κατεύθυνσης των ευρωπαικών σπουδών του τμήματος,νομίζω από αυτά που μου λες σου ταιριάζει απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
για εναν φιλο μ
οικονομικη επιστημη ή οιλονομικων επιστημων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

haroldpoi

Νεοφερμένος

Ο haroldpoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα μια γνώμη γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πλέον! Θα ήθελα πολύ να σπουδάσω Μαθηματικά και Πληροφορική. Ποια είναι η καλύτερη σχολή που να τα συνδυάζει; Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την περιοχή, όλα μακριά μου θα είναι έτσι κ αλλιώς! Μέχρι τώρα σκέφτομαι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%. Διαβάζω σε διάφορα σχόλια ότι πλέον του έχει μείνει το όνομα μόνο... Πάντως από το πρόγραμμα σπουδών του φαίνεται ότι δίνει περισσότερες επιλογές, πράγμα πολύ θετικό. Βέβαια έχει και μαθήματα σχετικά με Φυσική και ηλεκτρονικά κυκλώματα κλπ, αλλά τα βρίσκω ενδιαφέροντα και μαρέσουν επίσης.
Θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσω με Μαθηματικά πχ, εμβαθύνωντας περισσότερο, και μετά με Πληροφορική ως μεταπτυχιακές σπουδές;
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω... Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή γνώμη από κάποιον. Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Καλησπέρα.
ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ--->Κατεύθυνση Μαθηματικών,ροή Μαθηματικών Πληροφορικής
Μαθηματικό Πάτρας--->Κατεύθυνση Υπολογιστικών Μαθηματικών και Πληροφορικής
Μαθηματικό Θεσσαλονίκης--->Κατεύθυνση Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης
Μην ξεχάς οτι από ΗΜΜΥ βγαίνει ηλεκτρολόγος μηχανικός,ούτε μαθηματικός ούτε πληροφορικάριος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ειμαι πραγματικα απιστευτα μπερδεμενος....
περναω ισως ΗΜΜΥ κρητης σιγουρα μαθηματικοφυσικα σε ολη τη χωρα εκτος απο θεσσαλονικη αθηνα
αξιζει να παω εφαρμοσμενη πληροφορικη για την θεσσαλονικη(γενικως βολευει πολυ εδω που μενω στην καβαλα)
η να ξενιτευτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
περναω ισως ΗΜΜΥ κρητης
Προσοχή η σχολή Ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κρήτη είναι διαφορετική από την σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών,ψάξε το λίγο.
Η συμβουλή μου είναι να μην σε φοβίζει η απόσταση διάλεξε την σχολή που σου αρέσει και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε.Μην σου πω οτι μακριά από το σπίτι σου θα περάσεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
πιστευεται η φυσικοθεραπεια αξιζει? σκέφτομαι να την βαλω πρωτη είμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια και νοσηλευτικη αει. ΒΟΗΘΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα μια γνώμη γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πλέον! Θα ήθελα πολύ να σπουδάσω Μαθηματικά και Πληροφορική. Ποια είναι η καλύτερη σχολή που να τα συνδυάζει; Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την περιοχή, όλα μακριά μου θα είναι έτσι κ αλλιώς! Μέχρι τώρα σκέφτομαι για ΗΜΜΥ ΕΜΠ, αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%. Διαβάζω σε διάφορα σχόλια ότι πλέον του έχει μείνει το όνομα μόνο... Πάντως από το πρόγραμμα σπουδών του φαίνεται ότι δίνει περισσότερες επιλογές, πράγμα πολύ θετικό. Βέβαια έχει και μαθήματα σχετικά με Φυσική και ηλεκτρονικά κυκλώματα κλπ, αλλά τα βρίσκω ενδιαφέροντα και μαρέσουν επίσης.
Θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσω με Μαθηματικά πχ, εμβαθύνωντας περισσότερο, και μετά με Πληροφορική ως μεταπτυχιακές σπουδές;
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω... Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια ή γνώμη από κάποιον. Σας ευχαριστώ!

