Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μάλλον όχι και τόσο καλή αποκατάσταση.
Αν θυμάμαι καλά, οι μισθοί των νέων αξιωματικών φθάνουν δε φθάνουν για να ζήσουν τον εαυτό τους, πόσο μάλλον οικογένεια.
Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για τους νέους δασκάλους, καθηγητές κ.λ.π., και αυτό με πονάει πιο πολύ.
Νομίζω ότι ο πρώτος μισθός είναι λίγο πάνω από τα 600 ευρώ.
Η πλήρης εξαθλίωση του επιστήμονα.
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που τα γνωρίζει καλύτερα.
O 1ος μισθός αξιωματικού είναι 800κατι ευρώ και του υποαξ λίγο πιο κάτω...
Αλλά απ το τίποτα ή τα 400-500 κατι είναι κι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μόλις ρώτησα θεία μου καθηγήτρια.
Πρώτος μισθός καθηγητή, 680 ευρώ.
Μπορείς να ζήσεις μ' αυτά τα χρήματα μακριά απ' το σπίτι των γονιών σου ή να κάνεις οικογένεια;
Επαναλαμβάνω. Η απόλυτη εξαθλίωση του επιστήμονα.
Ειλικρινά, τι μπορεί να σε κρατήσει πια στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τι μπορεί να σε κρατήσει πια στην Ελλάδα;
τα συναισθήματα σου για τη χώρα και μόνο...

αν αντέχεις εσύ χωρίς τον Μεσογειακό ήλιο,
και χωρίς τους οποιουσδήποτε δεσμούς με τη χώρα/ανθρώπους, είναι εύκολο να φύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μάλλον όχι και τόσο καλή αποκατάσταση.
Αν θυμάμαι καλά, οι μισθοί των νέων αξιωματικών φθάνουν δε φθάνουν για να ζήσουν τον εαυτό τους, πόσο μάλλον οικογένεια.
Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για τους νέους δασκάλους, καθηγητές κ.λ.π., και αυτό με πονάει πιο πολύ.
Νομίζω ότι ο πρώτος μισθός είναι λίγο πάνω από τα 600 ευρώ.
Η πλήρης εξαθλίωση του επιστήμονα.
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που τα γνωρίζει καλύτερα.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι ΣΣΑΣίτες δεν παίρνουν και ένα ποσό από όταν είναι ακόμα φοιτητές;
Το έχω ακούσει να κυκλοφορεί σαν φήμη, δεν έχω ιδέα αν ισχύει, αλλά αν ισχύει, το να πληρώνεσαι από τα 18 σου εμένα μια χαρά αποκατάσταση μου ακούγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι ΣΣΑΣίτες δεν παίρνουν και ένα ποσό από όταν είναι ακόμα φοιτητές;
Το έχω ακούσει να κυκλοφορεί σαν φήμη, δεν έχω ιδέα αν ισχύει, αλλά αν ισχύει, το να πληρώνεσαι από τα 18 σου εμένα μια χαρά αποκατάσταση μου ακούγεται.

100 κάτι ευρώ και ισχύει για όσους είναι σε στρατιωτική σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
100 κάτι ευρώ και ισχύει για όσους είναι σε στρατιωτική σχολή

Άρα ο στρατός καλύπτει τις ανάγκες τους σε ένδυση/στέγαση/σίτιση για 5 μέρες/εβδομάδα όσο ισχύει το ακαδημαϊκό έτος και έχουνε και μπόνους 100 ευρώ για τις υπόλοιπες ανάγκες τους από τα 18 τους χρόνια.
Σόρρυ, αλλά αυτό για μένα είναι καλή αποκατάσταση.

ΥΓ: Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν δεν το θέλεις, θα φτύσεις αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Άρα ο στρατός καλύπτει τις ανάγκες τους σε ένδυση/στέγαση/σίτιση για 5 μέρες/εβδομάδα όσο ισχύει το ακαδημαϊκό έτος και έχουνε και μπόνους 100 ευρώ για τις υπόλοιπες ανάγκες τους από τα 18 τους χρόνια.
Σόρρυ, αλλά αυτό για μένα είναι καλή αποκατάσταση.

ΥΓ: Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν δεν το θέλεις, θα φτύσεις αίμα.

+ ότι πληρώνουν ένα συμβολικό μικρό ποσό και μπορούν να φάνε όσο θέλουν στην λέσχη αξιωματικών.
Το υγ ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
τα συναισθήματα σου για τη χώρα και μόνο...

