Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
iliaso Επειδη εγω ενδιαφερομαι ως πρωτη επιλογη για αυτη τη σχολη να σε ενημερωσω το εξης..Τα παιδια επιτελους μεταφερθηκαν στο καινουριο κτιρο φετος η περισι δν γνωριζω..Μιλησα με φοιτητες του τμηματος και μου ειπαν οτι ειναι παρα πολυ καλο το νεο κτιριο και απτα πιο ομορφα ελληνικου πανεπιστημιου..Επισης μου ειπαν οτι εχει εξαιρετους καθηγητες και οποιος ενδιαφερεται πραγματικα να σπουδασει κινηματογραφο δν εχει παρα να επιλεξει αυτη τη σχολη..Μην παραπληροφορεις και μην ακους διαφορους που λενε οτι θελουν..Μιλα με ενα φοιτητη του τμηματος και μετα εκφρασε την αποψη σου..

Νιε πες μου ότι κάνω και τρολινγκ τώρα.
Και για πες σου σε παρακαλώ.Που είναι αυτό το νέο κτήριο που πήγαν;
Και στην τελική και μεις με φοιτητές μιλήσαμε.Το παιδί που ήρθε μαζί μου στο meeting μπορούσε και ήθελε να περάσει εκεί αλλά προτίμησε να περάσει Τεχνών ήχου και εικόνας από όλα αυτά που άκουσε από φοιτητές:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Νιε πες μου ότι κάνω και τρολινγκ τώρα.
Και για πες σου σε παρακαλώ.Που είναι αυτό το νέο κτήριο που πήγαν;
Και στην τελική και μεις με φοιτητές μιλήσαμε.Το παιδί που ήρθε μαζί μου στο meeting μπορούσε και ήθελε να περάσει εκεί αλλά προτίμησε να περάσει Τεχνών ήχου και εικόνας από όλα αυτά που άκουσε από φοιτητές:bye:

Κοιτα iliaso δεν με ενδιαφερει για πιο meeting μιλας ουτε τι αποψεις εχεις για το τμημα..Ειπα οτι απο φοιτητες που μιλησα μαζι τους μου ειπαν οτι επιτελους πηγαν στο καινουριο κτιριο και οτι οποιος ενδιαφερεται πραγματικα να σπουδασει κινηματογραφο δεν εχει να κανει τπτ αλλλο απο το επιλεξει αυτη τη σχολη..Μου ειπε επισης οτι τα πραγματα δν ειναι οπως ηταν περισι και σιγα σιγα φτιαχνουν απο θεμα ελλειψης καθηγητων μεχρι θεματα εξοπλισμου..Επισης για πληροφορηση σου φετος πριν 2-3 μηνες 3 φοιτητες του τμηματος πηραν το πρωτο βραβειο σε πανευρωπαικο επιπεδο για την δημιουργια ολιγολεπτης ταινιας με θεμα το περιβαλλον και το νερο..Οποιος θελει να σπουδασει κατι λιοπον δν αφηνει τους αλλους να τον παρασυρουν..αυτα iliaso και δν εχω σε καμια περιπτωση κοντρα μαζι σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν.Όταν θα έχω χρόνο θα σου ανεβάσω το φετινό βιντεάκι των ίδιων των φοιτητών που βρήκα στο net:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
iliaso το βιντεακι που λες ναι το ειδα περισι τον μαρτιο που ειχε βγει αλλα δν με εκανε να μην θελω τη σχολη προς θεου..Ας ληξουμε εδω το θεμα γιατι πιστευω εχουμε βγει οff topic..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ήμουν συμμαθήτρια για μερικά χρόνια με ένα από τα παιδιά που δημιούργησαν το video που αναφέρεστε και αν και έχουμε ψιλοχαθεί σε κάποια φάση μιλώντας για τη σχολή του είχε πει πως αυτό πως τον τρόμαζε περισσότερο ήταν το ότι το τμήμα δεν θύμιζε κλασσικό πανεπιστήμιο γιατί απλά οι περισσότεροι ήταν 30άρηδες+ οι οποίοι το έκαναν για το ψώνιο τους. Δεν θυμάμαι να μου σχολίασε αρνητικά κάτι άλλο, απλά το ότι υπήρχε έλλειψη συνομήλικων φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
iliaso το βιντεακι που λες ναι το ειδα περισι τον μαρτιο που ειχε βγει αλλα δν με εκανε να μην θελω τη σχολη προς θεου..Ας ληξουμε εδω το θεμα γιατι πιστευω εχουμε βγει οff topic..