Στις περισσότερες πληροφορικές που μπορεί να πας θα κάνεις ό,τι μαθηματικά σχετικά με πληροφορική. Στο ΕΚΠΑ συγκεκριμένα που μπορώ να ξέρω υπάρχει μεγάλο έυρος και αρκετά καλό επίπεδο. Το θέμα είναι τι ακριβώς αναζητάς. Μαθηματικά που να έχουν εφαρμογή σε τομείς της πληροφορικής ή εφαρμογές της πληροφορικής σε θεωρητικά αλγοριθμικά προβλήματα;
Το πρώτο θα το καλύψεις σε οποιοδήποτε τμήμα μαθηματικών ή πληροφορικής. Για το δεύτερο θες πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Προσοχή η σχολή Ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κρήτη είναι διαφορετική από την σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών,ψάξε το λίγο.
Η συμβουλή μου είναι να μην σε φοβίζει η απόσταση διάλεξε την σχολή που σου αρέσει και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε.Μην σου πω οτι μακριά από το σπίτι σου θα περάσεις καλύτερα.

το εχω υπ'οψη μου
πρεπει να πω επισης οτι ειμαι μαμακιας,κατι που πολλοι ειναι και δεν το παραδεχονται
θα ηταν shattering για την ψυχολογια μου να ξερω πως ειναι στην αλλη ακρη της ελλαδας:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
πιστευεται η φυσικοθεραπεια αξιζει? σκέφτομαι να την βαλω πρωτη είμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια και νοσηλευτικη αει. ΒΟΗΘΕΙΑ

Ειναι δυο διαφορετικα επαγγελματα... τι ακριβως θελεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
σκεφτομαι τι να βαλω μετα τη φιλολογια ρεθυμνου...
φιλολογιας ιωαννινων, πατρας ή ιστορικο αρχαιολογικο ρεθυμνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
σκεφτομαι τι να βαλω μετα τη φιλολογια ρεθυμνου...
φιλολογιας ιωαννινων, πατρας ή ιστορικο αρχαιολογικο ρεθυμνου;

Διασαφηνισε πρωτα αν σου αρεσει ιστορικο ή φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πιστευεται η φυσικοθεραπεια αξιζει? σκέφτομαι να την βαλω πρωτη είμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια και νοσηλευτικη αει. ΒΟΗΘΕΙΑ

Κοίτα αυτές είναι προσωπικές επιλογές. Και τα δύο τμήματα θεωρούνται πολύ καλά. Εγώ θα προτιμούσα να βάλω πρώτη τη Νοσηλευτική και μετά τη Φυσικοθεραπεία αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. ΄Αλλα τα κριτήρια τα δικά μου, άλλα τα δικά σου. Ξεψάχνισε τα σάιτ των σχολών. Δες τα προσφερόμενα μαθήματα, τις επαγγελματικές διεξόδους, ζύγισε τα υπέρ και τα κατά και τέλος κάνε αυτό που σου λέει η καρδούλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Καλησπέρα.
ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ--->Κατεύθυνση Μαθηματικών,ροή Μαθηματικών Πληροφορικής
Μαθηματικό Πάτρας--->Κατεύθυνση Υπολογιστικών Μαθηματικών και Πληροφορικής
Μαθηματικό Θεσσαλονίκης--->Κατεύθυνση Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης
Μην ξεχάς οτι από ΗΜΜΥ βγαίνει ηλεκτρολόγος μηχανικός,ούτε μαθηματικός ούτε πληροφορικάριος. ;)


O ΗΜΜΥ μπορεί να διεκδικήσει ότι θέση βγαίνει για πληροφορικάριους. Το αντίθετο δεν ισχύει. Αυτό συμβαίνει στο δημόσιο και στους κρατικούς οργανισμούς. Στον ιδιωτικό τομέα το πτυχίο της πληροφορικής έχει ελάχιστη αξία και διεκδικείς το οτιδήποτε με μόνο εφόδιο της γνώσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
πιστευεται η φυσικοθεραπεια αξιζει? σκέφτομαι να την βαλω πρωτη είμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια και νοσηλευτικη αει. ΒΟΗΘΕΙΑ

Και τα 2 ειναι παρα πολυ κορεσμενα. Oι αποκλειστικες παντως παιρνουνε τρελα λεφτα και χωρις πτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroldpoi

Νεοφερμένος

Ο haroldpoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
O ΗΜΜΥ μπορεί να διεκδικήσει ότι θέση βγαίνει για πληροφορικάριους. Το αντίθετο δεν ισχύει. Αυτό συμβαίνει στο δημόσιο και στους κρατικούς οργανισμούς. Στον ιδιωτικό τομέα το πτυχίο της πληροφορικής έχει ελάχιστη αξία και διεκδικείς το οτιδήποτε με μόνο εφόδιο της γνώσεις σου.

