buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας. Θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και ήθελα να δηλώσω νομική μετά ψυχολογία και μετά κοινωνιολογία. Και οι τρεις αυτές επιστήμες με ενδιαφέρουν πάρα πολύ. Ωστόσο αν και εύκολα τα θέματα στα αρχαία δυσκολεύτηκα πολύ παρόλο που είχα διαβάσει όλη τη χρονιά πάρα πολύ. Τέλος πάντων από ότι φαίνεται έχουν πέσει πολύ τα μόρια μου οπότε νομίζω ότι δεν θα φτάσουν ούτε για νομική ούτε για ψυχολογία. Έχουμε λοιπόν την κοινωνιολογία που μου αρέσει πάρα πολύ. Ωστόσο δεν ξέρω αν τελικά θέλω να τη δηλώσω. Ο λόγος είναι ο εξής: ξέρω ότι κατά τη διάρκεια των σπουδών μου θα το ευχαριστηθώ πάρα πολύ που την επέλεξα. Μετά όμως; Δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση κι εγω δεν θέλω να σπουδάσω κάτι μονο για να το σπουδάσω αλλά και για να εργαστώ πάνω σε αυτό. Ούτε καθηγήτρια κοινωνιολογίας θελω να γινω. Έχω μπερδευτεί. Εσείς πιστεύετε αξίζει να το σπουδάσω αν δεν πρόκειται ποτε να το δουλεψω;;;; :confused:

ταπεινη μου αποψη ειναι αν εχεις παρει βιολογια σαν επιλογης να ριξεις μια ματια και στο τριτο πεδιο.
οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση ουτε η νομικη στην εξασφαλιζει, ουτε η ψυχολογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κι εγω νιώθω ότι οι γονείς μου θα ήθελαν να δηλώσω κάποιες σχολές για τις οποίες δεν καίγομαι και έχω και μια φίλη που θέλει Θεατρολογία αλλά θα την βάλει στις τελευταίες της επιλογές επειδή δεν το εγκρίνουν οι γονείς της!Προσωπικά θεωρώ ότι στους γονείς δεν πέφτει λόγος για τη σχολή που θα επιλέξουμε!Απο τη στιγμή που μπήκαμε στη διαδικασία των πανελληνίων πάει να πει ότι έχουμε κάποιους στόχους στη ζωή μας(οι περισσότεροι τουλάχιστον).Καλό θα ήταν να βάλουμε τις σχολές όπως θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι γονείς μας γιατί αν χάρη στη δική τους παρότρυνση βρεθούμε σε κάποια σχολή που δεν είναι της αρεσκείας μας,εμείς θα ταλαιπωρηθουμε και θα δυσαρεστηθουμε και όχι αυτοί!Γενικά βλέπω ότι πολλοί γονείς βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά τους χωρίς όμως να σκέφτονται αν αυτό θα τους φέρει την πραγματική ευτυχία που ψάχνουν στη ζωή τους..
Υ.Γ. Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση!Μην αφήσεις κανέναν ποτέ να σε επηρεάσει. :)
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Κάνε αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλά, όταν θα ασχολείσαι μαζί του. Μην ακούς τους γονείς σου. Δεν θα είναι αυτοί στην θέση σου όταν θα καταφέρεις να βρεις δουλειά και όταν θα προσπαθείς να περάσεις και να δώσεις τα μαθήματα στην σχολή.
Αν επιλέξεις κάτι απ'αυτά που σου λένε μια ζωή μετά θα μετανιώνεις, αν δεν ήταν εξ αρχής και από τις δικές σου επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τι θα πει να μη τουσ δυσαρεστησεισ? Εσυ εισαι αυτη που θα σπουδασεισ και το μελλον ειναι δικο σου :) Πολλοι (σχεδον ολοι) οι γονεισ σκεφτονται την επαγγελματικη αποκατασταση των παιδιων τουσ . Ορισμενοι ομωσ γινονται τοσο πιεστικοι που φερνων τα ιδια σε αδιεξοδο. Πρεπει να μιλησεισ μαζι τουσ και να τουσ εξηγησεισ πωσ αισθανεσαι και τι πραγματικα θελεισ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gary96

Νεοφερμένος

Η gary96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ταπεινη μου αποψη ειναι αν εχεις παρει βιολογια σαν επιλογης να ριξεις μια ματια και στο τριτο πεδιο.
οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση ουτε η νομικη στην εξασφαλιζει, ουτε η ψυχολογια..