Όπως και να χει ελπίζω να χεις δίκιο.Με το καλό να περάσεις:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εσύ θα σπάσεις και το δικό μου ρεκόρ, νομίζω ήμουν ο πρώτος πρωτοετής που γράφτηκε φέτος, στις 6 Ιουλίου, ειχα καταθεσει και μηχανογραφικό. :D


Δες αυτά:
https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=28&t=7427
https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=28&t=6272
https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=28&t=7204

Κι αν βρεις κάτι για το οποίο πρέπει ν'ανοίξεις θέμα για να ρωτήσεις, άνοιξέ το στο Τμήμα-Πανεπιστήμιο!
https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewforum.php?f=28

:no1:
To 2o είναι του Θάνου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
αθηναίος, θέλω να μπω σε κάποια καλή σχολή εντός αθηνών για να μην μπλέκω με μετακομίσεις και νοίκια

είχα μέχρι τώρα υπόψιν μου τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δεν παίζει να βγάλω τα μόρια αφού ξύνομαι συνέχεια, μετά άλλες επιλογές είναι το καποδιστριακό πληροφορική και τηλεπικοινωνίες και μετά ύστατη λύση το μαθηματικό

ξέρει κανείς άλλος κάποια σχετική σχολή, καλή, με "καλή"(σώθηκες) επαγγελματική αποκατάσταση;(οσο γίνεται τεσπα, να μην τυλίγω σουβλάκια μετά εαν γίνεται) και σαφώς με λιγότερα μόρια

ο τελικός "στόχος" είναι να ασχοληθώ με έρευνα και τέτοια, αλλά στην τελική ότι κάτσει. κυρίως στα πλαίσια των ηλεκτρονικών, των κομπιούτορων και των μαθηματικών, όλα τα γουστάρω, χωρίς να έχω κάποια συγκεκριμένη ιδιαίτερη προτίμηση, αν και μαλλον αν επρεπε να επιλέξω θα πήγαινα πιο πολυ πρός τα μαθηματικά και πιθανώς κανένα μεταπτυχιακό μετά για σοφτγουερ :///

για πειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ι propose you that
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αθηναίος, θέλω να μπω σε κάποια καλή σχολή εντός αθηνών για να μην μπλέκω με μετακομίσεις και νοίκια

είχα μέχρι τώρα υπόψιν μου τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δεν παίζει να βγάλω τα μόρια αφού ξύνομαι συνέχεια, μετά άλλες επιλογές είναι το καποδιστριακό πληροφορική και τηλεπικοινωνίες και μετά ύστατη λύση το μαθηματικό

ξέρει κανείς άλλος κάποια σχετική σχολή, καλή, με "καλή"(σώθηκες) επαγγελματική αποκατάσταση;(οσο γίνεται τεσπα, να μην τυλίγω σουβλάκια μετά εαν γίνεται) και σαφώς με λιγότερα μόρια

ο τελικός "στόχος" είναι να ασχοληθώ με έρευνα και τέτοια, αλλά στην τελική ότι κάτσει. κυρίως στα πλαίσια των ηλεκτρονικών, των κομπιούτορων και των μαθηματικών, όλα τα γουστάρω, χωρίς να έχω κάποια συγκεκριμένη ιδιαίτερη προτίμηση, αν και μαλλον αν επρεπε να επιλέξω θα πήγαινα πιο πολυ πρός τα μαθηματικά και πιθανώς κανένα μεταπτυχιακό μετά για σοφτγουερ :///

