fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και η ανεργία είναι χάσιμο ζωής....

Τίποτα στην ζωή δεν είναι όλα ή τίποτα τα πάντα απαιτούν ένα ιδανικό συνδυασμό μια χρυσή τομή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Σπουδαζοντας αρχαιολογια αποκλειεται να δουλεψεις ως αρχαιολογος (το επαγγελμα ειναι κλειστότατο) μπορεις ομως να διδαξεις μαθηματα θεωρητικης κατευθυνσης σε σχολεια,φροντιστηρια κλπ. Αρα κ δουλια θα βρεις και θα σπουδασεις αυτο που σου αρεσει.Εξαλλου με την ανεργια που υπαρχει οτι κ να σπουδασεις σημερα δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις δουλεια αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Κοιτα το ξερω ειναι ολα σκουρα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση απο την πλειονοτητα των σχολων ,αλλα μερικες,οπως φυσικης αγωγης ,θεολογιας κτλπ,ειναι σχολες με ελαχιστη επαγγελματικη αποκατασταση.

Εμενα μετα τους Η/Υ που ειναι παθος (αλλα δεν ακολουθησα λογω μαθηματικων -φυσικης κτλπ που δε "σκαμπαζω" ) με προσελκυαν παντα τα πολιτικα και το μυστηριο.Εγκληματολογια θα το θελα πολυ,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινεται στις φιλοδοξιες μου (δε θελω να μαι απλα ενας ψυχολογος εγκληματιων-θελω ενεργω δραση στον τοπο του εγκληματος),δε ξερω κατα ποσο βρισκεις ευκολα δουλεια σε σχεση με αλλες σχολες,γιατι οσο να ναι η Παντειος ακουω οτι ειναι απο αυτες που δυσκολα βρισκεις .... και επισης το μεταπτυχιακο ειναι ενα εγχειρημα που απαιτει κοτσια και ρισκο,το οποιο δεν ξερω αν μπορω να διαθεσω.Ρισκο γιατι μεταξυ μας ολοι ξερουμε πως στους 10 οι 8 που θα δραξονται της ευκαιριας να ασχοληθουν με το μεταπτυχιακο θα ειναι ατομα που εβαλαν μεσο ή ειναι γνωστοι των καθηγητων. :/
Αξιωματικός της ελληνικής αστυνομίας με σπουδές στην ψυχολογία του εγκλήματος, διαπραγματευτής ομήρων. Δηλαδή αν προτιμάς, πας πρώτα σχολή αξιωματικών αστυνομίας και μετά με κατατακτήριες πας ή κοινωνιολογία παντείου ή ψυχολογία. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο, δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πιο σχετικό. Καλή επιτυχία!!:clapup:

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα,οι μόνες σχολές που έχουν σίγουρη αποκατάσταση είναι οι αστυνομικές και οι στρατιωτικές.
Τι κάνουμε δηλαδή;
Θα γίνουμε όλοι φαντάροι και αστυνομικοί;
Αυτό δεν γίνεται.
Αυτά τα επαγγέλματα δεν είναι ακριβώς επαγγέλματα.
Είναι τρόπος ζωής.
Πρέπει να το έχεις μέσα σου.
Να το πω αλλιώς;Πρέπει να έχεις λίγο τρέλα για να τα κάνεις.
Τι κάνουμε λοιπόν αν δεν έχουμε αυτή την τρέλα;
Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σπουδάσουμε αυτό που μας αρέσει.
Αυτό που λέει η καρδιά μας.
Ξεχάστε τα όλα,και τις αποκαταστάσεις και τους μισθούς.
Εφόσον έχουμε αποκλείσει αυτά τα επαγγέλματα,θα είμαστε πάντα με την αμφιβολία αν θα βρούμε δουλειά.
Και μην κάνετε το λάθος να ακούσετε τους ανασφαλείς γονείς σας που λένε γίνε παιδί μου αστυνομικός να αποκατασταθείς.
Αν δεν θέλετε μην το κάνετε.
Θα είστε δυστυχισμένοι μια ζωή.
Την αποκατάσταση εγώ την λέω χάσιμο χρόνου.