Στις περισσότερες πληροφορικές που μπορεί να πας θα κάνεις ό,τι μαθηματικά σχετικά με πληροφορική. Στο ΕΚΠΑ συγκεκριμένα που μπορώ να ξέρω υπάρχει μεγάλο έυρος και αρκετά καλό επίπεδο. Το θέμα είναι τι ακριβώς αναζητάς. Μαθηματικά που να έχουν εφαρμογή σε τομείς της πληροφορικής ή εφαρμογές της πληροφορικής σε θεωρητικά αλγοριθμικά προβλήματα;
Το πρώτο θα το καλύψεις σε οποιοδήποτε τμήμα μαθηματικών ή πληροφορικής. Για το δεύτερο θες πληροφορική.

Καλησπέρα.
ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ--->Κατεύθυνση Μαθηματικών,ροή Μαθηματικών Πληροφορικής
Μαθηματικό Πάτρας--->Κατεύθυνση Υπολογιστικών Μαθηματικών και Πληροφορικής
Μαθηματικό Θεσσαλονίκης--->Κατεύθυνση Επιστήμης Υπολογιστών και Αριθμητικής Ανάλυσης
Μην ξεχάς οτι από ΗΜΜΥ βγαίνει ηλεκτρολόγος μηχανικός,ούτε μαθηματικός ούτε πληροφορικάριος. ;)

καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! το έχω σκεφτεί και συνεχίζω να το σκέφτομαι για ΣΕΜΦΕ ή Μαθηματικά με κατεύθυνση Πληροφορικής, απλά νομίζω ότι δεν θα προσφέρει τις ίδιες προοπτικές και δυνατότητες με έναν ΗΜΜΥ για επαγγελματική αποκατάσταση μετά τις σπουδές... Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Oτι μας τρολαρεις απιστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Όσοι θέλετε από το Μαθηματικό μόνο Πληροφορική, γιατί δεν πάτε σε ένα Τμήμα Πληροφορικής; Βασικά, γνωρίζω ότι οι καλοί Μαθηματικοί που ασχολούνται στο εξωτερικό με Πληροφορική, Ρομποτική, ...έχουν κάνει διδακτορικό με προαπαιτούμενη παιδεία σε θεωρητικά (καθαρά / pure) μαθηματικά. Ειδικά οι προσομοιώσεις και οι ποιοτικές αναλύσεις με Matlab, C++,... φυσικών, οικονομικών μοντέλων θέλουν άψογη γνώση πολύπλοκων μαθηματικών θεωριών. Διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι που θέλουν το Μαθηματικό ως επιλογή, αποφεύγουν τα Μαθηματικά. Λιγάκι αντιφατικό. Δεν χωράνε δικαιολογίες περί «επαγγελματικών προοπτικών». Το Μαθηματικό θέτει πρωτεύοντα ρόλο στην Μαθηματική Παιδεία και σε όποιον αρέσει. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroldpoi

Νεοφερμένος

Ο haroldpoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πίστεψέ με, δεν έχω κανένα τέτοιο σκοπό. Αν ήξερα πραγματικά τι παίζει δε θα έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω εξ αρχής. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Βέβαια το διδακτορικό δεν είναι ένα κωλόχαρτο όπως το βασικό πτυχίο (όπως κατάντησε με την μαζικότητά του). Ελάχιστοι φτάνουν μέχρι την Ιθάκη του διδακτορικού. Θέλει απίστευτες αντοχές και ικανότητες που κανείς δεν γνωρίζει αν τις έχει από τα 18 του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top