kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Και γιατι χωρις τη ΣΕΜΦΕ? Αρχικα κι εσυ δεν ελεγες για ΣΕΜΦΕ? :hmm:

Τεσπα εγω προτεινω στο παιδι να ψαξει μονος του αναμεσε σε: Μαθηματικο, ΣΕΜΦΕ, Πληροφορικη, ΗΜΜΥ.

:bye:
Πρακτικές σχολές. Η ΣΕΜΦΕ είναι θεωρητική.
Εγώ έλεγα ότι η ΣΕΜΦΕ είναι η πιο κοντινή στην ΗΜΜΥ στον τομέα των υπολογιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ε ναι καλοι οι ημμυ, εκει στοχευα αρχικα, αλλα ειναι 19306 μορια φετος ροοοφλ, δεν ειναι περιπατος, και η γενικη ιδεα ειναι το πως μπορεις να μπεις καπου εχοντας ως δεδομενο ενα σχετικο ξυσιμο σε σχεση με το γενικο/συνηθισμενο συστημα

αν και πιστευω οτι το διαβασμα δεν παει με το κιλο, εκει που ολοι λενε πωωω εγω διαβαζω 4 ωρες τη μερα ξερω γω σκιζομαι κλπ και μετα πανε και γραφουν ενα 15, και εγω διαβαζω οποτε λαχει και μπορεσω να με πεισω ξερω γω, λιγοτερο απο 10 ωρες τη βδομαδα θα λεγα, ε οκει, στανταρ δε μιλαμε για τα ιδια πραματα

αλλα οκει ειναι γεγονος οτι μου κοβει παραπανω, δεν περιαυτολογω, ειναι εμπεριστατωμενα πραματα απο την καθημερινοτητα, αλλα τεσπα, προσπεραστε το αν φαινεται δηθεν, πες οτι θα αποτυχω λογω λιγου διαβασματος

αυτο που ψαχνω επι της ουσιας ειναι εναλλακτικες στην περιπτωση που δεν καταφερω να μπω στους ηλεκτρολογους μηχανικους, αμα μπω, δεν το συζηταμε

και εμενα αν και με φτιαχνουν τα μαθηματικα δε γουσταρω να γεμιζω το κεφαλι μου φυρα, ειναι σαφως καλυτερα τα πρακτικα, απλα δε γνωριζω και πολλες σχολες, οτι ακουω απο γυρω

εντιτ: προσθετω ακομη οτι η σχολη που ψαχνω καλο θα ειναι να εχει γενικη ισχυ (και καθολικη εφαρμογη, αοδε :ΡΡ) , πχ και σε εξωτερικο, να μην εχω δεσμα στην ελλαδα γιατι ειναι δυνατο, αν και απιθανο(δυστυχως), να φυγω και πρεπει να μπορω προφανως να δουλεψω εκει που θα παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ωραια. Ας πεσουμε λιγο στα μορια. Παντα για Αθηνα μιλαω. Εγω αμα ημουν στη θεση σου θα εβαζα 2 επιλογη Μηχανολογους Μηχανικους ΕΜΠ και 3 Ναυπηγους Μηχανολογους Μηχανικους ΕΜΠ που ειναι οι πιο κοντινες σχολες στους Ηλεκτρολογους Μηχανικους. Ωστοσο αν σε ενδιαφερουν οι πιο κοντινες σχολες των Μηχανικων Υπολογιστων τοτε αυτες ειναι η ΣΕΜΦΕ, η οποια ειναι θεωρητικη και οι πληροφορικες των ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ και μια αλλη του χαροκοπειου που δεν θυμαμαι, για τις οποιες θα σε πληροφορησουν οι φοιτητες τους για το αν ειναι θεωρητικες η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
δηλαδή, εγώ στα 4 χρόνια έκανα παραμυθάκια και πραγματάκια μη ρεαλιστικά; γιατί η επιστήμη πρέπει πάντα να είναι εφαρμοσμένη; :hmm:
Εδω συμφωνω απολυτα με το φιλο nPb!! Με τα λεγομενα σου, ειναι σα να ακυρωνεις ολοκληρους κλαδους επιστημων (κατι που ειναι τρομερα αδικο, αφου δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις την ουσια της καθε επιστημης) και φυσικα υποτιμας τον εαυτο σου, λεγοντας οτι δυο ολοκληρα χρονια μαθαινες παραμυθια:P:P...