Πολλά πολλά like!!!! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikh7neis

Νεοφερμένος

Η aggelikh7neis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια θελω help...ειμαι μαθητρια στην α λυκειου και απο καιρο ψαχνομαι για σχολες,επαγγελματα,κατευθυνσης ακομα κ λυκειο για να ειμαι λιγο πιο προσγειομενη στην β λυκειο...Το θεματα ειναι ως εξης...
1)Αρχικα, κατι με το οποιο θελω να ασχοληθω ειναι σε σχεση με το σχεδιο.Τωρα ακριβως δεν ξερω τι θα ειναι αυτο, γιατι εκτως απο τα βασικα, δηλ αρχιτεκτονας,διακοσμητης και πολιτικοσ μηχανικος,δεν γνωριζω αλλες ειδικοτητες, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο...
Λεω να κανω δυο χρονια σχεδιο, γραμμικο και ελευθερο, αλλα πολλοι μου λενε, οτι γενικα σ αυτο το επαγγελμα δεν βρισκεις δουλεια και τετοια, θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν πρεπει να βαλω μπροστα το σχεδιο που εχω στο μυαλο μου(διοτι σκεφτομαι οτι αν παω τελικα δυο χρονια πρεπει να ειμαι σιγουρη γιαυτο που κανω,γιατι τα λεφτα δεν ειναι λιγα )...και αν αξιζει τον κοπο?επισης θελω απαντηση για τις ειδικοτητες και τα μορια που χρειαζονται....

2)Ποια ειναι τα επαγγελματα του μελλοντος?ρωταω διοτι, αν καταληξω, να μην μπορω να κανω τα επαγγελματα που και θα τα απολαμβανω γιατι με ενδιαφερουν και θα περνω χρηματα καλα, θελω τουλαχιστον αφου δεν θα ειμαι σε θεση να κανω το πρωτο,να εχω τουλαχιστον το δευτερο...
3)Κατι τελευταιο...Πιστευετε οτι ενας ελληνας μαθητης/φοιτητης εχει μελλον πλεον στην ελλαδα?Μηπως πρεπει να στρεψω ολες τις ελπιδες μου στο εξωτερικο ? και αν ναι...που μπορω να βρω πληροφορειες γιαυτο ? :D
Αυτα τα λιγα που λετε...! αν εχετε ορεξη και χρονο,απαντηστε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
1)Αρχικα, κατι με το οποιο θελω να ασχοληθω ειναι σε σχεση με το σχεδιο.Τωρα ακριβως δεν ξερω τι θα ειναι αυτο, γιατι εκτως απο τα βασικα, δηλ αρχιτεκτονας,διακοσμητης και πολιτικοσ μηχανικος,δεν γνωριζω αλλες ειδικοτητες, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο...
Λεω να κανω δυο χρονια σχεδιο, γραμμικο και ελευθερο, αλλα πολλοι μου λενε, οτι γενικα σ αυτο το επαγγελμα δεν βρισκεις δουλεια και τετοια, θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν πρεπει να βαλω μπροστα το σχεδιο που εχω στο μυαλο μου(διοτι σκεφτομαι οτι αν παω τελικα δυο χρονια πρεπει να ειμαι σιγουρη γιαυτο που κανω,γιατι τα λεφτα δεν ειναι λιγα )...και αν αξιζει τον κοπο?επισης θελω απαντηση για τις ειδικοτητες και τα μορια που χρειαζονται....

Σε πρώτη φάση θα πρέπει να προσδιορίσεις τι ακριβώς θέλεις να σπουδάσεις. Το ερώτημα αυτό είναι τελείως προσωπικό και εμείς δεν σε ξέρουμε σαν άνθρωπο για να σου πούμε κάνε εκείνο ή το άλλο με βάση την κλίση σου, τα μαθησιακά κενά σου,...κτλ. Πάντως, μην ξεκινάς με αφετηρία ποια επιστήμη έχει ή δεν έχει δουλειά. Αυτή είναι μια λάθος κίνηση που κάνουν σχεδόν όλα τα παιδιά στην Ελλάδα τουλάχιστον.

2)Ποια ειναι τα επαγγελματα του μελλοντος?ρωταω διοτι, αν καταληξω, να μην μπορω να κανω τα επαγγελματα που και θα τα απολαμβανω γιατι με ενδιαφερουν και θα περνω χρηματα καλα, θελω τουλαχιστον αφου δεν θα ειμαι σε θεση να κανω το πρωτο,να εχω τουλαχιστον το δευτερο...

