ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Αν θες να μπεις μαθηματικο μην ακους τι σου λενε οι αλλοι. Εσυ και μονον εσυ ξερεις τι θες πραγματικα. Πριν σου πουν οι καθηγητες σου για ΕΜΠ το ειχες σκεφτει εστω και ελαχιστα μονος σου ; Αν οχι, μην αφησεις να μπουν "ψυλλοι" στα αυτια σου. Αν ναι, σκεψου τις προοπτικες και ολα τα υπολοιπα που προανεφερε ο aladdin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξεκάθαρα δεν το σκεφτομουνα ποτέ. είχα πάντα στο μυαλό μου την σύγκριση σεμφε - μαθηματικο και μετά απο πολύ ψάξιμο πήρα την απόφαση.
Αλλά όπως και να το κάνεις, όταν ανθρώποι που έχουν σταδιοδρομία στα φροντηστήρια και έχουν περάσει τόσοι και τόσοι μαθητές γ λυκείου απο τα χέρια τους, σε βάζει σε σκέψεις αν σου προτείνουν μια εναλλακτική απο αυτό που έχεις διαλέξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Ναι, συμφωνω εν μερει, αλλα μην ξεχνας οτι εχετε μια διαφορα ηλικιας. Εκεινοι σκεφτονται τις επαγγελματικες προοπτικες που θα εχεις και οχι τοσο την σχολη που σου αρεσει - ταιριαζει πραγματικα διοτι προφανως, εκτος του οτι εχετε διαφορετικο τροπο σκεψης, δεν ειναι εσυ για να ξερουν. Εσυ απο την αλλη σκεφτεσαι (και πρεπει να σκεφτεσαι) τι σου αρεσει. Ναι, πρεπει να κοιταξεις και τις επαγγελματικες προοπτικες του καθε επαγγελματος, αλλα που ξερεις την κατασταση που θα επικρατει στην χωρα σε 4-5 χρονια που εσυ θα τελειωσεις την σχολη ; Και επισης που ξερεις οτι δεν θα σου δωθει η δυνατοτητα να δουλεψεις στο εξωτερικο. Για ολους αυτους τους λογους, λοιπον, θα σου προτεινα να σκεφτεις πρωτα τι θελεις εσυ, τι θα σε ευχαριστει να κανεις, τι θα σε γεμιζει πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ. αυτα υποστηρίζω και εγω αλλα οφειλω να το ψαξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Και πολυ καλα θα κανεις, εξαλλου για το μελλον σου προκειται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι οτι τα μαθηματικα που θα συναντησεις σε πανεπιστημιακο επιπεδο θα σε γοητευσουν παρα πολυ και θα αλλαξεις τελειως τη ματια με την οποια βλεπεις τωρα και τα μαθηματικα και τoν κοσμο εν γενει. Η επιστημη των μαθηματικων προωθει την κουλτουρα της ορθολογικης σκεψης και σου αποκαλυπτει την ''κρυμμενη αρμονια'' πισω απ τα φαινομενα, οχι μονο τα τεχνικα. Αυτα βεβαια για οποιον του αρεσουν. Ευχαριστως να σου δωσω εικονα απο οποια σχολη θες, αλλα πριν απο αυτο θα θελα να σου υπογραμμισω κατι επειδη εχω περασει απ τη θεση σου και ταυτοχρονα εχω μια καλη εμπειρια και ακαδημαικα και απ την αγορα εργασιας.

