Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ζωάρα ο στρατός, αυτό έχω να πω μόνο. Αχ και να γινόμουν ξανά 18.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Καλησπερα!!
με βαση το νεο συστημα θα παω θεωρητικη...τι σχολη μου προτεινετε?






Γενικα στην κατευθυνση αυτη οι επιλογες ειναι λιγες αφου δεν υπαρχουν πολλες σχολες. Το θεμα ειναι βεβαια η επιλογη σχολης να ειναι δικη σου, να εισαι αρκετα ενημερος για τη σχολη, το προγραμμα σπουδων και τα μαθηματα(ισως αυτο ειναι πιο σημαντικο). Εγω θα προτεινα το τμημα ψυχολογιας που κατα τη γνωμη μου εχει προοπτικες κυριως στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Καλησπέρα Παίδες,
Όντας σίγουρος πλέον για το 10%,θα ήθελα να σας εκθέσω τον προβληματισμό μου και να ζητήσω την συμβουλή σας.
Το μηχανογραφικό μου θα αποτελείται απο μόνο 2 σχολές του 2ου πεδίου.Μαθηματικό και Φυσικό,με προσωπική προτίμηση στο Μαθηματικό.
Το θέμα μου είναι το εξής,ήμουν ελάχιστα έξω από το Μαθηματικό Αθήνας και ακόμα πιο οριακά έξω απο Σεμφε ΕΜΠ.
Πιστεύετε οτι υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση ανάμεσα στα 2 τμήματα,διοτι το σκέφτομαι διπλά,οτι δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνω τους γονείς μου οικονομικά για σπουδές στην επαρχία,απ'αξ και οι διαφορές Σεμφε με Μαθηματικό είναι ασήμαντες.
Για να είμαι ξεκάθαρος,δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ με θεωρητικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά,μιας και στο οικονομικό της Ασοεε,δεν μου έχει δοθεί σε μεγάλο βαθμό η ευκαιρία να γνωρίσω το ''πλάτος'' των μαθηματικών.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,Κώστας.

@alladin,για την ερωτηση που μου εκανες πριν,ξεκαθαρα το διλλημα ειναι μαθηματικο ή σεμφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μπορω να σου απαντησω επισταμενως για τις 2 σχολες αυτες και μετα λογου γνωσεως, αλλα πριν το κανω εσυ τι πληροφορηση εχεις ως τωρα? Που θα εκλεινες με αυτα που εχεις ψαξει μεχρι στιγμης? Και βασικα να σε ρωτησω με τι θες να ασχοληθεις? Απ οτι καταλαβα σ αρεσουν τα μαθηματικα και συνακολουθα θες να ασχοληθεις με κατι πιο πρακτικο? αν καταλαβα καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
αλλα πριν το κανω εσυ τι πληροφορηση εχεις ως τωρα?
Για την Σεμφε,ακουω ή πολυ καλα ή πολυ ασχημα πραγματα.
Για το Μαθηματικο,οτι αποτελει δυσκολη σχολη,αλλα ειναι ισχυροτατο προπτυχιακο,και θετει στερεες βασεις.


Που θα εκλεινες με αυτα που εχεις ψαξει μεχρι στιγμης?
Μαθηματικο,καθως δεν θελω να αποκλισω την επιλογη των θεωρητικων μαθηματικων,που απ'οσο εχω καταλαβει η ΣΕΜΦΕ δεν στην προσφερει.

Και βασικα να σε ρωτησω με τι θες να ασχοληθεις? Απ οτι καταλαβα σ αρεσουν τα μαθηματικα και συνακολουθα θες να ασχοληθεις με κατι πιο πρακτικο? αν καταλαβα καλα.
Μου αρεσουν σε τεραστιο βαθμο,δεν το περιμενα να σου ειμαι ειλικρινης,διαπιστωσα οτι τα πενεπιστημιακα μαθηματικα δεν εχουν καμια σχεση με τα λυκειακα.
Μου αρεσει που τα βλεπω εφαρμοσμενα στο οικονομικο,αλλα μου αρεσει ακομα περισσοτερο να βλεπω απο που προερχονται ολα αυτα τα πραγματα.Δυστυχως ως οικονομολογος τα πραγματα που θα μου χριεαστουν ειναι μετρημενα,αλλα θελω να το ψαξω περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Επαγγελματικα τι θα θελες να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Επαγγελματικα τι θα θελες να κανεις?
Εκεί αποτυπώνεται και το δίλλημα μου.
Θα ήθελα να ασχοληθώ παρα πολύ ερευνητικά πάνω σε κάποιον τομέα των μαθηματικών,αλλά για να πατάμε και στο έδαφος σε αντίθετη περίπτωση,θα επέλεγα τον ιδιωτικό τομέα σε μια δουλέια με κύριο αντικείμενο αυτό που σπούδασα(εδώ είναι που έρχονται τα εφαρμοσμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μαλιστα. Αρχικα θελω να σε συγχαρω που εχεις το μυαλο και τα κοτσια να φυγεις απο τη σχολη που περασες εφοσον αναγνωριζεις οτι δε σου αρεσει και να επιδιωξεις να συνεχισεις αλλου. Ξερεις οτι πολλοι μαθητες νιωθουν οτι θα μεινουν πισω απ τους αλλους, οτι αφου μπηκα εκει παει τωρα, αφου εμαθα εδω τα κατατοπια που να τρεχω να αλλαζω κλπ. Ειναι ομως προτιμοτερο να χασεις μια χρονια τωρα και να φτιαξεις το υπολοιπο της ζωης σου, παρα να κερδισεις μια χρονια και η υπολοιπη ζωη σου να ναι φρικη.