Συνεχίζοντας την απάντηση από το ερώτημα 1, θα σου έλεγα ότι μην δίνεις βάση σε τι έχει ή δεν έχει δουλειά. Μην ξεκινάς από αυτό. Να ξεκινήσεις από εκείνο που θα σου αρέσει να κάνεις για τα υπόλοιπα 40 χρόνια εργασιακού βίου. Εκείνο που θα σε κάνει δημιουργική και όχι ένα άτομο με ψυχολογία πεσμένη λόγω εργασιακής ρουτίνας. Δυστυχώς ζούμε σε δύσκολες εποχές από άποψης σοβαρής επαγγελματικής αποκατάστασης και οι αιτίες είναι πολλές για παράδειγμα από την υπερπροσφορά πτυχιούχων κάθε κλάδου μέχρι την πρωτόγονη και μη ευέλικτη αγορά εργασίας στην Ελλάδα,...κτλ. Συνεπώς δεν έχει νόημα η έκφραση "επαγγέλματα του μέλλοντος". Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το εργασιακό μέλλον και πόσο μάλλον σε μια τόσο δύσκολη οικονομική, κοινωνική και πολιτική συγκυρία στην χώρα μας. Μπορεί το μέλλον να είναι θετικό αλλά υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες να είναι ζοφερό.

Άρα, εσύ καλύτερα να ξεκινήσεις να σπουδάσεις κάτι που θα σε γεμίζει και θα ταιριάζει σε σένα και όχι στους γονείς σου, στον κοινωνικό περίγυρό σου,...κτλ. Θα επενδύσεις για σένα. Για το δικό σου μέλλον. Οι σπουδές σου είναι κάτι προσωπικό. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς, αν θες να σπουδάσεις κάτι που συνδυάζει μητρότητα και ανθρώπινη καριέρα επιβίωσης ή μόνο καριέρα χωρίς οικογένεια. Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει πάνω απ' όλα. Κατά την προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να σπουδάσεις κάτι μη εξειδικευμένο ώστε μετά με 1ετή ή 2ετή ευέλικτα μεταπτυχιακά ή/ και επιμορφωτικά σεμινάρια να είσαι εργασιακά in. Δηλ., να μην επιλέξεις να σπουδάσεις κάτι πολυετές μη ευέλικτο που να μην έχει υποδοχές με άλλους επιστημονικούς κλάδους.

Κλείνοντας, θα ήθελα να σου υπογραμμίσω ότι να ξέρεις κάθε επιστήμη δεν σχετίζεται τόσο με το αντίστοιχο επάγγελμά της. Θέλω να πω δηλαδή, ότι άλλες ικανότητες θέλουν οι σπουδές και άλλες το επάγγελμα μετά. Δεν σημαίνει ότι όποιος σπουδάζει για παράδειγμα αρχιτεκτονική, φυσική, ιατρική,...κτλ είναι αυτόματα ικανός αρχιτέκτονας, φυσικός,...κτλ αντίστοιχα. Πολλές φορές, αρκετοί άνθρωποι σπουδάζουν κάτι και το διεκπεραιώνουν σωστά αλλά στο θέμα επάγγελμα, αποτυγχάνουν.

3)Κατι τελευταιο...Πιστευετε οτι ενας ελληνας μαθητης/φοιτητης εχει μελλον πλεον στην ελλαδα?Μηπως πρεπει να στρεψω ολες τις ελπιδες μου στο εξωτερικο ? και αν ναι...που μπορω να βρω πληροφορειες γιαυτο ? :D

