123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν σε κάποιον αρέσουν τα μαθηματικά αλλά και το επάγγελμα του μαθηματικού ενώ ταυτόχρονα του αρέσει περισσότερο ο προγραμματισμός και η πληροφορική γενικότερα αλλά δεν μπορεί να φανταστεί τον ευατό του να δουλεύει σε κάποια εταιρία προγραμματιστής τι κάνει?Γενικότερα πως πιστεύετε ότι πρέπει να γίνεται η επιλογή σχολής?με βάση τα μαθήματα της σχολής ή με βάση το επάγγελμα που θέλει να ακολουθήσει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά μάλλον δεν ξέρεις τι θες και τι σου αρέσει. Δεν γίνεται να σου αρέσει ο προγραμματισμός αλλά να μην θέλεις να δουλεύεις ως προγραμματιστής. Μάλλον ως hobby το κοιτάς, και συνεπώς να μείνεις στο hobby. Λογικό είναι μιας και ο προγραμματισμός είναι ενδιαφέρον και μοδάτος.

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση σου, και τα δυο παίζουν ρόλο. Δεν μπορείς να βασίζεσαι μόνο στο ένα. Θα πάρω αυτά που λες πιο πάνω. Ποιος ο λόγος να πας σε σχολή πληροφορικής ακόμα και αν σου αρέσουν τα μαθήματα του, αν δεν θες να δουλέψεις ως προγραμματιστής?

Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μέσα σου. Και εγώ ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα δηλαδή δεν ήξερα τι ήθελα ακριβώς, για αυτό διάλεξα την σχολή μου και γενικά μέχρι στιγμής πιστεύω έκανα την σωστή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Βασικά μάλλον δεν ξέρεις τι θες και τι σου αρέσει. Δεν γίνεται να σου αρέσει ο προγραμματισμός αλλά να μην θέλεις να δουλεύεις ως προγραμματιστής. Μάλλον ως hobby το κοιτάς, και συνεπώς να μείνεις στο hobby. Λογικό είναι μιας και ο προγραμματισμός είναι ενδιαφέρον και μοδάτος.

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση σου, και τα δυο παίζουν ρόλο. Δεν μπορείς να βασίζεσαι μόνο στο ένα. Θα πάρω αυτά που λες πιο πάνω. Ποιος ο λόγος να πας σε σχολή πληροφορικής ακόμα και αν σου αρέσουν τα μαθήματα του, αν δεν θες να δουλέψεις ως προγραμματιστής?

Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μέσα σου. Και εγώ ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα δηλαδή δεν ήξερα τι ήθελα ακριβώς, για αυτό διάλεξα την σχολή μου και γενικά μέχρι στιγμής πιστεύω έκανα την σωστή επιλογή.

Μα φυσικά οι γνώσεις ειναι ο λόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etzio

Νεοφερμένος

Ο etzio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας. ειμαι μαθητης β λυκειου θετικης κατευθυνσης και θα ηθελα βοηθεια και καποιες πληροφοριες για τις σχολες που με ενδιαφερουν. η ιατρικη ειναι μια πολυ ανδιαφερουσα επιστημη και σιγουρα μια σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. η δευτερη επιλογη μου ειναι να σπουδασω φυσικη την οποια βρισκω επισης πολυ ενδιαφερουσα. θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι επιλογες μου μετα το φυσικο και να ακουσω αποψεις για τις σχολες αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
γεια σας. ειμαι μαθητης β λυκειου θετικης κατευθυνσης και θα ηθελα βοηθεια και καποιες πληροφοριες για τις σχολες που με ενδιαφερουν. η ιατρικη ειναι μια πολυ ανδιαφερουσα επιστημη και σιγουρα μια σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. η δευτερη επιλογη μου ειναι να σπουδασω φυσικη την οποια βρισκω επισης πολυ ενδιαφερουσα. θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι επιλογες μου μετα το φυσικο και να ακουσω αποψεις για τις σχολες αυτες.
H ιατρική είναι μια ενδιαφέρουσα επιστήμη αλλά με μεγάλο φόρτο και ωράριο εργασίας με καλή επαγγελματική αποκατάσταση κ καλό μισθό (αλλά σίγουρα πολύ μικρότερο από την δουλειά που προσφέρεις), είναι αρκετά ανταγωνιστικό επάγγελμα και είναι ένα επάγγελμα που σε δένει. Το καλό με την ιατρική είναι ότι έχει τόσες πολλές διόδους που σίγουρα οποιοσδήποτε μπορεί να βρει κάτι που να του αρέσει σε αυτή την σχολή,

Η φυσική είναι πιο δύσκολη ως σχολή και πολυ πιο δύσκολο να εξελιχθείς επαγγελματικά.