για πειτε



Όχι. Ούτε τραγικα μαθηματικά έχει, ούτε τρελά ηλεκτρονικά. Έχει Computer Science, Προγραμματισμό, εφαρμογές και άλλα. Θα πρότεινα κάποιο ΤΕΙ Πληροφορικής που να αφιερωνει κάποιο αξιολογο μερος του προγραμματος σπουδων του ΚΑΙ στο hardware. Όχι οτι δεν μπορείς ν'ασχοληθεις με ό,τι κατσει μετά, απλώς στην ΑΣΟΕΕ δεν θα το κανεις προπτυχιακα, πέρα απ'το οτι δεν βγαινει ούτε εύκολα, ούτε με καλό βαθμό.
Το αν θα τυλίγεις σουβλάκια ή αν θα γίνεις SAP systems analyst εξαρτάται με το πόση διάθεση και πόση δυνατότητα έχεις να δουλέψεις πολύ και ποιοτικά. Και σ'αυτές τις επιστημες να θυμάσαι οτι καριερα μπορεί, αν χρειαστει, ν'αρχισεις και στην άλλη άκρη του κοσμου, δεν υπαρχει μονο η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
προτιμότερο κάποιο αεί, γενικά δεν πιστεύω ότι τα μόρια μου θα πέσουν κάτω απο τα 18000, απλα θελω να ξερω και για τις χαμηλοτερες αν δεν μου κατσει

ειναι σαφες πως αν κατα τυχη βγαλω τα 19000 που θα θελουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι θα παω τρεχοντας, απλα επειδη είναι αμφίβολο ψάχνω κάτι παρεμφερές, η μια σχολή παρόμοια με καλό επίπεδο σπουδων, με λιγότερα μορια

το τει θα το φοβομουν απο την αποψη της σταμπας, γενικα ακουω οτι θεωρειται αρκετα υποδεεστερο το αποφοιτος τει, ενω το αει ξερω γω εχει μια καποια μουρη που μετραει οταν ψαχνεις για δουλεια

και ναι το εξωτερικο το εχω υποψιν, μελλοντικα αν μου κατσει και με πεισω, θελω να παω μονιμα στη νορβηγία

αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
προτιμότερο κάποιο αεί, γενικά δεν πιστεύω ότι τα μόρια μου θα πέσουν κάτω απο τα 18000, απλα θελω να ξερω και για τις χαμηλοτερες αν δεν μου κατσει

ειναι σαφες πως αν κατα τυχη βγαλω τα 19000 που θα θελουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι θα παω τρεχοντας, απλα επειδη είναι αμφίβολο ψάχνω κάτι παρεμφερές, η μια σχολή παρόμοια με καλό επίπεδο σπουδων, με λιγότερα μορια

το τει θα το φοβομουν απο την αποψη της σταμπας, γενικα ακουω οτι θεωρειται αρκετα υποδεεστερο το αποφοιτος τει, ενω το αει ξερω γω εχει μια καποια μουρη που μετραει οταν ψαχνεις για δουλεια

και ναι το εξωτερικο το εχω υποψιν, μελλοντικα αν μου κατσει και με πεισω, θελω να παω μονιμα στη νορβηγία

αυτα

αφού σου αρέσει τόσο το αντικείμενο των ηλεκτρολόγων μηχανικών, γιατί δεν ψάχνεσαι σε μια άλλη πόλη;
Γιατί βασικά θέλεις να μείνεις με τους δικούς σου; είναι οικονομικό το ζήτημα ή θέμα "βαρεμάρας της ανεξαρτησίας";

αν είναι το πρώτο, μπορείς να το ψάξεις για διαμονή σε κάποια εστία σε επαρχιακή πόλη,
αν είναι το δεύτερο, ομολογώ ότι διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό, γιατί αν μέχρι τα 24-25 σου μένεις με τους γονείς σου, πότε θα ανεξαρτητοποιηθείς;
Εννοώ ότι αλλιώς μαθαίνεις να επιβιώνεις και να ψάχνεσαι όταν ζεις μόνος και αλλιώς με γονείς πάνω απο το κεφάλι σου. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά.