αν αντέχεις εσύ χωρίς τον Μεσογειακό ήλιο,
και χωρίς τους οποιουσδήποτε δεσμούς με τη χώρα/ανθρώπους, είναι εύκολο να φύγεις.
Μη μιλάς γα ευκολίες φίλε μου. Επειδή είδα μια προσωπική αιχμή στα λόγια σου, θα συνεχίσω προσωπικά.
Σχεδόν 19.400 μόρια στις πανελλαδικές, από Θετική. Παράλληλα με δέχθηκαν πανεπιστήμια στη Βρετανία για Θεωρητική Φυσική.
Πιο ήταν πιο εύκολο; Φοιτητής Ιατρικής εδώ ή φοιτητής Θεωρητικής Φυσικής στην Αγγλία;
Με οικονομικά γονιών στα όρια της φτώχιας.
Με πολλά βαρίδια (δάνειο του Αγγλικού κράτους για δίδακτρα, δανεικά για διαμονή-ηθική υποχρέωση για επιστροφή, έστω πολύ αργότερα) φορτωμένα στην πλάτη μου. Με μονόδρομο τη διάκριση. Συνέχιση σπουδών (μεταπτυχιακό-διδακτορικό) χωρίς υποτροφία αδύνατη. Άμεση επιστροφή.
Ρίσκο; Μεγάλο. Θα πάνε όλα καλά; Ελπίζω και το πιστεύω.
Και συ μου μιλάς για ευκολίες, για δεσμούς με τους ανθρώπους και τη χώρα, για το Μεσογειακό ήλιο.
Ποιος δε θα ήθελε να πραγματοποιήσει τα όνειρά του στην Ελλάδα; Μακάρι να πίστευα ότι μπορεί να γίνει. Διάλεξα διαφορετικά.
Όμως φίλε μου, σε βεβαιώνω, δε διάλεξα τον εύκολο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Θάλεια φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω, όμως
δεν υπάρχει καμιά "τεράστια γκάμα επιλογών που βρίσκεται ακριβώς στη μέση", για τους φυσικούς στην Ελλάδα.
Ο φυσικός θα ασχοληθεί με τη διδασκαλία ή με την έρευνα (η έρευνα μπορεί να αφορά στη φυσική, μπορεί όμως να γίνεται σε συνεργασία και με άλλες επιστήμες, όπως μαθηματικά, χημεία, μηχανική, βιολογία κ.λ.π.).

Κοίταξε να δεις. Υπάρχει αυτό. Τώρα, το γεγονός ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι φυσικού επιλέγουν να μην κάνουν μεταπτυχιακό επειδή ζορίστηκε ήδη το κωλαράκι τους, είναι μία άλλη ιστορία. Εγώ θα ασχοληθώ με την ακτινοφυσική (πρώτα ο Θεός) και όλο και σε κάποιο εργαστήριο ή σε κανά νοσοκομείο θα κολλήσω. Ελλάδα θες; Έξω θες; Όπου να'ναι. Εγώ δεν μίλησα μόνο για εσωτερικό, αλλά γενικότερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Υπάρχει αυτό. Τώρα, το γεγονός ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι φυσικού επιλέγουν να μην κάνουν μεταπτυχιακό επειδή ζορίστηκε ήδη το κωλαράκι τους, είναι μία άλλη ιστορία. Εγώ θα ασχοληθώ με την ακτινοφυσική (πρώτα ο Θεός) και όλο και σε κάποιο εργαστήριο ή σε κανά νοσοκομείο θα κολλήσω. Ελλάδα θες; Έξω θες; Όπου να'ναι. Εγώ δεν μίλησα μόνο για εσωτερικό, αλλά γενικότερα. :)
Μιλάς για μεταπτυχιακό προφανώς. Πολύ καλά θα κάνεις.
Για το εξωτερικό. Όταν η Ελλάδα αδυνατεί να ζήσει τα παιδιά της, χωρίς να φταίνε σε τίποτα τα ίδια, θα προσπαθήσουν να ονειρευτούν ή έστω να επιβιώσουν αλλού. Δεν είναι εύκολο, θέλει ψυχικά αποθέματα και πολλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιος δε θα ήθελε να πραγματοποιήσει τα όνειρά του στην Ελλάδα; Μακάρι να πίστευα ότι μπορεί να γίνει. Διάλεξα διαφορετικά.
Όμως φίλε μου, σε βεβαιώνω, δε διάλεξα τον εύκολο δρόμο.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ανάγκη να φύγεις από το προπτυχιακό επίπεδο, πόσο μάλλον όταν λες ότι η οικονομική κατάσταση δεν είναι εύκολη (ανάλογα τι εννοεί εύκολο ή δύσκολο κανείς). Εγώ δεν μπορούσα να πάω ούτε σε άλλη πόλη να σπουδάσω, αλλά εσύ έφυγες σε άλλη χώρα. Οπότε μάλλον τα χωρούσαν τα οικονομικά σου.