Για το πρώτο σκέλος νομίζω ότι σε κάλυψα από τις προηγούμενες απαντήσεις. Τα πράγματα στην Ελλάδα από εργασιακής πλευράς είναι δύσκολα. Ήδη τον χρόνο που διανύουμε, η ανεργία έφτασε στο 40% και θα συνεχίσει άνοδο. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τα βάψουμε μαύρα ή να μην σπουδάσουμε. Απλά θα πρέπει όλοι μας να αναθεωρήσουμε αν πρέπει όλοι να σπουδάζουμε για την πλάκα, γιατί κακά τα ψέματα πολλά Ελληνόπουλα στο Πανεπιστήμιο ή και στα ΤΕΙ, δεν ξέρουν γιατί σπουδάζουν. Δηλ., σπουδάζουν χωρίς στόχους. Οπότε να μια αιτία ανεργίας. Υπερπληθώρα πτυχιούχων από σπόντα. Όμως σε κάθε περίπτωση, να ξέρεις ότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια προσφέρουν ένα αρκετά υψηλό επίπεδο σπουδών (αρκετά διεπιστημονικό, δηλ., σε κάθε επιστήμη μαθαίνεις εν μέρη και κάποια «αδερφή» της σε αρκετά καλό επίπεδο γνώσεων) το οποίο φαίνεται στα μεταπτυχιακά του εξωτερικού (πόσο καλή δουλειά έχει γίνει στην φτωχιά Ελλάδα). Το πρόβλημα εστιάζεται αλλού. Οι υψηλού επιπέδου σπουδές απευθύνονται σε πολύ χαμηλό μορφωτικό επίπεδο φοιτητών. Δηλαδή, η όποια δυσκολία των σπουδών στα Ελληνικά Πανεπιστήμια οφείλεται στο χάσμα μεταξύ επιστήμης και φοιτητών αλλά και σε υποδομές,..κτλ που δεν είναι της παρούσης. Πάνω σε αυτό, προσθέτω ότι αν θες να αποκτήσεις επιστημονική μόρφωση, μέσω της επιστήμης σου, το Ελληνικό Πανεπιστήμιο δεν θα στο κάνει. Μόνη σου θα αποκτήσεις αν θέλεις. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο λόγω φιλοσοφίας του, απλά θα σου παρουσιάσει τις "πόρτες". Εσύ θα τις ανοίξεις και θα επιλέξεις να προχωρήσεις ή να φύγεις...

Έχοντας μιλήσει με ξένο (δυτικοευρωπαίο) καθηγητή μου στο Παν/μιο Πατρών, μου είπε ότι και στο εξωτερικό δεν σε περιμένουν με ανοιχτές αγκαλιές. Υπάρχει παγκοσμίως μια οικονομική πτώση, μια ανησυχία..κτλ δηλ., όχι ένα θετικό εργασιακό κλίμα. Ζούμε σε δύσκολη χρονική περίοδο παγκοσμίως. Ήδη στην Αγγλία οι άνεργοι έφτασαν τα 2,5 εκατομμύρια ενώ απολύθηκαν 400.000 δημόσιοι υπάλληλοι. Στην Ολλανδία κλείνουν μαγαζιά, επιχειρήσεις,..κτλ από πρωτόγνωρη έφοδο της εφορίας για ελέγχους και πρωτογνωρη επιβολή υψηλών προστίμων. Απολύεται κόσμος με ή χωρίς πτυχία. Πάντως, αν είσαι διατεθειμένη να το ψάξεις, να αποκτήσεις γνώσεις και να αποκτήσεις γνωριμίες δεν θα χαθείς. Μπορεί να μην βγάζεις τα ιδανικά χρήματα για μια ανθρώπινη ζωή ή να κουραστείς πολύ μέχρι να βρεις δουλειά αλλά κάποια στιγμή θα ανταμοιφθείς γιατί θα το αξίζεις. Όμως, κανείς δεν θα σε ψάξει να σε βρει. Υπάρχει υπερπροσφορά ειδικοτήτων και ελάχιστη ζήτηση. Ίσως τα πράγματα αρχίσουν και φτιάχνουν μετά 20 χρόνια..:worry:

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Κάποιος άλλος μπορεί να σου πει κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
αυτο που λεει η καρδια σου και μονο.. ειχα παρομοια διλημματα. Εκλεισα τα αυτια μου κ ακουσα την καρδια μου... οποτε... μονο εσυ ξερεις... ηρεμησε και αποφασισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδια θελω help...ειμαι μαθητρια στην α λυκειου και απο καιρο ψαχνομαι για σχολες,επαγγελματα,κατευθυνσης ακομα κ λυκειο για να ειμαι λιγο πιο προσγειομενη στην β λυκειο...Το θεματα ειναι ως εξης...
1)Αρχικα, κατι με το οποιο θελω να ασχοληθω ειναι σε σχεση με το σχεδιο.Τωρα ακριβως δεν ξερω τι θα ειναι αυτο, γιατι εκτως απο τα βασικα, δηλ αρχιτεκτονας,διακοσμητης και πολιτικοσ μηχανικος,δεν γνωριζω αλλες ειδικοτητες, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο...
Λεω να κανω δυο χρονια σχεδιο, γραμμικο και ελευθερο, αλλα πολλοι μου λενε, οτι γενικα σ αυτο το επαγγελμα δεν βρισκεις δουλεια και τετοια, θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν πρεπει να βαλω μπροστα το σχεδιο που εχω στο μυαλο μου(διοτι σκεφτομαι οτι αν παω τελικα δυο χρονια πρεπει να ειμαι σιγουρη γιαυτο που κανω,γιατι τα λεφτα δεν ειναι λιγα )...και αν αξιζει τον κοπο?επισης θελω απαντηση για τις ειδικοτητες και τα μορια που χρειαζονται....