Βασικά εντάξει, ο καθένας με τα γούστα του βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
αθηναίος, θέλω να μπω σε κάποια καλή σχολή εντός αθηνών για να μην μπλέκω με μετακομίσεις και νοίκια

είχα μέχρι τώρα υπόψιν μου τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δεν παίζει να βγάλω τα μόρια αφού ξύνομαι συνέχεια, μετά άλλες επιλογές είναι το καποδιστριακό πληροφορική και τηλεπικοινωνίες και μετά ύστατη λύση το μαθηματικό

ξέρει κανείς άλλος κάποια σχετική σχολή, καλή, με "καλή"(σώθηκες) επαγγελματική αποκατάσταση;(οσο γίνεται τεσπα, να μην τυλίγω σουβλάκια μετά εαν γίνεται) και σαφώς με λιγότερα μόρια

ο τελικός "στόχος" είναι να ασχοληθώ με έρευνα και τέτοια, αλλά στην τελική ότι κάτσει. κυρίως στα πλαίσια των ηλεκτρονικών, των κομπιούτορων και των μαθηματικών, όλα τα γουστάρω, χωρίς να έχω κάποια συγκεκριμένη ιδιαίτερη προτίμηση, αν και μαλλον αν επρεπε να επιλέξω θα πήγαινα πιο πολυ πρός τα μαθηματικά και πιθανώς κανένα μεταπτυχιακό μετά για σοφτγουερ :///

για πειτε

Αν θες να σπουδάσεις μαθηματικά και να συνδυάσεις πολύ με προγραμματισμό, δες το Στατιστικό.

Στο λέω εκ πείρας... Και εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα...

Και μαθηματικά πολλά και φυσικά αν σου αρέσει (επιλογή σου είναι - όχι υποχρεωτικό) πολλή πληροφορική.

Είχα έναν συμφοιτητή, που ήταν τρελαμένος με πληροφορική και τώρα κάνει PhD στη τεχνητή νοημοσύνη...

Αν θες βέβαια να γίνεις μηχανικός Η/Υ, δεν σε βοηθάει η σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αθηναίος, θέλω να μπω σε κάποια καλή σχολή εντός αθηνών για να μην μπλέκω με μετακομίσεις και νοίκια

είχα μέχρι τώρα υπόψιν μου τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς αλλά δεν παίζει να βγάλω τα μόρια αφού ξύνομαι συνέχεια, μετά άλλες επιλογές είναι το καποδιστριακό πληροφορική και τηλεπικοινωνίες και μετά ύστατη λύση το μαθηματικό

ξέρει κανείς άλλος κάποια σχετική σχολή, καλή, με "καλή"(σώθηκες) επαγγελματική αποκατάσταση;(οσο γίνεται τεσπα, να μην τυλίγω σουβλάκια μετά εαν γίνεται) και σαφώς με λιγότερα μόρια

ο τελικός "στόχος" είναι να ασχοληθώ με έρευνα και τέτοια, αλλά στην τελική ότι κάτσει. κυρίως στα πλαίσια των ηλεκτρονικών, των κομπιούτορων και των μαθηματικών, όλα τα γουστάρω, χωρίς να έχω κάποια συγκεκριμένη ιδιαίτερη προτίμηση, αν και μαλλον αν επρεπε να επιλέξω θα πήγαινα πιο πολυ πρός τα μαθηματικά και πιθανώς κανένα μεταπτυχιακό μετά για σοφτγουερ :///

