zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η μυτιλήνη δεν είναι σε καμία περίπτωση πληροφορική.Πιο πολύ σε ΜΜΕ μοιάζει:P
Επαγγελματικες προοπτικες :
Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, οι οποίοι ορίζονται ως πτυχιούχοι “Πολιτισμικής Πληροφορικής”, έχουν ως κύρια επαγγελματική ενασχόληση τη Σχεδίαση και την Ανάπτυξη Λογισμικού, Εφαρμογών Πολυμέσων και Ψηφιακών Οπτικοακουστικών Προϊόντων, για την παραγωγή, προβολή, διαχείριση και εκπαιδευτική αξιοποίηση της Πολιτιστικής Πληροφορίας.
Η ανάγκη αξιοποίησης της πολιτιστικής πολυγλωσσικής πολυμορφίας της Ευρώπης έχει αυξήσει το ενδιαφέρον των ελληνικών και ευρωπαϊκών φορέων για την παραγωγή και διακίνηση ψηφιακού περιεχομένου. Τόσο κρατικοί φορείς, όσο και ιδιωτικοί οργανισμοί και επιχειρήσεις, στρέφονται στο διαδίκτυο και ψηφιοποιούν πολιτιστικά δεδομένα με στόχο την αξιοποίησή τους από την παγκόσμια αγορά.
Ειδικότερα, οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να απασχοληθούν, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες και τεχνικούς, στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα για την εφαρμογή των τεχνολογιών της πληροφορικής σε σύγχρονα γνωστικά πεδία, όπως αυτά που ορίζουν η Μουσειολογία, η Εκπαιδευτική Τεχνολογία και Διαπολιτισμική Επικοινωνία, οι Ψηφιακές Οπτικοακουστικές Τέχνες και η Πολιτιστική Αναπαράσταση με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών.


Οι πτυχιούχοι Πολιτισμικοί Πληροφορικοί μπορούν να ασχοληθούν με:
  • Σχεδίαση διαδραστικών και δικτυακών πολυμεσικών εφαρμογών
  • Σχεδίαση και ανάπτυξη πληροφοριακών συστημάτων και λογισμικού για εφαρμογές πολυμέσων
  • Ανάπτυξη και διαχείριση ψηφιακών οπτικοακουστικών προϊόντων
  • Σχεδίαση, οργάνωση και υλοποίηση ψηφιακών εκπαιδευτικών προγραμμάτων
  • Σχεδίαση πληροφοριακών συστημάτων και λογισμικού για εφαρμογές που σχετίζονται με τη διαχείριση συλλογών (μουσεία, πινακοθήκες, αίθουσες τέχνης, και άλλους φορείς με σχετικά ενδιαφέροντα)
  • Επιμόρφωση και υποστήριξη επαγγελματιών του πολιτισμού και της εκπαίδευσης για την υιοθέτηση και αξιοποίηση των παραπάνω εφαρμογών στο έργο τους
  • Σκηνοθεσία, επεξεργασία και σύνθεση ψηφιακών δεδομένων για τη δημιουργία βίντεο, animation και κινούμενης εικόνας
  • Σχεδίαση και επεξεργασία γραφικών και κινουμένων σχεδίων για διαδραστικές εφαρμογές πολυμέσων
  • Διοργάνωση εκθέσεων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων και άλλων εκδηλώσεων σε μουσεία και συναφείς πολιτιστικούς οργανισμούς.
  • Αποδελτίωση και οργάνωση αρχειακού υλικού με χρήση Η/Υ και δημιουργία Βάσεων Δεδομένων
  • Εκπόνηση μελετών για τη δημιουργία πολιτιστικών δράσεων, οργανισμών και νέων μουσείων
  • Μάρκετινγκ, διοίκηση και στρατηγικές επικοινωνίας πολιτιστικών φορέων και οργανισμών
Οι Πολιτισμικοί Πληροφορικοί μπορούν να απασχοληθούν σε φορείς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα και ειδικότερα:
  • Στο δημόσιο τομέα ως καθηγητές πληροφορικής (ΠΕ19)
  • Στον ιδιωτικό τομέα, σε διάφορα εκπαιδευτικά ιδρύματα ή εκπαιδευτικούς φορείς
  • Στην τεχνική και επαγγελματική κατάρτιση για τη διδασκαλία αντικειμένων της ειδικότητάς τους, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις
  • Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, ως μόνιμοι ή συμβασιούχοι συνεργάτες σε θεματικές που αφορούν την πολιτιστική προβολή με τη χρήση εφαρμογών Η/Υ
  • Σε εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην παραγωγή και διάδοση ψηφιακού πολιτιστικού περιεχομένου και συναφών εφαρμογών λογισμικού
  • Σε διαφημιστικές εταιρείες
  • Σε τμήματα μάρκετινγκ εταιρειών και οργανισμών
  • Σε εταιρείες και οργανισμούς παραγωγής οπτικοακουστικού υλικού
  • Σε εταιρείες post-production για επεξεργασία βίντεο, παραγωγή animation, δυσδιάστατων (2D) και τρισδιάστατων (3D) γραφικών
  • Σε οργανισμούς και εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο χώρο των ηλεκτρονικών εκδόσεων
  • Σε οργανισμούς και ιδρύματα που διαχειρίζονται πολιτιστικά αγαθά (μουσεία, πολιτιστικά ιδρύματα, πολιτιστικές επιχειρήσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης, κ.ο.κ.).
  • Σε εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού
https://www.ct.aegean.gr/el/career-opport