Πήρα βιολογία αλλά όχι με στόχο το τρίτο πεδίο. Απλά μπορούσα να τη μάθω πιο εύκολα σε σχέση με τα άλλα. Όσο για την αποκατάσταση με τη νομική και με την ψυχολογία ναι μεν έχεις λίγες πιθανότητες αλλά έχεις κάποιες και είναι δύο σχολές που με μεταπτυχιακό μπορείς να ελιχθείς. Με την κοινωνιολογία και μεταπτυχιακό να κάνεις δεν παίζει να βρεις δουλεια. Σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι κοινωνιολογιας ετεροαπασχολουνται. Πάντως θα το σκεφτώ για το 3ο πεδιο αν και δεν το βλεπω γιατι ξαφνικα θα αποφασισω να κανω κατι που ποτε πριν δεν το σκεφτηκα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως θα είναι η αγορά εργασίας όταν τελειώσεις τη σχολή σου, όχι πάντως πολύ διαφορετική από το σήμερα. Αυτή τη στιγμή από 1ο πεδίο η αλήθεια είναι πως τα πάντα είναι κορεσμένα. Η μόνη διέξοδος είναι η νομική αν έχεις βέβαια μπαμπά η θείο δικηγόρο, ή στρατιωτικές σχολές. Μην κρίνεις λοιπόν τη σχολή που θα πας από θέμα αποκατάστασης γιατί δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Πανεπιστήμιο πέραν από τεχνικές γνώσεις σημαίνει και μόρφωση και αυτός είναι ο κύριος λόγος που θα πρέπει να πας για εμένα. Αυτό θα πρέπει να το καταλάβουν και οι γονείς σου. Αν ψάχνεις να αποκτήσεις τεχνικές γνώσεις για να κάνεις μια δουλειά στο μέλλον τότε είσαι σε λάθος πεδίο.

Αυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω κι οταν τους λεω ανεβοκατεβαζουν απογοητευμενοι το κεφαλι τους.Χαιρομαι που δεν το σκεφτομαι μονο εγω ετσι!

Κάνε αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλά, όταν θα ασχολείσαι μαζί του. Μην ακούς τους γονείς σου. Δεν θα είναι αυτοί στην θέση σου όταν θα καταφέρεις να βρεις δουλειά και όταν θα προσπαθείς να περάσεις και να δώσεις τα μαθήματα στην σχολή.
Αν επιλέξεις κάτι απ'αυτά που σου λένε μια ζωή μετά θα μετανιώνεις, αν δεν ήταν εξ αρχής και από τις δικές σου επιλογές.

Αυτο θα κανω λοιπον :) Θελουν προφανως το καλυτερο για εμενα αλλα το δειχνουν με τον λαθος τροπο...

Κι εγω νιώθω ότι οι γονείς μου θα ήθελαν να δηλώσω κάποιες σχολές για τις οποίες δεν καίγομαι και έχω και μια φίλη που θέλει Θεατρολογία αλλά θα την βάλει στις τελευταίες της επιλογές επειδή δεν το εγκρίνουν οι γονείς της!Προσωπικά θεωρώ ότι στους γονείς δεν πέφτει λόγος για τη σχολή που θα επιλέξουμε!Απο τη στιγμή που μπήκαμε στη διαδικασία των πανελληνίων πάει να πει ότι έχουμε κάποιους στόχους στη ζωή μας(οι περισσότεροι τουλάχιστον).Καλό θα ήταν να βάλουμε τις σχολές όπως θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι οι γονείς μας γιατί αν χάρη στη δική τους παρότρυνση βρεθούμε σε κάποια σχολή που δεν είναι της αρεσκείας μας,εμείς θα ταλαιπωρηθουμε και θα δυσαρεστηθουμε και όχι αυτοί!Γενικά βλέπω ότι πολλοί γονείς βγάζουν τα απωθημένα τους στα παιδιά τους χωρίς όμως να σκέφτονται αν αυτό θα τους φέρει την πραγματική ευτυχία που ψάχνουν στη ζωή τους..
Υ.Γ. Ελπίζω να πάρεις τη σωστή απόφαση!Μην αφήσεις κανέναν ποτέ να σε επηρεάσει. :)
Φιλικά.