Ο μαθητης λυκειου εχει ερθει σε επαφη με καποια μαθηματα και συνηθως σκεπτεται τι μαθημα μου αρεσει, δεν σκεπτεται πως θα ειναι η εργασιακη πραγματικοτητα της ζωης του ουτε ποια ειναι τα υπολοιπα οικονοικα οικογενιακα και προσωπικα δεδομενα. Αν διδασκοταν αλλα μαθηματα θα ειχε πιθανως και αλλες αποψεις. Η δε αποψη του για τα διαφορα επαγγελματα πηγαζει κυριως απο στερεοτυπα. Ειναι λιγο σαν να τυφλωνεται διοτι τα τελευταια 18 χρονια της ζωης του δεν εχει αναλαβει καμμια οικονομικη και οικογενειακη σοβαρη ευθυνη. Επισης αν κανει μια προβολη στο μελλον, ο χρονικος οριζοντας που βλεπει ειναι περιορισμενος, δε σκεπτεται σε μεγαλο βαθος χρονου και πιο ολιστικα. Δεν ειναι λοιπον μονο ο παραγων τι μαθημα μου αρεσει αλλα αν σκεφτω τον εαυτο μου σε μεγαλυτερη ηλικια και μετα το πτυχιο, πως θα θελα να ναι η καθημερινοτητα της ζωης μου? Γιατι με τα μαθηματικα μπορεις να ασχοληθεις και ως χομπυ, δεν ειναι αναγκη να το κανεις δουλεια. Μπορεις να κανεις δουλεια το 2ο ή 3ο στη λιστα ή και κατι ασχετο που να μη το μισεις βεβαια και να εχεις τα μαθηματικα ως ασχολια τις αλλες ωρες.

Επισης η οικογενεια μου ως ποτε θα μπορει να με συντηρει? Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, αν σου πει ο πατερας σου οτι μετα τα 18 δε σου ξαναδινω λεφτα, τι θα κανες? Προφανως αυτα αλλαζουν τις αποφασεις σου. Σκεψου δηλ οταν θα εχεις τελειωσει απο πτυχια και θα χεις μια δουλεια, πως θες να ναι η μερα σου? Θα ξυπνας το πρωι και τι θα γινεται μετα? Θα παιρνεις το αμαξι για να πας σε μια εταιρια στην κηφισιας? θα εισαι καθηγητης σε μια σχολη και ακαδημαικος? Θες να σαι στο δημοσιο και να τα ξυνεις? θα μενεις ελλαδα ή εξωτερικο? πας να μεινεις μακρια απ τους δικους σου ή θες να κινεισαι γυρω γυρω? Ποσα λεφτα θες να παιρνεις? Θελεις να διαβαζεις δια βιου, λιγο ή πολυ? Ολα αυτα πρεπει να τα σκεφτεις καθως και οτι μας εχουν περασει την καραμελα οτι πρεπει στη ζωη αυτη να κανεις επαγγελμα το πρωτο που σε εκφραζει. Μεγαλο λαθος! Η κικη δημουλα ηταν υπαλληλος στην τραπεζα, ο ελυτης χημικος, ο αινσταιν στο γραφειο πατεντων, ο σαρτρ λυκειαρχης, ο γαλιλαιος εκανε ιδιαιτερα, ο steve jobs και ο gates για αλλο πηγαιναν αλλου βρεθηκαν κλπ.

Για να μη σε κουραζω αλλο τι θα κανω εγω στη θεση σου, θα δηλωνα πρωτα απ ολα στρατιωτικη σχολη. Μετα θα εκανα μεταπτυχιακα. 2η επιλογη θα πηγαινα μηχανολογος και μετα θα ακολουθουσα κατι μαθηματικοειδες. 3η επιλογη θα πηγαινα μαθηματικος και μετα θα το συνδυαζα με ενα αλλο αντικειμενο, οχι καθηγητης στα φροντιστηρια διοτι ειναι υπερκορεσμενο και δεν εχεις και μερακι δασκαλου απ οτι ειπες. Για περισσοτερα δες και το αρθρο https://www.tsemperlidou.gr/money-saver/work-entrepreneurship-success/min-akolouthite-to-pathos-sas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
μπορείς να μου πεις κάποια πράγματα για τους μηχανολόγους ( οχι πολύ λεπτομέρεια και σε βάλω και γραφεις μεχρι αύριο );;; Δηλαδή, που εστιάζει σαν σχολή ; τι σχεση έχει με τα μαθηματικά ;;
και κατι για το μαθηματικό. αυτά που κάνουμε στο λύκειο με τραβάνε και με γοητεύουν παρα πολύ. αυτα που θα αντιμετωπίσω στο μαθηματικο αν μπω εκει με το καλο, θα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα;;
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Λοιπον αν σου αρεσουν τα μαθηματικα μην ερθεις σε τμημα μηχανολογων. Μαθηματικα εχουμε 5 μαθηματα + Αριθμητικη Αναλυση. Καποια μαθηματα χρειαζονται μαθηματικα αλλα ειναι τοσα πολλα ολα τα υπολοιπα που δν εχεις λογο να ασχολεισαι με κατι που δν σου αρεσει. Σε πολυτεχνικο τμημα θα πηξεις αν δν σου αρεσει το αντικειμενο. Σκεψου οτι θα εχεις 65 μαθηματα και θα σε ενδιαφερουν τα 5-6. Δυσκολο