:P;)

Παντως,εχω ακουσει οτι ειναι καλη σχολη,εδω https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4583447 μαλιστα αναφερουν κατι σχετικο στα ΝΕΑ
Μπορεί κάποιος που του αρέσει η Πληροφορική και ό,τι σχετίζεται με τις νέες τεχνολογίες αλλά δεν έχει υψηλή βαθμολογία να επιτύχει την είσοδό του σε ένα τμήμα που θα καλύπτει αυτά τα ενδιαφέροντά του και θα έχει πρόσβαση στην αγορά εργασίας; Η απάντηση είναι «ναι» και αφορά, ανάμεσα σε άλλα, το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου (Μυτιλήνη), που έχει και τα τρία χαρακτηριστικά: α. Νέο, μοντέρνο τμήμα νέων τεχνολογιών καθώς ουσιαστικά είναι Πολιτισμικής Πληροφορικής (συνδέει τις πολιτισμικές σπουδές με τις τεχνολογίες πληροφορικής και πολυμέσων) β. Από τα πρόσφατα στοιχεία φαίνεταο ότι το μεγαλύτερο τμήμα των αποφοίτων του έχει ενταχθεί στην αγορά εργασίας ή συνεχίζει σπουδές σε μεταπτυχιακά τμήματα, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό (Ευρώπη, ΗΠΑ). γ. Μπορεί να το δηλώσουν υποψήφιοι από τα Επιστημονικά Πεδία 1ο και 4ο και το... μυστικό είναι ότι έχει- ακόμη- αρκετά χαμηλές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε ποια ειναι η καλυτερη φιλοσοφικη σχολη στην ελλαδα.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Επαγγελματικες προοπτικες :

https://www.ct.aegean.gr/el/career-opport

:P;)

Παντως,εχω ακουσει οτι ειναι καλη σχολη,εδω https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4583447 μαλιστα αναφερουν κατι σχετικο στα ΝΕΑ

Όλα αυτά θεωρητικά πάντα να ξηγιόμαστε δηλαδή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λιακο, γιατι εισαι τοσο καχυποπτος αγορι μου?? Το γεγονος οτι μπορουν να εργαστουν ως καθηγητες πληροφορικης (ΠΕ19) το γνωριζω κι εγω!! Ειναι μια πολλη καλη σχολη, που σου δινει αρκετες επαγγελματικες διεξοδους... Ας ηταν στην Αθηνα και θα βλεπατε ποσο θα εφτανε η βαση της;)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα. Είμαι μεταξυ παιδαγωγικού δημοτικής Πάτρας και νηπιαγωγών Πάτρας. Δεδομένου ότι ύστερα από 4-5 χρόνια και οι δάσκαλοι πλεόν δε θα έχουν καμία απορρόφηση όπως και οι νηπιαγωγοί άρα σίγουρα θα δώσω ΑΣΕΠ δεν ξέρω ποια σχολή να διαλέξω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!

Εχω ηδη ενα πτυχιο και τωρα μετα απο χρονια εδωσα ξανα πανελληνιες και σκεφτομαι αναμεσα στα ΤΕΙ λογοθεραπειας, εργοθεραπειας και διαιτολογιας που τα πιανω σιγουρα.

Ξερει καποιος απο εσας την δυσκολια της καθε σχολης απο αυτες? Αλλα πανω απο ολα τι επαγγελματικες επιλογες εχουν?

