miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Τι κόλλημα έχετε φάει μερικοί από εδώ μέσα με το όνομα και το κύρος των πανεπιστημίων στο εξωτερικό??έλεος...Μια χαρά ιδρύματα ειναι και το Αριστοτέλειο, και το Καποδιστριακό και όλα...Η επιλογή θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται με βάση κυρίως το πρόγραμμα σπουδών, τις εγκαταστάσεις/υποδομές και το προσωπικό, όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
Τι κόλλημα έχετε φάει μερικοί από εδώ μέσα με το όνομα και το κύρος των πανεπιστημίων στο εξωτερικό??

Πάσχουν από το σύνδρομο «έφαγα αγγούρι στην εαρινή εξεταστική και λόγω ζέστης έπαθα σοκ από σεξουαλική αποχή». :) Γενικά στην Ελλάδα πάσχουν κάποιοι από μια ξενομανία. Ό,τι είναι ξένο είναι και καλό. Αυτή η διαπίστωση φαίνεται όχι μόνο στις σπουδές, αλλά και στην μουσική, στον τρόπο ντυσίματος,...κτλ. Νιώθουν κατώτεροι επειδή είναι Έλληνες. Θεωρούν κατώτερο το Καποδιστριακό ή το Πατρών επειδή δεν λέγεται Metropolitan University of ή Federal University of μπλα μπλα..δηλ., δεν ακούγεται το αγγλικό σε πρώτο επίπεδο! Ενώ φυσικά, αγνοούν παντελώς την ακαδημαϊκή θέση του συγκεκριμένου Ιδρύματος διεθνώς, μέσω δημοσιεύσεων, μελών ΔΕΠ, ερευνητικών δράσεων,...κτλ. Ένα Παν/κό Τμήμα ή Τμήμα ΤΕΙ (ή ΑΤΕΙ), θα πρέπει να επιλέγεται κυρίως με ένα κριτήριο: αυτογνωσία, ωριμότητα και θέληση για σπουδές. Τα υπόλοιπα έπονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απ ο,τι γνωριζω απο καθηγητες γενικα το Καποδιστριακο δεν εχει και την καλυτερη φημη στο εξωτερικο...Το αριστοτελειο ομως εχει καλο ονομα
Πέφτω από τα σύννεφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το Καποδιστριακό ΓΕΝΙΚΑ δεν έχει την καλύτερη φήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω -. Το θέμα είναι πως λατρεύω τα φιλολογικά αλλά δε θέλω να γίνω καθηγήτρια ή να κάνω ιδιαίτερα Σκεφτόμουν πως θα πάω αυτό που μου αρέσει και αργότερα ό,τι γίνει, θα ασχοληθώ με επιχειρήσεις - έχουμε και οικογενειακή-. Σκέφτομαι επίσης τη συγγραφή -και η Φιλολογία είναι μια σχολή που μπορεί να με βοηθήσει- αλλά φυσικά κανείς δε ζει απ' αυτό. Από την άλλη, σήμερα που κάποιος μου είπε για πολλοστή φορά ότι κάνω λάθος που πάω φιλολογία, σκέφτηκα τη νομική - ο δικαστικός κλάδος με είχε απασχολήσει και παλαιότερα ως προοπτική-. Το ξέρω ότι είμαι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας για οριστικοποίηση των μηχανογραφικών και εκεί που έλεγα Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, τώρα λέω Νομική ή Φιλολογία? Είμαι τελείως καμένη..:/::/::/::hmm::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω -. Το θέμα είναι πως λατρεύω τα φιλολογικά αλλά δε θέλω να γίνω καθηγήτρια ή να κάνω ιδιαίτερα Σκεφτόμουν πως θα πάω αυτό που μου αρέσει και αργότερα ό,τι γίνει, θα ασχοληθώ με επιχειρήσεις - έχουμε και οικογενειακή-. Σκέφτομαι επίσης τη συγγραφή -και η Φιλολογία είναι μια σχολή που μπορεί να με βοηθήσει- αλλά φυσικά κανείς δε ζει απ' αυτό. Από την άλλη, σήμερα που κάποιος μου είπε για πολλοστή φορά ότι κάνω λάθος που πάω φιλολογία, σκέφτηκα τη νομική - ο δικαστικός κλάδος με είχε απασχολήσει και παλαιότερα ως προοπτική-. Το ξέρω ότι είμαι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας για οριστικοποίηση των μηχανογραφικών και εκεί που έλεγα Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, τώρα λέω Νομική ή Φιλολογία? Είμαι τελείως καμένη..:/::/::/::hmm::eek:
Κατά τη γνώμη μου το σωστό είναι αυτό που εσύ θέλεις. Αφού αγαπάς τη Φιλολογία ακολούθησε αυτό. Εξάλλου έχει πληθώρα επιλογών. ;)
Σχετικά με τη Νομική. Λίγοι το καταλαβαίνουν, αλλά τα νομικά επαγγέλματα, ελέω κρίσης,έχουν πεθάνει. Επίκειται άνοιγμα και όλα είναι ανοιχτά. Όσο για το δικαστικό κλάδο, έχει πολύ δύσκολες εξετάσεις. Ακόμη και αν επιτύχεις, είσαι στον αέρα για κάποιο χρονικό διάστημα. Κλείνοντας, κατά βάση προτιμούν άνδρες δικαστικούς. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω -. Το θέμα είναι πως λατρεύω τα φιλολογικά αλλά δε θέλω να γίνω καθηγήτρια ή να κάνω ιδιαίτερα Σκεφτόμουν πως θα πάω αυτό που μου αρέσει και αργότερα ό,τι γίνει, θα ασχοληθώ με επιχειρήσεις - έχουμε και οικογενειακή-. Σκέφτομαι επίσης τη συγγραφή -και η Φιλολογία είναι μια σχολή που μπορεί να με βοηθήσει- αλλά φυσικά κανείς δε ζει απ' αυτό. Από την άλλη, σήμερα που κάποιος μου είπε για πολλοστή φορά ότι κάνω λάθος που πάω φιλολογία, σκέφτηκα τη νομική - ο δικαστικός κλάδος με είχε απασχολήσει και παλαιότερα ως προοπτική-. Το ξέρω ότι είμαι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας για οριστικοποίηση των μηχανογραφικών και εκεί που έλεγα Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, τώρα λέω Νομική ή Φιλολογία? Είμαι τελείως καμένη..:/::/::/::hmm::eek:

Γιατί τόση απαισιοδοξία; Γιατί τόσο στεγανές απόψεις; Κοπέλα μου, έχεις ιδέα σε τι εποχές ζούμε; Για ποια νομική καριέρα μας μιλάς; :confused: Μήπως ζεις σε άλλο πλανήτη; ΟΛΕΣ οι επιστήμες αντιμετωπίζουν κρίση στον τομέα επαγγέλματος. Απλά εδώ στο ischool οι περισσότεροι έχουν μπερδέψει την βούρτσα με την... μετά συγχωρήσεως. :hmm:Μιλάνε για επιστήμες, τις κατατάσσουν επαγγελματικά ή επιστημονικά, μιλάνε για κύρος τίτλου επιστήμης,...ότι να 'ναι Χαράλαμπε. :worry: Για συνέλθετε λίγο. Ο μικρός πρίγκιπας είναι μόνο ένα παραμύθι, όχι η ζωή. Στην ζωή Διώνη, τίποτε δεν είναι εξασφαλισμένο. Γενικά μην ακούς κανέναν για τις επιλογές αλλά μόνο την διαίσθησή σου. Εσύ ξέρεις πόσα απίδια πιάνεις. Τι δυνάμεις έχεις. Τι μυαλό έχεις. Αν το αξιοποιείς σωστά ή λάθος κτλ. Ο καθένας απλά πετάει μια αρλούμπα. Δωρεάν είναι. Απλά το "κόστος" εφαρμογής θα το πληρώσει όποιος ακούσει την αρλούμπα. Προσωπικά αν είχα ακούσει γνώμες άλλων, δεν θα σπούδαζα αυτό που σπουδάζω ή γενικά μπορεί να μην σπούδαζα και καθόλου, επειδή σχεδόν όλοι μου λένε ότι θα μείνω άνεργος. Μήπως να πάω σε μοναστήρι για να μην έχω πρόβλημα ανεργίας; :worry:

Βαρέθηκα να ακούω μαλακίες από τρίτους. Οι τρίτοι ας λύσουν τα δικά τους προβλήματα πρώτα. :) Οι επιστήμες δεν επιλέγονται με λογική "μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω". Αυτή είναι μια αποτυχημένη λογική επιλογών στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate_gka

Νεοφερμένος

Η kate_gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
βασικα αν μπεις σε μια σχολη τη βγαζεις!αυτο να το ξερεις.
επιπλεον πρεπει να διαλεξεις αν σ αρεσουν περισσοτερο τα θεωρητικα η τα θετικα μαθηματα!
μετα δες ποιο σ φαινεται πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου.πως φανταζεσαι τον ευατο σου σε 10 χρονια?δασκαλα η δικηγορο?

Γιατί τόση απαισιοδοξία; Γιατί τόσο στεγανές απόψεις; Κοπέλα μου, έχεις ιδέα σε τι εποχές ζούμε; Για ποια νομική καριέρα μας μιλάς; :confused: Μήπως ζεις σε άλλο πλανήτη; ΟΛΕΣ οι επιστήμες αντιμετωπίζουν κρίση στον τομέα επαγγέλματος. Απλά εδώ στο ischool οι περισσότεροι έχουν μπερδέψει την βούρτσα με την... μετά συγχωρήσεως. :hmm:Μιλάνε για επιστήμες, τις κατατάσσουν επαγγελματικά ή επιστημονικά, μιλάνε για κύρος τίτλου επιστήμης,...ότι να 'ναι Χαράλαμπε. :worry: Για συνέλθετε λίγο. Ο μικρός πρίγκιπας είναι μόνο ένα παραμύθι, όχι η ζωή. Στην ζωή Διώνη, τίποτε δεν είναι εξασφαλισμένο. Γενικά μην ακούς κανέναν για τις επιλογές αλλά μόνο την διαίσθησή σου. Εσύ ξέρεις πόσα απίδια πιάνεις. Τι δυνάμεις έχεις. Τι μυαλό έχεις. Αν το αξιοποιείς σωστά ή λάθος κτλ. Ο καθένας απλά πετάει μια αρλούμπα. Δωρεάν είναι. Απλά το "κόστος" εφαρμογής θα το πληρώσει όποιος ακούσει την αρλούμπα. Προσωπικά αν είχα ακούσει γνώμες άλλων, δεν θα σπούδαζα αυτό που σπουδάζω ή γενικά μπορεί να μην σπούδαζα και καθόλου, επειδή σχεδόν όλοι μου λένε ότι θα μείνω άνεργος. Μήπως να πάω σε μοναστήρι για να μην έχω πρόβλημα ανεργίας; :worry:

Βαρέθηκα να ακούω μαλακίες από τρίτους. Οι τρίτοι ας λύσουν τα δικά τους προβλήματα πρώτα. :) Οι επιστήμες δεν επιλέγονται με λογική "μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω". Αυτή είναι μια αποτυχημένη λογική επιλογών στη ζωή.