Η συμβουλη μου προς το δημιουργο του θεματος... Μην πας καπου αναλογα με τα μορια που θα βγαλεις και το "κυρος" που εχει η καθε σχολη, αλλα θεσε απο τωρα στοχους, σε σχεση παντα με αυτο που αγαπας περισσοτερο, και κανε τα αδυνατα δυνατα, για να τους πραγματοποιησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εδω συμφωνω απολυτα με το φιλο nPb!! Με τα λεγομενα σου, ειναι σα να ακυρωνεις ολοκληρους κλαδους επιστημων (κατι που ειναι τρομερα αδικο, αφου δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις την ουσια της καθε επιστημης) και φυσικα υποτιμας τον εαυτο σου, λεγοντας οτι δυο ολοκληρα χρονια μαθαινες παραμυθια:P:P...
Γιατί ακυρώνω ολόκληρους κλάδους επιστημών; Επειδή είπα ότι εμένα μου αρέσουν πράγματα ρεαλιστικά και εφαρμόσιμα; Ενόχλησα κανέναν που έχει την αντίθετη άποψη; Τον καταλαβαίνω απόλυτα. Ο καθένας ότι του αρέσει.
Προφανώς και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την ουσία κάθε επιστήμης.
Ωστόσο δεν μπορώ να βρω μια πιο κατάλληλη λέξη από το παραμύθι για κάτι που δεν υπάρχει και κάποιος το μελετάει.
Τέλος για αυτό που λες ότι υποτιμάω τον εαυτό μου, την άποψή μου την έχω πει. Καλύτερα να μην έκανα φυσικομαθηματικο-σεμφίτικα μαθήματα τα δύο πρώτα χρόνια, αλλά κάτι πιο κοντά στην ειδικότητά μου και πάνω από όλα ρεαλιστικό.
Επίσης να ξέρεις ότι ευτυχώς τα δύο πρώτα χρόνια δεν διδάσκομαι μόνο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Γιατί ακυρώνω ολόκληρους κλάδους επιστημών; Επειδή είπα ότι εμένα μου αρέσουν πράγματα ρεαλιστικά και εφαρμόσιμα; Ενόχλησα κανέναν που έχει την αντίθετη άποψη; Τον καταλαβαίνω απόλυτα. Ο καθένας ότι του αρέσει.
Προφανώς και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την ουσία κάθε επιστήμης.
Ωστόσο δεν μπορώ να βρω μια πιο κατάλληλη λέξη από το παραμύθι για κάτι που δεν υπάρχει και κάποιος το μελετάει.
Τέλος για αυτό που λες ότι υποτιμάω τον εαυτό μου, την άποψή μου την έχω πει. Καλύτερα να μην έκανα φυσικομαθηματικο-σεμφίτικα μαθήματα τα δύο πρώτα χρόνια, αλλά κάτι πιο κοντά στην ειδικότητά μου και πάνω από όλα ρεαλιστικό.
Επίσης να ξέρεις ότι ευτυχώς τα δύο πρώτα χρόνια δεν διδάσκομαι μόνο αυτά.
Δε σε κατηγορησα για κατι τετοιο φιλε Κωνσταντινε και ουτε ειχα φυσικα σκοπο!!

Εδω μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως εννοουσα... Δεν αναφερομουν στα χρονια που εισαι στο πανεπιστημιο, αλλα στα χρονια που αφιερωσες για να προετοιμαστεις για τις πανελληνιες εξετασεις:P;):P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δε σε κατηγορησα για κατι τετοιο φιλε Κωνσταντινε και ουτε ειχα φυσικα σκοπο!!