Κατά βάση στην Ελλάδα θα γίνει καθηγητής (η δουλειά με πολύ μικρότερη ευθύνη και σίγουρα πιο ξεκούραστη από την ιατρική αλλά τελείως στάστιμο). Αν πετύχεις δουλειά στο δημόσιο απλά πετυχένεις βόλεμα αλλά πλέον αυτό είναι δύσκολο.

Αν θέλεις να προχωρησεις για κάτι παραπάνω από καθηγητής δευτεροβάθμιας μέσω φυσικού να ξέρεις οτι θα είναι πολύ πιο δύκολο από την ιατρική, πιο πολύ διάβασμα, πιο πολύ χαμένος χρόνος, πιο πολύ λιώσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
πώς σχετίζεται η λογική επιλογής: πρώτα ιατρική, μετά φυσική,.. ;
λύση ανάγκης είναι η φυσική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
γεια σας. ειμαι μαθητης β λυκειου θετικης κατευθυνσης και θα ηθελα βοηθεια και καποιες πληροφοριες για τις σχολες που με ενδιαφερουν. η ιατρικη ειναι μια πολυ ανδιαφερουσα επιστημη και σιγουρα μια σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. η δευτερη επιλογη μου ειναι να σπουδασω φυσικη την οποια βρισκω επισης πολυ ενδιαφερουσα. θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι επιλογες μου μετα το φυσικο και να ακουσω αποψεις για τις σχολες αυτες.

Τι άλλο σε ενδιαφέρει εκτός από Φυσική? Οι άλλες θετικές επιστήμες σε ενδιαφέρουν? Π.χ. Χημικό ή κατ' επέκταση Φαρμακευτική θα σε ενδιέφερε?
Δύσκολο να σου προτείνουμε τις επόμενες επιλογές αν δεν ξέρουμε τι σε ενδιαφέρει.

πώς σχετίζεται η λογική επιλογής: πρώτα ιατρική, μετά φυσική,.. ;
λύση ανάγκης είναι η φυσική; :hmm:

Δεν νομίζω ότι το έθεσε έτσι. Απλά η Φυσική τον ενδιαφέρει λιγότερο από την Ιατρική και μπαίνει 2η. Το ότι δεν υπάρχει λογική συνάφεια μεταξύ των 2 επιστημών, γιατί να είναι κατακριτέο? Και εμένα μετά την Ιατρική-Φαρμακευτική με ενδιέφεραν οι Τοπογράφοι μηχανικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Βασικά μάλλον δεν ξέρεις τι θες και τι σου αρέσει. Δεν γίνεται να σου αρέσει ο προγραμματισμός αλλά να μην θέλεις να δουλεύεις ως προγραμματιστής. Μάλλον ως hobby το κοιτάς, και συνεπώς να μείνεις στο hobby. Λογικό είναι μιας και ο προγραμματισμός είναι ενδιαφέρον και μοδάτος.

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση σου, και τα δυο παίζουν ρόλο. Δεν μπορείς να βασίζεσαι μόνο στο ένα. Θα πάρω αυτά που λες πιο πάνω. Ποιος ο λόγος να πας σε σχολή πληροφορικής ακόμα και αν σου αρέσουν τα μαθήματα του, αν δεν θες να δουλέψεις ως προγραμματιστής?

Πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μέσα σου. Και εγώ ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα δηλαδή δεν ήξερα τι ήθελα ακριβώς, για αυτό διάλεξα την σχολή μου και γενικά μέχρι στιγμής πιστεύω έκανα την σωστή επιλογή.