ακριβως!!! δεν εφτυσα αιμα για να μαθω την ιστορια και τα αρχαια και στο τελος να περασω 4 και βαλε χρονια σε μια σχολη που δεν θελω!! ελπιζω να περασουμε εκει που πραγματικα θελουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μανταλενα τι δουλεια θες να κανεις οταν μεγαλωσεις? μετα τη σχολη εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Μανταλενα τι δουλεια θες να κανεις οταν μεγαλωσεις? μετα τη σχολη εννοω.

καθηγητρια... ειτε αγγλικων, ειτε ιστοριας (θα δηλωσω και το τμημα ιστοριας και αρχαιολογιας) ή δημοσιογραφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Με το παιδαγωγικο κομματι της διδασκαλιας πως τα πας? πως το βλεπεις? πιστευεις το χεις? Δεν εννοω το τεχνικο κομματι, τις γνωσεις δηλαδη του αντικειμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Με το παιδαγωγικο κομματι της διδασκαλιας πως τα πας? πως το βλεπεις? πιστευεις το χεις? Δεν εννοω το τεχνικο κομματι, τις γνωσεις δηλαδη του αντικειμενου.

ξερω απλα οτι θα μου αρεσε πολυ να διδασκω και το βλεπω σοβαρα, το αν εχω μεταδοτικοτητα ποιος το ξερει? θα δειξει (μαλλον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και για δημοσιογραφια τι θα σου αρεσε, αν πηγαινες σ αυτη την πορεια? για πες ενα παραδειγμα που σε εκφραζει γτ ειναι ενα ευρυ φασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Και για δημοσιογραφια τι θα σου αρεσε, αν πηγαινες σ αυτη την πορεια? για πες ενα παραδειγμα που σε εκφραζει γτ ειναι ενα ευρυ φασμα.

θα μου αρεσε να δουλευω πιο πολυ στον Τυπο παρα την τηλεοραση.
Ανακριση περναω τωρα? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
χαχα! οχι ρε συ, απλα σε ρωταω να δω τι εικονα εχεις. Μηπως να το ξανασκεφτεις παντως για καθηγητρια? γτ βλεπω δε το χεις με τους τονους και ειναι κριμα για τα παιδακια να μη μαθουν ορθογραφια!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
χα-χα-χα ( :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να μείνεις σταθερή στις δύο πρώτες σου προτιμήσεις (τμήματα αγγλικής φιλολογίας και τμήματα ιστορίας αρχαιολογίας) και μετά να βάλεις και τα τμήματα νηπιαγωγών που σου λέει η μητέρα σου. Από ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει γενικά το επάγγελμα του "εκπαιδευτικού" οπότε δηλώνοντάς τα δεν ξεφεύγεις από τον τομέα που αγαπάς. ΄Ετσι θα έχεις τουλάχιστον έναν σύμμαχο και δεν θα χρειάζεται να προβληματίζεσαι τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να μείνεις σταθερή στις δύο πρώτες σου προτιμήσεις (τμήματα αγγλικής φιλολογίας και τμήματα ιστορίας αρχαιολογίας) και μετά να βάλεις και τα τμήματα νηπιαγωγών που σου λέει η μητέρα σου. Από ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει γενικά το επάγγελμα του "εκπαιδευτικού" οπότε δηλώνοντάς τα δεν ξεφεύγεις από τον τομέα που αγαπάς. ΄Ετσι θα έχεις τουλάχιστον έναν σύμμαχο και δεν θα χρειάζεται να προβληματίζεσαι τόσο πολύ.