Για να μη σε κουραζω αλλο τι θα κανω εγω στη θεση σου, θα δηλωνα πρωτα απ ολα στρατιωτικη σχολη. Μετα θα εκανα μεταπτυχιακα. 2η επιλογη θα πηγαινα μηχανολογος και μετα θα ακολουθουσα κατι μαθηματικοειδες. 3η επιλογη θα πηγαινα μαθηματικος και μετα θα το συνδυαζα με ενα αλλο αντικειμενο, οχι καθηγητης στα φροντιστηρια διοτι ειναι υπερκορεσμενο και δεν εχεις και μερακι δασκαλου απ οτι ειπες. Για περισσοτερα δες και το αρθρο https://www.tsemperlidou.gr/money-saver/work-entrepreneurship-success/min-akolouthite-to-pathos-sas

Η στρατιωτικη σχολη ειναι ο ευκολος δρομος για να γινεις ΔΥ. Δν ακολουθεις σε καμια περιπτωση αυτο που σου αρεσει. Απλα πληρωνεσαι. Τιποτα αλλο. Δεν πεινας ποτε, δν εισαι και ανετος ποτε. Πουλας την καριερα σου για ενα μισθο. Αυτο αρεσει στους γονεις αλλα δν νομιζω οτι αρεσει σαν ιδεα σε ενα 17χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω και για τις 2 απαντησεις. την φιλοσοφια ομως του να κανω οτι μου αρεσει σαν χομπι δεν το εχω.. οτι σπουδασω.. αυτο θα κανω και στην ζωη μου. Πιστεψτε το, εχω σκοπο να διαβασω πολυ το επομενα χρονια ( προσωπικος στοχος ειναι να κατακτησω ενα επιπεδο γνωσεων που να με ξεχωριζει ).
Αρκει βεβαια αυτο που θα "διαβασω" να με ικανοποιει.. γιαυτο τα μαθηματικα ειναι μονοδρομος πανω κατω.. χωρις αυτο να σημαινει οτι αν τα συναντουσα σε συνδιασμο με μια αλλη επιστημη θα με χαλαγε.
Ακυρο με τα υπολοιπα αλλα ωστοσο θα το ρωτησω.. σχετικα με τους χημικους μηχανικους γνωριζετε κατι ;; τι σχεση έχουν με μαθηματικα ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το δικο νοημα ειναι οπου κι αν πας να ξερεις τι σε περιμενει ωστε να μη γκρινιαζεις μετα. Ακουσες και τις 2 αποψεις, δε μπαινω σε επιχειρηματα με το φιλο μηχανολογο πιο πανω γτ θελει πολυ ωρα, εκτος αν εχεις καποια απορια οποτε λεμε και οι 2 τα επιχειρηματα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ευχαριστω και για τις 2 απαντησεις. την φιλοσοφια ομως του να κανω οτι μου αρεσει σαν χομπι δεν το εχω.. οτι σπουδασω.. αυτο θα κανω και στην ζωη μου. Πιστεψτε το, εχω σκοπο να διαβασω πολυ το επομενα χρονια ( προσωπικος στοχος ειναι να κατακτησω ενα επιπεδο γνωσεων που να με ξεχωριζει ).
Αρκει βεβαια αυτο που θα "διαβασω" να με ικανοποιει.. γιαυτο τα μαθηματικα ειναι μονοδρομος πανω κατω.. χωρις αυτο να σημαινει οτι αν τα συναντουσα σε συνδιασμο με μια αλλη επιστημη θα με χαλαγε.
Ακυρο με τα υπολοιπα αλλα ωστοσο θα το ρωτησω.. σχετικα με τους χημικους μηχανικους γνωριζετε κατι ;; τι σχεση έχουν με μαθηματικα ;;