Επίσης απλά δε μπορώ να με φανταστώ να πρέπει να φοράω συγκεριμένα ρούχα για να πηγαίνω στη δουλειά(σε αυτην την περίπτωση μάλλον κοστούμι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις τιποτα για το τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομιας στο αει? Ειναι καλη σχολη ? Βρισκεις ευκολα δουλεια?
Αν σου αρεσει πηγαινε. Αν θεωρεις οτι τα μαθηματα ειναι ωραια κλπ θα καταφερεις και να τελειωσεις.
Τωρα απο αποκατασταση υπαρχει ξεχωριστο θεμα στο σαιτ.
Αποφοιτοι οικονομκων βγαινουν με τον ντενεκε καθε χρονο μην την ψαχνεις, τα οικονομικα δεν ειναι ιατρικη.
Το αν θα βρεις ευκολα δουλεια , απο οικονομικα-λογιστικη το πιθανοτερο σεναριο ανοιγμα φοροτεχνικου γραφειου δηλ
ελευθερος επαγγελματιας.

γεια σας. ειμαι μαθητης β λυκειου θετικης κατευθυνσης και θα ηθελα βοηθεια και καποιες πληροφοριες για τις σχολες που με ενδιαφερουν. η ιατρικη ειναι μια πολυ ανδιαφερουσα επιστημη και σιγουρα μια σχολη με επαγγελματικη αποκατασταση. η δευτερη επιλογη μου ειναι να σπουδασω φυσικη την οποια βρισκω επισης πολυ ενδιαφερουσα. θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι επιλογες μου μετα το φυσικο και να ακουσω αποψεις για τις σχολες αυτες.
Η Ιατρικη ουτε καν συγκρινεται με αλλες σχολες. Ουτε κατα διανοια. Θελεις αποκατασταση ,χρημα οτι θες.
Η φυσικη ειναι ενα μετριο πτυχιο με στοχο κυριως την εκπαιδευση. Μισθος 560 για νεοδιοριζομενο καθαρα.(μην παει και πιο κατω) . Και ποτε θα μπεις και οταν( καπου στα 45)
Θα εχεις και τα ιδιαιτερα αλλα τετοια κανουν πολλοι. Μηπως θα ηταν καλυτερα αντι για φυσικα να εβαζες κατι αλλο πχ φυσικοθεραπεια η κατι παραιατρικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Η Ιατρικη ουτε καν συγκρινεται με αλλες σχολες. Ουτε κατα διανοια. Θελεις αποκατασταση ,χρημα οτι θες.
Η φυσικη ειναι ενα μετριο πτυχιο με στοχο κυριως την εκπαιδευση. Μισθος 560 για νεοδιοριζομενο καθαρα.(μην παει και πιο κατω) . Και ποτε θα μπεις και οταν( καπου στα 45)
Θα εχεις και τα ιδιαιτερα αλλα τετοια κανουν πολλοι. Μηπως θα ηταν καλυτερα αντι για φυσικα να εβαζες κατι αλλο πχ φυσικοθεραπεια η κατι παραιατρικο;

Για σημερα μιλάμε παντα ή για 40 χρονια πριν?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για σημερα μιλάμε παντα ή για 40 χρονια πριν?:P
Αν καποιοι γιατροι αντιμετωπιζουν σημερα δυσκολιες οι αλλοι κλαδοι εχουν χιλιες φορες χειροτερα προβληματα
θες φυσικοι ,μηχανικοι που χτυπανε μυγες , βοηθοι λογιστων που πεινανε κλπ
Γιατρος και εδω να μην δουλευεις την κοπανας εξω πχ Αγγλια ,Γερμανια.
Δεν εχω δει ποτε γιατρο φτωχο , οτι βγαζει καποιος σε ενα μηνα παραπανω βγαζει ο γατρος την ημερα και μπορει να δηλωνει
απορος στην εφορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν καποιοι γιατροι αντιμετωπιζουν σημερα δυσκολιες οι αλλοι κλαδοι εχουν χιλιες φορες χειροτερα προβληματα
θες φυσικοι ,μηχανικοι που χτυπανε μυγες , βοηθοι λογιστων που πεινανε κλπ
Γιατρος και εδω να μην δουλευεις την κοπανας εξω πχ Αγγλια ,Γερμανια.
Δεν εχω δει ποτε γιατρο φτωχο , οτι βγαζει καποιος σε ενα μηνα παραπανω βγαζει ο γατρος την ημερα και μπορει να δηλωνει
απορος στην εφορια.