τι σπουδασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
βασικα αν μπεις σε μια σχολη τη βγαζεις!αυτο να το ξερεις.
επιπλεον πρεπει να διαλεξεις αν σ αρεσουν περισσοτερο τα θεωρητικα η τα θετικα μαθηματα!
μετα δες ποιο σ φαινεται πιο κοντα στα ενδιαφεροντα σου.πως φανταζεσαι τον ευατο σου σε 10 χρονια?δασκαλα η δικηγορο?

LOLWUT? Εχεις ιδεα τι ποσοστο παραταει τις σπουδες του λογω δυσκολιας? .Αστο. (αναφερομαι σε "θετικες" σχολες για θεωρητικες δεν ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
βασικα αν μπεις σε μια σχολη τη βγαζεις!αυτο να το ξερεις.

μιλάς εκ πείρας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μα το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς. Μου αρέσει πάρα πολύ η φιλολογία ως αντικείμενο και μόρφωση αλλά όχι τόσο το επάγγελμα της καθηγήτριας -ενώ μου αρέσει το επάγγελμα της δασκάλας , γιατί έχει να κάνει με μικρότερα παιδιά-. Από την άλλη, η Νομική πιστεύω ότι προσφέρει σήμερα περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης και μου αρέσει περισσότερο ως επάγγελμα. :hmm: Πάντως οι περισσότεροι καθηγητές συμφωνούν ότι το μέλλον ενός φιλολόγου δεν είναι και τόσο ευοίωνο σήμερα... Τέλος, κανένα επάγγελμα δεν εγγυάται φυσικά αποκατάσταση, κάποια όμως προσφέρουν σε όσους τα κυνηγάνε περισσότερες ευκαιρίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μα το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς. Μου αρέσει πάρα πολύ η φιλολογία ως αντικείμενο και μόρφωση αλλά όχι τόσο το επάγγελμα της καθηγήτριας -ενώ μου αρέσει το επάγγελμα της δασκάλας , γιατί έχει να κάνει με μικρότερα παιδιά-. Από την άλλη, η Νομική πιστεύω ότι προσφέρει σήμερα περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης και μου αρέσει περισσότερο ως επάγγελμα. :hmm: Πάντως οι περισσότεροι καθηγητές συμφωνούν ότι το μέλλον ενός φιλολόγου δεν είναι και τόσο ευοίωνο σήμερα... Τέλος, κανένα επάγγελμα δεν εγγυάται φυσικά αποκατάσταση, κάποια όμως προσφέρουν σε όσους τα κυνηγάνε περισσότερες ευκαιρίες..