μετα απο τα δυο πρωτα τμηματα που ανεφερες θα δηλωσω δημοσιογραφια, Φ.Π.Ψ., ψυχολογια και πολιτικες επιστημες
αυτο που μου λεει η μητερα μου δεν με πολυενδιαφερει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στην ελλαδα δεν εχει. Απλα φτιαχτηκε για να γινει, οπως τα χιλιαδες αει της ελλαδος.
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες? Δηλαδη στην Ελλαδα δεν εχει κανενα μελλον? Εχω μιλησει με καθηγητη που κανει μαθημα εκει και μου ειπε οτι εχει πολυ καλους καθηγητες και δυσκολα μαθηματα.Γενικα σαν σχολη εχω ακουσει καλα λογια και μου φαινεται ενδιαφερον αλλα δεν γνωριζω εαν και που μπορεις να εργαστεις με αυτο το πτυχιο. Βασικα εμενα δεν με ενδιαφερει και τοσο να ασχοληθω πανω σε αυτο το αντικειμενο απλα σε περιπτωση που δεν τα παω καλα θα το προτιμισω απο ενα τει αφου στην ελλαδα σημερα ενα πτυχιο αει μετραει περισσοτερο απο ενα πτυχιο τει διοτι οι περισσοτερες δουλειες ζητανε πτυχιο πανεπηστημιου οποιασδηποτε ειδικοτητας. Επισης 3 στους 10 αποφοιτους μπορει και λιγοτεροι δουλευουν πανω στο αντικειμενο που σπουδασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μα δεν εχει σχεση το αν βρισκεις δουλεια με το τι καθηγητες ή τι μαθηματα εχει μια σχολη. Και το τμημα πολιτικων μηχανικων εχει αψογο επιπεδο σπουδων, στην αγορα εχει πεθανει ομως. Εσυ επειδη εισαι νεος και εχεις τον ενθουσιασμο και το δεος για την επιστημη, κανεις μεσα σου τη συνεπαγωγη οτι αν διαβασω πολυ θα εχω επιτυχια, οτι το δυσκολο, το καλυτερο, το ανωτερο θα μου φερει και δουλεια και λεφτα κλπ. Οτι δε μπορει να σκιστω και να μην εχω αποτελεσμα. Αυτο ειναι λαθος οπως καταλαβαινεις και το βλεπουμε καθημερινα και πριν την κριση, ποσο μαλλον τωρα. Εγω ξερω τμημα στην ελλαδα που στα μελη δεπ εχει μεσα 3 πρωην διδασκοντες του mit και του harvard. Το τμημα ομως το θεωρουμε παρακατιανο και οι προοπτικες του στην εργασια ειναι μηδενικες.

Εγω σου προτεινω να ψαξεις την αγορα εργασιας πριν δηλωσεις μια σχολη. Δηλ μην εστιαζεις μονο στο που να περασω. Πες οτι περασες και τελειωσες και εχεις το χαρτι στα χερια σου με αριστα σου λεω εγω και εισαι ο φοβερος κ τρομερος αποφοιτος με τις γλωσες και τα μαστερ σου. Ποιες ειναι οι επομενες ενεργειες σου? Να βλεπεις σε μεγαλο βαθος χρονου και οχι μονο το ακαδημαικο μιας σχολης αλλα και την οικονομια του μερους που μενεις και τις προσωπικες σου αναγκες. Μια φιλη μου κανει φωτογραφησεις σε περιοδικα για ρουχα και βγαζει οσα δε βγαζει ενας καθηγητης σε ενα χρονο. Πηγαινε και μια βολτα στη ρωσια να δεις ποσα παιρνει ενας χειρουργος. Εν κατακλειδι το σημαντικο ειναι οπου πας να εχεις επιγνωση του τι θα αντιμετωπισεις και να μην παραπονιεσαι μετα διοτι θα ζητας απτους γονεις σου μεχρι μεγαλη ηλικια λεφτα, οτι δε θα χεις ενσημα και περιθαλψη κλπ κλπ για να κανεις το κεφι σου. Το ψαχνεις καλα δηλ και οπου πας να ξερεις που πας, οχι να εχεις αυταπατες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μα δεν εχει σχεση το αν βρισκεις δουλεια με το τι καθηγητες ή τι μαθηματα εχει μια σχολη. Και το τμημα πολιτικων μηχανικων εχει αψογο επιπεδο σπουδων, στην αγορα εχει πεθανει ομως. Εσυ επειδη εισαι νεος και εχεις τον ενθουσιασμο και το δεος για την επιστημη, κανεις μεσα σου τη συνεπαγωγη οτι αν διαβασω πολυ θα εχω επιτυχια, οτι το δυσκολο, το καλυτερο, το ανωτερο θα μου φερει και δουλεια και λεφτα κλπ. Οτι δε μπορει να σκιστω και να μην εχω αποτελεσμα. Αυτο ειναι λαθος οπως καταλαβαινεις και το βλεπουμε καθημερινα και πριν την κριση, ποσο μαλλον τωρα. Εγω ξερω τμημα στην ελλαδα που στα μελη δεπ εχει μεσα 3 πρωην διδασκοντες του mit και του harvard. Το τμημα ομως το θεωρουμε παρακατιανο και οι προοπτικες του στην εργασια ειναι μηδενικες.