2)Ποια ειναι τα επαγγελματα του μελλοντος?ρωταω διοτι, αν καταληξω, να μην μπορω να κανω τα επαγγελματα που και θα τα απολαμβανω γιατι με ενδιαφερουν και θα περνω χρηματα καλα, θελω τουλαχιστον αφου δεν θα ειμαι σε θεση να κανω το πρωτο,να εχω τουλαχιστον το δευτερο...
3)Κατι τελευταιο...Πιστευετε οτι ενας ελληνας μαθητης/φοιτητης εχει μελλον πλεον στην ελλαδα?Μηπως πρεπει να στρεψω ολες τις ελπιδες μου στο εξωτερικο ? και αν ναι...που μπορω να βρω πληροφορειες γιαυτο ? :D
Αυτα τα λιγα που λετε...! αν εχετε ορεξη και χρονο,απαντηστε! :)


Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν πάρει πολλά από τα δικαιώματα από τους αρχιτέκτονε (έχουν μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας). Πολιτικοί μηχανικοί όμως είναι κυρίως μαθηματικά και ίσως δε σου αρέσει σαν σχολή ενώ αρχιτεκτονική έχει πάρα πολύ σχέδιο (αν σου αρεσει θα την αγαπήσεις).

Επαγγέλματα του μέλλοντος δεν υπάρχουν. Είμαστε σε περίοδο κρίσης και είναι φυσικό η οικοδομή να περνάει κρίση (πολιτικοί , αρχιτέκτονες). Τα επαγγέλματα που έχουν σίγουρο μέλλον στην Ελλάδα είναι αυτά που τα έχουμε άμεση ανάγκη (όσα οικονομικά προβλήματα και να υπάρχουν) και αυτά δεν είναι άλλα από τα επαγγέλματα υγείας. Το παιδαγωγικό έχει επίσης και θα έχει πολύ καλή
επαγγελματική αποκατάσταση. Οι δασκάλοι παίζουν αποκλειστικό ρόλο στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (συνεπώς έχουν το 1/2 της μετανηπιαγωγικής εκπαίδευσης αποκλειστικά δικά τους. Όλο σχεδον ο πληθυσμός στην Ελλάδα στέλνει τα παιδιά του στο σχολείο. Επίσης έχεις πολλές διεξόδους αφού μπορείς να κάνει μεταπτυχιακό και να διεκδικήσεις ακόμα περισσότερες θέσεις σε ειδικά σχολεία.


Διακοσμητής ----> ότι κάνεις, μπορείς να το κάνεις και από αρχιτεκτονική (συνεπώς την διαλέγεις μόνο αν δε πιάνεις αρχιτεκτονική ή πολιτικοούς). Έχει πολύ μεγάλη βάση αλλά στο μάτι του μέσου ανθρώπου το αρχιστέκτονας εσωτερικών χώρων ακούγεται καλύτερα από το διακοσμιτής. H σχολή είναι κορυφαία πάντως και οι το επίπεδο είναι πάρα πολυ καλό.


Καλές τέχνες-----> Είναι το καλύτερο επάγγελμα για αυτόν που του αρέσει να σχεδιάζει, να ζωγραφίζει. Το κακό σε αυτό είναι ότι η οικονομική ευμάρεια του εξαρτάται απο την ικανότητες σου. Αν είναι πολύ καλός θα βγάλει πάρα πολλά λεφτά (κάνοντας ουσιαστικό το χόμπυ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikh7neis

Νεοφερμένος

Η aggelikh7neis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια, σας ευχαριστω ολους πολυ. Και μονο με αυτα που μου ειπατε μπορεσα και καταλαβα οτι πρεπει να κανω κατι που μου αρεσει...ενταξει πιστευω θα αλλαξω πολλες φορες γνωμη για το επαγγελμα που θα κανω.Ισως πρεπει λιγο να ηρεμισω και απλα να σκεφτω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλές τέχνες-----> Είναι το καλύτερο επάγγελμα για αυτόν που του αρέσει να σχεδιάζει, να ζωγραφίζει. Το κακό σε αυτό είναι ότι η οικονομική ευμάρεια του εξαρτάται απο την ικανότητες σου. Αν είναι πολύ καλός θα βγάλει πάρα πολλά λεφτά (κάνοντας ουσιαστικό το χόμπυ του.