Σκέφτεσαι τόσο στερεότυπα όσο σκέφτεται η γιαγιά μου στο χωριό. Ιατροι και Δικηγόροι δεν είναι ποτέ φτωχοί. Πήγαινε μια βόλτα απο τα νοσοκομεία και ρώτα πόσα πέρνουν οι ειδικευόμενοι. Θες να σου πω; Γύρω στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοί δεν βγάζουν πολλά λόγο κρίσης. Σήμερα στην Ελλάδα οι μόνοι γιατροί που βγάζουν λεφτά είναι αυτοί που είναι πανεπιστημιακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αν καποιοι γιατροι αντιμετωπιζουν σημερα δυσκολιες οι αλλοι κλαδοι εχουν χιλιες φορες χειροτερα προβληματα
θες φυσικοι ,μηχανικοι που χτυπανε μυγες , βοηθοι λογιστων που πεινανε κλπ
Γιατρος και εδω να μην δουλευεις την κοπανας εξω πχ Αγγλια ,Γερμανια.
Δεν εχω δει ποτε γιατρο φτωχο , οτι βγαζει καποιος σε ενα μηνα παραπανω βγαζει ο γατρος την ημερα και μπορει να δηλωνει
απορος στην εφορια.

Νομίζω ότι το post σου βρίθει στερεοτυπων! Κι αυτο γιατι ,η " κοπανα" στο εξωτερικό δεν ισχύει μόνο για τους γιατρούς! Ο καθένας εχει τη δυνατότητα να φύγει έξω ,αν το επιθυμεί! Πολλοί μηχανικοί καταφεύγουν στη Γερμανία ,για παράδειγμα,τα τελευταία χρονια.
Ακομα,δεν ειναι ότι κάποιοι γιατροί αντιμετωπίζουν προβλημα! Οι περισσότεροι γιατροί αντιμετωπίζουν! Επαγγελματικά αποκαθίστασαι μετά τα 30 ουσιατικα( και λίγα μπορει να λέω ,βασικα) εφημερίες μένουν απλήρωτες και δεν μιλάω καν για την προοπτική του να δουλεύεις με δικό σου ιατρείο! Εκει,κι αν βαρας μύγες!
Νταξει,γιατροί - ζητιανοι ενδεχομένως δεν υπαρχουν ! Αλλα,μετά απο τόσα χρονια διαβασματος και αγώνα,θεωρώ ότι ενα minimum πόσο για μια αξιοπρεπή επιβίωση θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο! Και σημερα ακομα κι αυτο δεν ειναι δεδομένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Σκέφτεσαι τόσο στερεότυπα όσο σκέφτεται η γιαγιά μου στο χωριό. Ιατροι και Δικηγόροι δεν είναι ποτέ φτωχοί. Πήγαινε μια βόλτα απο τα νοσοκομεία και ρώτα πόσα πέρνουν οι ειδικευόμενοι. Θες να σου πω; Γύρω στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοί δεν βγάζουν πολλά λόγο κρίσης. Σήμερα στην Ελλάδα οι μόνοι γιατροί που βγάζουν λεφτά είναι αυτοί που είναι πανεπιστημιακοί.
Oι Δικηγοροι δεν ειναι ολοι πλουσιοι πολλοι ζουν απο χαρτζηλικια , εχω συγγενεις που ειναι ετσι.
Γιατρος φτωχος δεν υπαρχει εκτος αν ειναι πολυ τιμιος.
Οι ειδικευομενοι που γραφεις παιρνουν σχετικα λιγα γιατι η οικονομια κατερρευσε . Αν πας στη Ρουμανια παιρνουν ακομα πιο
λιγα. Ζουν ομως ολοι απο το μισθο; Δε νομιζω. Εχουν ακουστει διαφορα για κατι φακελακια κλπ γιου νοου.
Φυσικα σε αλλα κρατη πχ Γερμανια δε τους παιρνει γιατι εκει πεφτει πελεκυς.
Τωρα για ιδιωτης ρωτα ποσο παει μια εγχειρηση στη μεση και ποσες κανουν την εβδομαδα , πενηντα χιλιαρικακια το μηνα
βγαζει ενας χειρουργος με ιατρειο θες εγχειρησεις θες επισκεψεις κλπ
Οποτε η ιατρικη ουτε κατα διανοια μπορει να συγκριθει με αλλες σχολες . Μονο μειονεκτημα τα πραγματικα πολλα χρονια
που χρειαζονται για να τελειωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έλεος βρε παιδιά! Από τα 15 σας σκέπτεστε την επαγγελματική αποκατάσταση? Πρώτα-πρώτα υπολογίζετε με βάση τις σημερινές συνθήκες, αλλά όταν θα βγείτε (κάποτε) στην αγορά εργασίας, κατά πάσα βεβαιότητα πολλά θα έχουν αλλάξει, Ύστερα, θα διαλέξετε ένα αντικείμενο που δεν σας αρέσει και θα βρίζετε κάθε φορά που θα πηγαίνεται για δουλειά? Ξανά έλεος! Ακολουθείστε τα όνειρά σας βρε! Επιλέξτε τη σχολή που σας αρέσει και σας γεμίζει και όταν έρθει η ώρα για δουλειά κάτι θα γίνει τότε. (Πάντα γίνεται). Τουλάχιστον, θα είστε ευχαριστημένοι γιατί θα κάνετε αυτό που θέλετε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σκέφτεσαι τόσο στερεότυπα όσο σκέφτεται η γιαγιά μου στο χωριό. Ιατροι και Δικηγόροι δεν είναι ποτέ φτωχοί. Πήγαινε μια βόλτα απο τα νοσοκομεία και ρώτα πόσα πέρνουν οι ειδικευόμενοι. Θες να σου πω; Γύρω στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοί δεν βγάζουν πολλά λόγο κρίσης. Σήμερα στην Ελλάδα οι μόνοι γιατροί που βγάζουν λεφτά είναι αυτοί που είναι πανεπιστημιακοί.