2 λογια για τη σεμφε να σου πω, δημιυργηθηκε απο το 2000 μαζι με δεκαδες αλλα αει και τει που εγιναν για να εξυπηρετησουν πολιτικα και οικονομικα συμφεροντα. Γι αυτο και η χωρα μας εχει χιλιαδες σχολες και το πληρωνουε τωρα. Για το κρατος να ξερεις οτι θεωρεισαι καθηγητης μαθηματικων, τελος. Ας εχει λιγο διαφορετικο τιτλο, ας εχει καποια διαφοερτικα μαθηματα, οταν τελειωσεις εισαι για το κρατος μαθηματικος. Αν θες να σου αναλυσω τις διαφορες σεμφε μαθηματικου, τα πλεονεκτηματα της μιας και της αλλης, να σου πω.

Σε ρωτησα τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις διοτι πρεπει να αποκτησεις ενα συγκεκριμενο στοχο και διοτι υπαρχουν καποιοι στοχοι που απαιτουν ειδικα βηματα εγκαιρως. Εσυ απ οτι καταλαβα θα θελες να κανεις ερευνα στα μαθηματικα ή να σαι σε μια εταιρια με σχετικο αντικειμενο. Υπαρχει κατι αλλο που σκεφτεσαι να ασχοληθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Κυρίως αυτά τα 2,μια εναλλακτική λύση θα αποτελούσε η διδασκαλία στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Αυτό που δεν θέλω να χάσω είναι να βλέπω όσο το δυνατόν την ευρύτερη εικόνα των μαθηματικών και οχι περιορισμένη στις εφαρμογές της,ακόμα και αν εργασθώ στο μέλλον σε κάποια εταιρεία που θα τα χρειαστώ εφαρμοσμένα.
Η χαρά και η αίσθηση οτι δουλεύει το μυαλό διαβάζοντας τα είναι απίστευτη.
Είμαι αρκετά προβληματισμένος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Λοιπον,εγω θελω να γινω ηθοποιος,το θεμα ομως ειναι οτι ολοι μου λενε να σπουδασω κατι και μετα να το ακολουθησω!!
Λατρευω τα παιδια,και γενικα μου αρεσει πολυ να επικοινωνω με τον ανθρωπο,να τον βοηθαω!!
Σκεφτομουν για παιδαγωγικο αλλα θα το εχουν σε ξεχωριστο πεδιο:(
μου αρεσει η βρεφονηπιοκομια αλλα ειμαι αγορι και πολλα ατομα μου λενε οτι το επαγγελμα αυτο το ασκουν γυναικες,κατι το οποιο οταν ακουω με νευριαζει!!!
αλλιως σκεφτομαι για κοινωνικη εργασια ή φιλολογια κομοτηνης,αλλα ειμαι σε μεγαλο βαθμο μπερδεμενος:(


ξερεις καθολου πως θα ειναι τα πεδια και οι σχολες με το καινουργιο συστημα?

*αμα εισαι καλος στα θετικα,και σου αρεσουν,σου ευχομαι ολοψυχα να περασεις στο τμημα της αρεσκειας σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μαλιστα, καταλαβα σειλ με την τελευταια προταση σου ποιο ειναι το διακυβευμα. Αρα πας για μαθηματικα λοιπον, σωστα? Και απλα μενει αν θα πας σεμφε ή μαθηματικο. Για να πω σε καποιον τι να επιλεξει θα πρεπει να μου πει ποιος ειναι ο στοχος του. Εγω θα σου προτεινα να κατασταλαξεις σε ενα στοχο και μετα να επιλεξεις τη σχολη με τα περισσοτερα σχετικα μαθηματα ωστε να πλεονεκτεις.

Λοιπον,εγω θελω να γινω ηθοποιος,το θεμα ομως ειναι οτι ολοι μου λενε να σπουδασω κατι και μετα να το ακολουθησω!!

ξερεις καθολου πως θα ειναι τα πεδια και οι σχολες με το καινουργιο συστημα?