Όχι απαραίτητα. Αν είναι καλός σε τι; Δεν αρκεί να είσαι "καλός" σε αυτό που κάνεις και σ' αρέσει, πρέπει να το εκτιμούν και οι άλλοι. Πολλοί καλλιτέχνες είναι "καλοί" στο αντικείμενό τους, το οποίο πολλές φορές δεν γίνεται αποδεκτό από την κοινωνία. Δεν γίνονται κατ' ανάγκη πλούσιοι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas91

Νεοφερμένος

Ο Kostas91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι μαθητής 2ας Λυκείου έχω επιλέξει Θεωρητική Κατεύθυνση και ως μάθημα επιλογής του χρόνου θα πάρω Βιολογία(δεν υπάρχει περίπτωση για άλλο μάθημα).Διάλεξα θεωρητική επειδή με τα μαθηματικά,φυσική,χημεία κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να τα βγάλω πέρα.αλλά ύστερα απο αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα καμιά σχολή στην θεωρητική που να με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.Εγώ με τις επιλογές που έχω κάνει μέχρι τώρα μπορώ να επιλέξω κάποια σχολή από το 1ο και 3ο πεδίο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άμα μπορώ να επιλέξω κάποια σχολή απο τα άλλα επιστημονικά πεδία όπως το 2ο,4ο αλλά χωρίς να αλλάξω κατεύθυνση ούτε μάθημα.Επίσης έχω μπερδευτεί με τα ΤΕΙ και ΑΕΙ.Εγώ ως μαθητής Γενικού Λυκείου μπορώ να επιλέξω και ΑΕΙ και ΤΕΙ?Το λέω αυτό γιατί τα ΤΕΙ έχουν κάποιες καλές σχολές αλλά νομίζω πως μόνο όσοι είναι απο ΕΠΑΛ μπορούν να τις επιλέξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επιλέγεις και ΑΕΙ και ΤΕΙ.
Θεωρητική=1ο πεδίο
Βιολογία γεν=3ο πεδίο
Άρα δεν μπορείς να πας σε άλλο.
Δες και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas91

Νεοφερμένος

Ο Kostas91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστώ για τη βοήθεια ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Να μαι λοιπον παλι μετα απο καιρο....
ο λογος που φερνω στην επιφανεια παλι το θεμα,ειναι οτι ακουω απο παντου σχεδον οτι τα ΜΜΕ δεν εχουν επαγγελματικη αποκατασταση,βλεπω μεγαλα ονοματα του χωρου να κλεινουν (βλ. Διφωνο) ,ακουω απο δω και απο κει απο γνωστους που ειναι στο επαγγελμα για μηνες χωρις να πληρωθουν,για 700 και 900 ευρω ΜΙΚΤΑ,βλεπω την γενικοτερη κατασταση ...που εχει ως εξης στην ειδησειογραφια "Σου βαζω το οπλο στο κεφαλι και αμα μιλησεις ελευθερα ,θα σου τιναξω τα μυαλα στον αερα."

Τι να κανω ρε παιδια :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δίφωνο και μεγάλο όνομα δεν πάνε μαζί...

Αν σου αρέσει να πας εκεί!Είναι τόσο απλό!
Και σε 4-5 χρόνια που θα βγεις στο επάγγελμα (και σε όποιο επάγγελμα) δεν έχει κανείς μα ΚΑΝΕΙΣ ιδέα πώς θα είναι τα πράγματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ενταξει εδω δε διαφωνω,τιποτα δεν ειναι σιγουρο,αλλα οσο να ναι ,τετοιες εποχες 900 μικτα με οικογενεια , ενα σωρο εξοδα και υποχρεωσεις και συνταξη σχεδον ανυπαρκτη.... :/

Θα ναι αγωνας δρομου!!