Εδω μαλλον δεν καταλαβες τι ακριβως εννοουσα... Δεν αναφερομουν στα χρονια που εισαι στο πανεπιστημιο, αλλα στα χρονια που αφιερωσες για να προετοιμαστεις για τις πανελληνιες εξετασεις:P;):P!!
Οκ φίλε συνονόματε. Δικό μου λάθος. Πάντως αν και η προηγούμενη δημοσίευσή μου φαίνεται νευρική, να ξέρεις ότι δεν είναι.
Όσο για το άλλο που λες η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα. Πάντως ένας καθηγητής μου, πρότεινε στο υπουργείο παιδείας οι μαθητές που ενδιαφέρονται να μπουν σε πολυτεχνικές σχολές να δίνουν τουλάχιστον ένα μάθημα μηχανικών. Δεν ξέρω τελικά τι θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Heeeelp!
Φέτος θα δώσω με το 10% γιατί τελικά η σχολή στην οποία πέρασα δε μου άρεσε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποια σχολή να πάω! Με τα μόριά μου περνάω σε όποια σχολή θέλω :( κι όμως δεν ξέρω τι θέλω!
Έχω αγχωθεί τρομερά κι ας είναι ακόμη Απρίλης, φοβάμαι πως θα περάσω κάπου και θα θέλω να φύγω πάλι... Το σκέφτομαι συνέχεια, δεν αντέχω άλλο...
Βασικά με ενδιαφέρει πολύ σαν επιστήμη η φυσική και στο λύκειο μου άρεσε ιδιαίτερα ο προγραμματισμός. Σκέφτομαι τους ΗΜΜΥ αλλά ακούω ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή και κάποιος που δεν είναι κολλημένος με το αντικείμενο δε μπορεί να ανταπεξέλθει. Μετά σκέφτομαι τους πολιτικούς αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα μου άρεσε σαν δουλειά και κάπου βαθειά μέσα μου θέλω να πάω παιδαγωγικό αλλά ποιός μου λέει ότι θα διοριστώ? Κι αν δε διοριστώ τι προοπτικές έχω με αυτό το πτυχίο?
Έχω ξεσκονίσει όλους τους οδηγούς σπουδών αλλά δεν εχω βγάλει άκρη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Βασικά κανε αυτό που πραγματικά θέλεις και μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο γιατί μπορεί να βρεις μια δουλοειά που να έχει σίγουρε λεφτά αλλά κάθε μέρα να βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που επέλεξες αυτό το επάγγελμα., οπότε κάνε αυτό0 που πραγματικά θέλεις ! Καλή επιτυχία στις επιλογές σου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Mην συνδέεις τα μόρια = δουλειά με λεφτά. Αυτό το λάθος γίνεται στην χώρα μας και η πλειοψηφία σπουδάζει χωρίς πυξίδα και στόχους. Καμία δουλειά μετά δεν είναι εξασφαλισμένη. Κοίταξε το αντικείμενο της επιστήμης πόσο σε εμπνέει και πόσο θα σε εμπνέει για τα επόμενα χρόνια. Τι να το κάνω να λέω ότι μου αρέσει μια x επιστήμη και να μην μπορώ να περνάω μαθήματα στην εξεταστική (αρκετοί είναι που βρίσκονται σε αυτήν την θέση, διότι επέλεξαν με βάση τα μόρια). Επίσης δεν είναι δεδομένο ότι επειδή τελείωσες μια x επιστήμη, θα ασχοληθείς επαγγελματικά με αυτήν την επιστήμη. Το πτυχίο Πανεπιστημίου είναι ένα ευρύτερο χαρτί που σου ανοίγει πόρτες. Κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου. Ακόμη και να σπουδάσεις μια «αδίκως» κακοδιαφησμένη μη πιασάρικη επιστήμη, αν δοθείς ολοκληρωτικά σε αυτήν δεν θα χαθείς όσο δύσκολα και αν είναι στην αγορά εργασίας μετά από κατά μέσον όρο 8 έτη. Ας πάψουμε στην Ελλάδα, να λέμε ότι σπουδάζω π.χ. μηχανικός...και απαιτώ δουλειά μηχανικού. Πουθενά δεν γίνεται αυτό. Στο εξωτερικό, πολλοί μηχανικοί εργάζονται σε άλλους κλάδους...και αποδίδουν καλύτερα, εφόσον δεν βρίσκουν δουλειά στον κλάδο τους. Μην ταυτίζουμε τις σπουδές με το επάγγελμα. Το επάγγελμα θέλει άλλα κότσια...και όχι μόνο ένα ξερό πτυχίο! Οι μελλοντικοί φοιτητές κάνουν ένα λάθος. Επιλέγουν με βάση την δουλειά, δηλ., τρέχουν αγνοώντας το παρόν και τις δυσκολίες του, και μεταβαίνουν 10 μετά...όταν κανείς δεν ξέρει πως θα είναι η αγορά εργασίας, και πόσο μάλλον σε μια υπανάπτυκτη χώρα όπως η Ελλάδα. Εκτός και αν είναι η σωστή «λύση» είναι να μεταναστεύσουμε όλοι στο εξωτερικό, για δουλειά...αλλά και εκεί θέλει άλλα κότσια. Κανείς στο εξωτερικό, δεν περιμένει φτωχο***δες «πτυχιούχους-μαστερούχους-παπλωματούχους» Έλληνες για δουλειά.