Καμια πολυτεχνικη σχολη δν εστιαζει στα μαθηματικα. Η μονη που το κανει η ΣΕΜΦΕ που αλλωστε τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι το αντικειμενο της ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Με διαφορετικο τροπο ομως απ το μαθηματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ευχαριστω και για τις 2 απαντησεις. την φιλοσοφια ομως του να κανω οτι μου αρεσει σαν χομπι δεν το εχω.. οτι σπουδασω.. αυτο θα κανω και στην ζωη μου. Πιστεψτε το, εχω σκοπο να διαβασω πολυ το επομενα χρονια ( προσωπικος στοχος ειναι να κατακτησω ενα επιπεδο γνωσεων που να με ξεχωριζει ).
Αρκει βεβαια αυτο που θα "διαβασω" να με ικανοποιει.. γιαυτο τα μαθηματικα ειναι μονοδρομος πανω κατω.. χωρις αυτο να σημαινει οτι αν τα συναντουσα σε συνδιασμο με μια αλλη επιστημη θα με χαλαγε.
Ακυρο με τα υπολοιπα αλλα ωστοσο θα το ρωτησω.. σχετικα με τους χημικους μηχανικους γνωριζετε κατι ;; τι σχεση έχουν με μαθηματικα ;;

Δεν πιάνω τη λογική, να θέλω να σπουδάσω μια x επιστήμη και να προσπαθώ να τη συγκρίνω με μια άλλη που απλά τα χρησιμοποιεί ως εργαλείο με διαφορετικό τρόπο σκέψης και μαθησιακά αποτελέσματα. Από τη στιγμή που υπάρχει ένα Τμήμα με τίτλο "Μαθηματικών" και προφανώς είναι εξ' ολοκλήρου αφιερωμένο προπτυχιακά αλλά και σε επίπεδο μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών πάνω στα Μαθηματικά και σε δεύτερο πλάνο, σε κάποιες άμεσες εφαρμογές τους (π.χ. Θεωρητική Φυσική, Θεωρητική Πληροφορική) για ποιο λόγο να στοχεύει κάποιος σε κάτι άλλο που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το ομώνυμο Τμήμα; Για παράδειγμα Φυσική κάνουν και στο Τμήμα Γεωλογίας. Όμως όσο αρκετή Φυσική και αν κάνουν, δεν είναι ο ίδιος διδακτικός / ερευνητικός προσανατολισμός όπως σε ένα Τμήμα Φυσικής, ασχέτως, αν σε ερευνητικό επίπεδο οι επιστήμες "συνεργάζονται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για την σχολη μηχανικων και πληροφοριακων συστημα στην σαμο και για την γεωγραφια στο χαροκοπειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η γνωμη μας ειναι πολυ καλη και για τις 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κων/νος Α.