για πειτε
Φιλαράκο. Πρέπει να σκεφτείς κάποια πράγματα πιο σοβαρά. Από την στιγμή που υπάρχει ένας που έβγαλε τόσα μόρια να είσαι σίγουρος ότι μπορούν όλοι. Τι πάει να πει ότι βαριέσαι και ξύνεσαι; Όχι. Θα διαβάσεις και θα βγάλεις τα απαραίτητα μόρια ότι και να γίνει. Έχεις ακόμα ένα τρίμηνο. Είναι καθαρά στο χέρι σου. Άμα τρελαίνεσαι για την σχολή τότε πίστεψέ με είναι μονόδρομος να βγάλεις αυτά τα μόρια και να περάσεις.
Από εκεί και πέρα για χαμηλά μόρια σου προτείνω ΣΕΜΦΕ και μετά να διαλέξεις την ροή της μαθηματικής πληροφορικής. Το επίπεδο της είναι πολύ υψηλό ενώ 4-5 μαθήματα αυτής της ροής γίνονται συνδιδασκαλία των σχολών ΣΕΜΦΕ και ΗΜΜΥ και επίσης το πτυχίο της είναι ισότιμο με master. Είναι πιστεύω μια καλή ιδέα για χαμηλά μόρια.
Πληροφορίες για ΗΜΜΥ.
Πληροφορίες για ΣΕΜΦΕ.
Καλό διάβασμα και όλα θα πάνε καλά άμα πραγματικά το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Από εκεί και πέρα για χαμηλά μόρια σου προτείνω ΣΕΜΦΕ και μετά να διαλέξεις την ροή της μαθηματικής πληροφορικής. Το επίπεδο της είναι πολύ υψηλό ενώ 4-5 μαθήματα αυτής της ροής γίνονται συνδιδασκαλία των σχολών ΣΕΜΦΕ και ΗΜΜΥ και επίσης το πτυχίο της είναι ισότιμο με master. Είναι πιστεύω μια καλή ιδέα για χαμηλά μόρια...

δηλαδή τα χωρίς ενίσχυση Μαθηματικά Τμήματα ή απλές σχολές Πληροφορικής είναι του πωπού; :) Δηλ., είναι χαμηλότερου επιπέδου από την ΣΕΜΦΕ, άμα ένα μη πολυτεχνειακό Τμήμα στην χώρα μας, προσφέρει για παράδειγμα και μεταπτυχιακά μαθήματα στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών; Γενικότερα, ένα μη πολυτεχνειακό Τμήμα είναι μπάς κλάς; Πανεπιστήμιο δεν είναι; (ρωτάω γιατί μπορεί να κάνω και λάθος)...:hmm:

το σχόλιο μου, δεν είναι ειρωνικό καθώς δεν περιέχει εκνευρισμό ή εμπαιγμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
δηλαδή τα χωρίς ενίσχυση Μαθηματικά Τμήματα ή απλές σχολές Πληροφορικής είναι του πωπού; :) Δηλ., είναι χαμηλότερου επιπέδου από την ΣΕΜΦΕ, άμα ένα μη πολυτεχνειακό Τμήμα στην χώρα μας, προσφέρει για παράδειγμα και μεταπτυχιακά μαθήματα στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών; Γενικότερα, ένα μη πολυτεχνειακό Τμήμα είναι μπάς κλάς; Πανεπιστήμιο δεν είναι; (ρωτάω γιατί μπορεί να κάνω και λάθος)...:hmm:

το σχόλιο μου, δεν είναι ειρωνικό καθώς δεν περιέχει εκνευρισμό ή εμπαιγμό...
Καλησπέρα Ν.....
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Εγώ για την μόνη σχολή που μπορώ να εκφέρω γνώμη είναι για την σχολή μου γιατί την έχω ζήσει 4 χρόνια. Η ΣΕΜΦΕ είναι η σχολή με τα πιο λίγα μόρια που ξέρω πιο καλά, μιας και έχω φίλους αλλά και έχω ζήσει κάποιες στιγμές εκεί. Για τις μη πολυτεχνικές σχολές δεν λέω τίποτα γιατί δεν ξέρω, όπως και εσύ βέβαια δεν μπορείς να πεις τίποτα για τις πολυτεχνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για τις μη πολυτεχνικές σχολές δεν λέω τίποτα γιατί δεν ξέρω, όπως και εσύ βέβαια δεν μπορείς να πεις τίποτα για τις πολυτεχνικές.

καλησπέρα :P
Για την ΣΕΜΦΕ έχω ακούσει από έναν φίλο μου, που κάνει μεταπτυχιακό στο Τμήμα μου και προχωράει για διδακτορικό...κ.ο.κ. Αλλά, έχω "ακούσει" δεν έχω προσωπική άποψη. Βέβαια, το παιδί είναι ειλικρινής μαζί μου...και όσο να' ναι δεν έχει και την καλύτερη άποψη για την σχολή του (ΣΕΜΦΕ) ιδίως για το επίπεδο δυσκολίας και εμβάθυνσης της ύλης...και από ότι μου έχει πει, δεν παίζει και τόσο ρόλο ο αριθμός μαθημάτων αλλά το περιεχόμενο, η μαθηματική εμβάθυνση,...κτλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
καλησπέρα :P
Για την ΣΕΜΦΕ έχω ακούσει από έναν φίλο μου, που κάνει μεταπτυχιακό στο Τμήμα μου και προχωράει για διδακτορικό...κ.ο.κ. Αλλά, έχω "ακούσει" δεν έχω προσωπική άποψη. Βέβαια, το παιδί είναι ειλικρινής μαζί μου...και όσο να' ναι δεν έχει και την καλύτερη άποψη για την σχολή του (ΣΕΜΦΕ) ιδίως για το επίπεδο δυσκολίας και εμβάθυνσης της ύλης...και από ότι μου έχει πει, δεν παίζει και τόσο ρόλο ο αριθμός μαθημάτων αλλά το περιεχόμενο, η μαθηματική εμβάθυνση,...κτλ :)
Φιλικά ρωτάω.
Και γιατί κάθεται εκεί και δεν φεύγει; Και γιατί επέλεξε να πάει εκεί και όχι σε κάμια άλλη πιο καλή;
Γενικά η πολυτεχνικές σχολές έχουν πάρα πολλά μαθήματα. Δεν μπορείς να πεις την άποψή σου παραμόνο αν ασχοληθείς με όλα που δεν γίνεται. Ας πούμε οι ΗΜΜΥ έχουν 33 μαθήματα υποχρεωτικά κορμού και τα άλλα 27 που θες για πτυχίο είναι επιλογής από ένα σύνολο 170 μαθημάτων. Οπότε σαν μαθηματικός καταλαβαίνεις πόσοι δυνατοί συνδυασμοί μαθημάτων υπάρχουν όπως επίσης και ότι παίρνοντας πτυχίο η άποψή σου δεν είναι κατ' ανάγκην σωστή γιατί δεν έχεις αντιπροσωπευτικό δείγμα εκτίμησης. Τα λέω σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εγώ ακόμα να καταλάβω. Μαθηματικό θέλει το παιδί ή Πληροφορική? Έχουν κάαααποια διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ ακόμα να καταλάβω. Μαθηματικό θέλει το παιδί ή Πληροφορική? Έχουν κάαααποια διαφορά...
Θα συνεχίσω με "ή Μηχανικός Υπολογιστών ή Ηλεκτρολόγος Μηχανικός;".
Όλα αυτά έχουν διαφορές ωστόσο η λογική "α δεν μαζεύω τόσα μόρια είναι πολλά" πιστεύω ότι είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top