Άκου την ψυχή σου και όχι το μυαλό σου και άλλους άσχετους (π.χ. γονείς, αδέρφια, φίλους, ειδικούς-παραειδικούς,...κ.α.). Κανείς δεν σε ξέρει, όσο ξέρεις εσύ τον εαυτό σου. Οι καλύτερες επιλογές στην ζωή γίνονται πάντα με την ψυχή και την καρδιά. Το μυαλό είναι για άλλα πράγματα. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στον στόχο σου, Νίκη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αγαπητή niki.p.,
Οπως είπε και ο npb, καμμία επιστήμη και κανένα πτυχίο δεν σου εγγυάται απόλυτα πως θα βρεις σχετική δουλειά με αυτό που σπούδασες!!! Ξέρω μηχανικό που εργαζόταν σε χρηματιστηριακή (γιατί ήξερε μαθηματικά), δημοσιογράφο που εργαζόταν ως γραμμετέας και ιστορικό - αρχαιολόγο που εργαζόταν στα ΜΜΕ!!! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις αυτό που πραγματικά αγαπάς!!! Αν θες πιο αναλυτικές πληροφορίες για κάθε κλάδο, ψάξε στο διαδίκτυο και μίλα σε επαγγελματίες του χ,ψ κλάδου!!! Αλλά ό,τι και αν ακούσεις, εσύ να κάνεις αυτό που ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ θέλεις!!!
Καλή επιτυχία!!!

Φιλικά,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
θα συμφωνήσω και εγώ με τα παραπάνω,σημασία έχει τι θέλεις εσύ,γιατί αλλιώς θα είσαι δυστυχισμένη μία ζωή ακολουθώντας κάτι που δεν σου άρεσε-ενδιέφερε-προκαλούσε και θα είναι αργά.
ένας συμμαθητής μου επειδή του είπαν ότι μπορεί να γράψει καλά στις πανελλήνιες και ήταν κολλημένοι οι γονείς του έδωσε 3 φορές εξετάσεις γιατί δεν είχε το θάρρος της αντίδρασης και δεν είχε σκεφτεί τι θέλει για τη ζωή του ποτέ,δεν λέω ότι ισχύει αυτό απλά ένα παράδειγμα σου δίνω.
εξάλλου μετά το πτυχίο κάνοντας ένα μεταπτυχιακό μπορείς να μεταπηδήσεις-εξειδικευτείς σε όποιο τομέα θέλεις εσύ χωρίς κανένα περιορισμό και λογικά με μεγάλο τελικό πλεονέκτημα σε σύγκριση με όλους τους άλλους.

για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ,εγώ σπουδάσω οικονομικά από καθαρή επιλογή,ήθελα αυτή την γνώση ως βάση για να δω και στην πορεία πιο κατασταλαγμένα τι με έλκει,τώρα σκέφτομαι μεταπτυχιακό είτε σε μαρκετινγκ-είτε σε διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού- πολιτικές-κοινωνικές επιστήμες-δημοσιογραφεία...ακόμα δεν ξέρω αλλά μπορεί να κάνω και 2 πχ.
μπορεί να μου βγει σαν σκέψη μπορεί και όχι αλλά θα ξέρω πως ότι κάνω το κάνω από καθαρά δική μου επιλογή και όχι επηρεασμένος από κάπου αλλού.