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν πιάνω τη λογική, να θέλω να σπουδάσω μια x επιστήμη και να προσπαθώ να τη συγκρίνω με μια άλλη που απλά τα χρησιμοποιεί ως εργαλείο με διαφορετικό τρόπο σκέψης και μαθησιακά αποτελέσματα. Από τη στιγμή που υπάρχει ένα Τμήμα με τίτλο "Μαθηματικών" και προφανώς είναι εξ' ολοκλήρου αφιερωμένο προπτυχιακά αλλά και σε επίπεδο μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών πάνω στα Μαθηματικά και σε δεύτερο πλάνο, σε κάποιες άμεσες εφαρμογές τους (π.χ. Θεωρητική Φυσική, Θεωρητική Πληροφορική) για ποιο λόγο να στοχεύει κάποιος σε κάτι άλλο που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το ομώνυμο Τμήμα; Για παράδειγμα Φυσική κάνουν και στο Τμήμα Γεωλογίας. Όμως όσο αρκετή Φυσική και αν κάνουν, δεν είναι ο ίδιος διδακτικός / ερευνητικός προσανατολισμός όπως σε ένα Τμήμα Φυσικής, ασχέτως, αν σε ερευνητικό επίπεδο οι επιστήμες "συνεργάζονται".

Σε ο, τι λες εχεις δικιο . όμως μιας και η σχολή που θα διαλεξω και κατ' επεκταση το αντικείμενο το οποίο θα με απασχολεί για τα επομενα χρόνια θα πρέπει να με ικανοποιεί σε προσωπικό επίπεδο αλλά ταυτόχρονα να δίνει εφόδια για την ζωή μου στην συνέχεια, πρεπει να το ψαξω λίγο ( να δω εναλλακτικές ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ο, τι λες εχεις δικιο . όμως μιας και η σχολή που θα διαλεξω και κατ' επεκταση το αντικείμενο το οποίο θα με απασχολεί για τα επομενα χρόνια θα πρέπει να με ικανοποιεί σε προσωπικό επίπεδο αλλά ταυτόχρονα να δίνει εφόδια για την ζωή μου στην συνέχεια, πρεπει να το ψαξω λίγο ( να δω εναλλακτικές ).

Σκεψου στα 30-35 σου τι θες να κανεις. Αν θες να ασχολεισει με τα μαθηματικα (σαν καθηγητης β'βαθμιας, να πας για ακαδημαικη καριερα κλπ κλπ) τοτε η πολυτεχνικη σχολη ειναι ΛΑΘΟΣ. Σκεψου οτι οσοι μπηκαμε στο πολυτεχνειο απο τα 60+ μαθηματα βρισκουμε περιπου 25-30 ενδιαφεροντα γτ μια τετοια σχολη καλυπτει ενα μεγαλο ευρος επιστημων (απο αεροναυπηγικη μεχρι μαθηματα σχετικα με εμποριο, μαρκετινγκ κλπ). Τα μαθηματα που δν σε ενδιαφερουν ειναι δυσκολο να ασχοληθεις μαζι τους. Και οταν βρισκεις καιτ ενδιαφερον λες απο 4ο ετος θα ασχολουμαι μονο με αυτο που με τραβαει, τα αλλα καπως θα τα σπρωξω. Οταν ομως δεν σου αρεσουν τα 60 απο τα 65 μαθηματα της σχολης και ειναι σε αλλη κατευθυνση απο τα ενδιαφεροντα σου, τοτε θα πηξεις και θα απογοητευτεις πολυ ασχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
εχουν προοπτικεσ σαν σχολες;

Στην ελλαδα πλεον καμμια σχολη δεν εχει αμεσες προοπτικες, πλην των στρατιωτικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Για σας παιδιά! θέλω να περάσω πληροφορική το 2015 στην Αθήνα. Ποια θεωρείται η καλυτερή? ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ? Θα με ενδιέφερε και η επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο επειδή νόμιζω πως θεωρείται μια από τις καλύτερες σχολές. Αλλά έχω ακούσει πως είναι και από τις δυσκολότερες. Αληθεύει αυτό? Είναι πραγματικά τόσο δύσκολη σχολή? Όποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το θέμα σου είναι τι ονειρεύεσαι σε επίπεδο αντικειμένου στην πληροφορική οπότε εκεί κοιτάς πρόγραμμα σπουδών. Όλα τα τμήματα πληροφορικής έχουν αξιόλογους διδάσκοντες και μαθήματα, αλλά αποφάσισε τι σε ενδιαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top