Δε ξερω με μεταπτυχιακο στη σχολη Επικοινωνιας και ΜΜΕ Αθηνας ,αν θα μπορεσουν να μου ανοιχτουν αλλοι οριζοντες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φίλε Hydra, αυτή τη στιγμή στην (ελληνική - και όχι μόνο) αγορά εργασίας δεν κουνιέται φύλλο είτε ασχολείσαι με artificial intelligence, ρομποτικές και νανοτεχνολογίες, είτε με ιατρική είτε με δημοσιογραφία. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη παντού αυτήν την περίοδο. Η ετεροαπασχόληση και η υποαπασχόληση, πόσο μάλλον και η ανεργία ανθούν σε όλους τους κλάδους. Κάνε λοιπόν φίλε μου αυτό που αγαπάς για να είσαι τουλάχιστον ευτυχισμένος. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε από άποψη αποκατάστασης. Και όπως σου είπε και η Ρεβέκκα δεν ξέρεις τι θα γίνεται σε 5 χρόνια από τώρα. Κοιτάς μακροπρόθεσμα και κυρίως τι σε ευχαριστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταρχάς, μην σκέφτεσαι από τώρα τη σύνταξη!!!!Το έχασες!!

Επίσης, μέχρι τότε, θα έχουν ανανεωθεί τα μεταπτυχιακά, θα έχουν βγει και άλλα 10, θα κάνεις ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο...

Για τα ΜΜΕ μπορώ να βοηθήσω σε πολλά, αλλά δεν θέλω να φανώ και ότι παίρνω ποσοστά!!!!χαχαχαχαχα
Απλά θα πω ότι οι σχολές ΜΜΕ δεν είναι μόνο δημοσιογραφία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Δεν ξερω βρε παιδια.Ειναι και αυτα τα αγγλικα,που δε νομιζω να τα πιασω...
Θα κοιταξω αμα ειναι να τακτοποιηθω λιγο με τα κενα μου στα αλλα μαθηματα και επειτα θα πω και σε καποια καθηγητρια να ερχεται λιγο σπιτι.

Και το ασχημο ειναι οτι περαν αυτης της σχολης,δεν μπορω να πω οτι υπαρχει κατι αλλο που μου κεντριζει το ενδιαφερον.
Το μονο που σκεφτομαι ειναι φιλολογος,καθως μ'αρεσει παρα πολυ η λογοτεχνια ,αλλα δεν μου αρεσει η ιδεα του να διδασκω.Προτιμω να ασχολουμαι σε προσωπικο επιπεδο.

Ερωτηση ,που ισως γνωριζετε την απαντηση :

Τα τμηματα Πολιτικων Επιστημων κτλπ σε διαφορες σχολες της Ελλαδος με τι εχουν να κανουν;Στον χωρο των επαγγελματων,προς τα που θα κινηθει ενας αποφοιτος τετοιου τμηματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βγάζοντας απ' το μυαλό σου κάθε σκέψη αποκατάστασης και ο,τιδήποτε άλλο, τι είναι αυτό που σου αρέσει πραγματικά να κάνεις;; Λογικές του "δεν θα πιάσω τη βάση της σχολής", δεν θα καταφέρω, δεν θα έχω δουλειά, σύνταξη...κλπ σε έχουν βγάλει απ' το παιχνίδι από τώρα κιόλας. Κυνηγάς το στόχο σου, καλύπτεις τα κενά σου, διαβάζεις όσο μπορείς περισσότερο και βάζεις ως πρώτη επιλογή αυτό που σε ευχαριστεί. Αν νομίζεις ότι επιλέγοντας κάτι άλλο που ακούγεται ότι έχει ψωμί, θα βρεις τον δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα είσαι βαθιά νυχτωμένος. Συγγνώμη αν σου μιλάω σκληρά, αλλά η κατάσταση είναι σκληρή από μόνη της. Κι εγώ αυτό κατάλαβα και πλέον θα επέλεγα με μοναδικό κριτήριο τι μου αρέσει περισσότερο να κάνω, όσο επιπόλαιο κι ακούγεται με την λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Παιδια,δεν ξερω,αλλα εδω παιρνονται αποφασεις ζωης και μπορει να νιωσω ωραια σε προσωπικο επιπεδο οταν θα εχω σπουδασει αυτο που θελω,αλλα πως θα νιωθω ,οταν δε θα ξερω οτι θα μπορουσα να προσφερω κατι παραπανω στα παιδια μου αν ακολουθουσα αλλα μονοπατια;

Το ξερω ειναι αρκετα χαζο να σκεφτομαι ετσι στα 18 μου.Τα ονειρα μου τα κυνηγαω,αλλα απο καποιο σημειο και μετα τα ονειρα τελειωνουν και αναλαμβανει δραση η πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top