Εγω σου προτεινω να ψαξεις την αγορα εργασιας πριν δηλωσεις μια σχολη. Δηλ μην εστιαζεις μονο στο που να περασω. Πες οτι περασες και τελειωσες και εχεις το χαρτι στα χερια σου με αριστα σου λεω εγω και εισαι ο φοβερος κ τρομερος αποφοιτος με τις γλωσες και τα μαστερ σου. Ποιες ειναι οι επομενες ενεργειες σου? Να βλεπεις σε μεγαλο βαθος χρονου και οχι μονο το ακαδημαικο μιας σχολης αλλα και την οικονομια του μερους που μενεις και τις προσωπικες σου αναγκες. Μια φιλη μου κανει φωτογραφησεις σε περιοδικα για ρουχα και βγαζει οσα δε βγαζει ενας καθηγητης σε ενα χρονο. Πηγαινε και μια βολτα στη ρωσια να δεις ποσα παιρνει ενας χειρουργος. Εν κατακλειδι το σημαντικο ειναι οπου πας να εχεις επιγνωση του τι θα αντιμετωπισεις και να μην παραπονιεσαι μετα διοτι θα ζητας απτους γονεις σου μεχρι μεγαλη ηλικια λεφτα, οτι δε θα χεις ενσημα και περιθαλψη κλπ κλπ για να κανεις το κεφι σου. Το ψαχνεις καλα δηλ και οπου πας να ξερεις που πας, οχι να εχεις αυταπατες.
Καταρχας να σε πληροφορησω οτι πρωτα κοιταω τι προοπτικες εχει μια σχολη και μετα κοιταω καθηγητες μαθηματα και λοιπα. Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι εχω αυτη την σχολη σαν εσχατη λυση σε περιπτωση που δεν πιασω το φυσικο η την επιστημης υπολογιστων η ακομα και το εφαρμοσμενο μαθηματικο. Αυτο που σκεφτομαι οταν παρω το χαρτι στα χερια μου ειναι οχι οτι θα εχω ενα χαρτι που δεν μου λεει που μπορω να δουλεψω αλλα οτι εχω ενα χαρτι αει που το ζητανε πολλες δουλειες σημερα. Για παραδειγμα στην εταιρια του πατερα μου σου λενε οτι για να σε προσλαβουν απαιτουν χαρτι αει(ανεξαρτητος ειδικοτητας) και να εισαι μεχρι 28 ετων. Αν παει καποιος με χαρτι τει ακομα και αν ειναι το καλυτερο τει στην ελλαδα δεν τον προσλαβανουν. Με αυτη την εννοια μιλαω εγω και λεω οτι θα προτιμησω την επιστημη των υλικων απο ενα τει. Και οι περισσοτερες δουλειες στην ελλαδα απο οσο γνωριζω ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μια βοηθεια...Ειμαι αναμεσα σε δυο σχολες.. Η μια ειναι Υ/Η Πατρας και η αλλη μαθηματικο Πατρας κ μεταπτυχιακο στην πληροφορικη...Καποια γνωμη;;
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top