Ντάξει μην το παραχέσουμε, υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ γιατροί που βγάζουν τα κέρατά τους στα ιδιωτικά ιατρεία. Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν πολλές ιατρικές σχολές& οι γιατροί από ρουμανίες και βουλγαρίες, γι αυτό υπάρχουν και φτωχομπινέδες γιατροί. Αλλιώς όλοι φραγκάτοι θα ταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Oι Δικηγοροι δεν ειναι ολοι πλουσιοι πολλοι ζουν απο χαρτζηλικια , εχω συγγενεις που ειναι ετσι.
Γιατρος φτωχος δεν υπαρχει εκτος αν ειναι πολυ τιμιος.
Οι ειδικευομενοι που γραφεις παιρνουν σχετικα λιγα γιατι η οικονομια κατερρευσε . Αν πας στη Ρουμανια παιρνουν ακομα πιο
λιγα. Ζουν ομως ολοι απο το μισθο; Δε νομιζω. Εχουν ακουστει διαφορα για κατι φακελακια κλπ γιου νοου.
Φυσικα σε αλλα κρατη πχ Γερμανια δε τους παιρνει γιατι εκει πεφτει πελεκυς.
Τωρα για ιδιωτης ρωτα ποσο παει μια εγχειρηση στη μεση και ποσες κανουν την εβδομαδα , πενηντα χιλιαρικακια το μηνα
βγαζει ενας χειρουργος με ιατρειο θες εγχειρησεις θες επισκεψεις κλπ
Οποτε η ιατρικη ουτε κατα διανοια μπορει να συγκριθει με αλλες σχολες . Μονο μειονεκτημα τα πραγματικα πολλα χρονια
που χρειαζονται για να τελειωσεις.

Ρε φίλε που τα είδες όλα αυτά;
Ειδικευόμενος να ζητήσει φακελάκι; Για ποιο πράγμα; Που θα σου πάρει την πίεση ή που θα σου αλλάξει την γάζα.
Το θέμα δεν είναι το τιμολόγιο. Το θέμα είναι ότι ο κόσμος πλέον δεν έχει λεφτά για να τις κάνει αυτές τις εχγειρήσεις.
50.000; Αυτό σημαίνει 600.000 τον χρόνο. Σοβαρέψου. Ψάξε λίγο τι λες. Να μου έλεγες 5000 να έλεγα ναι οκ υπάρχουν και τέτοιοι.