δεν μπορεί κάποια ενδιαφέροντα θα έχεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Όπως λέει και ο Παναγιώτης, σήμερα, μπορείς να είσαι εργασιακά in με ένα καλό μεταπτυχιακό πρόγραμμα με το οποίο «εισχωρείς» είτε στην επιστήμη σου είτε «μεταπηδάς» σε άλλη επιστήμη, η οποία αρχίζει να εμφανίζει θετικές προοπτικές όταν κοντεύεις να πάρεις το πτυχίο. Ή ακόμη όταν έχεις απωθημένο να «δεις» και μια άλλη επιστήμη....που για τον x,y,z προσωπικό λόγο δεν είχες αποφασίσει στα 18 ή 20 σου. Πολλοί φοιτητές δεν έχουν άποψη για το τι σπουδάζουν με ότι αυτό συνεπάγεται (π.χ. επαγγελματικές ή ερευνητικές προοπτικές, «δυναμικές» περιοχές στην επιστήμη τους,...κ.α.), λόγω ανύπαρκτης ενημέρωσης τόσο από το λύκειο (μάθημα Σ.Ε.Π.) όσο και από το Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ (καθηγητές σύμβουλοι σπουδών με απόψεις 50 χρόνια πίσω). Προσωπικά, έχω κάνει μάτια «σακούλες» από το ψάξιμο στο internet (αστειεύομαι :D :laugh: ) για την επιστήμη μου από όλες τις πλευρές, βρίσκοντας πληροφορίες για την «προπτυχιακή κατεύθυνσή» μου όπου εδώ στην Ελλάδα, αμφιβάλλω αν τις έχουν ακούσει κιόλας. Και δεν με ενδιαφέρει να τις έχουν ακούσει κιόλας. Δεν σπουδάζω κάτι με τις γνώμες των όλων. Σπουδάζω κάτι με τα δικά μου status, δική μου άποψη (ύστερα από googlάρισμα) και δική μου θέληση. Ναι, θέληση (αυτή είναι η κινητήρια μοχλός των πάντων στην ζωή). Στην Ελλάδα, το updating σε απόψεις και πληροφορίες επιστημονικοεπαγγελματικού θέματος, αργεί πάρα πολύ, ίσως και να μην πραγματοποιηθεί ποτέ. Άρα, η λύση είναι αυτό που είπε η συνάδελφος Lita αλλά και το προσωπικό ψάξιμό σου. Μάθε, να είσαι επιστημονικώς πλουραλιστική και να μην αναζητάς γνωσιακή, επιστημονική και επαγγελματική μονομέρεια (=βόλεμα) και στείρα εξειδίκευση με το βασικό Πανεπιστημιακό πτυχίο. Η εξειδίκευση ας έρθει μετά, ώστε να είσαι πάντα εργασιακά in με κάποιο μεταπτυχιακό ή με την δια βίου επιμόρφωση (σεμινάρια εργασίας).

Μάλιστα, μια άλλη καλή ιδεά είναι να κάνεις 2 μεταπτυχιακά προγράμματα. Για παράδειγμα, σκέφτομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα εφαρμοσμένα & υπολογιστικά μαθηματικά με έμφαση στον προγραμματισμό και πληροφορική ή στα οικονομικά και πληροφορική και ένα μεταπτυχιακό στις περιβαλλοντικές επιστήμες ή κάτι συναφές ώστε να ανοίξω εργασιακές πόρτες στα «πράσινα» επαγγέλματα, τα οποία και θα εμφανιστούν στην επόμενη 5ετία στην χώρα μας. Μπορεί να σπουδάζω κάτι θεωρητικό χωρίς ιδιαίτερη ανταπόκριση, όμως με προσωπικό ψάξιμο, υπάρχει η λύση να το κάνω πιο ανταγωνιστικό και «εφαρμοσμένο» στο εργασιακό πνεύμα των καιρών.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ένας Σουλτάνος των Εμιράτων της Σαουδ.Αραβίας θα κάνει επενδύσεις πολλών δις στην περιοχή Αστακό στην Αιτωλοακαρνανία, οπότε η Ελληνική αγορά τα επόμενα χρόνια, βγαίνοντας από την οικονομική κρίση, θα «ανοίξει» με ένα νέο βιομηχανικό - τεχνολογικό προφίλ στελεχωμένο από δυναμικό υψηλών και εξειδικευμένων γνώσεων.