Αυτές τις φιλολογικές ενασχολήσεις θα μπορούσες να τις κάνεις και σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο,σαν χόμπυ.Ας πούμε και εμένα μου αρέσει τρελά η ιστορία,αλλά νομική δήλωσα.Αφού σου αρέσει το επάγγελμα της δασκάλας γιατί δεν πας παιδαγωγικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μα το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς. Μου αρέσει πάρα πολύ η φιλολογία ως αντικείμενο και μόρφωση αλλά όχι τόσο το επάγγελμα της καθηγήτριας -ενώ μου αρέσει το επάγγελμα της δασκάλας , γιατί έχει να κάνει με μικρότερα παιδιά-. Από την άλλη, η Νομική πιστεύω ότι προσφέρει σήμερα περισσότερες ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης και μου αρέσει περισσότερο ως επάγγελμα. :hmm: Πάντως οι περισσότεροι καθηγητές συμφωνούν ότι το μέλλον ενός φιλολόγου δεν είναι και τόσο ευοίωνο σήμερα... Τέλος, κανένα επάγγελμα δεν εγγυάται φυσικά αποκατάσταση, κάποια όμως προσφέρουν σε όσους τα κυνηγάνε περισσότερες ευκαιρίες..
Φιλολογικο δε σημαίνει μόνο καθηγητηλίκι. Έχει πληθώρα προοπτικων, όρεξη να έχεις. Ανέφερες ότι σε ενδιαφέρει η συγγραφή. Αυτή είναι κατάλληλη σχολή καθώς ασχολείται με τη γλώσσα. Επειδή υπάρχει οικογενειακή επιχείρηση, φρονώ είσαι αποδεσμευμένη από το άγχος της αποκατάστασης ως εκπαιδευτικού.
Όμως αν σου αρέσει η επαφή με τα μικρά παιδιά, τότε γιατί δε δηλώνεις Παιδαγωγικό; Είναι εξίσου καλό πτυχίο με του Φιλολογικού. Ειδικά με ένα καλό μεταπτυχιακό διευρύνεις τις προοπτικές σου. Ενδεικτικά αναφέρω την ειδική αγωγή.
Θεωρητικά η Νομική έχει προοπτικές, όμως στην πράξη το πράγμα στραβώνει. Ειδικά εν μέσω κρίσης. Σε κάθε περίπτωση αυτή η σχολή απαιτεί τρομερές θυσίες από μέρους σου, με αμφίβολα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φιλολογικο δε σημαίνει μόνο καθηγητηλίκι. Έχει πληθώρα προοπτικων, όρεξη να έχεις. Ανέφερες ότι σε ενδιαφέρει η συγγραφή. Αυτή είναι κατάλληλη σχολή καθώς ασχολείται με τη γλώσσα. Επειδή υπάρχει οικογενειακή επιχείρηση, φρονώ είσαι αποδεσμευμένη από το άγχος της αποκοκατάστασης ως εκπαιδευτικού.
Όμως αν σου αρέσει η επαφή με τα μικρά παιδιά, τότε γιατί δε δηλώνεις Παιδαγωγικό; Είναι εξίσου καλό πτυχίο με του Φιλολογικού. Ειδικά με ένα καλό μεταπτυχιακό διευρύνεις τις προοπτικές σου. Ενδεικτικά αναφέρω την ειδική αγωγή.
Θεωρητικά η Νομική έχει προοπτικές, όμως στην πράξη το πράγμα στραβώνει. Ειδικά εν μέσω κρίσης. Σε κάθε περίπτωση αυτή η σχολή απαιτεί τρομερές θυσίες από μέρους σου, με αμφίβολα αποτελέσματα.

Ωραίο το επάγγελμα της δασκάλας αλλά δεν εμβαθύνει σε κάποια επιστήμη, μαθαίνεις λίγο απ' όλα:D. Οικογενειακή επιχείρηση υπάρχει -κατά κάποιον τρόπο- αλλά το θέμα είναι να διατηρηθεί και να αναπτυχθεί. Μη φανταστείς ότι είμαστε και τίποτα Ωνάσηδες, περισσότερο ανεκμετάλλευτη - λόγω ατυχών οικογενειακών συγκυριών- περιουσία έχουμε, παρά έτοιμη επιχείρηση. Απλά δεν ήθελα να επεκταθώ στο μήνυμά μου και το ανέφερα έτσι. Έτοιμη δουλειά του μπαμπά, αν αυτό άφησα να εννοηθεί, δεν υπάρχει. Και πάντα εν μέσω κρίσης τα επιχειρηματικά ανοίγματα είναι και λίγο ρίσκο. Πάντως, δε θέλω και να βρεθώ μετά από μερικά χρόνια με ένα πτυχίο και μερικά μεταπτυχιακά στο χέρι και κανένα φως στο τούνελ... Μου αρέσει η συγγραφή, σίγουρα θα το επιχειρήσω κάποτε, αλλά ως χόμπι, δεν περιμένω να ζήσω από αυτό... Τώρα τη Νομική ,όπως προανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα, την είχα σκεφτεί και παλιότερα με την προοπτική να ακολουθήσω το δικαστικό κλάδο ή να γίνω συμβολαιογράφος. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν πολλά, πχ για χρόνια έλεγα ότι θα γίνω παιδοψυχολόγος. Απ' όλα προτιμώ τη φιλολογία ως γνωστικό αντικείμενο, αλλά ως επάγγελμα δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω -. Το θέμα είναι πως λατρεύω τα φιλολογικά αλλά δε θέλω να γίνω καθηγήτρια ή να κάνω ιδιαίτερα Σκεφτόμουν πως θα πάω αυτό που μου αρέσει και αργότερα ό,τι γίνει, θα ασχοληθώ με επιχειρήσεις - έχουμε και οικογενειακή-. Σκέφτομαι επίσης τη συγγραφή -και η Φιλολογία είναι μια σχολή που μπορεί να με βοηθήσει- αλλά φυσικά κανείς δε ζει απ' αυτό. Από την άλλη, σήμερα που κάποιος μου είπε για πολλοστή φορά ότι κάνω λάθος που πάω φιλολογία, σκέφτηκα τη νομική - ο δικαστικός κλάδος με είχε απασχολήσει και παλαιότερα ως προοπτική-. Το ξέρω ότι είμαι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας για οριστικοποίηση των μηχανογραφικών και εκεί που έλεγα Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, τώρα λέω Νομική ή Φιλολογία? Είμαι τελείως καμένη..:/::/::/::hmm::eek:

Φαντάσου τον εαυτο σου σα καθηγητρια και δικηγορο και αποφασισε. Απλα εγω θα σταθω σε 2-3 σημεια του ποστ σου.
1. Το οτι υπαρχει οικογενειακη επιχειρηση ΔΕΝ πρεπει να επηρεασει τις αποφασεις σου (δν νομιζω να το κανει, αλλα το επισημαινω).
2. Η συγγραφη ειναι ανεξαρτητη της φιλολογιας -πολυ καλοι γιατροι και δικηγοροι γραφουν αν θες να ξερεις. Αλλα αφου σε ενδιαφερει η συγγραφη, σκεψου και αυτο: Σε ποιο απο τα 2 επαγγελματα θα εχεις τα περισσοτερα ερεθισματα για να γραφεις? Ως καθηγητρια, με τις εμπειριες των μαθητων σου, ή ως δικηγορος/δικαστικος με τις -περιεργες- εμπειριες των πελατων σου και με ο.τι ακους απο συναδερφους σου? (Εγω ψηφιζω το 2ο, αλλα ειναι υποκειμενικη αποψη).
3. Αφου η πεπατημενη επαγγ. αποκατασταση των φιλολογων δε σε ενδιαφερει, γιατι να στραφεις σε αβατα μονοπατια ή να κανεις κατι που δεν ειναι συναφες?

Απ ο.τι καταλαβες, εγω σε αυτο το διλημμα γερνω προς τη Νομικη. Η μαμα μου ειναι δικηγορος και η θεια μου φιλολογος, η θεια μου εχει πιο ευκολη επαγγ. αποκατασταση, αλλα οπως ειπες δε σε ενδιαφερει ιδιαιτερα το καθηγητηλικι ή τα ιδιαιτερα. Η μαμα μου ηταν ανεξαρτητη επαγγελματιας (αλλο προσον αυτο: χωρις το δημοσιο πανω απο το κεφαλι σου-που γυρναει και μπουμερανγκ αν εχεις αναδουλειες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά, σήμερα στα ξαφνικά εκεί που καθόμουν μου μπήκε η ιδέα για Νομική - την πιάνω -. Το θέμα είναι πως λατρεύω τα φιλολογικά αλλά δε θέλω να γίνω καθηγήτρια ή να κάνω ιδιαίτερα Σκεφτόμουν πως θα πάω αυτό που μου αρέσει και αργότερα ό,τι γίνει, θα ασχοληθώ με επιχειρήσεις - έχουμε και οικογενειακή-. Σκέφτομαι επίσης τη συγγραφή -και η Φιλολογία είναι μια σχολή που μπορεί να με βοηθήσει- αλλά φυσικά κανείς δε ζει απ' αυτό. Από την άλλη, σήμερα που κάποιος μου είπε για πολλοστή φορά ότι κάνω λάθος που πάω φιλολογία, σκέφτηκα τη νομική - ο δικαστικός κλάδος με είχε απασχολήσει και παλαιότερα ως προοπτική-. Το ξέρω ότι είμαι 2 μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας για οριστικοποίηση των μηχανογραφικών και εκεί που έλεγα Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, τώρα λέω Νομική ή Φιλολογία? Είμαι τελείως καμένη..:/::/::/::hmm::eek:


ενταξει θα στο εχουν πει πολλοι αυτο εδω μεσα....λοιπον μια ειναι η ουσια....τι σου αρεσει? με τι εχεις κολημα? φιλολογικα? φιλολογικα....εγω την επαθα καπως ετσι φετοσ...ψυχολογια=λατρεια....εναλλακτικη λυση φιλεναδα εχεις?ειπα στον εαυτο μου...βρηκα το τει κοινωνικης εργασιας...ωραιαααα!ελα ομως που εβγαλα κοντα 17 και επεσαν ολοι απο πανω μου και να μου λενε κριμα ειναι με 17 να πας τει...το σκεφτηκα 2 μερες? και μετα το δηλωσα...το ειχα ψαξει παρα πολυ ειχα αποφασισει οτι αυτο θελω και αυτο θα κανω....αν αγαπας αυτο που κανεις εισαι και καλος...και αν εισαι καλος δεν χανεσαι...εγω αυτο πιστευω...και ευτυχως που με επηρεασαν μονο για 2 μερες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
θεωρω πως για να τελειωσει καποιος τη νομικη πρεπει πραγματικα να το θελει και να του αρεσει μιας και πιστευω πως ειναι απο τις πιο δυσκολες σχολες και επειτα δουλειες, και αν δεν εισαι σιγουρη πως θες να ασχοληθεις με κατι τετοιο, καλυτερα να μην το σκεφτεσαι καν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Val-Eirinaios

Νεοφερμένος

Ο Val-Eirinaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι καινούριος εδώ, λέγομαι Βαλάντης και κατοικώ στα Τρίκαλα Θεσσαλίας. Φέτος τελείωσα την τρίτη λυκείου. Στο μηχανογραφικό μου δήλωσα τις ιατρικές, φαρμακευτικές, ευελπίδων, φυσικοθεραπεία και έπειτα διάφορες καθηγητικές σχολές όπως βιολογικό, χημικό, φυσικό. Πείτε μου κάποιος αν έκανα καλή επιλογή για την προτίμηση της φυσικοθεραπείας και αν υπάρχει κάποιος που επιθυμεί να πάει εκεί!(πρώτη επιλογή Θεσσαλονίκη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
καλησπέρα, λοιπόν ήμουν σχεδόν αποφασισμένος ότι θέλω στρατιωτικές σχολές και μάλιστα είχα καταλήξει και στο ποιέες είναι αυτές.... ένας καθηγητής μου σήμερα όμως μου έβαλε αμφιβολίες για το αν είναι πραγματικά αυτό που θέλω!

όποτε θα ήθελα να μου προτείνεται μερικές σχολές!
να σας πω ότι είμαι θετική, μου αρέσει πολύ η φυσική η χημεία κ μαθηματικα, θα μου άρεσε κάτι σε μηχανολογία ίσος γενικά κάτι που έχει σχέση με τεχνολογία και φυσικοχημεία! ίσοσ φαίνεται λίγο ανευθυνο αλλά απλά θέλω να ακούσω απόψεις για να το ψάξω μετα περισσότερο! ευχαριστώ! ααα και μην τσιγκουνευτήτε τα μόρια στις σχολές! ευελπιστώ ότι θα γράψω καλα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σε ποιες πολεις ενδιαφερεσαι να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top