Ντάξει μην το παραχέσουμε, υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ γιατροί που έβγαζαν τα κέρατά τους στα ιδιωτικά ιατρεία. Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν πολλές ιατρικές σχολές& οι γιατροί από ρουμανίες και βουλγαρίες, γι αυτό υπάρχουν και φτωχομπινέδες γιατροί. Αλλιώς όλοι φραγκάτοι θα ταν.
Fixed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Oι Δικηγοροι δεν ειναι ολοι πλουσιοι πολλοι ζουν απο χαρτζηλικια , εχω συγγενεις που ειναι ετσι.
Γιατρος φτωχος δεν υπαρχει εκτος αν ειναι πολυ τιμιος.
Οι ειδικευομενοι που γραφεις παιρνουν σχετικα λιγα γιατι η οικονομια κατερρευσε . Αν πας στη Ρουμανια παιρνουν ακομα πιο
λιγα. Ζουν ομως ολοι απο το μισθο; Δε νομιζω. Εχουν ακουστει διαφορα για κατι φακελακια κλπ γιου νοου.
Φυσικα σε αλλα κρατη πχ Γερμανια δε τους παιρνει γιατι εκει πεφτει πελεκυς.
Τωρα για ιδιωτης ρωτα ποσο παει μια εγχειρηση στη μεση και ποσες κανουν την εβδομαδα , πενηντα χιλιαρικακια το μηνα
βγαζει ενας χειρουργος με ιατρειο θες εγχειρησεις θες επισκεψεις κλπ
Οποτε η ιατρικη ουτε κατα διανοια μπορει να συγκριθει με αλλες σχολες . Μονο μειονεκτημα τα πραγματικα πολλα χρονια
που χρειαζονται για να τελειωσεις.

50000 € ??? ναι,ξέρεις εδώ δεν ειναι σαν αυτα που βλέπαμε στο Dr .90210!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ντάξει μην το παραχέσουμε, υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ γιατροί που βγάζουν τα κέρατά τους στα ιδιωτικά ιατρεία. Το πρόβλημα είναι πως υπάρχουν πολλές ιατρικές σχολές& οι γιατροί από ρουμανίες και βουλγαρίες, γι αυτό υπάρχουν και φτωχομπινέδες γιατροί. Αλλιώς όλοι φραγκάτοι θα ταν.
Όχι και φτωχομπινέδες οι γιατροί. :P
Επίσης αρκετοί ξεχνάτε ότι η πλειοψηφία που σπουδάζει ιατρική προέρχεται από ευκατάστατη οικογένεια με ότι συνεπάγεται μετά.;)
Ο γιατρός μέχρι τα 40 του μαζεύει πελατεία,μετά κολυμπάει στα λεφτά.
Τα φακελάκια δίνουν και παίρνουν,φοροδιαφυγή,40-50€ η μια επίσκεψη κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια οι μισθοι του δημοσιου θα πανε ακομα πιο κατω μην το ψαχνετε η Ελλας κατερρευσε οικονομικα και την αιμωδοτουν
Ακομα ο χωρος της ιατρικης δεν ειδε τιποτα . Το προβλημα θα ξεκινησει οταν θα ερχονται εταιρειες ιδιωτων που θα χρησιμοποιουν αποφοιτους Ρουμανους Βουλγαρους και θα τους δινουν 400 ευρα και θα κανουν τουμπες.
Εκει θα πουν πολλοι γιατροι το ψωμι ψωμακι.
Μεχρι τωρα οι φτασμενοι γιατροι εβγαζαν ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ. Εχω εμπειριες σε προσωπικο επιπεδο λογο οικ προσωπου και ειδα πολλα.
Οσο για την αποψη πολλων ''α σπουδασα πολλα χρονια'' αυτο δεν δινει αλλοθι ουτε για φοροδιαφυγη, ουτε για φακελακι
Στη Γερμανια αν ηταν καποιος και ζητουσε φακελακι η δεν εκοβε αποδειξεις του ειχαν παρει τη αδεια και θα τον εκαναν
σερβιτορο. Εκει ομως ο φοβος φυλαει τα ερμα. Αρκουνται στον κρατικο μισθο ολοι και βγαζουν το σκασμο.
Παντως ουδεμια συγκριση της ιατρικης με αλλη επιστημη σε προοπτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top