Οπότε εν κατακλείδι, η επιλογή να μην γίνει βάσει μορίων. Έλεος με τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emma-2-

Νεοφερμένος

Η Emma-2- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.
Το διλημμα αυτο δεν το εχω εγω αλλα η αδερφη μου, που δινει φετος πανελληνιες! Την ενδιαφερει ο τομεας της γραφιστικης και σκεφτοταν παντοτε να περασει εκει. Προσφατα ομως γνωρισα εγω η ιδια ενα παιδι που ειχε περασει ΑΣΚΤ και πλεον ασκει το επαγγελμα του γραφιστα και μαλιστα σε ιδιαιτερα υψηλο ποστο, με μεγαλες αποδοχες, ευκαιριες δουλειας και εξελιξης και καταπληκτικο επαγγελματικο περιβαλλον. Κι γι' αυτο μπηκα και γω σε διλημμα μηπως να 'εσπρωχνα' και γω την αδερφη μου προς την Καλων Τεχνων. Κι επειδη δεν γνωριζω αρκετα γι αυτες του τυπου τις σχολες θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειναι καλυτερα να περασει Καλων Τεχνων μιας και ως πανεπιστημιο ισως εχει παραπανω ευκαιριες; Η' στον τομεα της γραφιστικης και του design δεν υπαρχει θεμα;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
χ χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ψάξε την Subject to change https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=179 , όλο και κάτι θα ξέρει να σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
ακριβώς όπως το λέει ο Σωτήρης...δεν δίνουμε πανελλήνιες για τον γείτονα, τον συμμαθητή, την γκομενίτσα του πρώτου ορόφου,...κτλ

άλλο πράγμα σπουδές και άλλο πράγμα δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonaki

Νεοφερμένος

Η tonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια φετοσ δινω παννεληνιεσ κ δν ξερω τι να παω.φιλοσοφικη η φιλολογιαη να επιλεξω καποιο τει απο το τριτο πεδιο.:hmm::hmm::hmm:μπορει ν μ βοηθησετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια στους μελλοντικούς επιστήμονες! χD

Προσπαθώ να βρω μια σχολή στην Αθήνα (είμαστε πολύτενκοι) που να σχετίζεται με προγραμματισμό, με άμεση επαφή με υπολογιστες , κινητά , gadgets κ.ο.κ. Θέλω να βρω κάτι που να ασχολείσαι απο το hardware ως το software !
Με ενδιαφέρει κυρίως ΑΕΙ, αλλά αν προτείνετε τίποτα καλό απο ΤΕΙ και μ'αρεσει ... :)


ΑΝΑΜΕΝΩΩΩΩΩΩ!!!!!
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πληροφορικης ξερωγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κινητά και gadgets μάλλον μόνος σου θα τα ψάξεις. Ελάχιστη επαφή με την τρέχουσα τεχνολογία έχουν τα ακαδημαικά ιδρύματα της χώρας μας και είναι εν μέρει λογικό. Δε μπορείς να περιμένεις από ένα ΑΕΙ να σου δείχνει για το iPad π.χ. Βασικές αρχές που θα σε βοηθήσουν να μάθεις πολύ πιο εύκολα γλώσσες προγραμματισμού, θα διδαχθείς σε όλα τα τμήματα πληροφορικής. Αν ενδιαφέρεσαι και για hardware μάλλον ΗΜΜΥ ΕΜΠ ή ΤΕΙ Αθηνών.
Πάντως επειδή σε βλέπω υπέρμετρα ενθουσιασμένο keep in mind πως μπορεί τα πράγματα να μην είναι έτσι όπως τα φαντάζεσαι ανεξάρτητα από το τμήμα που θα περάσεις. Αν καίγεσαι για hot εξελίξεις μη ακαδημαϊκού χαρακτήρα, πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top