Φιλαρακι αφου το χεις με την ηθοποιiα αλλα πρεπει να βγαζεις κ κανα φραγκο, γινε πολιτικος! Η καλυτερη δουλεια! Βαλε τωρα στις εκλογες για συμβουλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
χαχαχχχαχαχαχαχχαχα τελειοοοοο!!!!
Βασικα σκεφτομαι στο μελλον να γινω και βουλευτης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Σκέφτομαι για βιολογία αλλά φοβάμαι για την επαγγελματική αποκατάσταση. Μετά ακολουθεί η ιατρική. Αλλά θα μου πείτε, ποιά σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση σήμερα; Ευκαιρία να κάνεις αυτό που γουστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το γεγονος οτι εχουμε κριση δε σημαινει ευκαιρια να κανεις αυτο που σ αρεσει, σημαινει το αναποδο ισως! Ο στοχος δεν ειναι απλως να σπουδασεις αλλα να εχεις και καποια λεφτα να ζεις αξιοπρεπως. Αφου σε ενδιαφερει και η ιατρικη δωστα ολα! Υπαρχουν βεβαια κ αλλες λυσεις γτ ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Παίδες η μόνη επιστήμη που ευδοκιμεί στη χώρα μας είναι του "δημιουργού νέου κόμματος". Παράδειγμα: Σ.Θεοδωράκης, η Ελιά,...κ.α.. Όσοι κατάλαβαν νωρίς το παιχνίδι, ότι η δουλειά έχει ψωμί και ότι εύκολα μπορούν να αδειάσουν πάλι τις τσέπες του Ελληνικού λαού, στράφηκαν ξανά στη δημιουργία κομματιδίων. Ελληνική πατέντα. Πέρα από την πλάκα, η Ελλάδα με την κοινωνική δομή που έχει δεν προσφέρεται για σοβαρές σπουδές. Ή μάλλον, δεν διαθέτει αγορά εργασίας για καμία επιστήμη. Συνεπώς, μάθετε καμία τέχνη π.χ. ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, κομμωτική, να μαζεύετε ελιές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Πάω Γ λυκείου και μιας και πλησιάζει η στιγμή των εξετάσεων, είπα να σκεφτώ λίγο σοβαρότερα το θέμα "επιλογή σχολής ".
Να διευκρίνησω, πως είμαι μαθητής τεχνολογικής με " αληθινή " πρώτη επιλογή το μαθηματικό αθήνας. Όμως, ορισμένοι καθηγητές προτείνουν σχολές ΕΜΠ ( λόγω του οτι πιστεύουν πως θα έχω καλές επιδόσεις ), οπότε οφείλω να το ψάξω λίγο παραπάνω. Σχολή που θα με ενδιέφεραν απο εκεί είναι οι μηχανολόγοι ( αλλά γενικά θα προτιμούσα οποιαδήποτε προσφέρει πιο πολλά μαθηματικά ). Ο, τι έχετε να προτείνετε μόνο καλό θα κάνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Παιζει ρολο τι δουλεια θες να κανεις, με τι θες να ασχοληθεις. Ειναι διαφορετικες σχολες το μαθηματικο με τις σχολες μηχανικων. Μαλλον στο λενε επειδη καποιες σχολες μηχανικων εχουν καλυτερη προοπτικη να βρεις δουλεια σε σχεση με το μαθηματικο. Για ελλαδα παντα μιλαμε. Αλλα πρεπει να μας πεις τι σ αρεσει πανω απ ολα ν ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν με ρώταγες τι γουστάρω πιο πολύ άσχετα με επαγγελματική αποκατάσταση θα έλεγα μαθηματικό. Χώρις αυτό να σημαίνει οτι σιχαίνομαι τις υπόλοιπες επιστήμες.. προς θεου. Αλλά γενικά κοιτάω πρώτα τι μου αρέσει.. γιαυτό άλλωστε και στην περίπτωση που πάω εμπ θα κοιτάξω τα περισσότερα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ενας αλλος λογος που στο λενε ειναι γιατι εφοσον εισαι καλος μαθητης συνηθιζεται να πηγαινεις εκει με τα μορια που επιασες, δηλ αμα βγαλεις 19 σου λεει γιατι να παει σε μια σχολη του 15? Ειναι σαν να πηγαινει τζαμπα ο κοπος. Προσωπικα εχω εμπειρια και απ τις 2 σχολες και επειδη σε κοβω πολυ καλο στα μαθηματικα, θα σου λεγα να το ξανασκεφτεις. Αν θες μια μεστη παιδεια στα μαθηματικα καλυτερα να πας μαθηματικο και να αξιοποιησεις το ενδιαφερον σου. Και βασικα σκεψου και τι δουλεια θες να κανεις, οχι μονο τι μαθημα σ αρεσει γιατι ειδικα το μηχανολογος με το μαθηματικος εχουν μεγαλη διαφορα στις θεσεις που μπορεις να παρεις μετα σαν δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μπορείς να μου πεις κάποια πράγματα για τους μηχανολόγους ( οχι πολύ λεπτομέρεια και σε βάλω και γραφεις μεχρι αύριο );;; Δηλαδή, που εστιάζει σαν σχολή ; τι σχεση έχει με τα μαθηματικά ;;
και κατι για το μαθηματικό. αυτά που κάνουμε στο λύκειο με τραβάνε και με γοητεύουν παρα πολύ. αυτα που θα αντιμετωπίσω στο μαθηματικο αν μπω εκει με το καλο, θα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top