Επειδη εχω ηδη ενα πτυχιο, δε θα ηθελα να αφιερωσω τα επομενα 4 χρονια σε κατι που δε θα μπορεσω να αξιοποιησω πουθενα. Ευχαριστω για τον κοπο σας!
Μπορείς να δεις και στα:
ΤΕΙ Λογοθεραπείας
ΤΕΙ Εργοθεραπείας
Τ.Ε.Ι. Λογοθεραπείας ή Εργοθεραπείας


https://ischool.e-steki.gr/σχολές-τμήματα/τ-ε-ι-διατροφής-και-διαιτολογίας-απορίες-80103/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
SOS SOS SOS
Σε 3 μέρες πρέπει οπωσδήποτε να έχω οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό μου. Έχω αποφασίσει φιλολογία αλλά κολλάω στην πόλη. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει έγκυρα ποιό είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο, της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης? Θα ήθελα να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν με βεβαιότητα και να μη λάβουν υπόψη άλλους παράγοντες π.χ φοιτητική ζωή κλπ. Έχω πάρει κάποιες γνώμες αλλά το δίλημμα παραμένει και πρέπει να αποφασίσω ΑΜΕΣΑ.:hmm::/: Όποιος έχει κάτι να πει ας το πει τώρα. Αν δεν το πει μέχρι την Τρίτη να σωπάσει για πάντα...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoletta9

Νεοφερμένος

Η Νικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLPPPPPPPP....Παιδαγωγικό ή φιλολογία??????????:hmm:;):( Μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα του παιδαγωγικού αλλά δεν ξέρω κιόλας..;) Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLPPPPPPPP....Παιδαγωγικό ή φιλολογία??????????:hmm:;):( Μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα του παιδαγωγικού αλλά δεν ξέρω κιόλας..;) Τι λέτε?
Παιδαγωγικο;)Ακολουθα το δρομο της καρδιας σου κ δε θα χασεις:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Βρεφονηπιοκομιας στα Γιαννενα ή τεφαα Θεσσαλονικη ή νοσηλευτικη Θεσσαλονικη ή διατροφης διαιτολογιας Σητεια - Καρδιτσα ????
Αυτα ειναι τα 3 βασικα που κοιταζω...μαρεσει βεβαια περισσοτερο το βρεφονηπιοκομων αλλα ειναι Γιαννενα....9α 9ελα να ταν Θεσσαλονικη αλλα ειμαι 900 μορια κατω απο τις περσινες βασεις (εβγαλα 14.000 στο 1ο και 13.500 στο 3ο)
Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ .. τι να δηλωσω πρωτα κοινωνιολογια η νοσηλευτικη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης? Δεν μπορώ να αποφασίσω, κανείς δεν μπορεί να αποφασίσει για εμένα. Δεν ξέρω τί να κάνω:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Φιλολογία Αθήνας ή Θεσσαλονίκης? Δεν μπορώ να αποφασίσω, κανείς δεν μπορεί να αποφασίσει για εμένα. Δεν ξέρω τί να κάνω:(:(:(
Εχεις ακομα μερικες μερες για να το σκεφθεις!(ειδες το Υπουργειο σε σκεφθηκε). Η καθηγητρια που μου εκανε ιδιαιτερα στα αρχαια εχει τελειωσει Αθηνα κ ειναι παρα πολυ ευχαριστημενη απο το επιπεδο της σχολης (τελειωσε 1η στο ετος της,ειναι τελειομανης ,αν αυτο σε βοηθαει). Καλη σου σταδιοδρομια οπου κ αν πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σήμερα έχει συγκοινωνίες μετά τις 12 ?:offtopic::sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ.

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά είναι κανείς που ξέρει για το τμήμα υπολογιστών της τρίπολης; Δεν έχω κάνει ακόμα το μηχανογραφικό και προβληματίζομαι πολύ. Μου είπαν οτι οι περισσότεροι φοιτητές πηγαινοέρχονται κα πολύ λίγοι μένουν Τρίπολη. Έχω αγχωθεί πολύ!!! Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάνε αναζήτηση και θα βρεις ήδη θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ.

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστ'ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μου είπε μια φοιτήτρια φιλολογίας του Καποδιστριακού, ότι η σχολή τους θεωρείται δυσκολότερη και καλύτερη από της Θεσσαλονίκης και ότι υπερέχει στο κλασικό και τη γλωσσολογία. :hmm::hmm:Ξέρει κανείς κάτι??:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina09

Νεοφερμένος

Η katerina09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Από ό,τι ξέρω εγώ από καθηγήτριές μου γνωρίζω ότι το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο θεωρείται καλύτερο και στο εξωτερικό ειδικότερα στις Θεωρητικές σχολές γιατί είναι το κέντρο των Θεωρητικών Επιστημών και είναι από τα καλύτερα στο είδος του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Απ ο,τι γνωριζω απο καθηγητες γενικα το Καποδιστριακο δεν εχει και την καλυτερη φημη στο εξωτερικο...Το αριστοτελειο ομως εχει καλο ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top