Γιατί να μην έφευγες μετά το προπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ανάγκη να φύγεις από το προπτυχιακό επίπεδο, πόσο μάλλον όταν λες ότι η οικονομική κατάσταση δεν είναι εύκολη (ανάλογα τι εννοεί εύκολο ή δύσκολο κανείς). Εγώ δεν μπορούσα να πάω ούτε σε άλλη πόλη να σπουδάσω, αλλά εσύ έφυγες σε άλλη χώρα. Οπότε μάλλον τα χωρούσαν τα οικονομικά σου.

Γιατί να μην έφευγες μετά το προπτυχιακό?
Για τα οικονομικά έγραψα:
"Με πολλά βαρίδια (δάνειο του Αγγλικού κράτους για δίδακτρα, δανεικά για διαμονή-ηθική υποχρέωση για επιστροφή, έστω πολύ αργότερα) φορτωμένα στην πλάτη μου."
Το κάνω πιο καθαρό.
Κάτι πουλήθηκε από συγγενικό πρόσωπο και είχε αυτά τα χρήματα, τα οποία σ' αυτές τις δύσκολες εποχές διέθεσε για μένα.
Είναι φανερό νομίζω ότι έχω αναλάβει μεγάλες υλικές (επιστροφή) και κυρίως ηθικές (διάκριση) υποχρεώσεις.

Γιατί έφυγα για προπτυχιακά.
1. Με έκαναν δεκτό κάποια πολύ καλά πανεπιστήμια. Ειδικά στη θεωρητική φυσική κάποια απ' τα καλύτερα στον κόσμο.
2. Τα προπτυχιακά είναι τρία χρόνια, αντί για τέσσερα. Η θεωρητική φυσική είναι τετραετής, συμπεριλαμβάνει και το μεταπτυχιακό. Οπότε, αφού βέβαια θα έχω τους βαθμούς στα τρία χρόνια για να συνεχίσω στο μεταπτυχιακό (δεν είναι δεδομένο, μπορεί να μείνεις στο τριετές πτυχίο φυσικής), θα ολοκληρώσω τις σπουδές σε ένα απ' τα καλύτερα πανεπιστήμια στο χώρο, χωρίς καμιά άλλη διαδικασία, και θα είμαι έτοιμος να συνεχίσω με διδακτορικό, αν όλα πάνε καλά, πιθανόν και στο ίδιο πανεπιστήμιο.
Στην Ελλάδα, τα τέσσερα χρόνια των προπτυχιακών δεν είναι και πολύ δύσκολο να γίνουν πέντε, χωρίς δική σου ευθύνη.
3. Τα παραπάνω προϋποθέτουν εντατικούς ρυθμούς.
Για να πω την αλήθεια, φοβήθηκα και τον εαυτό μου για το αν αυτοί οι ρυθμοί θα διατηρούνταν εδώ.
4. Επειδή ο στόχος μου είναι να ξεκινήσω την επαγγελματική μου ζωή στο εξωτερικό ( τι μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα ως θεωρητικός φυσικός; ), η καθημερινή εξάσκηση στην Αγγλική γλώσσα από την ηλικία των 18 χρόνων είναι ένα επί πλέον εφόδιο.
5. Ένα επιχείρημα των γονιών μου για να φύγω ήταν ότι, τουλάχιστον όσο είμαι στην Αγγλία, θα αποστασιοποιούμαι κάπως από τη μαζική κατάθλιψη που σκεπάζει σα νέφος την Ελλάδα και την οποία ζω όταν έρχομαι, τη βλέπω και στους συγγενείς μου και στους φίλους μου.
6. Τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα φοβάμαι ότι μπήκαν σε ένα φαύλο κύκλο απαξίωσης. Η χρηματοδότηση μειώνεται συνεχώς. Οι καλύτεροι πανεπιστημιακοί, όπως και όλοι οι επιστήμονες στην Ελλάδα, ψάχνουν το μέλλον τους στο εξωτερικό. Φοβάμαι ότι δύσκολα θα μείνουν νέοι καθηγητές με έργο αναγνωρισμένο και με όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια θελω την γνωμη σας! 1)ιατρικη vs οδοντιατρικη 2)σ.α.ν vs σ.τ.υ.α ... ποιες πιστευετε οτι ειναι καλυτερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
παιδια θελω την γνωμη σας! 1)ιατρικη vs οδοντιατρικη 2)σ.α.ν vs σ.τ.υ.α ... ποιες πιστευετε οτι ειναι καλυτερες?

