Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι μαθητρια θεωρητικης κατευθυνσης της δευτερας λυκειου.Η αρχικη μου επιλογη ηταν το βιολογικο αλλα επειδη με τα μαθηματικα δεν ειχα ποτε καλη σχεση σε αντιθεση με τα φιλολογικα που ειμαι πολυ καλη θεωρησαμε πως η θεωρητικη ηταν καλυτερη και πιο σιγουρη επιλογη.Παρολα αυτα καμια απο τις σχολες του πρωτου πεδιου δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ,ισως λιγο η νομικη και η ψυχολογια .Προτιμω τις σχολες του τριτου πεδιου.Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο ειναι εφικτο να περασω σε αυτες τις σχολες ,βιολογια, μοριακη βιολογια και γενετικη , βιοχημεια και βιοτεχνολογια αφου ειναι υψηλοβαθμες και υπαρχει απωλεια μοριων.Επιπλεον αν τελικα περασω θα μπορω να ανταπεξελθω? *Το ξερω πως οι παραπανω επιλογες με καταδικαζουν να γραψω 19 αλλα με εδιαφερουν πολυ ,αν εχετε καποια αλλη προταση θα ηθελα να τη ακουσω !Συγνωμη για την μεγαλη εκταση του μηνυματος και ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι μαθητρια θεωρητικης κατευθυνσης της δευτερας λυκειου.Η αρχικη μου επιλογη ηταν το βιολογικο αλλα επειδη με τα μαθηματικα δεν ειχα ποτε καλη σχεση σε αντιθεση με τα φιλολογικα που ειμαι πολυ καλη θεωρησαμε πως η θεωρητικη ηταν καλυτερη και πιο σιγουρη επιλογη.Παρολα αυτα καμια απο τις σχολες του πρωτου πεδιου δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ,ισως λιγο η νομικη και η ψυχολογια .Προτιμω τις σχολες του τριτου πεδιου.Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο ειναι εφικτο να περασω σε αυτες τις σχολες ,βιολογια, μοριακη βιολογια και γενετικη , βιοχημεια και βιοτεχνολογια αφου ειναι υψηλοβαθμες και υπαρχει απωλεια μοριων.Επιπλεον αν τελικα περασω θα μπορω να ανταπεξελθω? *Το ξερω πως οι παραπανω επιλογες με καταδικαζουν να γραψω 19 αλλα με εδιαφερουν πολυ ,αν εχετε καποια αλλη προταση θα ηθελα να τη ακουσω !Συγνωμη για την μεγαλη εκταση του μηνυματος και ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Μπορείς να ανοίξεις το τρίτο πεδίο αν διαλέξεις να εξεταστείς πανελλαδικά στη βιολογία γενικής. Φυσικά θα έχεις απώλεια μορίων αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα μόρια θα χάσεις... Αλλά ακόμα και να καταφέρεις να περάσεις εκεί, δεν νομίζεις πως θα τα βρεις σκούρα στη σχολή; :hmm: Και μαθηματικά κάνουν, και χημεία και οι γνώσεις της τρίτης λυκείου είναι απαραίτητες. Προσπάθησες πραγματικά στα μαθηματικά και δεν τα κατάφερες, ή από το γυμνάσιο δεν σου άρεσαν και απέκλεισες κατευθείαν την επιλογή; Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να είχες διαλέξει διαφορετική κατεύθυνση αν σου αρέσουν τόσο οι σχολές του 3ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την δουλειά αμυντικών συστημάτων Πληροφορικής (αν λέγεται έτσι) πχ δουλειά στην avast...σε ποιο τμήμα πρέπει να περάσω κ Ποιο μεταπτυχιακό πρέπει να πάρω;να περάσω ΑΠΘ Πληροφορικής κ μετά να κάνω μεταπτυχιακό σε αυτό που ζητάω; Αν ναι Ποιο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αν θες να ασχοληθείς με πληροφορική σίγουρα κοίτα σχολές του ΕΚΠΑ, του ΟΠΑ και του ΑΠΘ! Για το ΟΠΑ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και νομίζω ότι έχει και ταχύρυθμο πρόγραμμα για να τελειώσεις στα 3 χρόνια! Έπειτα από 3-4 χρόνια σπουδών θα έχεις κατασταλάξει σε ποιον τομέα της πληροφορικής θέλεις να ειδικευτείς και θα ακολουθήσεις το αντίστοιχο μεταπτυχιακό! Σχολή που να ειδικεύεται στον τομέα που αναφέρεις δε νομίζω να υπάρχει, σε προπτυχιακό επίπεδο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ!! Αλλά ρώτησα κ στο ##### κ μου είπαν πληροφορική ΑΠΘ κ μεταπτυχιακό..ρώτησα για μεταπτυχιακό...περιμένω για απάντηση αν έχετε κάτι κατά νου πείτε μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
17 χρονων εισαι. Μπορει να αλλαξεις γουστα μεχρι τοτε. Χαλαρωσε. Σε κοβω λιγο στην τσιτα σαν το avatar σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οκ Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την δουλειά αμυντικών συστημάτων Πληροφορικής (αν λέγεται έτσι) πχ δουλειά στην avast..
Να πας στους ΗΜΜΥ που ναι και καλη σχολή και υψηλόβαθμη και έχει και συνάφεια με αυτό που θες να κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Να πας στους ΗΜΜΥ που ναι και καλη σχολή και υψηλόβαθμη και έχει και συνάφεια με αυτό που θες να κάνεις :)

Ασχετο το ΗΜΜΥ με αυτό που θέλει να κάνει. Πληροφορική θα ήταν καλό να πάει. Και ΟΧΙ στο τμήμα του ΟΠΑ. Απο που και ως που ενα οικονομικό πανεπιστήμιο να έχει τμήμα πληροφορικής; Θες καλη πληροφορική; Πάνε στο τμήμα «Επιστήμης Υπολογιστών» στην Κρήτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ασχετο το ΗΜΜΥ με αυτό που θέλει να κάνει. Πληροφορική θα ήταν καλό να πάει. Και ΟΧΙ στο τμήμα του ΟΠΑ. Απο που και ως που ενα οικονομικό πανεπιστήμιο να έχει τμήμα πληροφορικής; Θες καλη πληροφορική; Πάνε στο τμήμα «Επιστήμης Υπολογιστών» στην Κρήτη
Συγγνώμη , οι ΗΜΜΥ δεν ασχολούνται με υπολογιστές; άρα δεν κάνουν πληροφορική;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Συγγνώμη , οι ΗΜΜΥ δεν ασχολούνται με υπολογιστές; άρα δεν κάνουν πληροφορική;;

Η λέξη «υπολογιστές» είναι αρκετά γενική και αόριστη. Δες τα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών και θα καταλάβεις. Τα τμήματα πληροφορικής ασχολούνται με software θέματα κατα κύριο λόγο ενώ οι ΗΜΜΥ με hardware :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComUsr

Νεοφερμένος

Ο ComUsr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδιά για τις συμβουλές...θα κοιτάξω για Επιστήμη υπολογιστων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η λέξη «υπολογιστές» είναι αρκετά γενική και αόριστη. Δες τα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών και θα καταλάβεις. Τα τμήματα πληροφορικής ασχολούνται με software θέματα κατα κύριο λόγο ενώ οι ΗΜΜΥ με hardware
Α οκ έχεις δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η λέξη «υπολογιστές» είναι αρκετά γενική και αόριστη. Δες τα προγράμματα σπουδών των 2 σχολών και θα καταλάβεις. Τα τμήματα πληροφορικής ασχολούνται με software θέματα κατα κύριο λόγο ενώ οι ΗΜΜΥ με hardware :)

αυτό είναι απλά ένας μύθος που αναπαράγουν όλοι, δε σημαίνει ότι ισχύει. Όλοι κάνουν απ' όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιαν

Νεοφερμένος

Η Λιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τις σχολες της ψυχολογιας,νομικης,φιλολογιας και παιδαγωγικου δημοτικης...Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης?Ποια ειναι η γνωμη σας επισης για τις σχολες φυσικοθεραπειας και εργοθεραπειας..Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τις σχολες της ψυχολογιας,νομικης,φιλολογιας και παιδαγωγικου δημοτικης...Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης?Ποια ειναι η γνωμη σας επισης για τις σχολες φυσικοθεραπειας και εργοθεραπειας..Ευχαριστω προκαταβολικα:redface:

Διαφορετικα επαγγελματα!! Ο ψυχολογος ειναι πολυ ενδιαφερον βεβαια εχει διαφορα προβληματα με ανεργια αλλα αν εισαι καλος με καλα μεταπτυχιακα πχ κλινικη ψυχολογια, κατ'εμε διαπρεπεις με την καταλληλη προσπαθεια!!Νομικη κλασσικα,δυσκολη και θελει πολλες ακρες,δυσκολη σχολη απ'οσο ξερω!! Αλλα μπορεις να ασχοληθεις μεαλλα πολυ κερδοφορα επαγγελματα...πχ εισαγγελεας και με προσπαθεια ισως τα πας καλα γιατι υπαρχουν παρα μα παρα πολλα δικηγορικα γραφεια!! Φιλολογια= ιδιαιτερα &φροντιστηρια..σε ν+10000 χρονια ισως διοριστεις με λιγα χρηματα,ωστοσο ενδιαφερουσα και απαιτητικη σχολη!! Καλυτερη απο ιστορικο κλπ.. Παιδαγωγικο..με ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη διοριζεσαι ευκολοτερα ωστοσο παντα θα εχεις το αγχος του δημοσιου,πιο πολυ συνδεεται και θα συνδεθει σιγουρα κατ'εμε με σιγουρη ανεργια (εκτος αν ανοιξεις παραθυρακια με μεταπτυχιακο)!!


Εργοθεραπεια & φυσικοθεραπεια : Αγαπω και τα 2 και ειδικα το δευτερο που θελω να σπουδασω!! Πιο ευκολη δουλεια..πιο πολυ το πρωτο διαχωριζεται απο το δευτερο γιατι ΝΟΜΙΖΩ..ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ σχετιζεται περισσοτερο με την κινησιολογια,εντασσονται στον ιδιο κλαδο και εστιαζουν στην αποκατασταση του σωματος..με τα χερια και(φυσιοθεραπευτης) αρκετες φορες με μηχανηματα..Ο φυσιοθεραπευτης οπως γνωριζω συνηθως συνεργαζεται με ορθοπεδικο και κανει αρκετα καλη δουλεια κατ'εμεν ειναι χρησιμοτατος και παντα θα χρειαζονται,εχει υψηλοτερη ζητηση απο τα αλλα!! Σαφως και -ενας φιλος μου- ολο τρεχει,δεν ειναι ουτοπικο κανενα επαγγελμα ωστοσο και σε σχολειο δουλευει,και πρακτικη εκανε και τα ραντεβου του τα χει και με 60.000 περιπου ευρω ανοιγεις φυσιοκοθεραπευτηριο(μελλοντικα κατ΄εμε) και σαφως κεντρο εργοθεραπειας με λιγοτερα!!


Δεν ξερω κατα ποσο γνωριζω αρκετα απο οσα ειπα και δε θελω να επηρεαστεις,υπαρχουν και sites,threads,και επισημα των ΤΕΙ και των ΑΕΙ!! Γνωμη μου,κανε ο,τι θες κ μν κοιταξεις αν ειναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ αφου δεν υπαρχει αντιστοιχο ΑΕΙ μη φοβασαι τιποτα!!! Ευχομαι να βοηθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γνωμη μου,κανε ο,τι θες κ μν κοιταξεις αν ειναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ αφου δεν υπαρχει αντιστοιχο ΑΕΙ μη φοβασαι τιποτα!!! Ευχομαι να βοηθησα!!

:hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Γιατι θεωρεις υποδεεστερο ενα τοσο χρησιμο παραιατρικο επαγγελμα δε καταλαβαινω!! Θα ξαναρωτησω..ποια η χρσιμοτητα του πολιτικου επιστημονα ; Και μιλαω στη σημερινη αγορα εργασιας..βλεπεις ειναι καυτερα να στοχευεις σε κατι που ασκεις ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ και δεν ειναι υποβιβασμενο καθως δεν υπαρχει ΑΕΙ παρα σε κατι που ισοδυναμει με ανεργια(τουλαχιστον στην Ελλαδα),δε θα τονιζα το επαγγελμα που σπουδαζεις αν δε θεωρουσες γελοιο να λεω πως ΤΕΙ=ΑΕΙ ειδικα στην Φυσιοθεραπεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιαν

Νεοφερμένος

Η Λιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ,βοη8ησατε.Απο την ψυχολογια μπορεις να ασχοληθεις με την ειδικη αγωγη οπως απο το παιδαγωγικο ,κανοντας μεταπτυχιακο γνωριζετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ,βοη8ησατε.Απο την ψυχολογια μπορεις να ασχοληθεις με την ειδικη αγωγη οπως απο το παιδαγωγικο ,κανοντας μεταπτυχιακο γνωριζετε?:)

γνωριζω οτι στο παμακ π.χ στο μεταπτυχιακο για ειδικη αγωγη μπορει να παει οποιος θελει αρκει να περασει στις εξετασεις,οποτε υποθετω οτι οσο πιο κοντα εισαι στο αντικειμενο τοσο το καλυτερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top