εγω θα εβγαζα εξω τον στρατο,τωρα η ιατρικη πιστευω εχεις σαφως περισσοτερες προοπτικες και κλαδους να ασχοληθεις αλλα coolare δν κανεις μηχανογραφικο τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
παιδια θελω την γνωμη σας! 1)ιατρικη vs οδοντιατρικη 2)σ.α.ν vs σ.τ.υ.α ... ποιες πιστευετε οτι ειναι καλυτερες?
Ιατρικη Στρατου εξω.Μεσα τα αλλα :) βασικα και σ.α.ν να ηθελες και σ.τ.υ.α ετσι οπως τα εχουν κανει το πολυ να εχει 10 εισακτεους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
το ξερω,απλα για να εχω απο τωρα ενα πλανο :p μη δωσω και μετα ψαχνω για σχολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
το ξερω,απλα για να εχω απο τωρα ενα πλανο :p μη δωσω και μετα ψαχνω για σχολες!
Εσυ θα λες στον εαυτο σου οτι πας για το καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
ΣΣΑΣ ιατρική βέβαια! Πρώτον όσο είσαι στη σχολή πληρώνεσαι, ενώ οι άλλοι της απλής ιατρικής κάθονται και παίρνουν τα 3.
Δεύτερον, τα πτυχία σας είναι ισάξια! Δηλαδή μπορείς μετά να πάρεις όποια ειδικότητα θες και να ανοίξεις δικό σου ιατρείο ή να συνεχίσεις να δουλεύεις στον στρατό.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, μπορείς και να τα συνδυάσεις (πχ στρατό πρωί και βράδυ δικό σου ιατρείο) Σε εναν ωτολαρυγγολογο που είχα πάει είχε βγάλει ΣΣΑΣ ιατρική και ήταν πολύ καλός στη δουλειά του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ΣΣΑΣ ιατρική βέβαια! Πρώτον όσο είσαι στη σχολή πληρώνεσαι, ενώ οι άλλοι της απλής ιατρικής κάθονται και παίρνουν τα 3.
Δεύτερον, τα πτυχία σας είναι ισάξια! Δηλαδή μπορείς μετά να πάρεις όποια ειδικότητα θες και να ανοίξεις δικό σου ιατρείο ή να συνεχίσεις να δουλεύεις στον στρατό.
Χωρίς να είμαι σίγουρος, μπορείς και να τα συνδυάσεις (πχ στρατό πρωί και βράδυ δικό σου ιατρείο) Σε εναν ωτολαρυγγολογο που είχα πάει είχε βγάλει ΣΣΑΣ ιατρική και ήταν πολύ καλός στη δουλειά του!

Δεν παίρνουν δα και κανένα τεράστιο ποσό. Σε κάποιο topic εδώ είχα διαβάσει ότι κυμαίνεται γύρω στα 100 ευρώ.
Πέραν του ότι οι στρατιωτικές σχολές (ιατρική, ψυχολογία, νομική κ.ά.) διαφέρουν από τις άλλες σχολές ως προς το μισθό, διαφέρουν και στο ότι δέχονται στρατιωτική εκπαίδευση κλπ οι φοιτητές αυτοί. Αν είναι διατεθειμένη για κάτι τέτοιο, κι αν τής αρέσει, τότε εντάξει. Όμως, είναι κι αυτό ένας πολύ σημαντικός παράγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παιδια θελω την γνωμη σας! 1)ιατρικη vs οδοντιατρικη 2)σ.α.ν vs σ.τ.υ.α ... ποιες πιστευετε οτι ειναι καλυτερες?

1) Καθαρά δικό σου δίλημμα. Εγώ θα επέλεγα οδοντιατρική ενώ οι περισσότεροι ιατρική
2)ΣΤΥΑ με διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top